'Wie ben ik, dat ik dit doen mag?" DIEP IN ONS HART WNINGIN- SCHOONMOEDER GROOTMOEDER Bloeiend Oranje ISDAG 4 SEPTEMBER 1973 1948 JULIANA REGINA 1973 PAGINA 19 In oktober 1948 gaf Koningin Juliana haar moeder de ridderslag ten teken, dat zij benoemd was tot ridder in de Militaire Willemsorde eerste klas. Het besluit daartoe was een van de eerstewaaronder Juliana als Koningin haar handtekening -plaatste. meen viel het mee. en herhaalde malen tussen verloving en huwelijk was al gebleken, dat Prins Claus door het overgrote deel van het volk ten volle werd geaccepteerd. Er waren zelfs manifestaties die deden denken aan de befaamde demon stratie van aanhankelijkheid aan Wilhelmina en 't Oranjehuis op het Malieveld in Den Haag tijdens de reeds genoemde novemberdag van 1918. Deze kennelijke tegendemon- sbraties tegen de provo-beweging, hebben het Koninklijk paar en het kroonprinselijk paar diep ontroerd. Eigenlijk is de provo-beweging als zodanig na deze gebeurtenissen min of meer als een nachtkaars uitge gaan, om slechts later in de vorm van de kabouter-beweging korte tijd weer op te flakkeren. Op 27 april 1967 werd de eerste Oranje van een nieuwe generatie geboren: Prins Willem-Alexander Claus George Ferdinand waardoor Juliana voor het eerst grootmoeder werd. Inmiddels heeft die nieuwe Oranje generatie al een flinke omvang aan genomen. Droefenis bracht tijdens het be wind van Juliana het overlijden van haar moeder Prinses Wilhelmina op 28 november 1962 en van de moe der van Prins Bernhard. Prinses Armgard op 27 april 1971. Beiden bereikten een zeer hoge leeftijd (resp. 82 en 87) waarop de dood niet meer als een verrassing komt. Niettemin trof het verlies van deze door beiden erg geliefde ouders het koningspaar zeer zwaar. In 1973. nog geen veertig jaar nadat de toekomst van de Oran je-dynastie afhing van het lot van twee eenzame vrouwen, Ko ningin Wilhelmina en Prinses Juliana, is het Huis van Oranje in de uitgebreidste zin van het woord (Irene, haar man en deren komen niet voor troonop volging in aanmerking maar re kenen wij er nu maar bij) uit gegroeid tot een familie van achttien leden. Koningin Juliana had bij haar troonsaanvaarding vierdochters. Nu heeft zij: vier dochters, drie schoonzoons en negen kleinkinderen. Om uw geheugen even op te frissen de volgende opsomming. Prinses Beatrix trouwde met Prins Claus. Zij kregen drie zoons, namelijk Willem-Alexan. der Claus George Ferdinand (27-4-67), Johan Friso Bernhard Christiaan David (25-9-68) en Constantijn Christof Frederik (11-10-691. Prinses Margriet trouwde met mr. Pieter van Vollenhoven en kreeg eveneens drie zoons, na melijk Maurits Willem Pieter Hendrik (17-4-68). Bernhard Lu cas Emmanuel (25-12-69") en Pieter.Christiaan Michiel (22-3- Prinses Irene huwde met Prins Charles Hugo van Bour bon Parma en kreeg drie kinde ren. eerst een zoon en daarna de eerste tweeling in de geschiede- nis van het Oranjehuis, name- lijk een zoon en een dochter, de eerste kleindochter van Ju- liana. Het waren Carlos avierJ Bernardo i27-l-'70> en Mar- garita Maria Beatriz en Jaime Bernardo (beiden 14-10- Wis ben ik, dat ik dit doen mag?" Het staat vast, dat deze torische woorden, die Juliana uitsprak na haar inzegening, alle bespiegelingen over haar regeringsperiode en haar leven plaats zullen krijgen. Omdat ze tekenend zijn voor de op- Iting, die onze zilveren koningin van meet af aan van haar Je heeft gehad: een voorrecht, ondanks de zwaarte. Dat is m schone schijn. Er zijn hoogtepunten geweest in de vijfen- intig jaar, waarin wij haar Koningin Juliana noemen, maar er dieptepunten, zowel in ons volk, als in de mensheid en kleine wereldje van Soestdijk. Het heeft geen zin, daar al uitvoerig op in te gaan, maar enkele gebeurtenissen mogen onvermeld blijven irtveroverend was de wijze waar- [oaingin Juliana in 1953, na de nramp die op de avond van de |lc op Soestdijk gevierde 25ste 1 srdag van Prinses Beatrix, estelijk Nederland tot prooi de aarts-vijand, de zee maak- [öewel tegenwoordig een veel- van net aantal doden bij deze f; oale ramp per jaar in het Ne- ndse verkeer om het leven maakte deze calamiteit een indruk: in één klap is zo'n aan tchtolfers nu eenmaal indrin- pr dan in een gestaag doordrup- ide só oom. Al op 1 februari t koningin het rampgebied, door het water waar r auto niet meer mogelijk 3ter op door paarden getrok- renkarren met vluchtelingen ste verwanten waren ver- nun bezittingen tot prooi m en zee hadden zien wor- zijn weinigen die het gezien tioe zij huilend het rampge- lioc. De volgende dag maak- ?u rondvlucht over het ge- geoied, en lang daarna nog langs allerlei wegen, daad- ;e steun aan de slachtoffers en acties gestimuleerd, ook onlijk helpende hand gebo den wanneer in incidentele gevallen hulpregelingen niet afdoende ble ken. Een ander voorbeeld van meeleven met haar landgenoten was haar be langstelling bij de treinramp bij Harmeien, die in 1962 meer dan hon derd doden kostte. Zij onderbrak haar vakantie, keerde terug naar Nederland en bezocht directe en in directe slachtoffers van deze groot ste treinr imp die ooit in Nederland laats vond. Tijdens haar bewind is het aan zienlijk stiller geworden in Soest dijk: die oudste drie prinsessen tra den in het huwelijk en de Jongste vestigde zich in Canada. Prinses Irene was de eerste, die 'n levenspartner vond in Prins Hugo Carlos. Het zijn bijzonder moeilijke dagen geweest voor de Koningin en de Prins, die aan de officiële ver loving in februari 1964 vooraf gin gen. Een diepteleurgestelde moeder moest op een trieste avond voor de radio bekend maken, dat een aan- aanvankelyk voorgenomen verloving, waarover onbedoeld iets was uitge lekt, geen doorgang zou vinden. We hebben in de historie vergeefs naar een analogie gespeurd in kringen Koningin Juliana samen met Mies Bouwman bij de ope- ling van Het Dorp op 12 september 1968. Mies zal ook bij het tgeringsjubileum een belangrijke rol spelen. Op 1 juli 1965, slechts enkele dagen na de verloving van 'rinses Beatrixivas de gehele koninklijke familie in Leiden m de universitaire lustrumfeesten bij te wonen. In de Klok- teeg, op weg van de universiteit naar het Pieterskerkplein Mar een lustrumspel werd opgevoerd, maakte onze fotograaf lolvast deze unieke plaat. Van rechts naar links Prins Bern ard, Koningin Juliana, Prins Carlos Hugo, Prinses Irene, ,i 'rinses Christina, mr. Pieter van Vollenhoven, Prinses Mar- t| iriet, Prins Claus en Prinses Beatrix. tuin van Drakesteyn had gesigna leerd, waarop de geruchtenstroom onstuitbaar losbrandde. Hat was in de jaren, dat de provo beweging (vooral in Amsterdam), iedere gelegenheid aangreep, om van leer te trekken tegen de bestaan de orde dn anarchistisch aandoende rellen en wanordelijkheden. Vanzelfsprekend grepen zij ook deze keuze van Prinses Beatrix met beide handen aan, wetend dat zij niet op grond van hun denkbeelden maar door andere oorzaken een niet onbelangrijk deel van het volk aan vankelijk achter zich hadden. Men was dn ons land de bezettingstijd en de gruwelen van de nazi's nog niet vergeten, evenmin als dat thans het geval ds. Heel inconsequent accep teerde men wel de handel met Duitsland en de horden Duitse toe risten die met buidels vol marken, jaarlijks over ons land stroomden. Maar een Duitser als echtgenoot, voor onze Kroonprinses was blijkbaar velen te gortig. De verloving ging niettemin op 28 juni 1964 door, waarbij Koningin Ju liana en Prins Bernhard Prins Claus voor de televisie aan het Neder landse volk voorstelden. Lang en in brede kring werd gediscussieerd over de plaats van de huwelijks voltrekking de residentie of de hoofdstad. Het werd het laatste, on danks het feit dat hier als bolwerk van de provo's de meeste moeilijk heden te verwachten waren. De huwelijksvoltrekking vond plaats op 10 maart 1966, waarbij in derdaad nogal wat rumoer de plech tigheid verstoorde, vooral tijdens de rilt door die stad toen de gebruikelij ke rookbommen de stoet hier en daar verduisterden. Over het alge- van welke monarchie dan ook. Er bleken talloze problemen te zijn, welke voornamelijk verband hielden met de figuur van Prins Hugo, die zijn politieke ambities als Spaans Carlist niet wilde opgeven. Het feit, dat Prinses Irene tot het katholicis me was overgegaan was voor som migen wel moeilijk te verwerken, maar toch over het algemeen werd het toch aanvaard uit de overwe ging, dat we nu eenmaal (gelukkig) leven dn een land met godsdienst vrijheid. Minder gelukkig was men met de rol, ddie kardinaal Alfrink in deze affaire had gespeeld. Uiteindelijk ging na de befaamde "nacht van Soestdijk" waarin ons volk met spanning tot de vroege ochtenduren moest wachten, de ver loving wel door. Er werd geen toestemming aan 't parlement gevraagd voor het huwe lijk, waardoor Prinses Irene haar recht op de troon verloor. Het hu welijk werd op 29 april 1964 in Rome voltrokken. Nog geen jaar na dit huwelijk bleek ook Prinses Margriet tijdens haar studie in Leiden een levens partner te hebben gevonden: haar medestudent Pieter van Vollenho ven. In grote kringen van ons volk werd het hartelijk toegejuicht, dat blijkbaar niet alleen prinsen van den bloede de hand van een Oranje- prinses waardig werden gekeurd. De verloving werd bekend gemaakt op 10 maart 1965, maar voordat het huwelijk werd gesloten (op 10 janua ri 1967) zou Kroonprinses Beatrix de band voor het leven sluiten.niet zonder zeer ernstige problemen waar bij de monarchie zelf het voor het eerst sinds de woelige dagen van Troelstra in november 1918 ernstig te verduren kreeg. De keuze van Prinses Beatrix bleek te zijn gevallen op Prins Claus von Amsberg, een Duitser aan wie al spoedig onjuiste handelswijze tijdens de nazi-tijd werd verweten. De verloving was voortijdig bekend ge maakt. omdat een wellicht te ijve rige fotojournalist het paar in de kaar verweven zijn. Ten tweede, d2t ook uit de openheid van dit con flict weer bleek, hoe Koningin Ju liana en Prins Bernhard bereid zyn geweest 'n onmenselijk groot offer te brengen y-in de bewonderenswaar- Vfc hoog c-e zuiver opgevatte taak 'n enze germmschap. Misschien nog wel het meest uit de ze episode bleek, hoezeer dit ko ningspaar niet alleen functioneel in de staat wil staan maar ook leven wil in woning diep in het hart van ons olk. Hebben xij het. sprekend over dit wonen in het hart. ons koningspaar we! erg gemakkelijk gemaakt, een harmonise!: e plaats in ons volk te vnr.den ze Lts met de opoffering van de intimiteit? Een eerlijk antwoord, kan alleen maar ontkennend luiden. Wij heboen zelfs verzoeken gene geerd om opgroeiende kinderen de rust van de anonimiteit te geven op i nze ei$cr> stranden tijdens vakan- t'es. Wij nebben Juliana en Bern hard gedwongen vakanties buitens lands door te brengen omdat de prinsesje-, door de opdringerigheid van het publiek in Nederland geen gewoon dtiandplezier konden genie oen. Wij hebben jaren later midden 'n de huiskamer van Soestdijk ge staan toea er een normaal mense lijk conflict was in dit gezin. Maar er is ook een andere vraag: km het anders? En ook dan weer is een ontkenning het enige ant woord. Want zowel Oranje als Neder land wilden elkaar op gelijk niveau ontmoeten, maar dat kan nu een maal niet De mo? i rchie als instituut kan een i oetstu-* niet ontberen op straffe van ontwaarding van het koningschap. Koning'n, Prins en Prinsessen zijn nu eenmaal wel maar toch geen ge wone mtnsen. WIJ willen dat onge wone, maai eisen ook het gewone. Vrager, wij daarmee van de "men sen van Soestdijk" niet het onmo gelijke.- ïoch hebben die er steeds - meoótal met succes naar ge- élreefó dit onmogelijke op te bren gen. Ook dat is een van de grootste verdiensten van Juliana en Bern- nard, dit zich hiermee onuitwis baar een plaats verworven hebben, .'.eel diep in het hart van ons volk. Gelaarsd beklimt Koningin Juliana een met zandzakken beschermde doorgebroken dijk bij Zierikzee direct na de stormramp in 1953. Misschien heeft voor veler smaak het accent in dit overzicht van het leven en de taak van Prinses-Ko ningin Juiiana in ons volk teveel gelegen op persoonlijke zaken met veronachtzaming van de historische achtergrond. Voor dat accent is een reden. Krachtens de wet heeft de Koningin eigenlijk niets te vertellen m ons land, hoe tragisch dat ook moge zijn nu het om iemand gaal, die zoveel te zeggen zou hebben. Dat wij in dankbaarheid het zilveren be wind vieren is dan ook uitsluitend te danken aan de persoon van de Ko ningin, niet aan hetgeen zij functio neel tot stand heeft gebracht. Dat is. om het maar eens heel duidelijk te stellen: nihil. Dat betekent evenwel ook, dat wij Nederlanders in onze relaties tot Oranje, net persoonlijk element nooit mogen veronachtzamen, en dat we eerbied moeten tonen voor de privacy van een gezin, dat wij in een glazen huis willen plaatsen, ter wijl wij voor onszelf een privacy opeisen, die ons eigen persoonlijke leven kan behoeden voor nieuwsgie rige blikken uit onze omgeving. Bewust 's Juliana, mede onder in vloed van Bernhard, indertijd getre den uit de „gouden kooi" waarin Wil helmina zich gevangen voelde. Na haar terugkomst ging zij "wonen", zoals wij reeds schreven in een "glazen huis", waarvan zij de gor dijnen nooit sloten. Zo open is dit Soestdijkse gezin geweest, dat zelfs een strikt privé- ccnflict, zoals dit zich in elk huwe lijk kan voordoen, indertijd gemeen goed gewwden is. Wij doelen hier bij op de moeilijkheden die er re zen toen Koningin Juliana als moe der niet wilde aanvaarden, dat haar jongste dochter voor haar leven een kruis te dragen had gekregen. Zij zocht heil voor Marijke buiten de medische wetenschap om. maar noch ha ir echtgenoot noch haar dochters Kenden hierin meegaan. De details va a het conflict doen er niet toe, maar het huwelijk zelf dreigde er aan te gronde te gaa.n. Oppervlakkig zou men kunnen den ken, dat vele gewone menselijke problemen en conflicten voorbij gaan aan een gezin, dat materieel en geest dijk met zoveel liefde en zorg van 'Triljoenen wordt omringd. Niets is minder waar. Menselijke conflicten spelen zich af op een an der niveau dan welvaart, liefde van buiten en aanhankelijkheid van mil joenen. Juist in een gezin als dat van Soestdijk is een conflict op per soonlijk r.veau welhaast onvermij delijk. Otndat dit gezin leeft in dat glazen huis en omdat persoonlijke teken van de gezinsleden buiten die eigen sfee-" zo onmenselijk veel eisen is het veel moeilijker een verschil in opvatting niet tot een menings verschil m verder tot een fataal conflict te iaten uitgroeien. Zo is het conflict ook voor dit men senpaar in Soestdijk niet uitgeble ven. De wr-nden van het glazen huis hebben dit conflict indertijd midden m het Niotrlandse volk geplaatst. Wij wilien daarover slechts twee dingen ze? gen. In de eerste plaats herinnereii aan het medeleven en later de vreugde van ons volk toen althans ur.ar buiten een oplossing gevonden bleek. Drie wijze mannen ut de naoorlogse Nederlandse po litiek bewezen daarbij goede diensten nttgeen aiidtrmaal toont hoe het maatschappelijk en het privé-leven van dit jezin onontwarbaar met el-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19