Paardenmarkt begint vroeg in Valkenburg KATWIJK WIL DIERENASIEL BOUWEN OP RECREATIETERREIN IN HOORNES Aanvoer was even groot als vorig jaar Ernstig ongeval op kruispunt in Hazerswoude VELDENNOOD INLEIDEN Zwarte band ■j m Haagse rechtbank WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1973 STREEK VALKENBURG In Valkenburg wordt ieder jaar weer met een zekere verwachting naar de Paardenmarkt toegeleefd. rïoe zal het dit jaar weer gaan? De barometer is in de dagen voorafgaande aan de feestelijkheden een instrument dat veel vuldig bekeken wordt. Vooral goed weer is een belangrijke voorwaarde voor de aanvoer en belangstelling voor de Valken- burgse markt. Men spreekt van Neerlands Oudste Paarden markt. En zonder chauvinistisch te willen zijn houden echte Valkenburgers zich aan deze uitspraak. Ook al zijn er gemeenten die denken de oudste rechten te bezitten. Volgens oude ge schriften zou het dit Jaar de 1029ste paardemarkt zijn geweest die gehou den is. Of dit aantal precies klopt willen we in het midden laten. Paar demarkt en daarmee gelijktijdig val lende Oranjefeesten brengen altijd weer een aparte sfeer over het dorp. Men leeft met het gebeuren mee. Van verschillende gebouwen wordt die dag het rood-wit-blauw gehesen. Het terrein aan de Castelweg (deze naam herinnert ook aan de historie», geeft altijd weer het vertrouwde Door A. A. Binnendijk Foto Jan Holvast beeld dat de Valkenburgers niet gaarne zou willen missen. De diverse vermakelijkheden waren ook dit jaar weer aanwezig, tesamen met de kra men drukken een bepaalde sfeer in Valkenburg rondom de 2de woensdag in september. Valkenburg kan zijn Paardenmarkt niet meer missen. Daarvoor is het teveel een historisch gebeuren geworden. Op deze dag ko men ook vele oud-Valkenburgers weer hun vroegere woonplaats op zoeken. Wat wordt er dan wel ver haald over vroegere tijden. Welke ou de herinneringen weer opgehaald? Van Valkenburgers wordt wel eens gezegd dat ze zen sterke verbonden heid met het verleden hebben en dat verleden in het heden weten te handhaven, ook al gaat dat verle den eeuwen terug. Vroeg Al vroeg in de morgenuren wordt het druk in deze gemeente. Wie zal dan lang kunnen slapen? Trouwens de jeugd draagt er wel zorg voor dat men op tijd wakker is. Maar voordat het eerste paard op de markt is aan gevoerd gaat men naar het viswater om te trachten een visje te verschal ken. Voor dit door de Oranjevereni ging georganiseerd evenement be staat altijd weer een grote belang stelling, ook al valt de vangst mis schien wat tegen. Maar gaandeweg gaan toch de eerste viervoeters het markterrein bevolken. Voor markt meester Bol is het dan werken ge blazen om alles in goede banen te leiden. Want tegenover de handela ren die de markt bezoeken, hetzij als dat gebeurt, dat de dieren geen pas serend verkeer zien raken ze ook niet nerveus. Maar ik kan natuurlijk niet garanderen dat er nooit eens een hond zal blaffen. En dan hangt het er maar van af hoe snel men zich daaraan wil ergeren." De heer Bosch heeft in overleg met Openba re Werken van de gemeente Katwijk een ontwerp gemaakt voor het pro ject. "De gemeente wilde er een asiel bij hebben. Dus die is in het plan opgenomen. Ik heb er niet om gevraagd, maar het is wel, noodzake lijk." Voor de bouw van asiels zijn richt lijnen gegeven door de Nederlandse asielraad. Die zegt over de geluids hinder voor de omgeving: "Een asiel past nimmer in het eigenlijke woongebied. Weinige gemeenten zul len deze fout maken bij de toewij zing van grond, maar het is goed dat onderzocht wordt dat ook in de toe komst niet in de onmiddellijke om geving woningen gebouwd worden. Ook wanneer de woningen worden gebouwd na het asiel leert de erva ring dat moeilijkheden bijna onver mijdelijk zijn." Nu staat recht tegenover het asiel aan de overzijde van de weg al 'n ry woningen in de Parsstraat. Ook één van de flats van de Reygerberglaan staat dicht in de buurt. Wel staat in de richtlijnen dat beplanting en om muring geluidwerend zullen werken. Dat geld natuurlijk in mindere ma te voor omringende hoogbouw. Vol gens de deskundige die de gemeente heeft geraadpleegd kan het gehele project echter zonder bezwaar voor de omgeving worden gerealiseerd. Behalve vanuit de wijk blijkt ook dat uit de belangenverenigingen bereidheid is om tegen vergoeding de dieren van de kinderboerderij te verzorgen. De gemeente heeft haar recreatieve plannen voor Hoornes-Oost gepubli ceerd op de gemeentepagina om re acties te krijgen van de bevolking. Die opzet is volledig geslaagd. De reacties lijken zelfs stormachtig te gaan worden. De wijkvereniging, de vier belangenverenigingen en ver- In deze kleine ruimte zitten 25 zwerfkatten die door vrijioilli- gers worden verzorgd. Het kost de dierenbescherming -per jaar f3000-. Het wordt tijd dat in Katwijk een echt dierenasiel komt, met een beroepskracht. moedelijk ook de gemeente hebben behoefte om een hearing te houden over het plan. Die zal nu wel spoe dig komen. LEIDEN De Contactcommissie van Leidse Voetbalverenigingen gaat de veldennood in het komende sei zoen centraal stellen. Voorzitter J. Geenjaar wond daar gisteravond tij dens de vergadering in het clubhuis van Roodenburg geen doekjes om. Ondanks de veldennood en ondanks de beperkte financiële middelen van de gemeente Leiden moet het veld van VWS aan de Kanaalweg, waarin duizenden guldens zijn geïnvesteerd, verdwijnen. De heer Geenjaar noem de dit een absurditeit. "In 1965 na men binnen de gemeentegrens 170 elftallen aan de competitie deel. Nu zijn dat er 280, terwijl in die acht jaar de veldenvermeerdering zegge en schrijve één is. De commissie stelde zich unaniem achter VWS op en besloot verder 't contact met de sportstichting te in tensiveren. De scheidende secreta ris, de heer H. Vermeer, ontving 'n attentie. LEIDERDORP Zestienjarige Jan Snaterse uit Leiderdorp heeft de warte band judo behaald. De openingsavond van de NKV- dames uit Zoeterwoude-dorp zal don derdag in het Don Boscohuis worden gehouden. De KPJ, afdeling Zoeterwoude opent het winterseizoen vrijdag avond in het Don Boscohuis. Na de gebruikelijke start met een Heilige Mis (aanvang 20.00 uur) zal het win- terprogramma worden bekend ge maakt, waarna de Katholieke Plat telands Jongeren gratis Chinees kun nen eten. Daarna kan er worden ge danst op muziek van disco Studio 17. De vorige week in Wassenaar gehouden inzameling voor het Konin gin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding heeft een bedrag van f 15.670.- opgebracht. HAZERSWOUDE De negentienjarige mejuffrouw P. C. Pos uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag met ernstige verwon aan het gezicht naar een Leids ziekenhuis vervoerd, nadat ha verkeersongeval was overkomen op het kruispunt Rijndijk—B van Eedenplein te Hazerswoude-Rijndijk. De auto, waarin 5 met haar aanstaande, ook uit Alphen aan den Rijn afkö echtgenoot (ze zouden donderdag in het huwelijksbootje stappe werd zwaar beschadigd De chauffeuse, die op de Rijndijk in de richting Leiden reed j aanvankelijk bepaald niet de voorgesorteerd staande wagen1 gezien, waarvan de bijrijder naar het Frederik van Eedenpleü j rijden. Zij remde weliswaar nog uit alle macht, maar kon een! niet voorkomen, terwijl het voertuig van het Alphense aan! huwelijkspaar daarna enkele malen over de kop vloog. De mai via het "open dak" uit de auto geslingerd. Intussen raakte een richting Leiden komende personenwagen ook nog bij deze I betrokken. Twee auto's vrijwel total loss en één beschadigd, ii dere mate, waren het gevolg van dit ong.val. Naast natuurlijk vraag, of het Alphense paartje, waarvan de vrouw immers raakte, donderdag toch nog in de huwelijksboot kan stappen- Wanneer? Het verkeersongeval op het kruispunt Frederik van Eeden Rijndijk te Hazerswoude-Rijndijk wierp in de woonwijk Rhyne en in Koudekerk aan den Rijn, wéér de vraag op: wanneer wi gestart met de reconstructie van het gedeelte van de Rijndijk Bruggestraat en Gemeneweg? En wanneer worden er nu ve lichten geplaatst? Het comité "Actie Stoplicht" wordt overigen stelpt met vragen daaromtrent. Mevrouw Fok uit Koudekerk aan den Rijn bijvoorbeeld (zij deel uit van het comité dat "vecht voor stoplichten") bewei haar en de anderen steeds vragen worden voorgelegd in de tra Hoe zit het er nu mee, er is toch beloofd dat er zo spoedig n zal worden begonnen? (van de kant van het ministerie bijv» red.). Koudekerks gemeenteraadslid J. Wondergem heeft in langs in zijn woonplaats gehouden raadsvergadering gesteld, d jj ogenschijnlijk onbelangrijke zaken de reconstructie van en de sing van verkeerslichten op de aansluiting Bruggestraat—1 voorlopig niet tot uitvoering zal komen. „Een droevige zaak, snelheidsbeperking, die thans van kracht is, kan bepaald n i veilig worden gekwalificeerd" (50 km/u), meent hij. Een du opstelstrook voor het naar Koudekerk afslaand verkeer zou verlichting brengen. En Koudekerk zou wellicht (hij zal bedoel ben mét Hazerswoude) kunnen bijdragen in de kosten van keerslichten by de Bruggestraat, als dat de zaak sneller tot ring kan brengen. KATWIJK In de Hoornes, aan het oostelijk einde van de parkstrook wil de gemeente Katwijk een recreatieterrein creëren voor dit wel erg volgebouwde wijkdeel. Op het re creatieterrein zal een dierenasiel komen. Terecht denkt het gemeentebestuur aan een dergelijk gebouw, want dat is hard nodig in Katwijk. Alleen met de plaats blijkt niet ie dereen gelukkig. ,,In het Panbos heeft de politie een hon denkennel", vertelde onlangs burgemeester A. G. Vermeu len tijdens een commissievergadering. ,,Daar kunnen drie honden tijdelijk worden ondergebracht. Wanneer de politie een vierde hond vangt, moet een ander worden losgelaten, want er is eenvoudig niet meer ruimte". Populair gezegd komt het daar wel op neer, zegt politieman-dierenbescher mingvoorzitter J. M. van Dam. Door Willem Chr. Nijeboer "In feite is het nog beroerder, want die kennel kan alleen 's zomers worden gebruikt. In de winter is er voor honden helemaal niets. Het ding m het Panbos is niet verwarmd". De Katwijkse zwerfkatten treffen een nauwelijks betere situatie aan wan neer zij door goedbedoelden van de straat worden geraapt. Voor hen is een "asiel" in de Huetingstraat, in de voormalige brandweergarage, 'n Deel van die garage, vier bij vijf me ter, is tehuis voor logeerkatten van de dierenbescherming. Momenteel zitten er zo'n vijfentwintig in die kleine ruimte. Overdag mogen ze vrij rondlopen door de ruimte, 's Nachts worden ze in hokjes ge- plaats tot de volgende morgen. Twee uur per dag minstens kost de ver zorging van de batten. Niet alleen aan voeren, maar ook aan het op ruimen van omgegooide kattebak- ken en het schoonmaken. Die twee uur zijn nog afgezien van de onder houdswerkzaamheden en de ver nieuwingen die noodzakelijk zijn. Al dat werk wordt gedaan door een viertal vrijwilligers in tourbeurt. "Je weet niet waar Je aan begint", vertelt van Dam, "maar Je moet wel doorgaan, want iemand anders doet het niet. Het normale dierenbescher- mingswerk komt in het gedrang. We hebben het afgelopen jaar niet eens een ledenvergadering kunnen hou den". Het wordt dan ook hoog tijd dat Katwijk, dat uiteindelijk een mid delgrote gemeente is, een eigen die renasiel krijgt, met een beroeps-die- ren verzorger. Het wachten is nog tot minstens 1975 voor het asiel klaar kan zijn. Dierenpension, voor dieren van mensen die met vakantie gaan kan de onderneming nog aardig ren dabel maken. De dierenbescherming houdt zelf ook kattenpension. Eerst werden d-~ pensiongasten bij de zwerfkatten ondergebracht. Dat bleek geen succes, want het katten- onderkomen aan de Huetingstraat heeft geen isoleer-afdeling. Onlangs werd iaar een zwerfkat binnenge bracht die later kattenziekte bleek te hebben. Nogal wat katten werden erdoor aangestoken en moesten wor den afgemaakt. Ook pensionkatten. Dat heeft de vereniging nogal wat geld gekost. Daarom heeft één van de bestuurs leden, mejuffrouw Van Zuilen haar huis veranderd in een katten pen sion. Maar op den duur is dat ook geen oplossing. Het bestuur van de vereniging tot bescherming van dieren is dan ook blij dat de gemeente iets aan het probleem wil gaan doen. De bewo ners van de Schouthof, de Parsstraat en de Reijgerberglaan zijn daar ver moedelijk ook wel blij om, maar niet met het feit dat een dierenasiel zo dicht bij hun woning wordt gebouwd. Dierenbeschermer Van Dam vindt de plaats ook niet ideaal, maar alles is beter dan de huidige situatie. Intussen is ook de wijkvereniging in geschakeld om haar stem te laten horen over het plan. De werkgroep "wijkontwikkeling en milieu" bij monde van de heer Van Duijn: "We zijn niet tegen een asiel, maar die moet nou net niet komen in de dichtstbebouwde woonwijk van Kat wijk." Dat het asiel er zou moeten komen om de beheerder ook de zorg voor de geprojecteerde kinderboer derij te kunnen opdragen ziet hü niet zitten. "Er zijn genoeg mensen die dat zelfs gratis zouden willen doen. Nog niet zo lang geleden is er in de wijk een protestaktie geweest omdat er een geit herrie maakte 's nachts. Wat moeten we dan niet met veertig Jankende honden." De h,er G. J. H. VI. oBsh h.eft andere opinie. Hij is contactpersoon voor vier belangenverenigingen: Ko- Plu-Ko, postduivenvereniging De Rijnmonders, De Kanarievogel en de Vereniging tot bescherming van Dieren. "De mensen hebben nog een ouderwetse opvatting over dieren asiels. Die dingen horen niet meer op de mesthoop. De hygiëne is in een modern dierenasiel bijna even groot als in een ziekenhuis. Het moet er ook wel schoon zijn, anders zou het dierenpension niet floreren. Want niemand brengt zijn dier naar een vuil pension. En het geluid, ach, ze zitten in een overdekte ruimte en 's nachts zelfs binnen. Als Je zorgt, en koper of verkoper van paarden, moet een service geboden werden. Hete moet voor hen aanlokkelijk zijn om naar de Valkenburgse paardenmarkt te gaan. Dit immer waarborgt alleen het voortbestaan van deze markt. Het Paardenmarktcomité kan wel 'n markt voorbereiden (en ze doen dat met veel enthousiasme) maar als er geen handelaren meer met hun han del tiaar Valkenburg zouden komen zou het ufteómdelyk toch ten dode zijn opgeschreven. Op de tweede woensdag in sep tember en de daarop volgende don derdag werken het comité tot in standhouding van Neerlands Oudste Paardenmarkt en de Oranjevereni ging "Wilhelmina" altijd broederlijk samen. Dinsdagavond werd als ouverture een grote lampionoptocht gehouden. Door groot en klein werd hieraan deelgenomen. Het is altijd weer een kleurrijk gezicht, die vele brandende lampionnen. Ook wordt hieraan door verenigingen deelge nomen. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het Tamboer- en Trompetterkorps D.V.S. uit Katwijk en Valkenburgs Harmonie. Na afloop gaf D.V.S. nog een demonstratie. In de vroege ochtenduren vandaag werd begonnen met een hengelwed- strijd. Ook al vangt men niet veel vis het blijft toch altijd een aange name verpozing. Jong en oud, kon hieraan deelnemen en een aardig prijsje in de wacht slepen. Om negen uur werd begonnen aan de traditionele rijtoer door de ge meente van het paardenmarktcomi té, daarbij vergezeld door burge meester en mevr. van 't Wout. De kapel van de M.L.D. verleende hier bij de muzikale medewerking. Herfstdraden Hierna werd de markt door burge meester N. van 't Wout officieel ge opend. De voorzitter van het paar denmarkt-comité, L. v. Tilburg sprak een kort welkomstwoord, waarna burgemeester N. van 't Wout hec woord nam. "We hebben weer paar denmarkt", aldus de burgemeester. "Als de herfstdraden aan de bonien komen, weten we dat ook de Val kenburgse paardenmarkt aanstaan de is. We spreken zo graag over die goede oude tijd! Maar was die oude tijd wel altijd zo goed? Maar het is nu in ieder geval beter dan 400 jaar geleden, toen wegens oorlogs dreiging de markt dat jaar niet in Valkenburg kon worden gehouden, maar moest verhuizen naar Leiden. Hij bracht dank aan het paarden marktcomité, dat ook dit jaar weer zoveel gedaan heeft om deze paar «enmarkt te doen slagen. Hierna nam de handel 'n aanvang Diverse paarden, groot of klein ver anderen van eigenaar. Volgens de voorzitter van het paardenmarktco- rnité bedroeg de aanvoer zo'n 200 paarden. Dit was ongeveer hetzelf de aantal als vorig jaar. Er werden hoge prijzen betaald. Ook nu weer waren veel oud-Valkenburgers naar hun oude woonplaats getogen. Er waren er onder hen, die in 25 jaar niet op de Valkenburgse paarden markt aanwezig hadden kunnen zijn. Veel oude herinneringen wer den dan ook opgehaald. Omstreeks 12 uur werd de grote verloting ge houden, waaronder als hoofdprijs 'n paarden veulen en als tweede prijs een pony-veulen. Er waren ook nog diverse andere prijzen. "Lim JjfÈ JmA Paarden in alle kleuren en op de achtergrond de traditionele kermis. Twee aspecten, die niet meer zijn weg te denken op de tweede woensdag in september. Den Haag Hoewel een 20 jarige Jongeman uit Oegstgeest nog slechts leerling is van een autorijschool, ontbrak het hem niet aan bravour en arrogantie, die de ergernis van de president en officier van justitie bij de Haagse rechtbank opwekten. In Rijswijk had hij met een door hem bestuurde auto over de van Mooklaan rijdend twee geparkeer de auto's geramd. Toen de eigenaar van de auto daarop af kwam, pakte de jongeman uit in een scheldpartij. "Uw gedrag was walgelijk", aldus de rechtbankpresident en de officier oordeelde: "Dat soort autorijders hoort eigenlijk niet op de weg." In eerste instantie had de kanton rechter f. 100 boete en zes maanden intrekking van het rijbewijs opge legd, en vooral dat laatste bleek bij verdachte zwaar te wegen, omdat hij dan in zijn opleiding zou worden ge handicapt. De officier wilde volstaan met f. 100 boete en drie maanden intrekken rijbewijs. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Een 35 jarige aannemer van be- stratingswerken uit Warmond kwam op een vroege zondagmorgen met de door hem bestuurde auto op de rijks straatweg op de linker weghelft, het geen een frontale botsing n genligger tot gevolg had. Hoewel hem dat niet teti gelegd, meende de officier titie bij de Haagse rechtbi mogen constateren, dat de als gevolg van drankmisbrt staat was de auto naar bj besturen. Het alcoholpromilage in ij bedroeg nl. 1,10, de dubbeli heid welke als maximum v gemerkt voor autobestuuri wege de verkeersovertre^ verdachte door de kantonre oordeeld tot f. 200 boete e: intrekken van het rijbewijj al tegen dit laatste maakte te bezwaar. De Officier wees er echte! verdachte reeds viermaal deeld vanwege onder in drank verkerend, een auto 'Het zou misschien beter rijbewijs voor goed af te ni dus de officier. Na nachtell gens in Den Haag was de naar huis gereden, doch wijze van rijden hadden d nen vallen. Volgens verdi hij iets in het handscho gezocht. Vonnis over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4