lockeyploeg doorstaat de slijtageslag Oranjeploeg valt na succes uiteen IJzeren moreel bezorgt Oranje de wereldtitel Scorebord Dames- ploeg eindigt als tweede Indag 3 september 1973 [STELVEEN Temidden van alle opwinding en gejuich >t middenveld en van de volgepakte tribunes om het we- ampioenschap van onze hockeyploeg stond Bart Tami- volkomen beheerst en uiterlijk onbewogen tussen de men supporters op de grasmat. De 26-jarige Tilburger ;e of de pleisters nog op zijn gewonde voorhoofd zaten i toen: "Misschien ben ik wel de koelbloedigste, maar zeker ïe meest gehavende van dit toernooi. Dit had overigens taal niet kunnen verhinderen, dat onze dappere ausputzer jNederland gisteravond om vijf minuten over half zeven iet laatste beletsel wegnam, dat voerde naar het wereld- fioenschap. enhuis vrijdag in de halve eind- tegen Duitsland was voor aminiau de twijfelachtige eer gd het sluitstuk te plaatsen titanenstrijd tegen India. En i het alsof het zijn dagelijk- was. ld in de strafballenserie was moment 3-2 voor Nederland, miniau raak schoot was Ne- de beste hockeyploeg ter Zo niet dan zou de laatste n deze eerste serie van ieder ballen de stand nog gelijk i maken, waarop een tweede £ou volgen. Evenals tegen hd schoot Taminiau echter It en laag in de rechterhoek, (lichtte hij rustig toe, "ik was al niet nerveus. Ik had me fan tevoren voorgenomen op- in die hoek te schieten. Ik leen altijd de keeper eerst zijn Innemen en dan kom ik pas •oren. Dat is voor mij het m nou. toen ging hij er ge- P" as dan het simpele slot van 1/2 uur topsport, dat het ui- Vergde van concentratie, inzet Iditie. En dat voor Nederland lal binnen drie dagen en Is afsluiting van een bijna lelijk zwaar toernooi, waarin Wedstrijden in tien dagen i worden gespeeld. De Ne- Ise ploeg doorstond het alle- q werd ook nog triomfator, loach Ab van Grimbergen en mannen hadden door een van tegenslagen moeten üerst al in die eerste dagen, ook opnieuw in dat laatste ■ende duel. )ranje na 10 minuten al niet en hopeloos lijkende achter van 0-2 aan en dreigde na rbitterde terugknokken, toen nd dan toch weer gelijk was alles toch nog niet scheef toe de Indiërs een strafbal toegewezen? Maar ook die werd overwonnen dankzij de ote keepersgaven van Maar- cking, die het schot van de grootmeester Govinda uit de mselde. n werden dan weer uiteinde- 3 "gehate" strafballen, geno- an de luttele afstand van 7 31 van doel, weer de scherp- 160 En naast mij stond op dat moment moederziel en verlaten de man die het allemaal "op papier" had uitge dokterd, coach Ab van Grimbergen. "Geweltiig", mompelde hij en toen "Heb Je misschien een sigaartje voor me". Hij stak er gulzig de brand in en zo vierde Van Grim bergen temidden van de deinende menigte op het middenveld het we reldkampioenschap. De grote bekro ning van zijn vele werk, allemaal in zijn weinige vrije tijd bewerkstel ligd. Maar toen dan toch werd er plotse ling gebruld om "Appie, Appie". Het v. aren de spelers die in de roes van de huldiging hnu vriend en de noeste stimulans voor een moment hadden vergeten. Maar toen ging hij op de schouders, de scheidende coach, die nu met een gerust hart het werk kan overdragen aan con ditietrainer Cees Tania. De man aan wie het te danken is, dat de Nederlandse ploeg onder al dat to meloze geweld van een dergelijk wereld toernooi overeind is gebleven. Wel diep heeft gebogen, maar zich weer heeft opgericht om toch, was het dan bijna struikelend, toch steeds weer de laatste knock out uit te delen. Geloof "Maar", aldus bezwoer Van Grim bergen, nog altijd op het omge ploegde middenveld, "we geloofden er dan ook in. Ja, ook toen we met 0-2 in deze finale kwamen achter te staan. En je ziet hoe ze hebben te ruggevochten, al dacht ik niet dat het opnieuw zo zou eindigen." Maar laten we behalve Taminiau en Sikking al die andere dappere strijders niet vergeten. Zoals André Bolhuis, de ruggegraat van het team in dit slotduel. De zwoeger en onverbiddelijke die overal opdook. In de voorhoede, maar ook op de doellijn. Die Nederland in de vierde verlenging op miraculeuze wijze redde van de „plotselinge dood" toen Sikking al gepasseerd was door de rappe Ashok Kumar en "Bolle" uit het niet opdook en liggend met zijn stiok de wereldtitel redde. Ol aanvoerder Nico Spits, die als rechtsachter alles dat over die zijde kwam aangolven meesterlijk afdam de. Of Ties Kruize, die evenals tij dens de Olympische Spelen van München opnieuw als topscorer ein digde en inn dit toernooi deze mid dag zijn derde hattrick verrichtte, met een strafbal en een strafcorner te "vergulden" waarmee alle schade wend uitgewist en ook nog een van de strafballen tot slot voor zijn re kening te nemen. Het noodlottige begin voor Neder land met twee strafcorners binnen vijf minuten was ongetwijfeld mede toe te schrijven aan de vrijgevig heid van de Maleisische scheids rechter Vijayanathan. In het eerste geval zag hij een "snijer" van een Indiër over het hoofd, maar strafte wel met een korte hoekslag toen Taminiau het hoge schot met de hand correct stopte. Daaruit kogelde Surjit Singh zijn ploeg naar 0-1 en vier minuten later copieerde hij een dergelijk schot bij een tweede strafcorner. BIJ min stens één van de twee strafcorners maakte Surjit echter "aanzienlijk" sticks, maar de donkere Vijayana than zag dat over 't hoofd. Dergelijke harde tegenslagen leken bijna niet meer te overbruggen, maar Nederland kreeg het toch voor elkaar. Al zes minuten later kon Kruize uit een strafbal onder doodse stilte uithalen voor 1-2, wel ke stand ook met de rust nog op het bord stond, maar ons team had toen zijn watervlugge tegenstander a. zover afgeremd en teruggeduwd, dat het rijp was voor nog een tref fer. Dat gebeurde kort na de pauze, ditmaal uit een strafcorner. Een kwartier voor het einde kwam Ron Steens Wouter Leefers opvol gen. Het werd nauwelijks een ver sterking, hoewel Leefers ook geen glansrol had gespeeld. Steens ach teraf: "De eerste dagen heb ik te veel gegeven in dit toernooi en dat brak me vooral in de wedstrijd te gen Duitsland op". Toen Nederland eenmaal de stand had gelijk getrokken bleken ook de kwieke Indische lichtgewichten toch vermoeidheidsverschijnselen te gaan vertonen, hoewel gezegd moet wor den, dat zij in de vijf verlengingen Nederland. India was een duel waarin beide ploegen al hun reserves in de strijd moesten gooien. Die heftig- en verbeten heid komt goed tot uiting in deze opname. De Nederlanders Zweerts en Leefers betwisten de Indiër Surjit Singh de bal. nu en dan dichter bij de zege zijn geweest dan Nederland. "Maar", aldus een lachende mana ger Schnitger", we bleven overeind, mede door de fantastische aanmoe digingen van de 8000 toeschouwers. Geweldig zoals dat ook geholpen en bijgedragen heeft tot deze fantasti sche happening. Ik zou ze wel alle maal champagne willen geven." Bo^elijk Jammer dat een derge- ptoernooi zo moet worden be- "ien tweede wedstrijd zou in gi< rgelijk geval misschien bevre- Per zijn geweest. Nederland won door bete- jfcloediger schutters en door 'o rmidabele keeper. Die voor de keer deze middag oog in oog te staan met de kleine Go- het schriele manneke met aarlij ke piratensnor. ie Govinda richtte beter dan strafbal. Hoog mikte hij op .terhoek, maar weer dook de bal uit zijn kooi. HIJ iet zich achteraf nauwelijks p.Therinneren. "Man, de ballen aan alle kanten om m'n jevlogen", grapte hij. Maar het, de wereldtitel was uit- ijk binnen. Nico Spits, die als een tussen de wedstrijden van dit af Joi was rondgegaan, liep uitge- •nd en zwaaide de wereldcup rde van een halve ton boven >fd alsof het een prijsje van is gold. Het miniatuurstick- 43|de zilveren met goud ingeleg- LAREN (ANP) Het feest, waarvan de Nederlandse hockey ploeg in de vroege avonduren van de zondag in het Wagener-stadion in Amstelveen het middelpunt was, zette zich later voort in mo tel De Witte Bergen in Laren, waar de hockeyers sinds 20 augustus him bivak hadden op geslagen en de omgeving veel had bijgedragen tot het fenome nale succes. Voor he teerst in de geschiedenis had een Nederlands elftal zich aan de wereldtop ge plaatst. Hadden onze landgenoten de Aziatische hegemonie gebro ken en was voor het eerst West- Duitsland in een groot toernooi overwonnen. De vreugde kende geen grenzen. Reeds in het stadion, waar ieder op zijn manier het geluk van het wereldkampioenschap verwerkte - de een uitgelaten, de ander stil letjes - en later in de feestzaal. Maar buiten het stadion, waar Bart Taminiau de spanning brak moet 't tot ver in de omtrek te horen zijn geweest, dat op deze historische hockeygornd een grote gebeurtenis plaa/tsvind. De spelers wierpen hun sticks in de tribu nes, daarmee hun dank betuigend voor de-geweldige steun, die zij van het publiek hadden ondervon den, en maakte met de wereld beker een rondgang langs de Jui chende tribunes. Rene Frank, de Belgische voorzitter van de Inter nationale Hockeyfederatie, reik te aanvoerder Nico Spits de tro fee uit en vervolgens ontving el ke speler een gouden medaille. De zilveren waren voor de Indi ërs de bronzen voor de Duit sers. Met een tomeloze energie hebben de Nederlanders het toernooi ge speeld. Zij wonnen daarmee maar daarmee niet alleen - de wereldbeker. Na floop kenden zij geen vermoeidheid. Ieder, die zondagavond in de Witte Bergen 'angs kwam, kan dat bevestigen Het voor de coach Ab van Bart Taminiau, Flip van Lidth de Grimbergen een vreugdevol af scheid van het Nederlands elftal, dat voortaan Cees Tania - reeds als trainer aan de ploeg verbon den - ook als coach zal hebben. „Het was het mooiste afscheid, dat ik me had kunnen voorstel len. Ik durfde er echter niet aan te denken", aldus Van Grimber gen, die aan zijn opvolger een wereldkampioen overdraagt. Ech ter geen kampioenselftal, want uit de huidige formatie vallen zes spelers weg, t.w. Nico Spits, die met interlandhockey stopt, Paul Litjens en Jeroen Zweerts we gens vertrek naar het buitenland.. Jeude en Andre Bolhuis. ..Maar ik zie toch de toekomst niet som ber in. Er is goede Jeugd, waar uit Tania kan putten. Het volgen de station op internationaal ni veau is een groot landentoernooi in februari in Nieuw-Zeeland en daarna in april 1974 het Europese kampioenschap in Madrid. In 1975 volgt dan het derde wereld bekertoernooi in Bombay. De weg naar Bombay is nog lang en de mogelijkheden om de spelers internationale ervaring op te la ten doen groot. Ik wens mijn op volger hetzelfde succes als ik hier heb gehad". Uitbundige vreugde in het Wagener Stadion nadat Nederland de hockeywereldbeker heeft veroverd. Van links naar rechts: Bolhuis, Leefers, Van Nes, Kruize, Litjens en Nico Spits. Coach Ab van Grimbergen met de cup op de schouders van Kruize en Doyer. De uitslagen in Amstelveen bij de heren van dit weekeinde zijn: fina le: Nederland-India 22 «Nederland wint met strafpushes), om de derde en vierde plaats: Pakistan-West- Duitsland 01, om de vijfde en zesde plaats: Spanje-Engeland 30, om de zevende en achtste plaats: Nieuw ZeelandBelgiië 31, om de negende en tiende plaats: Argentinië-Japan 2 1, om de elfde en twaalfde plaats: Maleisië-Kenia 10. De eindstand van het toernooi om de wereldbeker luidt: 1. Nederland, 2. India 3. Westduitsland,4. Pakistan, 5. Spanje, 6. Engeland, 7. Nieuw Zee land, 8. België, 9. Argentinië, 10. Ja pan, 11. Maleisië, 12. Kenia. De uitslagen bij de dames zijn: Nederland-Engeland 10, Nieuw ZeelandFrankrijk 50, Australië België 22, West Duitsland-Verenig de Staten 30, West Duitsland- Frankrijk 10, Nieuw Zeeland-Ver enigde Staten 81, Nederland-België 00, Engeland-Australië 02. De eindstand van het Jubileum- toernooi is: 1. West Duitsland 7, 11. 2. Nederland 7, 10. 3. Nieuw Zeeland 7, 9. 4. Engeland 7, 9. 5. Australië 7, 9. 6. België 7, 6. 7. Ver. Staten 7. 2. 8. Frankrijk 7, 0. AMSTELVEEN „Over het alge meen ben lk wel tevreden. Het was alleen Jammer, dat de meeste meis jes nog erg onervaren waren. Dat kon Je heel goed merken door de ups en downs tijdens het toernooi; er was geen constante vorm te be speuren". Deze korte analyse van coach Riet Küptr na de laatste wed strijd van Oranje tekende de situa tie in de Nederlandse damesploeg. Na een uitstekende 10 overwinning zaterdag tegen Engeland was zondag een teleurstellend 0—0 gelijk? spel te gen België gevolgd. De Nederlandse meisjes hadden de top van de ont moeting tegen Engeland, dat goed aan banden werd gelegd, niet kun nen vasthouden. Onafhankelijk van het resultaat tegen onze zuiderburen had het ove rigens al vastgestaan, dat Nederland het toernooi niet winnend kon afslui ten. Want nadat West-Duitsland via een magere 10 overwinning op Frankrijk een totaal van elf punten had behaald was het gedaan met de kans van Oranje op de eindzege. Men kon eveneens niet verder dan elf punten komen en in dat geval zou de overwinning van de Duitse meisjes woensdag op Nederland de doorslag geven. Die rekenarij was tenslotte niet nodig omdat Nederland één en het eveneens nog kansrijke Engeland op de laatste dag tegen Australië zelfs twee punten verspeel de. Daardoor ging de hoofdprijs naar West-Duitsland en kreeg Nederland de tweede prijs. Atletiek Twee atleten van het Leidse AV Holland hebben zaterdag deelgenomen aan de internationale marathon van Enschede en brachten het er niet slecht van af. Cor Kleyne liet een tijd afdrukken van 3 uur 4 minuten en 18 seconden terwyi Luit- zen Boonstra tot een tijd van 3 uur 13 minuten en 24 seconden kwam. De minister van CRM, mr. H. W. van Doorn heeft aan de Nederlandse hockeyploeg het volgende gelukstelegram gezon den: "Na veel spanning en inspanning een prachtig resultaat. Van harte gelukgewenst." De Nederlandse Sportfederatie bleef niet achter en stuur de het volgende telegram: "Nederland beleefde een ongeloof lijke sportmiddag stop De laatste slag is een daalder en een jubelend Nederland waard stop Fantastisch stop. Getekend Feith, voorzitter, Van Zijl, algemeen secretaris NSF.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13