VOOR DE EERSTE MAAL IN TRAININGSKAMP etS Leiden il naar 3 top •L; Geef damesvoetbal een kansje Indeling volleybal is niet ideaal JT SPORT EXTRA ra( RPAG 8 SEPTEMBER 1973 1 rainer/coach Hans van cler Moolen: De Zijl/LGB traint meer dan landskampioen De Meeuwen VOORSCHOTEN De kracht van het waterpolo- team van De Zijl/LGB komt het best tot uiting als trainer/coach Hans v. d. Moolen teruggaat in de tijd en bijna laconiek vaststelt: „Wij hebben twee seizoe nen terug in de slotfase bewust een wat zwakker team opgesteld, omdat het ons verstandiger leek nog een jaar te wachten met promotie. De jongens zeiden zelf ook dat ze nog niet rijp waren voor de hoofdklasse". Die situatie, die van zoveel realiteitszin getuigt, is in des port waar eerzucht troef is opmerkelijk: een kam pioenschap laten schieten om niet af te wijken van een driejarenplan. Van der Moolen, sinds vier Jaar coach van de waterpoloërs en met zwemspecialist Rob Schouten belast met de trai ning: „In 1970 toen De Zijl (nog zonder LGB) naar de eerste klasse ging hebben wij afgespro ken dat het eerste team de eer ste drie Jaar niet naar de hoofd klasse zou promoveren. Eerst zouden de reserveteams hogerop moeten. In veel verenigingen concentreert men zich teveel op het eerste team. Bij ons staat voorop dat iedereen plezier heeft. In de nieuwe competitie willen wij de posities van het eerste en het tweede team consolideren en proberen het derde en vierde team te laten promoveren". Ook de opmerking „een zesde plaats in de hoofdklasse zou al mooi zijn", past volledig in dat beeld. Geen hoge verwachtin gen, geen uitspraken, waarin su perlatieven elkaar de voorrang betwisten. Toch zwom De Zijl/ LGB de hoofdklasse met groot Door Jan Preenen vertoon van macht binnen. Ze ven van de negen spelers (wissel spelers meegerekend) produ ceerden tien treffer. Topscorer Albert Spijker stelde zich zelfs pas tevreden met veertig doel punten. Het gemiddelde (nu ze ven treffers) én de toch al in drukwekkende voorsprong op de concurrentie hadden nog spre Hans van der Moolen: kender kunnen zijn als De Zijl/ LGB op volle sterkte was gefi nisht. „De laatste twee wedstrij den hebben wij jongens uit het tweede team opgesteld om erva ring op te doen. Dat we toen ver loren maakte voor ons niets meer uit. De wisselspelers kunnen in ieder geval goed meekomen. Wij hebben trouwens geen uitgespro ken zwakke plekken. Onze kracht is dat we in totaliteit sterk zijn. Je bent er bij ons niet als Je 1 of 2 spelers uitschakelt, zo als bij VZC/Ritmeester waar al les draait om midvoor v. d. Kolk". De Zijl/LGB heeft meer tips voor de top. Belangrijkste stip- notering: Kees Bronsveld. Van der Moolen: „Drie jaar geleden is hij van DZV naar ons geko men. Hij had in Delft zijn pla fond bereikt. Dat dacht men ten minste. Zijn spelpeil is het afgelopen seizoen iedere wedstrijd geste gen. Zo zelfs dat hij de gevaar lijkste speler van De Zijl/LGB kan worden. Hij schiet uit alle standen keihard en is razendsnel". Dat Bronsveld niet over concur rentie te klagen zal hebben is in het verleden al duidelijk gemaakt door de Zijl/LGB. Een flink aantal spelers werd gekozen voor vertegenwoordigende zeventallen. Thans komt echter alleen Ton v. d. Bosch nog uit voor de Jonge jeugd. De overigen bedankten voor de eer. Van der Moolen: „Frits Welling en Leo Onderwa ter hadden al eerder te kennen gegeven geen prijs meer te stel len op uitverkiezing .De gebroe ders Spijker hebben zich dit jaar teruggetrokken. De begeleiding deugt niet. Harry Vriend is al leen uit op prestaties. Blijven die uit dan reageert hij dat af en worden de spielers zonder mo tivatie op de spelersbank gezet. Albert Spijker is dat overkomen in Italië. Een medespeler van hem kon een tegenstander niet houden. Albert probeerde toen nog de situatie te redden, maar veroorzaakte daarbij een straf- worp. „En bedankt" klonk het hatelijk vanaf de kant. Albert is tijdens dat toernooi niet meer in het water geweest". „Het nadeel is natuurlijk dat onze spelers het internationale contact gaan missen. Om dat op te vangen willen wij wedstrijden gaan spelen tegen buitenlandse clubs, die op toernee zijn door Nederland. Op 7. 8 en 9 septem ber gaan we ook voor de eerste maal in trainingskamp. In een jeugdherberg in Veenendaal waar we de beschikking hebben over het zwembad waar VZC/ Ritmeester in speelt. Zulke ideeën komen vaak uit de groep naar voren, ook al moeten de spelers zelf voor de kosten opdraaien. Al thans voor een groot deel". Het trainingskamp maakt deel uit van een intensieve voorberei ding. waarmee De Zijl/LGB al in juni gestart is. „Iedere maand hebben wij het program ma zwaarder gemaakt. Vanaf 1 september is iedereen verplicht twee zwemtrainingen te volgen en twee waterpolotrainingen plus een conditietraining. Daarnaast is er nog een zwemtraining op vrijwillige basis. Zo'n aanpak Is voor waterpolobegrippen uniek. Landskampioen De Meeuwen traint bijvoorbeeld maar twee keer per week". DEN Wanneer de Leidse basketballiefhebber het ide seizoen naar de Vijf' Meihal gaat, zal hem een aan- igen direkt opvallen. In de eerste plaats is de naam Leidse eredivisionist veranderd. Bona Stars heet lan BS Leiden. De clubkleuren zijn ook anders. Het oranje-zwart heeft plaatsgemaakt voor een geheel takje, een blauw shirt en een witte broek of misschien :n compleet witte outfit. Dat alles gelardeerd met isterende biezen en gekleurde schoenen. Ive aan het uiterlijk van ook in de ploeg het ander veranderd. Een aan- e"j lende gezichten verdween, van Eyck werd trainer/ bij het Alphense BVO yne Denham ging terug ie Verenigde Staten. Daar ver staat, dat een aantal omers hun opwachting Het Leidse publiek zal er nieuwe gezichten moe- men. Deze vier (de Ame- Breedlove en Webster; inamer Schenker en Bob een Nederlander, die in is opgegroeid) moeten MlJ met de oude kern en het is uitgebreid met een :r, het gezicht van BS gaan bepalen. manager is Henk Falter medewerker aan de iversiteit van Leiden), 'n ie erg veel vertrouwen in teg heeft. Falter: „Ik ben optimistisch. Met dit team et gebeuren. BS Leiden ch bij dat kleine elitaire topclubs van Nederland Sterker nog: wij gaan een serieuze gooi doen landstitel. Dat is niet al- ijn mening, maar ook die nieuwe trainer /coach Wit". Na een korte rust- „Weet Je, ik denk zelfs voorzichtig aan Europa :etbal aantal bedrijven, die we nodig hebben om de begroting, die 100.000 gulden bedraagt rond te krijgen. De gewone toegangsprijs voor het publiek zal vier gulden zijn, terwijl de Jeugd voor een gul den minder en de edgen leden voor niets naar binnen kunnen. Vier gulden lijkt misschien wat aan de hoge kant, maar vorig Jaar be taalde je bij een Levi's en een Fiat ook al dergelijke prijzen. Voor die vier gulden gaan wij echter wel het een en ander bie den. Wij willen van zo'n basket balwedstrijd graag iets meer ma ken. Er omheen het een en an der doen. Een soort totaal programma dus, waarbij de be zoeker het idee krijgt een avond- Je uit te zijn. Basketbal blijft na tuurlijk wel de hoofdschotel. Bij zo'n totaalprogramma gaan de gedachten uit naar een optre den van een band, een majo- rettenkorps of iets in die geest. Wij denken ook aan een loterij via genummerde programmabla den. Hoe we 't precies gaan aan pakken weet ik nog niet. Ik weet evenmin of we het voor de com petitie nog wel allemaal in orde krijgen. De meeste tijd en zor gen hebben we tot nu toe besteed aan het team. Als dat eenmaal goede resultaten gaat halen, dan komt de rest vanzelf En daarmee is het gesprek dan terug op het spelersarsenaal van BS Leiden. Het lievelingetje van het Leidse publiek Wayne Den- hem vertrok naar Amerika en good-old Rudy van Eyck zei de topsport vaarwel en werd trai ner/speler bij BVO, een ploeg uit Alphen, die in de eerste klasse van het distrikt Den Haag uit komt. Amerikanen Het eerste seizoen met Ame rikanen is BS Leiden niet mee gevallen. Denham was een formi dabele speler, maar zijn land genoot Moody bleek een duide lijk misser. De beide Yankees, die nu in Leiden zijn, lijken, afgaan de op de eerste indrukken, beter dan hun voorgangers. Rupert Breedlove is 2 meter 10 en weegt zo'n 115 kilo. Zijn landgenoot Butch Webster is wat kleiner (1.98 meter), maar toch zeker een speler waar het een en ander van verWacht kan worden. Twee jaar geleden speelde hij bij het Belgische Vilvoorde en werd toen met een gemiddelde van 28 punten per wedstrijd topscorer van België. Nederlander Bob Heuts is ruim twee meter en schiet links. Vier de aanwinst is de Surinamer John Armand Schenker. Pas 21 jaar en eenmaal uitgekomen voor het nationale team van Suriname. Uit dit lijstje nieuwelingen blijkt, dat de aankoop van Stefan Kos- ki, de Amerikaan van Poolse af komst. niet is doorgegaan, maar bij BS Leiden is niemand daar rouwig om. Falter: „Wat we nu hebben is Manager Henk Falter: „Ik denk al heel voorzichtig aan Europa Cup Baskethal (Foto Jan Holvast) nog beter. Deze jongens hebben een werkelijk formidabele condi tie, om over de techniek nog maar te zwijgen. Overigens hebben wij nu een van de langste ploegen van Nederland met een gemiddel de lengte van 1.96 meter. Ik dacht, dat wij voor niemand meer opzij behoefden te gaan. Jan Jan broers (oud-coach van Levi's, re- dakitie) heeft eens gezegd vorig seizoen al met knikkende knieën naar Leiden te zijn gekomen. Dit jaar krijgt datzelfde Levi's van BS Leiden klop Inmiddels is het „management" van BS Leiden al bezig met de voorbereidingen van het nieuwe seizoen. Samen met zijn rechter hand Hans Jacobs en de le den van de club heeft Henk Fal ter een aantal acties op touw ge zet, die de Leidse bevolking ,zoals hij dat noemt „basketbalgek" moet maken. Acties Falter over die acties: „Onder de Leidse bevolking gaan wij sten cils uitdelen, waarmee wij de mensen, vooral uit het stadsdeel Zuid-West naar de Vijf Meihal willen krijgen. Er zijn verder 25.000 stickers gedrukt, die geheel betaald zijn door Menken/Land- bouw en die verkocht zullen wor den voor drie dubbeltjes. Wij heb- Door Jan van der Nat ben verder deze maand een stand op de Leidato. Daarnaast is het zeer belangrijk, dat wij de eigen leden inschakelen. Er komen con tactavonden met deze eigen men sen, maar ook met buitenstaan ders, die de vereniging een warm hart toedragen. Kapper Bos man is voorzitter van de suppor tersclub, die hopelijk ook reizen gaat organiseren naar de uitwed strijden. Al deze acties zijn onder delen van* het streven om op het hoogste niveau aan de weg te gaan timmeren. En als ik zeg het hoogste, dan bedoel ik ook het hoogste Wanneer de competitie eind de ze maand begint hoopt BS Lei den de hele zaak voor elkaar te hebben. Als het lukt wil men nog iets extra's doen op 29 september. Op die datum bestaat de club precies vijftien jaar en dat is iets wat natuurlijk niet ongemerkt voorbij mag gaan. Aan compe titieleider Doris de Zwaan is ge vraagd of er die dag een wed strijd tegen een gerenommeerde tegenstander gepland kan wor den. Het zal het begin moeten wor den van een seizoen, waarin BS Leiden gaat doorstoten naar de absolute top van Nederland, het geen aan het sportleven in Lei den natuurlijk een enorme kick zou geven. ura mi t sponsor zelfvertrouwen dus bij de vereniging en dat ondanks geen sponsor is, mag blijken, dat een geld- geen „must" is voor het ^fen van topsport. BS Lei- ^feft een volledig ander sys- Henk Falter daarover: oeken het ondermeer in de ^gvan bedrijfsdonaties. Wij een heleboel bedrijven fhreven en hebben goede Sat de zaak rond zal ko- WJ verkopen deze bedriij- zoenkaarten, die weliswaar ur zijn, maar dan ook wel even op een vaste zitplaats midden tribune, de beste n in de hal dus. Die be- kunnen met de kaarten ?at zij willen. Het perso- er gebruik van maken, tok de klanten. Bovendien n kaart rouleren, want het dat er een naam op staan. Het extra bedrag, to kaarten opleveren, moet een soort sponsoring, kn gespreid over een groot LEIDEN Voetbal. Durf dat als vrouw maar eens ronduit als je favoriete sport te noemen en je zult heel wat gefronste wenkbrau wen oogsten. Kreten als "schan de" en "onzedelijk" zul Je niet meer tegen komen maar de kwa lificatie "dolle Mina" of "potig mahwijf" wil de heersende klas se in de voetbalwereld: de man nen toch nog weieens vlotjes uit de mond vallen. En dat zijn dan nog de serieu ze beschouwers van de voetbal lende vrouwen. Er is ook een ca tegorie, die alleen al bij het idee een lachstuip krijgt en de combi natie voetbal-vrouw als een ludiek onderwerp voor dubieuze grappen beschouwt. Toch zegt professor dr. K. Rijs- dorp, buitengewoon hoogleraar in de gymlogie aan de rijksuniver siteit van Utrecht, dat het gezien het huidige tijdsbeeld niet ver wonderlijk is dat vrouwen een sport, die tot nu toe 't etiket „ex clusief voor mannen" droeg, wil len gaan beoefenen. "Eigenlijk kun Je niet zeggen dit is een man nen- of dit is een vrouwensport. Het man-vrouwbeeld speelt hier bij een belangrijke rol. Wanneer het vrouwbeeld door de maat schappelijke ontwikkeling wij zigt, zal ook het manbeeld ver anderen". Vervrouwelijken Een vrouw kan automonteur worden, boekhouder, advocaat of minister zonder dat dit afbreuk doet aan de kwaliteiten van de mannelijke collega's, het accen tueert alleen 'n veranderde man vrouw-verhouding. Ook in de sport kan het voetbal len van de vrouw de nieuwe ver houding man-vrouw benadruk ken. Het kan echter ook gaan be tekenen dat het voetbal vervrou welijkt. Die vervrouwelijking zo als bij turnen het geval is wordt echter niet alleen door de komst van de vrouw in die bepaalde tak van sport bewerkstelligd, maar ook door de manier waarop de mannen "hun" sport bedrijven. Waarom neemt de belangstelling voor het voetbal in de lagere re gionen sterk af? Omdat er in Ne derland ongeveer achtduizend vrouwen zijn die ook graag willen voetballen? Kom nou! Waar zijn de mannen eigenlijk bang voor Want dat is vaak de diepere grond van hun afwijzen de of laatdunkende houding ten opzichte van voetballende vrou wen - Dat wéér eens zal worden bewezen dat ze niet zo uniek zijn als ze zichzelf graag wijs maken? Dat het ideaalbeeld dat ze zich van de vrouw hebben gevormd - en aan de instandhouding waar van de vrouwen te veel hebben meegewerkt - zal vervagen? Heb ben ze zich dan weieens afge vraagd hoe appetijtelijk ze er zelf uitzien na een slopende wieler wedstrijd of een modderige mo torcross Geschikt Een andere vraag is of de vrouw wel over de spierkracht en de lichamelijke bouw beschikt, om te kunnen voetballen. Dr. G. P. H. Hermans, orthopedisch chi rurg in Hilversum komt tot de conclusie dat de vrouw over 't al gemeen - als Je naar haar spie ren en botten kijkt - minder ge schikt is voor dit edele balspel. Haar heupgewricht is minder ge schikt voor de trapbeweging, haar enkels zijn kwetsbaarder, haar wervelkolom is zwakker. De zwakte komt bij de vrouw vol gens Hermans vooral tot uit drukking bij de plotselinge bewe gingen. Een vrouw loopt ook al is ze goed getraind zevenmaal zoveel kans geblesseerd te raken dan de man. Ook gynaecoloog dr. A. M. C. M. Schellen, verbonden aan het RK Ziekenhuis in Sittard plaatst en kele vraagtekens bij de sportende vrouw en bij de voetbalster in het bijzonder. Op dit gebied vindt hij is te weinig research gepleegd. "Begeleiders en begeleidsters we ten van deze kanten van de zaak veel te weinig af". Gelijk De behoefte aan damesvoetbal is door de KNVB erkend: men heeft de dames onder de vleugels genomen om ze wegwijs te ma ken op het moeilijke pad van or ganisatie en sociale begeleiding. Als vrouwen door zich in de voet balsport te mengen bewust of onbewust bijdragen tot meer in zicht voor de medici in het ver schijnsel de sportende vrouw is het verkeerd damesvoetbal af te doen met een superieur glim- Jachje of een „ach laat ze maar dollen, het gaat wel over". Vrou wen die willen voetballen moe ten, in deze tijd van gelijke kansen voor iedereen ook de hunne hebben. HENRIETTE V D. HOEVEN Joost Veeger: „Een zalenpro- hleem hebben ive niet. Onze problemen liggen meer in het financiële en geografische vlak. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Het volleybal in Leiden en omstreken ver keert in de gelukkige situatie geen zalennood te kennen. Dat kunnen niet veel zaalsportbonden zeggen, maar voor het distrikt Zuid-Holland betekent dat niet, dat er helemaal geen problemen zijn. De problemen voor het distrikt en ook het rayon Leiden van de NeVoBo liggen op een geheel ander gebied. Joost Veeger, voorzitter van het distrikt en het rayon: „Onze problemen zijn meer van finan ciële en geografische aard. Het distrikt Zuid-Holland, dat de ge hele provincie met uitzondering van Den Haag en Rotterdam om vat. is te groot. Er moeten door een aantal verenigingen enorme reizen gemaakt worden. Daarom zouden wij, hier in Leiden graag zien, dat er van Leiden een apart distrikt gemaakt zou worden Door Jan van der Nat Niet alleen geografisch, maar ook speltechnisch heeft de huidige in deling nadelen. Uit elk distrikt promoveert er een ploeg naar de landelijke afdeling. Ons distrikt telt 4200 leden, dat van Zeeland, om maar eens een dwarsstraat te noemen, maar 800. Voor bei de distrikten is er één promo tieplaats. Dat is, dacht ik een uitvloeisel van het streven van de NeVoBo, om de rest van het land op gelijk niveau te bren gen van het westen, waar altijd het volleybal is „gemaakt". Ja renlang gaven clubs uit de Rand stad de toon aan". „Nee. dat natuurlijk niet. De doorstroming naar die landelijke afdelingen is veel be ter geworden. Vroeger moesten de kampioenen van verschillende afdelingen met elkaar om één of twee promotieplaatsen spelen en bestond de kans. dat bijvoorbeeld de kampioen van Leiden er steeds weer naast greep. Nu heeft elke promotieklassekampioen recht om hogerop te gaan" Aan het eind van het vorig sei zoen gingen er in volleybalkrin gen geruchten, dat „men" van plan was een eredivisievereniging over te halen om in Leiden te gaan spelen. Daarbij viel de naam van het Dordtse Orawi. Veeger: „Die naam is inder daad gevallen, maar in het be stuur is daar officieel nooit iets over bekend gewordenZoals wel licht bekend is, gaat het niet door. Ik denk dat financiële toe standen de zaak hebben tegen gehouden". Zijn er andere mogelijkheden om topvollevbal in Leiden to krij gen? Veeger: „Een eredivisieclub hier heen halen zou een ideale oplos sing zijn. Het zou de sport in Leiden zeker ten goede komen. Maar als ik deze regio kijk, moet topvolleybal, nu de fusie tussen Gemini en Kangeroes een feit is. mogelijk zijn. Over een paar jaar moet deze nieuwe vereni ging tegen de top aan kunnen zitten. De eredivisie halen is na tuurlijk een moeilijke zaak. Daar voor is geld, veel geld nodig. Om je in de eredivisie te kunnen handhaven moet Je spelers kopen, al mag Je het woord „kopen" in deze eigenlijk niet gebruiken. Wij hadden een eredivisionist in ons distrikt. Dit was Punch uit Delft, maar dat team was duidelijk te zwak en is dan ook direkt 1 gedegradeerd. Toch zitten wij met het volleybal op redelijk niveau. De -dames van Leyton/ AC bij voorbeeld gaan nu landelijke der de divisie spelen. Herenteams als Gemini en Kangeroes spelen al een tijd landelijk. De grote resul taten moeten we echter bij di dames zoeken. Het heren volley bal zit hier een beetje op een dood spoor".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19