Verzieking van milieu in ons land hard aangekomen ruzzel voor e natuur: en miljoen ulden aan Predikambt „in" voor vrouwen rijzen Prins Bernhard CDe keus is aan de mensen): een miljoen gulden aan prijzen J 0 P mi ém Kerkelijke dank aan Juliana 3AG 4 SEPTEMBER 1973 PAGINA 25 i hel Sie'oc 7-22' :o ufterdag, 8 september, start in krant en een aantail an- dagbladen een 26 weken Nationale Puzzelaktie, weivan de opbrengst ten goede tomen aan de Stichting Na trad behoud en Natuurbescher- ^seducatie. deze puzzelakitie zijn ruim miljoen gulden aan prijzen finnen, in hoofdzaak besohik- Nf gesteld door het bedrijfsle- noemen er slechts enkele: vildere week een Peugeot 104 waarde van f8595. iedere een Philips kleurentelevisie Hf waarde van f 2600. iedere ter waarde van f 850 Bau- -apparaten (wasmachines, df basten, diepvrieskisten enz., Je i, Singer naaimachines, 5 onii rbankboekjes met een uileg f 500, en 25 met een inleg van wou van de ABN. Amsterdam fn debonnen van V. en D., ho- ainers, Oosthoek-encyclo- Leiiijeën. versterkers van Pioneer, ■up artikelen, vakantierei- Ceylon, Engeland, Joe- ^ivië, Bulgarije, Ruva slaap - en keukens, een DAP 66 een half jaar Skoll bier, Jeans, Continentalbanden lerden boeken, horloges, Iri- donsdekens, Aa.Be produk- elektronisch poppen, le- rhiddel enpakkettenéen Jol, Kookpannen, grammofoon- jaaiN. een zeilboot, radio's, Nu- n cl a-serviezen, foto- en filmap- tuur van Ilford en Kodak enz. dan de hoofdprijzen en de hoofdprijzen: zoals een van f50.000 bestaande uit: auto. een autoradio, een Jaar autoverzekering, een jaar avt aibelasbing, een jaar lid- tschap ANWB wegenwacht, f liter super benzine, een r_ 2 rentelevisie. een afwasmachi- ini. 10.000 gulden aan meubelen 710- ei£ stoffering, een vakantiereis naar keuze voor f4000, een por table radio, een wasautomaat, 'n stereo-versterker, 500 grammo foonplaten en f 500 boeken naar keuze, een elektrische naaima chine, f 3000 kleding, een pannen- set, een 48-delig servies, twee fietsen, 52 weken lang voor f 150 levensmiddelen, f 1000 huishou delijke apparaten (mixers, stof zuigers, enz.) f 2000 sieraden, horloges enz. Eenzelfde soort prijs ter waar de van f 30.000 en twee van f 20.000 een stacaravan van Dick Wissink ter waarde van f 10.000, een com plete aanbouwkeuken van Bau- knecht ter waarde van f5000, 'n Peugeot 104 plus een caravan van Dick Wissink, een volledig ver zorgde reis van twee weken naar Kenia/Tanzania voor twee per sonen (plus f999 zakgeld) van de Belgische Luchtvaartmij. "Sa bena"; een Jaar lang Cosmonda (Knonr) produkten enz. enz. WAT MOET U DOEN? U dient slechts de puzzel, die zaterdag a.s. in deze krant ver schijnt, op te lossen en de daar in verborgen slagzin op een briefkaart in te zenden met een (voor de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermings educatie) extra postzegels van ten minste fl om een kans te maken op de vele, vele prijzen die iedere week beschikbaar zijn. Daarnaast telt u iedere week alle letters N die in de opgelos te puzzel voorkomen, bewaart de ze en zendt het totale aantal aan het einde van de puzzelcompeci- tie in en u dingt mee naar de fantastische hoofd- en extra hoofdprijzen. Haal daarom reeds nu brief kaarten en postzegels in huis, zo dat U onmiddellijk kunt mee doen, wanneer as. zaterdag de puzzelpagina in deze krant ver schijnt. SOESTDIJK Achter het paleis Soestdijk bloeit in een van de fraaiste parken van midden-Nederland de natuur in onge breidelde weelde. Ervoor snelt het toenemende verkeer met steeds grotere snelheid over de steeds bredere asfaltstrook van de Soestdijksestraatweg. Op de scheidslijn van deze tegenstrij digheden voert de heer des huizes van het maanvormige paleis, Prins Bernhard, actie om de natuur niet het onderspit te laten delven tegen de industriële uitvindingen en de expansiezucht van de mensen. Hij probeert daarbij realist te blijven. „Natuur lijk is het een kwestie van compromissen", zegt hij. „Niemand kan in deze wereld het absolute gelijk claimen, noch de indus triëlen, noch de hartstochtelijke natuurvrienden. Zelfs in de meest goedwillende samenlevingen raakt helaas het natuurlijk evenwicht in het gedrang". van. De Boschplaat is niet voor niets uitgeroepen tot natuurreservaat door de Raad van Europa. Ook het Wereld Natuur Fonds erkent de onvervang bare waarde van de Waddenzee als broedplaats voor vogels, voor zee honden, voor ontelbare soorten wor men, insecten en plankton. Deze na uitgebreide studie gedane aanbeve lingen, zijn nauweljks te betwisten. De bedreiging van de Waddenzee is een feit, waar wij gezamenlijk iets aan moeten doen". De Prins wil er aan het begin van het interview geen misverstand over laten bestaan, dat natuur en milieu onverbrekelijk met elkaar ver bonden zijn. "Tussen beide is geen onderscheid te maken, wie over een gezonde natuur spreekt, heeft het te gelijkertijd over een gezond milieu. Natuur en milieu vallen onder één noemer, een schoon milieu betekent een opleving voor de natuur, evenals het omgekeerde het geval is". Nationale trots Speciaal in Nederland is de verzie king van natuur en milieu hard aangekomen. Eeuwenlang hebben wij inspiratie voor onze nationale trots geput uit de spreekwoordelijke kwa lificatie in de wereld van de Neder lander: "God greated the world, but the Dutchman made his own coun try". Onze vaderlandse bodem Is het resultaat van een eeuwenlange victo rie op de natuur. Tot op de dag van vandaag is dat deel van de natie, dat in de wereld als typische Ne derlander bekend staat, nog steeds voortvarend in de weer om bouwste nen voor de traditionele nationale trots op vele plaatsen in het water te gooien. Langzaam groeit het besef, dat wij daarmee niet zonder meer door kunnen gaan, maar tot hoe lang en hoe ver? "De tijden veranderen snel. en daarmee de inzichten", aldus de Prins. "De zaken, waar wij terecht trots op waren en kunnen blijven, worden thans overspoeld door golven van evenzeer Juiste grieven. In het verleden hebben wij gehandeld in 'n oprechte zorg voor welvaart en werkgelegenheid, 'n zorg die door in middels gewijzigde bevolkingsprog noses werd bepaald. Er moet nu ti andere filosofie komen, die het even wicht in ons kleine land helpt herstel len". "Als natuurman heb ik alle begrip voor de gevoelens, die god zij dank. bij grote delen van ons volk opko men wanneer de natuur, waar dan ook, wordt aangetast. En in vele plaatsen in de wereld is die aantas ting zover gegaan, dat er geen weg terug is wanneer niet onmiddellijk wordt ingegrepen. Dat is niet alleen het geval met de wildstand in grote delen van de wereld, maar evenzeer met le vogels, de vissen, het water en lucht. En niet alleen in ver af gelegen gebieden in Afrika, Zuid-Ame rika en Azië. maar zeker hier ln Europa en met name in de Wadden- Mentaliteitsverandering Er wordit nu een aktie Natuur onder nemen, waarvan de fondsen bestemd zijn voor de Stichting Nationale Aktie voor Natuurbehoud en Natuurbe schermingseducatie. De aktie wordt hopelijk een groot succes. Als dat zo is, is dat dan een wezenlijke bijdra ge tot de oplossing van de grote pro blemen? "Elke aktie die ondernomen wordt is in vergelijking met de omvang van de totale problematiek natuur lijk niet meer dan een steentje in de vijver. Zo'n aktie lost het probleem niet in een keer op, maar er komt een reactie los. Miljoenen mensen gaan hopelijk meedoen met de puz zels, zesentwintig weken lang. Het is te hopen, dat zij dat niet alleen doen voor de puzzel en de aantrek kelijke prijzen die daarmee te ver dienen zijn. Zij worden zich mis schien goed bewust van het doel van die puzzel en dat zij meepuzzelen voor een van de grootste wereldpro blemen, het behoud van de natuur". "Iedereen," aldus de Prins, "gaat graag met vakantie. Wat doet hij da.n, hij ontvlucht de grote stad en zoekt de resten van de ongerepte na tuur op. Hij merkt elk Jaar opnieuw, dat die natuur steeds meer wordt aangetast, dat de plaatsen waar die natuur nog onaangetast is, steeds kvpJner worden en daardoor steeds voller. Hij merkt zelf hoe de mens steeds meer bezit neemt van de na tuur voor zichzelf en niet ten behoe ve van die natuur. Hij voelt, dat er iet» gedaan moet worden. Om dat gevoel na zijn vakantie niet te verge ten, is deze aktie heel geschikt. Mil joenen kunnen ook in de winter maanden, wanneer zij achter de ka chel de natuur dreigen te vergeten, aan die zorgelijke natuur blijven den ken. Daarom ben ik zo dankbaar voor de "Aktie Natuur" en voor het vele werk, dat door velen is gedaan. In het bijzonder ben ik de puzzelaars dankbaar, die hun tijdspassering teil dienste stellen van de natuur. Prins Bernhard: „Het is moeilijk voor de mens een stap terug te doen, laat staan een gedeelte van de weg die hij al heeft afgelegd op zijn schreden terug te keren. En toch is dat nodig". zwaarste straffen op het afschieten van wild heeft gezet. De Theems is weer bijna een schone rivier. Waar om? Omdat de wildparken van Zaïre geheel op één souverein grondgebied liggen en de Theems alleen door En geland stroomt. Met de Rijn en de w addenzee hebben verschillende landen te maken die moeten eensgezind tot samenwerking komen. AL* dat lukt. kunnen zowel de Wad denzee en de Rijn schoon en ongerept «orden. Samenwerking in internatio naal verband is inderdaad een ma gisch woord. En niet alleen internatio naal, ook nationaal. Als in Nederland de vele zeer verdienstelijke groepen to1 een gezamenlijke actie zouden kunnen komen, dan zou het rende ment van hun streven veel groter ziln, omdat zij een doeltreffender sa menspraak met de regering en het bedrijfsleven zouden kunnen hou den." Lessen leren Kunnen bijvoorbeeld de ontwikke lingslanden een les leren uit onze omgang met de natuur? Ik bedoel, wij hebben een enorme welvaart ge put uit de beheersing van de natuur. Eigenlijk hebben wij ons tot voor kort niet zoveel aan die natuur gele gen laten liggen et. nu krygen wy de rekening gepresenteerd. "In hun overigens volkomen begrij pelijke drang tot economische ont wikkeling, tot verhoging van het wel vaartspeil van de inwoners, kunnen de ontwikkelingslanden inderdaad kijken naar wat wij, superontwikkelde landen van het evenwicht in de na tuur terecht hebben gebracht. En dat is in vele gevallen bedroevend. Zij kunnen daar een waarschuwing in zien. Want de mens heeft door de ve oelering van zijn sociale positie in derdaad een stuk natuur nodig. Dat moet helaas ten offer vallen. Maar hy moet dat niet egoïstisch doen, hy moet de natuur in zijn waarde laten en niet in het wildeweg opofferen." Als u in dat kader zou moten kiezen tussen mensen en dieren, wat kiest u dan? "Die keus is niet aan mij, maar aan de mensen. De mensen kunnen zon der een natuurlijke omgeving niet Gestaan. De dieren hebben in dat ka- dei eveneens een functie, als er maar evenwicht bestaat. De mens kan niet meer kiezen tussen zichzelf en de natuur. Hij heeft al zoveel van de natuur opgeslokt, dat hij nu alleen nog maar vóór die natuur kan kie zen, anders doet hij zichzelf *grote schade. Om de mensen hiervan te doordringen, is elke actie van grote betekenis. Het behoud van de na tuur wordt een van de hoofddoelen van de moderne maatschappij, voor regeringen en politici, maar ook voor het particuliere initiatief, waarvan deze puzzelactie een goed voorbeeld is." ADVERTENTIE De weg terug Samenwerking "Het is moeilijk voor de mens 'n stap terug te doen. laat staan een ge deelte van de weg die hij al heeft af gelegd op zijn schreden terug te ke ren. En toch is dat nodig. Wij kun nen niet riskeren, dat de natuur wordt teruggedrongen tot in enkele wildparken en zoölogische musea, waar wy ons nageslacht kunnen laten zien "kijk, dat hebben wij voor jullie van de natuur overgelaten". De na tuur leeft bij de gratie van zichzelf en niet van de mens alleen. Wij moe ten dus ruimte laten voor die na tuur. om een eigen leven te leiden. De Waddenzee is daar een voorbeeld Wij beseffen, dat deze actie niet veel meer uitwerkingen heeft, dan die van een paar druppels water op een g'oeiende plaat. De Waddenzee blijft bedreigd, de Rijn blijft voorlopig een open riool en het Westland blijft ge plaagd door stank. Maar toch is het mogelijk om voor natuur en milieu belangrijke successen te behalen. In de wildparken in Zaïre, waar u oiJangs bent geweest, groeit de wild stand weer aan. In de Theems, eens een van de vuilste rivieren van Enge land, zijn weer vijftig soorten ver dwenen vis teruggekeerd en ook de vogels komen er terug, waarom- kan <Ll met de Rijn niet? 0 e o ■T5 r Y BIS m o o. Een komplete slaapkamer, t.w.v. 2.500 is één van de weekhoofdprijzen in de BPSb! Puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbe- Z 31P; houd en Natuurbeschermingseducatie, die u voor 1 kunt winnen. Deze fantas tische slaapkamer is een geschenk van BV Meubelfabriek RUVA, Varsseveld ADVERTENTIE .een miljoen gulden aan prijzen jj Iedere week 26 weken lang! kunt u voor 1 dit prachtige geschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio nale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe- g houd en Natuurbeschermingseducatie. 'Mips kleuren, échle kleuren! Dat ervaart het kristalheldere geluid en de uiterst u als u straks de gelukkige winnaar bent comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! n deze (antaslische Philips kleuren- Deze luxe Philips all-translstor heelt een il ontvanger U geniet van helroyale 66 cm. winkelwaarde van 2.595,- en Is een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B V. "Wij hebben alle reden om als chris tenen en als burgers van dit land dankbaar te zijn voor de wijze, waarop koningin Juliana gedurende de periode van 25 Jaar haar moei lijke taak als staatshoofd heeft ver vuld. Wij denken hierbij niet alleen aan haar grote toewijding en be kwaamheid, maar ook aan haar lief de voor ons land en volk en voorts aan haar verknochtheid aan de hoge waarden van menselijkheid en recht vaardigheid". Dit schrijft het moderamen van de Hervormde synode naar aanleiding van het regeringsjubileum van ko ningin Juliana in een brief aan de plaatselijke hervormde kerkeraden en predikanten. "Wij zijn er dankbaar voor", aldus het moderamen, "dat wij een vrouw onze koningin mogen noemen, die uit een geslacht stamt, waarin tal van mannen en vrouwen tot rege ringsverantwoordelijkheid werden geroepen, die de zin van hun taak vervulling hebben gezocht in het dienen van de goddelijke gerechtig heid. Daarom mogen wij het ook als de leiding van God zien, dat Hij zich heeft willen bedienen van deze man nen en vrouwen, die hun verant woordelijkheid uitoefenden "bij de gratie Gods". "Wij gedenken wat koningin Julia na in een bijzonder bewogen en moeilijke periode in de geschiedenis van ons volk deed. In het bijzonder zijn wij dankbaar, dat zij haar doen en denken steeds op de toekomst richtte en daarbij de rechtvaardige samenleving der volkeren, waarin vre de en gerechtigheid heersen, als een van de belangrijkste door de mens heid na te streven doeleinden heeft aangewezen. Wij bidden dat God onze koningin ook in de toekomst nabij wil zijn en haar met allen, die haar omringen Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijssen P. M. Breu- gem te Barneveld. Aangenomen naar Sprang-Capel- le A. Talsma te Brandwijk. Bedankt voor Lopik P. Kolijn te Kootwijk. Geref. Kerken Beroepen tot predikant in tijde lijke dienst te N ij kerkerveen G. Mor- sink, aanstaand emeritus-predikant te Halgweg, die dit beroep heeft aan genomen. Geref. Kerekn (vrijgemaakt) Beroepen te 't Harde-Wezep en te Mussel A. den Broeder, kandidaat te Kampen. Geref. Gem. Bedankt voor Almelo C. d. Ridder te Nunspeet. en naast haar tot het dragen van verantwoordelijkheid, geroepen zijn, kracht en wijsheid wil schenken," aldus het moderamen in zijn brief. Vijftien vrouwen hebben zich d;t jaar voor het eerst laten inschrij ven als student aan de theologische hogeschool te Kampen. Het hele eerste Jaar van deze hogeschool een van de twee faculteiten die as pirantpredikanten leveren aan de Gereformeerde Kerken bestaat uit vijftig personen. De meisjes vor men dus bijna een derde van de nieuwe aanwas. Vorig Jaar waren er zes eerstejaars dames en dat was ook toen een record. Negen Jaar geleden, toen de vrouw tot het predikambt in de Geref. Kerken was toegelaten, arriveerde de eerste vrouwelijke student in het oude Hanzestadje. Vorig Jaar telde men een totaal van 21 vrouwen op een studentental van 440. De vrouw in het ambt is in de Ge reformeerde Kerken een normaal verschijnsel geworden. Opvallend is bijvoorbeeld dat het aantal vrouwe lijke synodeleden verdubbelde in vergelijking met de vorige synode (het zijn er nog maar acht en er zijn geen vrouwelijke dominees bij, maar in de hervormde synode, waar de vrouw al veel eerder mocht ko men, zit er een enkele keer één On langs ls trouwens de eerste vrouw zonder academische opleiding we gens "singulaire gaven" heet dat tot het gereformeerde predikambt toegelaten. Met of zonder vrouwen: Kampen floreert als nooit tevoren, al zal niet iedere student de pastorie bereiken, want er zijn o.m. In het onderwiy veel andere mogelijkheden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 25