mn nu... Aleer weten over de VN KNG verkoopt haar terreinen Burgers gaan meedenken over nieuw streekplan DE LEIDATO ALS BEURS W. J. ZIRKZEE b.v. Aktie- natuur- behoud Nederlandse jeugd" naar de Verenigde Naties OPENINGSTIJDEN MODELFLATS EJ )ËNSDAG 12 SEPTEMBER 1973 LEIDEN Grootste keus laagste prijzen. ;IDEN Uit de Leidse regio komen twee mensen, die in komende drie maanden ons land mede vertegenwoordi- in de vergadering van de Verenigde Naties. Beiden zijn Oegstgeest afkomstig: het PvdA-raadslid Andrea van lle-v. d. Ster, die de tweede periode van drie maanden n aakt", en Gerrit-Jan van Oven, die voor het eerst gaat. principe vertegenwoordig ik de hele Nederlmsde jeugdkan rrit-Jan van Oven zonder overdrijving beweren. Deze 25-jarige jent (rechten en politicologie) is uitverkoren om zitting te ne- in de Nederlandse delegatie- .e: - ibeth Tolenaar Holvast ijk, het is zo dat er ieder Jaar |e Nederlandse delegatie een I al maatschappij-vertegenwoordi zitting neemt. Een man verte- oordigt de georganiseerde vak- en. één vrouw neemt de vrou- .nisaties op zich en verder is n4»k nog één Jongere. Dat ben ik Niet dat ik me het prototype van de hele Nederlandse Jeugd. Integendeel. Maar de politie- Ijngeren contactraad heeft mij edragen en men heeft gedacht, I zoiets wel aan zou kunnen, is ongeveer de bedoeling dat ik en na mijn reis naar Ame- de zittingen van de Verenig- aties, andere Jongeren probeer w hik te maken wat dat hele in- Bt inhoudt. Die politieke Jonge- »ntactraad is een organisatie Ich voornamelijk bezighoudt, iet bewustwordingsproces van en. In die raad zitten mensen allerlei politieke groeperingen [jvoorbeeld de "Arjos" en te- lordig direct van politieke par- e geen speciale Jongerenorga- hebben, zoals D'66, PPR en aderen. contactraad kiest iemand uit, tragere, en draagt die voor. Hij 'benoemd en als zodanig zit Je ils "adviseur'" bij die Neder- delegatie. Van tijd tot tijd Je deelnemen aan het echte ktiewerk", dus zit Je in een nmissie van de VN. Tegelij- moet Je een verslag geven Nederlandse Jeugd, via scho- irenigingen e.d. Dat gaat eerst vorm van een krantje dat in de twee weken uitkomt, iteraf komt er een soort "tour waarbij ik op verschillende n en centra mijn verhaal af- een indruk geef van wat gezien bij die VN". Oven is de derde Jongere die iiligdom van de VN mag be- als lid van een delegatie van «land. Twee Jaar geleden werd ■ndi ramalige Leidenaar Jan-Kees :ns nga van de JOVD gekozen, vo- ar iemand van Arjos en nu is in niet zo gek dat er iemand neemt van de meer linkse 'En ik ben lid van de zegt Van Oven vlot, ampel". stel je je het voor, die tijd "grotere werk"? rit-Jan: "Voor zover ik me nu ïgewerkt een rijstebrijberg lieren heb ik moeten door- n om nog niet te spreken van esprekken die volgden met naren en mijn voorgangers alles een nogal onwezenlij- lruk op me. Het is een for- (faandoende organisatie, waar- toch niet kunt zeggen dat ze ereikt heeft. Als Je kijkt naar Bleinden die men zich in 1946 oprichting heeft gesteld. De wereldvrede zie ik en de rechten van mens liggen nog iteeds met zoals ze ouden vooji zijn. Die laatste bewering trouwens wel aardig geïllus- j door het feit, dat Amnesty In- 'Jional het Jaar 1973 heeft uit en tot "het jaar van de mar- m". Ga zo maar door. in het vaandel van de VN zijn 25 landen met een gemiddeld en per hoofd van de bevolking kinder dan honderd dollar. De killen zijn behoorlijk schrijnend ïeloof niet dat de VN daar veel «ft kunnen bijdragen je dat je er zelf meer aan door naar die VN toe te richtlijn zou kunnen neerleggen, bij een voor jou principiële aangelegen heid? Gerrit-Jan: "Nou, ik denk wel dat ik de kans krijg om mijn mond open te doen, zeker binnen de delegatie. Verder geloof ik dat men zeker zal proberen om Jouw ideeën verder te laten komen dan de delegatie zelf. Je zult dan zelf een speech mogen opstellen, onder nauwkeurig toezicht natuurlijk, en die mogen voordragen op een zitting. Ze zullen echt wel him best doen om Je enige inbreng te laten. Maar of Je nu de hele de legatie-standpunten kunt omgooi en Hoelang blijf je er? "Wel, begin Juni ben ik voorge dragen. Sindsdien moest ik me in werken in alle mogelijke rapporten, vooral in verband met ontwikkelings samenwerking omdat ik gevraagd heb of ik in die commissie kan ko men. Daar heb ik het ook over gehad toen ik onlangs een schoolklas be zocht, om te weten te komen wat men wil weten, wat de scholieren nu al weten en meer van dergelijke din gen. Ik probeer ook gesprekken te houden met actiegroepen als AMN, IMT„ VVDM en dat soort organisa ties. Ook om te weten wat zij willen en waar ze welke mening over heb ben. In die middelbare schoolklas heb ik onder meer geprobeerd het beeld over te brengen dat ik nu heb over de VN. Dat machteloze. Ik benadruk dat aspect en vraag tevens of zij mo gelijkheden weten om er iets aan te kunnen veranderen. Ik vraag hen ook of ze de VN een nuttig instituut vinden, of zij de scholieren er mee zouden willen stoppen of dat ze zeggen, dat alleen de dochterorgani saties effectief zijn want dat zijn ze en dat alleen die moeten con tinueren. Je kunt dan zeggen dat de VN op zich een soort spel is, een ont moetingsplaats van landen, waarbij slechts de dochterorganisaties van groot belang zijn". Hoe vind je het om daar in je een tje naar toe te gaan? "Ja, één Jongere die naar de VN gaat. Dat is eigenlijk wel wat vreemd. Zo'n delegatie bestaat ver der uit beroepsdiplomaten, ambtena ren en parlementariërs die tevens aanwezig zijn als adviseurs. Blijk baar had men het gevoel dat het goed was bepaalde maatschappelijke groeperingen aan bod te laten komen om op die manier het beeld van de VN in Nederland wat minder vaag te maken. Want dat is tenslotte mijn voornaamste taak: de Jonge ren duidelijk maken hoe het ervoor staat binnen de VN. Verder hebben ze niet veel aan Je, want voor het echte delegatiewerk ben Je niet vol doende ingewerkt en in vergelijking met de "profs" ben Je flink ln het nadeel, natuurlijk. Alleen zo'n im mens gebouw al, waar Je de weg niet kent". Paramaribohof 14 105 uur VOOR INFORMATIE EN WOONIDEEËN Interieurverzorging ZEEMANLAAN 22 LEIDEN - TEL. 42627 LEIDEN De vestigingen van de Koninklijke Nederlandse Grofsmede rij op het Waardeiland en aan de Zuidsingel zullen worden verkocht. De Grofsmederij wil binnen afzien bare tijd op een ander terrein in de Leidse agglomeratie een nieuw ge bouw stichten. Dat hebben directie en commissarissen van de KNG be- sioten. De ledenraad van het bedrijf- ondernemingsraad en vakbonden heeft zich unaniem achter deze plannen gesteld. Oorzaak van dit besluit is volgens een woordvoerder van de KNG, dat Draai het licht tig maar aan. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte. Den Haag Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland gaat een nieuw streekplan maken voor het westelij ke deel van de provincie (streekplan Zuid-Holland-west) en zal de bewo ners van dat gebied zo nauw moge lijk bij de voorbereiding betrekken. Hel volgt hierbij het advies van de Provinciale Raad voor de Ruimte lijke Ordening, die voor dit doel o.m. de vorming van streekcommis- sies heeft aanbevolen. Het nieuwe streekplan moet gaan gelden voor het grondgebied van de gemeenten Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, War- van Hoek van Holland, Maassluis, Benthuizen, Moerkapelle, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Bergschen- hoek aan het voorbereidende werk kunnen mee doen. De bedoeling is in toaal vier streekcommissies in het leven te roe pen, die elk voor het eigen gebied aandacht gaan schenken aan de be langen en wensen van de burgerij op het gebied van de werkgelegen heid (bedrijfsleven), en toerisme, milieubeheer, landschapszorg, ver keer en vervoer, winkelvoorzienin gen, sociaal-culturele zaken als on derwijs, sport, jeugdwerk, kunst, mond, Leiden, Leiderdorp, Voor- maatschappelijke dienstverlening en Werkgroep BU ,0en aa welijks. Het gaat me er ik meer om, dat beeld van een jladlBloze VN over te brengen naar i ifld en ook wel naar moge- en te zoeken om die machte- W eventueel te doorbreken. Ik mil leen de indruk dat ik persoon die delegatie weinig ruimte 2i a iets te doen, ook al omdat egatie gebonden is aan strak- 4ul Hijnen uit Den Haag. voorlopige indruk is nu dat end zich in de VN niet opstelt idere landen, van het EG- Ijvoorbeeld. Er zijn in de VN voorbesprekingen van de EG. fC a de NAVO. Dat zijn dan een g, fractievergaderingen" en men «t vermoedelijk riskant om t te gaan staan tegenover als Engeland, Frankrijk of ®d. Dus, is het nodig om ttend te blijven overleggen t die landen gelijk te schake lt is zo'n richtlijn, die ik daar- emde". 1 open Je het idee dat jtf je bü zo'n "Moeilijk, heel moeilijk. Kijk, dat krantje dat ik moet vullen, wordt verstuurd naar allerlei scholen en centra. De scholentoer daarna is een soort follow-up om het project te vol tooien. Dan wil ik proberen een werk^oep van de Jongere contact raad op te zetten waarbij ik als 't ware fungeer als correspondent in New York. Onderwerpen als die machteloosheid en hoe dat te door breken, de ontwikkelingssamen werking en de mensenrechten (die maar al te vaak vlak onder onze ogen volkomen veronachtzaamd wor den). De VN is nu toe aan een "mid term review" een soort terugkijk op wat er in de eerste helft van het Ja ren-schema is uitgevoerd en bereikt. Dan gaat men zich afvragen of de plannen van de VN er inderdaad toe hebben bijgedragen dat de kloof tussen arm en rijk wordt overbrugd, •en dat die mensenrechten meer le venskans hebben gehad dan voorheen. Als ik kan bereiken dat er zich mensen gaan bezighouden met deze problemen binnen de VN en daar buiten, dan heb ik gedaan wat ik wilde". Dat waren de voorindrukken van Gerrit-Jan van Oven, vlak voordat hij de oceaan over gaat sbeken om zich drie maagden lang bezig te hou den met de VN, een instituut dat voor velen vreemd en heel ver weg is. De VN moet meer onder de mensen komen. "En dat is het wel zo'n beetje", zegt Gerrit-Jan. schoten, Zoeterwoude, Wassenaar, Leidschendam, Zoetermeer, Voor burg, Rijswijk, 's-Gravenhage, Mon ster, 's-Gravenzande, Naaldwijk, Wateringen, De Lier, Schipluiden, samenlevingsopbouw, en aan gezond heidszorg en bestuur. Het is beslist niet de bedoeling dat via deze streekcommissies alleen "deskundigen" hun steentje bijdra- Maasland, Nootdorp, Delft en Pijn- gen aan het tot stand komen van het acker. Behalve de bevolking uit deze nieuwe streekplan. Het provinciaal eemeenten zullen ook de bewoners bestuur probeert op deze manier een algemene en open discussie op gang te brengen. Belangstellende bur gers, instellingen en organisaties zul len bij het werk van de Streekcom missies betrokken worden door het vormen van Werk- en discussiegroe pen, het organiseren van informatie avonden en het verspreiden van in formatiebulletins. De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening gaat in deze - voor Zuid-Holland nieuwe - procedure optreden als overkoepelend orgaan. Iedereen, zonder uitzondering, die met betrekking tot een of meer der genoemde onderwerpen lid van een streekcommissie wil worden, kan zich bij de PRRO aanmelden. Dat geldt ook voor degene, die wil mee doen in werk- en discussiegroepen, betrokken wil worden bij het organi seren van de inspraak of gewoon maar meer inlichtingen wil hebben. Het adres is PRRO, Koningskade 1, Den Haag. HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U, Seiko. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 't bedrijf in de huidige accommoda tie „in een te ruime Jas zit". Dat komt doordat men tengevolge van zeer omvangrijke financiële proble men tot reorgarfisatie gedwongen is. Deze houdt in, dat dé gieterij en de kettingfabriek zullen verdwijnen. £et psoneelsbestand wordt ingekrom pen tot ongeveer 200 man. Waar de KNG de nieuwe vestiging za bouwen is volgens onze zegsman nog niet bekend. „We hebben op een aantal terreinen een optie," al dus vertelde hij ons vanmorgen. Be kend is in elk geval, dat men op een terrein in „De Grote Polder" een op- L.e van drie maanden heeft. Bij de KNG ontkent men overigens at geruchten, dat de bouwmaatschap pij IBB-Kondor de oude terreinen aan de Zuidgracht en op het Waard eiland zal overnemen. PvdA-gemeenteraadslid Van Aken. dit samen met DS'70-er Zunderman het initiatief heeft genomen voor een contact tussen gemeentebestuur en de directie van de Grofsmederij meldt dat bij de besprekingen die tussen Grofsmederij en gemeente zijn gevoerd, echter ook IBB-Kondor aanwezig is geweest, naast de Socol- gioep, een Belgische financierings maatschappij. „Voor ons als gemeentebestuur is het voornaamste in deze kwestie, dat voor de tweehonderd mensen die er na de reorganisatie bij de KNG over blijven. de werkgelegenheid in de Leidse agglomeratie gewaarborgd blijft. Leiden zal niets doen voordat de werkgelegenheid zeer duidelijk is gewaarborgd voor deze mensen", al dus Van Aken. LEZERS SCHRIJVEN Aiktie natuurbehoud? Akkoord, maar laat ze dan geen prijzen ter beschikking stellen, die milieuver pestend zijn (belachelijk) vliegreis, auto's, vaatwasmachines enz. Als men werkelijk van zins is de natuur te redden en ons leefklimaat te verbeteren dan moeten onze hele denktrant en levenswijze verande ren, maar hoe krijgt men een mil joenenvolk, dat grotendeels in ste den huist en hokt, dat tevens Jaren lang al geniet van de industriële revolutie van (agrarisch land naar industrieland) tot andere gedach ten? Minder auto's! O nee. Geen vlieg reizen dan? Ook niet, minder elek trische apparaten, enz. enz. Ant woord neen. Men wil alleen maar méér, dus steeds meer het milieu en natuur en leefklimaat belasten. Als onze leefwijze en denkwereld niet gewijzigd kunnen worden, des noods met ge- en verboden, vrees ik het ergste. En nogmaals hoe goed deze aktie ook is bedoeld, er zijn geen wezenlijke veranderingen voor de toekomst te verwachten. Want wat doen we tegen de geluidshinder? Bijna niets. Wat tegen de vervui ling door fosfaten, de industrieën, die de grootste vergiftiger is. En waar om kan 't leger niet ingescha- kels worden bij de boomoprui ming? Niet te vergeten: wat doen we tegen de plastic lawine?? A. V. D. NIET, Patrijsstraat 4, Noordwijkerhout. LEIDENMorgen, op de dag van de Leidse koopavond, is het koopjes dag op de Leidato-huishoudbeurs. D-day noemen de organisatoren het. Wie koopjes zoekt, moet letten op de letter D. In telegramstijl nog een aantal zakelijke nieuwtjes uit de stands op de Leidato. bijeengebracht door de vorig jaar opgerichte Vereniging van Lei- dato-standhouders, die momenteel sterk groeit. Bulthuis-Leiden wijst op het internationale karakter van de meubelshow met meubelen uit vele delen van de wereld: een met de hand gemaakte eetkamer uit Engeland, leren banken uit Italië, hoek combinaties uit Duits land, rotan meubelen uit de Philippijnen, poefs uit Peru, primitieve meu bels uit Spanje, Franse fauteuils en uiteraard eigen meubelen van Neder landse bodem. Arnoldus-keukens (Leiden) meldt de verkoop van luxe keukens tussen de f 10.000 en f 15.000. Bijzonder is. dat alle inbouw-apparatuur verkrijgbaar is in de kleur van de keuken. Zelfs de inbouwkookplaten zijn er in gekleurd emaille. Het nieuwste snufje is, dat alle laden op onverslij tbare nylonlagers lopen. Jan Wolfslag (Leiden) meldt als noviteiten een minisuper 8 reflex camera, een poplight projector en het Agfa synchro-sound-systeem. Hartwijk en Zn. (Leiden) heeft lampekappen in dezelfde stof als gor dijnen. Tevens dezelfde gordijnstof als het behang in deze meubelboetiek. Romantisch nieuws ook van Prins Zonwering (Voorschoten): er is on vervalst markies met aluminium frame en nylon doek. Geen onderhoud dus en onverslijtbaar. Carnaval op de Leidato. De Hutspotten-prins Carnaval bood gisteravond een juarlidmaatschap aan de 25.000ste bezoeker van de huishoudbeurs aan. Noordwijker K. E. Meeuwenberg kreeg ook van de organisatoren en standhouders cadeaus. Bij de "prijzenregen" nam Leiderdorper M. Bos o.a. een elektronisch orgel en een elektrische trein meeHet Leidato-bestuur meldde gisteren aan het eind van de dag 29.902 bezoekers, dat is 4000 meer dan vorig jaar op hetzelfde moment. (Foto Jan Holvast; Cruquiuslaan 21 Dinsdags Donderdags Zaterdags (Mors) 105 uur 105 uur 105 uur 79 uur Kraayenhorst 16 (Merenwijk) 105 uur 105 uur

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3