KONINGSCHAP EEN TAAK ÏEN VERSCHIL VAN ACHTENDERTIG JAREN Prins Bernhard zijn reis in de Verenigde Staten onderbrak, terug reisde en per helikopter de getroffen gebieden bezocht en staande op een kist de bevolking moed insprak. De Koninklijke familie stelde de „Piet Hein" beschikbaar als hospitaalschip, gaf kleding, terwijl de prinsessen hun speelgoed prinses Beatrix een nieuwe fiets - gaven. Een Haags psycholoog, die de reacties op de watersnoodramp ontleedde, kende na de ramp punten toe voor de houding in de kritieke dagen. De regering en Rijkswater staat hadden onvoldoende, het Nederlandse volk een negen, Oranje een tien. In 1962 toen er een enorme treinramp bij Harmeien was. onderbrak de koningin direct haar vakantie en snelde naar de plaats van het onheil. Toen de burgemees ter van Utrecht haar bedankte voor de hulp - Juliana sprak urenlang met de nabestaanden van de ruim honderd doden antwoordde zij: „Het was toch mijn natuurlijke plicht" Zij had maatschappelijk werkster willen worden, wanneer zij niet voor het koningschap was geroepen. In deze „functie" is zij dit eigenlijk ook. Want naast haar optreden bij rampen en andere crisis-toestanden is zij maatschappelijk werkster in heel veel andere zaken. Bij bezoeken aan ziekenhuizen en instituten voor gehandicapten bijvoorbeeld, waar zij altijd de tijdslimiet overschrijdt en uitgebreid met de patiënten spreekt. Tijdens een bezoek aan een blindeninstituut liet zij zich door alle kinderen betasten en wilde daarna, onaangekondigd, spreken tot allen die haar niet konden zien. Duidelijk uit dit alles is wel dat Juliana geen taak heeft die in uren is te meten. Vorst(in) zijn is een hondebaan" heeft een minister van buitenlandse zaken wel eens gezegd. „Levenslange gevangenis" noemen sommigen het. omdat een vorstelijk staatshoofd bijna geen privé-leven heeft. Juliana vindt dit „levenslang" echter beslist geen vonnis, maar een roeping. Feiten Tenslotte nog wat zakelijke feiten rond het koninklijk huis. Het hof - dat niet eens een hof is, want volgens de grondwet „richt de koning zijn huis naar eigen goedvinden in" - telt slechts 196 betaalde personen. Slechts, want de Franse president heeft er al 240. de president van de Verenigde Staten 280, en de koningin van Groot-Brittannië 290. Dit hofpersoneel is voor een deel in dienst van de koningin en voor een deel rijksambtenaar. met een Oranje-c.a.o. georganiseerd in de Samenwerkende Bonden van Over heidspersoneel. De koningin brengt de kosten van het hofpersoneel in rekening bij het rijk. Het particulie re personeel izo'n twintig personen) is voor eigen rekening. De kosten voor het uitoefenen van het koningschap <zo'n 600.000 worden door diverse ministeries betaald i Statiebezoeken bij Buiten landse Zaken, opening staten-gene raal bij Binnenlandse Zaken enz.). Die hofhouding is in feite een bedrijf, dat allerlei zaken regelt en uit het voorgaande blijkt dat dit nogal wat is. Een troon heeft Juliana. Maar het is geen zetel met goud en juwelen, maar een eikenhouten stoel (70 jaar oud) bekleed met een handgeweven stof. Ook een kroon is in bezit, maar die wordt nooit - zelfs bij de inhuldiging niet - gedragen, even min als de rijksappel, het rijks zwaard, de rijksscepter en de maarschalkstaf. Slechts bij de inhuldiging komen de regalia uit de kluizen. Zij worden dan niet gedragen door de koningin, maar liggen tijdens de plechtigheid op de credenstafel. Allemaal dus nogal eenvoudig en helemaal vergeleken bij de pracht en praal en de hofhoudingen vaak zo'n 2500 personen) in vroeger eeuwen. 76 cent Maar zo'n Koningschap kost schat ten, stellen vaak fervente republikei nen. Om precies te zijn: ons Koningschap kost ongeveer zes-en- zeventig-cent per Nederlander per jaar. Incluis - nee niet BTW - de salarissen voor de koningin, prins Bernhard. prinses Beatrix en prins Claus. De andere leden van de koninklijke familie krijgen geen salaris. Duur? Zeker niet wanneer men ziet wat staatshoofden en hun „hofhou ding" in het buitenland kosten. Een zeker niet, wanneer zelfs overtuigde tegenstanders van het koningschap erkennen: „Waar het koningschap goed functioneert, is ook de demo cratie veilig'". En uit een opiniepeiling op het moment dat Juliana reeds 22 jaar Koningin was blijkt dat de overgrote moederheid de democratie bij Koningin Juliana veilig vindt en gelukkig is met onze monarchie. Een beeld van het meest omstreden staatsiebezoek tijdens het bewind van Koningin Juliana. Op een bordes van Paleis Soestdijk op 9 oktober 1971 de Koningin het Kroonprin selijke paar met keizer Hirohito van Japan met echtgenote. ningen gezet. Stapels staatsstukken worden iedere dag op Soestdijk bezorgd en ook op haar vakantiea dres gaat dit door. Gemiddeld kost dit tekenen - en vluchtig lezen - zo'n tweeeneenhalf uur per dag. De regelmaat van de werkweek moet vaak worden onderbroken voor staat- siebezoeken, officiële of werkbezoe ken aan gemeenten, waarvan zij er liefst zo'n vijfhonderd maakte. En om nog even in de cijfers te blijven naast dit alles trad zij tussen de 2600 en 3000 maal in het ODenbaar. Zij opende jaarlijks de zitting van de Staten-Generaal (Prinsjesdag), hield militaire inspec ties. reikte onderscheidingen uit. bezocht congressen, opende bruggen, tunnels, sloot dijken, was aanwezig bij herdenkingen van gevallenen in de oorlog, bezocht de lustrumvierin gen van de Leidse Vrouwelijke Studenten, de Jaarvergaderingen en van de vrouwelijke Rotary - de Soroptimisten - en tientallen congressen en vergaderingen. Watersnood Maar daarmee is alles bij lange na nog niet opgesomd. Bij de watersnoodramp van 1953 trachtte Koningin Juliana reeds op 1 februari, toen de orkaan nog over het land bulderde en van de gevolgen van de dijkdoorbraken nog bijna niets bekend was, in het rampgebied te komen. In de Krimpenerwaard spoelde het water haar auto bijna weg en moest zij zeer tegen haar zin terug. De volgende dag bracht een boot van Rijkswaterstaat haar naar 's-Gravendeel waar 60 doden vielen. In kaplaarzen, een doekje om het hoofd, bracht zij troost in dit zwaar getroffen dorp. Zij ging naar Middelharnis op Flakkee en wilde vandaar het eiland op, naar de dorpen die door het water geisoleerd waren en waar rouw en ellende was. De kapitein zei dat het onverant woordelijk was door een stroomgat het eiland op te varen. „Dan naar Numansdorp" besliste Juliana. Hier liep de boot vast. Resoluut stapte de koningin uit. Op de weg stond zeker tien centimeter water, maar springend van biel op biel op de ernaast gelegen trambaan, die nog tamelijk droog was, ging zij naar het dorp. Onderweg kreeg zij een lift van een boerin die haar niet herkende. In Numansdorp sprak zij met de rouwenden en de geredden en zei alles te zullen doen om snel hulp te verlenen. 's Avonds om negen uur was zij terug op Soestdijk, ziek van de ellende, die zij had gezien. Maai- 's morgens vroeg maakte zij alweer, nu met een vliegtuig, een vlucht over het rampgebied. Na de vliegtocht gmg ziij naar Halsteren, Fijnaart, Roosendaal en andere zwaar getrof fen plaatsen. Ook haar moeder, prinses Wilhelmi- na bezocht het rampgebied terwijl Ter weerszijden twee sterk con trasterende foto's. Rechts Konin gin Juliana bij de ondertekening van de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië tijdens de rede van premier Drees Sr. Zij woonde deze plechtigheidwaarbij 80 miljoen Nederlandse onderdanen zelfstan digheid verwierven tegen het eind van 1949 in het donker gekleed en met een strak gezicht bij. Links Koningin Juliana heel wat opgewekter tijdens haar bezoek aan het toen inmiddels geheel zelfstandig geworden Indonesië in augustus 1971. |||l!il:!i!l:!i!,!!l!!|!!,!!!l!| gesprek met haar voerden. De helft van hen was geen Nederlander. Velen w-aren beroemde mannen of VTouwen, zoals Sir Winston Chur chill met vrouw en dochter, Elanor Roosevelt, Ben Goerion, Charles De Gaulle, Oe Thant. Hubert Humph rey, generaal D. Eisenhower en zijn echtgenote, Martin Luther King, Danny Kaye. Billy Graham, de heer en mevrouw L. B. Johnson, Martin Buber, ministers en parlementsleden uit talloze landen ter wereld. Daai-naast ontving zij in Soestdijk, in het Paleis op de Dam en in Huis Ten Bosch zo'n duizend ambassa deurs van buitenlandse mogendhe den. In januari komen de vertegenwoor digers van de landen waarmee wij diplomatieke betrekkingen onderhouden in het Paleis op de Dam de nieuwjaarswensen aanbie den, een pair dagen later bieden de koningin en de prins hun een diner aan. Daarnaast wordt iedere ambas sadeur persoonlijk door de koningin, ontvangen wanneer hij zijn zoge naamde geloofsbrieven komt over handigen en wanneer hij uit ons land vertrekt. Komen en gaan Maar hiermee zijn alle bezoekers nog niet genoemd. Iedere week komt de minister-president bij haar op bezoek - de overige ministers ongeveer eenmaal per maand - om haar over de plannen wetten en besluiten) in te lichten, waarbij vaak de achtergronden van beslis singen worden besproken. Tijdens een kabinetsformatie is het een komen en gaan op Soestdijk. Van fractieleiders, adviseurs, forma teurs, informateurs, leden van de Raad van State, voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, ministers. Vaak moet de koningin haar vakantie hiervoor onderbreken, want tijdens de kwart eeuw dat Juliana regeerde waren er niet minder dan dertien kabinetsformaties. In zo'n periode is het niet vreemd, wanneer de koningin meer dan twaalf uur achtereen in touw is. Koningin Wilhelmina kon de kracht hiervoor in 1948 niet meer opbrengen, en benoemde daarvoor haar dochter voor de tweede maal tot Regentes. Nu we toch in de cijfers zitten: de koningin heeft in de vijfentwintig jaar van haar bewind, ruw geschat, zo'n driehonderdduizend handteke 1 ledert eergisteren ben ik geroepen, tot een taak, die zo /IBr is, dat niemand, die zich daarin ook maar een ogenblik ingedacht, haar zou begeren, maar ook zo mooi, dat ik n maar zeggen kan: Wie ben ik dat ik dit doen mag?" Deze den sprak koningin Juliana even voor de eedsaflegging in in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De taak, die onze in op zich nam is inderdaad zwaar, loodzwaar. Het bren- S"an bezoeken, gastsn ontvangen, het uitspreken van rede- ïgen en toespraken, het openen van allerlei instellingen, kenen van alle staatsstukken zou reeds alleen meer dan 'rolledige dagtaak zijn. Het is slechts een deeltje ervan. wanneer zij haar handtekening zet. Of de koningin alles ondertekent dat haar wordt voorgelegd is geheim. Slechts eenmaal is openbaar geworden, dat zij weigerde te tekenen. Als vurig tegenstandster van de doodstraf weigerde zij pertinent, de doodvonnissen, die werden uitgesproken over collabora teurs en (land) verraders te tekenen. De vonnissen moesten daardoor worden omgezet in levenslange gevangenisstraf. Lages ontliep hier door een zekere doodstraf. De minister van justitie aanvaardde de koninklijke beslissing en verdedigde het als een regeringsbeslissing in het parlement toen er bijtende vragen over werden gesteld. Na de lunch, waaraan dikwijls een bezoeker aanzit, ontvangt Juliana ministers, ambassadeurs, gezanten, delegaties van allerlei groeperingen van kunstenaars tot vertegenwoor digers van kerkgenootschappen en van verslaggevers tot sportlieden met of zonder Europa Cup. - congresbezoekers en industriëlen. Tijdens deze ontvangsten stelt de koningin veel vragen, waaruit blijkt dat zij zich tevoren in het onderwerp dat aangesneden wordt heeft verdiept. Cijfers Even een paar cijfers: In het vijfentwintig-jarig koningsschap ontving Juliana 7500 bezoekers op Soestdijk. Hierbij zijn - uiteraard - niet meegerekend de honderdduizen den die aan een défilé op koninginnedag deelnamen, of de groepen - van schoolkinderen tot ouden van dagen - die een dagtrip naar Soestdijk maken en de koningin willen zien en haar toezwaaiden. 7500 bezoekers, die een kort of lang meeste Nederlanders zich op linklijke taak verkijken bleek enquete die in 1969 in rs Magazine verscheen over ningshuis. Drie procent dacht uliana een uur per dag acht-en-dertig procent zo'n vier uur, vijf-en-dertig vijf tot zeven uur en slechts •twintig procent dacht dat ÉL eens langer dan zo'n negen Har zou zijn. Ie had niemand het juist, öningin zijn is geen baan, die ren kunt meten. Je bent het ;n overal, ieder uur van de ie nacht. _ideling na haar troonsbestijging :oningin Juliana 'n va9te dag- vast en wanneer staatsie- iere bezoeken hierin geen iring brengen houdt zij zich Zij staat om 7 uur op, ook anter, en gaat direct na het naar haar werkkamer waar gehele morgen aan staatsza- srkt. Zij tekent wetten en Nijke besluiten, waarbij zij /enals haar moeder - van de nen op de hoogte stelt. Wil toelichting dan nodigt zij de en minister naar Soestdijk. emt de post door. Onze ontvangt duizenden brieven over de meest uiteenlopen- n: van een verzoek om een tot bemiddelingsverzoeken i het buitenland gestrafte nders en van klachten over Isdienaars tot verzoeken om ile hulp. liingin is grondwettelijk niet oordelij k voor wat zij tekent, ïeijister is dit. Maar zij voelt - zoals zij eens tegen lis ter-president dr. W. Drees moreel verantwoordelijk, achtendertig jaren is er heel ivat veranderd in het Huis van Oranje, linker foto Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in 1935, twee een- bouwen van wie de toekomst van de dynastie afhankelijk was. Zij toen nog in (witte) rouio na het overlijden van Koningin-Moeder Emma is Hendrik. Rechts een bloeiende Oranjefamilie op het bordes van Paleis Soestdijk op Koninginnedag 1970. Van links naar rechts Prinses Christina, Prinses Beatrix met op de arm Prins Constantijn, Prins Claus met op de arm Prins Johan Friso en voor zich Prins Willem-AlexanderKoningin Juliana, Prins BernhardPrinses Irene met Prins Carlos Jr, op de armPrins Carlos Hugo, mr. Pieter van Vollenhoven met aan de hand Prins Maurits, en Prinses Margriet met op de arm Prins Bernhard Jr. En tegenwoordig zijn er nog drie Oranjekinderen bij: de tweeling van Prmses Irene en Prins Pieter-Christiaan van Prinses Margriet.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21