Verhitte strijd op de ijsmarkt Freule opende expositie kunstwerk over koningin Politie „verhoort" D'66-raadslid na aanklacht burgemeester Met de trein eropuit? Avondscholieren kunnen studeren zonder wiskunde in vwo-diploma Publikatie van geheim rapport over bouwvallige woningen IJsfabrikanten zoeken naar nieuwe naam september *NS-Vakantiedagtochten *NS-Gezinskaart NS- MeerMarïsKaart voordelig uit met NS Steeds meer huizen in toekomst verwarmd met elektriciteit SATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 HEERHUGOWAARD (ANP) Mevrouw Tineke Sanchez Tocon- Verkerk, lid van de D'66 in de gemeenteraad van Heerhugo- waard, heeft gistermiddag enkele uren voor „verhoor" vastgezeten op het politiebureau in die ge meente. Dit na een aanklacht van burgemeester A. F. Molleman tegen haar. Pas na een bemiddeling van onder meer haar partijgenoot en tweede-kamerlid, Anneke Goud smit, kon het raadslid naar huis gaan. Mevrouw Goudsmit heeft intussen over het „verhoor" volgens haar „grof en bij de bees ten af" vragen gesteld aan minister Van Agt van Justitie. Burgemeester Molleman diende de aanklacht in op grond van ar tikel 49 van de gemeentewet. Dit artikel verbiedt het vroegtijdig openbaar maken van geheime ge meenterapporten. Volgens de bur gemeester heeft mevrouw San chez uit de school geklapt door in een vraagbrief aan B en W van Heerhugowaard een onlangs uitgebracht woningbouwrapport te noemen. „Dit riekt naar intimidatie", aldus mevrouw Goudsmit. „De burgemeester heeft Juridisch ge zien geen been om op te staan". Het verhoorde raadslid zelf uitte haar ongenoegen over de gang van zaken gisteravond tijdens een gemeenteraadsvergadering. De raadsleden van Heerhugo waard hebben het woningrapport met de aantekening „geheim" on langs thuisbezorgd gekregen. Me vrouw Sanders merkte in haar vragen daarover op, dat destijds in de raad was afgesproken, dat het rapport openbaar zou worden, zodra het klaar was. De vragen verschenen in de plaatselijke pers. Over de inhoud van het rapport werd echter niets bekend. Het rapport behandelt de slech te toestand van 79 huurwoningen, die zulke gebreken vertonen, dat bewoners gevaar lopen voor in storting. De daken verzakken, de zijmuren „zweven" naast hun fundering en de bouwconstructie is te zwak, aldus de conclusie van het rapport, dat is opgesteld door een ingenieursbureau. De 79 wo ningen behoren tot een serie van 300. Het is niet uitgesloten, dat ook de overige woningen derge lijke gebreken vertonen. De gemeenteraad heeft nu 5000 gulden uitgetrokken om de kost prijs van herstel te onderzoeken. De raad vraagt om inschakeling van de rijksbouwrecherche. Verschillende raadsleden hebben de Dienst Openbare Werken van Heerhugewaard be schuldigd. De woningen zouden zijn gebouwd zonder gewaarmerk te bouwtekeningen, tekeningen zouden zijn verwisseld en er zou niet volgens het bestek zijn ge werkt. Ook zouden er tekeningen uit het gemeentelijk archief zijn verdwenen. De raadsleden eisen op korte termijn een volledig rapport over de gang van zaken. ijsliefhebber zal volgend jaar ner tevergeefs uitkijken naar de rken Ermi, Da vino, Lich-IJs en ia. De namen van deze regio- zeer bekende ijsmerken zijn gewoonweg verdwenen. Maar ijs zelf niet. Dat keert terug r één nieuwe naam, in één we verpakking. De merknaam, iroor de vier oude merken in de ats komt. moet overigens nog be- bt worden. por In Kees Kokke gebeurt in Utrecht. In het uwe hoofdkantoor van de on- gefusieerde ijsbedrijven van gTote zuivelbedrijven. Hoe de currentie reageerde op deze. fusie liet bekend. Wel is het duidelijk het zeker niet dooit op de Ne- andse consumptie-ijs-markt. Er it meer gelikt en gehapt dan De concurrentie verscherpt dientengevolge. vier zuivelbedrijven, die beslo- hun ijs-bedrijven te bundelen, en de CMC-Melkunie in Am- dam, Coberco in Zutphen, Domo iet Friese Bedum en Horna (de gere Sierkan) in Alkmaar, fusie leidde per 1 Januari van Jaar tot de oprichting van de mie, die de merken Erml, Davi- Lich-IJs en Horna gaat sa- smelten tot één nieuw ijsmerk. eds groter kleine worden kleiner en de worden groter". Zo schetst B. A. Jutte, algemeen direc- van de IJsunie, simpelweg de ergrond van deze fusie. Door de enbundeling is de IJsunie in te nu min of meer op gelijke gekomen met de twee belang- ite concurrenten: Ola (van Uni- en Campina in Eindhoven, drie ondernemingen hebben naar schatting ruim tachtig ent van de markt in handen. Jutte stapte na tien jaar Co- ïelderland in Arnhem en een periode bij Co-op Nederland naar de IJsunie. Vanuit de Utrechtse torenflat, waar het nieu we kantoor van de IJsunie is. tracht hij nu de integratie van de vier ijsbedrijven te voltooien. „Geen van de vier fabrieken zal worden gesloten", aldus directeur Jutte. „Het merendeel van de in to taal 280 man personeel houdt zich trouwens bezig met de verkoop. Want de ijsproduktie is tegenwoor dig zo sterk gemechaniseerd, dat daaraan vrijwel geen mensenhand meer te pas komt. We beschikken over verbluffend moderne appara tuur voor het maken van ijs", meldt drs. Jutte trots. „Voorlopig slaan we ons brugge- hoofd in Nederland op. Daarna gaan we in het buitenland penetre ren met het nieuwe merk. Overi gens geeft het vinden van een nieuwe merknaam heel wat proble men. Dat valt beslist niet mee. Vrijwel alle namen met minder dan vijf letters zijn al geclaimd in de EEG. En dan kom Je algauw te recht in onuitspreekbare namen met bijvoorbeeld alleen klinkers of medeklinkers. Het Europese mer kenrecht is echter in beweging. Sommige bedrijven gebruiken ge claimde namen vaak helemaal niet of slechts éénmaal". Maar tot op heden zit de IJsunie nog steeds zonder nieuwe naam voor zijn ijsjes. niet zo dol op die ijskarretjes; on der meer zou dat in verband met de verkeersveiligheid zijn". Toch maakt het zogenaamde straat ijs (of in vaktermen ook wel „han dijs" of „kleinijs" genoemd) nog steeds de helft van de omzet uit van de IJsunie. Maar in de plaats van de zich bewegende ijscoman zijn vaste verkooppunten gekomen. Dat zijn vooral kleine winkeliers, zoals groenteboeren en zuivelhande laren, recreatiecentra, zoals cam pings en zwembaden, verder snack hars en nu ook vaak de benzine pomp. In totaal zijn er in Nederland naar schatting zo'n 50.000 verkooppunten voor consumptie-ijs. Hoeveel de IJ sunie er daarvan heeft, kon men in Utrecht niet vertellen. Er zitten nogal wat grossiers tussen. Boven dien „worden wij hier niet al te zeer gehinderd door statistisch ma teriaal", zo merkte men koeltjes op. Zodat cijfers over omzet, totale ver kopen in liters, preclese marktaan deel en dergelijke ook niet op tafel kwamen. Ook al omdat de concur rentie natuurlijk meeloert. Straatijs IJscoman Die ijsjes worden tegenwoordig nauwelijks meer verkocht door de aloude ijscoman; de venter op zijn bellende fietskarretje. „We hebben het uitventen, het op zoeken van de consument, allang verschoven in de tegengestelde rich ting", vertelt drs. Jutte. „We trach ten de consument nu naar ons toe te trekken. Vooir de oorlog dreef de isjhandeü helemaal op de venter. De IJsunie heeft nog wel wat karretjes rijden. Vroeger waren dat er dui zenden, maar nu hebben we er nog maar enige tientallen lopen. Je komt tegenwoordig alleen nog maar bij verrassing een ijscoman tegen. Dat komt voor een deel ook door het vergunningenstelsel. Zo'n ver gunning krijg Je niet meer zo mak kelijk. De meeste gemeenten zijn Straatijs blijft dus nog steeds be langrijk. Maar het consumptiepa troon (datgene waar wij dus trek in he ever wat de reclame ons aanpraat) blijft veranderlijk. Huishoudijs (ook wel „gezins-" of xke-home-ijs") neemt 30 procent van de omzet van de IJsunie in. De overige 20 procent gaat in bulkhoe- veelheden naar de horeca. De grootste groei zit in het gezins ijs. Uit een recent onderzoek bleek dat 15 procent van de gezinnen over een vrieskast beschikt. Net als de diepvries-fabrikanten, zien ook de ijs-makers dit als een gunstige ontwikkeling. Want op die manier kan hun produkt prachtig bij de gezinnen worden opgeslagen. Technisch is de opslag en distribu tie voor de IJsunie geen probleem. Wel organisatorisch. Het produkt moet namelijk diepgevroren (-30° C) worden vervoerd van fabriek tot consument. De IJsunie beschikt daarvoor over een groot aantal de pots en koelauto's. In het kleinijs is de ijslolly (de „stick") nog steeds het populairst. De lolly ligt in de prrijsklasse van 25 tot 35 cent. Direct daarop volgen de zogenaamde toeters, een punt vormig wafelijs, dat 75 cent en meer kost. Maar ook de ijsbeker (rond de 50 cent) heeft nog een grote aftrek. Per Jaar verkoopt de IJsunie een kleine honderd-miljoen van dit soort ijsjes. De ijsmakers moeten het nog steeds van de zomermaanden hebben. De IJsunie behaalt bijvoorbeeld 75 pro cent van zijn omzet in de zes maanden van april tot september. Na de slechte zomer van vorig jaar, is de ijs-industrie nu al zeker van een goed seizoen 1973. Vorig jaar werd er voor een kleine 300 miljoen gulden aan ijs verkocht in ons land. Dit jaar zal dat ongetwijfeld meer zijn. ADVERTENTIE Woenscfó^y Keuze uit 30 met zorg samengestelde dagtrips met een Vader en moeder betalen, de kinderen gratis mee. Hen heel jaar voor f 50- en bovendien voor het gehele gezin één dag gratis reizen, bijvoorbeeld op 5 september. Met een groepje voordelig een dag onbeperkt kriskrassen per trein door eigen land. Op 5 september ook vóór 9 uur geldig. Maximaal 5 personen op één kaart voor 50.-. Pasfoto op NS-legitimatiebewijs vereist. Brochures en folders met volledige informatie aan de NS-loketten. NB: Treindienst als op werkdagen met een beperking in de vroege ochtenduren en spitsuren. Uitzonderings bepaling Dit is een van de foto's uit de serie van Koningin Juliana die iverd gemaakt door Prins Claus. De foto's waren bestemd voor het maken van postzegelontwerp. De postzegels worden uit gegeven ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum. Hagenaar (24) stal groot aantal auto's in uw auto achter. Dit dringend ad vies geeft de Amsterdamse politie naar aanleiding van de arrestatie van de 24-jarige Haagse receptionist R van Z. De man wordt ervan ver dacht sinds februari van dit jaar in Amsterdam 21 auto's te hebben ge stolen. Vier auto's verkocht hij met behulp van rijbewijzen, die hij in de ontvreemde wagens aantrof. De ove rige auto's werden op verschillende plaatsen teruggevonden, o.a. bij de Frans-Spaanse grens. Verdachte bleek in het bezit van vijftien kentekenbewijzen en een zelfde aantal rijbewijzen, die hij van zijn eigen foto had voorzien. Bij huiszoeking in zijn woning werd een kiein deel teruggevonden van de ve.e goederen, die hij uit auto's had ge stolen. Hierbij bevonden zich foto apparatuur en autoradio's. Ontslag dreigt voor ruim 160 bosopruimers ASSEN (ANP) Voor 160 k 170 werknemers, die in Drenthe meewer ken aan het opruimen van de door rde novemberstorm van vorig Jaar ge teisterde bossen, dreigt per 7 septem ber ontslag. Zij waren tewerkgesteld op grond van de regeling voor aan vullende werken, maar het geld dat de minister van Sociale Zaken daar voor beschikbaar had gesteld is vol gende week op. Het directoraat-gene raal van de Arbeidsvoorziening, res sorterend onder het ministerie van Sociale Zaken, beraadt zich nog over een nieuwe oplossing. De mensen zijn in dienst van de Grontmij, die het opruimingswerk verricht in opdracht i LEIDEN Eindexamenkandidaten van een avondscholengemeenschap die in 1972 of 1973 het v.w.o.-diploma hebben behaald, moeten tot de uni versitaire studie sociale wetenschap pen worden toegelaten, ook al heb ben zij in het vak wiskunde I geen eindexamen gedaan. Dit geldt even eens voor eindexamenkandidaten van een avondscholengemeenschap die in 1974 het v.w.o.-diploma zullen beha len. Staatssecretaris dr. G. Klein (On derwijs en Wetenschappen) heeft dit dezer dagen meegedeeld aan een de legatie van avondscholieren die hem een lijst met 450 handtekeningen van verontruste avondscholieren kwa- Strijd tegen geluidshinder in de steden DEN HAAG (ANP) Minister mevr. I. Vorrink (Volksgezondheid) heeft de gemeenten in een circulaire gevraagd om vooruitlopend op het lande,;;'r beleid voor de bestrijding van d" geluidshinder nu reeds attent te zijn op mogelijkheden het akoes tische leefklimaat 'te verbeteren. De minister noemt vier mogelijkheden: bij het opstellen van structuur- en bestemmingsplannen geluidsge- voelige en geluidsongevoelige bestem mingen optimaal te groeperen,. een effectief gebruik van de wettelijke mogelijkheden die al ter beschikking staan, zoals de hinder wet, de bouwverordening en de alge mene politieverordening, het aspect geluidsproduktie te betrekken bij de aankoop van trans portmateriaal, bussen, bouwmachi- nes en apparatuur voor gemeentelij ke diensten, het treffen van maatregelen in de bebouwde kom ter beperking van verkeerslawaai. Het v.w.o.-onderwijs, dat op 1 augustus 1968 van start ging, duurt vier jaar. Al in het eerste leerjaar stellen de leerlingen hun eindexamen pakket op. In april 1971 deelde de toenmalige staatssecretaris Groshei de mee dat hij het vak wiskunde 1 verplicht wilde stellen voor alle so ciale wetenschappen. Op basis van een wettelijke regeling, die in het najaar 1972 tot stand kwam, eisen nu de faculteiten dat de avondscho lieren die het vak wiskunde I niet in hun eindexamenpakket hebben opgenomen via een voortentamen aantonen dat zij over voldoende ken nis beschikken om het universitair onderwijs met vrucht te kunnen vol gen. Staatssecretaris Klein heeft de in stellingen van wetenschappelijk on derwijs inmiddels gevraagd de studen ten van wie redelijkerwijs niet de wetenschap mag worden verwacht dat zij het vak wiskunde I in hun eindexamenpakket haddien moeten opnemen, geen belemmeringen in de weg te leggen. De staatssecretaris heeft daarbij aangekondigd deze uit zonderingsbepaling zo spoedig moge lijk in een wettelijke regeling te wil len onderbrengen. AGIOBONUS BIJ PHILIPS EINDHOVEN Philips stelt voor per vier uitstaande aandelen een nieuw aandeel uit te geven delende in de winst over 1973. Aan een op 24 september te hou den buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de NV Philips' Gloeilampenfabrieken zal worden voorgesteld te besluiten tot omzetting van door aandeelhouders ingebracht agio in aandelenkapitaal en wel zodanig dat per vier uitstaan de aandelen een nieuw aandeel zal worden uitgegeven. Deze nieuwe aan delen zullen delen in de winst van 1973, zo deelt de Raad van Bestuur van Philips mee. In verband hier mee zal aan een ook op 24 september te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders van NV Gemeen schappelijk Bezit van aandelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken worden voorgesteld tot een gelijke uitgifte in gewone aandelen over te gaan. In de afgelopen Jaren heeft Philips een sterke groei doorgemaakt. De omzet nam toe van f 6,2 miljard in 1963 tot rond f 20 miljard in 1972. Het totaal geïnvesteerde vermogen ver drievoudigde en bedroeg per eind 1972 ruim f 22 miljard. Het vreem de vermogen nam in deze periode aanzienlijk toe. Het bedroeg in 1963 49 pet. en in 1972 62 pet van het totale vermogen. DEN HAAG In de toekomst zul len huizen meer en meer elektrisch worden verwarmd, althans in de lan den die thans niet beschikken over aardgas. Dit zal niet leiden tot gro- ter verbruik van primaire brandstof. Wel zou dit zowel het comfort als het milieu ten goede komen. Dit werd geconstateerd op het 16de congres van Unipede - een internationale or ganisatie van energiefabrikanten - d in Den Haag werd gehouden en waarop werd gesproken over de vraagstukken die samenhangen met de ontwikkeling van de kernenergie. De( opwekking van elektriciteit door middel van kernenergie werd uit milieuoverwegingen als een gunsti ge oplossing gezien. De prijs vao elektriciteit die in kernenergiecen trales wordt opgewekt, is thans reeds gelijk aan of lager daxx die van elektriciteit van conventionele cen trales. Het congres vci-wachtte, dat de stijging van de olieprijzen de concur rentie zal doen toenemen. De ontwik keling van kernenergie achtte men de enige manier voor de Europese landen om hun afhankelijkheid van de olieproducerende landen te ver kleinen. Aangedrongen werd op een toene mende internationale samenwerking van de Europese landen op het ge bied van de ontwikkeling van kweek reactoren het industrialisatiebeleid en de oprichting van isotopen-schei- dingsfabrieken in Europa. Van belang werd geacht de problemen van het radioactieve afval internationaal tot betere oplossingen te brengen. De congressisten achtten het wenselijk dat internationaal gekoppelde elek- tiiciteitssystemen - aangepast aan de situatie in de betreffende landen - tot stand komen. Handbal Een officieus Neder lands heren-zaalteam heeft gister avond in Vlodrop met 113 verloren van de Westduitse Bundesligaclub Tusen Essen. DEN HAAG (ANP) JKVR mr C. W I. Wittewaal van Stoetwegen neeft vandaag de expositie van schil derden, met de Jubilerende vorstin als onderwerp, in Philippona Expo in Den Haag officieel geopend. De fieule constateerde: wat bij het af treden van Koningin Wilhelmina on denkbaar was heeft Koningin Juliana gedaan alsof het de gewoonste zaax van de wereld was. Daarmee doelde zij op het feit, dat de koningin mee veranderingen en vernieuwingen is meegegroeid. Zij herinnerde er aan, dat het Huis Philippona een lange geschiedenis neeft met het Huis van Oranje. Ko ning Willem III deed zijn inkopen al bij Philippona en nog steeds komen er oranjes. Dr Jan van Riemsdijk zei dat vrij wel niemand van de kunstenaars het aanvaarden van de uitnodiging had gevoeld als een vorm van stelling neming. "Men had niet het gevoel dat het hier ging om een getuigenis van maatschappelijk engagement Het commerciële en het politieke as pect bleken naar het tweede plan te zijn verwezen. Het ging ten slotte om: schilderen is schilderen en een onderwerp is een onderwerp. De heer Van Riemsdyk had de ge voelsmatige uitspraken van de kun stenaars in een formele vorm gego ten. Hij kon zeggen dat de meeste kunstenaars in de koningin, ondanks de persoonlijke ontmoeting, vooral het staatkundige "Instituut" zijn blijven zien. Ongewild waren de for mele kenmerken van dit instituut in hun beleving zo imposant en zo overheersend.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7