Hart spreekt mee in oordeel van verstand VRIJHEID PROEVEN ALS LEIDS STUDENTE Nederlander en wereldburger STORMACHTIGE ENTREE PAGINA 16 1 948 JULIANA REGINA 1973 DINSDAG 4 SEPTEMBI Het leven hernam zijn loop. In februari 1936 ontmoette Prinses Juliana tijdens een ver blijf in het Oostenrijkse Igls, waar zij ontspanning zocht in de bergen die zij door haar vader had leren liefhebben, een jonge man die ruim een half jaar later ons land en het hart van ons volk zou binnenstormen met een ontwapenende onstuimigheid: Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. De eveneens stormachtige uitbun digheid waarmee deze keuze van Ju liana begin september 1936 werd ont vangen door het Nederlandse volk was 'n unicum. Een uitbundigheid die slechts geëvenaard zou worden door de uitgelatenheid bij de bevrijding in 1945. In zekere zin was september 1936 dan ook een bevrijding. Het was te representatieve plichten afwezig moest zijn. Haar jaarclub, de „zee sterren" genaamd, telde vijftien stu dentes. Zij heeft een enigszins afwijkend studieprogramma, dat hoofdzakelijk gericht is op haar komende taak. Het past niet in een of ander nor maal studieprogramma. Dat was ook niet nodig, omdat zij bij gebrek aan een wettelijk einddiploma middel baar of voorbereidend hoger onder wijs toch geen examens kon afleg gen. Dat zou met allerlei bijzondere wettelijke voorzieningen wel geregeld kunnen worden, maar Juliana heeft daarvan afgezien omdat zij dan in een uitzonderingspositie zou komen en aangezien zij er rekening mee moest houden, dat zij wellicht toch niet een volledige studie zou kunnen voltooien in verband met steeds meer wetenschappelijke representatieve verplichtingen en andere vormen van voorbereiding op het koning schap. Tot haar leermeesters behoorden ondermeer de hoogleraren Van Ey- singa (ook al in haar schooltijd), vooral Huizinga, Kranenburg, Ver- wey en Duyvendak. Voorts kreeg zij nog privé-onderwijs van andere co ryfeeën van de wetenschap. Ongedwongen, niet lastig gevallen door opdringerige belangstelling in universitaire kring of burgerij, heeft Juliana die 28 maanden van haar studie als mens onder mensen kun nen leven in Katwijk en Leiden. De ze vrijheid heeft heel duidelijk haar stempel gedrukt op de ontwikkeling van karakter en menselijk gevoel van de prinses. Niettemin heeft zij er niet zo volle dig de vrijheid genoten, die haar dochter Prinses Beatrix ten deel zou vallen. De tijden waren nu eenmaal anders, en ook de opvattingen om trent wat voor een kroonprinses wel en niet „kon". Typerend daarvoor is de keuze van haar woning: in Kat wijk, terwijl Beatrix de vrijheid had, zich in het centrum van het Leidse universitaire leven te vestigen: aan het Rapenburg. In december 1929 verliet Juliana de Leidse universiteit officieel. Haar studie eindigde evenwel pas op 31 Januari 1930, toen haar de bul werd uitgereikt als eredoctor in de lette ren en wijsbegeerte, zowel als bewijs van dankbaarheid voor de eer, de academie bewezen als blijk van de grote waardering voor de wijze waarop de prinses haar studie had opgevat. In een eenvoudige plechtigheid die werd bijgewoond door de gehele koninklijke familie (Juliana zelf, Ko ningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Koningin-Moeder Emma) vond de ere-promotie plaats in de senaats kamer. Daarbij gaf prof. dr. J. Huizinga, de historicus van wereldfaam die als haar promotor optrad, ondermeer het volgende judicium: „Uitnemende ijver, lust tot onder zoek, helder begrip en oorspronkelijk heid van geest". Wie Huizinga kende, kende zijn afkeer van holle fraseologie, zijn on- Prins Bernhard, die in september 1936 met laaiend enthou siasme door het Nederlandse volk werd ingehaald als een volslagen onbekende van wie wij alleen wisten dat hij en Juliana het "zeer eens" waren geworden, heeft zich de ach ting en waardering van dit volk sindsdien niet automatisch verworven als echtgenoot van onze tegenwoordige koningin. Zulk een automatisch verworven achting zou ook alleen maar voos en onstandvastig zijn. Het was bijzonder verheugend, dat Koningin Wilhelmina in een "open brief" nooit eerder vertoond in welke mo narchie dan ook enige maanden voor haar abdicatie ter gelegenheid van de laatste verjaardag van Bernhard als echtgenoot van de Prinses in plaats van Koningin, ons Ne derlanders vroeg hem niet "Prins Gemaal" te noemen. Die titel zou hem op het tweede plan plaatsen en achting tot een functionele waardering maken. Prins Bernhard heeft zich door hard werken en diep begrip de waardering van ons volk verworven. Voor zijn echtge note is hy een onmisbare steun geweest zowel in haar maat schappelijke taak als in het gezin van Soestdijk. De nadruk valt in de herdenking van het zilveren regerings jubileum vanzelfsprekend op Juliana en de historie. Maar een kenschets van prins Bernhard, die zoveel heeft bijge dragen tot wat onder het bewind van Koningin Juliana en voordien tot stand is gekomen mag op deze pagina's niet ontbreken. We moeten het kort doen, al zouden er boeken over de Prins der Nederlanden te schrijven zijn (hetgeen ook gebeurd is)zakelijk idealist, idealistisch realist. Niet taai maar on gelooflijk wilskrachtig. Een intens hard werker met een fa belachtig absorptievermogen, gepaard gaande aan de gave om het overbodige te negeren en vergeten. Iemand die meestal gelijk heeft omdat hij weet waarover hij praat, maar die nimmer het gelijk zoekt, en altijd bereid om onge lijk te erkennen. Even snel van oordeel, inzicht en beslissing als snel op de weg en in de lucht. Zeer soms hinderlijk zelfbewust en vast in eigen overtuiging maar evenzeer vrijwel blind varend op het kompas van hen die hij zijn vertrouwen heeft geschonken. Openhartigheid gevend maar ook verlan gend en bij 'n verheugend gebrek aan lange tenen ook aan vaardend. Primair emotioneel en impulsief maar zijn gevoelens met strenge zelfdiscipline in de hand houdend. Begiftigd met een merkwaardig vermogen om gevoels-details evenzeer te achten als de verstandelijke grote lijn. Een gezonde humor en een spontane jovialiteit parend aan een diep gewortelde ernstige levensopvatting welke getuigt van moed zonder roe keloosheid. Als ambassadeur een katalysator maar niet een motor voor de Nederlandse welvaart en de Nederlandse naam. Steeds getuigend van een verworven maar welhaast aangeboren lijkend Nederlanderschap in hart en nieren maar evenzeer getuigend te behoren tot de samenleving van mensen. Patriot naast internationalist. Nederlander en wereldburger. Het lijken tegenstellingen, deze eigenschappen en gaven. Maar in hun totaliteit vormen die eigenschappen een gaaf mens. Juliana had geen betere partner kunnen vinden voor haar moeilijke leven. bevangen eerlijkheid die hem zo'n oordeel nooit over de lippen had la ten komen zonder er met overtuiging achter te staan, zijn karakteristiek, sprekend van geestdrift des harten om toch vooral de dingen waarlijk goed te verstaan, van nauwwegende kritiek, van drang tot begrip van algemene normen en bovendien van ,het hart dat steeds deel heeft aan het oordeel" behoudt ook voor deze tijden nog een volstrekte geldigheid. Enige van die typeringen werden andermaal gegeven toen Prinses Ju liana in de loop van haar Canadese ballingschap in 1941 een ere-docto- raat ontving in de stad Holland in Michigan. Prins Bernhard woonde deze ontroerende plechtigheid temid den van honderden uit Nederland stammende of uitgeweken belang stellenden bij. Hoewel de studietijd van Juliana was afgelopen, heeft Leiden sindsdien heel veel bezoeken van de kroonprin ses later koningin gehad, die aan de nauwe banden met de sleutelstad herinnerden. Zij woonde heel veel lustra van de universiteit bij samen met club- en Jaargenoten, liep herhaaldelijk mee in de tradi- tionale stoet van oud-alumni in haar eigen jaargang van 1927, en gaf ook acte de presence bij vele ande re Leidse hoogtijdagen in haar offi ciële functie. Vanzelfsprekend was zij vaak in haar vroegere studiestad in de tijd, dat Beatrix en later Margriet hier studeerden. Meestal was dat on opvallend en privé, als moeder van een Leidse studente. Na haar studie wachtten Juliana talrijke openbare plichten. In de eerste plaats moet genoemd worden t ere-voorzitterschap van het Na tionaal Crisis Comité dat mede op haar initiatief tot stand kwam om de ergste nood te lenigen van de gro te economische depressie van de Ja ren dertig. De titel „ere-presidente" betekende beslist niet dat het een ere-baantje was. Zij zat dikwijls aan de telefoon van het hoofdbureau om allerlei Nederlanders te woord te staan die echt niet wisten dat zij de kroonprinses aan de telefoon hadden. Datzelfde gold ook voor de functie van voorzitster van het Nederland se Rode Kruis waaraan twee heel droevige gebeurtenissen vooraf gin- Prinses Jv.liana óp de "binnenplaats van het Leidse Academiegebouw na haar erepro motie in januari 1930. Rechts de rector magnificus in dat jaar prof. dr. N. van Wijk. gen en haar functies in de Jeugd beweging. Bitter troffen de slagen van 1934 het koninklijk gezin. Na de dood van haar innig geliefde grootmoeder Emma op 20 maart van dat Jaar kwam enkele maanden later het plotseling overlijden van haar va der Prins Hendrik wel heel hard aan bij de prinses. Voor prinses Juliana brachten de ze gebeurtenissen niet alleen veel leed mee, maar ook een plotseling veel grotere openbare taak, die zij ten de le van haar overleden vader maar ook van Wilhelmina moest overne men, die zich in die jaren wat meer uit het openbare leven terug trok. Wilhelmina verouderde in die ja ren zienderogen. Bovendien kwamen belangrijke functies vakant die Em ma nog steeds had vervuld, zoals bij de tuberculosebestrijding. Ook daar aan ging zij haar aandacht wijden. Maar veel uiterlijk vertooi sinds de voorzomer van 1934 Er legden zich een stilte e een beangstigende eenzaaml rond de troon. Vakanties weri gens incognito in 'n rustige on in het buitenland doorgebracl ter pas, in 1936 zou blijken, di periode van vereenzaming o grondslag werd voor een nieu bloei van het Huis van Oranje. eenzaam geworden rond de troon in de dertiger Jaren. Prins Bernhard kwam in ons land als bevrijder van een misschien niet volledig bewuste maar toch wel aanwezige zorg over de bestendigheid van de band tussen Oranje en Nederland. De wijze waarop hij zijn entree maakte, in een beroemd geworden open auto'tje, Joviaal en wars van stijf ceremonieel, bleek al spoedig ty perend te zijn voor zijn vitaliteit, openheid en blijmoedigheid. Er was in die Jaren nog geen spoor van ver zet tegen de oorspronkelijke nationa liteit van de gemaal van de troon opvolgster, zoals dat een Jaar of der tig later wel zou zijn hetgeen toen tot de ernstigste na-oorlogse crisis rond het koningshuis zou uitgroeien. Het had aanvankelijk in de be doeling gelegen, dat Prins Bernhard geruime tijd in ons land zou verblij ven om zich op de hoogte te stellen van de toestanden en verhoudingen en om zich onze taal geheel meester te maken (wat nadien wel aardig maar nooit helemaal gelukt is), al vorens de verloving publiek zou wor den. Dat is niet gelukt door een toeval lige samenloop van omstandigheden, waarin een attente Journalist met speurzin een rol speelde. Derhalve werd al begin september 1936 de ver loving bekend gemaakt waarbij Prin ses Juliana de beroemd geworden woorden sprak „Wij zijn het eens ge worden, en wel zeer eens". Prins Bernhard kreeg daardoor niet meer de gelegenheid, anoniem met ons volk kennis te maken. Een merkwaardige analogie zou In september 1936 stormde Prins Bernhard voor het eerst als officieel verloofde van onze kroonprinses in dit open autootje (op de foto voor het Paleis Noordeinde in Den Haag) ons land en de harten van de Nederlanders binnen, daarmee een nieuwe periode voor Oranje inlui dend. optreden bij de verloving van Prin ses Beatrix, die op 28 juni 1965 voor tijdig bekend moest worden gemaakt omdat toen op wat onbescheidener wijze een groeiende verhouding pu bliek was geworden. De kreet dat „de geschiedenis zich herhaalt" lijkt niet zonder grond te zijn. De intrede van Prins Bernhard be tekende ook een verhuizing van Prin ses Juliana, zij het een symbolische Zij verliet de „gouden kooi" waarin Wilhelmina zich opgesloten gevoelde om bewust gewild intrek te nemen in een „glazen huis". Zij en haar gezin hebben daarvoor grote offers moeten brengen, maar deze figuurlijke ver huizing paste in de nieuwe tijd, in de maatschappelijke heroriëntatie. Deze offers, waarover latei zijn als zodanig niet altijd d( volk aangevoeld en begrepen. H len wel eens te dicht staan gezin, zelfs met een persoonli, deel in dit gezin op 'n wijze van anderen in ons eigen gezi voudig niet zouden dulden. In zijn toespraak tot het paar tijdens de huwelijksingi op 7 januari 1937 de hui datum van Koning Willem Koningin Emma —merkte pre buik ondermeer het volgent „Waar elk huis het nodig h leven onder open hemel, zal dat nodig hebben in dubbele Uw hoge plaats temidden vi Nederlandse volk, Uw meer d wone verantwoordelijkheid teg o) kander en tegenover ons vat en daarmee tegenover God i tot plicht met grote wijsheid t delen in Uw persoonlijk èn openbaar leven". Een toespelir op dat glazen huis, waar koninklijk gezin sindsdien he leefd, vooral als gevolg van d lutionaire maatschappelijke k'<lmgen Juist sinds 1937. De tijd van toen tot nu, no iuim eenderde eeuw, is in h van de historie niet lang. li staatkundig, maatschappelijk, selijk, technisch, wetenschai politiek, economisch en geestei zicht hebben zich in deze ck zo grote veranderingen voll dat zelfs de vraag rijst, of i leen een radicale breuk met ties en verhoudingen van gisti mensheid in staat zal stellen, reld van vandaag en morgen 'kunnen. Vooral dank zij Jul Bernhard is althans één sterk genoeg gebleken voor ving: de band tussen Oranje derland. Nederland leefde intens het jonge prinselijke gezin bleek uit de vreugde toen werd, dat een nieuwe Oranje? tie zich had aangediend, schrik en angst na een zeer< auto-ongeluk van Prins Bern november 1937. Voorts bij boorte van Beatrix, „zij die g maakt", voorts in de groeiel zorgdheid over de dreigende i tionale toestand, de vreugde geboorte van Prinses Irene in tus 1939 wier naam „vrede" kfi later een vergeefse hartekree te zijn, de beklemming toen d om Europa eenmaal was d waarmee een betrekkelijk ge" eerste tijdperk van het pi gezin in Soestdijk werd be En dan barst op 10 mei 194 wine van geweld, tyrannie,' drukking en lijden over Wes pa en ook Nerrderland los. I Jaar later zou de banjir in| iq worden. Niet alleen 'n ander land achterlatend, maar ook rj anderde wereld met een vel j, Koningshuis in een verander e) Op dertien september 1927 treedt „Jula van Oranje" zoals zij spoedig voor enkele vriendinnen gaat heten, het Leidse studentenleven en een van de gelukkigste perioden van haar leven binnen. Het was haar eigen wens geweest even zeer als die van haar ouders om enige tijd „gewoon stu dente" te kunnen zijn voor een vrije ontplooiing zonder de druk en maatschappelijke beperkingen door haar toekomst. Aanvankelijk was voor deze academische vorming een jaar uitgetrokken, maar het zouden er bijna tweeëneenhalf wor den. Juliana nam haar intrek in de vil la 't Waelre aan de Katwijkse bou levard, welke villa later de prooi werd van de vernielzucht van de Duitse bezetters. Zij ging daar wonen met enkele Jaargenoten, de meisjes Roo seboom, Michelin en De Brauw, die heel goede vriendinnen van haar werden en bleven. Het huishouden werd geleid door mej. Sc hoe h, waar naast Juliana als secretaresse ook Jonkvrouw Van Sytzema als mede bewoonster heeft. In een nabijgele gen villa woont de vroegere kamer heer van de koning baron Baud. De vrijheid, die Juliana in die Jaren genoot, werd slechts (wrang genoeg) geëvenaard door de vrijheid van de ballingschapsjaren in Cana da, waarheen zij vluchten moest toen ons volk de meest afschuwelij ke dwingelandij uit zijn historie moest ondergaan. Juliana wordt lid van de WSL, de Vereniging van Vrouwelijke Studen ten te Leiden en wordt in de novi- tiaatsperiode, de mildere vorm van ontgroening precies gelijk behandeld als de andere studenten, zij het dan dat zij noodgedwongen eens voor Een glunderende Prinses Beatrix met haar moeder op de binnenplaats van de Leidse Academie op 7 juli 1961, direct nadat zij met goed gevolg het doctoraal examen had afgelegd. Het was het officiële einde van haar studie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 16