aal) combineert combi en coupé UDI RONDT DE 80-SERIE MET EEN GT AF Gezins- kaart NS in plaats van de auto Honda Civic nprexsi NIEUWE RUS: LADA 1500-S ^ERDAG 1 SEPTEMBER 1973 luitii t Lb komt over enkele maanden he markt met een nieuw type f: een comoi-coupé. De Zweedse Kfabriek omschrijft het model I als 'n "coupé met de passagiers- bte van een sedan en de laad- fate van een combi". heeft zich in Zweden nogal hoofd gebroken over de tegen heid tussen de stijgende voor combi's en het toch re- f kleine aandeel van dit soort s in de verkoop. Bij een onder- bleek. dat vele kopers ondanks 'voordelen nog steeds een weer- d hebben tegen de traditionele i's. Ze lijken vaak teveel op be- igens. En niet voor niets wordt ;en coupé vaak gezegd, dat veel meer moet betalen voor plaatsen minder. Bovendien daarbij coupé's vaak het slech- itzicht naar achteren bij. Het yoord van Saab op al die made- de Saab 99 L Combi-Coupé, is in de autowereld normaal, ïen een nieuw model tot het ite toe geheim tracht te houden. eerste plaats om de eigen ver- n niet nadelig te beïnvloeden, laarnaast wil men de concurren- üet wijzer maken dan zij al is. heeft opnieuw met deze "tra gebroken door dezer dagen het e model als prototype aan de nationale autopers te tonen. Er en in de komende tijd nog uit- (ide testritten mee worden ge maakt en Saab had kennelijk geen zin dat in alle geheimzinnidgheid te doen. Dus heeft de Zweedse fabriek in Stockholm nu al het gordijn opge haald en deze sierlijke auto in vol le glorie te kijk gezet. Het is een bij zonder aantrekkelijke variant op de reeds bekende Saab 99 geworden. De aflopende coupé-achtige achterkant lijkt allesbehalve op een bestelwagen, terwijl de binnenzijde dezelfde pas sagiersruimte heeft als de se dan plus een extra ruimte, die bij na even groot is als bij een combi. Er is geen verlies in uitzicht naar achteren, vaak een zwak punt van DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST coupé's. De grote elektrische ver warmde achterruit biedit hetzelfde uitzicht als de sedan, terwijl de ach terste dakstijlen zo smal mogelijk zijn gehouden. Achterin zit een gemakkelijke uit- neembare hoedenplank. Zelfs met die op zijn plaats is de bagageruim te aanzienlijk groter dan van de 99 sedan. Een extra bergruimte onder een luik in de vloer maakt daarvan deel uit. Het reservewiel staat recht op langs de wand in een gleuf aan de linkerzijde. De benzinetank is uit veiligheidsoverwegingen tussen de achterwie'en geplaats, inhoud 57 liter. Met de hoedenplank verwijderd en met neergeklapte rugleuning van de achterbak krijgt men een laadvloer lengte van 184 cm en een laadvolu me van anderhalve kubieke meter. De achterdeur opent tot volledige stahoogte (1.80 meter) en wordt dan ondersteund door twee gasgevulde schokbrekers. De achterdeur loopt net als bij een echte stationwagen tot aan de achterbumper door. De Saab 99 L combi-coupé heeft dezelfde technische specificaties en uitrustingen als de tweedeurs se dans 99 L. Hij is voorzien van een in Zweden gemaakte twee liter mo tor van 95 DIN-pk, welke normale benzine gebruikt. Men kan zowel met een handgeschakelde bak als met een automaat krijgen. Het nieuwe ontwerp is elf centimeter langer (4.53 meter) en weegt 50 kilo zwaarder dan de sedan-uitvoering. De binnenuitrusting is dezelfde als in de andere Saab 99 L-model- len voor 1974, dus met veiligheids- stoelen met ingebouwde hoofdsteu nen, dubbele dakisolatie, veiligheids stuurwiel en verbeterd verwar - mings- en ventilatiesysteem. Wan neer deze wagen in februari in Ne derland verkrijgbaar zal zijn. zal men er waarschijnlijk een kleine twintig mille voor moeten neertel len. Men kan op de gevel zien, dat Gremi ook e Joegoslavische Zastava importeert, maar ier staat het nieuwe vlaggeschip van Lada, e 1500-S voor de Groningse deur. De succesvolle Audi 80 serie zal met een GT word;n afgerond. De wagen krijgt een 1.6 liter motor van 100 DIN-pk. Er kan een topsnelheid van 175 kilometer per uur mee warden gehaald. Het acceleratievermogen geeft 0-100 kilometer in 10.2 sec. aan. Deze GT zal alleen als twee deurs irn fel geel verkrijgbaar worden Natuurlijk zit er van alles op en aan. dat in de wandeling „sportief" wordt genoemd: sportstuur, tunnel- console, grote toerenteller, brede staalgordel radiaalbandeo op sport- velgen, maar ook een drie punts vei- Ugheidsgordel met terugrolautomaat en hoofdsteunen. In scherp contrast, met de levendige kleur van de wa gen is het interieur overwegend zwart gehouden. Het stofpatroon van de bekleding van de zittingen is een zwart-witte rallyruit. De motor is gebaseerd op die van de Audi 80 GL. Het grotere vermogen werd in hoofdzaak verkregen door Het is nog maar zes jaar geleden, dat op een kale vlakte bij het R'>s sische plaatsje Koejbisjew de eer ste palen de grond wérden inge jaagd voor een autofabriek en een nieuwe stad Togliatti (150.000 inwoners). Drie jaar later kwam de eerste auto van de band. Fiar heeft een zeer dikke vinger in de- Russisch produkt. Allemaal wat steviger en zwaarder, de Russen moeten rekening houden met de kwaliteit van hun wegennet. On der de motorkap zit een volledig zelfstandig geproduceerde 1451 cc kopklepmotor met bovenliggen de nokkenas, die een vermogen van 75 DIN-pk kan leveren, wat de prijs. Beneden de tien mille f 9750.- Dan moeten we zeggen, dat op het eerste' gezicht - onze kennismaking was maar erg kort - de Russen met een zeer aantrekkelijke aanbieding zijn ge komen. Overigens gaat het Lada wel goed ze Russische pap gehad. De La- da-modellen vertoonden niet voor niets veel gelijkenis met de pro- dukten uit Turijn. Die verwant schap vindt men ook terug in de nieuwste Lada, die vandaag in ons land is verschenen: de 1500- S. Als men niet beter wist zou men zeggen, er staat een Fiat 125. Toch is het een volwaardig volgens de fabriek goed is voor een top van 155 km. Er is een re delijke ruimte voor vijf personen, een zeer royale bagageruimte, de stoelen zitten prettig, de motor is opvallend rustig en de uitrus ting is verrassend compleet: er zit zelfs een spanningsmeter en een bandenpomp bij! Maar het meest werden wij getroffen door in ons land. In 1971 nog maar 270 wagens, vorig jaar 1338 en dit jaar vóór 1 september al 1296 stuks afgeleverd. Dat moet ook wel, want als in Togliatti de pro- duktie van de nieuwe 1500-S goed op dreef is heeft men een capaci teit van 660.000 auto's bereikt. En daar willen ook de Russen wel wat mee op de exportmarkt doen. De markt in de Benelux ontwikkelt zich zo goed, dat de Russische autofabriek in Tog- liattigrad een autotransportschip heeft aan geschaft. Hier met 200 auto's in de haven van Groningen. klein maar pittig wagentje aanvaardbare ruimte en rede- ïomfort. Door de grote wend- >id bijzonder handig in de stad, op langere afstanden vermoei- vooral door de zeer matige ve- zijn in het kort de opvallend- ligenschappen van een nieuwe nse auto, die nog maar enkele iden op de Nederlandse markt de RAI in februari was deze ia Civic voor de eerste maal door Nederlandse publiek te zien. Als tenminste het ongelukkige hoek- de grote autozee kon ontdekken, show duurt het altijd nog /oor de leverantie op gang lar goed. hij is er nu: een nieuw an een fabriek, die we- aam heeft veroverd als produ- motorlietsen. Honda is de grootste motorproducent ter ld. Pas een jaar of zeven gele ld enook deze Japanners zich ipeti wat op de automarkt te pionieren. Met een klein karre- ferd begonnen: de Honda 600 ng, die overigens nog steeds in Micurrentierace ligt. Er kwam een speels sportwagentje, ..ïaar haalde uiteraard nooit aculaire verkoopcijfers. Hoe het ook is. dan de Civic. Qua vormge- duidelijk een moderne auto. De vergroting van de cilinderinhoud. Met het oog op het hogere vermogen en de daaruit resulterende hoge thermi sche belasting werd de capaciteit van het koelsysteem vergroot. Volgens de fabriek zal het verbruik ondanks de scherpere prestaties 8.6 liter superbenzitne op 100 kilometer bedra gen. Overigens valt er over de le vertijd en de prijs van deze nieuwe Audi nog niets te zeggen. Ander nieuws van Audi/NSU (doch ter van Volkswagen) is dat de pro- duktie van de NUS-Prinz is gestaakt Thans wordt alleen nog van dit au tomerk de Ro-80 met Wankelmotor geproduceerd. Ook in ons land is geen NSU-Prioz meer te koop. „On ze voorraad is volledig op", aldus im- proteur Van Oorschot in Rotterdam, die wel verwacht, dat er volgend Jaar een opvolger komt van de klei ne NSU. (Maar die zou dan wel eens het VW-embleem kunnen dragen. - Red.). Een aantal gezinnen heeft na de introductie van de gezins kaart van de Nederlandse Spoor wegen besloten geen auto te ko pen of hun oude auto niet te vervangen. Dat blijkt uit 'n steek proef van NS cxider de kopers van de gezhiskaart. Een arts tacht kinderen en 2 auto's) vertelde, dat zijn gezin nu alleen nog maar met de trein op stap gaat. Anderen die al half en half be sloten hadden, tot de aankoop van een auto over te gaan. zagen er van af. Een kantoorbediende met negen kinderen liet weten dat hij zijn bestelwagetje van de hand gaat doen. In andere ge vallen zijn uitstapjes, die vroeger alleen door man of vrouw wer den gemaakt (geregelde familie bezoeken bijvoorbee'd' nu trips voor het hele gezin geworden De gezinskaart geeft, voor f 5P gedurende een jaar recht op on beperkt reizen van oudeis en kinderen tot en met 19 jaar plus een hond voor de prijs van twee enkele reizen of retours. Boven dien mag het gezin één dag naar keuze helemaal gratis op reis en kunnen met de gezins kaart ook ..koppelingskaartjes" worden gekocht voor de dag tochten van NS. Tot nu toe zijn er al 20.00J gezinskaarten gekocht. Volgens NS is dat een veelbeloven de start, want de 65plus-kaart - waarvan er nu 215.000 io omloop zijn - bereikte na vier jaar pas een „oplage" van 30.000. De erva ring leert, dat het geruime tijd duurt voordat nieuwe, biizwu- dere NS-tarieven bij het pubhek bekend zijn. Deze zomer hebben waarschijnlijk nog tal van ge zinnen voor een dag reizen pe? trein meer uitgegeven dan de ge zinskaart kost. een bedrag, aai met de ene dag gratis reizen al terugverdiend kan worden De 20.000 bezitters van gezins kaarten hebben gemiddeld 3.2 kinderen uitschieters zijn twee gezinnen met elk veertien kinde ren. Aan de andere kant is er ook een echtpaar zonder kinde ren. dat de gezinskaarten heeft gekocht om het (halve) kaart Ie voor zijn hond niet te hoeven betalen. Het ziet er naar uit, dat de gezinskaart geen experiment van NS zal blijven. Het definitieve besluit daarover wordt volgend jaar pas genomen, maar door dat de betrokken gezinnen ge middeld anderhalf keer zoveel met de trein reizen als vroege*- is er nu voor NS al sprake van een „meeropbrengst". Dit on danks het feit. dat een nieuw abonnement als de gezinskaart vooral wordt gekocht door men sen die toch al geregeld van de trein gebruik maken. doordat de zittingen aan de korte kant zijn. Door de traploos verstel bare leuningen kan men het zich toch vrij comfortabel maken. De vierversnellingsbak met een vrij lan ge pook levert weinig moeite op, het starten was ook probleemloos. Althans in de week, dat wij deze Civic ter beschikking hadden. Met de 1169 cc motor met een ver mogen van 60 pk kan men uitste kend uit de voeten. Men kan niet alleen lekker pittig optrekken men kan er ook een respectabele snel heid mee bereiken. Bij plank-gas kon de naald op de teller niet ver der. Maar dan wees hij nog altijd 160 kilometer per uur aan. En dat is voldoende! Daar willen we het best mee doen. Door het grote kop- tot de plezierigste bezigheden be hoort. Dat is geen kwestie van weg- ligging. Die is opvallend goed. Voor een Japanner zelfs ongewoon goed. De wagen ligt mede dankzij de voorwielaandrijving heel vast op de weg. Hij is heel gemakkelijk te besturen en dat blijft ook bij hoge- x-e snelheden het geval. Hij blijft best in zijn baan. Maar het is vooral de vering, die de inzittenden dan parten gaat spe len. Die vinden wij namelijk uitge sproken zwak. Elke oneffenheid in de weg wordt aan de inzittenden doorgegeven. Dat manifesteert zich niet alleen op de stenen straten in de stad, maar ook op het asfalt van de snelwegen. Door de naden en kuil tjes wordt men dermate door elkaar dwars voorin liggende motor maakt, dat ondanks de geringe afmetingen (lengte 3,54 meter) binnenin een aanvaardbare ruimte overbleef, waar in zelfs achterin zittendepassagiers niet over gébrek aan beenruimte zul len mopperen. Als die benen maar niet al te lang zijn. Wat toen voor de koffers overbleef was natuurlijk ïaiet zo bar veel meer. Meer dan een flinke lade is het eigenlijk niet. Maar dat is een euvel, waar de meeste auto's van zo'n formaatje mee kam pen. De prijsstelling is ook modern. Aan de stevige kant. Nu valt daar vandaag de dag lekker over te pra ten. Wat is duur en niet duur in de autowereld?. Vergelijkbare concur renten komen ook wel aan de 8% mille, die deze Civic met twee deuren moet opbrengen. Voor een derde (achter) deur moet 250 guiden meer worden betaald. Voor bijna 9300 gulden heeft de Civic een half- automaat (hydraulische koppelom vormer). Daar zit dan dé btw wel in, maar we nemen aan, dat dat wel was begrepen. We moeten daar onmiddellijk aan toevoegen, dat de uitrusting vrij com pleet is: achteruitverwarming stan daard, rembekrachtiger (dat wetkt best!) slaapstoelen, achtèruitrijlam- pen, ruitenwissers met twee snelhe den, dagteller, elektrische .ruiien- spi-oeier. verklikkerlampje voor de handrem, gescheiden remcircuit enz. En dan moet een ieder maar voor zichzelf beslissen of de prijs hoog is Het interieur is ook acceptabel af gewerkt. Een sober, maar smaakvol dashboard met duidelijk afleesbare klokken en gemakkelijk te bereiken knoppen. De stoelen zitten goed, sluiten pi'ettig om de rug, maar geven de bovenbenen wat te weinig steun, pel is het bereik in de versnelling ook erg groot. Men kan rustig met relatief lage snelheden in een hoge versnelling rijden. Erg gemakkelijk Minder prettig is het. dat deze krachtbron bij hogere snelheden, nogal wat geluid produceert. Zolang men maar beneden de ongeveer 100 km per uur blijft gaat het alle maal best. Dan is de wagen zelfs opvallend rustig. Maar komt men in de buurt van de 100 km snelheid, dan gaat een stevige brom zich roe ren, die bij het stijgen van de snel heid alsmaar intensiever wordt. En ook het windgeruis gaat dan flink meedoen. Trouwens, wij moeten bekexinen, dat hard rijden met deze wagen niet gehusseld, dat de lol er snel af is. Op de duur gaat het zeer ver moeiend werken. Wellicht is het met andere schokbrekers te verbe teren. Maar onze wagen stond er wat dat betreft niet m best bij. Maar er wordt in Japan aan verbetering gewerkt. Jammer eigenlijk .want het is ver der best een leuk autootje. Pittig, snel. handig en redelijk comforta bel. Bovendien: niet duur in het ge bruik. We kwamen in de buurt van de 1 op 13. En we hebben er erg flink aan getrokken. Het zal zeker zuini ger kunnen. En dat telt vandaag de dag mee met die benzineprijs. En waai-schijnlijk nog meer met de ben zineprijs van morgen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23