EIDSCH DAGBLAD ALLENDE IS DOOD Militaire macht in Chili: DATSUN vandaag lauffeur (24) stortte mstoffen Fasson egaal op de Veluwe LEIDSCH m DAGBLAD PENSION BRANDT UIT: EEN DODE Akkoord in Laos EEN FICTIE 3ENSDAG 12 SEPTEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 341 17 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ["EREN/HAZERS WOUDE Veluwe is een illegale stort- roor lijmstoffen ontdekt. Te- chter van het terrein is pro- d@! an het licht toen een 24-Jari- )I06uffeur uit Gouda werd be- vaten lijm aan het ledigen 12/ Okj hauffeur, in dienst bij - rtbedrijf, verklaarde de vaten Jen vervoerd in opdracht Nederland NV in Hazerswou- hip sta ;r/w rectie van Fasson geeft toe, het bedrijf afkomstige fen zijn iedeponeerd. De di- contract te hebben n transportbedrijf, dat de *en ander terrein rengen, waarvoor vergunning Morgen is er een gesprek le directies van Fasson en de rtondernemmg. isson-directie zegt, dat het be- op uit is het milieu schoon Momenteel worden proe omen met verbranding van fen op de Noordzee. De op de gestorte orodukten zijn vol- directie niet schadelijk. Ze uit hars en rubber. Röntgenologen nu in dienst van ziekenhuis vrij zonnig, invelden en clitend hier in de nacht en daar mistban- lni« wind. Min. temp. aden en hier en daar nacht- adnia morgen rond 19 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 13 OKTOBER .11 uur: onder: 19.00 uur. >p: 18.46 uur; onder: 7.16 uur. 'ter te Katwijk te 3.28 en ir, laagwater te 11.48 uur. EINDHOVEN De twee röntge nologen P.K. en F. van Z. uit Val- senswaard, die in opspraak kwa men, doordat zij f 675.000 teveel aan onkosten en honoraria hadden ge declareerd, komen na 1 Januari 1974 in tijdelijke loondienst bij het St Jozef ziekenhuis in Eindhoven. Dat is besloten door het bestuur van de 'medische staf, het ziekenhuisbestuur en de ziekenhuisdirectie. De ziekenfondsen uit Eindhoven en het Centraal Ziekenfonds in Tilburg nebhen de samenwerking met beide röntgenologen per 1 Januari 1974 ver broken. De röntgenologen hebben n middels besloten het teveel gede clareerde bedrag nu niet meer te restitueren. De ziekenfondsen willen wel een gesprek met de directie van het St Jozef ziekenhuis over de vraag, te gen welk honorarium de röntgeno logen in dienst werden genomen. Omdat de ziekenfondsen indirect da t salaris moeten betalen. De voornaamste reden van het in vaste dienst nemen van de röntgeno logen is, dat daardoor de normale voortgang van de röntgenafdeling m tact blijft. Zuidafrikaanse politie schiet 11 negers dood Elf zwarte Zuidafrikaanse mijn werkers zijn gisteravond door de politie doodgeschoten tijdens een oproer op het terrein van de Wes tern Deep Levels goudmijn. De twaalfde neger werd door de me nigte om het leven gebracht, (zie foto). Minstens twaalf andere negers en een politieman zijn met ver wondingen in een ziekenhuis opge nomen. Volgens een woordvoer der van het bedrijf zijn ongeveer 80 machinisten van de mijn tot gewelddaden .overgegaan tijdens een demonstratie tegen loonsver schillen. De politie werd daarna te hulp geroepen om de orde te her stellen, maar de agenten openden het vuur op de menigte omdat zij De demonstranten kregen de hulp van tientallen andere zwar ten, die met stenen begonnen te gooien toen de politie bij de mijn verscheen en een drankwinkel van de mijn plunderden. Van morgen was de rust bij de mijn teruggekeerd. SANTIAGO (AP) Salvador Allende, de eerste vrij ge kozen marxistische president van het westelijke halfrond, is gisteren door een gewelddadig ingrijpen van de Chileen se strijdkrachten afgezet. De politie van Santiago heeft be kend gemaakt dat Allende zelfmoord heeft gepleegd, liever dan zich over te geven aan de rebellen. Allendes lichaamm zou zijn aange- troffen op een sofa in een der ver trekken van het presidentiële pa leis. Met zware artillerie en vlieg tuigen hadden de opsta/ndige militai ren gedurende 20 minuten een aan val op het paleis ondernomen. Een uit vier leden bestaande mili taire junta heeft de regering in han den genomen en de staat van beleg afgekondigd. Een uitgaansverbod en op het nieuws zijn afgekon- De Cliilenen, aldus de Junta, kunnen er op vertrouwen dat de economi sche en sociale verworvenheden niet wezenlijk zullen worden aangetast. In de radiouitzendingen van de jun ta werd niets gezegd over Allende zelf. GEWELD De militaire staatsgreep is geko men na weken waarin de toestand in Chili steeds meer gespannen werd. De militairen hebben tenslotte de zijde gekozen van steeds grotere groepen arbeiders en middenstan ders die het aftreden van Allende eisten. Maar de 65-jarige Allende, hield vast aan zijn belofte dat hij niet zou aftreden en niet zou afwij ken van zijn streven Chili het so cialisme te brengen. TEGENSTAND In zijn laatste verklaring, die Al lende aflegde toen twee straaljagers over zijn ambtswoning in het cen trum van Santiago daverden, zei Al lende nog: "Ik zal niet aftreden. Ik ben bereid met alle middelen, zelfs ten koste van mijn leven, te genstand te bieden, opdat dit moge dienen als een les in de onwaardige geschiedenis van hen die wel de macht bezitten maar niet de rede". CUBAANSE AMBASSADE BESCHOTEN MIAMI (AP) Radio Havanna, heeft bekend gemaakt dat eenheden van het Chileense leger dinsdag tij dens de staatsgreep tegen president Salvador Allende de Cubaanse am bassade in Santiago hebben bescho- Radio Havanna heeft geen melding gemaakt van eventuele slachtoffers in de ambassade. De Cubaanse re gering heeft de Chileense militaire junta gewaarschuwd tegen de gevol gen van eventuele nieuwe acties te gen de ambassade. Verder is be kend geworden dat in Valparaiso 'n Cubaans vrachtschip door een vliegtuig van de Chileense lucht macht zou zijn bestookt. Ook hier tegen heeft de Cubaanse regering geprotesteerd. Een fotograaf van het dagblad El Mercurio heeft medegedeeld dat hij het stoffelijk overschot van Allende op een met bloed doordrenkte sofa had zien liggen in een vertrek bij de eetzaal van het presidentiële pa leis. De president zou zich met een schot in de mond van het leven heb ben beroofd. Het hoofd van de politie ,Rene Carrasco, heeft bevestigd dat Allen de zelfmoord heeft gepleegd. Hij maakte bekend dat ook Augusto Oli- vares, een der naaste medewerkers van Allende, zich van het leven had beroofd. er kennismaking 4 weken voer de halve prijs. Ik word abonne per 27 sept. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. Ilaats: ironummer: Okie zwart maken, bon Invullen !n open envelop onder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, itwoordnummer 214, Lelden, UTRECHT (ANP) Bij een kor te maar zeer felle brand in 'n pen sion voor Marokkanen aan de Am sterdamse Straatweg in Utrecht, is vanochtend rond half vijf de 43- jarige Marokkaan M. Bm. Hajji om het leven gekomen. Twee andere bewoners van het pension liepen verwondingen op, doordat zij uit een raam sprongen. De oorzaak van de brand in het huis, een vroegere winkel met daar boven nog twee verdiepingen, Is nog niet bekend. De brand moet op de tweede verdieping zijn ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen maar was na aankomst van de brandweer ook weer snel bedwon gen. Het pand brandde geheel uit. Uit een eerste onderzoek blijkt, dat op het moment van het uitbre ken van de brand acht personen aanwezig waren. Vijf konden zich nog op tijd uit de voeten maken. Twee Marokkanen brachten zich in veiligheid door uit het raam van de eerste verdieping te springen. De mannen wierpen eerst matrassen op pJUTo Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-2W Roelof aren ds veen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 de straat, maar ^pen door de val van ongeveer vijf meter toch ver wondingen op. De mannen zijn met borst- en rugklachten naar het zie kenhuis vervoerd. Bij het nablussingswerk troffen brandweerlieden op de eerste etage een verkoold lijk aan. Later op de dag kon het slachtoffer geïdentifi ceerd worden. Mohammed Hajji werkte op 'n kininefabriek in Maars- sen. Zijn gezin verblijft in Marokko. Het pand aan de Amsterdamse Straatweg is eigendom van de 39- jarige Marokkaan Ben Mohammed Omar, één van de twee gewonden. Bij de Utrechtse autoriteiten was niet bekend d"t het huis als woning door Marokkaanse arbeiders dienst De staatsgreep betekent dat voor het eerst in 46 jaar het traditioneel niet-politieke Chileense leger 'n bur ger-regering aan de kant heeft gezet. Chili heeft zich nu gevoegd in de steeds langer wordende rij van Zuid- Amerikaanse landen waar de macht in handen is van de militairen. Uruguay is in mei van dit jaar on der militair gezag gekomen. VIENTIANE De Laotiaanse rege ring en de pro-communistische Pa- thet Lao zullen vrijdag een vredes akkoord tekenen. Dit is gisteren in Vientiane bekendgemaakt. De minister van Openbare Wer ken, Ngon Sananikone, die de rege ringsdelegatie op de vredesbespre kingen met de Pathet Lao leidt, deel de na een speciale kabinetszitting aan journalisten mee dat beide par tijen vandaag een slotbijeenkomst zullen houden om de laatste bijzon derheden van de ontwërp-overeen- komst uit te werken. De minister zei dat het Laotiaanse leger premier Soevanna Phoema vol ledig steunt en geen bezwaar heeft tegen de ondertekening van het ont- werpprotocol. Ir. C. Staf overleden deed. Uit een eerste onderzoek is komen vast te staan dat het pand ongeveer 15 slaapplaatsen bevatte. FRANKFORT In de nacht van dinsdag op woensdag is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in een gastarbeiderstehuis in Frankfort waarbij vier buitenlandse arbeiders om het leven gekomen, en vijfen twintig gewond zijn. De brand brak uit op de derde ver dieping van een gebouw, waarop 45 arbeiders woonden. In een oogwenk stond het gehele gebouw in lichter laaie. De omgekomen gastarbeiders zijn Joegoslaviërs. EDUARD FUPSE OVERLEDEN BREDA De Nederlandse dirigent Eduard Flipse is gisteren in het Igna- tiusziekenhuis in Breda op 77-jarige leeftijd overleden. Het grootste deel van zijn leven is hij dirigent geweest van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, waarvan hij in 1928 tweede en in 1930 eerste dirigent werd. De laatste Jaren trad Eduard Flipse, nadat hij zich uit Rotterdam had teruggetrokken in Etten-Leur, nog enkele keren op als dirigent van de Antwerpse Philhar- monie, waarvan hij de laatste twee Jaar ook adviseur was. dat elk Jaargetij toch weer z'n charme heeft als Je bij Waals gaat kijken tenminste HAARLEMMERSTRAAT 114—120 tegenover Donkersteeg. LEIDEN De val van Allende komt niet als een verrassing. Achteraf kan men zich er zelfs over verbazen dat hij nog zo lang in het zadel is gebleven. "Communisme met een menselijk gezicht". Een fictie misschien? Doebtsek probeerde het in Tsjecho-Slowakije en werd ver morzeld onder de Russische tanks, die in Praag niet lang op zich lieten wachten. In Santia go was het een leger junta die in het totaal ontredderde land het sprookje uitblies. Tevoren was het land reeds economisch gewurgd, niet in het minst door de Verenigde Staten, die Allen de altijd met een uiterst onwel willend oog hebben bekeken. De koperboycot sloeg de basis van Allendes experiment weg. Ook staat wel vast dat activiteiten van Amerikaanse geheime diensten en bedrijven aan de permanente onrust ln Chili hebben bijgedragen. Maar dat is alles bijeen nog geen antwoord op de vraag over de bestaansmogelijkheid van com munisme met een menselijk ge zicht. Allende zelf slaagde er in korte tijd in om grote groepen uit de bevolking tegen zich in het harnas te jagen. De inflatie was verbijsterend: de mijnwer kers ruggegraat van de Chi leense arbeidersklasse mor den over de nivelleringspolitiek van Allende. De oppositie, die een meerderheid in het parle ment had, saboteerde op elke mogelijke wijze Allendes rege ringsbeleid. De bewijzen hebben zich in die jaren hoog opgesta peld: Allendes marxistische ideeën zouden slechts door te drukken zijn geweest met de methoden van Oost-Europa. Met dwang dus. Nu dat niet ge beurde ontstond slechts de to tale chaos. Allende was een moedie man. Niemand zal dat ontkennen. Zi.in doen en laten was ook ver vuld van dat "menselijke ge zicht". In het verpauperde Zuid-Amerika was zijn experi ment belangwekkend, maar de gelijk uiterst riskant, voor het' machtsevenwicht ln dat deel van de wereld. Daarom lijken Praag en Santiago op elkaar. Moskou en Washington trou wens ook zo gauw zulke uiteen lopende begrippen als marxis me en menselijk gezicht drei gen te worden gecombineerd. Allende is gestruikeld. Ook in Santiago rijdt een wagen niet op vierkante wielen. 24 PAGINA'S ARNHEM (ANP) In Arnhem is op 68-Jarige leeftijd overleden ir. C. Staf, oud-minister van Defensie en voormalig president-directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij. Ir. Staf kreeg vooral bekendheid als landbouwdeskundige. Op Europees terrein heeft hij veel baanbrekend werk verricht voor de totstandko ming van de E.G. De crematie heeft vandaag in alle stilte plaats gehad. VNO-voorzitter dr. J. Bartels voorziet dat onderhandeling over een centraal akkoord 1974 op moeilijkheden zal stuiten. De werkgevers zijn het met verschil lende eisen van de vakbonden dui delijk oneens. Men verzet zich te gen een reële inkomensverbetering ten kosten van het rendement van de ondernemingen. „De beteuge ling van de inflatie is bij ons nummer één", aldus voorzitter Bartels PAGINA 7 AVRO viert vijftigjarig jubileum met een marathon-uitzending op televisie PAGINA 5 Het botert nog steeds niet tussen de twee nationale voetbalcoaches PAGINA 13

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1