„Je moet T niet naar de kop laten stijgen Plannen Unitas vallen in het water Poloploeg faalt grondig tegen Joego-Slavie (8-5) APPIE HAPPIE Hockeyheld Bart Taminiau over 't succes van het Nederlands elftal: 55 rrico 5 KM PRESTATIELOOP PAGINA 8 DINSDAG 4 SEPTEMBER TILBURG Een man over wie de laatste dagen in sportkringen en niet alleen in hockeyknngen veel ,s gesproken, is Bart Taminiau, de 26-jarige Ausputzer van het Nederlandse team dat zondag op zo n dramatische wijze de wereldtitel behaalde in de be slissende strijd tegen India. Bart Taminiau plaatste de beslissende strafbal aan het einde van A5 uur uitputtend hockey, waarmee hij zijn ploeg naar de wereldtitel tilde. Onbe wogen pushte de lange Tilburgse student de bal laag in de hoek, waarmee alles was be- Twee dagen eerder had hij op de zelfde wijze ook a! het pakkende sluitstuk verzorgd in de halve eind strijd tegen YVest-DuitsIand. Niet onbegrijpelijk dat Bart Taminiau op het ogenblik zo'n beetje als „na tionale sportheld" wordt beschouwd. Ook in dat opzicht blijft hij echter erg koelbloedig. Door Piet Kienhuis Huilen .^a. die waren erg down. Sommigen huilden en ze waren niet erg spraakzaam. Geloofden jullie er nog in na die 0-2 achterstand? „Ja, we raakten niet in paniek, want we hadden nog zoveel tijd. Tegen de Engelsen was het met nog slechts een kwartier ook nog gelukt. En die strafbal daarna gaf ons trouwens een opkikker. Maar die strafcorner tegen ons, waaruit dat eerste doelpunt kwam, was onterecht. Ik stopte de ba'l coirect. Nog gedroomd vannacht van die strafbal? „Nou nee. en ik heb maar kort kunnen slapen, want vanochtend kwamen de buren al weer vroeg langs". Ga je inderdaad stoppen met inter- landhockey? „Een definitieve beslissing heb ik nog niet genomen. Ik denk wel dat het in die richting gaat. Het is een mooi punt om te stoppen en ik ben nu 26 en wil onderdehand wel eens een keer afstuderen". „Ja, eigenlijk wel. Ik hoop niet dat iedereen nu ineens van elkaar ver vreemdt. Dat zou ik wel erg Jam mer vinden". Vind je het niet hard nodig worden nat de spelregels worden veranderd, zodat er meer wordt gescoord en je niet die strafballen-affaires krijgt? „Och, mij heeft dat niet De krachten hielden elkaar gewoon in evenwicht en daarom wordt er weinig gescoord. Dat is ook bij an dere sporten zo. Wat anders is, dat de scheidsrechters zoveel invloed hebben en dat je strafcorners kimt uitlokken door de bal tegen een te genstander z'n poot te slaan. Vooral in zo'n toernooi wordt er rigoureus voor gefloten. En dat is inderdaad fout. Maar verander het maar eens op korte termijn." ADVERTENTIE „Ach man, het begon al direct na het einde toen al die Jongens op hel middenveld iets van Je wilden hebben. Een stick, een shirt of een handtekening. Veel van onze Jon gens smeten de sticks de tribunes op De toeschouwers hebben erom gevochten." Onwezenlijk „Het lijkt allemaal een beetje on wezenlijk. Het is wel leuk voor een paar dagen, maar Je moet er niet bij stil blijven staan en het niet naar de kop laten stijgen. Over een tijdje herinnei-t iedereen het zich nog wel, maar is het allemaal over. Zondagavond goed feest gevierd? „Nou, feest. Iedereen was erg moe. Ja het was een gezellige stem ming". Niet dronken geworden? „Nee, dat niet. We hadden van te voren gezegd „Jongens, laten we het aisjeblieft een beetje rustig houden anders kan iedereen meteen worden afgevoerd." Ik ben dezelfde nacht nog van het hotel in Laren naar huis gereden, want m'n verloofde moest de volgende dag werken". Iloe is dat een dag na een wereld kampioenschap? „Ongelooflijk. Geweldige reacties. Het huis was een beetje versierd. Felicitaties van de wethouder van sportzaken, telegrammen, cadeaus bloemen. Dat had ik niet verwacht. Nou merk je pas hoeveel mensen hebben meegeleefd". Niet nadenken Iedereen heeft het over die laconie ke strafbal van jou. „Het punt is gewoon, Je moet er niet teveel bij nadenken. Niet den ken van nou gaat het gebeuren. Maar gewoon: het is 3-2 en als ik mis is er nog niks verloren. Een klein mentaal verschil. En dan hem meteen nemen. Heb je gezien wat Bikking deed bij die strafbal die wij tegen kregen? Die Indiër had hem al klaar gelegd, maar Maarten liep toen nog even naar de stip. Een mooi psychologisch spel. Toen ik die laatste strafbal nam was volgens mij de Indische keeper net even te laat". Hebben jullie die tien dagen niet in een roes geleefd? „Eigenlijk al veel langer met die LEIDEN Terwijl iedere vere niging welgemoed aan het nieuwe seizoen begint, is de stemming bij voetbalvereniging Unitas Leiden al tot een bedenkelijk peil gezakt. Afgelopen zondag zorgde de Leidse afdelingsclub dan ook voor een Door Jan Preenen bedenkelijke primeur: het derde veld aan de Boshuizerkade, waar op voorheen DOCOS en LDWS speelden werd afgekeurd, omdat de regen in de nacht van zater dag op zondag het terrein volgens voorzitter Van der Weyden had veranderd "in een moeras". Daar door kon Unitas als enige vere niging in Leiden niet in actie ko men. De ironie van het lot wol dat Unitas een week eerder te horen had gekregen dat het door de aanhoudende droogte onver antwoord was nog langer op het veld te spelen. Van der Weyden: „Als nu na enkele buitjes al wordt afgekeurd hoe moet het dan in de nieuwe competitie gaan? Er is toegezegd dat wij in december nieuwe drainage krijgen, maar zondag hoorde ik van de Sport stichting dat er helemaal nog geen drainage ligt. Iedereen begrijpt de situatie en zegt ja en amen, maar daar zijn wij niet mee geholpen. Ik heb al gevraagd of wij niet in aanmerking kunnen komen voor de terreinen van DOCOS, als die vereniging straks eventueel over gaat naar het Morskwartief, maar dat schijnt ook al weer onmogelijk te zijn". Ook het afgelopen sei zoen tobde Unitas met waterover last en kon het merendeel van de zestien elftallen slechts een deel van de competitie afwerken. „Die leden gaan zich roeren. Zy zeggen wij betalen voor een heel jaar contributie en willen ook het hele jaar spelen. Net als andere vere nigingen zouden wij sterke voet ballers willen aantrekken, maar die zeggen, „bij Jullie spelen? Dan zit ik meer thuis dan dat ik voet bal". Wij nemen ook geen jeugd meer aan, hoe graag we dat ook zouden willen. We durven een voudig niet meer. Het is de toe komst, maar die zie ik op dit moment voor Unitas niet meer. Er moeten zelfs leden worden afge stoten". Voor voorzitter Van der Weyden en zijn collega's redenen genoeg om vanavond "als bestuur in spoedvergadering bijeen te ko men". „Dan zullen we moeten be slissen wat we gaan doen. Tegen nog meer leden zeggen dat we ze niet meer kunnen hebben? Zo maar keihard? Ik weet best dat de Sportstichting ook niet weet wat te doen, omdat zij afhanke lijk is van gemeente. Daar heb ik alle begrip voor, maar intussen zitten wij wel met een voetbalveld, dat Je beter als bouwterrein kan aanduiden. De velden zijn opnieuw ingezaaid, maar er ligt meer zand dan gras. Een voetbalterrein kun je het niet meer noemen. Ik zie het voor Uni tas dan ook erg somber in. Er is over het bouwen van een kantine gesproken, maar wat heb je daar aan als niet eens een goed veld hebt?" Technisch ambtenaar T. J. A. Edzes, van de Sportstichting is minder pessimistisch gestemd: „Het gaat vooral om de midden cirkel waar een harde plaat onder het veld ligt. Gisteren hebben we die laag doorgeprikt en later in de week zullen we dat nog eens doen. Het hele euvel is ontstaan door overbespeling. Ex* ligt wel degelijk, zij het een heel eenvou dige, drainage onder het veld, maar het water is door de droogte blijven staan, omdat het veld slecht waterdoorlatexid is. Met een speciale beluchtigingsappara tuin* hopen wij Unitas zoveel mo gelijk te kunnen laten spelen, al zal het veld sneller afgelast blijven dan andere terreinen. De moei lijkheid is namelijk dat het veld ook tweemaal per week voor de training wordt gebruikt, omdat Unitas slechts één terrein tot zijn beschikkixig heeft. Wat de mid dencirkel betreft, daar hopen wij de grond nog eens goed los te maken. Daarna zullen wij er nieu we zoden leggen. Op dat punt heeft de heer Van der Weyden inderdaad gelijk als hij zegt dat er meer zand dan gras ligt. Ik moet hem echter tegenspreken als hij opmerkt dat toegezegd zou zijn dat er in december nieuwe drai nage zal worden aangelegd. Daar weet ik niets van". Goudgele kaa^ op het zilveren fe r niet vergeten,., Fricot GROOT GEBREK AAN DURF BELGRADO (ANP) Te groot voor het servet, te klein de openingsfase. "Als we iri de eer voor het tafellaken. Met die realiteit zal het Nederlandse wa- terpolotearn eens te meer moeten leven. Na de kansloze neder laag tegen Joego-Slavië kan alleen een wonder nog de deur naar de finalepoule openen. Winnaar worden van de kleine finales evenals in Mexico en München is het hoogste wat oranje nog op eigen kracht zal kunnen bereiken. Het Joegoslavische publiek heeft het eigen team nauwelijks behoeven aan te moedigen. Het Nederlands team was bang, afwachtend en geïn timideerd. Kortom volledig tegenge steld van instelling aan de dag tevo ren in de wedstrijd tegen Rusland. Harry Vriend schreeuwde zich op de kaxït de keel hees. Het hielp niets, harde training. Maar nu denk Je: Het team bleef volharden in moei- selden ze drie man tegelijk uit. Ge- i periode met 3-0 voor waren geko men, had niemand iets te klagen ge had", aldus Vriend. Inplaats daar van veroorzaakte Hermsen bij een meerderheid van zeven tegen vijf een strafworp (benut door Dalama- ric) en durfden nadat Parrel even eens uit een strafworp had gelijkge maakt, achtereenvolgens Veer. Tennis finales morgen op Roomburg LEIDEN De finales van de Open Leidse tenniskampioenschap pen, die enkele weken geleden wegens regen moesten worden afgelast, zul len morgen op Roomburg worden verwerkt. Aanvang om half elf. Het voor de eerste keer dat de betreft hier de eindstrijden in de B- 'en C-klasse. WK-strijd da[ schaatsenrijct in Heerenveé\ DEN HAAG De wef om het wereldkampi(F op 23 en 24 februari 1974 wof houden op de kunstijsbaan L in Heerenveen. De heer W.L mello, algemeen secretaris L rijdersboxid (KNSB): "Er wS^ vies van de uit drie man bj_c commissie inzake toewijzi|e: kampioenschappen, dat door' stuur is opgevolgd". Bij de koming van het advies had* de heer Comello het feit Keulen-Deelstra een Friezin vermoedelijk haar laatste f-j rijdt, een rol gespeeld. 11 De Nederlandse kampioens 1974 zijn toegewezen aan dr ijsbaan "Drenthe" in Assen] brek aan conditie.... daar is bij ons Buunk en Hermsen ln vrije positie wat is het allemaal toch nog snel voorbij. Vooral zo'n toernooi, Je leeft van de ene naar de andere wedstrijd. Erg vermoeid? „Ja, nu voel Je Je pas goed moe. Nou voel Je ook alle klappen die Je gehad hebt. Zondag tot slot nog die snee in m'n voorhoofd. Het zal wel tven duren voor dat alles over is. En nu vakantie? „Nee, dat zit er niet in. M'n ver loofde moet werken. Misschiexi een dagje op stap en een weekje uitrus ten en dan weer studeren". En voorlopig even niet hockeyen? „Ja, even relaxen en dan zal het wel vreemd zijn; het spelpeól zal minder zijn en er zitten geen 8000 toeschouwers meer. Dat was gewel dig. Ongelooflijk, als Je zo'n publiek hebt. zaam combinatiespel zonder vanuit de tweede lijn te durven schieten. Enkele malen zelfs gaf scheidsrech ter Angela de bal aan de tegenpar tij wegens langdurig aarzelen bij het nemen van een vrije worp. De Franse arbiter floot redelijker dan verwacht en beïnvloedde het resul taat niet, al zou het feit dat van de dertien doelpunten en slechts twee waren, die bij normaal spel werden gescoord, anders doen vennoeden. De fout lag bij het Nederlands team zelf. Waar? Vette soep Harry Vriend kon na afloop het gebrek aan durf niet verklaren, "net vette soep", zo beoordeelde hij de aanvalsacties van zijn team." Als er maar één of twee zijn die lef heb ben, dan hadden we dit Joego-Slavië kunnen hebben. Niet voor niets wis- geen sprake van geweest". Dit Nederlandse zevental miste twee dingen: persoonlijkheden en goede reserves. Beide zaken werden pijnlijk duidelijk toen Wim Hermsen halverwege de tweede periode met drie zware persoonlijke fouten aan de kant moest. Met hem viel tegelijker tijd de spel-verdeler en aanvalsleider weg. Aangezien Hans Parrel op nieuw uiterst kwetsbaar was, moest Vriend naast Harm Drenth - een bruikbare speler van beperkte kwa liteiten - jeugdspeler Wim Keman inzetten, die nog lang niet rijp is voor grote internationale toernooien. Dat heeft ongetwijfeld de afgang van het Nederlands team versneld, al was op het moment dat Hermsen voorgoed uit het water ging de stand al 4-1 voor Joego-Slavië. Nederland verprutste de kansen in niet tes chieten. Inplaats daarvan liep Joego-Slavië zonder briljant spel tot 6-1, de ene snelle reactie van Pereslc bij een van de lat terug springende bal uitgezonderd. Bekend Het was het bekende spelletje: een overtreding uitlokken, mannetje meer en dan scoren via een door slagbal door de vlak voor het doel lig gende midvoor. Bij een goed georga niseerde verdediging behoren derge lijke doelpunten niet voor te komen. Joego-Slavië scoorde echter op die manier driemaal. De fut was er bij Oranje uit en het was alleen dankzij het feit dat Angela nog wat Joego- slaven op de kant zette, dat de eind stand (5-8) nog een dragelijk aan zien kreeg. Alleen het laatste doel punt kwam tot stand bij gelijke Harry Vriend partijen. Het werd gescoord door Nico Lande weer d, de Jongste van het team en de enige van de veld- spelers, die zich enigszins aan de malaise onttrok. Doelman Evert Kroon trof geen blaam. Integendeel. Zijn ingrijpen voorkwam dat de ont moeting in een regelrechte debacle De finales in de A-afdeling staan voor 16 september op het progx-am- ma. Ie" niet wordt gehouden in dam, Heerenven of Deventf had vorig jaar wel de ISU-ka schappen voor junioren bi poorten. De Nederlandse wordt gehouden op 12 en 13| ADVERTENTIE Het score-vex-loop: Eerste periode: 0-1 Dalamaric(straf worp) 1-1 Parrel (strafworp), 1-2 Sa- vinovic (7-6) 1-3 Peresiic 1-4 Bo- nacic (strafworp) 1-5 Pereslc (7-6) 1-6 Dalamaric (7-6) 2-6 Drenth (7-6) 2-7 Stamenic (7-6) 3-7 Veer (7-6) 4-7 Stroboer (7-6) 4-8, Dala maric (7-6) 5-8 Landeweerd. Uitslagen: Sowjet-Unie - Groot Brit- tannië 14-1, Mexico - Australië 5-3, Italië - Spanje 4-2, Hongarije - Isra ël 14-0, Cuba - Bulgarije 3-0. Groep a: 1/2. Rusland en Joego-Slavië 6 pnt, 3/5. Mexico, Nederland en Australië 2 pnt, 6. Groot-Brittannië 0. GROTE VEILING TE LEIDEN Erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pypers te Ami11 veen t.OJV. Deurwaarder K. E. v. d. Veen uit Leiden, een j goederen publiek a contant by opbod verkopen waaronder ni 6- en 12 delige cassettes zwart-wit T.V.'s platenspelers oude lampen draagbare T.V.'s stereo radio meubelen onyx salontafels stereo apparatuur cassette recorders draagbare radio's Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges. en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen wc verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat gelegenheid tot hel brengen van goederen tot 18.00 uur. iel ADVERTENTIE VOOR JONG EN OUD A.s. zaterdag 9 september aanvang 11 uur inschrijving v.a. 9 u: LEIDATO Huishoudshow GROENOORDHAL, LEIDEN. ALLE DEELNEMERS ontvangen een FRAAIE HERINNERINGS- PRIJS. alsookEEN GRATIS TOEGANGSBEWIJS tot de LEIDATO Huishoudshow. Zeer fraaie EXTRA PRIJZEN Telefoon 01710—60608

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8