Nixon wil produktie opvoeren Cuba breek met Israel DERDE WERELD EIST INSPRAAK Toekomst voorlopig terroristen onbekend Bom ontploft op station in Londen KOEWEIT BEGINT MET ONDERZOEK Hongaarse wint het vocalistenconcours Toestand van Zweedse koning 'zeer ernstig' Opnieuw twee cholera- slachtoffers AMERIKAANS PROTEST BIJ SOWJET-UNIE INDOLA BOORMACHINES Hoessein confereer in Cairo Nieuwe beschuldiging Sacharow „Dissidenten krijgen gevaarlijk medicijn' Conferentie in Algiers dag te laat afgesloten gel?' (Van onze correspondent) WASHINGTON Inhakend op opiniepeilingen die aanto nen dat het Amerikaanse volk nu meer belangstelling zou heb ben voor de nationale economie dan voor Watergate, hield president Nixon gistermiddag een radiopraatje, waarin hij een schets gaf van de voorstellen die hij het Congres heeft voor gelegd om de ernstige inflatie te bestrijden. Hij zei dat het Congres „kostbare tijd verloren had met niets doen" en sugge reerde een extra zitting om de verloren tijd in te halen. De voorstellen van de president, de senatoren op te breken. James zoals gebruikelijk omkleed met Reston, de columnist van de „New eigen lof voor zijn succes in het be- York Times", wijdde er een artikel eindigen van de „langste oorlog in de Amerikaanse geschiedenis" (Viet nam) komen er op neer dat aan de huidige ernstige inflatie het hoofd geboden zou worden door het uit breiden van de produktie (vooral om de prijzen van de landbouwprodukten aan dat hij beëindigde met een citaat dat er op neerkwam dat geen men sen verachtelijker waren dan zij die iets anders zeiden dan wat zij be doelden. Dat betrok Reston ook op Nixons taktiek. s - Jt Hetzelfde thema, dat duidelijk de te drukken)een krap geldbeleid ^ern geworden van het tegenof fensief van de regering, hanteerde vice-president Spiro Agnew dit week- "1 Verrassing voor Jeruzalem (Van onze correspondent) zakelijk bedoeld om de Libisch JERUZALEM Israël reageert nog sident Gaddafi wat tegemoet niet op het verbreken van de diplo- men, met wie Castro het tijcL mataeke betrekkingen door Cuba voor conferentie in Algiers herhaa 'j reid niet officieel te zeggen dat de een fervente anti-communist. Cuba onderhield met Israël kingen op het nivea.u van sinds Fidel Castro in 1959 stappen van premier Fidel Castro op de conferentie van ongebonden lan den in Algiers als een volslagen ver rassing komt. Men beschouwt de stap macht kwam. Samen met van Castro als oppert-unistisch, hoofd- was het in 1967 het enige com- zakelijk bedoeld om de Libische lei- tische land dat na de zesdaags n log de betrekkingen met Israii verbrak. Er bestaan wat handelsbetjis gen op vrij bescheiden scha vi ideologisch onderhoudt voor links-socialistische Mapan-part n de Cubaanse socialisten betrek!e om over de socialistische en prijsbeheersingsmaatregelen. Nixon sprak ook over de dreigende energiecrisis, die in de winter, zei hij, kon leiden tot een tekort aan brand stof. Om niet afhankelijk te zijn van olie-import uit het Midden-Oosten (waar door Libië 51 procent van de Amerikaanse oliebelangen zijn ge naast), stelde hij voor de binnen landse produktie op te voeren. Dat zou dan weliswaar gaan ten koste einde in een toespraak in Illinois. Het was de schuld van hen die een „morbide belangstelling" hadden voor de Watergate-affaire, dat de regering aan niets anders meer toekwam. Vol gens hem was Watergate een spelle tje geworden voor fanaten in Was hington, die niets afwisten van de energiecrisis, de landbouwmoeilijk- President Nixon van de Verenigde Staten had dit weekeinde in het Witte Huis een ontmoeting met top-ambtenaren om met hen de problemen te bespreken die voortkomen uit het gebrek aan brandstof. Links van de president de staatssecretaris van Financiën, George P. Schulzrechts de staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken, Roger Morton. Ernstige kritiek op Israël he* i del Castro nooit geuit. Hoc l kwamen er routine-veroordeE van de Israëlische in zijn marathonredevoeringeii Nadat vorig jaar een aantal kaanse landen de diplomatie!^ trekkingen met Israël verbrak, kent deze stap van Fidel nieuwe verzwakking van de an de luchtvervuiling en indruisen heden en andere nationale proble- tegen de wensen van de ecologen, die zich al Jaren hebben verzet tegen het exploiteren van de olievelden in Californië en Alaska, maar die nu volgens de president moeten wor den aangeboord. Nixons toespraak was minder kri tisch in zijn uitspraken op zijn laat ste persconferentie verleden week, die senatoren en congresleden onmid dellijk tegen hem in het harnas had den gejaagd. Sindsdien nodigde hij echter de leider van de Democraten, men, maar wel alles over wie, wat en op welke dag iets voor de Water- gate-commissie had gezegd en wie daarmee iemand anders had tegenge sproken. „Die verbitterde critici van deze re gering en deze partij die ons niet in november in de verkiezingslokalen konden discrediteren, stellen nu al les in 't werk om hoe roekeloos ook, Nixon ln discrediet te brengen". On geacht blijkbaar fervente hoop om Watergate weg te praten door de critici van hun beleid aan te vallen LONDEN (AP) Op het Londen- se Victoria Station is zaterdag een tijdbom ontploft, exact drie minuten nadat honderden reizigers de druk ke perrons hadden kunnen ontrui men. De politie verklaarde dat een employé van het plaatskaartenbureau de achtergelaten boodschappentas sche positie in de derde were!1 met de helse machine had opge- merkt. Nadat de man alarm had geslagen werd het station in allerijl ontruimd. Vlak daarna ontplofte de bom, en bracht het plafond van het plaats kaartenbureau naar beneden. Links en rechts sneuvelden ruiten. Scotland Yard verklaarde dat vier personen in het nabijgelegen West minster ziekenhuis zijn opgenomen: twee met shockverschijnselen, de an dere twee met hoofdwonden. KOEWEIT (AP) Koeweit heeft vechten maar die niet worden erkend senator Mike Mansfield, uit voor een bH]ven er echter simpele feiten dat ontbijt op het Witte Huis, waaruit blijkbaar een voorlopige vrede re sulteerde, want Mansfield zei daarna dat de president best begrip had voor het werk van het Congres. Het heen en weer pendelen tussen agressieve kritiek en dan weer ogen maandag twee ex-ministers (Stans en Mitchell) terechtstaan in New York op de eerste dag van een lang durig proces in de Vesco-affaire waarin zij worden beschuldigd van het frauduleus aanwenden van rege ringsinvloed in ruil voor een gift van lia Pop (Roem.). Bas-baritons: tweede prezen Peter Tschaplik (Oost-Dld.). Tenoren: tweede prijzen James Wagener (VS.) en Antonius Nico- lescu (Roem.). Alten en mezzo-sopranen: twee de prijzen Stefanie Toczysca (Polen en Vibeke Bjelke (Den.), eervolle vermelding Penka Dilova (Buig.). schijnlijke mildheid dat Nixon altijd honderdduizenden dollars voor Ni- heeft gekenmerkt, begint niet alleen xons verkiezingscampagne. DEN BOSCH (ANP) De in- Sopranen: eerste prijs Adrienne ternationale jury onder voorzitter- Csengery (Hong.). Tweede prijzen: schap van Manus Willemsen heeft Miriam Bowen (Engeland). Corne- op het twintigste internationale vo calisten concours in Den Bosch slechts één eerste prijs toegekend. Naar het oordeel van de jury was de kwaliteit in de finale, die za terdag werd gehouden, niet groot ge noeg om nog andere eerste prijzen toe te kennen. De beslissing van de jury hield tevens in dat de prijs van de stad Den Bosch dit jaar niet wordt uitgereikt .omdat er geen „bes te van het concours" viel aan te wijzen. De prijzen werden als volgt verdeeld: HELSINGBORG De toestand an de 90-jarige koning Gustaaf Adolf van Zweden is zeer ernstig, zo heeft zijn lijfarts prof. Gunnar Bioerok, aaiberdagiaivotnid bekendge maakt. De vorst ligt sinds drie we lken in een ziekenhuis te Helsiing- borg, waar hij een ingrijpende maag operatie heeft caidiergaan wegens nielt te stelpen bloedingen. Vol gens prof. Bioerck zijn die bloedcir- slecht. ROME Het aantal mensen dat in Italië aan cholera is overleden, is zaterdag met twee tot 24 geste gen. De laatste slachtoffers stierven in een ziekenhuis in Napels. Volgens de minister van Volksgezondheid Lui- gi Gui, zou de epidemie over haar hoogtepunt heen zijn en is de toe stand onder controle. Voor het eerst werden echter zaterdag ook cholera gevallen gemeld in de havenplaatsen Pesca en Taranto. nog geen beslissing genomen over het lor van de vijf Arabieren, die zich zaterdag na een mislukte poging om de vrijlating van guerrillaleider Aboe Daoed af te dwingen op het vliegveld van het oliestaatje hebben overgege ven. Minister van Defensie en Binnen landse Zaken, Sjeik Saad Abdoellah ei Salem verklaarde gisteren na vier uur kabinetsraad tot de pers: „Het onderzoek dat wij instellen moet op heldering verschaffen over de identi teit en de nationaliteit van de vijf. Ook moet worden vastgesteld wie of wat de organisatie achter de scher men van deze operatie is, als die er tenminste is". Sjeik Saad voegde er aan toe, dat Koeweit'het onderzoek eigenhandig zal voeren en dat er geen verzoeken tot uitlevering zijn binnengekomen van Saoedi-Arabië of de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO). De PLO, het overkoepelende li chaam voor alle erkende Palestijnse guerillagroeperingen in de Arabische wereld, heeft de vijf gebrandmerkt door de PLO. Libië heeft reeds beloofd de kapers van de JAL Jumbo, die later op het vliegveld van Benghazi werd opgebla zen te zullen berechten. Dit was het einde van een avon tuur dat 81 uur tevoren was begon nen in een deftige wijk bij de Parijse Are cje Triomphe, waar de vijf guer- ri'ilos afgelopen woensdagochtend om streeks half tien de ambassade van Saoedi-Arabië binnendrongen. Aan vankelijk hadden zij vijftien gijze laars in handen die zij dreigden dood te schieten, als hun geen vliegtuig ter beschikking werd gesteld voor een .vrije aftocht naar een „bevriend" Arabisch land. Zij verklaarden zich bereid de gijzelaars udt te wisselen tegen de Palestijnse verzetsleider Aboe Daoed en enige van zijn mede standers die in Jordanië een levens lange gevangenisstraf uitzitten. De vijf overvallers zeiden lid te zijn van een Jordaanse verzetsgroep „El Eqab" (de kastijding). Zij wa len in het bezit van vuurwapens, handgranaten en explosieven. Her- te blazen als niet op korte termijn aan hun eisen werd voldaan. Telkens wisten onderhandelaars, onder wie vertegenwoordigers van verscheidene Arabische landen in Parijs, hen van dit voornemen af te brengen. Ten slotte bracht een voorstel van het Syrische staatshoofd, generaal Hafez el Assad een voorlopige oplossing. Hij bood een Syrisch lijnvlieguig aan om de commando-leden met hun Saoedi- Arabische gijzelaars uit Frankrijk te laten vertrekken. ADVERTENTIE als „misdadigers..die de verzetsbe- weging ondermijnen". Eerder had de te doden en het ambassadegebouw op PLO informeel laten weten de be straffing van de vijf op zich te willen nemen. Maar sjeik Saad verklaarde gisteren: „Wij hebben van Palestijn se zijde geen verzoek tot uitlevering gekregen". Mocht Koeweit op grond van het onderzoek besluiten de vijf terroris ten voor de rechter te brengen, dan zou het daarmee het tweede Arabische land zijn dat stappen on derneemt tegen de zogenaamde „vo gelvrije guerrillas" lieden die be weren voor de Palestijnse zaak te JERUZALEM De Verenigde Sta ten hebben bij de Sowj et-Unie gepro testeerd tegen het feit dat het Krem- haaldelijte dreigdon* zij dïT'gijzelaars J,a£ltten rake'-weI?"s aMl Niet essentieel Senator Daniel Inouye, lid van de Watergate-com- missie van de Amerikaanse senaat, heeft zondag tijdens een televisie interview gezegd dat de bandopna men van de gesprekken van presi dent Nixon in het Witte Huis niet Arabische guerilla-strijders heeft ge leverd. Israël heeft tegelijkertijd een di plomatiek offensief geopend om op de ernst te wijze van 't gebruik van wapens tegen vliegtuigen van de burgerluchtvaart. Egypte en Syrië verkopen de Russische raketten door zo beweert men in Jeruzalem. Het semi-offioiële Egyptische dag blad Al Achram heeft inmiddels een Professionele uitvoering. Interessant voor iedere vak man en amateur. Voor ongeveer 1/3 van de bruto prijs. Alleen tijdens de Leidato. Met volledige garantie en LET OP: rechts achter in de hal. Jordanië weer in gi CAIRO President Anwar d van Egypte, president Hafez-ai sad van Syrië en koning Hoesse b Jordanië zijn vandaag in Cadro^j gekomen voor bespreking litieke en militaire coördinatieL Israël. Het is voor het eerst sedert dan twee jaar dat de drie bure Israël elkaar ontmoeten en hip. betekenen dat president Sadaz verschillen met Jordanië uit heeft geruimd. Cairo en DanL hebben grote ruzie met Ammg had na koning Hoesseins voon van 1971 voor een federaal konl bestaande uit de oostelijke Jc' oever en de door Israël bezette telijke oever. Hoessein zette plannen in de ijskast nadat en Syrië de betrekkingen met nië verbraken. De drie landen willen weer eensgezinde houding tegenover komen. Naar verwacht wordt den gesproken over een herlevii het Jordaanse front en verbe van de betrekkingen tussen Hoessein en de Palestijnse gue strijders. ADVERTENTIE essentieel zijn yoor het onderzoek en scherpe aanval gedaan door de commissie. Inouye zei dat op de Palestijnse guerrilla-strijders, cle commissie haar japport j>ver Je omdat een moderne ~v,„ doel-raket aan de NAVO hebben „ge schonken". Al Achram stelde het nut van akties tegen burgerdoelen ter discussie en vroeg zich af wat de ge volgen zouden zijn geweest als de Palestijnen er in zouden zijn ge slaagd een Israëlisch lijnvliegtuig te raken bij 't opstijgen van het Ro meinse vliegveld. MOSKOU (AFP, Reuter, UPI) Russische kernfysicus André row, die zich verzet tegen bepaalde De gewoond door 14 correspondent e westelijke landen, drong bij de psychiaters die de vorfit Tan h6t sysfceem de maand naar de Sowj et-Unie Lejose vmegvexa. TTVl,„ w ouwjeu-urue i Zoals bekend zijn woensdag in ^Tscon' voor ee" ^ternationale confei Rome vijf Palestijnen gearresteerd, Sato ver^n PSy' Jf™ op eisen d die in het bezit waren van een Strela jSLw T SSf™, Ï206ken die K luehhdnelrnkAt. sevangenzittende dissidenten mid- trische inrichtingen worden vi luchtdoelraket, compleet met lan- ceer-apparatuur en explosieve la ding. Op de persconferentie die werd by- Cholera-slachtoffer Op Sardi nië ls zondag een 72-Jarige man aan cholera overleden. Hij ls het eerste slachtoffer op dit eiland en het 24-ste sinds het uitbreken van de epidemie ruim twee weken geleden. Uit de Noord Italiaanse industriestad Milaan zijn zondag officieel de eerste ge vallen van cholera gemeld. Het zijn een 51-Jarige vrouw en haar 30-Jari ge sohoonzoon die tijdens 'n familie bezoek in een plaatsje bij Bari mos selen hadden gegeten. ALGIERS (AFP, Reuter AP) De Algerijnse president Houari Bou- medienne heeft gisteren de topcon ferentie der niet-gebonden landen afgesloten met een waarschuwing aan het adres van de grote mogend heden waarin hij zei dat deze niet langer belangrijke besluiten kunnen nemen zonder steun van de derde wereld. Boumedienne's Cubaanse ambtge noot Fidel Castro, die de afgelopen vijf dagen voortdurend in het cen trum van de belangstelling heeft ge staan, oogstte ovationeel applaus, toen hij de plenaire vergadering bij monde van een triomfantelijke voor zitter Boumedienne, meedeelde dat Cuba de diplomatieke betrekkingen met Israël had verbroken. Voor de Arabische leiders werd de conferentie overschaduwd door de Palestijnse kidnapping van vier Saoedi-Arablsche diplomaten in Pa rijs. Doordat hun aandacht was af geleid zijn de Arabische leiders er niet in geslaagd die invloed uit te oefenen waarop zij hadden gehoopt. Tijdens de conferentie is men het niet eens geworden over het be grip "niet-gebonden" land. Veel tijd werd gebruikt voor allerlei argumen tatie over wat er vereist is om het lidmaatschap van de groep te ver krijgen. Toch zijn de deelnemers er ondanks de onenigheid achter de coulissen in geslaagd om een aantal verklaringen en resoluties aan te nemen over de houding der niet-gebonden landen, ten aanzien van de wereldpolitiek. Zo ondermeer een scherpe veroor deling van Israël, kritiek op de Ame rikaanse Indochina-politiek en een stemmige goedkeuring voor meer economische samenwerking in de derde wereld teneinde het hoofd te kunnen bieden aan "neokolonialisti- sche uitbuiting". Een speciale commissie van mi nisters van Buitenlandse Zaken is de hele nacht doende geweest om de ïaatste oneffenheden uit de diverse resoluties weg te werken. De teksten waren nog niet gereed voor publica tie toen de conferentie formeel werd afgesloten. Die sluiting kwam trouwens 24 uur later dan oorspronkelijk de bedoe ling was geweest en een aantal staatshoofden, onder wie Anwar Sa- aai v#m Egypte, Moammar Khadaffy van Libië, keizer Haile Selassie van Ethiopië, koning Feisal van Saoedi- Arabië, aartsbisschop Makarios van Griekenland en Gafaar Noemeiry van Soedan, had de slotvergadering niet kunnen afwachten. 12 van de in totaal 76 delegaties waren bovendien ai integraal ver trokken en hun zetels bleven leeg toen Boumedienne zijn slotredevoe ring uitsprak. „De niet-gebonden lan den hebben aangetoond dat zy een doorslaggevende en duurzame fac tor zijn bij het bewaren van even wicht en vrede in de wereld, aldus Boumedienne. „Dankzij de vierde topconferentie van niet-gebonden landen wordt de stem vaai de derde wereld overal ge hoord. Wij zijn er daarom zeker van dat er van nu af aan geen belangrijk besluit zal kunnen worden genomen, of dat nu op 't gebied van de ont wapening, de organisatie van de we reldhandel of de vernieuwing van het monetaire systeem in de wereld, zonder de effectieve participatie van oe derde wereld. Geschrapt De algemeen politieke en de eco nomische verklaringen waarin alle politiek soherpe puntjes zoveel mo gelijk waren gescherpt, zijn met de algemene stemmen aangenomen. De „harde" resoluties, waarin onder meer de Sowjet-Unie en de Ver. Sta ten worden opgeroepen hun oorlogs schepen uit het gebied van de Mid dellandse Zee terug te trekken en een over de boycot van Israël, zijn blij ver liggen omdat er geen enkele for mulering kon worden gevonden w aarmee alle of de meeste delegaties akkoord konden gaan. In de wel aangenomen resoluties wordt onder meer gezegd dat landen het absolute recht hebben hun na tuurlijke hulpbronnen te nationalise ren en zelf regels voor een passende compensatie op te stellen en dat de economische belangen van ontwik kelingslanden moeten worden be schermd tegen multinationale onder nemingen. De niet-gebonden landen willen een ontwikkelings- en solidariteitsfonds in het leven roepen, waarin ontwik kelingsprojecten voor de landen der derde wereld gefinancierd kunnen worden. Verder dienen de Verenig de Naties een speciale vergadering van de algemeen vergadering te wij den aan het ontwikkelingsvraagstuk, zulks met het oog op "het misluk ken van de strategie van de twee de ontwikkelngsdeoade". Ook zou 'n internationale ontwapeningsconfe rentie bijeen geroepen moeten wor den. rentie bijeen geroepen moeten wor den. De conferentie heeft een persoon lijke triomf betekend voor prins No rodom Sihanoek, wiens Cambodjaan se regering in ballingschap (Peking) bijna unaniem werd erkend. Een aantal deelnemers heeft daar ook praktische diplomatieke konse- kwenties aan verbonden. De conferentie riep de niet-gebon den landen op om eendrachtig te streven naar Sihanoek's erkenning, door de Verenigde Naties, wat hem het recht zou geven Cambodja's ze tel in de komende algemene verga dering over te nemen. Een hoofdzakelijk door Algerije ge- inspireerde politieke resolutie brand merkte de Israëlische „poli tiek van agressie, expansie en an nexatie" en riep op tot een politie ke en economische boycot van de Joodse staat. Maar een ander Algerijns voor stel tot oprichting van een perma nent secretariaat van de niet-gebon den landen stuitte op hardnekkige te genstand bij India en andere geme nebest-landen. Om gezichtsverlies voor de gastheer te voorkomen, be sloot de conferentie de 14 landen tel lende stuurgroep de diverse voor stellen voor een hechtere organisa tie in studie te laten nemen. De conferentie besloot om de vol gende topconferentie in 1976 te hou den in Sri Lanka, Colombo en de daarop volgende zesde bijeenkomst drie Jaar later hetzij in Argentinië, hetzij in Peru. Mochten de Russische autori hun dit recht niet willen veri, dan zouden zy elk verder a7 met de Russische psychiaters feite medeplichtig zyn aan dez« draven", moeten weigeren, aldu charow. Op deze tweede persconfereni nog geen drie weken somde S row een tiental dissidenten og< volgens hem in zenuwinricht li i opgesloten. Hij noemde od aantal plaatsen waar deze ins! gen zyn gevestigd. Sacharow zei dat prof. A Snezjnewski, het hoofd van de ling voor psychiatrie van de So academie voor geneeskunde, 2 had gehad in een commissie bekende dissident Joeri Sjicfaani naar een gesticht had gestuurd dag had prof. Snezjnewski teg sproken dat Russische psychiat aan meewerken om gezonde p dissidenten in een gesticht op Volgens Sacharow worden dis ten ingespoten met halopiridol kalmeringsmiddel dat blijvende de aan de hersenen kan veroonQ generaal PJotr Grigo: die sinds 1969 in een inrichting wordt vastgehouden, gens zijn echtgenote totaal o° schillig geworden, kennelijk a! 1 volg van de behandeling met f|Qk ceutische middelen. Tegenover de westelijke jouraa verklaarde Sacharow dat de So li leiders het recente proces Pjotr Jakir en Viktor Kras! twee dissidenten die verklaard hebben gewerkt voor anti-SO f groepen in het buitenland k< lijk op touw hadden gezet oil westen te doen geloven dat het d ben van een afwijkende politiek! ning in de Sowjet-Unie in feite kwam op ondermijnende activit

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4