EDERLAND EN ORANJE BLEVEN EN, ZELFS IN EEN SCHEIDING Herstel en vernieuwing naast teleurstellingen allingschap opening naar nieuwe verhoudingen 25 4 SEPTEMBER 1973 1 94 8 JULIANA REGINA 1973 PAGINA 17 de opvoeding en un Prinses Juliana dan ;ijn geweest, er bleef al- te afstand bestaan tussen de gewone man. Niet al- dit functioneel nodig was 3 zekere hoogte blijft) ioor de opvattingen niet de Oranjes zelve maar ook van de lieüe hof- Later, toen na dat alles anders werd, dat deze af- zo groot behoeft te zijn dit altijd hadden ge- op 12 mei verliet het gehele gezin IJmuiden om de veilig te stellen, keerde terug naar maar korte tijd later van- alle Oranjes, Wilhelmina in- weer in het Londense Palace, voor een so- doop van Irene, Vrede, nu geen bede meer was opdracht. van dat rampjaar bracht Sumatra het Prinselijk ge- Canada, omdat zelfs Lon- veiligheid scheen te bie- betrok na korte tijd een de kinderen, enig per- drie rechercheurs ingerich- flm Ottawa, waar het tot de ?r naar ons land is blijven s Juliana heeft met haar in Canada, ondanks het be- e werk dat zij als Kroonprin selijk ging vervullen zoals bezoeken en redevoeringen, ater trekkelijk "gewoon" leven i do leiden. De aanhalingstekens ;nA?n in dit geval slechts dat tijd niets ter wereld meer was. Zij slaan in geen enkel op het feit, dat zij lid was i vorstenhuis. Zij heeft daar leven in een sfeer, waarin volle honderd procent per verdiensten en karakter de waren gaan innemen van onoprechte, op maat- afstand fife die zich voor zijn met Prinses Juliana Jaren als gewoon burger had kunnen be veel meer dan welk an- het Koninklijk Huis de mwvi gekregen, als ieder mens 1 1 zien door schone schijn en Ht.hpid die daardoor ook in periode van zijn huwelijk sterk om hem geweven om de andere Oranjes, was de eerste der die een zo gunstige positie Een dergelijk doorzicht heeft ook Juliana natuurlijk wel geleerd maar toch hebben de Canadese Jaren haar door afwezigheid van de onwaarach tige hofsfeer dichter bij de gewone wereld gebracht en haar de wegen naar die wereld en haar mensen, beter leren kennen dan welke pe riode voordien dan ook. Dit heeft direct en indirect, en vooral ook later een belangrijke in vloed gehad op de vorming van de prinsesjes, waardoor die op haar beurt op welhaast ideale wijze werden voorbereid op hun toekomsti ge taken, waartoe zij door geboorte geroepen zijn. De Canadc respecteerden haar dringend verzoek om "privacy" ook voor de opgroeiende prinsesjes Bea trix en Irene. Maar dat betekende niet dat men de Nederlandse gas ten vergat. Dat bleek overduidelijk op en na 19 januari 1943, toen in de verloskamer van het Burgerlijk Ziekenhuis van Ottawa Prinses Margriet werd geboren. De kamer was door een speciale wet afgekon digd door het Canadese gouverne ment, lijdelijk tot Nederlands grond gebied verklaard omdat de nieuwe Oranjetelg beslist de Nederlandse nationaliteit moest hebben. Na de geboorte stroomden officiële en "ge wone" gelukwensen naar het prinse lijk gezin en naast de Britse vlag werd voor het eerst en eigenlijk tegen de wettelijke voorschriften in op het parlementsgebouw de na tionale vlag van een vreemde mo gendheid gehesen: de Nederlandse. Sindsdien is dat nooit meer voorge komen. Op een ldein gebied in Nieuw Gui nea na, waar de guerrilla-strijd te gen de Japanners voortging ook na de oapitulatie in Indonesië, was De West in de oorlogsjaren het enige vrije deel van het Konkrijk der Ne derlanden. Deze vrijheid heeft Julia na met beide handen aangegrepen, om de banden tussen Oranje en de bevolking van dit gebied te verste vigen. Maar door allerlei omstan digheden kon zij pas in de herfst van 1943 naar deze gebieden, behalve naar Curasao waar toen een ge vaarlijke griep heerste. Het enthou siasme van de bevolking kende geen grenzen, vooral teen Juliana in een officiële rede de verzekering gaf dat de oorlog en de komende wederop bouw dn vrede de gelegenheid zou bieden om te komen tot een alge meen bestel van vrijheid naar eigen keuze, rechtvaardigheid ook tussen de volkeren en maatschappelijke en militaire vrijheid. In maart 1944 bracht Juliana het eerder afgelaste bezoek aan Curasao en daar knoopte zij, op verzoek van de regering van Venezuela, een kort bezoek aan dat land aan vast. Prins Bemhard was al in 1942 in Surina me en Curasao geweest tijdens een inspectiereis langs de Nederlandse troepen. Niet onvermeld uit deze tijd mo gen blijven de officiële bezoeken, die zij aan de Verenigde Staten bracht, en die een reeds bestaande vriend schap tussen de Oranjes en presi dent Roosevelt verstevigden. De oud- stf twee prinsesjes maakten één van die ontmoetingen met de Ame rikaanse president en zijn vrouw mee. In Europa gaat dan de strijd een grote keer ten goede nemen: de in vasie, de doorbraak naar de lage landen en de Duitse Rijn, de be vrijding van Belgie, van zuidelijk Ne derland. Juliana pakt haar koffers, en vliegt naar Landen. Te vroeg. Net zoals op Dolle Dinsdag, 5 sep tember 1944, ontelbare duizenden te vroeg langs de wegen in Noord Ne derland stonden om de geallieerden te begroetten en toen zij en passant de horden Duitsers naar het oosten zagen vluchten. De Geallieerde opmars kwam ab rupt tot sbaian, de Slag bij Arnhem om de zaak toch nog te farceren, werd een geallieerde ramp, de Duit sers keerden terug en de afschuwe lijke terreur van de hongerwinter waarin de razzia's de kampen, de wraaknemingen van de bezetters te gen de acties van de binnenlandse strijdkrachten en ook de gevechts handelingen zelf zoals de bombar dementen en de Duitse V-wapens en vooral de honger, honger, honger en koude, bittere koude, gingen ontel bare duizenden slachtoffers maken, in een land, dat zich al bevrijd had Prinses Juliana in de oorlogsjaren en tijdens haar bal lingschap in Canada in gesprek met president Franklin D. Roosevelt en diens echtgenote Eleanor Roosevelt, waarbij zij de zaak van de Nederlanders-in-nood bij de machtigste bondgenoten van ons land in de Tweede Wereldoorlog be pleitte. Roosevelt zou de overwinning van de geallieerden niet meer meemaken, maar zijn weduwe was later in Neder land en bezocht de toen al Koningin geworden Juliana in het Paleis Soestdijk. Pas op 4 mei 1945 kan Radio Oranje des avonds uit Londen be richten, dat de Duitsers hebben ge capituleerd in een "plechtigheid" in Hotel de Wereld in Wageningen, waar ook Prins Bemhard bij aanwe zig was. Juliana was tot Januari van dat Jaar in Londen gebleven, reisde toen terug naar Canada en komt in april 1945 terug in Londen. Tegen het eind vain die maand, wanneer t gonst van geruchten over een Duit se capitulatie, vliegt zij met Konin gin Wilhelmina naar Zuid Neder land. Daar hoort zij op de avond van 4 mei, net als zovele landgeno ten boven de rivieren die illegaal naar weinige illegale radio's luister den, dat de nachtmerrie van vijf Ja ren ten einde is. Een ander, veranderd, Oranje stond klaar om in een veranderd Nederlands volk terug te keren. Twee maanden na de capitulatieop 4 augustus 1945, keert Julinana met haar gezin definitef in Nederland terug in twee Dakota's, die landen op het vliegveld Teuge. Even na de landing zet Prinses Margriet haar eerste stappen op Nederlandse bo dem. Er wacht een sobere tijd, zonder veel uitbundigheid maar met een overweldigende hoeveelheid werk. Prinses en Prins nemen een belangrijk aandeel in het werk van "herstel en ver nieuwing" hoewel zij tot hun teleurstelling moeten ondervin den, dat herstel van het oude, met alle teleurstellingen en con flicten en verdeeldheid vaak vlotter van stapel loopt dan de vernieuwing, waartoe de tijden alle mogélijkhelen hadden ge opend. tol kIer de hoede van enkele typisch Engelse bobbies steken Prinses Juliana met Irene in de Herwagen en Beatrix aan het handje van een verzorgster in gezelschap van een andere ver- >ok rgster een Londense straat over. Het was in de eerste dagen na de capitulatie van Nederland veI »r het Duitse geweld, voordat Juliana en de kinderen een nog veiliger heenkomen (moesten) idei tken in het verre Canada. Het was in deze jaren vooral, dat Juliana zich het "hart en gewe ten" van het Nederlandse volk ging tonen door haar intense medeleven maar ook door haar stimulerende activiteiten op maatschappelijk ge bied, voor de Jeugdzorg en voor de bezinning op nationale en interna tionale vormgeving aan de in moei lijke oorlogsjaren gegroeide idealen. Prins Bernhard heeft vooral in die eerste naoorlogse Jaren een grote naam gemaakt als zakelijk kataly sator en gangmaker, als koninklijk ambassadeur voor het Nederlandse bedrijfsleven. De andere zeker niet onbelangrijk ste taak van het kroonprinselijke paar lag op het meer besloten ter rein van het gezin, dat tot grote vreugde van ons volk op 10 februari 1947 werd uitgebreid met het vier de kind, Maria Christina, aanvanke lijk Marijke genoemd, later op eigen verzoek Christina. Dat Nederland werkelijk lief èn leed wilde delen met het Oranjehuis bleek op ontroerende wijze toen la ter bleek dat er een schaduw over dit jonge leven zou blijven liggen. Doordat Juliana tijdens haar zwan gerschap aan rode hond had gele den bleken de ogen van Marijke zich niet goed te hebben ontwikkeld. Het was een verband tussen ziekte en kwaal dat pas bij dit geval weten schappelijk werd vastgesteld. Hier door is later zo'n gevolg van een sa menloop van omstandigheden bij talloze zwangerschappen over de ge hele wereld voorkomen. In de zo mer van het eerste levensjaar van Marijke werd zij in het Utrechtse Ooglijdersgasthuis geopereerd maar zonder succes. Vooral Juliana heeft deze handi cap voor haar jongste dochter bij zonder moeilijk kunnen verwerken. Hieruit zijn ook later de enige ern stige problemen in het huwelijksle ven van Juliana en Bernhard voort gekomen, waarover later meer. Prinses Marijke was nog maar ruim een half Jaar, toen haar moe der vrij plotseling de volle zwaarte van haar taak in ons volk te dragen kreeg. De oorlogsjaren bleken een zo zwa re tol te hebben geeist van de krachten van Koningin Wilhelmina, dat zij, die het koningschap op te Jeugdige leeftijd aanvaardde om het zonder regentschap te kunnen stellen slechts in een regentschap tot twee maal toe de mogelijkheid vond, om haar gouden regeringsjubileum te vens tot haar abdicatie te kunnen maken. Zeker heeft bij het besluit tot aftre den van Wilhelmina tevens meege teld, dat zij zidh door de slopende invloed van de oorlogsjaren niet meer krachtig genoeg voelde om een van de moeilijkste besluiten van haar toch waarlijk niet onbewogen be wind met haar handtekening te beze gelen. Een Koninklijke handtekening, wordt in onze monarchie gezet on der verantwoordelijkheid van de re gering, officieel zonder verantwoor dingsplicht van de Koning of Konin gin. Niettemin kan die zichzelf de ze delijke plicht opleggen, geen handte kening te plaatsen die zaken effec tueert welke indruisen tegen de diep ste persoonlijke overtuiging. Deze hoge opvatting van haar taak heeft mede geleid, naast zuiver medische, tot een terugtreden van Koningin Wilhelmina. Wij doelen hiermee op de ontwikkeling van de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië, die telkenmale ingrijpen de maatregelen vereisten en uitein delijk culmineerde in de soevereini teitsoverdracht van 1949. Nederland was toen drie eeuwen min of meer nauw verbonden geweest met de tachtig miljoen zielen omvattende volken van Indonesië. Die soeverei niteitsoverdracht was de tweede in krimping van het Koninkrijk tijdens de Oranjemonarchie. In 1830 vond de afscheiding van de zuidelijke Ne derlanden. België plaats. Koningin Wilhelmina was persoon lijk niet tegen grote vrijheid en zelfbeschikking van Indonesië. Reeds op 7 december 1942 had zij in een befaamd geworden rede voor Radio Oranje na een verklaring in het Amerikaanse Congres verklaard, dat het rijksbestel na de oorlog grondig diende worden te herzien, waarbij aan Indonesië een grote zelfstandig heid toegekend zou moeten worden. Maar een volledige scheiding was iets. wat zij niet ten volle kon aan vaarden. Het zou uiteindelijk nog tot eind 1949 duren, voordat Juliana als Ko ningin haar handtekening onder het zwaarwichtige afscheidingsdocument zou zetten, maar de nadering van deze gebeurtenis heeft het besluit vam Wilhelmina, om het roer in jon gere handen te geven, versneld. Eenvoudig en waardig en onver moeid ondanks de genoemde per soonlijke problemen neemt Juliana als regentes van 10 oktober tot 1 december 1947 het koningschap waar. In het voorjaar verneemt het Ne derlandse volk, dat Wilhelmina an dermaal een beroep moet doen op een regentschap om op nadruk kelijke wens van haar dochter haar koninklijke waardigheid te blij ven dragen tot na de viering van haar gouden regeringsjubileum. Dit tweede regentschap bracht bijzonde re problemen met zich mee. waaron der een uiterst moeilijke kabinetsfor matie, ook alweer moeilijk door het Indonesische probleem. Het tweede regentschap duurde van 14 mei tot 30 augustus 1948. Enkele dagen noemde het Nederlandse volk zijn Koningin nog Wilhelmina. Op 4 september 1948 vindt in het Paleis op de Dam in de hoofdstad de abdicatie van Wilhelmina ten be hoeve van haar dochter Juliana plaats. Op 6 december is de officië le inhuldiging na de eedsaflegging door de jonge vorstin. Het eerste Koninklijke Besluit, waaronder Juliana haar handteke ning zet als Koningin in plaats van als regentes is 't besluit, Wilhelmina te benoemen tot Ridder eerste klas se in de Militaire Willemsorde. Het zal waarschijnlijk de handtekening van deze aard zijn, die zij met de grootste liefde en overtuiging heeft gezet in haar thans 25-jarige periode als Koningin der Nederlanden. Minister-president dr. W. Drees zei in een toespraak over de radio on dermeer het volgende: "Koningin Wilhelmina heeft in de loop van haar bewind, hoe gezegend het ook in vele opzichten is geweest, de ge varen groter zien worden en de tij den ongunstiger. Koningin Juliana begint in 'n tijd van moeiten en zware zorgen. Moge haar de zegen geschonken worden van een leven, waarin de volkeren onder haar kroon hun lot lichter zien worden, hun samenwerking nauwer, de vre de beter beveiligd". De goede wensen zouden beslist niet in vervulling gaan In augustus 1945 komt Prinses Juliana met haar echtgenoot en de drie prinsessen terug in Nederland, ivaar zij in Dakota's landen op het vliegveld Teuge. Deze foto toont de hereniging van Oranje en Nederland, waarbij Prinses Margriet (uiterst links) de eerste voetstappen zet op echt Nederlandse bodem. Zij zou later de eerste van de prinsessen worden, die een "echt Nederlandse jongentot levenspartner koos. klonken bij het derde eeuwfeest van Leidens ontzet in de Pieterskerk de woorden en Oranje hecht is niet een verdrag, niet een gelofte, niet een eed, het en liefde. Zij zijn niet verbonden, want wat verbonden is kan worden kt. Zij zijn één. Om ze van elkaar te scheiden zou men een eenheid moeten de Duitse horden zijn daar niet toe ito staat gebleken. Het tegendeel in die jaren 40-45. Bovendien bleek later, dat de ballingschap waarin zij het gezin dreven bijzonder veel heeft bijgedragen tot wat we in de huidige >gie zouden noemen het omturnen" van Oranje tot een „gewoon gezin". En Nederland, dat uit de volstrekte chaos herrees hadden wij zo'n „gewoon Soestdijk bitter nodig.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17