Rapport studenten over oost-Levendaal De Noor der wiek draait nu ÈÉmt Wol Academisch wil betere gastheer zijn lyii- was in Holiday Inn BALLY „Wijk niet slopen maar opknappen flADIOOP EIDATO compacta nWDERDAO 13 SEPTEMBER 1973 LEIDEN In oost-Levendaal zijn er twee gebieden waar het zeer moeilijk is om weer tot een behoorlijke woon- en leefklimaat te komen. Dat zijn de Haver- en Gortestraat en de Vierde Binnenvestgracht, en het gebied dat wordt inge sloten door Hoge woerd, Sint Jorissteeg, Levendaal en Bol- werksteeg. long! 'wee pantalon-ensembles van endè' Govers. Model met kort ensdife; Effen donkergroen, zuiver til jersey jasje met bont ig en manchetten en een jer- pantalon in een donkergroen camel pted de poule-dessin, tl met lange jas: Trench- van zuiver wollen jersey in camel met donkergroen vis- tdessin en een pantalon van donkergroene jersey. Ï0483 mlnll Tot deze conclusie komt een studie groep, bestaande uit studenten in de sociologie, architectuur, economie, planologie en kunstgeschiedenis. Van januari tot oktober 1972 heeft deze groep een onderzoek gedaan in het gebied oost-Levendaal. In februari van dit jaar kwam de groep klaar met een rapport over de uitkomsten van dit onderzoek, dat gisteren is ge publiceerd. Het uitgangspunt van de groep is bij haar activiteiten geweest, dat de woonfunctie van de Leidse binnen stad behouden moet blijven ,en op een kwalitatief hoger peil gebracht moet worden. Argumenten daarvoor zijn dat de binnenstad door bewo ning levendiger wordt, voor het be drijfsleven aantrekkelijker, en voor de vervoersbalans gunstiger. Boven dien en daar legt de groep zeer de nadruk op betekent sloop in de binnenstad, dat er weer woonruimte wordt onttrokken aan een bevolking die toch al met een groot woning tekort kampt. Op grond van dit uit gangspunt komt men tot een doel stelling: de ontwikkeling van een plan dat zo goed mogelijke leefmo- gelijkheden biedt voor huidige en toekomstige bewoners van oost-Le vendaal. De studiegüpep zegt in het opstellen van planne* voor de toe komst tekort geschoten te zijn, vooral omdat men het rapport in korte tijd tot stand heeft moeten brengen. Activiteitencentrum In de summiere suggesties voor de toekomst van oost-Levendaal komt de groep overigens tot 'n aantal opmer- koop kan zijn omdat de grond niet meer hoeft te worden aangekocht ton men de hele buurt een fleuri ger aanzien geven", vindt de studie- gioep. Voor het hele gebied oost-Leven- uaal wil men een "op de directe pro- kiemen van de bewoners betrokken fociaal opbouwinstituut" hebben. „Erfelijk belast" De groep komt met deze gedach ten op grond van een analyse van wat er in de wijk aan woningen, aan leefruimte en speelmogelijkheden is, en van hoe de bewoners en anderen c ver oost-Levendaal denken. Men geeft aan, waardoor oost-Le- vendaal een wijk met een slecht leef- nnheu is geworden. Als voornaam ste oorzaken noemt men een "erfe lijke belasting" de wijk is altijd bestemd geweest voor de armsten onder de bevolking en een falend gemeentelijk beleid. Men zegt, dat er -.an stelselmatige besluitvorming nog geen sprake is in de tijd van het onderzoek. (De raadsbeslissing om de Haver- en Gortebuurt een woonbestemming ie geven is van na het onderzoek, rcd>. Het gebrek aan beleid heeft ook geleid tot verkeersmaatregelen in de buurt, zoals de noord-zuidverbin- ding, die volgens de studiegroep fu nest zijn. "De bestaande en geplan de verkeersdoorbraken versterken da afzijdige positie van de wijk". Op grond van het onderzoek komt men tot het volgende globale beeld: "en afneming van het inwonertal, teeds minder mensen die in gezins- Voor wat de Haver- en Gortebuurt betreft loopt het rapport van de studiegroep wat achter. Sinds men deze buurt een woonbestemming heeft gegeven, is het voor huiseigenaren weer aantrekkelijk om aan hun woning te gaan 'sleutelen'. De eigenaar van dit huisje op de hoek van de Rijnstraat en de 2e Haverstraat doet dat heel grondig: hij lichtte het hele dak, en vervangt het nu door een nieuw- Op de voorgrond een stukje open ruimte, door gemeente en de projectgroep uit de buurt gemaakt van een parkeerterreintje. (Foto Jan Holvast) Jorissteeg, Hogewoerd en Dwarsbol- werksteeg „een sterk gedegene reerd woonmilieu op het moment," vindt de groep een z.g. activitei tencentrum maken. Daarvoor zullen „negatief werkende activiteiten en hun behuizingen" (zoals opslagbedrij- ven, garagebedrijven, etc.) moeten verdwijnen, evenals de Sint Barbara- school en het gebouw waarin nu het vormingscenrum Troef is onderge bracht. Ook de bioscoop Camera zou LEIDEN In de rits van shows forse Schotse tot het kleine Franse de kuiirt verwijderd moeten uim 35.000 •Jezoekers nu ris: EIDEN Vandaag speelt de ra- een belangrijke rol op de Leida- _1 j Ulshoudshow. Elke dag staat ig vrt o Veronica er, maar vandaag en ook de NOS en de Wereldom- voor resp. een. Nederlands en 'n Ise uitzending. e belangstelling van buiten ,van directies van andere beur- in den lande is er voor een t deel door de unieke combima- EIDEfvan commercie met cultuur. De sitie Leiden-Museumstad trekt aandacht. Hanks de voetbalwedstrijd op Leidfras de belangstelling gisteravond behoorlijk. Met de drukke- lag mee kwamen er 5898 bezoe- wat het totaal aantal bracht op 4. De 35.000ste werd gehuldigd cadeau's. Het was mej. A. v. viel in in de dagelijkse prij- t «gen. Dat was mej. J. C. Schaap f Katwijk, die o.a. een gitaar, een en een BB-stoel won. de sluitingstijd van 5 tot 7 uur steravond op de Leidato uit een voa' d een fotocamera ter waarde van autt a duizend gulden gestolen. Per twee is voordeliger 2 literflessen JONGE id* ENEVER, zachte Schiedamse jenever f 17,75 2 literflessen VIEUX extra zacht en mild. f 18,70 2 flessen LIKARO LIKEURWIJN lh 3 Verschillende smaken f3,96 STEENSTR 8 TEL 213*1 HEEENSTR 6-TEL 3 006» HAARLSTR 204 TEL 21611 omgeving, koopavond met mode voor de komende win ter, die bij wijze van spreken on der het motto "Als er één schaap over de dam is -ook Leiden aandoen, kan natuurlijk een wol show niet ontbreken en wol dan gezien als het natuurlijke pro- dukt. De 'beautywoolshou/waar mee de Amsterdamse firma Po lak in samenwerking met het Internationaal Wolsecretariaat het land rondgaat, was gister avond in de "Holiday Inn of Ley- den". Op het plaatselijk visite kaartje stond de naam van de firma Gronheid. Eigenlijk is het een stoffencollec- tie, die in de vorm van een mode show wordt gepresenteerd. Wol volgens de cijfers een populaire stof om zelf te verwerken blijkt een goed produkt om er mee te experi menteren, in welke eigen creativiteit de knippatronen van het modeblad Burda een goede steun zijn. En mo dellen van couturiers van naam, zo als in deze show op het plankier ge zet, een extra duw in de rug voor de „doe-het-zelfster". Eenvoud straalt af van de model len van de Franse couturier Jac ques Esterel, die door de keuze van materiaal en kleur laat zien wat met wol te bereiken is. Simple comme bonjour, zeggen de Fransen. En de mode voor deze winter is bij wijze van spreken voor elke goede dag dat men op pad kan. Voor de avond ver werkte ook Esterel wol met lurex, de gouden en zilveren draad voor het feestelijke effect Ook de Nederlandse couturiers Ed gar Vos en Frank Govers hebben zich uitgeleefd met wol, waarbij Govers zo ver ging, dat hij een combinatie maakte van pantalon, hoofddeksel en tas in hetzelfde dessin. Opvallend w waren daarbij handschoenen zonder vingers. Daarmee zitten we meteen in de modetrend van nu: de eerste jaren na de bevrijding. Schouder vulling, jasjes met één knoop in de taille, pof- en enkele aangeknipte mouwen. Jasjes zonder kraag, laag- aangezette rokken, hoeden met voiles moeten volgens de ontwerpers weer heel gewoon worden, net als het ge luk uit Gerard Cox' „1948". En ook het mantelpak is terug, met een modieuze tint, maar vanwe ge het toch wel dure materiaal wel bestemd voor meer dan één seizoen. Maar niet alleen deze van huis uit eenvoudige combinatie is er. Vos te kende bijvoorbeeld voor een beeldig cape-ensemble met in de rok het dessin aan kleuren, dat ook in de ca pe is verwerkt. Kleuren trouwens volop in wol met als basis camel, beige, vanille, bruin, zwart en grijs en gecombineerd met warme wintertinten en heldere kleu ren, in mousseline, gebruikt voor goedvallende Jurkjes, bijna fluorise- rend. Daarmee heeft een wolprodukt aansluiting gevonden met de mode kleuren, die in synthetische stoffen alle tiinten uitkunnen. En het spreekt bijna vanzelf bij wol na tuurlijk waren ruiten troef, van de pepitaruitje. TOOS MELKERT schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden worden, vindt de studiegroep. Het activiteitencentrum dat men ervoor in de plaats wil zien moet in de eer ste plaats „de zo nodige vrije ruimte" gaan bieden, in de vorm van plei nen waar ouders kunnen wandelen en kinderen kunnen ravotten. Daar naast vindt de groep, dat er een be jaardensociëteit moet komen, alsme de een kleuterdagverblijf, eèn jonge rencentrum, en een wijkgebouw. Ge dacht wordt bovendien aan een café restaurant met terras en wat win kels. Men wil bovendien de Consumarkt naar de rand van de stad verplaatst zien. In het tweede grote probleemge bied in oost-Levendaal, de Haver- en Gortestraat en de 4e Binnenvest gracht, wil men vooral de woningen verbeteren, o.m. door het samenvoe gen van rug aan rughuizen en door ae allerslechtste panden te slopen, onderwijsniveau. Levendaal-oost biedt blijkbaar geen aantrekkelijk woonmilieu voor gezinnen met kin- aeren. De voorzieningen in de wijk zijn duidelijk onder de maat: een te kort aan speelgelegenheid, geen ont moetingspunt". De groep stelt, dat vooral gezin nen met Jonge kinderen vaak plan nen hebben om te verhuizen. Orn aat dit echter ook de groep blijkt te zijn die het meest aan de huizen wil doen, zou het volgens de groep tot nog grotere degeneratie van de wijk leiden, als deze mensen inderdaad zouden verhuizen. Men stelt vast, dat overigens ook de mensen die weg willen uit de buurt de wijk zeer waarderen. Bo vendien, vindt men, zullen de men sen die verhuizen waarschijnlijk niet 2. aak een beter huis en een betere buurt vinden. Slopen van oost-Leven- men zouden kunnen worden LEIDEN De directie van het Academisch Ziekenhuis heeft een werkgroep ingesteld, die zich speciaal gaat bezighouden met alle niet-me- dische of verpleegkundige facetten rond de behandeling van de patiën- Onder die totale zorg zijn bijv. ook te vatten zaken als: de begeleiding van de patiënten, de voorlichting, recreatieve mogeliikheden. de geeste lijke verzorging, de bejegening, ter beschikkingstaande faciliteiten de daal zou dus geen verlichting van de pioblemen betekenen. Het is beter in te spelen op de bereidheid tot het verbeteren van de huizen in oost-Lo- vendaal, en die bereidheid is er", al dus de studiegroep. Samenvatting dienstverlening aan de patiënten, in de ruimste zin van het woord, verder te kunnen verhogen. Zij zal daarvoor voorstellen uitbrengen aan de direc tie Aldus meldt het personeelsblad Centrum. De werkgroep heeft min of meer tot taak „met de ogen een gezonde, maar kritische patiënt" het zieken huis onder de loep te nemen, met na me wat betreft het ziekenhuis in zijn hotelfunctie. Daarmee is niet bedoeld 'hoe ziek de patiënt wel is, waardoor functioneren van de hctel- die ziekte komt en hoe de patiënt dienst speciaal de aandacht zal krij- en door het postkantoor "hinderge- wellicht te genezen is", zal men de ®ef1, maar meer het ziekenhuis in vende bedrijfjes" en de BLO aan de buurt deelgenoot maken van het z^n geheel als „gastheer" van de Haverstraat te verwijderen. Op de rapport. Dat gebeurt via een korte binnen zijn muren verblijvende pa- zo vrijgekomen plaatsen wil men aan samenvatting van de bevindingen tiënten. Het gaat immers om de kinderspeelplaatsen en aan aange- van de groep, die aan alle bewoners totale zorg voor de patiënten, en die paste volkswoningbouw besteden. van oost-Levendaal zal worden aan- houdt niet op bij medische en ver- "Door de nieuwbouw die goed- geboden. pleegkundige behandeling. ten in het ziekenhuis. De werkgroep wensen voor uitbreiding daarvan Te gaat bezien welke maatregelen geeio- denken valt bijvoorbeeld ook aan de mH wachttijden, de wijze waarop de pa tiënten geïnformeerd worden over wie hem/haar behandelen en ver plegen, de ziekenomroep, de dienst verlening door de vrijwilligersorgani saties, de voorzieningen in de wacht kamers, enz In de groep zijn om praktische re denen geen buurtbewoners opgeno men geweest. Nu het rapport uit is, waarin de groep heeft aangegeven Kunst LEIDEN in het Academisch Ziekenhuis zullen in de komende herfst en winter vier exposities van moderne beeldende kunst worden sehouden. Het betreft hier een nieuw initiatief van het ziekenhuis, dat op deze wijze niet alleen het eigen perso neel maar vooral de patiënten bij hun bezoek aan het ziekenhuis in de gelegenheid wil stellen aldus kennis ie maken met hedendaagse uitingen van kunst. Het Academisch Ziekenhuis heeft niervoor contact gezocht met de Ne- cerlandse Kunststichting, een lande lijke tentoonstellingsdienst, die met medewerking van het Ministerie van CRM een aantal kunstcollecties (voornamelijk uit de Rijksaankopen) deed samenstellen. De vier collecties zullen worden dTTe?1Haarkade tenUx>ngest*ld ln het PoWtliniekge- ue rer naarKaae rfQt. j LEIDEN Het nieuwe gebouw de rk- scholengemeenschap "De Noorderwlek'" is gistermiddag officieel geopend. Sinds Januari wordt het zeer ruime en moderne gebouw gebruikt. Namens de minister van Onderwijs verrichtte mejuffrouw G. van der Kwast de openingsplechtigheid. De scholengemeenschap voor ho ger beroepsonderwijs telt momenteel vervullen b(j particulieren thuis. De eerste expositie. 'Kunst thuis', wordt gehouden van 17 tot en met 29 -cptember a.s. Het betreft een re portage over de verschillende func ties die beeldende kunst-voorwerpen 3'<5 leerlingen, waarvan er drie Jon gens zijn. De heer Van Dijk bood peisoneel een piano aan, die in de jula komt te staan en verschillende kiassenvertegenwoordigers tenslotte gaven de school een door alle leer lingen gemaakt wandkleed ten ge schenke. (Zie foto Jan Holvast.) Vier fotografen, te weten Oscar van Alphen, Eva Besnyö, Hermine van Hall en Marco de Nood maakten hiervoor in opdracht van het minis terie van CRM de opnamen. Bij de ze expositie ligt het accent niet zo zeer op de kunst in het interieur, als wel op het wonen temidden van beel dende kunst-voorwerpen. van LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet L. WESTERDUIN MAARSMANSTEEG 8 LEIDEN TEL. 01710-20 685 koop 'm nu en win een vakantie op Mallorca

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3