STROEF ORANJE KLOPT OP TALREEP PITTIGE NOREN Ik zal blijven spelen tot ik er b»j zal neer vallen Noorse coach: "Hulshoff is van absolute wereldklasse 0 Een stroef draaiend Nederlands elftal heeft in Oslo toch zijn doel bereikt, ikzij de 2-1 zege op de pittige Noorse liefhebbers, die een klasse sterker speelden dan jaar in Rotterdam, behoeft het Oranje-team op 18 november tegen België slechts" te spelen om zich te kwalificeren voor de eindronden van de wereldkampioenschap- 1 Duitsland. op die uitgangspositie tegen België heb ik altijd gemikt", zei na afloop Frantisek rhonc, de eerste coach van Nederland met een tevreden gezicht. Toch scheelde het gis- vond maar bitter weinig of de vlieger van Fadrhonc was niet opgegaan. Dertien minu- voor tijd moest het ingedommelde Nederlands elftal immers twee zware klappen in- eren. Eerst kreeg Wim van Hanegem de gele kaart onder de neus gedrukt. Een aan- de Feyenoorder destijds in de uitwedstrijd tegen België (de 0-0 in Deurne) ook al ►nhet geel opbotste, zal hij de sleutelwedstrijd op 18 november vanaf de tribune van Olympisch Stadion moeten meemaken. Üezelfde fatale minuut haalden de Noren sensationeel uit en was het 1-1. ,,Op dat mo- gaf ik niets meer voor onze kansen", bekende chef d'équipe Jack van Zanten la- Maar een alles-of-niets offensief van het ineens wakker geschudde Oranje-team werd de valreep tenslotte toch nog met succes bekroond. redelijk draaiende Barry iff ,,Die man is van abso- rereldklasse" meende de Noor- oach George Curtis zelfs de winnende goal in het net jrom kon Fadrhonc na afloop a eind goed al goed spreken, de prestatie van zijn equipe met een kleine twintigdui- schouwers gevulde Ullevaal- allesbehalve goed geweest. Vente lederlands elftal draaide giste- rij matig. Hoe dat kwam? Krol had gelijk toen hij stel- )oordat er in de ploeg geen en. amverband zat. Ik wist bij- eld zelden waar ik de bal moest schuiven. Niemand bood f. En Epi Drost, die als een ruime voldoende ,Je kon praktisch geen en- iel „diep" kwijt.- Ze liepen bij rijwel allemaal aan de linker den kluitje". zo. Maar eigenlijk viel dat verwonderen. Als Je de links iteerde Van Hanegem en Ger- lilhren op het middenveld elkaar zet en je hebt boven- fillie Brokamp als linksbuiten dit soort situaties verwach- faarbij nog kwam, dat de MVV'er zelden zijn lijn Miihren: "Maar dat Brokamp eigenlijk niet kwa men. Willie is nu eenmaal échte linksbuiten. Hij trekt binnen. Maar tegen genstander als Noorwegen, t een versterkte verdediging moet je het toch over de proberenheb je dus een ke linksbuiten nodig". Jeumen ikbuiten was er. Op de reser- l Maar Frantisek Fadrhonc et Keizer er de volle negentig koukleumen. De dokter: sychologische redenen heb ik raagd om in te val- De dertigjarige Ajacied zelf, Intelligentie gisteravond bo- bijzonder werd gemist: „Ik ook helemaal geen behoefte tvoeld om er in te komen". met een fijn glimlachje: *ns, op dat punt mis ik be- rvaring ik ben vrijwel nog ngevallen". t gisteravond op taktasch ge- >ed in elkaar bij Ne il. Maar Jan van Beveren och niet dat het alleen daar- toam, dat de goedwillende, walitatief veel zwakkere No- et met ruim verschil waren De doelman: „De instelling, entaliteit bij sommigen van gewoon niet goed. Dat is het Int, En daaraan zal heel snel neten veranderen, anders ko- nooit". khneider: „Maar die instel- kd niets te maken met de rond de bondscoaches. Dat geen invloed op ons gehad. oor de wedstrijd was meer goed". a start m had het ditmaal in het •loken Oranjeteam een prima 'a zeven minuten kon er al gejuicht. Ruud Krol stuurde Brokamp op links de diepte goede voorzet van de ijveri- De ex-Haagse Noor Harry Hestad die Nederland in diepe zorgen dompelde. ge Maastrichtenaar volgde, die Jo- han Cruijff bekwaam achter doel man Geir Karlsen kopte: 1-0 en Oranje leek een gemakkelijk avond je tegemoet te gaan. Vergroting van de voorsprong bleef evenwel uit. Mogelijkheden ertoe ontstonden er wel. Maar Geir Karl sen, die nog eens een blauwe maan dag bij het Schotse Celtic onder contract heeft gestaan, toonde zich een goede doelman en bovendien zette de Fadrhonc-elf nu niet be paald alles op-alles om de tegen stander zo snel mogelijk op de knieën te krijgen. Het ging allemaal een beetje te lauw, te gemakkeilijk, te nonchalant. Niettemin kreeg een vrijstaande Willie Brokamp vlak voor de rust de bal op een presenteerblaadje voor de voeten gelegd. John Cruijff, die evenals Van Hanegem enkele fraaie individuele staaltjes voetbal had la ten zien, was daarbij de leverancier. Maar de MVV'er faalde. Brokamp: „Doordat het veld zo hobbelig was, kwam de bal stuitend op me af. Als ik hem ineens op mijn slof had genomen, had ik hem het centrum van Oslo ingeschoten. Daarom wilde ik hem eerst onder controle krijgen. En dat mislukte". Fadrhonc: „Gaat die bal er in, dan ben je er. Dan is het 2-0 en speel je een heel andere wedstrijd". Vlak na de misser van Brokamp had Wim Jansen, die overigens een weinig overtuigend rentree maakte schot door de In de tweede helft bleef de witte Oranjeploeg het spel dicteren. In een laag tempo weliswaar, maar ndetttemin vier er vooralsnog voor de Noren weinig eer te behalen. Ook al omdat Epi Drost zich een sterke „laatste man" toonde. Fadrhonc: „Epi leverde een goede prestatie". Jan van Beveren: „Ik dacht wel dat Drost via deze wedstrijd de ba sis heeft gelegd om vaste ausputzer in het Nederlands elftal te worden. Hij neemt volgens mij soms nog wel eens teveel risico's maar Ja, dat doet hij hij nu eenmaal altijd als hij sterk draait". Barrie Hulshoff: „Ik heb met Epi geen enkel probleem gehad. Het ging lekker." De Noren werden alleen gevaarlijk als de 24-Jarige spits Tom Lund aan de bal was. De voetballer van de der de divisleclub Lalleström etaleerde herhaaldelijk zijn klasse. Talent Lund na afloop: „De wed strijd is toch op de Nederlandse te levisie geweest? Ja? Fijn zo. Want ik wil graag in het buitenland gaan voetballen en het liefst bq Feyenoord. Sinds ik de ploeg destijds in Milaan de Europa Cup zag winnen, heb ik er altijd een zwak voor gehouden". In het tweede bedrijf werd het Ne derlands elftal aanvankelijks slechts een tikje agressief als arbiter Mal colm Wright weer iets verkeerd deed. Vanuit de Nederüandse bril bezien, maakte de Noordier zelfs een kardinale blunder door een treffer van Gerrie Mühren wegens buitenspel af te keuren. Mühren: „Toen ik inschoot, ston den er verdorie nog twee Noren bij de doellijn". Maar mister Wright zag het anders en daardoor bleef het veel sterkere Nederland maar één zielig doelpuntje voor. draaiboek te zullen PAOINA 13 Engels voetbal West Ham UnitedQueens Park Rangers 23, ArsenalSheffield United 10, Birmingham City Chelsea 14, Burnley—'Tottenham Hotspur 22, Coventry CityMan chester City 21, Wolverhampton YvanderersLeeds United 02, Der by CountyLiverpool 31. Man chester UnitedLeicester City 12, Newcastle UnitedIpswich Town 31, Norwich CitySouthampton 2 —0. Bondsbestuur grijpt in Oslo Valt het Nederlands elftal onder de sectie betaald voetbal, de Dundscoaches resorteren onder het bondsbestuur. Dus is het een nor male procedure dat het bondsbe stuur maatregelen gaat nemen nu er een ernstige kortsluiting Is ont staan tussen „eerste man" Frantisek Fadrhonc en zijn „assistent" Cor van der Hart, die er evenwel weinig voor voelt om op het tweede plan te moeten werken. bondsvoorzitter Wim Meuleman verklaarde dan ook gisteren in Oslo: „We zullen een onderzoek in stellen. Er wordt ondermeer een zapport over deze kwestie samenge steld en daarna zal de zaak aan de stctie betaald voetbal worden voor gelegd, waaronder het Nederlands elftal resorteert. Komende zaterdag vergadert het bondsbestuur. Mr. Jacques Hogewo- ning, de voorzitter van de sectie be taald voetbal, die ook in het bonds bestuur zitting heeft, Is dan op va kantie. De stand in groep 3 is nu: Nederland 5 4 1 0 9 242 België 4 3 1 0 7 10— 0 Noorwegen 5 2 0 3 4 914 IJsland 6 0 0 6 0 2—29 eindelijk een vrije trap gaan ne men. En daarna ontstond meteen een aanval, die Nederland deed ca pituleren. Harrie Hestad, de hard werkende ex-Hagenaar, die van Wright ook al een gele kaart had gekregen won een duel met de uit lopende Van Beveren en schoot Noorwegen naar 11. Van Beveren: „We gingen beiden op de bal af. Hestad was er iets eer der bij. Hjj schoot toen tegen me op en daarna caramboleerde de bal weer voor zijn voeten. Epi Drost, die bij de doeltreffende Noorse aanval de bal tussen de be nen door had gekregen: „Het ging anders. Jan van Beveren had de bal vast, maar raakte hem daarna weer kwijt. Maar ik wil Jan niet alleen de schuld geven. Door dat geouwehoer met die gele kaarten was onze verdediging uit zijn con centratie geraakt. We letten gewoon niet goed op". Dick Schneider: „Ach, dat doelpunt was niet nodig geweest. Natuurlijk niet. Maar aan de andere kant hadden we op dat moment al zo ver voor moeten staan, dat we ons een tegengoal hadden kunnen per mitteren". Het fanatieke slotoffen- sief van It Nederlands elftal, waar in Van Hanegem op eigen verzoek was vervangen door Haan, leverde drie minuten voor tijd succes op. Epi Drost gaf een verre, wilde pass naar voren: Johan Cruijff legde na een meesterlijke actie de bal voor de voeten van de opgerukte Barrie Hulshoff die beheerst inschoot. Bar rie Hulshoff: „Op het moment dat ik schoot, was ik koelbloedig. Maar toen ik naar de middenlijn terug liep, had ik het ineens niet meer van de zenuwen; kreeg ik plotseling een knik in mijn knieën. Want toen bedachtik: stel dat ik die kans eens had verprutst..." George Curtis, de Noorse coach, maakte na de tweekamp geen gedes illusioneerde indruk. De flegmatieke Brit: ,Jk was vandaag d'e verliezen de trainer, maar ook de beste". Na deze aaruval op Frantisek Fadrhonc haalde hij nog een keer in de rich ting van de Nederlandse kleedkamer uit: „Cruijff stelde me ook erg te leur. De instelling van die Jongen, die toch zo'n grote voetballer is, is bepaald niet goed". De reactie van de kapitale speler van Barcelona, die overigens beslist niet slecht had gedraaid: „Weet je wat er niet goed was? De bal. Die was te stroef. En het veld was te hard. En ook was het te koud". Curtis moest om deze excuses scha terlachen. En hij niet alleen..» Handigheid]' e' En toen kwam de 32ste minuut, de fatale minuut. De geïrriteerde Van Hanegem rolde met Tor Egil Jo- hanssen over de ongelijke grasmat, doordat de Noor een overtreding had begaan. Johansen was weer het eerst ter been, maar toen greep Van Hanegem vanuit liggende posi tie zowel letterlijk als figuurlijk in, waardoor Johansen opnieuw in ho rizontalle stand belandde. Scheids rechter Wright zag het „Handig heidje" van Van Hagenegem en trok prompt de gele kaart. De Feyenoorder: „Als ik hem niet had vastgepakt, was hij op mijn handen gaan staan". Een daarna over Wright: „Onbegrijpelijk, dat ze zulke mensen naar belangrijke wed strijden sturen". Cor van der Hart: „Ik had al een tijdje eerder tegen Fadrhonc ge zegd: haal Van Hanegem eruit, an ders loopt hij tegen een gele kaart op" Nadat Van Hanegem op de bon was gegaan, kwam een paar seconden later ook Johan Cruijff in het boekje van Wright. Cruijff vroeg om opheldering over de gele kaart van zijn ploeggenoot, maar volgens Wright op een dusdanige onbeleefde manier dat dit niet door de beugel kon. Dus ook geel voor „Jopie". Jo han Cruijff: ,.En ik zei alleen tegen hem: Je moet Je grensrechter eens raadplegen. Die heeft precies gezien wat er is gebeurd". Nadat twee keer het geel omhoog was gehouden mocht Noorwegen Badmintonner Ed Guérin ondanks 48 jaar nog aan top: LEIDEN Een badmintonracket weegt maar 'n paar hon derd gram en de veren of plastic shuttle kan men gemakkelijk wegblazen; maar de badmintonsport is, met boksen, een van de zwaarse en vermoeiendste sporten die er bestaan. Aanstaand weekeind begint de competitie voor de 'badmintonners' weer en daarom zijn we alvast gaan kijken in de Universitaire Sport hal waar de sterkste club van Leiden en omgeving traint en speelt, VEGLO. Veglo betekent: „Vereniging Gerepatrieerden Leiden en Omstreken", en een van de bekendste en tevens markantste spelers van Veglo èn Leiden en omgeving is de heer Ed Guérin. f pannen gezichten op de reservebank v.Ln.r. Schrijvers, Piet Keizer (lachte in zijn vuistje) en Syurbier- Vijftien Jaar geleden kwam hij uit Indonesië en is nu de oudste compe titiespeler in de eerste klasse lande lijk van de badmimtonbondin de cember wordt hij 49 jaar oud. Veglo was eigenlijk een sociale vereniging, die opgericht was om de gerepatrieer den bij hun komst in Nederland op te vangen. Ed Guérin, toen al beze ten van de badmintonsport richtte toen vanuit die „sociale" vereniging een badmintonafdeling op. Het eigen lijke Veglo is allang ter ziele, maar d'ebadmintoiuciub Veglo floreert nog steeds met zeer goede spelers en speelsters. Voorzitter Max van Bal- gooy, ook een van de mannen van het eerste badmintonuur, vertelde dat Ed Guérin nog steeds tot een van de sterkste spelers behoort. Afgelopen seizoen toen Veglo in de midden moot eindigde, heef t Ed Guérin maar 'n enkele single verloren. Zeer tot verbazing van zijn meestal veel Jeugdiger tegenstanders, die vaak denken: die „ouwe man" pakken we wel even. In de meeste gevallen trek ken zij aan het kortste eind. A.s. zon dag wordt de eerste thuiswedstrijd in de schitterende, maar te vaak niét gebruikte Universitaire Sporthal Wielrennen De Spanjaard Jesus Manzaneque heeft gisteren de pro loog gewonnen van de Ronde van Catalonië. Het was een tijdrit over een afstand van 4.735 kilometer, die Manzaneque overbrugde in 6 minu ten en 9,8 sec. Tweede werd Luis Ocana. De Nederlander Henniie Kui per eindigde ais tiende in 6.20,9. aan de Wassenaarseweg te LeMen, ge speeld. Ed Guérin gaat weer opge wekt z'n partijtje als 2de heer mee slaan. Als eerste heer treedt op de dertig Jaar Jongere André de Rooy. Jong en oud gaan goed samen in de badmintonsport maar bij Veglo komt dat wel erg duidelijk tot uiting .Bui ten Ed en de 19-Jarige André de Rooy speelt broer Wim de Rooy en 16-Jarig zusje Jacqueline de Rooy met Hans Harteveld en Addy Pol derman in Veglo's eerste team. De badmintonsport zit de Guértns wel in t bloed, want In het tweede team van Veglo, dat óók in de landelijke competitie uitkomt, speelt Ed's 42- Jarige broer Jacques nog zeer geraf fineerd z'n partijtje mee! Op de vraag aan Ed Guérin: Hoe lang blijf Je nog spelen? antwoordt lang blijf Je ngg spelen? antwoordt hij onmiddellijk, zonder nadenken: „Tot ik er bij neerval!" Gezien zijn goede conditie en trainingsschema kan dat nog heel en heel lang duren. Hij traint vijfmaal per week en geeft dan ook nog training aan andere clubs in Leiden zoals E.V.B.C. en Eridos in Zoetermeer. Op badminton- toernooien, waar hij vaak in de fi nales uitkwam (hij werd ook eens eerste in het „Leidse toernooi") wil hij in één partij bewijzen dat hij nog goed badmintonnen" kan, maar haakt dan wel af. Toernooien zijn veel te vermoeiend, omdat Je dan meerdere zware wedstrijden op één dag moet spelen. In de oompetitie ligt altijd wel 'n week tussenruimte, zodat Ed nog jarenlang hoopt te kunnen blijven meedraaien. Ed Quérin (48 jaar) met zijn 33 jaar jongere teamgenootje Jacqueline de Rooy. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13