a, n°i ZESTIG EN VIJFTIG JAREN VAN TROUW IN Ter Wadding Memorandum LHC en Noord aan Van Dam Automobilist waarschuwen noodzaak LEZERS SCHRIJVEN Diamantl, diamant 2 en goud... peleid woningbezit onwezelijk Restauratie van ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 LEIDEN LEIDEN Op 5 september zijn de heer en mevrouw Vermeulen- Verschoor, Lage Morsweg 68, maar f liefst zestig jaar getrouwd. „We heb- 1 ben vette en magere Jaren gekend. I Nu ben ik een dure klant voor de j AOW; 16 Jaar al", zegt de bruide gom. Op zijn twaalfde jaar is de heer Vermeulen begonnen met werken. Hij werd schipper. Met een korte onderbreking tijdens de Eerste We reldoorlog. Hij zat toen in dienst. Daarna weer op het water, maar In 1930 was het afgelopen. „Toen kwamen die vrachtauto's en hadden te ons niet meer nodig. Alles viel opeens in elkaar. Ik ben toen grond werker geworden. En dat ben ik ge bleven tot mijn 65ste Jaar". Hobby's heeft hij ook. „Zeilen en voetballen natuurlijk". Ook nu nog stapt de heer Vermeulen ge regeld in een zeilboot. Hij is 81 Jaar. Zijn vrouw is 82. Het echtpaar heeft elkaar leren kennen via een broer van de bruid. „Dat was mijn kameraad. We gin gen iedere vrijdagavond biljarten en natuurlijk ook een pilsje drinken. Ik ging hem altijd halen. Op een gegeven moment kwam ik niet meer voor hem, maar voor haar (wijst op zijn vrouw). Voor die tijd hebben we een vrij korte verkering gehad; twee Jaar later waren we getrouwd". Het echtpaar Vermeulen heeft twee kinderen, vijf kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Omdat mevrouw niet goed meer ter been is en veel moet nisten, doet haar man het huishouden. „Ik kook en poets. Allemaal liefdewerk. Alles wat ik doe is uit liefde voor mijn vrouw. Want zestig Jaar is een lange tijd en als Je al die tijd lief en leed hebt gedeeld, dan hou Je wel van elkaar". Hieronder het zestig jaar getrouwd echtpaar Ver meulen. Rechts het even zo lang gehuwde echtpaar Verlint. (Foto's Jan Holvast) deur omdat hij zonder werk was. Ik diende in de Wasstraat en ik had hem een keer gezien toen hij gewel dige ruzie maakte. Hij kwam toen bij ons aan de deur en toen dacht ik: hé, dat is hij. Nou ja, we raakten aan de praat en Dat praatje aan de deur resul teerde voor de heer en mevrouw Ver lint (Titus Brandsmalaan) precies zestig Jaar geleden in beider Ja woord ten overstaan van de toen malige ambtenaar der burgerlijke stand. Ze kregen zeven kinderen, zeventien kleinkinderen en vijf ach terkleinkinderen. Aanstaande zater dag zal een groot gedeelte van dit nog zichtbare nageslacht naar "De een receptie en een diner mee te ma ken. Want hoewel de officiële trouw datum 3 september was, wordt het feest toch maar in het weekeinde gevierd. De heer Verlint is van originele huisschilder en was altijd erg be trokken bij de sociaal-economische positie van de arbeider, wat hij o.a. illustreerde met een actief lidmaat schap van de afdeling Leiden van de Bouwbond NW. In de loop der Ja ren bekleedde hij trouwens meer meester van de bejaardensociëteit Ons Centrum, secretaris van de Centrale Ouderraad bij het lager onderwis, voorzitter van de speel- mede-oprichter van de Leidse Korf- balbond (waarvan ook penning meester) en secretaris van de Leid se ren- en toeristenvereniging VIOS. Mevrouw Verlint is enkele Jaren werkzaam geweest bij het post- en telegraafkantoor aan de Boom- markt. Inmiddels is ze eigenlijk nog steeds niet uitgewerkt. "Ik heb de hele dag m'n werk. 's Middags gaan we hier even zitten slapen en 's avonds kijken we televisie". Daarbij doet de 83-Jarige bruidegom af en toe nog wat aan zijn tuin en werpt zijn 79-jarlge echtgenote zich op 'n boek of een krant. "Ja, het Leidsch Dagblad", zegt zij, "daar zijn we al zestig Jaar op geabonneerd". Pieter Gijsman (76) en Petronella Gijsman-De Roo (73) hebben hel grootste deel van de feestelijkheden rond hun gouden huwelijk al achter de rug. Op de dag zelf, 3 september, wil het echtpaar het gewoon rustig aan doen, al is iedereen die wil ko men feliciteren natuurlijk welkom. De goud enechtelieden. die beide al tijd in Leiden hebben gewoond - 28 jaar in de Tweede Looyerstraat, 16 Jaar in een bovenhuis in de Suringa- straat en zes Jaar in een benedenhuis in dezelfde straat - heeft al op 22 augustus de gouden ondertrouw her dacht. Sindsdien zijn er avondjes geweest voor vrienden, bekenden en buren. Het hoogtepunt voor het echt paar vond vorige week zaterdag plaats, toen de drie zoons van het echtpaar, de zeven kleinkinderen en twee achterkleinkinderen bij elkaar kwamen om een feestavondje rond het gouden paar te houden. De bruidegom, die zijn hele leven heeft gewerkt bij de dekenfabriek Van Wijk - hij hield er een ridderor de aan over - wil na zijn pensione ring nog wel eens gaan vissen, ter wijl zijn echtgenote hartstochtelijk borduurt. Meestal is de heer Gijsman echter ook thuis, wat in het gezelschap van zijn echtgenote - die aan de lopende band aardige anekdotes weet te ver tellen uit de vijftig Jaar lief en leed - bepaald gezellig is. Eén anekdote willen we niet ont houden. De oudste zoon van het echtpaar wilde graag schilder wor den. Moeder Gijsman heeft hem dat met kracht uit het hoofd gepraat, "want dan zou hij het dak op moe ten, en daarvoor was ik als de dood." Haar zoon werd inderdaad geen schilder, maar zocht een veilig baantje bij de PTT.... met als gevolg dat hij nu in televisietorens van 400 meter klimt. reu, 522 De maatregel van 14 artsen in ileppel e.o. om weggebruikers (pa- iënten) niet schriftelijk te doen raarschuwen tegen de gevaren (suf- J leid ipoielen achten wij niet Juist en vol- :kt niet verantwoord. De ANP, fVUA eist oa.. dat dn het vervolg 11e geneesmiddelen ten behoeve Ie Nederlandse en andere patiënten lienen te zijn begeleid door de nodi- ieufe, nuttige en volledige schriftelijke zl\ nformaties o.m. ter voorkoming ■rl nogelijke ernstige ongevallen bij gebruik. Mar Een persoonlijke mondelinge voor- ting zonder meer door de arts is dit geval geen oplossing van het l,d probleem van de verkeersveiligheid is bovendien oncontroleerbaar door een medisch tuchtcollege .lisering van ons goede doel leidt-: iet tot vermeende paniek of ver- arring bij patiënten, wel tot min er slachtoffers en tot beter per- jonlijk welzijn, sociale gerechtigheid en bijgevolg tot meer dankbaarheid. De Algemene noodzakelijke schrif telijke en direkte voorlichting aan patiënten inzake alle voor te schrij ven medicamenten staat in feite de medische behandeling (op zich) im mers geenszins in de weg. Evenals in andere landen zullen de schrif telijke en volledige gebruiksaanwij zingen, enz. bij ieder medicijn de grote verantwoordelijkheden van de arts en van de apotheker en diens personeel veel minder zwaar maken. K. R. OOSTERHUIS, Direkteur Algemene Neder landse Patiënten Vereniging, "Wacht u voor Uw arts"!, te 's-Gravenhage, Van Dijckstraat 14, Den Haag. Koffieboycot koffiemerk „Indonesia", een mixtu re van Angolakoffie, op de markt gaat brengen. Het moet nu toch aan iedereen wel bekend zijn, dat een groot gedeelte van de winst op Ango lakoffie besteed wordt aan de Por tugese oorlogsvoering in de kolonia le gebieden. Ik hoop daarom van harte, dat velen met mij deze nieu we koffie zullen gaan. boycotten. Het valt me op, dat de meeste ingezon den stukken-schrijvers tegen dit soort acties zijn. Kunnen zij die het mij eens zijn, ook niet eens in de pen klimmen?? F. A. OSKAMP-VAN DEN BERG, Aert van Neslaan 105, Oegstgeest. Nederlands Dikwijls luister ik met genoegen naar Veronica, maar vaak wordt dit genoegen vergald door zogenaam de „geluidsvragen" van tegenwoordig en het minder fraaie taalgebruik daarbij. Hoewel het gebruik van het af schuwelijke woord „hardstlkke" iets af schijnt te nemen, komt het toch nog steeds voor, terwijl beschaafd klinkende woorden als „enorm", „ge weldig", „zeer", dezelfde betekenis hebben. Verder vraag ik mij af wat de uitdrukkingen „zich bewijzen" en „zich waarmaken" moeten voorstel len. Bedoelt men soms: aantonen dat men iets waard is of dat men tot iets in staat is? Het woord „gelijk" wordt bijna nooit in zijn eigenlijk betekenis gebruikt, maar in die van het Duit se „gleich". Dit terwijl uitstekende woorden als direct, onmiddellijk of gelijktijdig beschikbaar zijn. Goede Nederlandse woorden als „onderzoeken" en „beginnen" wor den «liet alleen door „Veronica", maar ook door andere media vervangen door onnederlandse woor den als .natrekken" en „starten". Een uitdrukking als „de start begint" schijnt zelfs denkbaar te zijn. Over de soms „stoere" taal en de «vele „dusseti" zal ik het maar niet heb ben. Tenslotte wil ik nog wijzen op het vaak niet onderkende verschil tussen de zin: „(aan) de mensen wordt verzochten de zin„de mensen worden verzocht omDe eerste zin is een aanbeveling (3e naamval), de tweede betekent: in verleiding brengen (4e naamval). Wil Veronica een goede reden toe voegen aan de aanspraak op voort bestaan, dan zou een zuiver taalge bruik zeer op zijn plaats zijn. Bo vendien zou zij recht hebben op er kentelijk v^n allen die het 1 i met c Nederlandse taal. W. S. JONGSMA, Thorbeckestraat 23, Leiden. jong Avi- "Vrijheid en Democratie" schreef a^fs. A. J. G. Leijten een artikel leleid Woningbezit", dat op zijn srzoek hieronder wordt overgeno- Red. Met de pinksterdagen is er in heel it Nederlandse gezinnen gesproken de plannen, die onze nieuwe mi- g- °dster van Volkshuisvesting en juimtelijke Ordening had voor de rs van een eigen huis. Zelfs vele mensen aan het rekenen weest om te weten, waar zij aan toe wanneer de hypoteekrente van vaak met veel moeite verwor- eigen huis niet meer aftrekbaar de inkomstenbelasting. Persoonlijk komen mij de gedach- Dm de bezitsvorming van mensen een lager of een middelgroot in- en te gaan afremmen als zeer wezenlijk voor. De doorstroming, voor vele gezinnen met de aller- insch^gste inkomens zo hard nodig is, alleen maar door afgeremd, warden eerst niet andere 7_9 fsstanden op 't gebied van de volks- Leldi huisvesting aangepakt! Daarbij denk ik met name aan de profiteurs; zij, die met een goed inkomen en/of vermogen in een gesubsidieerd huis of woningwetwoning zitten, ten koste van andere gezinnen, die Juist op zo'n goedkoop gemaakte woon ruimte recht hebben, en ten laste van de andere belastingbetalers, met wier gelden dergelijke faciliteiten mogelijkz ijn. Terecht kan er opgemerkt wor den dat er dan voor deze gegoeden, die ten onrechte in gesubsidieerde woningen nu zitten, uitwijkmoge lijkheden dienen te zijn. De wonin gen, die vrij komen wanneer aan dit onrecht een einde wordt gemaakt, kunnen dan bestemd worden voor gezinnen, die thans lang wachten op een betere, meer menswaardige huis vesting. Wanneer de huren te hoog zijn voor deze gezinnen, dan staat nog altijd de weg open van een indi viduele huursubsidie. Helaas krijg je thans de indruk, dat tal van beleggingsinstellingen en ook woningbouwverenigingen een dergelijke ontwikkeling niet gaar ne wensen. Deze instituten vrezen namelijk in dat soort situaties een vermindering van het aanzien en daarmede van de waarde van hun bezit. Dat is nog te begrijpen, maar niet als het gaat om gesubsidieerde huizen of om woningen gezet op grond, die gemeenten tegen abnor maal lage prijzen hebben afgestaan. Laten wij in ons nog goede landje dit soort misstanden in ons socia le woningpakket eerst gaan aan pakken. Dat men ook echt misbruik van aftrekbaarheid van rentelasten voor de inkomstenbelasting wenst te gen te gaan, lijkt mij dan een meer reële zaak. Echter, misbruik wordt mijns inziens niet gepleegd door een gezin, dat door beperking van tal van uitgaven, bv. voor vakanties, autoaanschaffing e.d., dankzij fisca le aftrekbaarheid van rentelasten, zich 'n eigen woning tracht te ver LEIDEN/ZOETERWOUDE Er is al heel wat over gepraat maar nu zijn ze er toch. de stoplichten aan de Hoge Rijndijk bij de afslag van de rijksweg. (Foto Jan Holvast» In uw blad van 18 augustus jl. geeft u een overzicht van enige res tauratiewerken in Leiden en omge ving. Hierbij was ook een afbeelding van Huize "Ter Wadding" te Voor schoten. Daarbij werd opgemerkt, dat het terugbrengen van de fijne roedenverdeling in de vensters, dat gepaard gaat met een constructief herstel, uitermate belangrijk is. Waarom? vraag ik mij af. Als 70- Jarige heb ik het nooit anders ge kend dan met die grote ramen en die prachtige fijne gordijnen daar achter. Als Jongen zag ik dat als 'n ideaal van rijkdom en voornaam heid, gepaard aan de naam van de Minister Gruijters weet toch ook wel, dat er in de huidige situatie in vele gezinnen met een niet al te groot inkomen geen weelde heerst, wanneer jaarlijks f 7000 a f 10.000 op gebracht moet worden voor de fi nanciering van de eigen woning. DRS. A. J. G. LEIJTEN, Brahmslaan 327, Leiden. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. bewoners Mol van Charlante. Zater dag jl. had ik nog een oude familie foto in handen, genomen voor het huis. Deze was zeker al 80 Jaar oud en ook daarop waren de grote ramen al aanwezig. De vraag is nu: wat is de zin van een restau ratie in een stijl, die door niemand der thans levenden ooit is gekend? Komt de voornaamheid van het huis nu (straks) zoveel beter uit? Niets is terug te brengen van de omge ving aan de voorkant: het riante uitzicht over het weiland met zijn roodbont vee en de Korte Vliet, een plaatje van rust. Dat er veel geld uitgegeven moet worden voor een goed onderhoud, daar kan en moet ik het wel mee eens zijn. Maar nog maals, wat is het nut van een der gelijke restauratie? Ik twijfel. Mis schien komt u ons ook nog eens 'n ioto laten zien van het huis uit 1770. C. DE GEUS Tulpenstraat 17, Leiden. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden t 9.2^ f 27.46 f 29,86 f 0.' ■oruit- torna- admi EIDEN In een memorandum aan staatssecretaris Van Dam Volkshuisvesting en Ruimtelijke lening zal worden overhandigd, ;n het Leids Huurderscomité en wijkcomité Plan Noord nog eens waarom huurverhogingen die -vloeien uit de wet op de huur- monisatie voor Leiden naar hun Hing onverteerbaar zijn. Zij doen vlak voor het bezoek, dat Van op 3 september aan Leiden zal ïgen. Bij dit bezoek wil Van zich persoonlijk op d ehoogte i van de problemen rond de rverhoging in de vooroorlogse :en van de Gemeentelijke Wo- jstichting. comité's beginnen hun pleidooi het niet invoeren van de rverhogingen met een persoon woord aan het adres van Van n. Zij stellen, dat Van Dam blijk- mening is veranderd, ir zijn twee mogelijkheden. Of Marcel van Dam, ooit de held van de sociaal zwakken, de laagstbetaal den, de ouden van dagen heeft plot seling maling gekregen aan zijn vroe gere bewonderaar, of Marcel van Dam is het slachtoffer geworden van een misverstand zoals Leidse geestverwanten van hem veronder stellen", aldus het LHC en het co mité Plan Noord. Vervolgens wijzen de comité's op de achtergronden van "het steeds toenemende verzet en de toenemen de ontevredenheid". Hun conclusie: "Het ontbreken van voldoende werkgelegenheid, het ln verhouding met elders in Neder land lage levenspeil en vele andere stagnerende factoren hebben onmis kenbare gevolgen gehad voor de plaatselijke huisvestingspolitiek. Men kan in het algemeen zeggen dat de Leidse bevolking sterk afhan kelijk is (geweest) van de sociale wo ningbouw. Huisvesting in de nieuw bouw is echter onmogelijk vanwege geen zaak van een klein aantal men de hoge huren. Terwijl men in de Me- renwijk met moeite nieuw opgele verde huizen verhuurt, wonen tal loze ongelukkigen in slechte, muffe woninkjes of slechter. Dat is tevens de reden waarom wij ons in 't algemeen tegen iedere huur verhoging verzetten, ook de nieuwe woningen mogen niet nog duurder worden. Zes procent huurverhoging voor een nieubouwwoning van f 380 betekent nog eens f 23 meer. Parallel aan deze ontwikkeling constateren wij dat de kwaliteit van het voor-porlogse woningbestand snel vermindert. Renovatie en rehabili tatie van woningen en buurten is 'n eerste vereiste, maar niet over de ruggen van hen die het niet kun nen betalen, aldus de comité's. sen is, sommen de comité's een aan tal argumenten tegen huurverhoging op, waarbij men aantekent dat er verzet is tegen twee soorten huurver hoging: de huurharmonisatie en de Jaarlijkse 6% huurverhoging. In een aantal gevallen (De Eendracht, Ons Belang) gingen deze acties gepaard met verzet tegen besturen van wo ningbouwverenigingen. "Er is zo een roep om zelfbeheer gekomen die ex-nieuw linksman Van Dam toch niet onwelgevallig kan zijn", aldus de comité's. Argumenten Na vastgesteld te hebben dat het protest tegen de huurharmonisatie 1) De toestand van de woning laat veel te wensen over. Onderhoud wordt meestal slecht of helemaal niet uitgevoerd. Men acht het derhal ve onjuist om voor steeds minder woongenot steeds meer te betalen. 2. De toestand van de woning is over het algemeen goed. Echter niet van wege de goede zorg van de eigenaar maar slechts dankzij de inspanning die de bewoner zich heeft moeten ge troosten. Men vindt het antjuist om daarvoor nog eens extra te moeten betalen. 3. Het besef dat de huurprijs een steeds groter deel van het inkomen dreigt op te slokken. Naarmate men over een minimum-inkomen beschikt (de laagstbetaalde loontrekkers, AOWers, WAOers, werklozen enz.) doet zich dit argument sterker voe len. 4. Voorzover men lid is van een wo ningbouwvereniging gaat men zich meer en meer de vraag stellen: wie beslissen nou eigenlijk, zijn dat de leden of het bestuur of misschien de regering? BIJ vele bewoners heeft dit er toe geleid dat men fclch ook princi pieel ging opstellen. Wel geïnformeerd De comité's gaan uitvoerig in op de geschiedenis van de huurharmonisa tie in Leiden. Daaruit concluderen zij o.m. dat het er veel op lijkt dat de staatssecretarissen Schaeffer van Van Dan van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening - in tegenstel ling tot wat de PvdA, naar hun idee heeft gesuggereerd - wel degelijk goed geïnformeerd waren over de Leidse problemen. „Wanneer Van Dam werkelijk ernst wil maken met de tenuitvoer legging van de maatregelen per 1 oktober a.s. dan geeft hij daarmee tevens te kennen grote minachting te hebben voor de opvattingen van de Leidse bevolking en de meerder heid van de gemeenteraad", aldus de comité's. maar ook de geloofwaardigheid van zijn politieke geestverwanten in de PvdA. Wanneer immers de maatregelen tóch worden doorgezet betekent dit zoveel dat de Leidse PvdA bij mon de van haar raadslid Waal stond te Jokken, toen deze steUig „het mis verstand" ter sprake bracht. Wanneer Waal inderdaad ontJuis te beweringen uitsprak zal dit bij de komende verkiezingen in 1974 zeer negatieve gevolgen hebben voor de Leidse PvdA. Wanneer Van Dam zich er op be roept dat de wetten er zijn om te worden uitgevoerd, dan had hij zich daarbij de kabinetsformatie reken schap van moeten geven", zo beslui ten de comité'a.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3