CKIINA NU APPLAUS VOOR VREEMDELINGEN SEX ALLEEN IN DE SLAAPKAMER jj 8 SEPTEMBER Ï973 door sierlijke voetbruggen, een soort wandelpark met ontelbare bloemen en grote Chinese prieëlen. Ik tref er veel gelukkig uitziende gezinnen aan, die een dagje uit zijn. Terug in Europa las ik vaak in de pers dat in China de liefde taboe zou zijn. Dit is beslist een misver stand. Niet de liefde is taboe, het openlijk betonen van de sex is ta boe. De nadruk wordt meer gelegd op de innerlijke verbondenheid dan op uiterlijke seksuele kenmerken. De vrouwen dragen hun kleren niet strak om het lichaam, doch meer loshangend om hun uiterlijke vrou welijkheid niet te accentueren. Haar gedrag heeft niets provocerends in seksuele zin. De sex blijft beperkt tot de beslotenheid van de slaapka mer. Van Hangtsjow rijden we 's nachts naar Sjanghai. Het is een van de belangrijkste industriële centra van China. De stad zelf telt 5.700.000 in woners. Oorspronkelijk was het een landelijk vissersdorpje, maar in het midden van de 13e eeuw werd de stad gesticht en tegen de 17e eeuw was het een bloeiende havenstad. Vanaf 1843, het begin van de Opium oorlog, werd Sjanghai het doelwit van veroveraars uit Europa en een uitgangspunt voor overvallen on het binnenland. Het stond in Europa vanwege de mogelijkheden tot plun deren bekend als het „paradijs van de avonturiers". Haven De haven beschikt over weinig hijs- materieel: er wordt hoofdzakelilk geladen en gelost met de lieren en de kranen van de schepen zelf. We bezochten de haven, die gelegen is aan de Wangpo rivier. We worden uiteraard weer ontvangen door het revolutionaire comité van de haven. Een van de leden van het comité, de heer Jang een vroegere koelie en 58 Jaar oud, werkte 47 jaar in de haven. Als koelie leefde hil inder tijd steeds op de rand van de dood. Dagelijks werden van honger en ziekte omgekomen koelies uit de ri vier opgevist. Na 1949 kreeg hij zijn kans en wist zich op te werken tot lid van het revolutionaire comité belast met de logistiek en de finan ciën. Hij woonde vroeger in de „pompoenenwijk", de wijk van de koelies en de prostituées. De huizen waren uit stro en leem gebouwd en zaten vol ratten en luizen. De wijk werd na 1949 helemaal af gebroken en nu staan er 8 woon complexen elk bestaande uit 2 tot 5 verdiepingen. Het zijn gemeente woningen, gebouwd met gemeente gelden. De woningen hebben elek triciteit, gas, water en toiletten en de huur wordt bepaald naar de op pervlakte van de woning en komt neer op plm. 8% van het inkomen. In de wijk wonen 15400 families. Er zijn 7 middelbare scholen, 14 lagere scholen. 13 kleuterscholen, een bios coop. 2 klinieken en een "cultuur huis". waar we worden ontvangen. In dit gebouw wordt sport bedreven, er is TV. Verder zijn er winkelcen tra, een postkantoor, een zwembad en een park. Het park is niet alleen ter verpo zing, maar 's morgens vroeg tegen zes uur is het de plaats waar mas- sagymnastiek wordt beoefend. Ie dereen, van kind tot grilsaard. doet mee aan deze soort van rhythmi- sche gymnastiek, bestaande uit langzaam uitgevoerde in elkaar overvloeiende bewegingen. Per trein vertrekken we met stra lend weer de volgende dag' van Sjanghai naar Tsjangsja. Na vele uren rijden, belanden we in zware moessonregens, de trein stopt in een klein dorpje en we gaan niet verder. De vochtige hitte (het is ruim 30 graden C) wordt enigszins getemperd door de ventilatoren. Na 18 uur wachten staan we er nog steeds. Niemand weet precies wat er aan de hand is, maar volgens ee- ruchten is de spoordijk weggespoeld. De Chinezen zitten of liggen met hun kinderen waaronder veel babies uiterst geduldig en gedisciplineerd te wachten wat er gaat gebeurpn. Hoewel het eten en drinken op raakt, verlaat niemand de trein. Na bijna een dag wachten rilden we helemaal terug naar Slanghai en vliegen vandaar naar Canton, een prachtige tropische stad. architecto nisch sterk onder Franse invloed Ik wandel veel door de stad, bezoek de tropische vruchtencommune en na enkele dagen verlaten we Can ton per trein op weg naar Hone- kong. Aan de grens even vóór Hongkong nemen we afscheid van onze volken en ik loop naar de douane. Mijn door de reis gehavende koffer is niet meer af te sluiten. De doua nier schudt zijn hoofd en zegt: „Mevrouw, zo kunt u niet verder gaan, u verlaat nu ons land en u zult uw koffer voortaan moeten af sluiten!". Hij haalt lachend een monteur die de sloten repareert en de koffer keurig afsluit zonder dat er maar iets is gecontroleerd. Met een blik op de vele pakjes die ik bij me heb vraagt de douanier: „U hebt zeker veel kinderen?". Ten afscheid drukt hij mij stevie de hand. T trein reizen we van Peking naar Sian. In tegenstelling le Chinese reizigers krijgen we een vierpersoonscoupé in spiksplinternieuwe slaapwagen, met uitstekende bedden, uwwitte lakens en veel langwerpige Chinese kussens. De lezen slapen op smalle houten britsen in couchettes, soms een rieten matje bedekt; mannen, vrouwen en kinderen. Zij gen hun eigen eten mee in grote manden en zij gedragen uiterst gedisciplineerd. In elke wagon bevindt zich een flator, omdat de hitte vrijwel ondraaglijk is. 's Nachts wor- die afgezet. Na een paar uur rijden begin ik de in de coupé ebrachte luidspreker met de zonder onderbreking zacht sproken Chinese tekst hinderlijk te vinden. Als de wagon- ende langs komt wijs ik met gebaren op mijn pijnlijke d en ik probeer hem duidelijk te maken de luidspreker af itten. Hij bekijkt de installatie nauwkeurig, gaat weg, komt later terug met een hamer en een schroevendraaier en kt de installatie voorgoed onklaar. Het is een rigoureuze oor ons nieuwe oplossing. ïgeveer half zes, als ik net ben komt de trein plotseling rschijn uit een kloof. Ik ont- een gele vlakte met hier en loge, eenzame bomen; in het een glinsterende brede ri- let veel vertakkingen en aan ■rkant achter de gele uitge- e uiterwaarden steil oprijzen- gwanden. Alles gehuld in een blauwe nevel. andschap is dauwfris en er een diepe stilte, slechts on een door het regelmatige ge- i onze trein. Een seconden - blik van overweldigende heid op de Gele Rivier! foto's èse de Groot ed uur later stopt de trein in ein dorpje, ik kijk uit het in wil uitroepen: „Een Euro- op het perron!". Dan herken medereiziger, onze bekende e zondagscommentator, ge- n pyjama met kamerjas en els omgeven door Chinezen, ider een spier te vertrekken itie in ogenschouw neemt, n het centrum van China, .282.000 inwoners. De stad van oudheidkundige monu- zoals de Grote en de Klei de Gans Pagode, resp. uit de de achtste eeuw, de el Toren uit de veertiende Klokkentoren uit de zeven eeuw. Verder het Panpo Mu tt op de plaats van een ar oud neolithisch dorp, ont- 1953. Alles is in de oor- ïlijke staat teruggebracht, er reconstructie mogelijk (ver het gehele gebied van rp is een gebouw gezet: het kketoren, een brede Oosterse in het centrum van de te ommuurde stad. Onze bus aan de voet geparkeerd en iimmen de toren.. Tot onze ng merken we bij aankomst eerste verdieping dat de pas- blijven staan en dat zij eien tot een menigte. Boven n zie ik dat zoveel mensen mengestroomd dat het bus- op het plein is ontwricht, ïigte begint luid te applaudi- n we realiseren ons plotse- het voor ons bedoeld is. Jgen, gezeten op prachtige stoelen, uitleg over de ge- Dis van de toren. We spre- ize verwondering erover uit e antieke voorwerpen onbe- ïijn tentoongesteld .Onze tol- aken over deze opmerking Dtities en vragen wat mij tot op deze reis nog is opgeval- noem enkele dingen: mijn Hing over het feit dat de Poppen geen typisch Chi- terlijk hebben, dat de revo- re monumenten hetzelfde Dent vertonen (ik herken in ien Russische soldaten), dat lelingen in Peking gebakerd terwijl het land medisch «■uitstrevend is. Pigte wacht nog steeds ap pend op ons, maar dit was ets vergeleken bij wat ons 's ih het theater te wachten De voorstellingen beginnen °eg, omdat de Chinezen erg opstaan. Na een uitgebreid >men we net op tijd in een to zaal en tot onze grote tat iedereen op, terwijl 'er luid applaus naar de bes- tsen in de zaal worden ge- slopend ht gaat uit en voor onze Dtrolt zich een programma et denken aan de ontspan- eenkomsten in de commu- e landen vlak na de oorlog. Iest uiteenlopende nummers aaneengeregen tot een pro- gepresenteerd door een dat op zichzelf een nadere iwing waard is. ot achter de coulissen van- laar de microfoon in een houding. In tegenstelling r sobere Maopak is haar ge zicht fel opgemaakt; zij is als een rode bloem: helrode mond, zwarte wenkbrauwen en de ogen met ma- ke-up kunstmatig vergroot. Met een naar onze begrippen zeer hoge en gearticuleerde stem kondigt zij en thousiast de verschillende nummers aan. De acrobatische nummers zijn adembenemend: virtuoos en vol maakt. Half ineengedoken in mijn stoel denk ik angstig: „Wat gebeurt er als één van deze mensen ten val komt?". Midden in de voorstelling gebeurt het. Een acrobaat mist, bij het maken van een gecompliceerde salto vanuit een kopstand op de hand van een collega, een greep en valt plat op de grond. Hij staat op en schenkt de zaal een blik die ty perend is voor het nieuwe innerlijke bewustzijn van het Chinese volk: in zijn blik lag de bede om vergiffenis voor zijn falen, maar ook de belofte dat hij de volgende keer zal slagen. In het leven van de hedendaagse Chinees is het openlijk toegeven van het eigen falen en de verzeke ring dat men voor verbetering vat baar is een normaal verschijnsel. Hier ging het om een onbeduidend voorval, maar ik heb ook een afge zette fabrieksdirecteur ontmoet die ons vertelde dat hij bij het leiden van de fabriek totaal gefaald had. Hij werd heropgevoed in een zoge naamde kaderschool en daarna weer opgenomen in de directie van de fabriek. Opera We hebben operaprogramma's in verscheidene steden gezien en we kwamen tot de conclusie dat er eenheidsprogramma's in heel China bestaan, uitgevoerd door gezelschap pen van uiteenlopende kwaliteit. De mensen worden in de opera's uiterst zwart-wit afgeschilderd: de vijand wordt belachelijk gemaakt, een beeld van menselijke zwakte en gruwelijkheid; in tegenstelling tot de revolutionaire Chinees die uiterst beminnelijk wordt voorgesteld, als toonbeeld van ijver, menselijkheid en zelfbeheersing. Een ander opmerkelijk verschijnsel bij het theater: een Chinees zong Albanese volksliedjes en op een ge geven moment begint de hele zaal te lachen. Ik vraag de tolk: „Is dit een komisch lied?". De tolk ant woordt: „Neen, de zanger heeft een fout gemaaktf'.De conclusie is dat de Chinezen hetzelfde programma zo vaak hebben gezien dat ze het uit het hoofd kennen. De danseressen zijn niet beinvloed door het modebeeld van de super- slanke vrouw: zij zijn sierlijk, maar aan de mollige kant. In sommige dansnummers waren ballet en fol klore sterk vermengd. Ook bij de danskunst wordt meer de nadruk gelegd op de vreugden van de ar beid en op het revolutionaire élan, dan op de daaraan verbonden in spanningen en offers. Ook in het China van nu wordt bij het ploegen de methodevan toen gébruikt (foto boven). China gebruikt zijn oude monumenten om het volk verpozing tebieden (foto onder). Van Sian vliegen we in enkele uren naar Nanking. Het is een stad met heel veel groen en met een mooie omgeving. De brede boulevards zijn allen omzoomd door grote bomen. De brug over de Yangs te, in 1968 gereed gekomen, is de trots van de huidige stadsbewoners. Hij bestaat uit twee lagen: één voor spoor- en één voor wegverkeer. De volgende dag ga ik na de lunch de stad in en kom bij een groot park waarin een meertje. Ik bekijk belangstellend enige beeldhouwwer ken, waardoor het mij ontgaat dat een heel bataljon van het rode le ger naakt in het meertje rondspar- telt. Mijn metgezellen vertellen het mij pas in het hotel en het brengt mij op het idee om (als officiers vrouw) een gesprek over het Chine se leger aan te vragen. De consternatie bij de tolken is enorm en Tsajng vraagt me wan trouwend of het Nederlandse leger mijn reis betaalt. Bij deze opmer king barst ik in lachen uit, en ik ontken dit waarheidsgetrouw. In beleefde termen wordt mijn ver zoek later van hogerhand afgewe zen, maar Tsjang beantwoordt toch op mijn aandringen enkele vragen nadat hij wantrouwend gevraagd had of ik Russisch spreek, wat toe vallig nog het geval is ook! De ver warring is compleet. Ik amuseer me geweldig en vraag van allerlei: wat het uiterlijke, voor ons zichtbare verschil is tussen offi cieren en soldaten: een officier heeft twee zakken meer op zijn uniform. De meerdere rang is alleen bekend bij zijn naaste medewerkers en bij zijn onderdeel, met andere woorden, zij die het weten moeten, weten het. De vrouw van de militair, die na tuurlij ki ook een beroep uitoefent, krijgt altijd werk in de standplaats van haar man. De legeronderdelen verbouwen hun eigen voedsel, daar waar zij gestationeerd zijn. Zij heb ben er zelfs hun eigen fabrieken en Goed gevoed De meeste voertuigen op straat zijn van de strijdkrachten. De militairen zien er uitstekend gevoed uit en blaken van gezondheid en energie. Ik kon geen militaire objecten foto graferen, maar in de haven van Sjanghai bekeek ik vanuit mijn oog hoeken de oorlogsschepen en de on derzeeërs en op de vliegvelden de vele MIG's. Ze maakten een moder ne en goed onderhouden indruk. Om de MIG's heerste altijd grote bedrijvigheid van luchtmachtperso- neel In Nanking trof ik zoals in alle grote steden twee soorten winkels aan: hotel-, antiek- en „vriend- schaps" winkels voor de toeristen en gewone winkels voor de Chine zen. In de hotelwinkels zijn souve- niers te koop, zoals pandabeertjes, zijden pagodes en landschap pen, paarden, portretten van Marx, Engels, Lenin en Stalin, ke ramiek, veel handwerk, wat Jade, alcoholica, erg mooie natuurzijde, grove katoen en kunstzijde. De „vriendschaps" winkels zijn een soort warenhuizen voor buitenlan ders met een veel uitgebreider as sortiment dan de hotelwinkels. In de vriendschapswinkels in Peking, krijg Je een ons kaviaar voor f9,80; in Sjanghai zelf in China gemaakte piano's voor 800. Ze hebben zeven toetsen minder dan bij ons. We willen de piano's proberen en het blijkt dat één van ons een uit stekend pianist is. Staande geeft hij een paar jazznummers ten beste, wat een oploop van in liet warenhuis werkende Chinezen veroorzaakt. Ze luisteren met grote aandacht en dringen er bij ons op aan er wat bij te zingen. En zo zingen we tot vreugde van de Chinezen uit volle borst midden in het warenhuis het Antiekwinkels In de antiekwinkels zijn alleen voorwerpen te koop die niet ouder zijn dan 150 Jaar en voorzien zijn van een rood stempel als uitvoer vergunning. In bepaalde souvenier- winkels zijn kopieën van antiquitei ten te koop, zoals paardensculptu- ren, portretten, houtgravures op rijstpapier en keramiek. Wanneer een buitenlander een wa renhuis voor Chinezen binnenkomt, stokt de hele verkoop. De mensen verzamelen zich om ons heen en kijken vol belangstelling wat we gaan kopen. Wil Je met de lift naar een andere verdieping, dan wordt deze onmiddellijk ontruimd om plaats te maken voor de vreemde lingen. Het aanbod aan warer is van goede kwaliteit maar niet luxueus en omvat alleen de meest elementaire verbruiksartikelen. Het betalingssysteem in de grotere winkels is als volgt: ik betaal en het bonnetje wordt met een klem metje aan een kabel bevestigd en met een ruk langs de kabel naar de kassier geduwd, die het afgestem peld weer terug laat suizen. Overal lopen die kabels door de winkels en de bonnetjes suizen voortdurend over Je hoofd. De verpakking van zelfs de kleinste cadeautjes ontlokte mij altijd een glimlach: het gekochte voorwerp wordt in een paar lagen bruin pak papier gewikkeld, eromheen enkele malen dik touw en daarin een veel voudige knoop. Men is erg royaal met papier en touw, maar tegelijk erg spaarzaam, want de meters voor mijn pakket benodigd touw beston den uit vele aaneengeknoopte rest jes. Toen ik in het hotel terugkwam waren de meeste pakje sal uit el kaar gevallen. Romantisch Van Nanking gaan we per trein naar Hangtsjow. Een heel mooie stad, beroemd om zijn ligging aan het romantische Westmeer. Het doet denken aan Lausanne, maar dan zonder lichtreclame's, auto's en lawaai. Op een morgen gaan we met door een soort baldakijn overdekte roei bootjes het Westrmeer op. We bezoe ken een paar eilandjes met thee huisjes en gaan daarna van boord op een groep eilandjes verbonden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13