ENZ. ENZ. lart en geweten van en veeleisend volk Eeuwen is loor ons gesold met Oranje er merkwaardig Juliana )AG 4 SEPTEMBER 1973 1948 JULIANA REGINA 1973 Juliana kreeg by haar geboorte enn heleboel titels mee, waarvan er later enkele zyn vervallen, maar waaraan er door het over- lijden van Wilhelmina ook enkele zijn toegevoegd. Wetsontwerpen en Koninklijke Besluiten vangen j steedis aan met „Wy Juliana, by de gratie Gods Koningin der Ne- j; der landen. Prinses van Oranje Nassau enz. enz." Die enzovoorts besparen ons een heleboel papier, want zy staan voor de volgende K titels: Hertogin van Mecklenburg Schwerin, Prinses van Lippe Biesterfeld, Barones van Acqoi, Vrouwe van Ameland, Erfburg- gravin van Antwerpen, Barones van Arey, Ambachtsvrouwe van JBaarn, Barones van Beilstein, jErfgravin van Besangon, Vrouwe jvan Borculo, Barones van Breda, I Barones van Bredevoort, Gravin van Buren onder deze naam logeerden Wilhelmina en Juliana dikwyls incognito Barones van Burgenbach, Barones vanCobjns- plaat. Barones van Craenen- i donok, Gravin van Culemborg, I Barones van Cuyck, Barones van j Dassenburg, Barones van Diest, Gravin van Diez, Barones van Dongen, Ambachtsvrouwe van Ter Eem, Ambachtsvrouwe van Eem- nes, Barones van Eindhoven, Ba rones van GeertruidenbergBaro nes van Grave, Barones van Grimbergen, Barones van Herstal, Barones van IJsselstein, Gravin van Katzenelnbogen, Barones van Klundiert, Gravin van Leerdam, Vrouwe van de Lek, Vrouwe van Lichtenvoorde, Barones van Lie- velt, Hertogin van Limburg, Vrou we van Het Loo, Barones van Sint Maartensdyk, Barones van Meerhout en Montfoort, Barones vain Naaldwyk, Barones van Nier vaart, Barones van Nozeroy, Ba rones van Polanen, Barones van Prinsenland, Barones van Scher- penisse, Barones van Sichem, Ambachtsvrouwe van Soest en Soestdyk, Gravin van Spiegel- berg, Barones van Steenbergen, Barones van Turnhout, Markt- gravin van Veere, Gravin van Vi- anden, Barones van St. Vith, Markgravin van Vlissingen, Baro nes van Vorst, Barones van War neten, Barones van Willemstad, Barones van Zevenbergen, Baro nes van Hooge en Lage Zwaluwe. Nederlanders zyn op de keper beschouwd nogal won en slordig omgesprongen met dat kostbare erfgoed ranje heet. Wy importeerden het Oranjehuis in de een tegen eigen gezag rebellerende buitenlandse pep na een korte en kennelyk geslaagde proef- s prompt nationaliseerden tot Vader des Vaderlands, l,ke>ordat wy officieel een zelfstandige staat waren. Die er aan ig kwam pas in 1648, dit jaar 325 jaar geleden. was toen een tyd, waarin de monarchie, onder welke n ook, de gangbare staatsvorm was. Maar wy pasten ie Oranjes tot vorsten uit te roepen. Wy hielden het ïn die in wezen niet veel meer waren dan opper- )ers met een wel belangryke maar niet bepalende stem in het landsbestuur. Wy maakten er stadhouders van en veroorloofden ons dan ook nog wel een paar stadhouder loze tydperken. En al die ty d maakten we er onderling ruzie over of we die "Hollanders van vreemden bloede" nu eigenhjk wel wilden of niet. Af en toe stuurden we er eens eentje het land uit, dan weer hielden we by Goejanverwellesluis de echtgenote van een Oranje aan, en een andere keer lieten we weer eens een eigen Hollandse Oranje koning van Engeland wor den. Die heeft daar toen in Ierland mede de grondslag gelegd voor de moeihjklheden die daar thans zijn. Toen we eindelyk beivryd waren van het eerste koningschap, dat cms door de Fransen in de Napoleontische tyd werd opgedrongen, keerde Oranje in ons land terug op het Sche- veningse strand vanwaar Oranje negentien jaar eerder in ballingschap was gegaan. Overigens was er vrywel geen autoriteit die Prins Willem daar kon verwelkomen. Het was allemaal niet zo best geregeld en bovendien.... maakten we nog ahjjd ruzie over wat we nu met hem aan moesten. En eindeiyk besloten wy toen, na een proeftyd van 175 Jaar van Nederland een monarohie te maken en de Oranjes tot onze vorsten. Juliana is de vyfde in de reeks. Het ïybt wel of we altyd tegen de draad in willen zyn, maar dat heeft dan ook wèl tot iets goeds geleid. Overigens moet Oranje maar met een dergelijk recalcitrant volk zien te leven.... Prinses Juliana in 1909 in de wieg met haar ouders Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. It "valeis-klasje" waarin Juliana lager onderwijs kreeg met drie zorgvuldig geselecteerde leef- igenootjes. Juliana is het meisje rechts achter op de foto. its weinig koningshuizen of keizerrijken zijn overeind blijven staan in de politieke en schappelijke stormen van de negentiende en twintigste eeuw. In die eeuwen, maar J in de laatste, heeft het koningschap een andere inhoud gekregen. In dit tijdsbe- ligt de ontwikkeling van de samenleving, krachtens welke de bewondering en eer voor het gekroonde hoofd van de staat, mede-geërfd met de kroon, ruimte moesten n voor door persoonlijke verdiensten verworven aanhankelijkheid en liefde, al- eggi waardering voor de persoon. In wezen oefent de monarch zijn functie niet meer uit Ie gratie Gods" maar bij de gratie van het volk. Veel monarchieën hebben deze (chappelijke ommekeer niet overleefd: de Nederlandse wel. |:hien is dat voor een groot deel te danken geweest aan het feit dat Nederland pas oningschap aanvaardde in een tijd, dat de eerste scheuren ontstonden in het instituut Ie monarchie zelve, na de Napoleontische tijd. Het is dus een betrekkelijk jonge mo- ft iie, maar meer met open ogen bewust geaccepteerd dan bij de meeste andere volken eval was, waarbij de monarchie, al of niet gedragen door hetzelfde huis, louter en berust op traditie. echter ongetwijfeld ook een andere oorzaak aan te wijzen voor de hechtheid, waar- vo^ Mis land met het koningshuis van Oranje verbonden is gebleven. Een gevleugeld ge- wil, dat ieder volk de regering krijgt die het verdient. Het Nederlandse volk is loven gezegend door het lot, dat het steeds een vorst of vorstin kreeg, die het no- ad. Dit gold zeker voor Koningin Juliana, wier zilveren regeringsjubileum wij in dagen herdenken en die beschouwd kan worden als het hart en geweten van een ongemakkelijk, veeleisend volk. een moeder, die dezelfde moeilijkhe den en gevaren ais eens door haar zelf moesten worden overwonnen voor haar dochter hdeüp terzijde te stellen. Daarenboven had Juliana het voorrecht mede door haar vader te worden opgevoed. Dit vaderlijk gezag, dat Wilhelmina had moeben onibberen droeg meer bij dan de meesten on zer weten tot de vorming van Julia na in haar jeugdjaren. Maar toch: eenzaam, zij bet niet alleen. Ontegenzeggelijk genoot zij meer vrijheid en maatschappelijk contact dan haar moeder tijdens de eerste jeugdjaren en zo belangrijke jeugd-opvoeding. Dat was niet alleen het gevolg van de veranderende maatschappen j e omstandigheden en de aanpassing daarna van het ko ningschap, maar ook van het feit, dat zij niet zoaLs haar moeder stond voor de noodzaak, binnen luttele, ja ren geheel te zijn gevormd voor het dragen van zware verantwoordelijke plichten. De opvoeding buiten gezondheids leer en school was tot 1920 opgedra gen aan jfcvr. L. P. van de Poll, na dien aan jkvr. I. G. baronesse Sloet van Marxveld en mej. A. E. Ooster- lee. De .eerste twee namen accen tueren de „eenzaamheid", de laatste de nieuwere tijd, waarmee niets ten nadele van de voortreffelijke capaci teiten van die eersten gezegd bedoeld te worden. Hoogtepunten in de jeugdjaren van Juliana waren haar bezoeken aan haar grootmoeder Emma eerst in Soestchjk Juliana's huidige re sidentie en later in het Paleis Voorhout. Emma heeft haar rijke opvoedkundige gaven en ervaringen bij die talloze bezoeken niet onge bruikt gelatenVan haar invloed sbamt ongetwijfeld de mildheid, die het karakter van onze huidige Ko ningin zo sterk typeert. Kort voor de eerste wereldoorlog begon de schoolopvoeding van Julia na. Dit viel samen met de noodzaak voor de Koningin om voortdurend in Den Haag aanwezig te zijn, weshalve het koninklijk gezin naar de residen tie verhuisde. Wilhelmina koesterde de nadrukke lijke wens haar dochter enerzijds in vorm een zo „gewoon" mogelijke schoolopleiding te geven, maar daar naast een opleiding, die karaktervor ming stelde boven verstarde aanwer ving van parate kennis. De kennis zou bovendien gericht moeten zijn op de taak, die Juliana wachtte. Oriënterend contact met de beken de Haagse onderwijshervormer Jan Ligt hart, op wiens school met succes verjongde leermethoden werden toe gepast, leidde er toe dat er een klasje van vier leerlingetjes werd samenge steld uit Juliana van Oranje, Elise Bontionk, Elisabeth van Hardenbroek en Miek de Jonge. Alweer: niet al leen maar toch wel eenzaam Het klasje, waarvoor een school ruimte werd gecreëerd in Huis ten Bosch, kreeg een keur-corps van onderwijzers, mensen die toen al op him vakgebied internationale faam hadden verworven of dat later zou den doen. Om slechts enkede namen te noemen: prof. Gunning, prof. jhr. mr. Van Eysinga, prof. Verrijn Stu art, dr. Japikse. De keuze van een vooruitstrevende onderwijsvorm in het type Ligthart zou later een duidelijke analogie krijgen in de schoolkeus van Julia na voor haar dochters: de Werk plaats van Kees Boeke in Biüthoven. Juliana werd ook in haar school tijd gewend aan het betrachten van serieuze plichtsbetrachting, daartoe aangezet zowel door haar in dit op zicht legendarische moeder als door haar leermeesters. Zij kreeg door een strikt nagevolgd leerprogramma al vroeg inzicht in de maatschappelijke, politieke en staatkundige problemen van haar eigen en vroegere tijden. Reeds vóór haar meerderjarigheid (voor leden van het Koninklijk Huis 18 jaar hoewel de rest van ons volk nog altijd tot 21 Jaar „onmondig" is maar wel verplicht 's Komings wa penrok te dragen) in 1927, tijdens de Koningin Juliana legt de eed op de grondwet af in de Nieuwe Kerk in Amsterdam op 6 september 1948. Voordien had zij dit al tweemaal als regentes gedaan. schoolopleiding dus waarin lager, middelbaar en hoger onderwijs zan der duidelijke scheidslijnen in el kaar overvloeiden, openbaarde zich ook haar voornaamste voorkeur op cultureeel gebied. Zij erfde kennelijk niet de beeldende gaven van haar moeder (dde overigens bij Beatrix weer tevoorschijn zouden komen) en toonde ook matige muzikale in teresse. Wel toonde zij een opmer kelijke literaire begaafdheid, die me de aanleiding gaf tot een meer dan vormelijke belangstelling voor het theaterleven. In de laatste Jaren van haar schoolopvoeding leerde de prinses haar toekomstige plichten kennen tijdens veelvuldige bezoeken aan alle delen van het land, o.a. aan Zeeland tijdens de jaren dat België Zeeuws Vlaanderen wilde annexeren en aan Utrecht, waar zij de eerste steen leg de voor het oude Jaarbeursgebouw. De hallen van het nieuwe complex, dat na de tweede wereldoorlog is ver rezen, dragen de namen van de nieu we Oranje-generatie. „eenzaam maar niet alleen" .gin Wihlelmina heeft in wat andere betekenis —-het ,n Juliana beheerst tot 1936, meer dan haar moeder zij de gelegenheid kwam, men- intmoeten. Op slechts vierja- was indertijd Wilhelmi- eenzame schakel tussen en toekomst van de twee- Oranje. In 't be de twintigste eeuw werd de de sterkte van die schakel in dieper toen 'n zwangerschap Koningin voortijdig be en haar gezondheid ge- zeer te wensen overliet. enthousiasme van het bij de geboorte van Ju- 5 april 1909 was dan ook nationale zucht van op- De eerste naam, die het meekreeg was min of hartewens, niet alleen van maar tevens van ons volk: naar de stammoeder van de Juliana van Stolberg. Haar namen waren Louise Emma Louise naar de van Willem de Zwijger, haar die Oranje voor behield door haar opoffe- en sterke moederlijke ge- als regentes de periode tussen Willem III en Wil- Marie naar de moeder van en Wilhelmina, die de eretitel moeder des zou verwerven. De doop in de Willemskerk in Den 5 Juni door de hofprediker Gerretsen. Daarna verbrok en baby naar het Loo Dit was de eerste foto, die de Nederlanders te zien kregen van hun huidige Koningin. Erg traditioneel, in overeenstemming met de foto's die van alle baby's ter wereld werden genomen in gezinnen, die zich een fotograaf in deze dagen konden veroor loven. Eerste foto's van Oranje-baby's in 'n volgende generatie zouden veelal door de vaders zelf worden genomen. waar „zonneschijntje" een heerlijk thuis vond voor haar eerste levens jaren. Wel werden van tijd tot tijd bezoeken aan de verschillende pro vincies gebracht, maar meestentijds bleef Juliana in gezelschap van haar ouders in de uitbundige natuur en de gezonde lucht van het Gelderse, dikwijls ook alleen met haar vader die zij adoreerde. Maar tocheenzaam. Enig kind, koningskind bovendien. Het stond toen al vast dat zij op medische gronden enig kind zou blijven. Ten tweede male in enkele tiental len jaren werd een enig kind op de zelfde hoge en verantwoordelyke taak voorbereid in een miljoenenge meenschap. Andermaal dreigden de gevaren van vereenzelviging, die door Koningin Emma op zo bewonderens waardige wyze naar de mogeiykhe- den van die tijd waren overwonnen. Haar grote pedagogische inzichten, gepaard aan een diep moederlijke liefde ondanks zware maatschappe lijke verplichtingen dankt Nederland, dat Koningin Wilhelmina zich ont wikkelde tot een bij uitstek sociaal voelend vorstin maar daarnaast tot

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15