aurent D. zweert wraak te bisdom Roermond ïemen na eis van vijf jaar NS- Bonden: beleid van kritiek de op regering STROEF BEGIN VAN BESPREKINGEN OVER STRUCTUURSCHETS OPEN MIDDENGEBIED dvocaat: de kater na DeilGeen schisma in LOONGRENS FONDS NAAR 23 MILLE Brieven 40 cent Kamer wil toch nog 10.000 man spreiden Uitwedstrijd? Neem een NIeerMan's Kaart! Verdwenen negen ton van overval kruiden dokter in Spanje? JDAG 31 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 W 1T w T T -™- ROERMOND (ANP) Na af- voor theologie en pastoraat is terug- t dit dreigement van een 22- crimineel eindigt een der tumultvolle zittingen die de rechtbank sinds Jaren heeft egemaakt. Laurent, beschuldigd onder meer een gewapende iverval op een lampen w inke- aan de Hoefkade en van twee eigingen met doodslag tegen lemannen, gedraagt zich ter zit ten vuurspugende vulkaan, tok met een tiental glazen water te blussen is. loop )e officier eist vijf jaar tegen Laurent D., mét aftrek. „Met rek?", roept Laurent honend, „van die vijf jaar? Dat hoeft t officier. Na die vijf jaar komt mijn tijd! Oog om oog, tand tand! Ik zit onschuldig. Dat eist wraak. Dit is de grootste ikraam die je in je leven begaan hebt!" ie Stamm de rechtszaal spelen zich onge- taferelen af. Laurent be rt zijn onschuld op de bijbel, almachtig, op zijn kind. roept dat hij de zwaarste kan- nag krijgen als hij liegt, lampenwinkelier blijft niettemin uigd dat het niemand anders Laurent is geweest die op 8 met 'n nylonkous over zijn n een pistool in de hand ze- aizend gulden kwam halen, lar ik kon zijn gezicht niet dus ik kan me vergissen", er- hl j tijdens de ondervraging advocaat mr. Schipper. Lau- vloekt. „Door die vergissing zit en een halve maand on- Idig", roept hij. Een van zijn angers op de tribune maakt de ge luidkeels uit voor „verrajer". dent mr. Stolk laat de man de sterke arm verwijderen, kom nog wel een keer bij Je thuis", dreigt de man. Mr. heeft dan al een paar uur tu- achter de rug. „Je doet maar", oordt hij vermoeid. ooi irents meisje Nellie (20) vertelt ede dat Laurent haar in de van 8 op 9 maart een pistool ewaring heeft gegeven, dat zij meegenomen naar het huis haar moeder. Pistolen zijn in kringen veel voorkomende ge- svoorwerpen, want dezelfde kwam Nellie's ex-man Han- waaiend met een pistool op be- „Ik ben niet bang voor Je. Ik ok zo'n ding", zei Nellie en zij e Hannes de blaffer van Jent onder zijn neus. Even later >t Nellie's broer zich per ongeluk :ogel door zijn eigen hand. n politieman getuigt dat hij die d een telefoontje van Laurent gehad met de mededeling "Ik die overval gepleegd om aan te komen voor wapens. Iedere schiet ik kapot, daar heb 'k tig Jaar spinhuis voor over. Ze er voor boeten wat ze met broertje hebben gedaan in Laurent ontkent dat hij opgebeld. Iemand wilde hem elijk een loer draaien, hij op de Hoefkade een pistool gericht op de politie is waar. ik werd opgejaagd als een zwijn. Ik was bang dat ik een m'n rug zou krijgen, daar vaak genoeg mee ge- d. Waarom moeten ze met tach- achter me aan zitten?" iirent: "Ik heb nog nooit geweld :egd". cialiteit fc de heling van een gouden me- Dnhorloge geeft hij min of meer Haar hij ontkent een hem vijan- chtpaar met een pistool te heb- bedreigd; hij ontkent een serie tallen van dameskleding uit een zaak aan de Hoefkade ("mijn aJiteit is herenkleding, vooral a hij ontkent ook dat hij sen bovenraam van zijn woning de Lange Beestenmarkt een gip- beeld naar een agent op de stoep gegooid. i zijn moeder schieten hem ulp door te getuigen dat het uit Nellie's handen door het is gevlogen. Nellie: "Laurent te gillen en toen wou ik hem dat beeld op zijn hersens slaan, het ging door de ruit". Moe- "Ja, zo is het gegaan". Stolk, verbaasd: "Wou Nellie ent slaan?" ieder D.: "Ja. Hij stond uit het r de politie te gillen. Hij :te het steeds erger. Toen pak- sl dat beeld. En mijn man stond i hamer klaar. urent: "Ik was door het dolle Het was bloedlink". |nac e hem ter zitting meemaakt kan goed voorstellen dat een dolle ent inderdaad bloedlink is. Om jf minuten moet de nerveuze en «ieve jongeman tot kalmte wor- jemaand. Hij drinkt het ene glas het andere. Dan beduidt de president dat hij even weg "Ik moet zo nodig man!" roept Hij vraagt een sigaret te mo- roken. "Dat kan niet", zegt de r. "Je kan water krijgen" het ook cognac zijn?", vraagt lent. "Nee", zegt de officier se- "cognac krijg Je niet". het hoofdbureau van politie Laurent op 14 maart alles be- v er tellen twee rechercheurs. Dat was nadat zijn moeder en Nellie op bezoek waren geweest. Hij zei: ,Jk wil bekennen omdat ik een nieuw le ven wil beginnen. Dat heb ik aan Nel beloofd en al ben ik een rare go zer, m'n woord hou ik". Ter zitting licht Laurent toe: „Ik wou m'n vrouw zien. Dat is m'n alles, 't is mij nhele leven". Maar zijn be kentenis trekt hij in. „Ik ben on schuldig, dat durf ik op de bijbel te zweren". Mr. Stolk: „Ja Joh, maar Je hebt wel meer voor me terechtgestaan en die bekentenissen trek Je als een jas je aan en uit". Laurent: ,Jk heb eenentwintig keer terechtgestaan maar ik heb mijn zaken altijd netjes bekend". Sensatie Officier van justitie Jhr. mr. Van de Poll staat op en verklaart dat Laurent hem door zijn moeder heeft laten opbellen om hem te vragen naar het bureau te komen. In het bureau maakte hij volledig schoon schip. Hij bekende ook de roofover val op het postagentschap te Voor burg. „Waarom?," wil de president we ten. „Om de sensatie meneer de presi dent. Ik heb de recherche wel eens drie meter diep in de grond laten graven terwijl ik wist dat er niks lag". Een rechercheur lacht Laurent vriendelijk toe. Laurent lacht terug. President: ,Ik vind het leuk te zien dat jullie zo aardig voor elkaar zijn". Laurent: „Het zijn vakmensen". Districtspsychiater dr. Mulder ver klaart dat Laurent een ik-zwakke en disharmonische figuur is met eqn gestoord gevoelsleven. Aan een stemming van wederzijde welwillend heid kan hij geen weerstand bieden, dan „loopt hij leeg". Hij heeft een neiging tot zelfvernietiging. De psy chiater plaatst daarom grote vraag tekens bij de door Laurent afgeleg de bekentenissen. Dat ds koren op de molen van ad vocaat mr. Schipper, vooral als de rechercheurs verklaren dat Laurent ook een paar kraken heeft bekend die hij hoogstwaarschijnlijk niet ge pleegd kan hebben. Hoe kwam hij dan aan zijn gegevens? „Uit de Haagsche Courant meneer de presi dent," roept Laurent. Officier mr. Van de Poll acht het bewijs voor alle tenlastegelegde fei ten echter ruimschoots geleverd. .Laurent zit ter zitting altijd vol goede voornemens, maar die kan hij nooit waarmaken. Hij past niet in de maatschappij. Ik heb alle gevoel voor hem en zijn moeilijkheden, maar ik treed op in het algemeen belang," aldus de officier. Hij eist vijf Jaar met aftrek. Advocaat mr. Schipper betoogt dat Laurenits bekentenissen geen overtui gend bewijs kunnen opleveren. Hij beroept zich op de verklaring van de psychiater en op het feit dat sommi ge bekentenissen bewijsbaar onjuist zijn. Mr. Schipper bepleit vrijspraak van de roofoverval en van de dief stallen. Laurents conflicten met de politie wijt pleiter aan wat hij noemt „de Lange Beestenmarkt-kater van na de Deil-affaire". Van belde kanten is overdreven heftig opgetreden. Voor hetgeen Laurent in dit opzicht heeft misdaan is de tijd doorgebracht in voorarrest ruimschoots voldoende straf, meent de advocaat. Een verzoek om Laurents onmidel- lijke invryheidsstelling wordt door de rechtbank afgewezen. Na in alle rust Laurents dreigement te hebben as gehoord bepaalt de president dat uitspraak zal worden gedaan op 14 september. De rechtbank in Den Haag behandelde gisteren de strafzaak tegen de Hagenaar Laurent D. Op de foto: de moeder van verdachte samen met de advocaat mr. N. A. M. Schipper. de gisteren gehouden un bisschop Gijsen met de dekens van zijn bisdom heeft deken Pelzer van Maastricht voor de ra dio verklaard, dat het gevaar voor een schisma ds geweken, dat men el kaar heeft gevonden en dat het door mgr. Gijsen gestelde dilemma van kiezen voor hem of voor de brief van de acht stagiaires der hogeschool AMSTELVEEN (ANP) De Zie kenfondsraad heeft gisteren met 29 tegen 5 stemmen besloten de minis ters van Volksgezondheid en van Sociale Zaken te adviseren, de loon grens voor de verplichte ziekenfonds verzekering op 1 Januari 1974 te ver hogen van f. 20.900 tot f. 23.000. Een voorstel van de kant van de vakbeweging om deze grens via een extra verhoging op f. 23.500 te bren gen werd met 18 tegen 16 stemmen verworpen. Het bedrag van f. 23.000 is het re sultaat van een verhoging van de bestaande inkomensgrens met een percentage van de stijging van de loonindex. De raad sprak zich nl. met 29 tegen 5 stemmen uit voor een herziening van het aanpassingsys teem dat tot nu toe op een ge mengde index van lonen en prijzen was gebaseerd. Hantering van de ge mengde index zou omdat de prij zen minder sterk stijgen dan de lo nen tot een loongrens van f. 22.900 leiden. UTRECHT (ANP) Gebrek aan beleid van de overheid in het verle den m.b.t. de betekenis van de Ne derlandse Spoorwegen, een volledig falen van de directie van de N.S. bij de communicatie met de vakbonden over de op handen zijnde bezuinigin gen bij het spoorwegbedrijf dit gedaan naar aanleiding van "voortijdige publikaties over bezui nigingsmaatregelen bij de NS", en de daardoor ontstane onrust en ver warring. De reactie van de NS-directie op de perspublikaties vond plaats buiten medeweten van de spoorwegvakbe- aanks reeks andere verwijten heeft de Fe- weging. Deze reactie riep minstens deratie van Werknemersorganisaties van spoorwegpersoneel gericht aan met name het adres van de rege ling. De federatie, samenwerkingsor gaan van de vervoersbonden van NVV en NKV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) heeft evenveel nieuwe vraagtekens op als antwoorden werden gegeven op be staande onduidelijkheden, oordeelt de federatie. Ten aanzien van de door de rege ring in te stellen „bezuinigings werkgroep" bleek de NS-directie verrast te zijn. "Deson- was dit geen beletsel voor de NS om toch ogenblikkelijk met com mentaar te komen dat een positie ve beoordeling van dit plan inhield.aldus de federatie in 'n uitvoerige beschouwing over de re cente ontwikkeling in de bondsbladen die volgende week verschijnen. De door minister Westerterp inge stelde werkgroep moet binnen drie maanden met voorstellen op tafel komen, die harmonie brengen tus sen de beschikbare overheidsmidde len en de in de regeringsverklaring noodzakelijk geoordeelde bevorde ring van het gebruik van het open baar vervoer. De federatie dit wordt sinds jaar en dag verkon digd, maar er is nog geen enkele re gering geweest ook niet het ka- bmet-Den Uyl die daarbij vertel de hoe dat mogelijk was, laat staan dat ze het heeft waar gemaakt. "Hoe kan een werkgroep dit nu op eens wel en zelfs binnen drie maan den?" vraagt de federatie. genomeci. Volgens hem zijn de kens niet ontevreden over de afloop van het gesprek, al zijn er nog wel enkele vragen overgebleven. Deken Pelzer noemde het een voor alle maal moeilijke vergadering. Tijdens de vergadering heeft mgr. Gijsen toegelicht, aldus de Ro«r- mondse deken Van den Baar, dat zijn brief aan de dekens heel anders is overgekomen dan hil was bedoeld. De bisschop drukte zich ter verga dering veel gematigder uit dan in de ze brief en dan in enige interviews, waarin hil had gesproken van "rot te appels" en van een dreigend schisma. Deken Van den Baar wees erop, dat men uiteindeliik is uitgekomen bii een gezamenlijk uitgangspunt: allen staande binnen de rk kerk *e proberen de problemen gezamenlijk op te lossen. Paus De Nederlandse bisschoppen heb ben van Paus Paulus VI een brief ontvangen, waaruit blijkt dat er op het ogenblik sprake is van een goede verstandhouding tussen Rome en Nederland. In de brief bedankt de Paus de Nederlandsche bisschopn°n voor het herderlijk schrijven "Het ambt van Petrus" dat het episcopaat bij het tienjarig ambtsjubileum van de Paus heeft uitgegeven. Kardinaal Alfrink had de paus een gecalligra- feerd exemplaar van dat schrilven gestuurd. Op alle priesters en andere gelovi gen rust thans de plicht onder lei ding van hun bisschoppen in de conciliaire en postconciliaire docu menten de geëigende middelen te vinden om, met behoud van de ge loofsschat. voor de mensen van onze tijd de eeuwige boodschap van het evangelie toegankelijk te maken, al dus de brief die door en woordvoer der van de bisschoppen een harte lijke brief werd genoemd. De paus schrijft verder: "het door de bisschoppen van Nederland ge geven openlijk en ontroerend getui genis van hiërarchieke verbonden heid met de Stoel van Petrus en van een bovennatuurlijke liefde voor on ze nederige persoon houdt in ons hart de meest brandende hoop le vendig dat de katholieke geloof meenschap van Nederland, ook op voorbeeldige wijze ijverig zal zijn in het uitvoeren van hetgeen de Geest tot de kerke nzegt. via de leer van het concilie en de normen van de H. Stoel welke deze uitleggen. De paus spreekt over Nederland als "het land dat wy zozeer liefhebben." DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer wil de regering bij de spreiding van rijksdiensten zo stevig mogelijk vastpinnen op een vanuit de Haagse agglomeratie over te hevelen aantal arbeidsplaatsen van 16.000. Een motie van die strekking, in gediend door de KVP'er M. Peijnen- burg, maakt grote kans volgende week aangenomen te worden. De motie wordt behalve door de drie Den Haag zou stoppen", christendemocratische fracties ook ters gisteren, gesteund door de PvdA-fractie. Peijnenburg heeft de motie inge- DEN HAAG Vanaf morgen gaan enkele posttarieven omhoog. De federatie stelt o.m. dat buiten Een brief verzenden gaat 40 cent de anderhalf procent personeelsin- kosten. Ook de brieven boven krimping bij de hoofdadministratie een gewicht van 20 gram worden in Utrecht bij de NS al sinds Jaren duurder, evenals de pakjes en de sprake is van 'n min of meer ge- postpakketten, programmeerde inkrimping van al- telefoon wordt eveneens vanaf lerlei groepen personeel. Het gaat morgen duurder. Een stadsgesprek 3 vakbonden begrijpt dit niet, want daarbij om duizenden. De drie vak- gaat met één cent omhoog. oonden vinden het dan ook onbegrij- «wordt dan 16 cent). Het telefoonab- pelijk dat nu opeens zoveel ophef bonnement wordt 1 gulden duurder. wordt gemaakt over het personeel De tarieven voor drukwerk en ADVERTENTIE van de hoofdadministratie. briefkaarten blijft ongewijzigd. zou ongeveer 10.000 omvatten. Minister Gruijters had er op gewe zen, dat er nog tal van onzekerhe den zijn die nadere studie behoeven. Zo verklaarde hij nadrukkelijk dat "donorstad" Den Haag niet het slachtoffer mag worden van de spreiding. "Het zou mij een lief ding waard zijn als de neergaande tendens bij de werkgelegenheid in Gray- Samen met teamgenoten of supporters op zaterdag of zondag naar n verre uitwedstrijd reizen (ongeacht de afstand) kost voor f35.- f40.- f45.- f50.- diend, omdat minister Gruijter3 nelijk De minister accepteerde dat ken- Kamer-meerderheid op (Volkshuisvesting en Ruimtelijke hem de bewijslast wil leggen als i- Ordening) zich naar zijn mening te geknabbeld wordt vaag heeft uitgelaten over de voor- spreidingsf genomen tweede fase van de sprei- 1975 met ding. Deze fase, te beginnen in 1978, men. 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS MADRID Op verzoek van In- de kruidendokter neergeslagen en terpol is de Spaanse politie bezig beroofd, aan een onderzoek bij banken in de omgeving van Alicante omdat op Eén en een kwart miljoen gulden één van deze banken vermoedelijk de verdween toen. Hiervan is slechts ruim 900.000 gulden is ondergebracht, een klein deel teruggevonden, die op 10 november van vorig Jaar is I>e kruidendokter en zijn broer buitgemaakt door de kruidendokter houden nog steeds vol, dat zij de rest Willem van de Moosdijk en zyn broer verstopt hebben in de Vessemse bos- Frans. sen in Brabant. Ondanks uitgebreide Een kassier van een grenswissel- zoekacties is er echter geen cent kantoor werd toen in het huis van gevonden. DEN HAAG, LEIDEN Het samenstellen van een interpro vinciale structuurschets voor het "open middengebied" van de Randstad zal een zeer moeilijke opgave worden. Dat is gisteren duidelijk gebleken uit de eerste oriënterende bespreking van de provinciale commissie voor de Door Bram van Leeuwen Ruimtelijke Ordening van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht in het Provinciehuis in Den Haag. Het eerste gezamen lijke optreden van de drie pro vincies mondde uit in een sper vuur van kritiek op het eerste praatplan. Dat men tenslotte toch het groene licht gaf aan de gedepu teerden voor een voortzetting van de voorbereidingen was meer te danken aan het feit, dat de Noordhollandse gedeputeerde mr. J. Roelse, als voorzitter, zijn slotconclusie steeds meer af zwakte dan het optimisme van de commissieleden dat er op korte termijn spijkers met koppen ge slagen zouden kunnen worden. En dat terwijl de meeste leden toch uiting hadden gegeven aan hun zorg voor de toekomst van het "groene hart". Het Boerenpartij-statenlid P. Vriend uit Noord-Holland ging zelfs zover reeds nu de hele voor bereiding van de structuurschets af te wijzen. Hij stemde tenslotte tegen het voorgesteld tijdschema. De overige commissieleden gin gen zij het sommigen met ernstige bedenkingen akkoord met een verdere uitwerking van de uitgangspunten, en de voor bereiding van een voorstel voor inspraak van de bevolking. Dr. ir. R. van de Waal, direc teur van de Noordhollandse Pro vinciale Planologische Dienst, waarschuwde dat een dergelijke inspraak procedure het werksche ma voor de schets mogelijk in de war zou kunnen sturen. Voor zitter mr. Roelse verzette zich niet tegen de inspraakmogelijkheid, maar wilde de structuurschets toch uiterlijk 1974 gereed hebben". De ontwikkeling in het gebied gaat inmiddels door. Hoe eerder we de zaken kunnen aanpakken hoe beter", aldus mr. Roelse. Het Zuidhollandse staten lid drs. Borgman (PvdA) ken schetste de bijeenkomst van gis termiddag als een "voorschotje" op een historisch moment". Hij pleitte voor de vorming van een randstadraad, om meer te berei ken dan nu met de gescheiden bestuurlijke organen. In het praatstuk miste mevrouw Hartemin-Trouw (D'66) de wet telijke bevoegdheden "Aan het hele onderzoek is niet gekoppeld hoe straks met wettelijk maatre gelen bewerkstelligd kan wor den dat het middengebied open blijft". Felle kritiek was er ook van het Utrechtse VVD-statenlid drs. H. J. van der Brug. die vond dat er uit het stuk veel te weinig waar dering sprak voor de mensen, die nu in het gebied wonen en con stateerde dat de inspraak om zeep geholpen dreigt te worden. Bovendien trok hij in twijfel of liet nog wel het axioma van de huidige regering is om het hele middengebied open te houden, wat gedeputeerde Roelse de reac tie ontlokte: "In de gesprekken die ik met de minister van Volks huisvesting van Ruimtelijke Or dening heb gevoerd is mij niets gebleken van een wijziging in het kabinetsstandpunt. Het Zuidhollandse statenlid voor de KVP. P. G. J. Bakker te stelde met spijt vast dat het stuk weer eens duidelijk bewees, dat het de provincie ten enen male ontbreekt aan een instru mentarium om echte inhoud te geven aan de ruimtelijke orde ning. Aan de hand van een was lijst van vragen vroeg hij zich af hoe op korte termijn verwezen - lilkt zou worden worden, dat de drie provincie voor het open mid dengebied één lijn trekken. Als het Utrechtse statenlid P. Groenendaal (pvdA) het voor het zeggen zou hebben werd er met spoed een structuurschets in el kaar getimmerd. "Beter een structuurschets die wat opper vlakkig is dan helemaal geen structuurschets. We moeten de huidige ontwikkeling zo snel mo gelijk stopDen. Er moet een hek omheen. We moeten het gebied zien als een soort reservaat". Drs. J. Achterstaat, het Noord hollandse ARP-statenlid, verzet- zich tegen een planologie ten koste van de woningzoekenden en de huidige bewoners van het gebied. Hij constateerde, dat de gemeentelijke indeling op het ogenblik nog al wat te wensen overlaat, maar gedeputeerde Eysink vond dat een kwestie die pas in een later stadium van de structuurschets aan de orde zou komen. "Veel belangrijker is dat we komen tot een gelijke mate van verstedelijking voor alle grenzen van het gebied. Nu weten we niet of de uitgangspunten aan de ene kant van het gebied dezelfde zijn als die aan de andere kant. Zijn we eenmaal zover dat het beleid is gecoördineerd dan zal er ook een vorm van controle op de ge kozen beleldlijn noodzakelijk ziln, zijn, aldus gedeputeerde Ey sink: "Want we kunnen hier wel met zijr allen afspreken dat we het zo gaan doen. maar wie zegt dat het ook werkelijk gebeurt?"

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7