Vrede in wereld dringend vraagstuk Actie Wereldraad werkt averechts van Kerken Yredesweek van 23 tot 30 september clJ 1 Kerkdiensten Leiden en omgeving Minimum* ZATERDAG 8 SEPTE We zijn er zo langzamerhand aan de wereld zulk een eenheid is gewor- gewend dat het IKV, het Interkerke- den dat wij direct betrokken zijn bij lijk Vredesberaad, in het laatst van hetgeen er aan de andere kant van september een vredesweek organi seert. Wanneer er iets zo geregeld terug komt, zijn we geneigd het wel onze aarbol geschiedt, kunnen wij weten dat, als er ergens een wereld brand ontstaat, ook ons huis er on- te geloven. Dat is nu eenmaal het lot herroepelijk aangaat. van alle herhaling. En zo zal mis schien ook dit Jaar de vredeskrant vam acht pagina's warden ontvangen. Daar is ze weer! Toch zal het ons niet ontgaan zijn dat de vrede in de wereld een steeds dringender vraag* 6tuk wordt. Het schrikbeeld van een derde wereldoorlog, met alle ver woestingen die maar denkbaar zijn, is afschuwwekkend wanneer we le zen wat deskundigen daarover schrij ven. Dat met één lancering heel ons land volkomen uitgeschakeld kan worden en er voor degenen die dit nog overleven, praktisch geen moge lijkheid om verder te leven meer overblijft. Maar ook dit schrikbeeld - we weten het - laat menigeen tame lijk koud, want ze hebben die aller verschrikkelijkste bommen wel, maar niemand durft ze immers te gebruiken. En zo leeft men z*n leven tje verder. Het is te begrijpen dat de kerken die in het IKV gebundeld zijn zich met de vrede, en dat kan tegenwoor dig niet minder zijn dan de vrede in heel de wreld, bezig houden. Het woord "vrede" is een van de kern woorden van de bijbel. Zowel in het Oude als in het Nieuwe Testament komen we het telkens weer tegen. In een deel van een interview, dat ii. de vredeskrant van dit jaar is op genomen, zegt kardinaal Alfrink: "Ik denk dat we in onze tijd als christe nen 'n kritische houding tegenover de problemen van oorlog en vrede moeten leren ontwikkelen Misschien zijn we in het verleden te zeer er mee vertrouwd geraakt dat gehoor zaamheid een deugd was en volg zaamheid dus een goede zaak". Wan neer hij als r.k. aartsbisschop dit zegt, hoeveel te meer zullen we ook in de andere kerken deze zijn woor den ernstig moeten nemen, ook al kost het "meer inspanning en voor- ai volharding" om daaruit de gevolg trekkingen te maken. Vrede bij u thuis Het vorige Jaar heeft het IKV tn de vredesweek de gemeenten bezig laten zijn met de rol die een verenigd Europa in de spanningen tussen Oost en West, Noord en Zuid zou kunnen spelen. Dit Jaar laat het IKV ons niet direct duiken in de problemen van de Europese- en in verband daarmee de wereldpolitiek, maar hij wil heel dicht bij huis be ginnen. Het thema is: "De vrede bij u thuis". Onder dit "thuis" wordt meer verstaan dan alleen het gezin. Ook kinderen willen in vrede leven en spelen. En bij dit woord gaat het om meer E,r Trdt °°k °nd,fr gerekend de plaats waar we werken, waar we on derricht ontvangen, waar we ons ont spannen enz. en natuurlijk ook de dan de innerlijke vrede, de vrede in het hart. Luidt niet één van de zalig sprekingen in Mattheus 6: Zaïlig zijn de vredestichters, want zij zullen Gods kinderen genoemd worden? De tekst die voor de vredesweek van dit jaar naar voren is geschoven Is Efezen 2:14: "Want Hij (Christus) onze vrede, die de twee één heeft ge maakt en de tussenmuur, die schei ding maakte, de vijandschap, weg gebroken heeft." Die scheiding die vriendschap, is hier de scheiding tussen besneden en en onbesnedenen, tussen Joden en heidenen en dat was een zeer strenge scheiding. Waar geen vereniging mogelijk was. heeft Christus dit toch gedaan in zijn ge meente. Hij heeft vrede gemaakt. Hij is onze vrede. Hij is onze vrede Dit woord moet in deze tijd voor de kerken een wereld-omspannende betekenis krijgen. In de kerken, ge meenten en parochies moet men plaats "waar we ons godsdienstig uiten en vormen". Op al deze terreinen komt "agressie voor. Dat oorspronkelijk toestand. Het is in feite hetzelfde wat we in de wereld in het groot zien. Het rechte vertrouwen ontbreekt en er behoeft slechts een kleinigheid te gebeuren dat men in de aanvallende houding staat en nog een kleinigheid dat men tot de aanval overgaat. Mensen kunnen in eigen omgeving door hun problemen geheel in beslag worden genomen.. Dat is dan voor hen het één en al. Onze eigen erva ring is dat mensen zo in het alge meen maar een heel matige belang- mtijnse woord betekent op iemand stelling hebben voor de wereldvraag toelopen met de bedoeling hem aan stukken en dat de predikers in het te vallen. Agressie is dus een oorlogs- algemeen niet te veel moeten aanko men met de zaken van Angola, La- tij ds-Amerika, Zuid Oost Azië, het Midden-Oosten enz. En dit, terwijl de massa-edia ons daarmee dage lijks confronteren. Dit raakt hen misschien even, maar gaat hen toch voorbij. Wanneer er in eigen omgeving, bij ons thuis dus, sprake is van onrecht, van grof geweld dat wordt gebruikt, van schrijnende ongelijkheid en vooral wanneer men er zich per soonlijk bij betrokken weet, dan zit men direct boven op de kast. Dan ontstaan er de problemen van oor- iog en vrede. Dan hebben wij een vrdestichter nodig. Dat vrede-ma- ken is een van de allermoeilijkste pastorale bezigheden. Wie oude no tulenboeken van kerkelijke gemeen ten naleest, weet hoe intens kerke raden zich daarmee hebben bezig ge houden, soms met en soms zonder succes. Maar toen had men nog bepaalde piachtsmid delen waarvan gebruik kon worden gemaakt. Tegenwoordig ontbreken die en kan men alleen verder gaan door een gesprek en door een beroep op het geweten, vanuit het evangelie waaronder men zich wil stellen. WOORD VAN BEZINN] Bij de gratie Gods De viering van het 25-Jarig re geringsjubileum van koningin Ju liana is weer voorbij. Heel ent housiast en heel eensgezind heeft Nederland dit Jubileum gevierd. En in alle kranten veel beschou wingen over de persoon van de ko ningin en de betekenis van het koningschap. In enige beschou wingen werd aandacht besteed aa het gebruik de koningin "konin gin bij de gratie Gods" te noemen. Dat "bij de gratie Gods" is een heel oude titel. Soms werd zij gebruikt als een soort eretitel, soms ook als een strijdmiddel, waarmee uitgedrukt werd dat God aan de kant van de vorst stond. Dat is niet de oorspronkelijke be doeling van deze titel. Oorspron kelijk kwam de "titel eerder voort uit deemoed, uit de erkenning, dat het vorstelijk gezag, hoe groot eertijds ook, toch afhankelijk was van God. Wie de vele rede voeringen van de koningin in haar 25-jarige ambtsperiode wat ge volgd heeft, zal moeten ex-kennen, dat zij zich juist in deze zin ko ningin bij de gratie Gods weet. Dat bewustzijn van afhankelijk heid is een typische eigenschap, van het "bidden". Vorige week schreven we dat het zonder stilte en rust haast niet mogelijk is tot gebed te komen. Juist in de stil te kunnen we iets gewaar worden van het mysterie dat ons be staan zelf is. Oog krijgen voor dat mysterie brengt deemoed mee en een gevoel van afhanke lijkheid. Evengoed als het moeilijk voor ons geworden is de stilte te zoe ken, even goed is het moeilijk dat gevoel van afhankelijkheid bij ons zelf aan te kweken. Van alle kanten hebben we geleerd, dat het er om gaat Je staande te houden, je moet Je hoeden voor hen die in een hinderlaag liggen, argeloosheid is uit den boze. Je moet op alles bedacht zijn. Als we onze kinidei-jaren ontgroeid zyn, krijgen we dikwijls deze men- aiac jkf'l he I taili'teit. Ieder moet mai zichzelf zorgen, wordit er En we hebben moeite van il iets te "ontvangen". "Datt 1 maar verplichtingen", zeg/ al op voorhand. Cadeautje soms meer een ruilhanda een echt geschenk. 1 Het typische nu van bidt dat je de toch afhankelijk vamkelijk maakt. Het is h( dat je bestaan, hoe het ook uit mag zien. een is van God. Je bestaat gratie Gods. Bidden is het ten van de krampachl Meestal gaan we met vuisten door het leven, v< voor alles wat we nodig In het gebed doe Je je han open voor God, die groter Je zelf, groter dan wie Dat lijkt me de betekenis woord van Jezus van Na niet wordt als kind Hij wil ons, volwassene] daar hebben waar kin der ei "nog") zijn: in de fase ontvankelijkheid. In het evangelie van Ma zegt Jezus: Weest niet voor uw leven, wat ge z of wat ge zult drinken, niet voor uw lichaam zult aantrekken. Is het lev meer dan het voedsel en chaam niet meer dan de Let eens op de vogels: ze niet en maaien niet, ma hemelse Vader voedt ze. dan niet veel méér dan zij? Het is me opgevallen ljjj moeite we met zo'n uit.gj hebben, wij die alsmaar zijn ons bestaan veilig te Uit die krampachtigheid pen Jezus ons los te weken. Njm alle zorgen maar ovei'boori eze ten worden gegooid. Maar dat zorgen mag ook gewetekde den dat God zorgt. Hij is Hij is meer dan jezelf. D m, kennen is bidden. iht !1ïi Kol AMSTERDAM (ANP) Neder landse hoogleraren en predikanten - hebben in een open brief het centrale daarop zicht krijgen en daaraan comité van de Wereldraad van Ker- wil een vredesweek dienstbaar zijn. De kerken zullen er niet mee kunnen volstaan door zo iets te zeggen als: ken in Genève gevraagd zijn desin- vesteringresolutie te herroepen (druk op buitenlandse ondernemingen zich er zijn altijd oorlogen geweest en er terug te trekken uit zuidelijk Afrika) zullen ook altijd oorlogen blijven en daaraan dan een preekje vastknopen over de zondigheid van de mens, ge neigd als hij is tot alle kwaad. Nu en voorbereidingen te treffen voor een nieuwe grootscheepse actie in de geest van de vreedzame revolutie. De Wereldraad zou druk moeten uitoe fenen op het buitenlandse bedrijfsle ven in Zuid-Afrika om op positieve wijze bij te dragen tot een snelle eco nomische en politieke emancipatie van de zwarten. De ondertekenaars van de brief me nen o.m. dat zo'n actie aansluit bij de strategie van de vreedzame be vrijdingsbewegingen in Zuid-Af rika, die menen dat apartheid Juist kwets baar is door een ondermijning van binnenuit. De desinvesteringsresolutie schiet volgens deze Nederlanders haar doel voorbij en werkt zelfs averechts. Zij vinden dat deze niet of nauwelijks aanrakingspunten heeft met de con- flictleer van het evangelie. Ze is meer in overeenstemming met de strategie van de gewelddadige revo lutie dan met die van de vreedzame. Turugtrekking van buitenlandse investeringen uit Zuid-Afrika is vol gens hen een averechts middel om dat t Juist het proces van emanci patie der zwarten vertraagt. Voorts brengt de desinvesteringsactie een lang en uitzichtloos lijden voor de zwarten met zich mee. Deze zal hon ger en mogelijk zelfs de dood ten ge volge hebben, gezien het feit dat Zuid-Afrika een industriële staat is en de zwarten daar voor hun levens onderhoud voor het merendeel af hankelijk zijn van een inkomen in loondienst. De brief is ondertekend door prof. dr. W. Albeda, prof. dr. J. van den Berg, drs. H. J. Brinkman, dr. J. J. Buskes, dr. E. Emmen, prof. dr.. G. Kuiper hzn., ds. F. H. L.andsman. ds. J. Overduin en prof. dr. H. N. Rid derbos, en de opstellers ds. A. Boe sak en dr .J. P. Veddema, Met de wereldproblemen van oorlog en vrede ligt het al evenzo. Is het geen taak van de kerken, van alle gezamenlijk on in deze wereld, die zo vol agressie is. alles te doen wat in hun vermogen ligt de vrede te bewaren en waar die verbroken is. deze tarchten te herstellen? Rijk en arm Wij hebben dit Jaar in ons land een hele reeks stakingen omdat de arbeiders loonsverhoging willen in centen in plaats van in .procenten, omdat in het laatste geval de ver schillen in inkomen al maar groter worden. In de Hervormde Kerk heeft men daarvan blijkbaar iets begre pen, zodat men dit zelfde beginsel enigszins wil toepassen bij de pen sioenen. Nu staan we in de wereld voor het feit dat de rijke landen al maar rijker worden en de arme landen al maar armer, terwijl die laatste vooral zijn de leveranciers van de onontbeerlijke grondstoffen, waarin de rijke landen hun rijkdom gaan uitleven. Het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken is deze maand in Genève bijeen ge weest. Evenals het vorige d 'n belangrijk deel van de biai gen over de verhoudingei Jat Zuid, de rijke landen en in landen. lie Wanneer wij onze eig ïer ders menen te begrijpen in kingen voor een recht 'ar inkomensverdeling, zullen Na niet kunnen begrijpen he van de ontwikkelingslanden3 stelselmatig in de ban va hioede gebonden gevoelen? n onrechtmatig wanneer zij 1 na stellen? Wanneer er van vrede in t reld sprake zal zijn, zullen moeten worden gebracht rijke landen. Wat verdiend alleen aan de wapenhandelpt ene maar te noemen. "1 u thuis" is het thema •desweek. Maar de a gr es ret zal ons onherroepelijk be? lijl ten bijbrengen voor he La noodzakelijk is voor een vnten aarde en dit bijbelse visio it de kerken niet kunnen mi r t len zij nog kerken van Jeiiept tus blijven. 5. J. M. HULS LEIDEN Hervormde Gemeente Hooglandse kerk 10.00 uur Ds G. C. Post 11.45 uur Oecum. studenten domst, 7.00 uur Ds. P. W. Spruyt, Am sterdam. Marekerk 10.30 uur Ds. A. J. Kret m.m.v. Paul Pul-koor, 5.00 uur cand. 10.00 uur ds. J. A. kandidaat R. H. de Jonge. Maranathakerk - Eekhof. Konlngskerk 10.00 D B. van Harten. Bethlehemkerk 10.00 uur ds. E. M. Pannekoek (H.A.) Bevrijdingskerk 9.00 uur en 10.30 uur kandidaat A. W. Berkhof en Ds. J. Bovenberg. Vredeskerk 10.00 uur Ds. A. J. Lamping (H.A.). Ver. Vrijz. Hervormden (aula (Asser straat) 10.30 uur Ds. M. J. Wagen voorde. Eglise Wallone 10.30 uur Pasteur D Ribs. Academisch Ziekenhuis 10.00 uur Ds. J. E. Brederveld. Dlaconessenhuis 10.30 uur Ds. H. W Hemmes. Oec. Werkplaats (Rapenburg 10) 11.15 uur Samenkomst. Jeugdkapel Vredeskerk 10.00 uur Dhr. J. H. van Bemmel, oud-Bever land. Jeugdkapel "De Goeds Herder" 10.30 uur Dhr. A. Faas. Gemeenschap van Kerken (Meren- wijk) 10.00 u. Oecumenische dienst ds. Hortenslus. GEREF. KERK Zuiderkerk (Lammenschansweg 15) 10 uur: Dr. B. Rietveld Den Haag 5 uur: Ds. H. D. de Wit, Llsse. Petrakerk (Surlnamestraat)10 u. Ds. Kronemeljer, 5 uur: Ds. Horten- 6ius. Oude Vestkerk (Oude Vest 133): 10 uur: Ds. P. Helnen, Utrecht, 5 uur: Ds. Bovenberg. Beloftekerk (Robijnstraat) 10 uur ds H. D. de Wit, 5 uur dr. Vlijm. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr.) 9 en 10.30 uur kandidaat Berkhof en ds. Bovenberg. Huize "Groenhoven" 10 uur: Dr Vlijm. Gezinsdiensten "Jeugdhaven": 10 u. "D Mirt": Ds. Post, 10 uur: "Het Mierennest": Ds. De Heer. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur ds. R. Bogaard. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5 u. ds. J. v. d. Haar. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. ear lier. Baptistengem. (Oude Rijn) 10.00 u. ochtendd. (woensdag 8 u. bijbelstudie) Evang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. J. A. P. Ris. Rem. Doopsgezinde gem. (Lokhorst- kerk) 10.15 u. ds. Meyering. Leger des Heils 10 u. heiligend. 7.30 u verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6)10.30 u. Holl. dienst. Evang. Chr. Gem. (Mlddelstr.) 10 u. dhr. Dikkes. Nwe. Apostolische Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4 u. (Dond. 8 u.). Geref. Gem. in Ned. (Konlngskerk). 11.30 en 5.30 u leesd Zendingswerk Mlddernachtsgr. Zoe- terwoudseslngel 21 6 u. dhr. v. d. Keur (don. 7.30 uur bandopname d.) Kerk v. Jezus Chr. van de Heiligen der laatste dagen (Steenschuur 6), Van Twillert. Evang. Centrum (Zijlsingel 2) 10 u. evang. Leeflang (dinsd. 8 uur evang. ""stra). K Kerk H. Ante 11 en 12.15 u. Hartebrug 8. 10.45. 12.00 en 6.30 uur. Petruskerk (zat. av. 7 uur) 12.00 en 11.00 en 6.30 Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30 en 11.30 u. Oud Kath. Kerk Zoeterwoudseslngel u. rije 10.30 Marekerk 7.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (ond. Dodelijke ernst of vreugdevol spel?). Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u de heer v. d. Maaden te Den Haag 7 u. de heer C. Stroo te Koudekerk aan den Rijn. Geref. Kerk 10 uur en 6.30 uur ds. C. v. d. Tas te Boskoop. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst des Woords 7 uur ds. P. Sneep te Alphen aan den Rijn. R.K. Kerk (zat. 7 uuri 7.30, en 10.30 uur. Ter Aar Dorpshuis Aardam 9 en 12 uur. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 9.30 uur: ds M. Hanemaaijer, 6.30 uur ds P. A. Lefeber. Kruiskerk Gouwsluls 9.30 u. ds. J. H. Bogers. Opstandlngskerk Prin ses Marijkestraat 9.30 uur ds. P. A. Leleber. 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer Gebouw Nabij Van Lennepstraat 9.30 uur Jeugdkapel de heer W Vermeul Zaal Opstandlngskerk Prinses Marij kestraat 9.30 uur Jeugdkapel de heer Zaalberg. Martha-Stichting "Rijn stroom^ 10.30 uur Ds. I. J. Walpot m. m.v. "The Gospel Train" o.l.v. Jan Vonk. Oudshoornseweg 10 uur ds. R. Oort, 6.30 uur ds. S. W. Verploeg Herv. Sionskerk Hooftstraat 9.30 uur Candldaat Geuze 6.30 uur ln Ouds- hoornsekerk ds. S. W. Verploeg. De Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 0 uur en 10.30 uur ds. N. J. M. Hoo- gendijk Gezamenlijke diensten. Rid- derveld De Bron Troubadourweg Bene denkerk 9 uur ds. G. de Ruiter 10.30 uur ds. G. de Ruiter en 5 uur ds. S. W Verploeg. Geref. Kerk Maranatha kerk Raadhuisstraat 10 uur prof. dr. G. N. Lammens te Naarden 6.30 uur as, G. de Ruiter, Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan 10 uur ds. M. van Har- melen, 6.30 uur ds. Fr. de Jong Zang- dienst m.m.v. Kerkkoor. De Goede Her derkerk 9 uur en 10.30 uur Ds. N. J. M Hoogendllk Gezamenlijke dienst, met herv. 6.30 uur ds. M. van Har- melen. Rldderveld "De Bron" Trou badourweg 9 uur en 10.30 uur G. de Ruiter Gez diensten met Herv. 6.30 uur ds. J. Vos. Geref. Kerk (Vrljgem) geen opgave ontvangen. Chr. Geref. Kerk Grijpensteinstraat 9.30 en 4.30 u. Ds. P. Sneep. Oud Geref. Gem. Kerk gebouw Hooftstraat 240 9.30 uur en 4 uur. Leesdlensten Baptisten Gemeen te Trlomfatorkerk Molenwerfstraat 10 en 6.30 uur ds. Koekkoek. Leger des Hells Corn, de Vlamingstraat 10 uur en 7.30 uur. R.K. St. Bonifaciuskenc, (zat. 7 uur) 8.30. 10 met Ned. koor zang en 11.30 uur pred. F. Wüst. R.K. Pius X kerk (zat. 7 uur) 7. 10.30 Ned. Koorzang 11.45 en 17.30 uur. R.K. H. Geestkerk "De Bron" Rldderveld, (zat. 6.30 uur) 9 en 11 uur m.mv Kinderkoor Pred. J. Seljsener. Volle Evangelie-gemeente (Kindervreugd) IC uur H. van Leeuwen. Bodegraven Herv. Gemeente: Dorpskerk 9.30 uur Ds. Kamerbeek. Waarder 6..30 u. Ds. Van Embden. (evang. dienst) Salvatorkerk 9.30 u. Dr. B. Maarsingh. Amersfoort, 6.30 u. Ds M. van Velden. Doorn. Bethle hemkerk 10 u. Ds. Balke 6.30 u. Ds. Noordegraaf Utrecht. Geref. Kerk 10 u Ds. Buitenhuls 6.30 u. Drs. A. Ver schoor, Rotterdam. Nieuwerbrug: 9.30 u. Drs. A. Verschoor, 6.30 u. Ds. Bui tenhuls, Geref. Kerk (vrljgem.) 9.30 en 15.00 uur Ds. Feenstra. Geref. Ge meente: 10 u. leesdlenst 3 u. Ds. J. Klippe, Woerden (vrijdag 7.30 u. Ds. Rijksen, Zoetermeer). Evang. Luther se Kerk 9 u. Ds. H. L. Bekk, Zundert, Evangeliesatiekring: 10 uur. eredienst 6.45 u. R. Wymenga. Verg. der gelo vigen: 10 u. eredienst 18.30 u. woord- verkondiging. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. A. de Leeuw 6.30 u. ds. A. Vink uit Katwijk. Geref. Kerk 9.30 en 5.00 u. ds. H. Dijkstra; Mavo-school 11 u. ds. H Dijkstra. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. leesdienst 3.00 u. ds. A. W. Drachs- ler. Den Haag. Geref. Gem. 9.30 en 6 u. ds. A. Bac. VrlJz. Prot. 10 u. de heer Van der Laarse; Pinkstergem. 9.30 u. de heer Th. Verwoerd: Verg. v gelovigen 9.30 en 5 u. samenkomst lokaal Nieuwstraat 27; Bethel 9.30 en 16.00 u. de heer J. Modderkolk, R.K. Kerk (zat. av. 7.00) 8.45. 10 en 11.30 uur. Ontmoetingscentrum Snijdelwijk. (zaterdagmiddag 5.30 uur) 10.30 uur. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. en 6.30 uur ds. M. H. Geertsema. Ge ref Kerk 9.30 uur ds. Brink, 5 u. ds. Kcekoek. RK. St. Bernardus kerk Rijndijk (zat. 7 uur) 9.30 en 11 uur. R.K. St. Michaelkerk Rijndijk (zat. 7 uur) 9 en 11.30 uur. R.K. Kerk der Engelbewaarders Dorp (zat. 7 uur) 8 10 en 11.30 uur. Hoogmade Herv, Gem. 10 uur ds Geense te Leiderdorp, R.K. Kerk (Zat 7 uur) 9 en 11 uur. Katwijk aan den Rijn Herv. Gern 9.30 uur kand. Hoek, 6 uur dhr. Kooij 'Ontmoetingskerk) 10 uur dienst 6.30 uur ds. Den Tonkelaar (Jeugddienst) Geref. Kerk 9.30 uur ds. De Vries 6.30 u. ds. Van Halsema. R.K. Kerk (zat. av. 7 uur) 8. 9.30 en 11.15 uur. Katwijk aan Zee Herv. Gemeente (Nieuwe Kerk) 10 uur ds. Treure, 6 uur ds. Boer (Oude Kerk) 10 uur ds. Dekker, 6 uur ds. Catsburg (Ichtus- kerk) 10 uur ds. Vink, 5 uur ds. v. a. Bergh (Pniëlkerk) 9.30 uur ds. Cats burg, 6 uur ds. Dekker (Jeugddienst) (Groen van Prlnstererschool) 10 uur ds VroeglndeweiJ (Overduin 2 uur ds Vink (Hoeksteen) 10 uur dienst voor doven. Geref. Kerk (Vredeskerk) 9.30 uur ds Elderman, 5 uur ds De Vries (Trlomfatorkerk) 9.30 uur van Van Halsema, 5 uur ds Pijlman (Jeugd dienst). Geref. Kerk (vrijgemaakt), 8.15 en 3 uur ds. Hoff. Geref. Kerk (vrijgemaakt bulten verband) 9 en 7 uur ds Roukema. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur leesdienst. Volle Evangelie zending Voorstraat 9.45 uur dienst. Soefl-beweging (Sportlaan) 3 uur bij eenkomst voor belangstellenden 4 uur universele eredienst. Leiderdorp Herv. Geref. Kerk. Dorpskerk 10.15 uur Ds. A. Geense, Hoofdstraatkerk 10 uur ds. G. van Loenen. 6.30 uur Themadlenst "De hof van heden": prof. dr. C. A. van Peursen, Leiden. Schepplngskerk 9 u. ds. A. Geense Heilige Doop. 10.30 u. speciale dienst l.v.m. de start van het jeugdwerkseizoen 19731974: ds. J. A. van Netten m.m.v. het combo: "The voice of freedom" 5 uur ds. G. van Loenen. R.K. Kerk (zat. av. 7.30 uur) 9, 10.30 en 12 uur. Leimulden Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. H. de Vree. Geref. Kerk Oosten- kerk 9.30 uur mej. G. Morsink te Amstelveen, uur ds. D. J. te Win kel te Sassenheim. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30, 9.30 en 11.15 uur. Llsse Herv. Gemeente Grote kerk 10 uur ds. Jaap Zijlstra (Geref) jeugd dienst. 7 uur Ds. H. L. Boonstra van Hillegom, m.m.v. Revival Singers Kat wijk. Pauluskerk 10 uur Ds. J. van der Velden. Geref. Kerk 10 uur Ds. H. G. Oostlnga (Herv.) kanselrull. Chr. Ge ref. Kerk 10.00 en 4.30 uur Ds. D. H. Biesma. Geref. Gem. 10.00 en 4.00 uur Leesdiensten. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10.30 uur Ds. H. de Vries 4.30 uur Eredienst. Geref. Kerk (vrljgem. buiten verband) 9.30 uur Ds. Bouke- ma van Katwijk 5 uur Ds. J. J. Ver leur. Oud Geref. Gemeente 9.30 en 3.00 uur Ds. J. v. Prooijen van Sta- venisse. Aktie Kruistochten Nederland: Maandagavond 8 uur Ds. J. Graven deel in Welkom. St. Agatha Parochie (Zaterdagavond 7 uur) 10, 11.30 en 7 uur. Dependance Poelpolder (zat. av 7 uur) 10 en 11.30 uur. Maria Paro chie (Zat. av. 7 uur) 8.30, 10.30, 12.00 en 5.30 uur. H.H. Engelbew. parochie (Zat. av. 7 uur) 7.30, 9.30, 11 en 5.45 Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 uur ds W. F. van der Staat te Aalsmeer, 6.30 uur Ds. G. van Doorn. Geref. Kerk 9.30 uur drs. G. P. Nootenboom te Baarn, 6.30 uur ds. J. A. van Net ten te Leiderdorp, Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur Dienst des Woords. 2.15 uur Ds. H. C. v. d. Ent te Katwijk aan y.ee. Rem. Geref. Gem. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30, 9, 10.45 en 7 uur. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Kaal. 6.30 uur ds. J. Kaal ge zamenlijke dienst opening Jeugdwerk. Geref. Kerk 9.30 uur Sipke van der Land, 7 uur ds. J. Kaai Gez. Jeugd dienst. R.K. Kerk (zat. av. 7 uur) 9. 19.45 en 4 uur. Noordwijk Binnen Herv. Gemeen te (ln gerèf. kerk) 10.30 uur ds. H. v. Dok te Rotterdam, 7 u. ds. Keunlng (gem. dienst) Geref. Kerk 9 uur ds. Elgersma, 7 uur ds. Warner (gem. dienst) (Stichtingskerk) 11 uur ds El- gersma. R.K. Kerk (zat. av. 7 uur) 8. 9.30. 11 en 12.15 uur. Noordwijk aan Zee Herv. Gemeen te 10 uur kand. De Jonge 7 uur ds. Lap ré (De Rank) 10 uur ds Lapré. 5 uur prof. Graafland (Ichtus) 10 uur: dhr. Visser. Geref. Kerk 10 uur ds War ner 7 uur ds Elgersma (Sole Mio) 9.30 uur kand. BIJleveld. R.K. Kerk (zat. av. uur) 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 en 7.00 uur. Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 uur Ds. J. G. van Ieperen uit Kat wijk 10 uur r.k. meisjesschool in de Zilk Ds. J. Streefland. R.K. Kerk St. Jozef (zat. av. 7 uur) 8, 10. 11.30 en 7 uur. St. Viktor (zat. av. 7 uur) 8, 9.30, 11 en 6 uur. Kapel Sint Bavo 8 15 en 9.30 uur. Kapel Sancta Maria (zat. av. 7.15 uur) 8.45 en 10 uur. H. Hart in de Zilk (zat. av. 7 uur) 8.30 IC en 11.30 uur. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 uur ds. Verdonk (Paulus kerk) 10 uur dr. Kamma Gemeente- centrum) 10.30 uur ds. Bruinsma Ge ref. Kerk 10 uur ds. Wessels (H.A. 7 uur ds. Vegter (Jeugddienst H.A.). Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 en 3 uur ds. Van der Haar (H.A.) Geref. Kerk (vrijgemaakt buiten verband), 8.45 en 3 uur ds. v. d. Berg. Gem. v. oorspronkelijk chr.dom (Rijnlands ly ceum) 7.30 u. evang. N. v. d. Brugge. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30, 12 en 6.30 u. (Bonaventura) zat. av. 6.30 u. 8, 10 en 11 uur. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 uur ds. Kool. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. Ds. J. Cziria. Rem. Geref. Gem. 10 uur ds. F. H. Fockema Andreae. RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 uur) 8.15, 9.45, 11.30 en 7 uur. Rem. Gem. 10 uur ds Fockema Andreae. Rijnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 uur en 7 uur ds. T. H. Oostenburg. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst des Woords 2.15 uur ds. G. Bouw te Sche- veningen. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30 9.30 en 11.15 uur. Rijnsburg Herv. Gemeente (Gro te Kerk) 9.30 uur ds. L. Boer te Kat wijk, 5 uur ds. H. van Niel. (Bethel- kerk) 9.30 uur ds Van Niel, 5 uur ds. A. Westra. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 uur: Ds. v. d. Linde, 5 uur: Ds Huis man. Immanuëlkerk 9.30 uur: Ds. Huisman. 5 uur: Sipke van der Land. Maranathakerk: 9.30 uur: Ds. Baayen 5 uur: Ds. v. d. Linde Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 5.15 uur ds Ded- dens. Evang. Chr. Gemeente (r Sassenheim Herv. Gem. 10 u. ds. Hoffenaar te Voorhout, 6.30 u. ds. Swagerman te Voorburg; Geref. Kerk 9.30 u. ds. J. D. te Winkel, 5 u. ds. H. v. d. Berg, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. kand. G. C. den Hertog te Apeldoorn. R.K. Kerk St. Pancratlus (zat. av. 7 uur) 8, 9.30, 11 en 5.30 u. H.H. Engelbewaarders (zat. av. 7 u.) 7.30, 9.30, 11 en 5.45 uur. Valkenburg Herv. Gem. 10 u. Ds G. Zonneveld 6.30 uur: Ds. G. Zonne veld. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds Rooze (H.A.), Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5 uur ds. Hoff. Voorhout Herv. Gem. 10 u. Ds Hoogenkamp. R.K. Kerk (zat. 19.00 u) 9.00 (hoogmis) 10.30, 11.45 en 5.30 u. Voorschoten Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. Ds. Meijerlng 7 u. Ds. v. d Schoot, Hulp en Heil: 10 u. Ds. Verheule Rijndijk 10 u. Ds. v. d. Schoot, Aula Noord-Hofland: 9.45 uur Ds. Reedijk (Geref.) Geref. Kerk. Dorp: 9 en 10.30 u. Ds. De Zeeuw 5 u. Jeugddienst. Aula Noord-Hofland: 9.45 u. Ds. Reedijk. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 5 u. Ds. J. Blokland, Rotterdam. Rem. Doopsgez. Kring: C.C.: 10.30 u. Ds. H. van Bilderbeek, Lelden. Waddinxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 en 6..30 u. Ds. D. van Vliet (HA); De Hoeksteen 9.30 en 6.30 u. Ds J. v. d. Heuvel (HA); Bethelkerk 9.33 en 5.00 u. Ds. W. Verboom (HA); Im- manuelkerk 9.30 u. Ds. N. J. Flink 7 u Ds H. J. Voors. Geref. Kerk Kruis kerk: 9.30 u. Ds. D. J. Modderaar 5 u. Ds. B. Koekkoek. Ontmoetingskerk 10 u. Ds. B. Koekkoek, 5 u. Ds. D. J. Modderaar. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 uur en 5.00 u. Ds. A. P. Verloop. Oud Ger. Gem. in Ned., Zuidkade 158: 10 en 6.30 u. leesdienst. Rem. Ger. Gem. geen dienst. R.K. Ontmoetingskerk: 8.30 11.45 en 6.30 u. H. Mis (Zat. av. 7 uur) St. Victorkerk 10 uur (zat. av. uur). Warmond Herv. Gem. 10 u. Ds. A. J. den Tonkelaar en de heer R. v. d. Broek, Landbouwdeskundige, ln dienst van de Zending. R.K. Kerk 8.30 en 11.30 uur. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. Dr. Th. C. Frederikse (Gezlns- dienst) 4.30 u. Ds. C. Treure Katwijk aan Zee 7.00 uur Dr. Th. C. Frederikse Kievietskerk 9.00 uur Jeugdkapel (11 t.e.m. 13 jaar) 9 uur Jeugdkerk 10 u. Ds. j. T. Wiersma. Messiaskerk 10 u. Ds. J. A. G. van Zanten en de heer P. C. Taal (Gezinsdienst). Dorpscentr. 9.30 uur Hr. W. L. Kamerling, Rot terdam. Geref. Kerk 10 uur dr. WelJ- lanc' 7 uur dr. Vlijm (Zuid) 10 en 7 u ds. v. d. Meulen Ned. Protestantenö., (Lange Kerkdam) 10.30 uur ds. Brü- sewitz. R.K. Kerk De Goede Herder (zat. av. 7 u.) 9. 10.30, 12 en 6.30 u. H. Willibrordus (zat. av. 7 u) 9.30, 11 12.15 en 5 uur. Wnubrugge Herv. Gem. 9.30 uur Hr. Goedhart, Nieuwkoop 6.30 Ds. La- gerweij. Den Haag. Geref. Kerk 9.30 Ds. Huizebosch, 6.30 u. Ds. Bezemer, Ter Aar. Ned. Prot. Bond 7 uur drs M. Roos. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 uur ds Lalleman te Oudewetering. 7 uur ds A. Borraan te Alphen aan den Rijn Geref. Kerk 9.30 en 7 uur ds. A. Bor- man te Alphen aan den Rijn. Avond dienst gezamenlijk in de herv. kerk. R.K. Kerk (zat. av. 7 uur 7.45, 9 en 10.45 uur. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 uur dienst. R.K. St. Janskerk Zuidbuurtse- weg (zat. 7.30 uur) 7.30, 10 en 11 uur. R.K. Christus Dienaarkerk (zat. 7 u.) 8.30, 10. 11.30 en 6 uur. R.K. Kerk Meerburg 8.45, 10.30, 12 en 6 uur. Zwammerdam Herv. Gem. 10 u. en 6.30 uur ds. J. Mostert. Geref. Kerk 9.30 u. ds. SJ. Tiemersma. 6.30 uur ds. A. C. Langendijk te Waarder. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 8. 10. 11.30 en 5.30 irlt Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Vlagtwedde C. Bolijn, kandidaat momenteel hulp prediker te Terwolde (Gld) het be roep, door de generale synode der Mi! V -v/vrf. Ned. Herv. Kerk tot prediï buitengewone werkzaamhedf tjelyk verzorger van de J. T. R. Drop te Bredevoort. Bedankt voor Werkendam man te Alblasserdam, voor meer B. J. Blaauwendri predikant te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4