NU AL 14 DODEN BIJ CHOLERA-EPIDEMIE TANKS IN KARTOEM STAD LEEG PEK ABUIS UW DAGBLAD 2 MAATREGELEN TEGEN CHOLERA Duizenden Arabieren Marseille in staking Klarinettist Nicholas (73) overleden BOMEXPLOS IN LONDEN Bas de Gaay Fortman: "Noord-Vietnam moet ambassadeur hebben MEE OP VAKANTIE RIJNLANDSE BOUWPLANNEN EERST NAAR ADVIESRAAD GROTE REL IN NEW YORK Oostenrijker zag aanslag Lenin-tombe Vliegtuigen op elkaar gebotst Botsing it\ Beiroet GARAGE POOT DINSDAG 4 SEPTEMBER BUITENLAND DEN HAAG (ANP) In ver band met de cholera-ge,vallen die zich in Zuid-Europa hebben voor gedaan, raadt het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne reizigers naar een cholera-gebied aan zich te laten inenten. Inen ting heeft een redelijke bescher ming, die echter niet volledig is. Daarom dient men in besmette gebieden uiiterst voorzichtig te zijn met drinkwater, andere dranken en voedingsmiddelen. Bij twijfel over de betrouwbaar heid van het drinkwater, verdient het aanbeveling het waiter voor het gebruik goed te koken, dan wel minraalwater. vruchtensap e.d. te drinken. Wees voorzichtig met consumptieijs en ijsblokjes. Als het koken van drinkwater onmogelijk is, kan het water wor den behandeld met waterzuive- rings tabletten, die verkrijgbaar zijn bij apothekers en drogisten. Niet moot worden geconsumeerd: rauwe geroenten, rauwe molk en ongeschild fruit. Koken verdient aanbeveling. Ontraden wordit ook het rauw consumeren van schelp dieren (mosselen, oesters e.d.). Van groot belang is de persoon lijke hygiëne. Handen wassen voor het eten en nadat ben naar het toilet is geweest. Voedsel moet men tegen vliegen beschermen. Tenslotte wordt afgeraden in ver dacht water te zwemmen. Indien reizigers die uit een met cholera besmet land komen, hier ziekteverschijnselen zouden ver tonen, is er geen reden tot paniek. Cholera is wel een ernstige ziekte, maar kan gemakkelijk worden be handeld. Dodelijke afloop komt dan zelden voor, aldus het minis terie van Volksgezondheid. Het belangrijkste verschijnsel van cholera is een zeer heftige diarrhee. De ontlasting is waterig. Reizigers uit een besmet gebied moeten zich bij diarrhee-ver- schijnselen direct de dokter waar schuwen. Met ndruk wijst het mi nisterie erop, dat niet elke diar rhee op cholera berust. BAZEL Een van de grootste klarinettisten uit de jazzwereld van New Orleans, Albert Nicholas, is gisteren na een operatie op 73-jari ge leeftijd in Bazel overleden. Nicholas kwam in 1953 naar Eu ropa en heeft lange tijd in Parijs gewoond. De creool Nicholas was op 27 mei 1900 in New Orleans geboren. Hij speelde zijn instrument al op 10-ja rige leeftijd, dankzij lessen van de Mississippiboot-klarinettisten Lo renzo Tio en Big Eye Louis Nelson. In later Jaren speelde Nicholas m orkesten van King Oliver en Kid Ory en maakte hij platen met Louis Rus- sel, Louis Armstrong, Jelly Roll Morton, Fats Waller, Bunk John son, Mugsy Spanier en vele andere legendarische Jazz-musici. Nadat hij zich twintig Jaar gele den in Europa gevestigd had, speel de Nicholas dikwijls in Frankrijk en West-Duitsland. In 1970 vestigde hij zich in Bazel, van waaruit hij per maand twee tot vijf concertreizen elders in Europa maakte. ROME (UPI) De cholera in Ita lië heeft zich vanuit Napels en Bari naar het noorden verspreid. Volgens officiële cijfers is het aan tal mensen dat aan cholera is overled gestegen tot veertien. Maandagoch tend stierf in een ziekenhuis in Na pels een 63-jarige man aan deze ziekte, waarmee het dodental in Na pels steeg tot tien. In Tivoli, vlak bij Rome, is een 88- jarige man na het eten van rauwe mosselen aan cholera bezweken. Vol gens de gezondheidsautori'teiiten be treft het een op zichzelf staand geval en is er geen reden tot ongerustheid. Bü een Italiaanse gastarbeider is na zijn terugkeer uit Napels in de Westduitse plaats Mühlheim cholera geconstateerd. De man is in een zie kenhuis opgenomen. De wereldgezondheidsorganisatie heeft bekendgemaakt dat Italië de cholera-epidemie wijt aan besmette mosselen die uit Noord-Afrika zijn ingevoerd. Volgens de WHO is het duidelijk dat mosselen illegaal op de Italiaanse markt zijn gebracht zon der de vereiste keuringen te hebben ondergaan. De WHO gelooft dat de Italianen op het ogenblik de epide mie bedwongen hebben. De gezondheidsorganisatie meldde dat het gevaar van een cholera-epi demie in Europa niet bestaat "ün die landen waar de gezondsheidsautori- telten weten hoe de ziekte moet wor den aangepakt en hoe drastisch een uitbreiding ervan moet worden voor komen." Twee grote Nederlandse reisorga nisaties in ons land, Centouri en Eu rotours, hebben besloten hun vakan- tievluchten op Napels en omgeving met onmiddellijke ingang voorlopig stop te zetten. De Italiaanse vereniging voor die renbescherming heeft de bevolking opgeroepen geen huisdieren te doden of in de steek te laten, omdat zij de cholera zouden verbreiden. Volgens de vereniging brengen honden en katten de zi'ekte ni'et over. MICHIGAN CITY (AFP) Aan een opstand in de gevangenis in Mi chigan City, in de Amerikaanse staat Indiana, is maandagavond een ein de gekomen, nadat gouverneur Otis Bowen de ongeveer 900 opstandelin gen beloofd had dat er geen repre sailles zullen worden genomen en dat hun grieven zullen worden onder zocht. Tegen 10 uur in de avond lie ten de muiters de drie bewakers vrij die zij sinds het begin van de op stand op zondagavond vasthielden. Ook ontruimden zij de drie cellen blokken die zij bezet hadden. In to taal telt de gevangenis circa 1.600 inwoners. De opstandelingen hadden de auto riteiten een lijst met 25 eisen voor gelegd, waaronder beëindiging van de rassendiscriminatie, vervanging van de directeur en verbetering van de voeding en de sanitaire voorzienin gen. Dit is de eerste foto die door de -politie is vrijgegeven van de gijzelaars in de kluis van de bank in Stockholm vorige week. Links Birgitta Lundblad, in het midden Elisa beth Oldgren. Tussen de beide meisjes is Sven Safström nog gedeeltelijk te zien. Rechts een van de twee bandieten Clark Olofsson. Boven de meisjes zijn nog duidelijk de stroppen te zien. De foto werd door de politie gemaakt door een in de kluis geboord gat. De witte lijn is afkomstig van de politiecensuur. MARSEILLE (AP) In de omge ving van Marseille zijn gisteren on geveer 30.000 Arabische arbeider? niet op hun werk verschenen. Daar mee protesteren ze tegen wat in een pamflet genoemd werd "de golf vart racisme", die tegen hen gericht is. Van officiële zijde werd vernomen. leren en brachten de Franse gastarbeiders te verdelen". Een Zwtserse predikant Bert}- Perregaux, die opkomt voor, de arbeiders in Marseille is daar morgen vroeg gearresteerd in gebouw van het oecumenisch centrum. Verwacht wordt dat dat de 30.000 stakers, die hebben spoedig zal worden uitgeleverd. verklaard dat zy vandaag het werk hervatten, ongeveer 60% uitmaken van het totaal aantal Noordafri- kaanse arbeiders in het gebied. De linkse beweging die de staking organiseerde, de Arabische arbeiders beweging, gaf een verklaring uit waarin het volgende werd gezegd: "Na de reeks van racistische aan vallen, waarbij een aantal Arabie ren om het leven kwam en in ver band met de hysterische campagne in de racistische pers, veroordelen de Arabische arbeiders de misdadige akties van de racisten die proberen hen van de Franse bevolking te iso- ADVERTENTIE Ds. Perregaux hield zich met me bezig met de st-atus van de arbeiders. In maart nam hij dee! ae organisatie van een honge king van Tunesische arbeiders. LONDEN (AP, Reuter) Ten risten hebben gisteravond in Lo toegeslagen met hetzelfde „autobom" dat al zoveel leveri Noordierland heeft geëist. Bij de ploffing werden drie politiema gewond. Voor het leven van een hen wordt gevreesd. De drie bobbies werden getri toen een pakje, dat ze uit de ko ruimte van een foutief geparki "minni" hadden gehaald, ontplol Ze hadden 300 meter met de machine afgelegd, toen de exp< zich voordeed. Eon brigadier werd zeer ernstii wond. Hij moet een hand mi Twee van zijn collega's kv met onbeduidende verwondingen de schrik vanaf. In Noordierland exploderen oi haverklap en zonder enige waars wing van dit soort in auto's ver gen bommen. De politie aldaar beert dan ook zelden of nooit iet j suspecte voertuigen te halen, Men is in Londen de mening gedaan dat de drie agenten slachtoffer zijn geworden van gebrek aan ervaring. Volgens een politiewoordvoer schijnt de bom niet het wer zijn va-n het verboden Ierse rep keinse leger (IRA). Wie er dan achter deze aanslag zit. is niet di lijk. Cairo In de Soedanese hoofdstad Kartoem zijn gisteren tijdens felle botsingen tussen voor- en tegenstan ders van de regering tanks in de stra ten verschenen, zo meldt het Egypti sche dagblad ''Al Achram". In geheel Soedan zijn de scholen voor onbe- paalde tijd gesloten, nadat leerlin gen hadden deelgenomen aan beto gingen tegen het huidige bewind. Toe dusver zijn een student en een poli tie man om het leven gekomen. Vorige week hadden ongeregeld heden aan de universiteit van Kar- toem al geleid tot sluiting van deze onderwijsinstelling. Vice-president gtneraal-majoor Mohammed El-Ba- ghir riep maandag de bevolking op de demonstraties te staken, welke volgens hem zouden kunnen worden De fractievoorzitter Fortman, is van mening, dat Neder- de heer De Gaay land al lang een ontwikkelingsdes- kundige naar Noord-Vietnam had moeten sturen, om te zien, welke hulp van Nederlandse zijde het best op zijn plaats is. De heer De Gaay Fortman is gis teren op Schiphol teruggekeerd na een verblijf van drie dagen in Noord- Vietnam en twee dagen in Bangla- desj, welke landen hij heeft bezocht in aansluiting op de reis die hij met Nederlandse parlementariërs naar China maakte. LEIDEN B. en W. zijn bereid om de plannen van het Hoogheem raadschap Rijnland voor een gebouw misbruikt door „verraders en onder mijnende elementen,". Hij prees het boedanese volk omdat het de "mis dadige samenzwering van de mo hammedaanse broederschap, com munisten en de niet meer bestaande politieke partijen" had afgewezen. New Orleans (Reuter) De J i'ikaanse autoriteiten hebben g° ren als gevolg van een vergisain plaats Phoenix.aan de Missis'' ontruimd. Zij deden dit in de ve aerstelling dat een vrachtboot d a ae rivier in brand was geraakt, een', vertelde de ooggetuige tegen gevaarlijke chemicaliën aan NEW YORK (AP) Een automo bilist die maandag in New York be trokken raakte bij een relletje op straat, heeft in het wilde weg een aantal schoten gelost, waardoor een kleine jongen om het leven kwam eci twee andere mensen werden gewond. Een tevens verwonde politieman de 28 jaar oude Earl Robinson, Wenen Een Oostenrijker is getui ge geweest van de aanslag die zater dag is gepleegd op het mausoleum van Lenin op het Rode Plein in Mos kou, zo schreef maandag het in We nen verschijnende dagblad Kurier. \an de aanslag zelf was gewag ge maakt door de Kölner Stadtanzeiger "Het was zaterdagmiddag half de Kurier. 'De sowjetpolitie arriveer de en stopte de rij voor het mauso- had. De vaten waarin deze st< zich bevonden, bleken echter leum. Korte tijd later werden vijf of aan boord te zijn maar op 'n we zes gewonden, van wie een op een draagbaar, naar buiten gebracht. 'Vijftig tachtig mensen die vlak bij de ingang of al in het gebouw waren, waren weggeleid achter de schutting van een terrein. Ik heb New Orleans, op 65 km afstand. Toen het vaartuig, de 1.412 ton tonde Liberiaanse vrachtboot Largo" in brand was gevlogen, een ethylfabriek weten dat het i acht ton tetra-ethyl-lood- geen rook gezien en ook geen ontplof klopmiddel dat aan benzine w fmg gehoord. 'Later op de middag slaagde erin de dolle automobilist, de k?rn men het mausa^eum bereiken 37-jarige Robert Mayfield, te over weldigen Een woedende menigte greep Mayfield echter en tuigde hem de plaats van het voormalig fff h" f°°r twef «""f P°litie- postkantoor in de Breestraat aan de orn ^,r,oror' *TT/vr adviesraad voor de binnenstad voor te leggen, alvorens een bouwvergun ning af te geven. Ook de commis sie voor de stadsontwikkeling, ambtenaren kon worden ontzet. Het was een absolute chaos, ei een van deze twee politiemannen, Geor ge Hohenstein, die een lichte blessure een zijner handen opliep. Ze Uw dagblad wl) gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformuller dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden. AJs brief verzenden frankeren met 40 cent. eerst 'n oordeel geven over de plan- sloegen op Mayfield in met autokriks nen die Rynland zal indienen. Dat en zij probeerden hem met scheer- „Er wordt heel veel aan de opbouw antwoordt 't college op vragen van mesjes gapende wonden toe te bren- van het land gedaan. Men wil zich voorbereiden op een lange periode van vrede, maar aan de andere kant leeft de gedachte, dat de vrede van nu nogal labiel is. Het zit de Noord- te richten. "Voordat bedoelde aan- Ons HUISADRES la Naam: de Amerikaanse bombardementen ge- vietnamezen erg hoog, dat Thieu nog koop plaats vond, heeft het hoog- steeds communisten op laat pakken heemraadschap zich terzake tot ons gewend, met het oog op de ontw: keling van het wandelgebied in Unnenstad. Naar aanleiding daar- van hebben wij bericht, dat wij met p-P-R--fracheyoorzitter heeft in genoegen hadden kennis genomen, de hoofdstad Hanoi de gevolgen van van bedoeld voornemen omdat wij an- en dat politieke gevangenen nog niet gewend, met het oog op de ontwik zijn vrij gelaten", aldus de heer De Gaay Fortman. De dode knaap was de 4-jarige hoogheemraadschap zegt op eigen William Johnson, die een kogel in 't terrein een parkeergelegenheid in hoofd kreeg. De kollega van Hohenstein, agent Lyman Gerrish zei. dat Mayfield door een menigte werd aangevallen, toen de moeder van het kind, ter plaatse verscheen en gilde: „hij heeft m'n kind gedood, hij heeft m'n kind gedood". Uit een reconstruktie van de ge beurtenissen door de politie is geble- - ders ernstig zouden hebben overwo- aten „Niet a leen de bruggen en het gen aan het verlenen van een bouw- *en', da,t Mayf,eW neprwi]k m- vergunning de els te verbinden, dat Harlem voor een verkeers'ieht stop- op eigen terrein in voldoende mate a Wij hebben een Maand Postabonnement öns VAKANTIEADRES is: van doorhalen wat niet van toepassing 1 Noord-Vietnam heeft vooral behoefte aan geprefabriceerde woningen en scholen, waarbij Nederland zou kun nen helpen". De heer De Gaay Fortman is van mening, dat Nederland zo spoedig mogelijk een ambassadeur in Noord- Vietnam zal moeten accrediteren. te en herrie begon te schoppen tegen parkeergelegenheid zou worden taxichauffeur, die tegen hem voorzien", aldus het coUege. "Ten toeterde. Beide mannen vertieten hun aanzien van de bereikbaarheid van het kantoorcomplex hebben wij op- voertuigen en begonnen te vechten Een menigte op de trottoirs koos de gemerkt, dat rekening moet worden Pa'riij van de taxichauffeur. Iemand gehouden met een dagelijkse afslui- attaqueerde Mayfields vrouwelijke ting van de Breestraat tussen de metgezel en verwondde haar arm. Papengracht en het Gangetje Mayfield reed de vrouw naar een voor autoverkeer, en wel vanaf een ziekenhuis, waar 100 hechtingen no- bepaald tijdstip, dat bijvoorbeeld, dig waren om de wond te sluiten, lussen 10.00 en 12.00 uur zou kunnen Vervolgens keerde hij terug naar de via een smalle gang. Men fluisterde e* over een 'incident op het naburi ge werkterrein'. De Kurier heeft de naam van de ooggetuige niet genoemd. WENEN (AP) Een Oostenrijks gemotoriseerd zweefvliegtuig is bo ven Tsjechoslowaaks grondgebied in botsing gekomen met een Tsjecho- Sxowaaks militair vliegtuig dat ge tracht had het toestel te onder scheppen. Het Oostenrijkse zweef vliegtuig stortte hierbij neer en twee bemanningsleden kwamen om het leven. Het Tsjechoslowaakse persagent schap C.T.K. heeft maandag meege deeld dat het ministerie van bui tenlandse zaken in Praag een pro test heeft ingediend bij het Oosten rijkse gezantschap tegen wat ge noemd werd "een schending van 't Isjechoslowaakse luchtruim". Het persagentschap voegde hieraan toe dat het Oostenrijkse toestel tot diep in Tsjechoslowakije was binnenge drongen. De piloot van het Oosten- tijkse zweefvliegtuig gaf geen ge hoor aan de uitnodiging van het Tsjechoslowaakse toestel om hem te volgen. KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. België eD Luxemburg gratia. De ovenge Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten I L— per dag De praktijk heeft ons geleerd, dat de bezorgmg van kranten id de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog aJ eens te wensen overlaat. Wi) eunnen daarom geeD verantwoording nemen voor kranten, welke olet tijdig op net vakantieadres worden ontvangen. no. SANTIAGO In de tuin van de Chileense minister van economische zaken Gonzalo Martner, is maandag S.v.p. in blokletters e^n zware lading explosieven tot ont ploffing gebracht. Hoewel er veel zijn gelegen. Het bedienend verkeer, waaronder de dienstauto's van hoogheemraadschap, kan vóór t Jdstip zijn taak vervullen. Voor wat de Boommarkt betreft, hebben wij onder meer bericht, dat de huidige verkeerscirculatie vla de Apothekersdijk en de Boommarkt plaats van het eevecht, Daar aartje- het komen begon Mayfield in het wilde weg te vuren met een revolver. toegevoegd - vervoerde. Wanneef vaten waarin dit middel zich be\ zouden openbarsten, zou een gp vrijkomen dat dodelijk is doorda c iongweefsel er door wordt verw Voorts zou de boot 125 ton carbii vatten dat gemengd met water zeer ontplofbare acetyleengai ei vormt. Daarop werd besloten dejvi volking van het nabijgelegen Fa nix te evacueren. Toen het misverstand was dekt, werd het scheepvaartvei weer tot de Mississippi toegèlie De „Key Largo" wordt als ge a verloren beschouwd. Beiroet (AP-Reuter) Bij een sing in de straten van Beiroet tul Palestijnse guerillas en een patrr ie van het leger zijn gisteravond guerrillas om het leven gekomen. De drie dode guerrillas bezaten verluidt de Libanese nationaliteil waren lid van de door Syrië gest de Saika-beweging. De botsing zich voor vlakbij een politiepost de uitvalsweg naar de Palest vluchtelingenkampen ten zuiden oeiroet. De guerrillas, die in e entaxi zi zouden een bevel tot stoppen he genegeerd en het vuur hebben pend met hun halfautomatische ADVERTENTIE schade aan de woning werd aange- aan welke wegen nagenoeg geen richt, bleef de minister met zijn ge zin ongedeerd. Volgens de politie was de aanslag het werk van een uiterst rechts commando dat met een auto wist te ontkomen. winkels zijn gelegen en waar zich nimmer voetgangersconcentraties bevinden ons inziens gehandhaafd dient te blijven en dat wij de ge meenteraad te zijner tijd zullen voor stellen dienovereenkomstig te beslui ten", zo zeggen B. en W. Toen het probeerde te ontsnappen pens. Andere berichten meldden het leger met schieten begon. Het Libanese leger controleer nachts het verkeer in en roi ir Beiroet sinds Israëliërs in apr t bij een overval op de Liba n hoofdstad drie Palestijnse comi i1 doleiders hebben doodgeschoten, s. Deze Israëlische actie leidde |e b oedige gevechten tussen Liba n militairen en in Libanon geleg il Palestijenen waarbij verscheiden honderen doden en gewonden vi Aan de spanning kwam geleid a een einde nadat de twee partijen mei een bestand hadden gesloten ROVER VALKENBURG Z.H. - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4