Gehandicapte jeugd te paard in Lisse Abbenes wil een dorpshuis Bouw nieuw Katwijks postkantoor begonne Dick en Hugh de Vroomen stellen manege gratis ter beschikking Actie onder burgerij om plan te realiseren Gondels varen in Lisse STREEK (Van onze streekredactie) LISSE/SASSENHEIM Bram Roks, de voorzitter van de Stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Bollenstreek, glunderde. Een lang door het actieve bestuur gekoesterde wens was in vervulling gegaan. Achter hem, in de overdekte manege van de gebroeders Dick en Hugh de Vroomen in Lisse, zaten zes jongens en meisjes hoog te paard of pony. Nog wat onwennig, daar niet van, maar met gepaste trots. Zoals ook Roks zei: „We heb ben het paard en ponyrijden al lang op ons verlanglijstje gehad. Het kon er door diverse omstandigheden niet van komen. Nu is het echter wel zover. Voorlopig met twee groe pen van zes kinderen op de dinsdagavond". In de realisering van de paardrij- wensen hebben Dick en Hugh de Vroomen een belangrijke rol ge speeld. Hun (privé) manege hebben zij voor dit doel gaarne gratis aan de Stichting afgestaan en ook de paarden waarop wordt gereden zijn belangeloos ter beschikking gesteld. 'We hebben,' zegt Dick de Vroomen, de man ook die in de wintermaanden de schaatsers tijdens de grote titel- toernooien ter zijde staat als 'opper- regellaar', 'onze accommodatie ge woon aan de Stichting aangeboden voor dit rijden. Men stond er even wel zelf op ook iets te betalen. We hebben nu zadelgeld ingesteld. Een symbolisch bedrag van 1.50 per ge bruikt zadel, waarvan wij eventuele onkosten en reparaties zouden kun nen dekken. De Stichting stond daar op omdat het gewoon zelf niet alles vooor niets wilde hebben. Zij heeft ons op het hart gedrukt die rekenin gen in te sturen.' Enthousiast Het paardrijden voor gehandicap ten (de kleineren rijden op pony's) is deze week officieel van start ge gaan. Na vorige week al een avond te hebben proef gereden. 'De reac ties waren,' zegt voorzitter Roks, 'en thousiast. Van de kinderen en de ouders ook.' De leiding berust bij mevr. Van der Klink, speciaal voor dit paardrijden opgeleid instruotrice van de Federatie Paardrijden voor Gehandicapten. 'We hebben,' verklaart Dick de Vroomen ter toelichting, 'als eis ge steld, dat de Stichting zou zorgen voor deskundige en gediplomeerde leiding. Wij willen namelijk beslist de verantwoordelijkheid voor dit rij den niet, omdat we niet in het werk van geestelijk en lichamelijk gehan dicapten zitten. We exploiteren onze manege trouwens in het geheel niet. Het is onze hobby. We rijden gewoon voor ons plezier. Met wat kennissen. We fokken zelf ook. Zelf doe ik veel met Apaloosa-paarden, paarden die bijvoorbeeld ook door de Indianen v Wounded Knee worden bereden .Ik ben waarschijnlijk een van de groot ste Apaloosa-fokkers van Europa.' Gaat Dick de Vroomens voorkeur uit naar deze soort, Hugh zoekt het meer in de Arabieren en de kinderen de Vroomen leggen zich zeker niet zonder succes toe op het dressuurrij- den. Cyndy is met MM al het verst. De De Vroomens hebben „spon taan," zegt voorzitter Roks direct al bij binnenkomst, „hun inzet is ont zettend plezierig" hun manege de afgelopen weken zijn er dres- uurwedstrijden gehouden, zaterdag vindt er een nationale Dartnor-keu- mg plaats en ook tijdens de komen de Najaarsfeesten iin Lisse zal de ma nege bij diverse evenementen worden ingeschakeld op de dinsdagavond voor de Stichting gereserveerd. Mèt daarbij ook him kinderen en jeugdi ge helpers om voorlopig althans nog ue paarden met berijdertjes de ma nege rond te leiden. Dick de Vroomen: „Het begin van het rijden hier in Lisse ligt eigenlijk in Oegstgeest. Ik ben daar een paar keer wezen kijken naar het rijden van de gehandicapten daar en voelde er ook gelijk veel voor dat in onze manege te doen. Het heeft eigenlijk zrlang geduurd omdat er geen ge schikt kader voor te vinden was". Knoop doorgehakt Dat kader is lange tijd het pro bleem geweest. Roks: „We wilden eerst naar Oegstgeest gaan. Daar was voor onze groep geen ruimte meer. Er was aanvankelijk ook geen in structeur of instructrice beschikbaar. Er waren er wel, die de opleiding volgden, maar het aantal niet-ge- slaagden was groot. Vorige week heb bel we eindelijk proef kunnen rij den. Met daarbij ook mensen uit Oegstgeest. Die waren gelijk enthou siast over de (inderdaad fraaie, red.) accommodatie. Er was ook een in structrice beschikbaar. We hebben toen na de geslaagde proefavond di- lect de knoop doorgehakt en zijn a us nu begonnen". Dat begin bestaat voorlopig uit twee groepen van zes gehandicapten die nu nog een half uur rijden. Later wellicht langer. „Die twaalf zijn," zegt voorzitter Roks," voorlopig ook nel maximum. Iedereen heeft zich kunnen aanmelden. Het waren er de ze twaalf. Straks, wanneer deze groe-zocht". pen de nodige ervaring hebben opge- Het paard (pony) rijden is op de liaan, is het wellicht ook mogelijk de dinsdagavonden vam hailf acht tot groepen uit te breiden. Voor de kin- voorlopig half negen. „Iedereen die oeren zijn voorlopig de meest gemak- aal wil kan gewoon (vrij) in de ma- kelijke en rustige paarden opge- nege komen kijken," zegt Roks. „Het hoeft geen speciaal groepje te zijn dat bezig is in alle beslotenheid. Van daar ook dat wij van de deelnemers ook lesgeld vragen. Drie gulden per les of dertien gulden per maand. Dat dekt de kosten van zadelgeld en 'n- rijdertjes Hugh (voor) en Dkl is stiuctrice trouwens ook". Vroomen. (Foto Jan Holvaj Een overzicht van de et u 3s in de Lissese manege. Ten 1 den van de paarden en hun e Dinsdag 18 september worden de enveloppen met bijdragen het kan in contant geld. betaalcheques, girokaarten etc., opgehaald bij de inwoners wonende aan de westzij de van de Hoofdvaart en woensdag 19 september bij die aan de oostzij de van deze vaairt wonen. Verbouwing school Oud-dorpsraad-voorzitter PI. Roos, die met architect J. Siezen, leden van de Dorpsraad en bestuurs- en stafle den van de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmermeer - Zuid deel uit maakt van de bouwcommissie: "De voormalige chr. lagere school biedt na verbouwing voldoende ruimte om het dorpshuiswerk hier in Abbenes gestalte te geven. Er komt een gro te zaal met honderd zitplaatsen, en verder zullen een handarbeidlokaal voor clubs, een vergaderruimte, en een keuken met buffet worden ge bouwd. In het ontworpen bouwplan Is vooral de nadruk gtlegd op het multifunctionele gebruik van de ruimten. Alle verenigingen en groe pen uit Abbenes zullen in dit nieu we dorpshuis een plaats kunnen vinden. Het oude gymnastieklokaal, waar het dorpshuiswerk zich nu nog afspeelt, zal, als de bouw gereed is, alleen worden gebruikt voor sportac tiviteiten. De bouwcommissie wil proberen nog in oktober te beginnen met de bouw en hoopt het gebouw als alles meezit in Januari 1974 te kunnen qpenen. Voordat de bouw begint zullen alle toekomstige ge bruikers in de gelegenheid worden gesteld hun wensen ten aanzien van de indeling naar voren te brengen". In het comité van aanbeveling heb- KATWIJK Al enige tijd is n.en in de Louwestraat bezig met de bouw van een nieuw postkantoor, dat de twee kantoren aan de Voor straat moet gaan vervangen. Het gebouw zal een oppervlakte krijgen van 45x25 meter. De hoofdingang, komt aan de Louwestraat, ongeveer tegenover de twee pandjes die de gemeente aan het restaureren is ten behoeve van een oud-KatwiJks buurt Je Het gebouw is beslist niet te gioot voor de gemeente Katwijk waar per Jaar zo'n 300 nieu we woningen worden afgebouwd, ze- kei wanneer men bedenkt dat in de toekomst Rijnsburg gaat vallen on der het hoofdpostkantoor Katwijk. Wanneer men door de Ingang van tiet toekomstige postkantoor loopt, zal men eerst komen in de zo ge- iiften postaria, waar men de vak ken zal aantreffen voor de post bushouders en waar men pakketpost kan afhalen. De functie die het huidige postkantoor tegenover het politiebureau vervult. In de daar achter gelegen ruimte is de sorteer- ?i deling van de postdienst. Via de postaria komt men in het er naast gelegen gedeelte, waar zich vijf loketten bevinden voor alle pos- lale handelingen, die niet in de pos taria plaatsvinden, zoals nu gebeurt In het postkantoor tegenover het gasthuis aan de Voorstraat. Vrijwel alles wordt gerealiseerd op de begane grond. Op de eerste verdieping komen slechts een kanti ne en een bergruimte. Voor postdirecteur v. d. Ven bete kent het nieuwe postkantoor een enorme verbetering, alleen al omdat dan alle afdelingen van het post kantoor Katwijk aan Zee weer in eén gebouw zullen zijn onderge- t' acht. Achter het gebouw komt 'n :os- en laadplaats waar twee auto's Iegelijk overdekt kunnen lossen en iaden. Daarachter komt een om muurd parkeerterrein, dat uitslui tend is bestemd voor auto's van de PTT. Tegen het eind van de komen de zomer zal aannemer Niersman 't poject hebben voltooid. Dan ko men aan de Voorstraat twee pan nen leeg. Het ene, tegenover 't gast- nuis zal worden afgebroken. Dat heeft de gemeente al in eigendom. Het is slechts verhuurd aan de PTT. Het pand tegenover het poli tiebureau is aan de gemeente aan geboden in ruil voor de grond waar op nu een nieuw postkantoor zal verrijzen. Wat de bestemming daarvan zal worden is nog niet ze ker. Er wordt op het ogenblik, hard gewerkt aan de funderingen voor het nieuwe postkantoor in Kat wijk. Op de achtergrond zijn nog net de pandjes zichtbaar, die de gemeente is begonnen te restau reren. (Foto Jan Holvast) fp-ïr" S°'' - aili i ^;r:; hui Door Cees Combee Foto Jan Holvast ABBENES Als de leden van de door de Dorpsraad Abbenes ingestelde bouw- en financieringscommissies hun zin krijgen zal het dorpshuis in januari 1974 geopend worden. Zover is het echter nog niet. De verbouwing van de voormalige chr. lagere school tot dorpshuis kost met inrichting naar schatting 120.000 gulden. Een heel bedrag. Wanneer de dorpsraad echter met behulp van de burgerij en de bedrijven in de Haarlemmermeer f 12.000,- op tafel weten te loggen dan zorgen het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de ge meente Haarlemmermeer voor de rest. Dat wil zeggen, dat zij samen een subsidie van dik f 100.000,- verlenen. Om die tien procent uit eigen middelen te kunnen financieren worden in de komende weken allerlei acties gevoerd. Op 17. 18 en 19 september zullen vrijwilligers huis aan huis bijdragen gaan inzamelen. Zij hopen, dat de burgerij van Abbenes royaal zal geven om het beoogde doel te berei ken. De drumband "De Roffel" zal voor de muzikale omlijsting van de actie zorgen. Een geluidswagen zal de bevolking op 17 september at- te»- -en op de brief van het comité van aanbeveling, die overal in de brievenbussen is gedeponeerd. Aan de bedrijven in de gemeen te Haarlemmermeer zal door middel van een schrijven worden gevraagd, een geldelijke bijdrage beschikbaar te stellen om het dorpshuisplan te kunnen realiseren. Voor begin november staat een grote bazaar op het programma, waarvan de opbrengst eveneens be stemd is om de bouwkosten te druk ken. ben zitting een aantal bekende Ab- benessers, namelijk Th. Baars, A. Bos, A. v. d. Griend, PI. Roos en niet te vergeten ds. J. J. Ruiten berg, en voorts de Nieuw-Vennepers dokter G. Nugteren en de directeur van de Rabo-Bank C. Broekhoven. Ook de Lions Club Haarlemmermeer heeft zich bereid verklaard in het comité zitting te nemen en zodoende de bouw van het dorpshuis van de grond te helpen doen komen. Dit comité ondersteunt de acties, die in de komende maanden zullen worden gevoerd met als doel de tien procent van de totale bouw- en in richtingskosten bij elkaar te krijgen. Vervallen gymlokaal Het dorpshuiswerk in Abbe nes heeft zich Jarenlang afgespeeld in een oud en min of meer verval len gymnastieklokaal. Peuters, kleu ters, lagere schooljeugd, jongeren, volwassenen en bejaarden maakten gebruik van dit lokaal en ook alle verenigingen en de zondagsschool, hielden er hun bijeenkomsten. Oud-dorpsraad-voorzitter Roos: "Wie de situatie kent zal het met 't comité van aanbeveling eens zijn dat het zo niet langer meer gaat. Ab benes heeft recht op een volwaardig dorpshuis, zoals de andere dorpen in de Haarlemmermeer eveneens over een eigen dorpshuis beschikken. Wie in Abbenes kijkt er niet vol afgunst naar de prachtige dorpshuizen van Beinsdorp en Burgerveen. Dorpen, waar minder mensen wonen dan in Abbenes! Wat daar kan en werd tot stand gebracht moet ook in Abbenes mogelijk zijn. Met z'n allen zullen we moeten proberen het doel snel te bereiken. Dat kan door flink in de beurs te tasten". Er zullen tal van activiteiten kun nen worden ontplooid als het dorps huis er eenmaal is: alle kinderen, zullen door vrijwilligers en vrijwillig sters kunnen worden opgevangen, in een goede sfeer en omgeving: de jongeren zullen onder goede leiding hun eigen bijeenkomsten kunnen organiseren: volwassenen zullen er elkaar kunnen ontmoeten: bejaarden hun eigen sociëteit houden en alle verenigingen zullen er him activitei ten kunnen ontplooien. Het wordt na melijk een dorpshuis voor alle groe peringen uit de Abbenesse gemeen schap. De Dorpsraad van Abbenes wil de voormalige chr. lagere school verbouwen en geschikt maken voor dorpshuis. De kosten worden geraamd op f 120.000,-. Daarvan wil de bouwcommissie zelf tien procent financieren. In het restant dragen het ministerie van C.R.M. en de gemeente Haar lemmermeer bij. LISSE In het kader van de il ciën van de Harddraverij verenig) r voor Lisse en Omstreken, organls d de watersportvereniging „Uitera^ in Lisse ook dit jaar weer de tlei tionele Gondelvaart, zoals deze m l! gehouden in de jaren 1969, 197( d 1971. B Het traject is weer de Ringt van de Haarlemmermeerpolder als begin- en eindpunt de nle jachthaven van de Watersportve: ging, gelegen aan de noord-west-: ai van de Poelpolder in Lisse. Het vooi vaart in noordelijke richting s door de Lisserbrug tot aan de S: fabriek in Hillegom, waarna het konvooi dezelfde weg weer terug Het publiek kan dus twéémaa dit feërieke schouwspel geniete afvaart is om half acht en he heel ivice-versa) zal ongevew uur in beslag nemen. Er wort grote deelname verwacht uit den van de Watersportvereil maar óók niet-leden worden uitj digd mee te doen. De gelegenheid tot aanmelden open tot 18 september bij het S tariaat van de Watersport* ging: Johan Vermeerlaan 21, 1 gom, telef. 02520-17808 en bij VVV-kantoor aan het Vier kW Lisse.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4