„B en W sollen met Leidse raad Dam: Ik kan harmonisatie niet terugdraaien Wij houden ons wel aan onze belofte [ouding dad )rmeel ajuist 55 'Haal rijscholen weg' vi b| -~|DAG 4SEPTEMBEE 1973 LEIDEN LEIDEN "Wij houden ons wel aan onze belofte. Het kabinet-Den Uyl heeft voorgesteld om in 1974 niet meer dan 7% huurverhoging toe te staan. Dat betekent, dat er dan van huurharmonisatie geen sprake meer is. Verder willen wij in 1975 met een heel nieuw huur- en subsidiebeleid komen. Wat wij echter niet kunnen is de huurharmonisatie zoals die door het vorige kabinet is ingevoerd in 1972 en 1973 terugdraaien. Dat zou een chaos tot gevolg hebben." Zo reageerde staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting gisteren tijdens een gesprek met buurtcomi- tés, Leids Huurderscomité en Bond van Huurders en Woningzoekenden, op het verwijt dat "dit kabinet voorthöbbelt in de sporen van het vorige". Van Dan ("Hoe komt u er bij dat ik alles waarvoor ik als om budsman heb gevochten naast me neergelegd heb") had zich voor de bewogen discussie met buurtcomi- té's en actiegroepen tegen de huur harmonisatie zelf op de hoogte ge steld van de toestand van de wonin gen in het Haagwegkwartier, Lei- den-Noord en de Kooi. Hij gaf toe, dat hij huizen gezien had, die op geen enkele manier voor huurverhoging op basis van de wet op de huurhar monisatie in aanmerking komen. In deze gevallen pieker ik er ook niet over om hogere huren op te leggen. Het is een misverstand dat ik dat al Een bewogen middag in beeld. Boven staatssecretaris Van Dam (tiueede van links) luiste rend naar de kritiek op de huur harmonisatie, die vanuit de zaal (onder) naar voren kwam. (Foto's Jan Holvast) gedaan zou hebben. Ik heb alleen - volgens de verplichte procedure - de nieuwe huren aangezegd. Hoe de definitieve huren zullen worden kan ik echter pas vaststellen nadat uw klachten door de Huuradviescom missie zijn onderzocht." Verhouding Het was niet het enige misver stand dat Van Dam geconstateerd had. Ook over wat nu precies de in houd van de harmonisatie is, oe- cretaris op een vraag van raadslid mevrouw Kerling (PvdA) mee, dat hij de nieuwe huren wil laten afhan gen van de kwaliteit van een heel complex, zodat er geen gevaar is dat zelfbetaalde verbeteringen een indi viduele woning duurder zullen ma ken dan huizen van dezelfde soort, waaraan niet is "gesleuteld". De verklaringen van Van Dam namen echter lang niet alle bezwa ren van de buurtcomité's en de ac tiegroepen weg. De BHW, die in el ke huurverhoging een stukje infla- staan - zo had hij gemerkt - nogal wat onjuiste ideeën. "Veel mensen schijnen te denken dat het de bedoe ling is dat de huren van oude huizen worden opgetrokken tot het peil van nieuwe. Dat is niet waar. Wat er ge beurt, is dat er wordt bekeken hoe de kwaliteit van de vooroorlogse hui zen zich verhoudt tot die van nieuw bouw. Van Dam verwees ook het idee van veel bewoners, dat verbeteringen die zij zelf op eigen kosten aan hun huis hebben aangebracht, hun nu nog eens geld zouden gaan kosten, naar het rijk der fabelen. "Dit soort ver beteringen mag niet bij de beoorde ling van de kwaliteit van een huis worden betrokken. Dat zullen wij niet doen." Later deelde de staatsse- tiebevordering ziet, hoorde van de staatssecretaris, dat hij geen huur- stop wil invoeren, "omdat ik het on juist vind de totale inflatie op de huiseigenaren af te wentelen". Van Dam oordeelde voorts, dat het niet juist is om te zeggen dat men tegen huurverhoging is omdat men weinig verdient. "Het gaat in deze kwestie alleen om klachten over de staat van de woningen. Ons mi nisterie kan het inkomensprobleem niet oplossen. Dat is een zaak van het hele kabinet, en daar wordt aan ge werkt". Richtlijnen commissie, die vooral van de zijde van het Leids Huurderscomité in scherpe bewoordingen naar voren werd gebracht. Van Dam: "Bij het onderzoek dat de commissie instelt naar bezwaren tegen de nieuwe hu ren na de invoering van de huur harmonisatie heeft zij richtlijnen van ons. Wij zien erop toe, dat men zich aan die richtlijnen houdt Bo. vendien zullen ambtenaren van on$ ministerie met de Huuradviescom missie meegaan". In 't gesprek dan Van Dam had met leden van de Leidse raad kwam nog uitdrukkelijker dan in het debat met buurt- en actiecomité's naar vo* ren, dat de staatssecretaris het van groot belang vindt dat er goed uit gewerkte plannen voor woning- en wijkverbétering naar het ministerie worden gestuurd. "Het ligt niet aan ons. dat de renovatie onvoldoende wordt aangepakte", vond hij. "Al Ja ren worden er miljoenen die voor dit doel op de begroting staan niet ge bruikt, omdat er te weinig renova tieplannen worden ingediend". Hij was overigens van mening, dat de regering in noodstallen renova tie moet kunnen '-"Ineen. "D<V£ kan echter pas, als de wet op de stadsvernieuwing er is. Die moet ons het instrumentarium geven dat nodig is om de renovatie goed te kunnen aanpakken"./ Viscollege O.A.S.E.: 1. Weber 2300 gr. 2. Schoutens 1090 gr. 3. Hartman 1015 gr. 4. H. Hillebrand 930 gr. 5. Leuernig 825 gr.6. Roelandse 750 gr,. 7. Van Vliet 560 gr. 8. Gommans 550 gr. 9. Niekerk 520 gr. 10. Tegelaar 450. gr. 5, m i 55 iibr V ^DEN Eens temeer gaf secretaris Van Dam (Volks- ;sting) de positie aan die de kwestie-huurharmonisa^ Leiden inneemt: "Formeel tken vind ik 't optreden idse raad onjuist. Wanneer iter aanneem dat er veel huizen zo slecht zijn als en- an de woningen die ik van- n heb bezocht, kan ik de ïg van de raad best begrij verklaarde hij tijdens de nf eren tie die aan het einde en drukke "dagje Leiden' :legd. deze gelegenheid gaf hij ook ïdvinening over hoe duur een atie mag zijn. "In elk geval de nieuwe huur va,n de hui- et gekoppeld te worden aan engten van de werkzaamheden, van groot belang, dat de s voor een redelijke prijs n hun huis terecht kunnen, it te bereiken kun je in een waar veel mensen met la- :omens wonen twee metho- an renovatie volgen: zoveel ie in de werkzaamheden dat de nieuwe huren laag of een zodanige objects- ie geven, dat de huizen ge worden voor mensen met gél|komen van rond de 17.000 Dat houdt in, dat je in wallen individuele huursub- zult moeten geven. Toch aan deze methode de voor- omdat het juist voor deze van belang is, dat er een ide opbouw van de bevol- iraiomt". )ed| Dam zei weinig heil te zien n-li suggestie om de vele werk te1] in bijvoorbeeld het Haag- 'artier, Noord en de Kooi, ichakelen bij de uitvoering n renovatieproject in hun Het leek hem beter om iets ^drjn in het kader van de aan- e werkgelegenheid, een opmerkelijke opmer- an de staatssecretaris: "De die herhaaldelijk is geuit functioneren van de Huur- iommissie komt naar mijn leer voort uit het feit dat ygiiet begrijpt welke taak de ssie heeft dan doordat zij teger zou zijn. Ik vind ove- wel, dat er in de hele pro- rond de huurharmonisatie jkheden te over zijn voor standen. Bij veel bewo- de indruk gewekt dat er e nieuwe huur te onderhan- valt. In de toekomst moet ter geregeld worden, even- plaats van de Huuradvies- ^fissies". deze persconferentie toog n], >am huiswaarts. In elk ge- ^rrijkt door zijn bezoek aan Jan Pen bood hem na- "21 'het Haagwegkvjartier een [yj lek over de toestand van de daar aan, en "Ome Joop" »rn' had kinderen van de iholen aan het tekenen en n gezet voor Van Dam BERT VAN DOMMELEN LEIDEN Niet op een uitvoerig politiek en van de zijde van de oppositie gezien principieel steekspel, waarbij leden van PAK en van B. en W. elkaar beschuldigden van dema gogie, maar op een keihard feit bleef gisteravond in de Leidse raad een voorstel hangen inzake de bouw van 1 38 eengezinswoningen in de Merenwijk door de woningbouw vereniging „Ons Doel De raad vroeg meer zekerheid over de uitvoering van dit werk en het college zal proberen deze van de week te krijgen. Volgende week maandag er wacht nog een rest, die een complete agenda op zich is komt het voorstel opnieuw ter tafel. Merkwaardige zaak: het PAK ver zette zich tegen het feit, dat de bouw van dit complex woningwetwonin gen al begonnen is en de raad be sloot, dat er een garantie moet ko men, dat de bouw goed wordt afge maakt. Daaruit blijkt meteen de me ning van de oppositie: zij heeft geen bezwaar tegen het object - het werd duidelijk gezegd -, maar wel tegen de procedure. PAK-fractieleider In 't Veld speel de het hoog en vooral hard tegen wethouder Kret van stadsontwikke ling. Tegen weth. Ham van volks huisvesting, die namens B. en W. de meeste kastanjes uit 't vuur moest halen, was hij 'liever'. In 't Veld zei, dat het college heeft gesold met de rechten van de raad en dat niet voor het eerst. "De raad heeft niets te zeggen. Het volgende geval staat voor de deur. De voorzitter (burge meester Vis) dient erop toe te zien, dat de rechten van de raad geëerbie digd worden." De wethouders Kret en Ham zet ten de lijdensweg uiteen, die is ge gaan voordat de goedkeuring van Den Haag op dit bouwplan kwam. Toen is tegen Ons Doel gezegd vast .te beginnen. Daar kwam bij, dat het zelfde Den Haag het op prijs stelde asl een object als dit werd opgedra gen aan de toen op springen staande maatschappij Dura. Het PAK was niet tevreden met de antwoorden en praatte er tot in drie instanties over door. Waal (PvdA) maakte bezwaar tegen de mentali teit van "laat de raad maar bars ten" en vroeg voldoende zekerheid, dat de bouw normaal wordt vol tooid. Hij merkte op dat het falen van wethouder Ham de aandacht af leidt van de degene, die de grootste schuld draagt: wethouder Kret. ADVERTENTIE 'eniging N.V.D.P.. Plas 108 pt, 2. B. Kromhout K. Ligt voet 72 pt, 4. K. Jan- )t, 5. J. Bakker 38 pt, 6. Th. t 36 pt, T. W. Colpa 34 pt, 8. ivlift 31 pt, 9. P. Penseel 24 maar aan. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte. PSP-er Amptmeijer haakte in op de garantie en diende een voorstel in, dat de raad alleen akkoord gaat als Dura Holding (de overkoepelen de maatschappij) de door wethouder iHam genoemde garantieverklaring van Dura Woningbouw (de werk maatschappij garandeert. Kret raadde dit voorstel in de onderhan delingsperiode af. In 't Veld kreeg de raad mee met zijn ordevoorstel om de zaak aan te houden, waardoor- het college gele genheid krijgt die zekerstelling te on derzoeken. Leibouw Een ander voorstel inzake een bouwplan in de Merenwijk kwam er wel door. Aan de Leidse bouwcom binatie Leibouw BV werd grond ver kocht voor de bouw van ongeveer 350 woningen in vrije- en premie sector. De PSP-ers Amptmeijer en Gerkema stemden tegen, omdat ze tegen grondverkoop zijn. Waal (PvdA) en Kuyper (Democratische Fractie) deden hetzelfde, omdat ze het voorstel slecht voorbereid von den. Met name Waal probeerde een aantal wijzigingen aan te brengen. Omdat in de stukken het aantal premiewoningen daalt van 219 naar 34, ter-wijl voor de grondprijs de 219 worden gehandhaafd, wilde hij een zekerheid inbouwen voor een aantal van tenminste 200 premiewoningen en daarbij een sanctie stellen in de vorm van een boete van f 50.000 voor elk huis beneden de 200, dat niet in deze sector wordt gebouwd. Volgens Kret kan een dergelijke voorwaarde niet, omdat weliswaar voor 219 huizen premie is aange vraagd, maar niet vaststaat op hoe veel woningen premie wordt gege ven. Waal's amendement werd met 19 tegen 17 stemmen verworpen. Op zijn aandrang kwam er wel een duidelijke bepaling in het con tract, dat bij de vrije vestiging in woners van Leiden en economisch aan de stad gebondenen acht weken lang voorkeur hebben boven ande ren. Huuradviescommissie Met 19-18 (mevr. v.d. Blom van de CPN was er toen nog) werd ver worpen het voorstel Waal, Ampt meijer, Kerling, waarin gedeputeer de staten wordt verzocht de samen stelling van de Leidse huuradvies commissie zodanig te herzien, dat deze in grotere mate vertrouwen ge niet van de Leidse bevolking. Mevr. Kerling (PvdA) noemde dit vertrouwen nul komma nul, waar mee wethouder Ham een stuk mee ging. Hij verklaarde zich evenwel tegen het voorstel, omdat het niet bijdraagt in een vertegenwoordiging van huurders in de commssie. Dries- sen (KVP) verzette zich, omdat er volgens hem emotioneel en zonder bewijzen kritiek is op de voorzitter van de huuradviescommissie (oud wethouder Menken van de KVP re dactie) Het riool in de Trompstraat kan worden vernieuwd. De procedure van dit voorstel "stinkt" wel een beetje, waht zowel In 't Veld (PvdAi als wethouder Ham verklaarde dat dit een voorbeeld is van hoe het niet moet. De wethouder zei "ja" te gen de vraag van de oppositie naar een onderzoek door de accountant naar de schuld van de vertraging. Twee nieuwe raadsleden deden hun intrede, VVD-er Langerak (links) en KV P-er Stroink. De liberale fractie heeft deze periode veel wijzingen ondergaanPer 1 oktober vertrekt ook Taf fijn. Er is geen opvolger op de kandidatenlijst. Moet dan óf Portheine óf mej. Kappeyne van de Coppello terugkomen? Van Portheine is het gezien zijn drukke werkkring als kamerlid onwaar schijnlijk. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Fotograaf Jan Hol vast kon gisteren met grote moeite deze plaat maken van een brandje op de Leidse vuilstortplaats. Toen hij zich op het terrein begaf om zijn werk te gaan doen, werd hij door een gemeenteambtenaar op barse toon gesommeerd te ver dwijnen. Holvast verdween, niet echter zonder deze foto te schie ten. De brand, die was ontstaan doordat de eigen blusinstallatie van de stortplaats het niet kon bolwerken, stelde de brandweer overigens niet voor grote proble men .„Dit zijn geen erg gevaar lijke branden", aldus de brand weer. „Ze zijn alleeyi voor de men sen die in de buurt wonen en werken vervelend, omdat ze met veel rook gepaard gaan". LEIDEN De raadscommissie voor verkeer vergaderde gistermid dag onder leiding van wethouder Kret. Als een van de belangrijkste pun ten kwam het bezwaar naar voren van bewoners van de Van der Duynstraat tegen de verrichtingen van rijscholen in hun straat. Zij ADVERTENTIE WACHT MET KOPEN VAN HiFi Overgaauw brengt U de laatste noviteiten van de HiFi RAI op de Leidato Stands 148-149-150 OVERGAAUW Radio-T.V. Breestraat148 (de bewoners) hebben B. en W. ver zocht de rijschoolhouders uit hun straat te weren. B. en W. hebben de rijscholen een brief geschreven, waarin staat dat ze de Van der Duynstraat moeten mijden. Mocht dat niet gebeuren, dan zouden er maatregelen worden genomen. Maat regelen. die tot éénrichtingsverkeer zouden kunnen leiden (om het ke ren op de weg te voorkomen) of zelfs tot een autovrij maken van de straat. Verder kwam het parkeerverbod aan de orde in de Pieterswijk. Er zullen ongeveer 45 parkeerplaatsen verdwijnen. Op dit moment is er geen andere oplossing te vinden. Uit de commissie viel te horen dat het een kwalijke zaak is. De onderne mers in de buurt zijn er helemaal niet gelukkig mee. Wethouder Kret zei dat de wijk een parkeren zonder meer niet kan accepteren, maar an derzijds is het de plaats waar de meeste parkeerplaatsen worden ge vraagd. Er is ook geen mogeflijkheid om tot plaatsing van parkeermeters over te gaan. De trottoirs zijn te smal en als men parkeerhavens gaat maken, verlies Je weer meer plaat- Geen rozegeur en maneschijn Het "hoe en waarom" van het Leidse raadsgebeuren zal de meeste burgers van deze stad langzamerhand wel ontgaan en dat mag een bewijs zijn van de stelling, dat er in de volgende raadsperiode, die over een jaar aanbreekt, iets anders zal moe ten gebeuren. Zonder een lans te breken voor een afspiege lingscollege het verleden heeft geleerd, dat dat ook niet alles is moet je tot de con clusie komen, dat het uiterst moeizaam werken is als een groot deel van de raad min of meer buiten spel staat, zoals nu het geval is. Dat ligt om de vergadering van gisteren bij de kop te nemen niet aan het PAK. De oppositie verweet het college terecht ge brek aan informatie bij het voorstel voor woningbouw in de Merenwijk, welke bouw reeds begonnen is. Iedereen in de opT litiek zal het erover eens zijn, dat mededelingen in een beslo ten commissievergadering geen informatie aan de raad vor men. Op punten als dit is het college uitgesproken zwak. Het kan toch moeilijkheden verwach ten? Wie gelooft in de onnozel-: heid, dat het PAK deze kans niet zal pakken? Daarom rijst het (misschien kwade vermoec den, dat B. en W. hebben ge» dacht, dat de raad geen be zwaar zou durven maken tegen woningbouw in de sociale sec tor. Dat kon ook het PAK niet. Ge volg: een lang debat met veel dreiging, die uitging als de be kende nachtkaars. De vraag is of iemand daarmee gediend is-. Je kunt in zo'n geval twee din» gen doen: ernstig bezwaar ma ken zander meer of een wet houder kapittelen. Ondanks het ferme begin van In 't Veld werd het vervolg vlees noch vis'. Zinvol was wel hetgeen het pro gressieve tandem Amptmeijer- In 't Veld bereikte: B. en W. zullen proberen meer zekerheid te krijgen over de voltooiing van dit object. Terecht is men in de raad bang voor half werk. Het zou niet het eerste zijn in Leiden. B. en W. zullen van dè week de nodige hardheid aan de dag moeten leggen tegenover de bouwer. Of hardheid behoort tot de eigenschappen van dit college is de vraag. Het is duidelijk: de polarisatie is er weer volop. Moet dat nog een jaar of komt er vóór die tijd "vrede" op basis van een goede beleidsvoorbereiding enerzijds» geloof daarin anderzijds en vooral communicatie ertussen? Was de witte roos, die PvdA-er Dick van Peype gisteravond droeg, een teken aan de wanch HANS MELKERT ADVERTENTIE HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko. Eterna, Certina, Prisma, Jung- hans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3