in Leids centrum 3 oktober eidato loopt' Kaag Toekomst van Prof. Beerling met emeritaat Doctoraal examen Geen groslijst bij KVP LEIDEN De kraampjes die de laatste jaren "het lint" vormen naar de Groen- oordhal moeten binnen dit gebied geplaats worden, bv. gegroepeerd van 4 tot 6 kramen. De optocht moet ook buiten het "feestgebied" worden geleid met dien verstande dat de kraampjes in de binnenstad zoda nige opstelling krijgen dat vrije doorgang voor de optocht gewaar borgd is. Het Burchtcomplex. Stadsgehoor zaal en de Waag moeten nuttig be trokken worden in de festiviteiten, alsmede de diverse bioscooptheaters. De grote kermisattracties kunnen op: O kaasmarkt: parkeerterrein ir. Van Dreessen- straat. Hooglandse Kerkgracht; parkeerterrein Garenmarkt De kleinere kermisattracties op parkeerterrein voor Li do-theater; parkeerterrein Boommarkt: gedeelte Botermarkt (hoek) bij Stadhuis Stadhuisplein; 9 brede gedeelte Kort Rapenbur Binnen het "feestterrein" de rond- Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliers adres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181. LEIDEN In een brief aan de 3-oktobervereniging stelt de wijkvereniging Aktief voor het Leidse feest, evenals 3 september, geheel in de binnenstad te vieren. Dit is het ge bied waarbinnen de festiviteiten plaats moeten vinden (waarbij opgemerkt dient te worden dat deze „grensstra- ten zelf ook deel uitmaken van het plan) Haarlemmer straat - Nieuwe Rijn - Gangetje - Breestraat - Kort Rapen burg - Steenstraat (alleen met het pleingedeelte) - Turf markt - Haarlemmerstraat. uil Leiden. De origineelste stand is dit van zonwering Prins uit Voor schoten, 2. Swaak-Leiden, de ver- koopkrachtigste die van Servaas or gels uit Leiden, 2. VB Handwerken. Wethouder Lij ten van Economi sche Zaken reikte deze prijzen uit. Nog meer nieuws van de stands. De Vereniging van Standhouders meldt als nieuwigheid in de stand van Garant Service de introductie van verhuur van kleurentelevisie. Volgens Garant is düt geen verkapte huur koop, maar echter verhuur voor 'n periode van drie Jaar. Men be taalt ongeveer 70 gulden per maand. Het eerste lustrum dat de Leida- to-loop zaterdag beleefde kon niet worden opgesierd met een re cord aantal deelnemers. De organise rende atletiekverenigingen AV Hol land. De Bataven en AV Leiden za gen zaterdag circa 370 prestatielo pers aan de start bij de Groen- cordhal verschijnen (de allereer ste Leidato-loop trok 900 liefhebbers! die zich 's morgens om 11 uur hardlopend of wandelend in gang zetten. Over het ongeveer 5 kilome ter lange parcours dat onder meer door de Merenwijk en het fraaie volkstuinencomplex "Ons Buiten" voerde waren de deelnemers erg ent housiast. Velen verbaasden zich er over nog "zo'n mooi en rustig stuk je Leiden" aan te treffen. Ook me- ae dankzij het aantrekkelijke weer, werd de vijfde Leidato-loop, ondanks at tegenvallende deelname, een spor tief succes. In de Witte Singel hield de Leida- to zaterdag een viswedstrijd voor de jeigd met 50 deelnemers. Winnaar werd de 8-jarige C. Schouten. Op de foto's (van Jan Holvast) bo ven de zondagse prijzenregen, en rechts de start van de zaterdagse Leidato-loop. DAG 10 SEPTEMB Voorstel aan vereniging LEIDEN Een vijftiental leden van het Angola-comitê en van de PSP hebben zaterdag bij vier Albert Heijnfilialen ge post. Ze deelden daar folders uit over de toestanden in Angola en probeerden dicussies aan te gaan met haar binnen gaande ten over Albert Heijn's verkoop van Angola-koffieDe ties van de klanten liegen nogal uiteen. Sommigen riepen verre: „ik koop geen koffie", anderen riepen verontwaar- uit: „iedereen heeft de vrijheid te doen wat-ie wil". Eén :t ging daarbij zelfs zover dat hij zijn vrouw verbood het flet te lezen. Een aanzienlijk aantal mensen wilde de discussie over de zin van een boycot best aangaan. Opzien- rend was daarbij dat verschillenden van hen vertelden zelf Angola geweest te zijn. erigens waren de meeste mensen met wie de aktie-leden in gesprek raakten, bereid om geen Angola-koffie te kopen. verzoek om Albert Heijn zó lang te boycotten tot hij geen Angola-koffie meer verkoopt ging de meesten te ver. Veel sen waren op de hoogte van de boycotwat mede te dan- was aan een televisie-uitzending die de avond daarvoor dit onderwerp was gewijd. (Foto Jan Holvast) OFFER AAN ONWIL EN OVERMACHT Open brief aan burgemeester en wethouders van gemeente Leiden. Het is dan weer zover, weer moe ten een aantal mensen wijken voor een autoweg (naar de Merenwijk). LEIDEN Hoe de toekomst van het plassengebied „Kagerzoom" er uit zal kunnen zien en hoe de K.W.S.V. „De Kaag" zich daarin zal kunnen handhaven, vormde het in teressante onderwerp, dat besproken werd in een speciaal belegde bij eenkomst in de Kaagsociëteit. De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld. Bestuurslid ir. H. de Groot, technisch directeur van het Hoog- Kwart ton voor kanker bestrijding LEIDEN De huis aan huis kol- lekte en straatcollecte t.b.v. hei Koningin Wilhelminafonds (kanker bestrijding) heeft in totaal f 25.735.13 opgebracht. LEIDEN Aan de Erasmusuniver siteit in Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen A. P. M. Wulfinghoff uit Leiden. LEIDEN Het bestuur van ds Leidse KVP-afdeling wil geen gros lijststemming houden als voorberei ding op de verkiezing van de ge meenteraad. Deze stemming en het functioneren van de adviescommis sie hebben vier Jaar geleden veel on genoegen veroorzaakt. De groslijst- stemming is bovendien een kostba re zaak. Het bestuur stelt dit voor aan de Een stukje volkstuinen valt ten offer aan onwil en overmacht. Onwil om dat burgemeester en wethouders, nu en nooit in deze samenstelling begrij pen, dat zij de minst draagkrachti ge raken. Want u raakt deze mensen niet alleen, maar u slaat ook won den, die moeilfjk te helen zijn. Dit terwijl er met overleg en tact, voor al met tact. veel te redden zou we zen. Maar ja tact moet men niet te veel binnen de muren van het stad huis verwachten, als ambtenaren de kaarten geschud hebben. Men speelt daar een leuk spelletje, als men er komt krijgt men gehoor, en zelfs wel eens een toezegging. Maar hij die blindelings vaart op het advies van heemraadschap van Rijnland, wees na een historisch overzicht te heb ben gegeven van de vroeger be staande situatie in het noordelijk deel van Zuid Holland, op de toe komstplannen voor het zgn. Piassen- gebied. waarin zo langzamerhand al veel watersport- en recreatiegebieden zijn ontstaan, die door steeds verder gaande bebouwing en stadsuitbrei dingen het land dreigen te verstikken en wat daartegen thans door de over heid moet worden ondernomen om dat tegen te gaan. Een en ander, toegelicht door tal van kaarten en schetsen, werd door de aanwezigen met de grootste aan dacht gevolgd, evenals de daarna LEIDEN Bij K B. is op zijn ver zoek aan prof. dr. R. F. Beerling, die sedert 1958 aan de Leidse Universiteit hoogleraar in de wijsgerige sociolo gie is geweest en daarnaast sinds het overlijden van prof. dr. Th. J. G. Lócher in september 1970 wijsbe geerte der geschiedenis heeft gedo ceerd, eervol ontslag verleend. Op vrijdag 5 oktober zal prof. Beer ling in het Groot Auditorium van de universiteit zijn afscheidscollege geven. tpenbare ledenvergadering, die 25 september in De Burcht wordt ge houden. Verdere punten, die in behandeling komen met het oog op de raadsver kiezingen, zijn de gewenste mate van samenwerking met AR en CHU (één lijst, één fractie of één pro gram), de wijze van samenwerking, bij het opstellen van het program zn ambtenaren, komt wel eens be drogen uit. De verkiezingen staan voor de deur Heeft u alvast niet een doos vol gou- aen beloften voor de minst draag krachtige? U kunt rustig alles be loven, uitvoering ervan steekt niet zo precies. Ondergetekende hoopt en vertrouwt er echter op, dat er toch nog eens een tijd komt. dat het niet meer mogelijk zal zijn. als er uit breidingsplannen zijn, bij verande ring daarvan, altijd het eerst de grond bestemd voor nieuwe volkstui nen, meteen geschrapt wordt. H. DEN HARTOG Formosastraat 46 Leiden. door het bestuursüd J. L. J. Gaillard, naar voren gebrachte Ideeën van de destijds ingestelde „Toekomst-com missie". Hij belichtte daarbij welke plaats De Kaag zal moeten gaan in nemen in de toekomst van de Ka- gerplassen door actieve sportbeoefe ning, door kwaliteit van de leden vóór kwantiteit en door het sociaal contact dat nodig is om de leden dich ter bij elkaar te brengen. Dat kan geschieden door vorming, stimulering naar groot water (Brouwershaven) en streven naar vereniging van Jachthaven, clubhuis en parkeergele genheid, waarbij gewezen werd op de Jachthaven Noorderhem aan de Braassem. Prof. Beerling, die op 7 april 1905 in Gorinchem werd geboren, promo veerde in 1945 bij prof. dr. H. Pos aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam op een proefschrift, getiteld, 'Moderne doodsproblematiek'. Nadat hij eerder reeds hoogleraar aan de universiteit van Indonesië in Djakarta was geweest, waar hij filo sofie. sociologie, rechtsfilosofie en cultuurgeschiedenis doceerde, werd prof. Beerling met ingang van 1 no vember 1958 benoemd tot gewoon hoogleraar in de wijsgerige sociolo gie aan de Leidse universiteit. Sinds het overlijden van prof. dr. Th. J. G. Locher in september 1970 heeft hij tevens wijsbegeerte der geschiede nis gedoceerd. Naast zijn hoogleraarschap heeft prof. Beerling verscheidene functies bekleed, zoals het voorzitterschap van het Leids Academisch Kunst centrum van oktober 1959 tot oktober 1962 en het hoofdredacteurschap van het Leids Universiteitsblad van sep tember 1961 tot juni 1966. Hij is lid van het bestuur van de stichting Uni versitaire Pers Leiden en redacteur van Wijsgerig Perspectief en het Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Binnenstad autovrij Leiden heeft woensdag 5 septem ber het feit herdacht dat Hare Ma jesteit 25 jaar regerend bewinds vrouwe is. Maar er valt uit deze dag meer te constateren namelijk het Jarenlange gepraat van allerlei co- mité's en van de wethouders, waar bij een altijd terugkerend onderwerp de Leidse binnenstad is. De Leidse binnenstad autovrij. Er wordt over ge. praat dus 't moet mogelijk zijn. Daar bij komt nog de immer voortdurende belangstelling voor de markt. Waar om niet de vishandelaren op de Vis markt, de groente en fruithandela ren langs de marktroute tot aan het eerste bloemperk en daarvóór de aardewerk en textielhandelaren om dat die zoveel leeg verpakkingsma teriaal hebben. Dan zijn we in één klap van de marktverplaatsings-pro- blemen af, tijdens het herstel van de kademuren. Op het Stadhuisplein kan nog een fietsenstalling komen, of op de Karnemelkbrug. Zodat er naar hartelust gewandeld kan wor den. Er kan een pendeldienst per boot komen zodat het openbaar ver voer per bus overbodig is. Nu zullen de grootwinkelbedrij ven en de middenstanders wel argu menten aanvoeren als: "Ja. maar wij waren gesloten op 5 september, een voordeel voor de markt", maar dat is geen punt. Want waar kijkers zijn, zijn ook kopers en zij hebben toch zeker niet alleen een bestaan van die parkeerplaatsen aan de Breestraat te danken. Waren die winkels woensdag maar wel open ge weest, dan was het nog veel gezelli ger geweest. Dat voorstel om de markt langs Ie marktroute te plaatsen als proef ge durende de werkzaamheden aan de Nieuwe Rijn is toch te proberen op oens- en zaterdagen. Het zal zeker ren en het publiek zal zich snel assen. Tevens zal ons nage lt ons dankbaar zijn en als dan >omen, planten en oude gevels .den kunnen praten zouden die neggen: Wat een prachtkerel, einde lek twee dagen zonder koolmonoxy- de. wat kunnen we nu groeien en bloeien, wat krijgen mijn voegen en grondvesten een rust, wij hopen dat er nu snel een is, die dit durft uit te breiden. Eindelijk, Leidens innen- rtad autovrij, en de Leidse binnen stad autovrij en de aanleg van de Cityring is geen weggegooid geld gtweest. J. S. TIEROLF, Botermarkt 19a, vaartboven benutten, evenals het Waaghoofd voor andere attracties. Voorwaarde voor dit alles: het ge hele gebied afsluiten voor alle ver keer. uitgezonderd voor politie, brandweer en eerste hulp. Joop Swetsloot uit Zoeterwoude heeft gisteren in Mill een fraai succes geboekt. Hij werd winnaar in de 50 cc nationaal en daarmee kampioen 1973Swetsloot reed op de Roton van Nico Polane uit Rijnsburg. En ie Roton is een ontwerp van de Leidenaar Ton Daleman. die de motor ook telt bouwde. Een mooi regio-succes dus

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3