iOODENBURG: BREDERE BASIS VS heeft aparte reputatie opgebouwd" ie JSBERGEN: T JAAR )ORBREKEN De Klerk gaat door schorsing en dienst moeilijk seizoen tegemoet JANSEN NOG GEEN VASTE PLAATS... jijs Kantebeen loopt het vuur uit de sloffen voor blauwwitten y SPORT EXTRA 4 SEPTEMBER 1973 „Het is inderdaad keiharde zaak geworden, dat Ide voetbal. Speel Je één jryd niet zo best, dan kan ]al op rekenen, dat Je er de week niet bij bent. Je j Je in feite iedere wedstrijd iiw waarmaken jiet woord is Willem Rijs- Via Roo denburg, het Jeugdteam, de UEFA- PEC-Zwolle in de y* terecht gekomen, waar met een tweejarig con- j] op zak zijn derde seizoen bij Feyenoord. ifWillem staat het komende Sén wens ver boven alle an- fop zijn verlanglijstje: „Ik i „echt" doorbre- Gewoon een vaste plaats aren in het team. Vorig i heb ik al bijna alle wed- sspeeld, dus het |nu kunnen". De oud-Roo- sukkelt de laatste Ja- met zijn enkels. Wat WSM mm Wim Rijsbergen zit daar precies fout? Rijsber gen: „Mijn enkelbanden zijn te slap. Ik ga er dan ook regelma tig doorheen. Soms drie keer per maand, soms ook in maanden niet. Met een paar dagen rust is de zaak dan echter weer in orde. Operatief valt er in ieder geval weinig aan te doen, zon der dat mijn voetbalcarrière in gevaar komt". Een „kampioens-prognose" voor de nieuwe competitie valt van Willem niet te verwachten. Wel zegt hij„Het zal natuurlijk weer tussen Ajax en Feyenoord gaan. Persoonlijk zie ik de clubs uit de subtop nog even bijblij ven, maar die zullen (gewoonte getrouw) halverwege de compe titie wel weer wegvallen Wim Rijsbergen kan in zijn .sprong" naar een vaste plaats tot oktober nog niet alle regis ters opentrekken. Reden: mili taire dienst. Rijsbergen: "Ik kan nu nog maar eenmaal per dag trainen, maar toch is mijn conditie beslist niet slechter dan die van de andere Jongens. Ook dat sterkt natuurlijk mijn zelf vertrouwen dat ik m'n doel wel zal bereiken. Na oktober train ik immers twee maal per dag Over de trainerswisseling Ernst Happed Wiel Coerver wil Rijs bergen, die overigens als favorie te Feyenoordiers Dick Schneider en Willem van Hanegem noemt, ook nog wel wat kwijt: „Met Coerver is er meer enthousiasme in de ploeg gekomen. Ergens ook logisch. Happei had bij Feyen oord alles al bereikt, Europa Cup en Wereldbeker, terwijl Coerver het allemaal nog moet gaan waarmaken. De sfeer is op het ogenblik in ieder geval goed en dat is natuurlijk erg belangrijk". GERT JAN ONVLEE. LEIDEN Knokken voor ee. vaste plaats is en blijft ook het komende seizoen, voor Bert Jan sen het devies. Leek het aan het eind van het vorig (voetbal)Jaar dat de oud-Roodenburger zich een vaste plek had verworven in de top-elf van Sparta tien achtereenvolgende wedstrijden in het eerste nu is de toekomst wat dat betreft niet meer zo rooskleurig. De 22-jarige Jansen: „Ik kwam het afgelopen seizoen als rechtshalf in de ploeg voor de geblesseerd geraakte Jan van der Veen. Deze speler heeft in middels zijn plaats weer veilig gesteld. Ik kom nu meer in aan merking voor de linkshalf posi tie, die vrij is gekomen doordat Stef Walbeek nu, als opvolger van Hans Eykenbroek, laatste man speelt. Sparta heeft echter ook Wim Meutstege van Excel sior aangetrokken en die heeft tot nu toe in de competitie de voorkeur van onze trainer, Leo Steegman". Bert Jansan heeft het overigens uitstekend naar zijn zin bij Bert Jansen Sparta. Vier Jaar geleden als pril talent door de .Kasteelclub" in- gelijft, heeft hij getoond over het Juiste karakter en de goede mentaliteit te beschikken om zich te handhaven in het kei harde wereldje, dat profvoetbal heet. Dit aanpassingsvermogen, gevoegd bij de duidelijk stijgen de lijn in zijn spel, verklaart dan ook dat hij zich bij Sparta in de kerngroep heeft weten te voetballen. Als een soort rode draad loopt trainer Leo Steegman door de semi - profloopbaan ran Bert Jansen heen: „In het B-elftal heb ik Steegman twee Jaar als oefenmeester gehad. Onder hem ben ik veel beter gaan spelen. Toen hij als opvolger van Kess- ler hoofdtrainer werd heb ik van hem de eerste echte kans gekre gen om door te breken. In te gen- .telling tot z'n voorgangers Coerver, Schwartz, K easier turfde hij het wel aan geves- igde spelers uit het elftal te la- en en er Jongeren voor in de >laats te nemen", Cvenals Meutstege heeft Bert Jansen in de aan de competitie .oorafgaande oefenwedstrijden ie kans gehad zich waar te ma ken: „We hebben allebei zon drie wedstrijden meegespeeld. Wim draaide goed en met mij ging het ook wel lekker. Er is gewoon erg weinig krachtsver schil tussen ons. De kans zit er ook wel in dat ik tegen sterkere tegenstanders als een soort „bre ker" in de ploeg kom. Maar Ja, dat is natuurlijk niet aan mij om te beslissen In ieder geval zal Bert Jansen er alles aan doen weer een plaatsje te veroveren, want zo stelt hij„Het is nu eenmaal tien keer zo leuk zelf te spelen dan vanaf de bank te moeten toekij ken hoe de anderen het doen GERTJAN ONVLEE ife Hennie de Klerk, Roodenburg's „Nummer #P &aat naar aHe waarschijnlijkheid een moeilijk ^tegemoet. Voornaamste redenen: militaire dienst JJnog van verleden jaar lopende schorsing van twee /^Jden. Die schorsing, de eerste in zijn loopbaan, liep —J:k tijdens de nacompetitie op in een wedstrijd tegen ■^rk. Een officiële waarschuwing wegens ruw spel S^pvoegd bij een nog lopende voorwaardelijke schor- y Mevolghet mislopen van de eerste twee duelstegen r maar vooral dat tegen UVS, de openingswedstrijd t van tegenslagen is hier- r nog niet op. De mogelijk- J ."Dienst" de „nummer 1 van Roodenburg deze a>or drie weken van Den _r Nijmegen zal halen is "Toot. Gevolg hiervan: het len van trainingen en een I Ijker terugkeer Het is niet vreemd dat Hennie ilienst beslist niet ziet zit- I Onvlee moet nu eenmaal, maar je ^rhalf jaar gewoon weg". :end op het afgelopen sei- er bij De Klerk toch geen ïning. Weliswaar stelt hij Jhet kampioenschap als de ^I-competitie voor hem een ij zil ervaring zijn geweest en dat hü dat natuurlijk nooit zou heb- „ben willen missen. Eén „maar" is er toch wel. De Klerk: „Ik draaide vorig seizoen gewoon lekker. Als linkshalf wel te verstaan. Zo lekker zelfs dat er na de wedstrijd tegen CVV een contactpersoon van Go Ahead Eagles naar mij toe kwam met de mededeling "dat er op mij gelet zou worden". De kans om me in de volgende duels waar te maken voor de (eventuele) stap naar het betaal de voetbal, werd mij echter vrijwel ontnomen toen bleek dat onze links buiten, Stan van der Meel, zich om studie-redenen niet meer beschikbaar kon stellen. Onze trainer, Rinus Smits, heeft toen gevraagd of ik in dienst van het elftal de vleu gelpositie wilde overnemen. Dat heb ik toen natuurlijk wel gedaan, maar daar dat mijn stekkie gewoon niet is op het middenveld kom ik beter uit de verf, ben ik eigenlijk teruggeval len wat m'n spel betreft. Dat bleek ook wel: die man van Go Ahead Hennie de Klerk (op bovenstaande foto rechts) „Als linkshalf kom ik veel beter uit de verf". heeft daarna geen serieuze pogingen meer ondernomen om mij naar De venter te halen. Wrang nog de kans gehad een andere ver- De Klerk. Na een oefenwedstrijd. waarin vooral het onpersoonlijke hem nogal wrang trof, gestencilde in- vulpapiertjes en dergelijke, kapte De Klerk ook dit definitief af. Het eniging te "pakken". Fortuna Vlaar- dingen en Sparta hadden belang stelling voor hem als jeugdspeler, maar een eersteklasser trok hem toch Toch heeft Hennie de Klerk later meer. Ook Telstar zocht contact met overigens tekenend voor het karakter van Hennie dat slechts een handje vol bestuursleden en de trainer van deze handelingen op de hoogte wer den gebracht onder het motto van: „zo belangrijk is het toch niet Dus bleef Hennie de Klerk bij Roo denburg, waar hij het erg goed naar z'n heeft. De Klerk: „De sfeer is over het algemeen fijn. We hebber dan ook een echte eenheid. Er is echter een uitzondering. Er zit een jongen in de selectie, die door zijn manier van handelen nogal eens op diverse teentjes trapt. Hier is dui delijk een taak voor de spelersraad weggelegd om dit probleem, wat tot nu toe geen negatieve invloed op de resultaten heeft gehad hoewel dat zeker in de toekomst zou kunnen gaan meespelen op te lossen. Die oplossing is overigens nu makkelijker te vinden dan verleden jaar. Toen hadden we eigenlijk een te kleine selectiegroep van zo'n dertien man. Nu hebben we er negentien van vrij wel gelijke kracht Hoofdklasse Na het zo succesvolle seizoen 1972- '73 werpt zich natuurlijk de vraag op wat voor het komende voetbaljaar de verwachtingen zijn. De Klerk: „Persoonlijk vind ik het kampioen schap voor komend jaar niet zo be langrijk. Ik geloof dat we moeten toewerken naar een plaats bij de eerste zeven. Dan plaatsen we ons voor de nieuw te vormen hoofdklasse en ik dacht dat dat ons doel moest zijn. Ik zie het gewoon niet zitten om geforceerd te gaan trachten het kampioen te prolongeren. Dat kan juist averechts werken. De voor beelden van kampioenen in IB. die na de titel ver terugvielen liggen voor het oprapen. De Musschen bij voorbeeld speelt nu tweede klasse De Klerk ziet de problemen voor het nieuwe seizoen voornamelijk op het mentale vlak liggen: "Vooral de concentratie na die sterke tegen standers in de kampioenscompetitie moet ook nu weer, juist tegen mindere broeders als Zwijndrecht, 1007c zijn. Dat kan ongewild wel eens moeilijkheden op gaan leveren". Hennie vindt het echter wel een grote voordeel dat de selectiegroep nu duidelijk sterker is geworden in de breedte: ..De grotere concurrentie, waar ik overigens door m'n dienst tijd ook mee te maken ga krijgen, moet wel positief werken". Een an der pluspunt ziet De Klerk in de komst van Peter Dubbeldeman van Docos. Hennie de Klerk, nu als links half sprekend: „Er is nu een redelijke kans dat ik, als Peter zich als vleu gelspeler waarmaakt, weer op mijn eigen plaats terecht kom. Dat zou m'n spelvreugde in ieder geval wel ten goede komen UVS was lange tijd de toonaange vende vereniging in Leiden. Heeft Hennie de Klerk er een verklaring voor dat Roodenburg UVS nu wat heeft overvleugeld? De Klerk: "Roo denburg durfde het als eerste vereni ging aan de jeugd een echte kans te geven. Met mij als voorloper is in zo'n twee jaar het elftal op vrijwel alle plaatsen sterk verjongd. Daar plukken we nu de vruchten van. Bij UVS daarentegen zijn de laatste ja ren verschillende jeugdspelers weg gegaan, omdat ze geen kans kregen en diezelfde Jongens zouden in het huidige UVS gewoon een versterking zijn. In ieder geval moeten we maar van de gedachte af dat UVS de beste Leidse vereniging is. Ik zeg niet dat Roodenburg dat nu is, maar het vooroordeel dat UVS het beste voet bal speelt is niet terecht. UVS is ge woon niet meer dé club it J i d} De naam Kantebeen is een begrip in de Leidse voetbalwereld. Immers, wie et Piet Kantebeen, de man die 25 jaar het keurkorps van UVS trainde na zelf een ge periode als actief voetballer (o.m. vijf jaar in Feyenoord) te hebben meege- °|En wie kent nou niet zijn broer Ton Kantebeen die ook als speler en trainer zijn jin de loop der jaren ruim heeft verdiend. minder opvallend, maar De werkzaamheden als elftaibege- heeft UVS in het betaalde voetbal pg niet minder belangrijk leider vat Kantebeen samen met „het meegedraaid, toen was het [die Thijs Kantebeen, een [Piet en Ton, de afgelopen en nog altijd in Zeist. Kante been: „Er zit meer aan vast dan Je zo oppervlakkig denkt om alles s In het haar Vanzelfsprekend heeft Thijs Kan tebeen altijd veel te maken gehad met zijn neef Piet. Hij vertelt: „Piet verzorgen van alle rompslomp rond het elftal". Die rompslomp kan va- riëren van administratieve bezig- UVS. Natüürlïjk UVS, heden tot bijv. het regelen van een k Kantebeen en UVS horen perbrekelijk bij elkaar als en Ajax. Thijs Kante- zitter van de Technische Senioren bij de blauw- in die hoedanigheid ook akend van het hoofd- 1 het komende belangrijke voetballerij en dat al gedurende vele prima overdragen, hij kon iemand elftalbegeleider Jaren: ..Ongeveer dertien Jaar gele- nste elftal fungeren. Kantebeen loopt zich dan ook het bovenuit. Hij was technisch bijzonder vuur uit de sloffen voor UVS en de goed. Als trainer kan hij het ook „We werken in de e Commissie met een rou- Ieder jaar wordt er ge- i elftalbegeleider voor het l Dit jaar ben ik weer aan jVia. dat rouleren blijf Je de de Commissie animeren, ijk want het is tegen- Door Bert Paauw den vroeg men mij voor de amateur commissie. UVS was toen gesplitst in een afdeling voor semi-profs en voor moeilijk om voldoende amateurs. Tussen die afdelingen was voor bestuursbaan- wel samenwerking maar ze stonden toch apart naast elkaar. Zeven Jaar 6°^ uitgepakt hoewel we het eer- echt leren voetballen. Ik heb het al tijd goed met hem kunnen vinden en veel van hem geleerd. We hebben wel eens samen met de handen in het haar gezeten en gezegd „Wat moeten we nou doen". Dat was in de periode direct nadat UVS uit het betaalde voetbal was verdwenen. Vrijwel alle spelers van de selectie groep waren weg. Alleen Cees van Leeuwen bleef over. We zijn toen met hele Jonge spelers begonnen. Dat ste Jaar degradeerden. Maar Je kon 1 zien dat er lijn zat in het spel van de Jongens, dat het ze alleen maar aan voldoende ervaring ontbrak. Daarna zijn de vette Jaren voor UVS I gekomen. I Dat kwam vooral ook omdat we I altijd veel aandacht aan de Jeugd Ihebbeh besteed. Al voor de oorlog I had UVS een aparte trainer voor de I Jeugd. We hebben dan ook altijd I goede Jeugdspelers gehad en die heb ben we nog". Het ligt voor de hand Thijs Kantebeen: „Het is me al vaak opgevallen dat veel clubs tegen UVS opkijken". (Foto Jan Holvast) speler doorstroomt naar het betaal de voetbal. Als zo'n speler dan een goed contract krijgt hebben wij er vrede mee". Aanpak dat zo nu en dan wel eens een be taalde club een begerige blik liet val len op een UVS'er. Kantebeen: „Het is natuilltjk normaal als een goede De aanpak bij UVS („Niet alleen het eerste elftal en de Jeugd krijgen veel aandacht, ook aan het tweede, derdie en vierde team laten we ons veel gelegen liggen en die elftallen spelen dan ook op een heel goed niveau") stond er wel borg voor dat heel wat spelers in het Nederlands amateurteam belandden. Kantebeen kan zich zelfs nog een wedstrijd te gen Saarland herinneren waarbij de nationale ploeg maar liefst 7 UVS'ers telde. Naast plezierige zijn er natuurlijk ook teleurstellende herinneringen. Bijvoorbeeld het missen van de landstitel een paar Jaar geleden. Kantebeen: „We hadden die titel te gen DCG voor het grijpen. Een ge lijkspel was al genoeg. We hadden in die wedstrijd nog het beste van het spel ook en toch lukte het niet. Ik heb toen wel een brok weg moeten slikken. Het huilen stond me toen echt nader dan het lachen". Sinds die tijd heeft UVS lang niet meer zo hoog kunnen reiken bij de amateurs en zelfs ging de overheer sende positie in de Leidse voetbal wereld vertoren. Roodenburg toonde zich de laatste Jaren minstens de gelijke van de blauwwitten. Thijs Kantebeen daarover.Roodenburg heeft geleidelijk de achterstand op UVS ongedaan gemaakt. Zij heeft dat bereikt door erg hard te werken en ondermeer ook veel aandacht te besteden aan de jeugd. Ik kan daar alleen maar respect voor hebben". Reputatie Hoewel UVS zijn vooraanstaande positie dus wat is kwijt geraakt, de Leidse Kikkerpolderbewoners -bezit ten nog altijd een aparte reputatie. Kantebeen met verholen trots: „Het is me al vaak opgevallen dat veel clubs tegen UVS opkijken. Neem bij voorbeeld die beruchte kampioens wedstrijd tegen Neptunus toen we met 20 achterstonden en er opeens een enorme hoosbui het veld blank zette waardoor de wedstrijd moest worden gestaakt. Trainer Den Dool aard van Neptunus vertelde me la ter dat zijn spelers had en gehuild omdat ze begrepen dat ze het een tweede keer niet meer zouden redr- den tegen UVS. Ze keken tegen UVS op en beschouwden die 20 wed strijd echt als een uitschieter. De overgespeelde wedstrijd er kwa men toen nog zo'n 10.000 mensen kijken werd met 30 door UVS gewonnen". De reputatie van UVS deed de kern groep uitbreiden met Rotterdammer Torcque van het vorig seizoen gede gradeerde CVV die. ondanks de over vloed aan goede clubs in zijn om geving, voor UVS koos. Voor het ove rige onderging de kerngroep van de blauwwitten in vergelijking met het vorig seizoen nauwelijks enige veran dering. Er werden wat Jeugdspelers uit eigen kweek naar de selectie over geheveld. Kantebeen verwacht dat het er in het nieuwe seizoen, wan neer er hoofdklasse-plaatsen te ver dienen zijn, stevig aan toe zal gaan. Maar hoe dan ook, Thijs Kantebeen zal er bij zijn: "Zondags ben ik al tijd de hele dag op pad. Verder ben ik ook twee drie avonden per week bezig met vergaderingen enz. Ik heb het er wel voor over want ik heb nou eenmaal ontzettend veel plezier in de voetbalsport".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9