ederland heeft cans als het lelgië als olwaardig ziet Tijden op lange afstand kunnen veel scherper APPIE HAPPIE \ichel van der Loop al zeven jaar in Vlaanderen DLSHOFF ARTSCHOT Belgen verliezen in UEF A-toernooi Fighting Mack in boksgala Arnhem Toch nog een sponsor voor The Lions Zuidema naast Sosonko aan de leiding Sjoerd Boot: geen meniscus OPNIEUW VERLIES VOLLEYBAL KOERSEN OP DUINDIGT )ERDAG 13 SEPTEMBER 1973 SPORT f AGINA I r TRUIDEN Van alle in België voetballende Nederlanders speelt Eddie Koens seizoen langer in het land waar het belastingklimaat nog mild is: Zeven (vette) ja- ïeben de naam Michel van der Loop ook doen verbasteren in Vanderloop (één woord Michel, ze hebben er toe bijgedragen dat een honderd procent Haagse tongval voor deel onvervalst Vlaams werd, waarin een zachte G helemaal niet onnatuurlijk aan- en ze mogen als basis worden gezien van een moderne sportzaak in het hart van Truiden. Michel van der Loop doet bij een eerste aanblik denken aan Jacques Brei, louter toeval. week woensdag, vlak voor Truiden—Feyenoord, kwamen drieën aangeslenterd: Eddie e, Deense Kresten Bjerre en van der Loop. Want zij, die poren verdienen in het land men volgens Raymond Goet- de voetbalwijsheid in pacht n dan zo op het oog landsgewoonten de delijkheid, het handje-schud- itolk ndeloos gebabbel met bewon- supporters hebben over- en, de waarheid is ook dat ze voortdurend opzoeken. Het is ns bij die gelegenheid dat er Loop blijk geeft in die ze- ren meer Belg te zijn gewor- an men van iemand, die er om de pecunia heen trok, zou L een Nederlander, merkt dat Goethals, de coach van elgische team, voornaamste rever van Oranje wat de skets voor Miinchen betreft, gespeelde onnozelheid aan inspecteur Colombo herin fan der Loop: knikt bevesti- ïaar voegt er aan toe dat we sslist niet moeten vergissen: als kan die mannen oppep- ze door de hel voor hem elftal stukje act van „Colombo": rland heeft een veel beter elf- walitatief veel betere voetbal- Maar op de opmerking dat and dus wel naar München an, laat hij temerig volgen: lelglë gaat." En wanneer ver- naar de aanwijsbare gron- an die prognose wordt geïn- ïd met even weinig stemvo- „Gewoon, omdat wij van Ne- winnen." zal Michel van der Loop zeg- at die woorden een enorme op hem maken. „Wanneer ik en ik zie een Hollands elftal |n scherm spelen dan voel ik ederlander. Uitgezonderd bij lelgisohe tegenstander, want ik er voor zitten en zeg ik OST pEN Barry Hulshoff, ik, zal op 3 oktober 'kot lossen voor de wie- e die om 9.30 uur van de !el vertrekt. i start verschijnen o.m. f Zoetemelk, Gerben Kars- Leo Duijndam. Aldus B-voorzitter Joop Rietho- tegen mezelf dat de beste ploeg zich maa moet bewijzen. Dan ben ik neutraal, in ieder geval niet alleen Nederlander. En dat heeft niets te n.sken met het feit dat ik ook wanneer ik ben ultgevoetbald niet terugkeer naar Nederland." Michel van der Loop ooit links buiten van ADO-één, daarna, toen DWS nog in goede doen was, een oei eerste Nederlandse full-profs en vervolgens door Eddie Koens, met wie hij in het Nederlandse Lucht macht-elftal speelde, erop geatten deerd dat Sint Truiden een goede linksbuiten zocht zegt verder zich mateloos te hebben geërgerd aar uitlatingen van Nederlandse spelers, na afloop van België—Ne derland. „Wanneer Je stelt dat Nederland -oetbaltechnisch stukken vooruit is on dat België het van kracht moet hebben, zeg Je het goed. Het is Li ou wens bewonderenswaardig wat België op louter mentaliteit de laat ste Jaren heeft gepresteerd. Niette min lagen de zaken precies anders om by de eerste dag om naar München te gaan. Met drie stop pers, waarvan er altijd één op kwam, maakte België die eerste wedstrijd. Nederland probeerde niet te voetballen maar speelde slechts op een gelijkspel. Stel boeren Dat is niet onlogisch, maar wanneer je hoort wat Johan Cruijff dan na afloop durft te zeggen? Ik krijg sterk de indruk dat men in Neder land de Belgen als een stelletje boeren beschouwt. Ik geef toe, dat ik dat in het begin ook heb gedaan. Maar daar ben ik wel van terug gekomen. Je kan ook geen krant openslaan en je leest hoe luchthar tig men over het verdienen van die 65.000 gulden praat. Ik zeg alleen rtat Nederland nu achter zou staao wanneer die inzet van Thissen niet op houtwerk zou zijn weggespron gen. Volgens mij krijgt Nederland het ondanks al die klasse enorm SETUBAL In de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cuo heeft het Portugese Vitoria Setubal zijr thuiswedstrijd tegen het Belgi sche Beerschot met 20 gewonnen. Deze stand was al bij de rust be- ïeikt. Torres maakte beide doelpun ten (30ste en 39ste minuut). Er wa ren 30.000 toeschouwers. In hetzelfde toernooi heeft het Noordierse Ards zijn thuiswed strijd tegen het Belgische Standard Luik met 32 gewonnen. De rust stand was 22. Voor 7.000 toeschou wers scoorden Cafahcart, Mcavoy, (strafschop) en Mcateer (straf schop) vo:r Ards en Bukal twee maal voor Standard. DEN HAAG De Nederlandse middengewicht Fighting Mack zal op woensdag 19 september de hoofd partij boksen in een internationaal gala in de Arnhemse Rijnhal. Als tegenstander zal de Zuidslaviër Scre- co Weiner fungeren. Tevens komen drie Nederlandse seo-profs in de ring: de half zwaar gewichten SJeng Verstappen en Sjoerd Tuining, die respectievelijk zullen uitkomen tegen de Zuidsla- viërs osé Maver en Salco Briko, en de zwaargewicht Hennie Thoonen, die tegen de Arubaan Irene Werle- mann zal boksen. Voor alle drie de Nederlanders is het hun tweede ge vecht als professional. De gevechten zuilen gaan over zes ronden van diie minuten. moeilijk. Slechts als ze daarvan doordrongen zijn, slechts als ze Bel gië als een volwaardig tegenstander zien, lukt het. Maar doen ze dat ook?" Michel van der Loop wordt dan ook niet nijdig wanneer Belgen over .Hollanders met hun dikke nekken' spreken. „Laat Nederland het maai bewijzen" zegt hij ongemeen fel. En vei ontsohuldigend„Ik ben neutra ler geworden hier, al blijf ik voor tv supporter van AJax." Var der Loop ziet met zijn 27 Jaar het voetballen voor zich zelf trou wens niet meer als nummer één, W eliswaar ligt er nog steeds een full-prof contract voor hem klaar by Crossing Schaerbeek, waar hij aan zyn derde seizoen bezig is, maar zyn sportzaak is er de oor zaak van dat hij nog slechts in de avonduren de training volgt. IUJ: „Ik heb mijn contract nog niet getekend, al zal het daar deze da gen wel van komen. Ik zou liever in ae buurt van Sint Truiden terecht zyn gekomen, maar onderhandelin gen met Tongeren en Hasselt sprongen af omdat Crossing te veel gela vroeg. Daarna boden ze me een contract aan dat ik niet accep teerde, maar nadat Ik toch ben gaan spelen ik maakte, zeven doelpunten als rechter middenvelder zal het nu wel rondkomen. Langer dan voor een Jaar teken ik overigens niet, want nogmaals voet bal is bijzaak voor me geworden. In hel Heyselstadion volg ik trouwens eer» trainers-cursus, waardoor ik in de toekomst eigens speler-trainer in rayon Sint Truiden hoop te wor den." Omkopingsaffaire vraag: waarom is Michel van der loop in hetzelfde Jaar als Eddie Roens (Racing White) dan buiten S'nt Truiden gaan voetballen. Niet boos worden, maar een supporter wist me te vertellen dat Koens en Van der Loop wegmóesten omdat ze bij een omkopingsaffaire zouden zijn betrokken. Van der Loop: „Kletspraat. Die nonsens kwam op de proppen na een Belgische bekerfinale van Sine Truiden tegen Beerschot. Polleunis, Eddie en ik waren in die tijd de Archieffoto van Eddie Koens, landers in België voetbalt. steunpilaren van het elftal. Boven dien was ik reserve doelman, omdat de echte geblesseerd was. Op de training kreeg ik een knie in mijn dy, enfin Koens en ik speelde ver beneden ons kunnen in die finale, die wü volgens iedereen al hadden gewonnen, we misten ook prachtige kansen. „Eddie had voor die tijd al onder handeld met Standard Luik en gaf v.anneer supporters hem over die finale aanspraken, gekke antwoor den, zo in de geest van: wat kan mij die wedstrijd nog bommen. Het zijn aardige mensen hier maar Sint Truiden kan je het best vergelijken met Peyton Place. Ze weten je schoenmaat, roddelen dagelijks drif tig en wisten, hoewel ik noch rook noch drank, precies te vertellen hoeveel alcohol Van der Loop en Koens wanneer ze uit stappen gin- pen tot zich namen. .Kortom, toen was het prompt dat we. zoals dat hier heet, waren uit gekocht. En toen het bestuur in de Gazet nog eens suggesties in een t-epaalde richting ging doen, hebben we zelf gezegd dat we niet langer voor Sint Truiden wilden spelen." lot slot, je blijft dus in België wo nen wanneer Je bent ultgevoetbald? Van der Loop: „Inderdaad. Regel- Cholera schrikt de atleten af DARMSTADT De Duitse atle- tiekbond heeft in een telegram aan oe organisatie in Rome laten we ten dat men vanwege het cholerage- vaar het onverantwoordelijk vindt, een Duitse ploeg het komende week einde te laten deelnemen aan inter nationale atletiekwedstrijden. De wedötryden zyn een test voor de Europese kampioenschappen, die volgend Jaar in het Olympisch Sta dion van Rome worden gehouden. Ook drie Oostbloklanden hebben reeds afgezegd. Zand voort De basketbalvereni ging The Lions heeft opnieuw een sponsor gevonden en opnieuw is het een uitzendbureau. Typsoos en part ners BV uit Rotterdam is bereid gevonden voor een jaar een ton te steken in de Zandvoortse club. De Rotterdamse firma wilde zich juist gaan manifesteren als een landelijk l.edrijf en vandaar dat men wel Wat zag in deze manier van recla me maken. loen zij dan ook werden benaderd door Ron Schouten, het nog steeds geschorste bestuurslid van The Lions (zijn activiteiten werden door het bondsbestuur van de NBB oog luikend toegelaten omdat hy zich zo fideel inzette voor zyn vereni ging) was de zaak snel rond. Dins dagavond werden de contracten ge tekend en is Lions voorlopig weer ■■oor een Jaar gered. De Amerikaan Mc Garco is inmid dels al naar Amerika teruggekeerd, maar of hij komt terug, of er komt een andere Amerikaan om de ploeg Ie versterken. Overigens zal Typsoos Lions nog wei een vordering indienen bij het failliet gegane uitzendbureau Raad en Daad, maar de kans dat men nog iets krijgt, acht men vrijwel nihil. Duitse arts over atletiek: die het langst van alle Neder- matig rijd ik naar Den Haag, om mijn voetbalkennissen Harrie Vos blijft een grote vriend van me te bezoeken. Om er te praten uver de voetballerij van toen. Toen Ilappel voorspelde dat hij in René Jas en mij binnen een jaar de bes te buitenspelers van Nederland zou hebben. Hoe hij, terug van vakantie tot de ontdekking komend dat ik naar DWS was verkocht waar Talbot de scepter zwaaide, met zijn ontslag dreigde...."En nog even na- grinnekend over zijn vondst „Pey ton Place": „Het allerlaatste is, dat *eyenoord Sint Truiden hier heeft laten winnen. Als cadeau voor de vyftigste verjaardag". LEEUWARDEN In de derde ronde van het Friesche Vlagtoernooi om het schaakkampioenschap van Nederland heeft titelhouder Zuide ma met 51 zetten gewonnen van Enklaar. Hij heeft nu tezamen met Sosonko de leiding in handen. De partij Enklaar-Zuidema had een Spaanse opening volgens bekende recepten. Er ontstond een gesloten stelling, waarin Enklaar op de dame vleugel, de vijandelijke stelling met een toren binnendrong. Deze toren ontwikkel de hier evenwel weinig activiteit. Zuidema bereidde met eindeloos geould een tegenactie op de andere vleugel voor. Vlak voor de tijdcon- trole, op de 39ste zet. kwam de ti telhouder met een onverwachte wen ding. Om niet in een matnet te ge raken, offerde Enklaar een pion maar ia het resterende eindspel bleek de ze pion van beslissende betekenis te zijn. Stand: 1/2 Sosonko en Zuidema 1% S. Enklaar 0. WALDNTEL De Westduitse arts Ernst van Aaken, een erkende spe cialist op het gebied van de training, vooral voor de lange afstand, is van mening dat de tyden op de nummers van 800 t/m 10.000 meter en de ma rathon aanmerkeiyk schei-per kun nen worden. In het Duitse vaktydschrift 'Con dition' stel't Van Aaken in een ar tikel 'Looptraining van de toekomst', dat atleten tenminste vier uur per dag zullen moeten trainen en dage lijks veerbig kilometer lopen. Dokter Ernst van Aaken, die vorig jaar by een training op de weg in zyn woon plaats Waldniel door een auto werd aangereden en daarby beide benen verloor, voorspelt de volgende tyden: 800 m: 1 minuut en 40 seconden (huidige wereldrecord 1.43.7). 1500 m: 3 minuut 15 seconden (3.33.1). Myl: 3 minuut 30 seconden (3.51.1) 3000 m: 7 minuut 15.0 seconden (7.37.6). SASSENHEIM Sjoerd Boot. de spits van Ter Leede, hoopt zaterdag weer present te zijn in de uitwed strijd van de Sassenheimse zater dag eersteklasser tegen het Wierden- sen SVZW. Boot, die het afgelopen weekeinde op doktersadvies buiten het elftal bleef ('een enorm verhes', zei trainer Harry van der Horst te recht) omdat men nog geen zeker heid had over de ernst van zyn in het eerste competitieduel tegen Ko zakken Boys opgelopen knieblessure, kreeg gisteren van de chirurg te horen, dat voetballen, voorlopig al thans is toegestaan. Sjoerd Boot: 'Men heeft in ieder geval geen me niscus geconstateerd waar men bang voor was. Het was wel een zware blessure aan de kniebanden, die met een bloeduitstorting gepaard ging. Ik moet op 4 oktober voor verdere con trole in Leiden terug komen. Tot dat tijdstip kan ik voorlopig weer van alles doen.' Billy Jean King ondergaat bloedproeven HILTON HEAD ISLAND Ten- nister Büly King heeft sinds maan dag een aantal bloedproeven moeten ondergaan. Nadat zy last had ge kregen van griep en een volledig ge brek aan energie toonde, vermoedde haar arts dat dat het gevolg was van een bloedziekte. Waansohynlyk heeft Billy Jean King te weinig suiker in haar bloed, en zou zy dus lyden aan een ziekte, die precies het tegenover gestelde is van suikerziekte. Zeker heid daaromtrent kan echter nog niemand geven, en haar man ver klaarde dan ook dat de wedstrijd tegen Bobby Riggs op 20 september pas wordit afgelast als er wericelyk iets positiefs uit het onderzoek zal voortkomen. Leiden, 12 september 1973 De LEIDSE REN EN TOER VERENIGING ..SWIFT-COMB IN ATTE" brengt hierby dank aan Gemeentebestuur, Politie- en Brandweerkorpsen, Gem. Geneesk. Dienst, Gemeentewerken, N.Z.H. en E.HB.O. voor de geweldige medewerking en de perfecte verzorging van het Tourtraject door Leiden. Ook de soprtstichting wordt dank gebracht voor haar geweldige bydrage, evenals de sponsors: Leidsch Dagblad, Leids City Centrum, Leidse Post/ Zd. Holl. Post, Leidse Melkhandel en tal van andere die financiële steun verleenden aan deze Tourrit door Leiden. Dank en waardering aan het Leddato Comité voor de onmiddeliyke reactie om garant te staan om dit grote sportgebeuren te doen plaats vinden in Leiden. Last not least: dank aan ons sportieve publiek. Bestuur SWIFT-COMBINATTE J. Riethoven, voorzitter; W. van Duivenbode, secretaris. 5000 m: 12 minuut 30.0 seconden (13.13.0). 10.000 m: 26 minuut en 30 secon den (27.30.8). Marathon: 1 uur 55 minuen (beste wereldprestatie: 2.08.33.6). De loper van de toekomst zal er volgens dokter Van Aaken als volgt uitzien: lengte 1,85 tot 1,90 m., ge wicht 60 kg., hartinhoud 1250 cc, beenlengte 97 cm en polsslag in rust beneden de 40 slagen per minuut. VOORBURG De Nederlandse j^ngensploeg heeft gisteravond in het toernooi om het Europees Jeugdkampioenschap volleybal met G3 verloren van Italië. De set- Ftenden waren 1215, 815, 815. Het was de derde nederlaag in de tinalegroep A (plaatsen een tot en met zes) in Voorburg. De Nederlandse meisjesploeg, moest ook haar derde nederlaag in casseren. Tegen Polen werd het in de finalegroep (Utrecht) 0—3 (10—15 1416 7—15). Zowel bij de Jongens als de meis jes delen de Russen en de Tsjechen de eerste plaatsen met zes punten uit drie wedstrijden. ADVERTENTIE De uitslagen van de gistermiddag gehouden draverijen zijn Karin prijs 2040 m.: 1. John You Kid (W. Porsius) 2.57, 1.26.8, 2. Ko ningin Zamora, 3. Linda Hollandia, Toto Winn 15.90, pl 3.80, 2, 1.60, kop pel 18.20, trio 371.90. Keen Speedprijs 1600 m.: 1. Ixion Mars (J. Gorter) 2.10.6, 1.21.6, 2. Freeloader, 3. Ineke R, Toto winn 9.80, pl 3.80, 3.60, kopp 24. Ladyprijs 2520 m.: 1. Lady Hellen V (J. d. Leeuw) 3.33.5, 1.25.4, 2. Ka- mo Quick, 3. Jannemarie, Toto winn 4.70, pl 1.90, 1.30, 3.20. kopp 7.40, trio 141.90. Jorinaprijs 2000 m. (Ren: 1. Cle- matite (K. D.avies) 2.12.5, 2. Yubara- jah, 3. Lavendel, Toto winn 3.40, pl 1.10, 1.10, kopp 5.40. Lento H.-prijs 2140 m.: 1. Fletcher D (H.Langeweg) 2.58.9. 1.23.6, 2. En terprise Hollandia. 3. Giovanni, To to winn 1.90, pl 1.20, 1.30, 1.40, kopp 5.90, trio 48.50. Jonkerprijs 1500 m.: 1. Monty Bui tenzorg (J. H.endrikx) 2.02.7, 1.21.8, 2. Mirko Buitenzorg, 3. Maarten D, To to winn 3.30, pl 1.20, 1.40, 2.10, kopp' 7.10. Kiwanprijs 1900 m. (Ren): 1. El- der Statesman <H. v.d. Kraats) 2.03, 2. Christiane, 3. Flix, Toto winn 2.40, pl 1 60.3, kopp 59.30, trio 269.60. Jofferprijs 1500 m.: 1. Marinette (P. Zandt» 2.05.6, 123..7, 2. Maliaa Buitenzorg, 3. Mercidol, Toto winn 3.10, pl 1.30. 1.60, 160, kopp 3.90. Laguna Starprys 2040 m.: 1. Har- ro Bond (Q. Joosen) 2.47.6, 1.22.2. 2. Idool Vredehof, 3. Geradus O, Toto winn 11.90, pl 4.20, 4.90, 21.90, kopp 18.50, trio 2.683.40. Kinley's speedprijs 2140 m.: 1 L.a- dy Wilkes (A. Groenewegen) 3.09, 1.30. 2. Koncorde, 3. Leny Special, Toto winn 4.30, pl 3.80, 4.30, kopp 12.70. Tot a 1 isa tor omzet 267.064.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15