'Leven politieke gevangenen steeds zwaarder' Collectief leiderschap in China op komst? Wel of geen sex aan boord van Acali? Bonn wil sterke Zuid-Afrika bereid Portugal te steunen bekorting van de studieduur Waldheim zorgt voor incident Scotland Yard opent offensief tegen IRA Arbeiders in Peru nemen fabrieken overj Eventjes naar de kapper Feisal dreigt met zijn olie VRIJDAG 31 AUGUSTUS 191R BUITENLAND MEXICO-STAD "Ik heb aan boord van het vlot nooit sexuele betrekkingen onderhouden en heb dat ook niet by anderen geconsta teerd", verklaarde woensdag de 30-jarige Maria Björnstam, schip per van het vlot "Acali" dat in 101 dagen de Atlantische Oceaan is overgestoken. Samen met andere deelnemers aan het experiment voor het be studeren van het gedragspatroon van veel mensen op een kleine oppervlakte gedurende langere tijd, gaf de Zweedse haar eerste persconferentie in Mexico, waar zy met haar 56 ton metende vlot op 20 augustus landde. De wetenschappeiyke leider van het experiment, de 49-Jarige Me xicaanse anthropoloog Santiago heeft daarentegen ver klaard: "Natuuriyk was er sex, we waren tenslotte mannen en vrouwen onder elkaar." Genoves wees er overigens op dat het sexuele gedrag op de een zame reis weliswaar ook bestu deerd werd, maar hoofdzaak was dit bepaald niet. Belangryker was volgens hem te zien hoe de zes vrouwen en vyf mannen uit tien verschillende landen en met ver schillende overtuigingen en van verschillend ras met elkaar over weg konden. Maria Björnstam zei dat ze alleen over sex hoorde tydens het dage- lykse geliefde vragenspelletje "zeg de waarheid". Ze keek met koele blik voor zich uit, toen Genoves verklaarde dat het niet by theorie gebleven was. De 43-jarige Fran- gaise Servane Zanott lachte ver genoegd toen Genoves zyn schip per tegensprak. Na de landing op 20 augustus op het Mexicaanse eiland Cozu- mel, werden de elf mannen en vrouwen nog een week lang opge sloten in een kleine hotelkamer zonder meubilair en zonder con tact met de buitenwereld. Bedoe ling was de gemaakte reis nog eens grondig te analyseren en zich door artsen en psychiaters te la ten onderzoeken. Genoves zei dat deze week "meer hel dan hemel" was ge weest. Hy zei dat het voor de ge trouwde vrouwen in het gezel schap op schipper Björnstam na allemaal niet gemakkeiyk kan zyn geweest "omdat er din gen konden gebeuren en ook ge beurd zyn". De niet-blanke dominee Ber- naydo Bongo uit Angola, de enige ongetrouwde man (30) aan boord van de Acali, was niet tot een duideiyk antwoord op de vraag of er sex aan boord was geweest, te bewegen. Voor hem als geeste- ïyke, zei hy, was slechts de be studering van de besloten gemeen schap op het vlot interessant ge weest. De naast hem zittende, 32- Jarige Israëlische arts en moeder van twee kinderen Edna Janes, knikte by deze opmerking instem mend. Zy verklaarde dat ze het avontuur met dezelfde bezetting nog wel eens wilde overdoen. De niet-blanke Amerikaanse Evangelina Seymour van 24 Jaar vertelde dat ze op het vlot geluk kiger was geweest dan in het nor male leven. Haar 37-jarige blanke landgenote Mary Gidley, zei dat ze toch eerst wel weer eens het leven te land wilde meemaken, al vorens opnieuw aan een experi mentele zeereis te beginnen. Rachida Mazny, een 24-jarige Algerynse, zei dat het heel nor maal was geweest, dat het by de overtocht niet altyd koek en ei was geweest. De ervaringen van de 32-jarige Griek Charles Antoni zyn wel uit sluitend gelukkig geweest, want, zei hy, hy zou de reis nog niet voor een miljoen dollar gemist willen hebben. Hy vond het jam mer, dat het allemaal achter de rug is. Tien Russen richten zich in een appel tot veiligheidsconferentie MOSKOU (DPA) Tien voormalige politieke gevangenen uit de Sowjet-Unie hebben een be roep op de Europese veiligheidsconferentie en de daaraan deelnemende regeringen gedaan het lot van de politieke gevangenen in Europese landen grondig te bespreken. JERUZALEM Dp secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Waldheim, heeft gisteren in Jeruza lem voor een incident gezorgd, toen hij weigerde zijn hoofd te bedekken tijdens een herdenkingsplechtigheid voor de zes miljoen Joden die die voor de zes miljoen joden die in de tweede wereldoorlog door de Het is een Joodse zede dat men bij plechtigheden als bovenstaande, voor al als zij op geheiligde grond plaats hebben, het hoofd bedekt. Van be zoekers verwacht men dat zij zich er ook aan houden. Waldheim echter wees een twee maal aangeboden hoed af en stond blootshoofd voor de eeuwige vlam van het Yad Vashemgedenkteken voor de zes miljoen slachtoffers. Na afloop werd Waldheim ge vraagd waarom hij zich niet aan de traditie gehouden had. Hij antwoord de: ..Ik ben hier als secretaris-gene raal en vond dat ik mijn eigen zin moest doen". Waldheim heeft voorts verklaard, dat zijn eerder gemaakte verwijzing naar Jeruzalem als hoofdstad van Israël een vergissing was. Toen Waldheim een heildronk be antwoordde aan een diner, dat de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, hem aanbood had hij er zijn voldoening over uitgespro ken „in uw hoofdstad" «Jeruzalem) te mogen vertoeven. Maar vandaag heeft de VN-secre- taris desgevraagd verklaard, dat hij „deze gebruikelijke formulering" per vergissing had gebezigd in een „on voorbereid antwoord op een heil dronk". In het appel, dat gisteren in han den kwam van de westerse corres pondenten in Moskou, wordt gezegd dat de Europese veiligheidsconferen tie de regeringen van de Sow Jet- Unie, Albanië, Tsjecho-Slofakye, Oost-Duitsland, Joego-Slavië. Portu gal en Spanje "in het belang van de vrede en de samenwerking" moet aansporen het lot van de politieke gevangenen in hun landen te verbe teren. De tien verzoeken om vorming van een internationale Europese commis sie die de gang van zaken in de kampen en gevangenissen met po litieke gevangenen moet volgen "om hen te redden van de hongerdood, de willekeur en de vernietiging wier enige schuld bestaat in het uiten van woorden en het hebben van denkbeel den die de betrokken regering onwel gevallig zijn". Het internationale Rode Kruis en de interparlementaire unie moeten de mogelykheid krygen de toestand van de politieke gevangenen in de Europese landen te controleren. Het appèl is onder meer ondertekend door de dichter Wladimir Osipow die zeven Jaar in een kamp heeft door gebracht en de kunsthistorici Nikolai Iwanow en Valentina Masjkowa die ook verscheidene Jaren in kampen hebben gezeten. Bijbel In de oproep wordt voorts gezegd dat de gelovigen in de kampen en gevangenissen "aan heftige vervol ging" blootstaan en dat er jacht wordt gemaakt op religieuse litera tuur en lectuur. De bijbel wordt zon der meer in beslag genomen. Wie op kerkelijke feestdagen zoals pasen en kerstmis, niet op zijn werk ver schijnt, krijgt straf. Gebedsbijeen komsten en biechten zyn verboden. Ja, stervenden mogen zelfs niet de communie ontvangen. Als iemand toegeeft dat hij een ge lovige is, betekent dat voor hem 'n verzwarende omstandigheid. Deskun- dige medische hulp wordt niet gege- De ondertekenaars wijzen in dit verband op de zaak-Galanskow. Joe- ri Galanskow was een letterkundige die in november van het vorig Jaar na een maagoperatie in de gevan genis stierf. De tien noemen het een "hemeltergend willekeur" dat poli tieke gevangenen samen met mis dadigers worden opgesloten en zeg gen dat mensen die het niet met de politiek van het Kremlin eens zijn, ook nadat zij uit de gevangenis ont slagen zijn, vervolgd worden. Zij blijven onder toezicht van de poli tie staan en mogen zich in bepaalde steden niet vestigen. Het doel van het strafsysteem is andersdenken den van inzicht te doen veranderen. Maar, aldus het appel dat heeft niets te maken met vreedzame sa mengaan vrede en samenwerking in Europa. Slechter In het appel wordt er de nadruk op gelegd dat de levensomstandig heden van de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie in de afgelonen Jaren veel slechter zijn geworden. Men krijgt op het ogenblik dagelijks 2413 calorieën. Dit kost de Russische staat evenveel als een pakje sigaret ten. Extra levensmiddelen kan men alleen krijgen met het geld dat men in het kamp of de gevangenis ver diend heeft en dan maar tot maxi maal 5 roebel (volgens de officiële koers is een roebel vier gulden waard)De politieke gevangenen ver dienen gemiddeld 40 roebel per maand. De helft hiervan wordt door de administratie "ten bate van de staat" ingehouden en 13 tot 15 roe bel voor het eten. Voor de politieke gevangenen, al dus het appel, is het daarom zelfs on mogelijk eens per maand een halve kilo margarine, een blikje soljanka (vis- of vleessoep), zeep en tandpas ta te kopen. Zelfs tijdens het be wind van Stalin konden de gevange nen net zoveel pakjes ontvangen als zij wilden. Nu mag men nog maar eens per jaar en dan pas nadat men de helft van zijn straftijd heeft uitge zeten, een pakje van vijf kilo ont vangen. En dan nog worden deze pakketten onder allerlei voorwend- sesl afgenomen. BONN Een studietijd van drie- of vier Jaar dat is een van de belangrijkste elementen van de raamwet voor het hoger onderwijs die de Westduitse minister van on derwijs Von Dohnanyi gisteren heeft bekend gemaakt. De nieuwe rege ling van de studie-duur zal in 1976 moeten ingaan. Met deze drastische maatregel streeft de regering een zo doelma tig mogelijk gebruik van de ook 'n West-Duitsland zeer beperkte stu dentenplaatsen en een inperking van de numerus clausus na. De raamwet, die reeds lange tijd punt van discussie uitmaakt, wordt vooral door vele studentenorganisa ties als "technocratisch" en steembehoudend" aangevochten Ook van de zijde van de hooglerfci rer is kritiek op de wet uitgeoefei Zij richt zich vooral op het feit, de voor drie of zes jaar benoerajre "assisten-hoogleraren" in de univi sitaire bestuurscolleges met de gie wone hoogleraren worden gelijkgjj steld. Een ander belangrijk punt wet is de nadruk, die zij legt op gelijkheid van kansen. Zo v een bepaling in de mogelijkheid, du ook gegadigden zonder eindexamui. maar met een zekere beroepspraie tijk, tot bepaalde studies kunn i worden toegelaten. Deze zwarte beer afkomstig uit het dierenverblijf van de film maatschappij Warner Brothers in West Milford (VS) drinkt meestal uit die emmer. Maar gisteren toen de temperatuur tegen de 37 graden was deed de beer het enige verstandige: hij sprong er in. LIMA De linkse militaire rege ring van Peru heeft bijzonderheden bekendgemaakt over een ontwerp van wet dat de leiding van fabrieken in handen legt van de arbeiders en overneming van bestaande bedrij ven door de werknemers mogelijk maakt. Aan de overneming van de bedrij ven is de voorwaarde verbonden dat een meerderheid van aandeelhouders ermee akkoord moet gaan en de economische en financiële basis van het bedrijf gezond moet zijn. Wanneer het gaat om nieuwe, door arbeiders op te richten fabrieken, voorziet het wetsontwerp in een of ficieel onderzoek naar de levensvat baarheid van zo'n bedrijf. Voorgesteld wordt de oprichting van een 'fonds voor maatschappelijk bezit', voor het op de been helpen van bedrijven met een arbeidersdirectie. De regering van predident Velas- co Alvarado wil voordat zij haar goedkeuring aan het ontwerp geeft, Champagne Het Jaar 1973 zal een uitzonderlijk wijnjaar zijn voor champagne, zowel in kwaliteit als in kwantiteit. Dit heeft de vereniging van champagne-producenten in Parijs meegedeeld. Er werd een pro- duktie van 175 miljoen flessen voor- Arrestatie De Amerikaanse ge heime dienst FBI heeft een Roe meense regeringsfunctionaris en n Amerikaan van Turkse afkomst ge arresteerd. De mannen zouden de tails hebben willen stelen van een vele miljoenen dollars omvattend project van de Ford-fabrieken voor het maken van glas. Ze hadden de gegevens voor een flink bedrag wil len verkopen aan een Portugese fir- SALISBURY (AFP) De Zuid- afrikaanse minister van Binnenland se Zaken en voorlichting, dr. Mul der, heeft gisteren verklaard dat zijn land bereid is militaire steun te verlenen aan elk land van zui delijk Afrika, waaronder Mozambique en de andere Portugese gebieden, om het terrorisme te bestrijden. Dr. Mulder die op een perscon ferentie in Salisbury sprak, brengt thans een bezoek aan Rhodesië om de Zuidafrikaanse politie-eenhe- den te inspecteren die de Rhode- 6ische veiligheidstroepen steunen bij him strijd tegen de guerrilla-strij ders. De minister zei te hopen dat de si tuatie in dit deel van de wereld niet zou uitlopen op een rechtstreekse confrontatie, maar, als dat wel het geval zou zijn, zou de wereld kun nen zien dat Zuid-Afrika een vast besloten natie is. Hij zei dat de guerrillastrijders in feite slechts één ding wensten: de blanken verjagen uit zuidelijk- Afrika om politieke controle in dit gebied en in heel Afrika te vestigen. KAAPSTAD De Zuidafrikaan se Raad van Kerken zal een speciaal aan te trekken staflid de lonen in het eigen land laten bestuderen. De raad is hiertoe in staat gesteld door de organisatie voor werelddiakonaat „Christian Aid" (christelijke hulp verlening in Engeland De raad overkoepelt het meren deel van de Engelssprekende protes tantse kerken en de anglikaanse kerk in Zuid-Afrika. Winkeliers Chili's 140.000 parti culiere winkeliers hebben hun sta king die al drie dagen duurde en veel huisvrouwen moeilijkheden had bezorgd, beëindigd. De minister van Economische Zaken deelde mee dat de winkeliers daartoe hadden be sloten nadat hij beloofd had aan hun grieven tegemoet te komen. Doodvonnis In het h oogver- raadsproces voor het Marokkaanse militaire gerechtshof in Rabat zijn zestien doodvonnissen uitgesproken. In het op 25 Juni begonnen proces moeten zich in totaal 157 beklaagden verantwoorden voor aanslagen op de staatsveiligheid. Tsjoe En-lai versterkt positie LONDEN Scotland Yard heeft gisteren een grootscheeps offensief tegen de bomaanslagen door het Ier se republikeinse leger in Engeland ingeluid. Honderdzestig rechercheurs voer den in hulzen van verdachte perso nen in Londen en omgeving razzia's int. De actie van Scotland Yard richt zich klaarblijkelijk niet alleen tegen leden van de IRA en in Londen wo nende sympathisanten. Ook de wo ningen van anarchisten en leden van linkse organisaties werden doorzocht. Een reeks linkse organisaties in Engeland heeft in pamfletten sym pathie voor het IRA-optreden uitge sproken. In Birmingham vernielde een bomontploffing een schoenwinkel in een winkelcentrum. In twee andere winkels in de stad in de midlands vond men kleinere brandbommen. De 'oom in de schoenwinkel werd door een bediende gevonden. De zaax kon voor de ontploffing worden ont ruimd, zodat geen slachtoffers te betreuren zijn. De grote schade werd veroorzaakt door de brand die op de ontploffing volgde. In het dorp Pettigo aan de Noord- ierse grens is een Britse officier ge dood toen hij een bom probeerde te ontmantelen. De bom was geplaatst door vier gewapende mannen die in een auto het dorp waren komen binnenrijden. NEW YORK Diamanten ter waarde van 750.000 gulden zijn gestolen uit een werkplaats van een diamantfirma in New York toen een klover naar de kapper ging en de zaak onbeheerd achter liet. De dief klom de werkplaats binnen door een raampje boven de deur van het lokaal op de ze vende verdieping van een kan toorgebouw in het hartje van New York. Rechercheurs hebben verklaard, dat de klover in kwestie ongeveer 20 minuten weg was geweest. Hij had verscheidene kostbare ruwe diamanten op een werkbank achtergelaten en ook de deur van de kluis, die weliswaar dicht was, niet op slot gedaan. PEKING Het Chinese persbu reau heeft bekendgemaakt dat Mao Tse-toeng is herkozen als voor zitter van het centrale partijcomi té en dat er vijf ondervoorzitters zijn gekozen in de plaats van de uitgestoten Lin Piao. Het zyn premier Tsjoe En-lai, de onderburgemeester eti politieke com missaris van Sjanghai Wang Hoeng- wen (36), het gewezen hoofd van de veiligheidsdienst Kang Sjeng (70), de hoogste militaire leider maarschalk Jeh Tsjien-jing, en het hoofd van de politieke afdeling in het leger gene raal Li Teh-sjeng. Verder is er een nieuw politibu- reau van 21 leden benoemd. De gebeurtenissen rond Lin Piao, eens Mao's rechterhand, zijn nog niet geheel duidelijk. Lin Piao, zo heette het in Peking officieus sinds de herfst van 1972, is op 13 september 1971 omgekomen toen de Trident waarmee hij naar de Sowjet-Unie poogde te vluchten neerstortte in Buiten-Mongolië. Heeft het congres dus een lijk uit de partij gestoten? Immers Lin Piao, "een burgerlijke carrièremaker, een samenzweerder, een contra-revolutionaire dubbel agent, een renegaat en een verra der" moest "eens en voor altijd" wor den buitengesloten. Terwyi nu de officiële stilte is verbroken heeft zich wellicht toch een nieuw myste rie aangediend. Nieuw-China maak te bekend dat de congresgangers als het ware in een adem de verwyde- ring hadden geëist van Lin Paio en Tsjen Po-ta en voorzover men weet is Tsjen Po-ta nog steeds in leven. Het tiende partijcongres heeft zich niet alleen beziggehouden met het openljik schandvlekken van Lin Piao. Het is. zo zegt men, ook het congres geworden van de verzoening tussen de Rode Gardisten en de oude garde en van de persoonlijke overwinning van de vertegenwoordi ger der gematigdheid: Tsjoe En-lai. Uit het communiqué van donderdag blijkt dat Tsjoe is herkozen als een van de vijf vice-voorzitters van het centrale comité. Aangezien er voor heen slechts één vice-voorzitter was meent men dat de nieuwe samen- Nixon en Tito kajidiclaten Nobelprijs OSLO President Richard Nix en president Tito van Joego-Sla\ zijn onder de kandidaten voor Nobelprijs voor de vrede van 19 zo hebben welingelichte kringen Oslo bekendgemaakt. Volgens hen hebben 69 vooraa staande persoonlykheden in ve schillende landen president Nixi voorgedragen. Tito is voorgedragen door premier van Syrië en enige Deei minister. Augusust Schou, de directeur het Nobelinstituut in Oslo, bev< tigde dat 47 kandidaten voor prijs zijn voorgedragen. Het is ge veer hetzelfde aantal als v jaar, toen geen vredesprijs v gegeven en de eraan verbonden, gel som in het Nobelfonds werd gesto In de Scandinavische pers is laatste tijd ook veelvuldig een 1 gebroken voor toekenning van Nobelprijs voor de vrede van 1 aan Dom Helder Camara, rooms-katholieke stelling wijst in de richting van een collectief leiderschap). Maar waar nemers geloven dat de premier zijn positie heeft behouden als de be langrijkste kracht achter voorzitter Mao. De samenstelling van het nieu we politburo van 21 leden zou erop wijzen dat de gematigde elementen, gegroepeerd rond Tsjoe, de boven toon voeren ten opzichte van de ra- dikale of linkse elementen. Veelbe tekenend in dit verband is ook de positie van Mao's vrouw Tsjiang Tsjing en zijn bekende neef Jao Wen-joean die beiden nauwe ban den heten te hebben met de leiders van de radikale groeperingen. Hoe wel ze hun zetels in het politburo be hielden schijnt hun invloed aan zienlijk te zijn verminderd. Olinda en Recife in Brazilië. Spoormannen vochten bij parlement OTTAWA (AP) Het Canadese gerhuis heeft gisteravond in begin 1Ê een noodwet goedgekeurd, waaraf de een einde moet komen aan staking bij de nationale spoorweg y en de stakende arbeiders (56000) nn terugwerkende kracht loonsverl te gingen krijgen. Vakbondsleiders h< a ben inmidels al verklaard, dat wet onaanvaardbaar is. Voor de goedkeuring van de i werd het parlementsgebouw stormd door 1.800 militante spoc mannen - het was een van de gewei u dadigste demonstraties, die ooit het parlement werd gehouden. spoormannen eisten een royale st1( klngsregeling. ai Tijdens de demonstraties werd11 ramen ingegooid en werd gevocht rI met de troepen buiten de lagerhu n bibliotheek. Het wetsontwerp voorziet in een o 1 middellijke hervatting van het we 1 maar ook in een directe verhogi 1 van de salarissen met 16.25 proce over twee Jaar verdeeld. Een derg2 lijke verhoging was in Juli door ege bemiddelingscommissie voorgeste maar vakbonden en werkgevers 1 hadden dit voorstel verworpen 1n vakbonden eisen 21.6 procent twee Jaar en de werkgevers b 13,5 procent aan. NEW YORK (UPI) Konii Feisal van Saoedi-Arabië is van ning dat de voortdurende steun Amerika aan Israël het zyn lal uiterst moeilijk maakt te blijv voorzien in de Amerikaanse olieb hoeften. Ook komen de vriendscha pelijke betrekkingen tussen Ame ka en Saoedie-Arabië in het drang. In een interview met de Amei kaanse televisiemaatschappij NBC zegt de monarch dat „wij zond meer onder druk staan van de Ai bieren zelf wegens onze vriendscb met de Verenigde Staten worden beschuldigd van same spanning met het Zionisme en Amerikaans imperialisme tegen Arabieren. Ik wil daarom de aa dacht van onze Amerikaanse vrifl den hierop vestigen opdat zover komen dat we gedwongen s andere maatregelen te nemen, leggen niet graag beperkingen aan onze olie-export naar de Ve enigde Staten maar, zoals ik zei, de voortlurende Amerikaan steun aan het Zionisme en tegen Arabische wereld maakt het v' ons uiterst moeilijk de olievoorzi ning te blijven voortzetten".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4