Geen kouwe drukte mm Zege ASC ONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 LEIDEN Tot op de daken toe zaten de mensen die een goed overzicht wilden hébben op de muzikale show van Leidse muziekkorpsen. 5 se Duizenden Leidenaars kwamen kijken naar de Leidse brand- de weer, die een kleine demonstratie van haar kunnen gaf. Eén >urg van de meest spectaculaire onderdelen van deze demonstratie te gei auto te water. ;ek Luisteren naar dubbel stereo voor jong en oud i kuilvan Den Burcht: een ernstige zaak De leden van de Baker Street Jazz Band deelden gistermiddag bij hun stamcafé oranjebitter uit. Eerst hadden ze Leiden al lers' op hun muziek getracteerd: op het Stadhuisplein en op de ,Nle' Hooglandse Kerkgracht. De vaders moesten hun oranjebitter eerst verdie nen LEIDEN Toen Jan van Hillo zijn documentaire aan ons voorscho telde, eergisteren, hebben we de ko ningin horen zeggen dat er niets be- vrijdender is dan jezelf te zijn. „Want," zei ze: „er wordt zoveel van je geëist". Ik heb geprobeerd me voor te stel len hoe Leiden zou hebben gerea geerd als de koninklijke familie hier zou zijn gekomen. Paniekerig, dat zeker. Maar naar mijn idee zou aan het reeds vastgestelde programma weinig of niets veranderd te hoeven worden. Het was één groot feest. Door Paul Wolfswinkel Foto's Jan Holvast Centraal stond het stadhuis en herhaalde keren ben ik er omheen gelopen. Telkens was er iets anders te zien. En zeker te hören. In de nog wat wazige morgen, rond half tien, was er vrijwel niemand te zien in de Lreestraat. Leiden sliep uit. Alleen klonk zachtjes het Wilhelmus uit het binnenste van Mitnierva. Maar bij V en D was het anders.Tientallen kindertjes zaten op de schouders van hun vaders mee te genieten en te juichen om die gekke en impulsieve Jan Klaasen. Tien uur: de bloemententoonstel ling in het stadhuis. Veel mensen, koffie en veel bewondering voor het kapitale bloemstuk in de hal. Verder schuifelen (het was al aardig druk) om op te stomen (het was al aardig warm) naar de tafel met het servies en het bestek dat gebruikt werd bij het inhuldigingsdiner van Juliana. Alieen moest je je hand niet te ver over het afscheidingskoordje steken, want dan ging de alarmbel meteen rinkelen. En dat gebeurde om de ha verklap. Toen ik weer buiten kwam, was net nog drukker. Frisse mensen met oranje strikken, linten en rozetten liepen al of niet in het mooie paK en de zondagse jurk lekKer vrij te zijn. Even kreeg ik het idee om mijn fiets ook maar te versieren, want het leek een dag te zijin, zoals koningin nedag pakweg vijftien jaar geleden nog werd gevierd. De „Leidse Sleuteltjes" hadden zeer veel bekijks en de brandweer demon stratie trok drommen mensen naar het Waaghoofd. Ikzelf heb er nau welijks iets van kunnen zien, maar het publiek bleef lang genoeg staan, zodat ik vermoedde dat het wel mooi en spectaculair was. Intussen had de Bakerstreet Jazzband het instru mentarium klaargezet om de liefheb bers een uur lang erg goeie dixieland te bezorgen. Het werd steeds warmer en zonniger; het was benauwd en om half twaalf al stond de bierpomp wijd open. Leiden was vol blijheid. Leiden had het erg druk. Maar Leiden had ook honger. Wie wilde, kon een "vooroorlogs goed koop" 'broodje gaan eten op de Hoog- landsekerbgracht. De militairen, die d<e twee tenten met dit nuttige goed beheerden hadden het ontzettend druk. De disco drive-in s' middags in de Burcht was natuurlijk een massaal bezocht gebeuren. De EHD moest er zelfs aan te pas komen en kan ik me helemaal voorstellen. In de zaal (naar schatting) 300 tot 400 man te OEGSTGEEST ASC heeft giste ren zijn, dit Jaar zeer uitgebreide, oelencampagne succesvol afgesloten. Tegenstander KHFC, evenals de roodzwarten uitkomend in de derde kiasse, werd in een, ondanks de ver lammende hitte nog aantrekkelijke partij voetbal, met 10 verslagen. De „winnende" treffer werd al in de 18de minuut gescoord. Hans van der Voet tekende met een knappe kopbal ui' een voorzet van Rik Hins voor deze goaL stampen en te zingen en op allerlei manieren energie naar buiten te smijten. Het was er bedompt en hst stonk er naar zweet. Wanneer Je steun wilde zoeken aan de muur, had Je twee mogelijkëeden: of Je porde in de buik van een nauwelijks te zien figuur, of je hand gleed met een weer naar beneden, omdat de condens zeer sterk was neergesla gen. Verder stond de muziek onmo gelijk hard en was de rook te snij den. Je moet er maar zin in heb ben. Binnen drie minuten wist ik dat ik moest verdwijnen naar de luister- kuil. Inderdaad een uniek muziek gebeuren in dubbel stereo. Een van de rustigste plekjes in het feestge druis. De Beatles waren bezig toen ik er kwam. Alltijd reden om te luis teren. De meese mensen lagen lek ker in 'het gras. Een echte "rieleks- plek". En dan de standwerkers. Je ver wacht een hele rij te zien, maar het waren er niet eens tien, waarvan er twee nauwelijks verstaanbaar wa ren. En dat is toch niet de bedoeling van dit soort evenementen. Repen chocola, pennen, pannen, bakvor men: ze waren voor velen een bron van vermaak. Vooral die handige meneer met zijn zogeheten Italiaan se rekenpen. In oranje uitgevoerd. De koningin is vijfentwintig Jaar aan het regeren. Weer even terug denkend aan het programma van Van Hillo herinner ik me dat ze een hartgrondige hekel heeft aan kouwe drukte en pompeus gedoe. Ik geloof dat de koningin een pro gramma, zoals dat gisteren in Lei den is gegeven en door fuim 50.000 mensen werd bezocht, heel erg zou hebben gewaardeerd. Om het Japanse dagvuurwerk te kunnen zien hoefde je je niet in de drukte bij het Waaghoofd te storten. Het vloog hoog boven de huizen uit, zodat je straten verder nog kon mee genieten. Buiten eten op de Hooglandse Kerkgracht, ja gezellig. Vooral wanneer het weer zo meehelpt als het dat gisteren deed De droom van al degenen die de auto het liefst uit de Leidse binnenstad geweerd zien. is voor één dag verwezenlijkt: in plaats van wegvervoer gisteren openbaar vervoer over het water

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3