Vrijblijvende' hulp aan Ifrikanen is gemakkelijk -CONCEP r J CONDOOMS Galeries Modernes weg: 250 man overbodig ;en witte-, aar weitebrood Eiland in Noordzee biedt perspectieven Kinderwagens wel in de bus )ERPAG 13 SEPTEMBER 1973 stichting „BOA", actie tot boy van Outspan- sinaasappelen, toch maar eiere.ii, voor haar gekozen. Zoals bekend had de jeüersorganisatie A. en O. (een „illlg filiaalbedrijf van 850 zelf de kruideniers, die gezamen- ^tkoiien) een kort geding te- de BOA aangespannen, omdat stichting had opgewekt tot het akken van A. en O.-winkels, posten voor die bedrijven, het jpreken van klanten zowel bin- als buiten, en z.g. "kar-ac- wat zou neerkomen op het vul va n een wagentje met Outspan- asappelen en bij de kassa wei- te betalen om daardoor .rot te scheppen. Dat ging de A. en eiding wel wat te ver en derhal- iste zij een vergoeding van hon- duizend gulden per overtreding, president van de Rotterdamse itbank, mr. J. G. L. Reuder, is geslaagd een compromis tot d te brengen. Hij wil eens aan- of het BOA-bestuur zoveel ge- over de plaatselijke comité's t, dat die zich onthouden van óorloofde methoden, zoals het fcken van ruiten, het lastig van klanten en personeel en uitlokken van discussies. Het ka- id Coppes, eind augustus inder- tot voorzitter van de boycot ting benoemd, heeft, met het ig aanlokkelijk vooruitzicht van ton boete per overtreding voor de toezegging gedaan dat de iting zich tot legale, geweldloze zal beperken. Waarna de pre- it nog wel even de waarschu- liet horen, dat de draad van het eschorste geding weer zal wor- opgenomen als de zaken toch hand zouden lopen. is verheugend, dat mr. Reu- A. en O. bereid heeft gevonden aak nog eens even aan te zien eide partijen, tot een regeling weten te bewegen. Daarmede kwestie van de oonsumptie- g waartegen overal in den zoveel verzet begon te rijzen, ir een fors incident in de lucht - in de koelkast gezet. Beïn- - in de kolekast gezet. Beïn- van de openbare mening is goed recht, maar intimida- enigertei vorm is ontoelaat- De bestrijders van het kopen Angola-koffie en Outspan-si- ippelen dreigden hoe langer leer naar ondemocratische me- a af te glijden. De „draai en "actiemodellen lieten geen twijfel over bestaan. De op een ton boete per overtre- heeft de BOA alsnog tot rede cht. ik nu eens een paar conclu- ip een rijtje zet, die getrokken en worden uit de recente te- ellingen tussen actiecomité's de ene kant en winkelbedrij- consumenten aan de andere kom ik tot het volgende. 1. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de acties tegen koffie en sinaas appelen uiterst eenzijdig zijn. Het heeft dan ook alom wantrouwen gewekt, dat de agitatie speciaal ge richt was tegen landen in zuidelijk Afrika. Alsof er niet overal ter we reld situaties bestaan, die aanleiding lol. protest kunnen geven. Maar geen woord over massamoorden met 80 000 slachtoffers in Boeroendi. Geen woord over het lot van de tachtig miljoen paria's in India. Geen woord over de toestanden in de Sowj et-Unie, waar niet alleen de Joden en de rebelse schrijvers op de tocht staan, maar ook de Bal- tische landen in een toestand van onderdrukking verkeren, die een ac tiecomité ruimschoots dagwerk op levert. Over dit alles en nog onein dig veel meer geen enkele aanmer king, alleen zuidelijk Afrika is de kop van Jut. 2. Van de mentaliteit van het eigen volk begrijpen de comité's vrijwel niets. Zo heeft men zich ten enen- malen verkeken op de oudere genera tie. voor wie het posten bulten win kelbedrijven sterke herinneringen opriep aan de nazi-agitatie tegen de Duitse Joden iri de Jaren- '30. toen de bruinhemden van de S.A. voor Joodse zaken stonden om even tuele kopers tegen te houden. 3. Daarbij komt, dat Nederlanders zich niet laten voorschrijven wat ze kopen moeten. In zo'n geval gooit de Nederlander het hoofd in de wind en koopt Juist datgene wat hem of haar, „met allerlei gradaties van psychisch en fysiek geweld" (prof. Heertje), poogt te ontraden. Van daar het succes van de Indonesia- koffie (mét Angola-bonen) bij Al- bert Heljn, vandaar ook de sterke omzetstijging van Outspan-sinaas- appelen, waarvoor de importeur de heer Coppes eigenlijk dient te be danken 4. Psychologisch zijn de acties van de protest-comité's dus een opeensta peling van blunders. Ook van de psychologie van de reclame hebben zij geen flauwe notie. Een van de grondregels van de reclameleer is nog altijd „beter slechte reclame dan helemaal géén reclame". Men zou, als men niet beter wist, bijna gaan denken, dat de actiecomité's ruime financiële steun genieten van de Zuidafrikaanse en Portugese am- 5. Een ernstig facet van deze af faire is intussen, dat de „mondig heid" van de Nederlandse koper aan de laars gelapt wordt. Over die mon digheid, dat wil zeggen het vermo gen om zelfstandig te beoordelen wat men wil doen, zeggen of ko pen, heeft men van bepaalde zijde altijd de mond vol. Akkoord, maar dan moet men de kopers niet behan delen alsof het om een „domme mas sa" gaat;. Wie bepaalde beweringen of denkbeelden „aan de man wil bren gen" moet dat doen in openbare ver gaderingen met vrije discussie of lie ver nog schriftelijk, zodat „de mon dige mens" in staat is daarvan in alle rust kennis te nemen en om daarover na te denken. Ik vrees ech ter, dat „Elseviers Magazine" gelijk had, toen een van de hoofdredac teuren, D. M. van Rosmalen, kort geleden schreef: „Het wezenlijke van de actiegroepen is, dat zij discussie niet willen. Discussie immers bete kent: het voor en tegen elkaar af wegen In plaats van discus sie willen zij actie: daden stellen, hun eigen zwart-wit standpunt doen prevaleren, gewoonlijk tegen de meerderheid in". 6. Als men de mondige medemens al zo opdringerig behandelt, of wil- -e behandelen zoals men van plan was voordat A. en O. met zijn eis van honderdduizend gulden per overtreding op de proppen kwam, dan kan men zich gemakkelijk een voorstelling vormen van de wijze, waarop de agitators-mèt-wapens (van Chinese en Sowjetrussische makelij) in de rimboe van Mo zambique de dorpelingen behande len, die zij tot hun standpunt wen sen over te halen. Er is dan ook geen reden tot verbazing over moorden op dorpshoofden om de inwoners te leren wie ze moeten gehoorzamen. 7. Een vreemde zaak eigenlijk, die opdringerigheid. Als er op de t.v. iets is, dat bepaalde groepen niet aanstaat, dan volgt steevast de re pliek, „dat men de knop kan om draaien". Laten we hopen, dat Ne derland, na het Rotterdamse kort ge ding, thans in het stadium is geko men, „dat men de koffie en de si naasappelen kan laten liggen". Alles goed en wel, zal iemand zeg gen, maar dat verandert niets aan „de uitbuiting in zuidelijk Afrika" en de Portugese onderdrukking van „de vrijheidsstrijd in Mozambique", ik vraag mij echter af of men die slagzinnen klakkeloos dient te aan vaarden zolang er tal van tegen gestelde verklaringen op tafel lig gen. Zo heeft de Internationale Ar beidsorganisatie in Genève, over koepelend orgaan van de vakbon den, geen „mensonwaardige arbeids omstandigheden in Angola, die vorm van dwangarbeid zijn" kunnen vast stellen toen de directeur van die or ganisatie een uitgebreid onderzoek instelde. Er zijn nog andere deskundige getuigen, zoals dr. P. K. Huibregtse te Wassenaar, leraar oude talen aan het Eerste Vrijzinnig- Christelijk lyceum in Den Haag, die al tien jaar lang reizen door Angola en Mo zambique heeft gemaakt en deze zo mer weer zes weken In laatstge noemd gebied vertoefde. Hij schreef er twee boeken over: „Angola Is anders" en „Zó is Mozambique" (uitgaven van Ad. M. C. Stok, Fo il urn Boekerij. Den Haag). Typerend is de volgende zinsnede in de in leiding tot zijn boek over Angola. „Gedrukt als ik was door de last van de vooringenomenheid waren de eerste dagen niet gemakkelijk. In iedere blanke vermoed ik een Plde- agent (Portugese geheime dienst), in iedere zwarte een terrorist, ik heb meer belangstelling voor wat ik niet zie dan voor wat ik wel zie, ik zoek naar bewijzen van rassen discriminatie, naar onderdrukking, en het feit, dat ik niets bijzonders ontdek, is een moeilijkheid op zich zelf". Dr. Huibregtse heeft zich nooit „aan de hand laten meenemen", door Portugese tolken, die hem daar konden brengen waar zij dat wens ten. Hij had zich namelijk goed voor bereid, kent uitstekend Portugees, was dus in staat tot rechtstreeks contact, en reisde op eigen gelegen heid per auto in alle delen van die Portugese gebieden. Zijn waar nemingen 'bevestigden telkens weer wat hij aanvankelijk niet had willen geloven. Alle informaties vóór zijn eerste reis waren ongunstig voor de Portugezen, maar zijn eigen waar nemingen brachten hem tot precies tegengestelde conclusies. Natuurlijk, oorlog is oorlog en als de Portugezen zich te weer stellen tegen de grensoverschrijders uit Tanzania en Zambia schieten zij er lustig op los, zoals hij mij dezer da gen in een gesprek mededeelde. Maar het zegt toch wel iets, dat er in Door C. J. Rotteveel 1971 in Mozambique 3657 operaties, klein en groot, zijn uitgevoerd, waarbij in slechts tien gevallen van slecht gedrag sprake was. Van die tien bleken er zeven een „misdadig karakter' te hebben gehad, aldus een onderzoek van de Portugese mi litaire autoriteiten. En in die ge vallen zijn harde maatregelen ge nomen. Van de Portugese troepen is onge veer zestig procent zwart en het zou, aldus dr. Huibregtse, voor die troepen bijzonder gemakkelijk zijn over te lopen of in opstand te komen als er sprake was van „dwang bij de dienstplicht". Voor een goed begrip van de situatie dient men te we ten, dat het noorden een „leeg" ge bied is. Daar dringen de terroristen binnen. Van „bevrijde gebieden" is geen sprake, wel van infiltraties, die door de Portugezen bestreden wor den, niet alleen met de wapens maar ook door het systeem van de „al- deamentos", gemeenschappelijke dor pen, waarin de bevolking, die voor heen in kwestbare mini-nederzet tingen was gevestigd, bijeengebracht wordt. Dat systeem heeft verschei dene voordelen. Niet alleen zijn er in zo'n aldeamento allerlei voorzie ningen, die men vroeger moest ont beren (betere behuizng, water, «elektriciteit, medische hulp e.d.), Het is duidelijk, dat de Portuge zen aan de aldemento-bewoners geen wapens zouden, vertrekken als deze niet te vertrouwen waren. Wel be dient het Frelimo zich van. geraf fineerde propaganda („als jullie on afhankelijk zijn, behoef je nooit meer te werken en kun je met een papiertje naar de bank gaan om het geld te halen dat Je nodig hebt"), maar desondanks is de samenwer king tussen Portugezen en gekleur- den over het geheel uitstekend. Van „apartheid" is geen sprake. Zwar ten, blanken en mulatten wonen en werken, door elkaar. De Portuge zen hebben in korte tijd veel weten te bereiken. Mozambique telt bijv. 750 medische eenheden (ziekenhui zen, kraamklinieken en medische posten) en 600.000 leerlingen op la gere scholen. Geen enkele objec tieve waarnemer zal van een idea le toestand over de gehele linie spreken, die bestaat zelfs in Neder land niet, maar dr. Huibregtse heeft op zijn reizen elk jaar weer opmer kelijke vooruitgang geconstateerd, die alleen, belemmerd wordt door de infiltraties van over de grens. Tot zover dr. Huibregtse, wiens er varingen men kan nalezen in zijn boeken over Angola en Mozam bique en, zojuist verschenen, over Zuidwest-Afrika. Zijn mededelin gen uit eigen kritische aanschou wing vond ik ten overvloede beves tigd in een recent reisverslag van de redacteur economie van de „Neue Zürroher Zeitung", Heinz Portman. Prikacties van het door Peking en Moskou gesteunde Frelimo, aldus Portmann, worden in de communi qués van het hoofdkwartier in Dar es Salaam (Tanzania) tot omvang rijke acties opgeblazen om er zo de moed bij de aanhangers in te hou den en financiële steun te verkrij gen. Toch slaagt het Frelimo er in tienduizenden Portugese miltairen in de zeer omvangrijke grensgebie den te binden, al komt dat voor ge héél Mozambique slechts neer op één soldaat per 15 vierkante kilo meter (voor Nederland zou dat ruim tweeduizend man betekenen Waarom die actie tegen Mozam bique van over de grenzen? Die vraag is niet zo heel moeilijk te be antwoorden. Een district als Tete (spreek uit: „tet") is bijzonder rijk aan bodemschatten: ijzererts, kolen, mangaan, fluoriet, beril, korund, chroom, grafiet, magnesium, nikkel en titanium. De militaire acties van het Frelimo worden geleid door Chi nezen, die in Afrika een gebied zien waar zij een deel van het overschot der bevolking hopen kwüt te raken. En wat de rijkdom aan mineralen be treft: begeerte heeft hen aangeraakt. Tot zover eens een andere kijk op de omstreden tegenstellingen inza ke zuidelijk Afrika, waarbij natuur lijk ook de belangrijke strategische betekenis van dit gebied gelegen op de verbindingslijnen tussen Azië en West-Europa een rol van ge wicht speelt. Natuurlijk kunnen Chinezen en Russen niet openlijk aankondigen, dat het hun om stra tegische gebieden, minerale rijk dommen of reservoirs voor bevol kingsoverschotten is begonnen. Zo iets is „niet te verkopen". Vandaar de uitdrukkelijke aandacht voor het sociale vlak. Dat klink wat vriende lijker Het heeft mij altijd verbaasd, dat die sociale propaganda met voor bijgaan van de werkelijke bedoelin gen er bij sommigen zo grif in gaat. O zeker, wij Nederlanders zijn sociaal-voelend. Vandaar dat wij voorop lopen met onze ontwik kelingshulp aan achtergebleven ge bieden. Maaris 't u wel eens op gevallen, dat niemand ons daarvoor ter verantwoording roept? Die hulp, kerkelijk of niet -kerkelijk, is vol komen vrijblijvend. Men zoekt een aantrekkelijk project uit, dat een redelijke kans op succes biedt en. laat de rest liggen. En als men uit die moeilijke "rest" dan toch een las tig project aansnijdt, dan is er nie mand die ons op het matje roept om te vragen waarom er zo weinig schot in zit. Maar als een paar mil joen blanke Zuidafrikanen zich ge confronteerd zien met een kleine twintig miljoen gekleurden met wie zij onlosmakelijk ver bonden zijn en aan wie zij, bin nenslands, „ontwikkelingshulp" ver schaffen dan vliegt de kritiek de pan uit als er tekorten zijn. Dit is alweer een duidelijk voor beeld van de beruchte ziekte van het meten met twee maten. Ik ben dit argument voor een redelijke be- Dr. P. KHuibregtse nadering van zuidelijk Afrika, zo als ik het hierboven in het kort heb geformuleerd nog nergens tegen gekomen, maar het lijkt me tijd wor den dat dit facet van de zaak ein delijk eens wat aandacht gaat krij gen. Dat zou ons dan kunnen ver lossen van onze superioriteitswaan: „wij zijn toch maar heel wat bra ver dan die Portugezen en Zuidafri kanen". Ik ben er namelijk vast van overtuigd, dat wij Nederlanders, opgeblazen stuurlieden aan de wal, het ginds geen haar beter zouden doen dan zij. Het wordt tijd, dat wij ons los maken van de (al of niet kerkelij ke) „blikken dominees", die over de ze zaken het hoogste woord voeren. Hun succes is des te vreemder, om dat wij nog maar kortgeleden in on ze „eigen koloniën" aan den lijve ondervonden hoe moeilijk het is een bevolking, die aan bepaalde ge woonten gebonden is, de voordelen van een technische beschaving bij te brengen. En dan zonder bescha diging van haar eigen identiteit Juist die „koloniale ervaring" zou sommigen onder ons tot matiging dienen te stemmee. Want het is moeilijk „het verzet van statische levensvormen" en „diepgewortelde taboes" te overwinnen, zoals prof. dr. C. Kapferer uit Hamburg het op 30 augustus in de „Neue Zürcher Zeitung" uitdrukte. Wie vrijblijvend ontwikkelingshulp bedrijft heeft ge makkelijk praten. Wie onlosma kelijk met de objecten van zijn hulpverlening is verbonden, praat wel anders. bij het naderen vam de derde er uit de burgerij weer denk en over de plaats van kramen nten komen (in de binnenstad het Groenoordplein) mag ik oder punt ter overweging ge- ïveneetis voor 1974 bedoeld), na- de jaarlijkse uitdeling van ha- o wittebrood te wijzigen, gaat hierbij vooral om het «rood. De Jaarlijkse uitdeling moet een traditie voorstellen, Is het in feite niet, omdat in het wittebrood geheel onbekend evenals de samenstelling van de «ot, die de Spanjaarden achter- er anders moet hebben uitgs- ian onze traditionele stamp van ppelen, wortelen en uien. geuzen brachten de udtgehan- Leidenaars geen wittebrood, weitebrood, dat is volkoren met de zemelen en kiemeti er n. De Duitser eet zijn Weiteen- dat is tarwebrood. •meer de organisatoren zich 1974 wellicht eens over dit «tuk zouden willen buigen, kan kngrijk argument dienen, dat ktebrood een onvolwaardig pro- en onze gezondheid in vele op- h schaadt. j automobilist kijkt wel uit onvolwaardige olie of benzine h auto te doen, maar gebruikt Ite wel het gedenatureerde food. we ons steeds meer bewust worden, dat het voorkómen van voor een belangrijk deel een [e van goede volwaardige voe- zou ook het bestuur van de Oktober-vereniging hieraan een «e kunnen leveren, men weet, dat oa. in Amster- alrijke bakkers op aandrang andartsen al lang zulk prima tenbrood bakken, zullen ook de bakkers zeker bereid zijn in weitebrood te leveren. N. A. v. d. TOORN. Fagelstraat 42 Leiden. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Naar aanleiding van liet kleine stukje in Uw krant, dat er geen kin derwagens imeer in de bus mogen, is mijn vraag aan de Kamer: mogen de moeders dan niet de kinderen, die niet kunnen lopen, meer meene men, als ze boodschappen willen doen? Moeten ze die dan maar al leen thuis laten? Grote hutkoffers mogen wél mee en dat is geen nood zakelijkheid. Hopelijk gaat de NZJï. niet mee doen, maar het is meestal zo, als ér één schaap over de dam is vólgen er meer. Maar ik vind het geen werk, Je kan merken dat de ho ge heren er geen last van hebben wat moeders doen en laten is. MEVR. I. V. REES Nieuw Voordorpstraat 35 Voorschoten. ADVERTENTIE Ford nieuws TAUNUS 1974 Automobielbedrijf RIJNLAND b.v. LEIDEN: Lammenschanspl. Telefoon 30325 LEIDERDORP: d. Valk B ou man weg: 71, Telefoon 44741 LEIDEN Voor de leden van de Maatschappij voor Nijverfieid en Handel sprak gisteren de heer Kraayveld van Hemert, voorzitter xan de raad van bestuur van Bos Kalis. Het onderwerp was "Indu strieel eiland in de Noordzee". Geen nieuw plan; er zijn uit de he- ie wereld indertijd reacties geko men op dit Nederlandse plan. De heer Van Hemert was zeer geluk kig een en ander te mogen komen toelichten. Herhaaldelijk noemde de spreker zich een baggeraar, waarschijnlijk om aan te tonen, dat hij niet bang is om het water in te duiken en er ten stuk grond op te zetten, 't Heeft wel veel voeten in aarde. Water staat heeft in eerste instantie gezegd dat het Bos-Kalis-Plan een Jules Ver ne idee was en wilde er niet aan beginnen. Bos Kalis wist te overuigen. Want, Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Herkingen én Som- melsdfjk: W. van Laar, kandidaat te Rhenen; te Barneveld: C. Vos te Amersfoort: te Nunspeet: P. Nijen- huis te Parrega. Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van Leytenrode te Leiderdorp: H. Perdok, emeritus predikant te Oegstgeest. Bedankt voor Baarn: E. F. Ver- gunst te Capelle aan de IJssel; voor Blauwkapel: A. Vlietstra de Doorn spijk. Geref. Kerken Beroepen te TwijzelerheideJ. L. Posthumus, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Kerken (vrügem.) Beroepen te Gouda: D. Gruttar te Huizum. Geref. Gemeenten Beroepen te Elspeet: C. Hegeman te Tholen. Bedankt voor Katwijk aan Zee: A. Bregman te Rijssen. waar is er industrie te vinden? Laar, waar land aanwezig is. Vas teland. En dat is eigenlijk helemaal niet noodzakelijk. In het dichtbe volkte West-Europa en met name iti en rond het zuidelijk deel van de Noordzee gegroepeerde landen ver oorzaakt de met de economische groei gepaard gaande snelle indus triële ontwikkeling meer en meer conflictsituaties met betrekking tot het gebruik van de beschikbare luirnte. Dat is een argument om 'n eiland in de Noordzee te bouwen. Dat zoiets bijzonder grote proble men met zich meebrengt, is zonne klaar. Ten eerste de verwezenlij - king van de bouw, maar dat is nog ïxiet het ergste. "De Nederlander, beeft altijd met de zee gevochten, er geknoeid", aldus de heer Van He mert. Grotere moeilijkheden, geeft ondermeer de bereikbaarheid (sche pen) en de plaats. Vooral dit punt is onderwerp van studie, zeker op het terrein der Juristen. Want wordt het eiland van een bepaald land of vaü meerdere landen en in welk deel van welk land komt het te lig gen? In Londen, Genève en Utrecht zijn rechtskundigen druk aan het siuderen. Verder moet men rekening houden met de vrijheid van scheepvaart visserij, met het overvliegen en het 'eggen van kabels en pijpleidingen. Deskundigen van het ministerie van Economische Zaken en van Bos Ka lis buigen zich diep over alle pro- blematieken. Als alles doorgang gaat vinden, dan zal in de jaren tachtig een eiland klaar kunnen zijn, i.ldus de heer Van Hemert. Een ge zamenlijke aanpak van overheid en bedrijfsleven zal, door de dan ge bundelde kennis en ervaring, leiden i.ot optimale oplossingen. Milieubescherming is het eigenlijk. De industrie weren van het vaste land en ergens op zee concentreren. Rum te scheppen voor een betere bewoonbaarheid van het land, meer frisse lucht en meer woon- en leef ruimte. AMSTERDAM (ANP) NV Ko ninklijke Bijenkorf Beheer KBB heeft een beleidsplan opgesteld voor een reorganisatie binnen het concern waarbij de activiteiten van haar werkmaatschappij Galeries Moder nes geleidelijk zullen worden vermin derd en die van de Bijenkorf en Ma- xis (superstores) worden uitgebreid. Door deze reorganisatie zullen 200 tot 250 mensen overbodig worden. Buiten de filialen Groningen waar met het merendeel van het perso neel (circa 85 man) en Rijswijk waar met de helft van het personeel (circa 40 man) de arbeidsovereenkomst zal moeten worden beëindigd valt nog niet te overzien in hoeverre buiten het gebruikelijke natuurlijk verloop personeel in de andere vestigingen (Arnhem, Utrecht en Rotterdam- Hoogvliet) zal moeten afvloeien. Wel zal de centrale organisatie (100 man) van GM worden ingekrompen. Door het overgaan van GM-vestigingen in andere concernonderdelen (Bijenkorf Hema, Maxis)) zullen naar schat ting ruim 600 van de in totaal 850 personeelsleden van GM hun werk in concern verband kunnen behouden, zo heeft KBB meegedeeld. Volgens het beleidsplan zal van de vijf thans nog bestaande GM-filia- len de vestiging Arnhem worden ver anderd in een Bijenkorf, Rijswijk in een grote supermarkt naar de opzet van de levensmiddelensector in de toekomstige Maxis-superstores en Groningen wordt gesloten. De filia len Utrecht en Hoogvliet worden voorlopig nog als GM-zaken geëxploi teerd, maar het ligt in de bedoeling deze op den duur eveneens te wijzi gen. Vooral in Hoogvliet zal wel als voorbereiding voor Maxis het assorti ment worden aangepast aan dat, wel ke ook de toekomstige Maxls-super- stores zullen voeren. Het filiaal Utrecht (200 man) zal worden ge handhaafd tot er meer zekerheid is over het resultaat van de onderhan delingen die thans over de vestiging van een Bijenkorf in die stad gevoerd worden. Overigens kan de ontwikke ling van het GM-filiaal in Utrecht ook worden beïnvloed door de moge lijkheid een Maxis-superstore in de agglomeratie te vestigen. Het filiaal Groningen zal uiterlijk 1 februari 1974 worden gesloten. Volgens KBB-topman J. Bons Jr. is er een „redelijke kans op een nieuw te bouwen Bijenkorf in het centrum van Utrecht". Vakbonden en ondernemingsraad v zijn van de plannen op de hoogte ge bracht. Galeries Modernes, een warenhuis met een assortiment gericht op de populaire en middenprijsklasse werd in oktober 1968 door KBB overgeno men. Het bedrijf vertoonde toen al een groot aantal Jaren een niet ren dabele exploitatie. Na diepgaande studie besloot KBB GM te wijzigen in een organisatie van zg. vrijstaande zeirbedieningswarenhuizen (Super- stores) en filialen die hier niet in zou den passen om te schakelen naar an dere concernonderdelen resp. op te heffen. In deze lijn werd het filiaal in Amsterdam in 1970 gewijzigd in een Hema, terwijl toen het filiaal in het Rotterdamse centrum werd ge sloten. ADVERTENTIE Goedgekeurd door de NVSH Vraag er om bij uw winkelier Voor nadere informatie: NVSH, Prinses Bealrfidatn 11, Den Haaf, Tel. (070) 832900.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17