China spreekt gematigd over Amerika HEROPENING Algerije zeer bezorgd over rassenonlusten m Cuba hinderlijk totalitair aan het worden DRIESSEN STOFFENHAL Verklaring van Tsjoe En-lai gepubliceerd in vogelvlucht in vogelvlucht BUITENLAND ZATERDAG 1 SEPTEMBER l(j» HONGKONG In een gisteren gepubliceerde verklaring heeft premier Tsjoe En-lai van China het volk gewaarschuwd voor een onverwachte aanval door de Sowjet-Unie. Hij kritiseerde ook de Verenigde Staten, maar in veel gematigder bewoordingen en hij zei dat de betrekkingen met Amerika „enigszins zijn verbeterd". Europa noemde hij„het brand punt van de naijver tussen Ame rika en Rusland". De vroegere minister van Defensie Lin Piao was een „sup er spion"die een „wilde poging" had gedaan voor zitter Mao te vermoorden. Lin ivas omgekomen bij een poging het land te ontvluchten. Tsjoes ver klaringen staan in zijn rapport aan het tiende partijcongres, dat van 24 tot 28 augustus is gehou den. Het is bekendgemaakt door het officiële persbureau Nieuw China. "Wij moeten ons goed voorberei den op een eventuele aanvalsoorlog van het imperialisme en met name op een onverhoedse aanval door het Russische revisionistische sociale imperialisme," verklaarde Tsjoe. Rusland was Tsjechoslowakijke binnengevallen, had troepen langs de grens met China samengetrokken, had troepen naar de volksrepubliek Mongolië gestuurd, steunde "de ver- In Zuid-Vietnam zo'n 300.000 Noordviet- namezen SAIGON De Vietcong heeft gis teren toegegeven dat zich in Zuid- Vietnam 300.000 Noordvietnamese militairen bevinden. Luitenant-kolonel Le Trung Hien zei tegen Journalisten in Saigon dat de erkenning werd gedaan in de loop van een verhit debat tussen plaats vervangende delegatiehoofden van de gemengde militaire commissie. „Kolonel Vo Dong Giang. plaats vervangend hoofd van de Vietcong- delegatie, zei dat wij (Zuid-Vietnam) onze grondwet ongedaan zouden moeten maken, waarna de aanwezig heid van 300.000 Noordvietnamese soldaten in Zuid-Vietnam legaal zou worden," aldus overste Hien. Hij zei dat de Vietcong-onder- handelaar met zoveel woorden het getal 300.000 noemde en er ook met zoveel woorden bij zei dat zij Noord- vlet namezen zijn. De Vietcong en Noord-Vietnam hebben altijd met stelligheid tegen gesproken dat zich in Zuid-Vietnam Noordvietnamese soldaten bevinden. De Verenigde Staten hebben de schatting gemaakt dat zich in Zuid- Vietnam ongeveer 150.000 Noordvlet- i militairen ophouden. raderlijke kliek van Lon Nol,' fin Cambodja), had de opstand van de Poolse arbeiders onderdrukt, had ge ïntervenieerd in Egypte, had Pakis tan aan stukken gescheurd en onder mijnend werk gedaan veel landen in Azië en Afrika. Premier Tsjoe zegt dat het vierde Fransen blijven Mirages aan Libië leveren PARIJS Frankrijk zal de levering van mirages aan Libië voortzetten ondanks de beslissing van dat land en Egypte om in een staat samen te gaan. Regeringsfunctionarissen in Parijs verklaarden dat het plan tot samengaan niet direct militaire con sequenties heeft en dat de Franse regering daarom haar standpunt ten aanzien van de levering van de straalvliegtuigen niet heeft gewijzigd. Herhaaldelijk heeft Frankrijk gesteld dat het de leveranties zou staken als de Libiërs de nieuwe Arabische unie zouden gebruiken om de mirages ter beschikking van Egypte te stellen voor de strijd tegen Israël. Nader wil verbod rontgencontrole op luchthavens WASHINGTON De Amerikaanse consumentenadvocaat Ralph Nader heeft de regering in Washington ver zocht tijdelijk de röntgenapparaten te verbieden die op luchthavens ge bruikt worden om verdacht uitzien de handbagage op wapens door te lichten. Nader vreest dat de apparatea schadelijk zijn voor de gezondheid. In een brief aan de directeur van de rijksluchtvaartdienst, Butterfield, schrijft Nader dat de röntgenmachi- nes niet gebruikt zouden moeten worden zolang er geen veiligheids- maatstaven aan hun gebruik zijn ge steld. Momenteel is het de regering die de stralingsmaatstaven voor de appa raten vaststelt en die vergunningen uitreikt en controleert. Hierover zegt Nader dat het radio logische gezondheidsbeleid van de Amerikaanse regering 'varieert van onvoldoende tot beneden peil'. nationale volkscongres spoedig zal worden bijeengeroepen, maar geeft verder geen bijzonderheden. Hel derde nationale congres is gehouden van december 1964 tot januari 1965. Niet bang Naar aanleiding van het grensge schil met Rusland zegt de premier: „Moet China al het gebied ten noor den van de grote muur aan de Russi sche revisionisten geven om te laten zien dat we voor vermindering van de spanning in de wereld zijn en be reid zijn de betrekkingen met de Sow- jet-Unie te verbeteren? Het Chinese volk kan men niet bedriegen of bang maken'. De betrekkingen met de Sowjet- Unie, aldus Tsjoe, moeten worden genormaliseerd op basis van China's "vijf punten voor een vreedzaam sa mengaan" en het grensprobleem moet worden opgelost zonder dreige menten. "Wij zullen niet tot een aan val overgaan tenzij we zelf worden aangevallen,' voegde hij daaraan toe. Tsjoe zegt dat Rusland en Ameri ka met elkaar zullen blijven twisten en dat him „samenspanning" een toespeling op de recente besprekingen van Brezjnew en Nixon in Washing ton maar tijdelijk was. Strategisch gezien ging het hun om Europa. Stuk vlees Het Westen had altijd getracht de aandacht van de Russen op China te vestigen en „China is een lekker stuk vlees dat door allen wordt be geerd. Maar het is een taai stuk en jarenlang heeft niemand er in kun nen bijten". Volgens premier Tsjoe maken de Russen schijnbewegingen naar het oosten en vallen zij in het westen aan. „Zij voeren hun strijd om Eu- iopa op, evenals hun expansie in de Middellandse Zee, de Indische Oce aan en op elke plaats die ze kunnen Kennelijk doelend op zijn bespreki gen met Nixon en Kissinger zegt Tsjoe dat „noodzakelijke compromis sen tussen revolutionaire landen en imperialistische landen moeten wor den onderscheiden van de samenspan ning en de compromissen tussen het Sowjet-revisionisme en het Ameri kaanse imperialisme". Aanslag Drie mannen hebben gis teren het vuur geopend op het paleis van de Chileense kardinaal Henri- quez, zo is van officiële zijde in San tiago vernamen. De pc -an die voor het paleis óe wac d. had teruggeschoten. De drir .en wisten echter te ont komen c;en auto. Zij zouden lid zijn van een extremistische bewe ging. De oude dagen vol avontuur toen Fidel Castro zyn rebellenleger uit de heuvels naar Havana voerde en de dictator Batista die onlangs is overleden van de troon stootte, zijn voorgoed voorbij. De Cubanen voeren thans een revolutie door middel van Commissies, naar het Oosteuropese voorbeeld Verdwenen is de geest van Che Guevara aan man die de bureaucra tie haatte welke thans overal in Havana voelbaar is. Destijds zei Guevara als minister van industrie :n een redevoering, dat de produktie an tandpasta mét 20 procent om- loog was gegaan. De menigte juich te toen, maar Guevara vervolgde: „We weten allemaal dat die tand pasta binnen een week in de tube verdroogt. Waarom Juichen jullie c.an?" Een dergelijke opmerking zou nu waarschijnlijk als „anti-revolu ionaire activiteit" worden bestem peld. een lekker stuk vlees dat door allen Volgens Tsjoe is het met Amerika begonnen bergafwaarts te gaan na de „nederlaag" in de Koreaanse oorlog en „heeft het openlijk toege geven dat het op zijn retour is". Over de aanval van maarschalk Lin Piao, tot zijn dood in september 1971 de plaatsvervanger van Mao, zei Tsjoe dat dit niet het einde be tekende van de strijd binnen de par tij. Het rapport dat Lin in 1969 op het partijcongres voorlas, was niet door hem opgesteld, maar tegen zijn zin door 't centrale comité. Lin had in 1970 op een partijvergadering „een poging tot een contrarevolutionaire staatsgreep" gedaan. Het volgende jaar intrigeerde hij opnieuw „en op 8 september deed hij een wilde po ging om onze grote leider, voorzitter Mao, te vermoorden en stelde hij een nieuw centraal comité samen. Op 13 september, nadat zijn samenzwering in elkaar was gestort, vluchtte hij heimelijk naar de Russische revisio nisten, maar hij kwam om het leven doordat zijn vliegtuig in Oendoer Chan in Mongolië neerstortte". Overal zijn de veranderingen merk baar: Interviews gaan om myste rieuze redenen niet door, tijdens te lefoongesprekken hoort men een verdachte klik en overal voelt men een verlammend gebrek aan initia tief behalve dan aan de top. Overlevenden van de stjijd, die Castro destijds in de Sierra Mae- stra voerde, zijn nog de prettige, vertrouwenwekkende mensen van vroeger, maar het kost moeite met hen in contact te komen. Castro zelf is niet te benaderen behalve voor zijn oude vrienden. De toenemende verwording van de revolutie tot een gevestigde instel ling kwam onlangs duidelijk naar voren in een rede van Castro. Zuivering De Verenigde Staten hebben er officieel in toegestemd het water van de rivier de Colorado, die naar Mexico doorloopt, te zuiveren. Dit project zal 115 miljoen dollar vergen. Frankrijk om opheldering gevraagd PARIJS Algerije heeft zijn „zeer grote bezorgdheid" uitgespro- keti over tegen Noordafrikanen ge richte gewelddaden in Frankrijk. Nadat president Pompidou in een persoonlijke boodschap aan zijn Al gerijnse ambtgenoot Boumedienne had gepoogd de autoriteiten in Al giers gerust te stellen, kwam de Al gerijnse ambassadeur in Parijs op het ministerie van Buitenlandse Za ken informeren, hoe Frankrijk dacht de spanningen op rassengebied weg te nemen. Tekenen van deze spanningen zijn verscheidene aanvallen op Noordafri kanen, voornamelijk in zuid-Frank rijk. Aanleiding hiertoe was de moord in het vorige weekeinde op een buschauffeur in Marseille, die door een geesteszieke Algerijnse im migrant werd doodgestoken. In die havenstad werden benzinebommen gegooid in een slaapzaal waar Noord- afrikaanse arbeiders verbleven, ter wijl in 't noordelijker gelegen air-en- provence vanuit twee auto's ge schoten werd op een flatgebouw waar Noordafrikaanse gezinnen wo nen .Er vielen enkele lichtgewonden. Op een werf in La Ciotat bij Mar seille legden gisteren Noordafri kaanse arbeiders het werk neer uit protest tegen de gewelddaden. De laatste dagen zijn ook elders veel Noordafrikaanse arbeiders in Frank rijk thuis gebleven uit vrees voor aan vallen. Sinds het vorige weekeinde zijn zeven Noordafrikanen vermoord, van wie vijf in het gebied van Mar seille. een in Parijs en een in Metz in oost-Frankrijk. In Algiers sprak het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn grote veront waardiging uit over deze gevallen. In een verklaring gaf het ministerie als zijn mening dat het in dergelijke ge vallen vaak om een welbewuste cam pagne gaat. De regering in Algiers heeft aangekondigd dat zij met in gang van 1 oktober straffe maatrege len zal nemen om een eind te maken aan de illegale emigratie naar Frankrijk. ADVERTENTIE STOFFENHAL DRIESSEN HEEFT GOED NIEUWS Wij hebben er de bezem doorgehaald Eindelijk kunnen we dinsdag 4 september opnieuw starten. Een vriendelijke coupeuse/filiaalhoudster geeft U 14 dagen lang ALS FEESTGESCHENK GRATIS EEN ROKCOUPON IN VERRASSINSSZAK Voor elk tientje dat besteed wordt. WIJ BIEDEN U: NOG MEER KEUS NOG GOEDKOPER TOCH STOFFEN VAN VANDAAG. TURFMARKT 5. LEIDEN Kolonel Gaddafi van Libië behoort kennelijk tot het type van de "door- drammers". Wat hij zich eenmaal in het hoofd heeft gezet, moet en zal tot stand komen. En zo is er, ondanks de mislukte Libische zomermars naar Cairo om de zo vurig begeerde een heid met Egypte af te dwingen, de zer dagen toch nog een compromis tussen beide leiders over de samen smelting van hun landen uit de bus gekomen. Maar in feite heeft de vasthoudende kolonel bakzeil moeten halen. In de serie besluiten, die de staatshoofden deze week in Cairo on dertekenden, is immers geen datum voor de fusie genoemd. En daarme de is Gaddafi's voornemen om die eenheid op vandaag. 1 september (de vierde verjaardag van de Libische revolutie onder zijn leiding), door gang te doen vinden, naar het rijk der illusies verwezen. Wèl zal een constituerende vergadering van vijf tig Egyptenaren en een even groot aantal Libiërs zich van nu af aan gaan bezighouden met het opstellen van een grondwet en daarover zal te zijner tijd een volksstemming wor den gehouden. Dan zal tevens beslist worden wie de president van die nieu we Arabische eenheid zal zijn. De fraaie woorden van het slot-bulletin ("economische ontwikkeling en op bouw van een moderne Arabische staat" en "een uiterst belangrijke stap op de weg naar economische eenheid tussen delen van de Arabi sche natie") kunnen door het ontbre ken van een tijdsaanduiding nauwe lijks verhullen, dat het hier gaat om een doekje voor het bloeden en om een poging Gaddafi alsnog in de ge legenheid te stellen zijn gezicht te redden. In theorie is het samengaan van het dunbevolkte Libië met zijn grote olieschatten en het overbevolk te Egypte met zijn zeer beperkte be staansmiddelen een logische ontwik keling. Maar Egypte houdt nadruk kelijk de boot af. Sadat begrijpt maar al te goed, dat Gaddafi's naja gen van de Egyptisch-Libische een heid voortspruit uit diens tomeloze ambitie om. als de werkelijke opvol ger van wijlen president Nasser, heerser over de grootste Arabische staat te worden. De 31-jarige Gaddafi heeft, als heerser over Libië, de be schikking over aanzienlijke olierijk dommen, maar wat hem dwars zit is de omstandigheid, dat zijn volk slechts enkele miljoenen zielen telt, die hij graag met de 33 miljoen Egyp tenaren zou willen vermeerderen. Voor de Egyptische leiders is dat echter een weinig aantrekkelijk vooruitzicht. Daarbij komt, dat Egyp te op het pad der emancipatie veel verder gevorderd is dan Libië, waar de kolonel de mohammedaanse tra dities met name ten aanzien van de positie van de vrouw in ere heeft hersteld. Voor de Egyptenaren is het echter onmogelijk op dit en andere punten de klok terug te draaien. Ten einde een zeker tegenwicht te vinden heeft president Sadat in de laatste tijd voor nauwere contacten met Sa- oedi-Arabië gezorgd En welk land hij zo juist heeft bezocht. En ook met de Jordaanse koning Hoessein zijn de betrekkingen verbeterd. En die Ara bische vorsten, Feisal van Saoedië en Hoessein van Jordanië, zijn nu Juist niet de beste vrienden van Gad dafi, om het zacht te zeggen. Het feit, dat president Sadat juist in deze pe riode van meer samenwerking met Libië de deur voor Saoedi-Arabië wijd openhoudt, betekent dat hij zich beslist niet te sterk aan zijn opdrin gerige buurman zal willen binden. Alle fraaie bekendmakingen over de fusiepogingen met Libië ten spijt kan president Sadat vroeg of laat wel eens voor de keuze tussen Feisal van Saoedi-Arabië en Gaddafi van Libië komen te staan. En het is aan sterke twijfel onderhevig of hij in dat geval de voorkeur zou geven aan de kolonel. De Egyptische presi dent weet namelijk maar al te goed, dat hij zijn volk dan in een nieuw avontuur tegen Israël zou storten. En na de ervaringen van vijf jaar geleden is de lust om de tweede maal tegen Israël in het veld te komen niet bijzonder groot. Saoedi-Arabië wenst andere wegen te bewandelen. De olierijkdommen van de Arabische wereld in het algemeen en van het rijk van Koning Feisal in het bij zonder zijn een zwaarwegend mid del om de pro-Israëlische politiek van Amerika om te buigen. Olie is het nieuwe wapen, dat de Arabieren, zonder militaire actie, kunnen han teren om Israël te dwingen alsnog afstand te doen van zijn veroverin gen uit 1967. De Westelijke wer?la, Amerika incluis, kan het niet stel len zonder de olie uit het Midden- Oosten, in het bijzonder uit Saoedi- Arabië, waar de grote voorraden voor de komende tien Jaar nog on der het zand verborgen zitten Zou Koning Feisal nu weigeren de pro duktie aanzienlijk te vergroten door het aanspreken van die voorraden, dan zou dat tot 'n tekort in de Wes telijke wereld kunnen lelden, aan genomen dat ook de andere oliele veranciers eenzelfde lijn trekken. En daar de industrieën de olie on mogelijk kunnen ontberen, zou Washington met politieke concessies over de brug moeten komen, die ten koste gaan van Israël, 'n Dergelijke onbloedige gang van zaken is voor Sadat veel aantrekkelijker dan de door Gaddafi nagestreefde botsing op het slagveld, een botsing waar van vooral Egypte de zwaarste las ten zou moeten dragen. Volgens de "Neue Züricher Zeitung" heeft Gaddafi in het verleden gepoogd Sadat onder druk te zetten door te dreigen met politieke samenwerking met Algerije. Sadat is er nu dus in geslaagd een tegenzet op het Ara bische schaakbord te doen door aan te pappen met Saoedi-Arabië. In Amerika wordt intussen de sterke druk van dit land duidelijk gevoeld en die is reeds onder woorden ge bracht door de oliemaatschappijen Een lichaam als de Amerikaanse "Mobil Oil" publiceerde in de "New York Times" een advertentie, waar in gezegd werd: "Het is nu tijd voor de wereld om aan te dringen op een regeling voor het Midden-Oosten, die gesteund wordt door soliede en ge loofwaardige garanties van o.a. de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. Een regeling, die rechtvaardig heid en veiligheid zal brengen aan alle volken en alle staten van dit ge bied". En de president-commissaris van "Standard Oil" wekte in een brief aan werknemers en aandeel houders op tot meer begrip voor de Arabische aspiraties en "tot meer positieve steun aan hun vredesin spanning in het Midden-Oosten". Die brief werd door Amerikaanse Zionistische organisaties ogenblik kelijk beantwoord met een oproep tot boycot van de produktie van "Standard Oil". Uit deze ontwikke ling. nog versterkt door Libische maatregelen tegen Amerikaanse olie maatschappijen, volgt duidelijk, dat de toekomst er voor Israël weinig rooskleurig uitziet. En mogelijk zal Amerika, hoewel het in de figuur Kissinger thans een minister van Buitenlandse Zaken van Joodse af komst bezit, genoopt zijn van een pro-Israëlische politiek over te gaan tot een meer neutraal standpunt. Rl. FIDEL CASTRO „Mannen sterven, maar de Parti onsterfelijk", zei Castro. Vroi speelden individuen een beslisse rol. maar die is thans overgenoq door de Partij. Kosten Wanneer inderdaad de revolutie rust blijkt te zijn gekomen dan dit minder opwindend, maar plezieriger zijn voor de gemidd Cubaan. Men hoort in Hav thans veel spreken over „kost* over het zorgvuldig bezien van paalde projecten, waarbij men o weegt of die inderdaad de ko: waard zijn. Dit is volstrekt in st met de geest van 1959 en missel wel met die van Fidel zelf. Toch zijn er nog wilde plannen de maak. Men heeft besloten, in de toekomst alle middelt scholen op het land kostschi zullen worden, waar dan de leer gen de helft van de dag land zullen moeten werken andere helft aan hun lessen moi oesteden. Al deze scholen zullen gemengd en vijfhonderd leerlingen tellen, komstig uit de stad zowel als het land. De landarbeid zal tenslotte mogelijk maken dat scholen in eigen behoeften voorz In september zullen honderd dergelijke scholen hun deuren nen, maar als men alle middell scholen deze vorm wil geven, het nodig zijn er tot 1980 tweet zend te bouwen. De bouw van school kost één miljoen dollar e bouwwereld is al niet eens in i om de huizen te bouwen die de banen nodig hebben.. Intussen gaat de economische stand vooruit, de rantsoenen weliswaar klein en het voedsel het algemeen afschuwelijk, ni toch worden de Cubanen voldoe zij het zonder veel afwisseling voed. Het openbaar vervoer is sterk afhankelyk van de Bi Leyland-bussen die in de jaren tig werden geïmporteerd, hc men nu ook andere soorten bi ziet en de Cubanen hun eigen ne bussen op een Russisch ch; zijn gaan bouwen. De gezondheidszorg, sterk uitgeb ir de eerste jaren van de revol bereikt thans iedereen, hoewel dagen moet wachten op beha; ling als de betrokken ziekte ernstig is. Het algemene onderwijspeil is L dan in de dagen van Batista ho ik eraan twijfel of de Cubanen analfabetisme op het land in daad geheel hebben uitgeb Maar zowel de medische zorg het onderwijs moeten nog in 1 teit vooruitgaan; er staan nog veel vijftienjarigen voor de klas les geven aan leerlingen, die welijks jonger zijn dan zijzelf. De officiële kranten staan vol statistieken. De produktie sumptiegoederen is vorig Jaar 17 procent gestegen, die van vo» niet 10 procent, terwijl het afa teisme daalde met 8 procent, cijfers zijn niet volstrekt betri baar, maar ik meen dat hun mene tendentie toch wel Juist Het leven wordt wat beter vo Cubanen. Niettemin leven zij i_ staat die hinderlijk totalitair is worden. Onder deze omstandigheden is bijvoorbeeld niet mogelijk er ai te komen hoeveel mensen ge va zitten. „Wormen" In het Palacio del Arte te Ha zijn de bezittingen opgehoopt mensen die Cuba zijn ontvluch niets mochten meenemen. A buitenlanders mogen met hun h deviezen deze goederen kopen toebehoorden aan mensen, die tro eens aanduidde als „gusa (wormen). Zelfs persoonlijke ei dommen als fotoalbums vluchtelingen niet meeneme... iemand een verzoek indient Cub mogen verlaten maakt een ini teur een lijst op van alles wa bezit om te verhinderen dat soi ge goederen naar vrienden wo gebracht. De „commissies ter vi diging van de Revolutie", een klikkersorganisatie, let op het sjouwen van goederen van het huis naar het andere. Een ding is verder zeker: guerrillagroep zal ooit in staat uit de heuvels naar Havana te men en Fidel Castro te verdri Met een leger van zeker man. sterk verbeterde dingen en een inlichtingend van de „Commissies ter vert ging van de Revolutie" die in straten actief is, bestaan er kansen voor een effectieve oppi Br

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8