Pasman is terug bij Danaïden „LUGDUNUM KOMT VAST WEL BIJ DE EERSTE VIER" Het zou dwaas zijn om spelers te gaan kopen r>r> SPORT EXTRA PIET WEDUWER VERZORGT DE ENTOURAGE OM DE SPELERS VAN RANDSTAD SPORT SATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 LEIDEN Wanneer dit weekeinde de korfbalcom petitie van start gaat betekent dat de eerste officiële wedstrijdenreeks, die onder de „vlag" van de KNKV plaatsvindt. Op 1 juli vond namelijk de volledige sa mensmelting van de twee bonden (KNKB en CKB) die het vaderlandse korfbal rijk was, plaats. De sa menwerking voor 1 juli was er al in competitiever band, waarbij de voormalige KNKB aan de Christe lijke bond de concessie deed, dat zijn ploegen zo nu en dan op zaterdag wedstrijden moesten gaan spelen. De integratie is nu dus volledig, waarbij het K(oninklijk) N(ederlands) K(orfbal) V(erbond) de nieuwe naam werd. Die naamsverandering was niet de enige wijziging. De nieuwe bond kreeg ook een andere voor zitter. De Amsterdammer Cor van Dijk volgde namelijk Ir. Duns op, die Jarenlang de voorzittershamer heeft gehanteerd. De nieuwe bond is voorts van plan het bondsbu- reau te verplaatsen van Rotterdam naar het sportcentrum in Zeist. Naast deze wijzigingen op be stuurlijk niveau werden er enkele speltechnische veranderingen be kend gemaakt, waarvan de redu cering van de strafworpafstand (van 4 tot 214 meter) en het toe staan van 2 wisselspelers(sters) de opmerkelijkste besluiten zijn. De Leidse korfbalwereld trok gedu rende het korfbaireoes overigens ook voldoende aandacht. „Bemid delaar" Link zag zijn fusie pogin gen medio Juni slagen. Met als re sultaat dat Vicus Oriëntis en Fluks ook al besloten op te gaan in één vereniging, die de welluidende naam .Fides Pacta" (voorstel oud- Door Wim van Vliet Fluks voorzitter Jaap van Nier- op) bij de „geboorte" meekreeg. Fides Pacta kreeg de plaats van het voormalige Vicus Oriëntis toe bedeeld (Overgangsklasse). Handhaven Voorzitter Jan de Haas: „Hand having stellen wij voorlopig voor op, maar het streven wordt toch wel in de toekomst een plaats in de hoofdklasse te bemachtigen". (In de zaalcompetitie is Fides Pacta reeds hoofdklasser, door de promotie van Vicus Oriëntis vo rig seizoen). Over de aanpassing op het sportieve vlak zegt de Haas: „Natuurlijk is het wennen aan elkaar. Ten eerste was het krachtsverschil tussen Vicus O- riëntis en Fluks groot en ten twee de hadden beide clubs een ander speltype .Bij Vicus hadden de speelsters een belangrijk aandeel in de doelpuntenproduktie. Een groot gedeelte van de eerste selec tie zal dan ook bestaan uit voor malige Vicus-soelers, die op hun beurt weer zullen moeten wennen aan de training van oud-inter national Jan Wals, die Fluks reeds vorig seizoen onder zijn hoede had. Er wordt momenteel drie keer per week getraind, wat teruggebracht wordt tot 2, als de competitie gaat draaien". Fides Pacta zal overi gens niet kunnen beschikken over Leniie Niesing (vanwege uitbrei ding van het gezin). Voorts zag F.P. de talentvolle Jan SJardijn overstappen naar De Algemene, hetgeen Jan de Haas als een groot verlies erkent. Daartegenover staat de terugkomst van Co de Haas, na 1 seizoen Zuiderkwar tier. Fides Pacta gaat spelen in de' clubkleuren van het voormalige Vicus Oriëntis en heeft uiteinde lijk het KNBLO-terrein aan de Zoeterwoudsesingel toegewezen gekregen. Deze toewijzing heeft nogal wat beraad gevergd van de betrokken clubs en de sportstich ting. Het gevolg van het genomen besluit was, dat De Algemene, eveneens vaste bespeler van het KNBLO-terrein zich geplaatst zag voor een verhuizing naar het ter rein in de Leidse Hout, waar de kersverse overgangsklasser hard aan het werk is om zich te instal leren. Trainer Eric Filemon neemt de eerste selectie tweemaal per „week onder handen waarbij één conditietraining van een uur op het strand. Een archieffoto van Frans Pasman (links). Moeilijk De Algemene staat ongetwij feld aan het begin van een moei lijk seizoen. Die moeilijkheden lig gen vooral op het vlak van de eerste twaalftalspeelsters, waarbij het gemis van Ineke Thijssen (vertrokken naar Johan Boys) zieh duidelijk zal laten voelen, Bovendien stopte Betty Stouten, waardoor Filemon naar twee vol waardige vervangsters moet uit zien, die zich niet al te duidelijk aandienen. Een onmiskenbaar ta lent Is de Jeugdige Henneke Re- del, (16) maar of Filemon, die twee jaar heeft bijgetekend, de blauw- w'tie Jeugdspeelster meteen al voor 't „overgangsklassewerk" wil inzetten is nog niet zeker. De komst van Jan SJardijn betekent in ieder geval 'n versterking van het spelersarsenaal. Weinig opzienbarende verande ringen bij Leidens enige hoofd klasser De Danaïden, of het moet de terugkeer van Frans Pasman zijn. De thans in Haar lem woonachtige Pasman (30), in Danaïdenkringen „legendarisch" genoemd vanwege zijn befaam de afstandsschoten, is in de rijen der scholieren teruggekeerd. Hij zal echter geen bedreiging vormen voor de huidige selectiespelers, die ondanks de zwijgzaamheid van trainer Bos rond hun keuze, waar schijnlijk htm plaats van vorig seizoen weer gaan innemen. De s^art van De Danaïden is evenals vorig Jaar veelbelovend en hope lijk gaat de Leidse Hoofdklasser oorc in de competitie bewijzen bij de top te behoren. Melkbaar Pennix heeft een nieuwe trainer en dat is nu al merkbaar. Balk- hovan volgens Flip v. d. Kooy „helemaal gek van korfbal" ver eist namelijk een training van 2 avonden in de week en dat lever de enkele vaste klanten van de oude Fernix selectie de' nodige moeite op. De enthousiaste Balk- hoven kent echter weinig proble men wat de keuzemogelijkheid be treft, want ondanks heit wegvallen van Kees de Rooy is er kwaliteit genoeg. Rob Karstens, Daan Vree ken en Bert v. .d Ley zijn kan didaat eerste twaalftalspelers, ter wijl de meisjes Boter (15 en 16 jaar) talenten zijn Zuiderkwartier heeft de trai ning van de keurtroepen eveneens In handen van een ander gege ven. Zowel Ruud v. d. Horst (ver trokken naar Rozenburg) als Z.K. W. waren op elkaar „uitgekeken", waardoor Hen Zierikzee de lei ding van de training op zich heeft genomen. ZKW start met dezelf de bedoelingen als vorig seizoen. Wim Broers: „We doen net als vorig jaar. We zien wel hoe ver we komen en denken nog nergens aan". Dat ZKW ver kan komen, zeker nu Jim van Daim de vakante plaats van de naar Fides Pacta vertrokken Co de Haas gaat innemen, is zeker. KNS krijgt de nodige last het net aan geprolongeerde le klasser- schap nieuw te bewaren want het werkterrein is er voor de Oegstgeestenaren niet beter op geworden door de terugkeer van Pams en de aanwezigheid van Rozenburg, Sperwers en Swift (A). KNS heeft nog steeds geen vervanging gevonden voor de hui dige le teamleden, die weer op de steun van Hans Filemon kunnen rekenen. Crescendo heeft aspira ties het hogerop te gaan zoeken, maar zal daarbij meteen al de steun van Piet l'Amie moeten mis sen. De Crescendoispeler is geveld door de ziekte van Pfeiffer. De groenwitten, die ook de Katwijkse duinen regelmatig als oefenterrein benutten, komen met vrijwel de zelfde formatie als vorig seizoen aan de start. Ons Eiland kan in de 2e klasse een rol van betekenis gaan spelen in de met louter za terdagclubs gevulde afdeling 2A. Ook bij de roodbroeken zal het eerste team nauwelijks een „face lift" ondergaan. In 2B is de over tuigende kampioen van de 3e klas se Top in behoorlijk gezelschap te recht gekomen. Om zich te hand haven zal de Sassenhedmse for matie zich moeten richten op de prestaties van Terheyden en Mer- wic. In de 3e klasse moeten Fiks, Fluks en Velocitas eikaars aan wezigheid dulden, waardoor o.i. de titel wel weer niet in de buurt van Leiden zal vallen. Meer kans heeft het Alphense Tempo, dat aan zijn tweede landelijke avon tuur gaat beginnen. Eerstgenoem de clubs vertonen nog steeds een wisselvallige prestatiecurve, berwijl Tempo in de competitie 72-73 reeds een constante vorm vertoonde. LEIDEN HENK DE CLER (26), al vele Jaren speler van het eerste elftal van Lugdunum knikt kalm en overtuigd met het van blond haar en vlasdunne snor voorziene hoofd: „Ja, ik denk wel dat we dit seizoen bij de eerste vier eindigen. Dat moet ook wel anders mis Je de promotieboot. Hoe ik zo optimistisch kom? Ach, ik heb gewoon het gevoel dat het lukt". Het gesprek met Lugdunums vrije verdediger voor deze voet balkrant komt wat moeizaam tot stand. Een uitnodiging daartoe, die in de brievenbus van zijn woon boot Lida (aan de Schelpenkade) werd geworpen, bereikt hem niet, daar zijn hond zich meester maak Door Ruud Paauw van het epistel en het smakelijk consumeert. Kennelijk geen voorstander van verslaggevers overdevloer, die hond. Met vereende krachten wordt *n nieuwe afspraak gemaakt en dit maal zijn er geen obstakels om tot een gesprek te komen in de woon boot. die niet groot is. maar wel een gemoedelijke sfeer uitstraalt. Sfeer Henk de Cler laat even misprij zend de ogen gaan over een ramp zalig stukje Peyton Place dat Juist op het tv-scherm plaats grijpt en zegt vervolgens: „Vorig seizoen liep het allemaal erg vreemd. Die brand in het clubhuis dat was natuurlijk ontzettend rot. Ik kan niet zeggen wat het nou precies voor uitwerking op Je had. De zin. de belangstelling liep geloof ik, bij iedereen wat te rug. Er zat niet zo veel sfeer in. Je merkte dat vooral op de trainin gen. De Busser stond vaak ge noeg met zes, zeven man. Je kon drie keer per week trainen, één maal was verplicht. Dat is natuur lijk te weinig, maar De Busser kon er weinig tegen doen, want de helft van dé spelers kwam niet vaker. Zo zat het nou eenmaal. We hebben ook met veel geblesseer den gesukkeld. En toen ineen kre gen we nog kansen op *t kam pioenschap, toen daar aan de kop de ene ploeg na de andere pun ten begon weg te smijten. We had den het nog kunnen maken, maar toen het spande, zijn we het gaan verknoeien. Ik herinner me nog dat De Busser in die periode zei: de voorhoede; de aanval, die moet krachtiger worden, daar moet meer uit komen, de verdediging is prima. En Juist toen kregen we er vijf achter de oren van T.O.G. B". Naast de al genoemde De Bus ser heeft De Cler ook nog enkele Jaren de op een wat zonderlinge manier vertrokken De Kubber meegemaakt. Lugdunums verde diger over die twee: „De trainings- stof waarmee De Busser werkte, I was erg gevarieerd. Héél goed. Maar ja, hij stond vaak met zes, zeven man en dan kun Je daar niet zo erg veel mee uitrichten. Hij was wel een echte Amsterdammer hoor, hij gebruikte nogal eens vreemde uitdrukkingen. Van der Starp wilde bij een partijtje al tijd wel een keer of wat pro beren een bal tussen iemands be nen door te spelen. Dat moest en dat zou, dat kreeg je hem niet uit zijn hoofd gepraat. Dan zed De Busser: „Hou nou eens op met die hondelullen-trucjes". Als er niet zoveel op de training waren dan speelde De Busser aan het eind van de training mee met een par tijtje. Dat ging dan meestal om 'n biertje. Goed lopen kon hij niet, maar hij was ontzettend fanatiek. Hij ging net zo lang door tot zijn ploegje voorstond. Het is wel gebeurd dat we om half elf nog op het veld stonden". „Jammer heb ik het altijd ge vonden dat hij Je voor een wed strijd niet oppepte. Hij zei: dat moet in Jezelf zitten. Daar was ik het niet mee eens. Ik word graag voor een wedstrijd „opgeladen". Kijk en dat was nou het grote verschil met De Kubber. Die praat te altijd hard op je in. De Kub ber was een echte Lugdunummer, De Busser leek soms wat onver schillig tegenover de club te staan. Daar is ook wel eens over gepraat. En we hebben toen gevraagd of er geen spelersraad kon worden gevormd. Niet alleen om sommige zaken met de trainer door te ne men, maar ook or<- re dingen te regelen. De B' wilde dat niet. We gaan het nu weer probe ren". Hard Terug naar het komend seizoen. Volgens Henk de Cler zal het er hard aan toegaan en zal het aan tal officiële waarschuwingen sterk oplopen, nu er bij de amateurs een hoofdklasse op stapel staat. Wat erg belangrijk is, is een goe de start. Als Je begint met een aantal punten te pakken dan speel Je wat rustiger. De sfeer komt het ook ten goede en over het trainingsbezoek heb Je dan meestal niet te klagen". Over 't algemeen vindt Henk de Cler het voetbal in de tweede klas niet te hard. „Ik kan wel tegen een stootje. Als laatste verdediger mag ik er natuurlijk niemand doorlaten. Bij een sliding til ik mijn been wel hoger op dan in zo'n situatie mag, maar ik zal zo'n man echt niet omver schoppen, hoor". Over de nieuwe trainer, dè van Quick Boys overgestoken Leo Halkes, kan De Cler nog weinig zeggen: .Laten we daarmee maar wachten, we maken hem pas mee. Wel moet ik zeggen dat hij er voor de conditie hard tegenaan gaat. Dat is ook wel nodig, als ik alleen maar naar mezelf kijk". Ter afsluiting Leo Halkes over Lugdunum: „Over het spelersma teriaal kan ik weinig vertellen. Daarvoor ben ik nog te kort be zig. De opkomst op de training is verheugend groot tot nu toe maar dat kan uiteraard ook voor een deel nieuwsgierigheid zijn om te kijken hoe de nieuwe trainer er uitziet". „Mijn eerste indruk is dat er een goede geest in de vereniging zit. En dat moet ook wel want anders kom je de ellende met dat clubhuis niet op zo'n krachtige manier te boven. Het is een ver eniging die karakter heeft getoond Dat staat als een paal boven wa ter. Maar ja, eh, nou moet dat ook nog op het veld gebeuren. Ik hoop tenminste dat niet alle ener gie in dat clubhuis is gaan zit ten". Halkes spreekt ook over „een hard en uitzonderlijk moeilijk sei zoen", dat in het vooruitzicht ligt .Door de vorming van die hoofd klasse is de situatie nu zo: er zijn in de tweede klasse vier pro motie-plaatsen en behoor Je daar niet bij dan val je in feite een klas terug. Want de amateurtop, waar Je nu één klas van verwij derd bent daar kom je dan nóg een klas verder van vandaan te zitten. Stilstand betekent dit sei zoen degradatie. Dat moeten we goed voor ogen houden". r Door Bert Paauw LEIDEN In elke sportvereniging vind je ze wel, de mensen die veel tijd en energie steken in „hun club", die er veel plezier aan beleven als de zaken binnen de vereniging goed verlopen en bereid zijn daar veel voor te doen. Randstad Sport, de kersverse KNVB-derde- klasser uit Voorschoten, mag zich gelukkig prijzen met een man als Piet Weduwer in de gelederen. Weduwer, directeur van de Fe- licitatiedienst, steekt nu al 18 Jaar veel tijd in Randstad Sport. Hij was o.a. Jeugdleider, elftalcommis sielid, voorzitter en houdt zich de laatste Jaren bezig met de begelei ding van het eerste elftal. De op gang die landstad Sport de laat ste Jareai heeft gemaakt-in twee seizoenen van de Afdeling Leiden naar de derde klasse KNVB heeft Weduwer uiteraard veel ple zier gedaan. Hij vertelt: .Dikwijls hebben mensen aan mij gevraagd hoe het nou toch mogelijk was dat 'n f linke plaats als Voorschoten geen tweede of derdeklasser op de been kon brengen. Dat heeft me altijd geïntrigeerd. Ik heb er dan ook vaak binnen de vereniging op aan gedrongen vooral de aandacht te richten op het eerste elftal. Want dat team is toch het visitekaartje van Je vereniging. En als dat team het goed doet trekt het de hele club mee omhoog". Passend in het streven naar „hogere regionen" was het twee Jaar geleden aantrekken van de Jeugdige, ambitieuze trainer Jan Mak. Weduwer daarover: „We kwamen met Mak in contact via Joop Castenmiller, de trainer van Excelsior die een kennis van mij is. We hebben Mak volledige carte blance gegeven. We zijn namelijk vam mening dat je 'n trainer niet moet sturen, maar hoogstens moet adviseren. Mak had een bewonde renswaardige aanpak. Hij slaagde er ook in de Jongens die op de re servebank zaten het besef bij te brengen dat ze er volledig bij hoorden". Hobby De „taak" van Weduwer als elf talbegeleider was het geven van advies en zoals hij het zelf om schrijft „het verzorgen van de Het elftal van Randstad Sport, dat in het vorig seizoen kampioen werd en in de komende competitie debuteert in de derde klasse. Staand (achterste rij) tweede van links Piet Weduwer. entourage om de spelers". We duwer: „Het is echt een hobby van me. Ieder mens heeft nou een maal afleiding nodig naast zijn dagelijkse werk". Het zo nu en dan wel eens opduikende gerucht dat Weduwer met zijn felicitatiedienst als "n verkapte sponsor van Rand stad Sport fungeert bestempelt Weduwer als grote onzin. Hij zegt: „Er zijn wel Jongens van eerste klasse clubs bij ons geweest Zij speelden in de tweede elftal len of hadden geen vaste plaats in het eerste elftal en dat waren ze zat. Dan kwamen ze naar Rand stad Sport ook vanwege de fijne sfeer die er bij ons heerst. Het zou natuurlijk dwaas zijn om spe lers te gaan kopen. Als Je als amateurclub met geld gaat begin nen dan gaat de zaak onherroe pelijk rotten. Er komen zo nu en dan wel spelers bij ons met de vraag „Wat biedt Randstad Sport?" We zeggen dan altijd „We bie den 'n goede begeleiding, een goe de accommodatie en een goede sfeer". Die punten moeten er borg voor staan dat Randstad Sport het nieuwe seizoen, onder leiding van de nieuwe trainer Ton Kante been, het veroverde terrein con solideert. Weduwer: „Het streven is er op gericht onze positie te handhaven. In de kerngroep is niet veel veranderd. Er zijn twee spelers bijgekomen: Loek Helder van SJZ en mijn zoon Jan van ASC". In ieder geval hopen de Voor schotenaren het nieuwe sportvel dencomplex in Adegeest, dat naar verwachting in septeixtf>er '74 in gebruik kan worden genomen, als derdeklasser te kunnen betreden. In het actie-comité dat zich be ijvert om die ingebruikname zo succesvol mogelijk te doen plaats vinden zit (uiteraard) Piet Wed- duwer. Gewoon omdat hij nou eenmaal graag wat wil doen voor .zijn" Randstad Sport. Nog altijd behoort de Jeugdige Frank v. d. Wijngaard tot de ta lentvolste spelers van Randstad Sport. Van de Wijngaard mag echter ook tot de meest onge lukkige spelers van de Voorscho- tense selectie worden gerekend want hij kampt al geruime tijd met blessures. Drie jaar geleden liep hij een knieblessure op. Toen hij na vele weken genezen was begon hij last te krijgen van z'n knie, een blessure waar hij nog steeds mee sukkelt. Mas sage en speclallstenhulp hebben totnutoe weinig succes gehad. Juist de twee succesvolle Jaren van Randstad Sport met twee pro moties heeft Frank v. d. Wijn gaard niet als speler mee kunnen maken. Trouwens, ook als toe schouwer was hij er dikwijls niet bij. Hij zegt: „Nee, ik ga praktisch nooit naar wedstrijden toe. Mis schien is dat gek maar ik kan het gewoon niet verkroppen dat ik er alleen maar als toeschou wer naar moet kijken. Ik zou zo graag zelf weer de wei in willen". Voor v. d. Wijngaard en Rand stad Sport is het te hopen dat de blessure-misère spoedig achter de rug zal zijn. verd

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9