„ALS WE ZO LIEF ZIJN... WAAROM ZIJN WE DAN NIET RIJK... Weinig kans op topfunctie voor Nederlandse vrouw eer Duitse Touwen lid an vakbond tPAG 8 SEPTEMBER 1973 EXTRA PAGINA 17 malige secretaresse te hebben, die bij het concern een interessan te promotie heeft gemaakt. Als men het verzoek te vrijpostig vindt, dan kan zij beter niet bij 't bedrijf gaan werken. 2. Als een vrouw door omstan digheden gedwongen is, om een baan met een veel te laag sala ris te accepteren, dan moet zij met haar afdelingschef proberen overeen te komen dat zij na drie maanden een salarisverhoging krijgt. 3. Als een secretaresse voortdu rend meer werk moet doen maar haar salaris desondanks hetzelf de blijft, dan moet zij haar baas vertellen dat al het extra werk blijft liggen, totdat hij met een flinke salarisverhoging over de brug komt. 4. Als men een salarisverhoging afwijst raak dan niet onder de in druk van het geweeklaag van de direktie dat de zaken zo slecht gaan, zolang er nog dure zaken- dineetjes in het Hilton Hotel wor den gegeven en de Raad van Be stuur regelmatig in Lausanne en Monaco bijeenkomt. 5. Als men om salarisverhoging vraagt, geef dan een eerlijk over zicht van uw werkzaamheden en motiveer waarom u een hoger ïoon redehjk vindt. 6. Het heeft voor secretaresses weinig zin om overdreven vriende lijk te zijn, want als zij in het bedrijf eenmaal bekend staan als „een schat je" dan wordt er niet meer op hun capaciteiten gelet en vergeet men hen bij volgende sa larisverhogingen. 7. Vrouwen doen er beter aan om naar hun werk niet hun mooiste kleren aan te trekken, want anders vinden veel bazen al gauw dat zij te veel verdienen. 8. Als er in het bedrijf een posi tie vrijkomt waarvoor men be langstelling heeft, blijf dan niet in stilte hopen tot u die functie wordt aangeboden, maar infor meer bij de directie welke moge lijkheden er zijn om die plaats in te nemen. 9. Als u op "free-lance" basis werkt stel dan voordat u de op dracht accepteert een honora rium vast. Probeer nooit een opdracht te krijgen door een veel te lage prijs voor uw werk te vragen want daarmee dupeert u zich later zelf. 10. Als u op "free-lance" basds thuis tikwerk verricht en u krijgt de opdracht niet binnen de vast gestelde tijd af. vraag de op drachtgever dan bij aflevering van het werk om een vergoeding voor de extra-gewerkte uren. Mies Bouwman, Nederlands meest "bekende tv-presentatrice werd onlangs tot vrouw van het jaar gekozen. dat de werkende vrouw een recht op de hulp van de man in de huis houding heeft. Naar de verwachtingen voor de ko mende 20 jaar gevraagd, meende 59 procent, dat gehuwden tot part ners met gelijke rechten en plich ten zouden worden. Bij de afzon derlijke leeftijdsgroepen vertegen woordigde 51 procent van de geïnter viewden tussen 35 en 44 Jaar deze mening, terwijl het onder de 25- tot 34-Jarigen zelfs 67 procent was. Tot de motieven voor het werken gaf 38 procent op, te werken, omdat dit voor het levensonderhoud noodzake lijk zou zijn. Financiële belasting door het huis en andere aanschaf fingen noemde 25 procent. Zo maakt u Babanen-kaassla: Restjes belegen kaas van 50 g.. 1 ba naan, 1 tomaat, sap van citroen, 1 theelepel witte basterdsuiker, pe terselie. Snijd de kaas in kleine blokjes. Was de tomaat en snijd ook die in blok jes. Schil.de banaan en snijd die ln schijfjes. Vermeng het citroensap met de basterdsuiker. Vermeng alle ingrediënten met elkaar en breng ze over in een doosje of bakje. Gar neer de sla met een toefje peterselie. ADVERTENTIE Secretaresses kunnen overal aan de slag, maar zij moeten wel bereid zijn om, naast hun gewone werk, voor de koffie van hun baas te zorgen, de planten water te geven en een afgevallen knoop weer aan het jasje van hun chef te zetten. Geen directeur, die ooit aan zijn boekhouder zal vragen of hij even een schilderijtje op wil han gen, een sherryfles wil opentrek ken of het slot van zijn documen tenkoffertje wil repareren. Maar men vindt het vanzelfsprekend dat vrouwen wèl gratis allerlei karweitjes doen. In advertenties vraagt men om "charmante" secretaresses, maar er is in nog geen enkel blad een oproep voor een "spetter" van een kassier verschenen. Het bedrijfsleven profiteert graag van de bijzondere kwali teiten van de vrouw, maar men wil er geen cent extra voor beta len. En daarom vindt het nieuwe Amerikaanse feministische maandblad "MS" dat vrouwen zich niet langer moeten laten misbruiken. Secretaresses, die tegelijk een soort gastvrouw zijn hebben recht op een dubbel salaris, zo meent "MS", maar in plaats daarvan worden vrouwen zwaar onderbe taald. zo concludeerde het blad in een speciaal nummer dat geheel aan "geld en de vrouw" gewijd is. Het is te gek vindt "MS" dat vrouwen eigenlijk alleen maar met prostitutie echt rijk kunnen worden. En ook dat is maar be trekkelijk, want verslaggeefster Gail Sheehy, die voor het blad 'n half jaar in de New Yorkse za kenwijk Manhattan ging wonen, om er een reportage over de ver diensten van prostituees te maken komt tot de conolusie dat man nen in de sex-industrie nog steeds het meeste geld verdienen. Het meeste Call-girls, die in New York zo'n drieduizend gulden per week in casseren, zijn in dezelfde periode iets meer dan tweeduizend gul den voor de huur voor hun appar tement en de diensten van hun souteneur kwijt. Bovendien krij gen zij maar een fractie van de fabelachtige opbrengst die de ex ploitanten van sex-shops met hun foto's en porno-films verdienen. En in de Verenigde Staten profi teren zelfs eerbiedwaardige ad vocaten en controlerende artsen van de prostituees, door hen, voor 't regelen van eenvoudige zaak jes, veel te hoge rekeningen te laten betalen. Overigens maakt het voor "MS" weinig uit of een vrouw nu een call-girl is of een, voor de buitenwereld ogenschijnlijk voor beeldige, echtgenote, die haar man voortdurend tot het kopen van dure cadeaus verplicht. Opmerkingen als: „Kijk eens op de kalender schat, zaterdag zijn wij een maand getrouwd" of "Lieveling het is morgen al weer een Jaar geleden dat wij voor het eerst samen naar het strand gin gen, hoe zullen wij dat vieren?" zijn voor Amerikaanse mannen duidelijke vingeraanwijzingen om diep in de buidel te tasten. Weinig De meeste vrouwen zullen er weinig voor voelen om, op die manier, een bezit bij elkaar te bedelen. Maar hoe komen zij dan aan geld als zij wel even lief maar helaas niet even mooi als Brigitte Bardot en Sophia Loren zijn. De geschiedenis heeft geen be roemde vrouwelijke componisten en geen wereldvermaarde schil deressen voortgebracht. En vrou wen lopen in onze maatschappij nog steeds een stapje achter. In Rusland mogen er dan bijna evenveel vrouwelijke als manne lijke academici zijn. In Neder land en de Verenigde Staten lukt het vrouwelijke artsen nog moei lijk om aan de slag te komen. En het is voor een vrouw bijna onmogelijk om bij een bedrijf een werkelijk interessante promotie te maken waardoor zij de leiding over een deel van het concern in handen krijgt. Want als het om werkelijk belangrijke zaken gaat, dan regelen mannen die toch lie ver zelf. Handig Vrouwen zijn te goeïg vindt "MS". Zij zijn van nature geen carrière-jagers en hebben er een hekel aan om zich op puur zake lijke gronden in een felle concur rentiestrijd te wikkelen. Maar al leen al om zich ln een kring van mannelijke collega's te kunnen handhaven, moeten zij meer presteren en toch krijgen zij vaak minder betaald. De Amerikaanse feministen zijn dan ook van mening dat vrouwen veel meer zouden moeten doen om hun eigen positie te verbeteren. En zij geven daar de volgende adviezen voor. 1. Als een vrouw ergens als sec retaresse solliciteert, maar het is haar bedoeling om hogerop te komen, dan moet zij, voor zij haar "ja-woord" geeft, de direc tie eerst vragen of het mogelijk Is om een gesprek met een voor- itje Boes, eigenaresse van een souvenir winkeltje op Marken iisschien wel één van de meest bekende werkende vrouwen Nederland. Van de slechts driehonderd vrou wen. die in ons land, de scepter over een eigen bedrijf zwaaien, kwamen de meesten min of meer bij toeval op him directeurszetel terecht. Zilj werden' door het overlijden van hun man plotseling gedwongen om de leiding van zijn zaak over te ne men. En dat, door de droevige fami lie -omstandighedenvaak tegen wil en dank. Het is in Nederland voor vrouwen niet gemakkelijk om een eigen be drijf te beginnen. Voor de wet wer den getrouwde vrouwen pas enkele jaren geleden handelings bekwaam. Met als gevolg dat een vrouw, als ondernemer, nog altijd een wat on gewone verschijning in ons land is. Het is echter nog véél moeilijker voor vrouwen, om bij één van de grote Nederlandse concerns, tot een hoge post op te klimmen. Slechts vier procent van alle topposities bij het bedrijfsleven worden door vrouwen bezet. En dat terwijl dertien procent van de Nederlandse werknemers tot het "zwakke geslacht" behoren. Bij Philips lukt het vrouwen bij na helemaal niet om ooit een toppo sitie te bereiken. Slechts 0.7 procent van de hoogst posten bij dit we reldconcern worden door vrouwen bezet. Wel was Philips tot voor kort het eerste grote bedrijf in ons land met een vrouwelijke directeur. De onlangs gepensioneerde me vrouw. H. Karrer-Tak, zwaaide in Eindhoven tot voor kort als directri ce de scepter over de landengroep Oost-Europa. De president-direoteur van Phi lips, jlir. H. A. C. van Riemsdijk heeft nog geen andere vrouw tot di recteur benoemd. "In een wereldconcern" zo zegt hij "moet men nu eenmaal rekening houden met de acceptatie van de vrouw in een topfunctie. In de Scandinavische landen zal da® geen probleem opleveren, maar in Mexi co wel". En daarom moeten de dames bij Philips blijkbaar nog even op hun beurt wachten. Bij Albert Heijn lukt het mevrouw J. Barendregt onlangs om lid van de direktie van de Werkmaatschappij Melkexport Sterovita te worden. En mevrouw dra. B. M. Haringsma is al enkele jaren hoofd van de informa tie-afdeling van Unilever-Research. Bij Unilever heeft men trouwens nog meer hooggeplaatste vrouwen. Me juffrouw C. de Keijzer is er hoofd van de persdienst en mejuffrouw dra. E. Oh. Geiss is hoofd van de af deling die over de salarissen van managers gaat. De vrouw die het in de bankwe reld het verst heeft gebracht is me juffrouw M. N. Vonk, die al enige jaren directrice van de Rijnlandse Disconto Bank is. Uit het doorbladeren van de meest recente Jaarverslagen van de 360 grootste bedrijven in ons land blijki, dat het slechts vijf vrouwen is ge lukt om tot de raad van commissa rissen van een open NV door te drin gen. En dat in vier van de gevallen overigens alleen op grond van een familierelatie met de oprichter van het concern. Vrouwelijke "familie" commissa rissen zijn mevrouw K. Schudel- van Zwanenberg bij AKZO, mej. P. van Hattum bij het bouwconcern van Hattum en Blankenvoort Be heer NV, mevrouw R. I. Schuitema bij de levensmiddelen groothandel Sohuitema en mevrouw L. M. van Oord bij de aannemingsmaatschappij van Oord. Mevrouw F. Steunebrink-van Delft werd commissaris van de Noor derspaan en levensverzekeringen- maatschappij zonder dat zij beschik te over bepaalde familiebanden. Vrouwen zijn bij de overheid dui delijk beter af. In de loop der jaren slaagden verschillende vrouwen er in om minister of staatssecretaris te warden. En ook het aantal vrouwe lijke burgemeesters, parlementsle den en rechters nam toe. Oud-minister Luns zorgde er in zijn ambtsperiode voor dat het mi nisterie van buitenlandse Zaken de meeste hooggeplaatste vrouwen van alle departementen kreeg. Op het totaal van alle ambtenaren bleef dat echter nog een bescheiden aantal. Vrouwen kunnen in Nederland eigenlijk alleen maar in de amuse mentswereld snel carriere maken maar ook daar krijgen zij hun posi tie niet cadeau. Het aandeel van de in vakbon den georganiseerde vrouwen is in Duitsland het afgelopen Jaar toege nomen. De Duitse Bond van Vak verenigingen (DGB), de overkoepe lende organisatie voor de zestien af zonderlijke vakbonden van de Bonds republiek, ziet daarin het zichtbaar succes van het „Jaar van de werk neemster", dat voor 1972 was gepro clameerd. om op de bijzondere pro blemen van deze groep van werken den te wijzen en ze tot versterkte ac tiviteit aan te zetten. Eind 1971 had 't DGB 1.050.488 vrouwelijke leden. Twaalf maanden later waren het er 1.115.266. Bij een totaal van rond de zeven miljoen lede nbedroeg de stij ging dus 6.16 procent. Een bijzonder hoog groei percentage noteerde de grootste afzonderlijke vakbond ter wereld: de Industriebond Metaal: 17,6 pet. Opmerkelijk is, dat de door de I. G. Metall in 1972 gewonnen 22.067 vrouwen 51,7 procent van de totale ledengroei van deze vakbond op brachten", aldus was het kommen- taar van de DGB. 11.4 procent van de 2.35 miljoen leden zijn daarmee vrouwen. Ook in de ondernemingsraden ver sterkten de werkneemsters hun macht. (Deze raden, die door het gehele personeel worden gekozen, dienne zou men in het kort kun nen zeggen de belangenvertegen woordiging van de werknemers tegen over de bedrijfsleidingen). In 1968 waren er 16.246 vrouwelijke leden van ondernemingsraden, in 1972 wa ren het er 23.409. Om de vraag te beantwoorden, hoe de werkneemsters van de Bondsre publiek over hun beroepsrol denken, liet de DGB 404 vrouwen intervie wen. Zij waren volgens bepaalde ken merken, die voor het bevolkingsge middelde typisch zijn, uitgeko zen. Een minderheid van 31 procent vertegenwoordigde de opvatting, dat de vrouw overeenkomstig haar wezen beter voor de huishouding dan voor ander werk geschikt is. 42 procent wees deze instelling van de hand. Het overwegende deel van de onder vraagden (86 procent) onderstreepte. AMSTERDAM Welke kansen hebben ambitieuze Nederlandse vrouwen om ergens manager of directeur te worden? Mevrouw J. Bindt-de Haan, voorzitster van de Neder landse Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden, komt er eerlijk voor uitvrijwel geen! DAMESMODE io exclusief joogettijl...

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17