Cultuur en commercie maken dozijn vo „Ingreep in park is niet onredelijk mossel versteege VOORPORTAAL VAN MUSEA OP LEID BONT ZOMER PRUZEN v.d. WATER Wilt u piano of orgel spelen? Roomburg-voorzitter Van Aelst: Paard wordt uitge laten VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 LEIDEN Het ontwerp-preadvies van de gemeente Leiden om het aantal tennisbanen in het Roomburg-park te verdub belen heeft een nogal bitter onthaal gekregen. Een aantal raadsleden heeft zich er in commissies al vierkant tegen ver klaard; wie de ingezonden stukken over dit ontwerp in deze krant zelfs maar flauwtjes heeft bestudeerd, weet dat de schrij vers het gemeentelijk plan gaarne zo snel mogelijk in de prulle- mand zouden zien verdwijnen. Hun argumenten zijn duidelijk: waarom hiervoor in een stad als Leiden, met zijn toch al weinige groen, een deel van een park opgeofferd? Waarom een stuk gras, waarop iedereen kan recreëren, weghalen om het aan de georganiseerde sport te geven? Dit alles nog gelardeerd met op merkingen over de grote schade die het park staat te wachten bij de aanleg van de nieuwe banen, da auto-overlast als gevolg van de ver groting van het tennispark en nog enkele bedekte en nauwelijks bedek te schimpscheuten op het elitaire ka rakter van de tennissport in het algemeen. Wat zegt op dit alles nu Room burg-voorzitter A. M. P. van Aelst, die al sinds 1961 poogt uitbreiding AIRCONDITIONING aan het tennispark te geven? "Ik vind de reacties over het alge meen te emotioneel en daardoor nog al eens misleidend. Je krijgt de in druk dat we zo ongeveer het gehele park in beslagnemen. En het gaat in feite om niet meer dan eenderde deel van een der speelweides". "Ik ben zelf zeer groen- en milieu bewust. En als werkelijk met het aanbrengen van de extra-banen on redelijk zou zijn in» tgrepen in de recreatiemogelijkheden van het park dan zou ik me er zelf tegen hebben verzet, hoe zeer we de ba nen in Leiden ook nodig hebben. Maar ik kan de ingreep, de ruimte die er mee gemoeid is, niet onrede lijk noemen. Ik heb de uitwerking van gemeentewerken niet onder ogen gehad, maar ik weet dat de op zet steeds is geweest het speelse ka rakter van het park te behouden. Niemand zal iets te kort komen. Hier zijn twee vormen van recreatie in het geding. Die moet je tegen elkaar afwegen en niet, zoals nu gebeurt, tegen elkaar opzetten. Nogmaals: het is goed dat we gToen- en milieube wust zijn, maar we moeten niet overdrijven. Dat leidt alleen tot ver starring". "Om misverstand te vermijden wil ik nog eens duidelijk zeggen dat de tennisvereniging Roomburg nooit geclaimd heeft de uitbreiding van de tennisbanen in de richting van de speelweide te doen plaatsvinden. Ons voorstel was het tennispark in de lengte uit te breiden. Dat plan stuitte binnen de gemeentelijke dien sten op verzet en is drie Jaar gele den van tafel geveegd". Had u deze reacties verwacht? Van Aelst: „Toen het ontwerp- preadvies van de gemeente afkwam in dit verband wil toch even wij zen op het begrip dat de Sport stichting voor onze moeilijke situa tie heeft getoond ben ik door vrienden opgebeld. Ze zeiden: gefeli- NOG 1 DAG "VAN EGMOND BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE BREESTRAAT 173 TEL. 01710-23337 LEIDEN Verlovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure Haarlemmerstraat 181 Leidenaars roofden in provincie LEIDEN De rijkspolitie hl twee Leidenaars aangehouden die i van worden verdacht dertig inbr ken in Zuid-Holland te hebben pleegd. icai, gcijiecgu ill w a.ö&euaa.r, ui ie, Hillegom, Bodegraven, LeiderdoiJT Boskoop, Oegstgeest en Warmond. Iets heel bijzonders: een olijfpot. Decoratief model van helder groen glas. Geziene aanwinst huiskamer Als plantenbak, viskom of siervaas. Da*s meegenomen! f4,00 Fa. J. van der Stok van 1861 BREESTRAAT 155 TEL.21S23 De kinderen in de Leidse Hout hadden van de week een niet alledaags speelka meraadje. Op het grote veld werd zo maar een "echt" paard de twee jarige Neiv Forest hengst van Patricia Meeuwse, door verschillende moeilijkhe den tijdelijk "wei-loos" ge worden "uitgelaten"! Met een leiband aan zijn hoofd graasde Bar-Kassiba (zoon van een ster) rustig een eind weg pmrvngd door enthousiaste kinderen en (kalm) toekijkende hond jes (op foto Jan Holvast). Morgen vertrekt het paard voor enige tijd naar Bra bant. ffV •Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogus. een wereldcollectie orgels, piano's en... eigen muziekscholen W# een wereldcollectie orgels, piano's en... eigen muziekscholen DEN HAAG DELFT LEIDSCHENDAM LEIDEN Er gaan er geen dertien van in een dozijn, want de twaalfde Leidato wo anders dan de elf voorgaande, verschillend ook van de vier laatste, die evenals dt twaalfde in de Groenoordhal werden gehouden. Die grote hal bleek weer iets meer klein dan in voorgaande jaren en daarom is de tent naast de hal opnieuw gegroeid, de helft van deze tent geen commercie, maar een bijdrage van de tien Leidse musea, r de gevleugde uitdrukking „Leiden Museum stad" accentueert de Leidato landelijk gezien natuur- gaat over in de rijk geschakei lijk niet uniek, maar het Leidse ge- plantenwereld van de Hortus B< >1 beuren heeft bijzondere dingen. Vol- nicus. Dierlijk leven is de volge i gens insiders in het openbaar ver voer is bijzonder de gratis busver binding tussen station en Groen oordhal. Verder zijn bijzonder de prestatieloop op zaterdag 8 septem ber, ditmaal georganiseerd door drie sportverenigingen en voor de vijfde maal, en de speciale expositie van de musea. Volgende week vi-ijdagavond gaat het beginnen en het duurt dan tot en met 16 september. "Een gezins evenement voor de Randstad" noe men de organisatoren de bijna 14.000 m2 grote expositie met bijna 300 stands, waaronder een botenre Door Hans Melkert creatiegalerij. De deelnemers komen uit de (grote) Leidse regio, maar ook van ver daarbuiten, tot uit Brussel toe. Het Leidatobestuur verwacht 80.000 bezoekers (vorig Jaar kwa men er 62.000). Prijzenregen Het Leiidiaito-bestuuir haakt in op de televisie-"kwissen", waarbij met prijzen wordt gesmeten (Berend Boudewijnquiz enz.). Georganiseerd wordt een loterijspel, waarbij men in aanmerking kan komen om een Als commerciële huishoudshow is a£mtal vragen te beantwoorden. Wie stap (Natuurlijke Historie) De mens doet zijn intrede. Oudheden komt een mummie, vaix het Legermuseum wapens de jacht, want de mens ging zich dedligeai. Kleurrijk mensenwerk de Lakenhal bewijst, dat de mens alleen vecht, maar ook bemint eert. En onderzoekt (Academij^ Historisch Museum) Tegenstellingen i terrein doen zich voor. Het Pilgj^ Naar de maan Een nieuwe stroomversnel doet, wordt^ overladen met brengt het hoofdstuk rationalis J ,-L U,ui waarvoor Natuurwetenschappen me?^ requisieten levert. De verre nat,t komt naderbij, al prijzen. Elke dag valt deze "prijzenregen". Er dan f 10.000 aan prijzen. echte BB- televisiestoel, een boot, 'n volkenkunde. En de ruimte woe een filmcamera. van de huishoud- snow krijgt een "tic" cultuur in de vorm van de expositie van de mu sea. "Vanwaar en waarheen" heet dit voorportaal van de musea, waar men de smaak te pakken moet krijgen om later de drempel van de musea over te gaan. Van oei-stof tot maansteen zou ook een goede titel zijn. Er zit een lijn in de opbouw van het museumgebeuren op de Leidato. Het begint in de oer tijd, het voorspel uit Geologie en Mi neralogie. Algen en wieren als pri mitieve vormen van leven. Het décor Leidato. Ontwerper Philip Uythoven h< bij dit laatste onderdeel veel me*1 werking gehad van Rudolf Spoor NOS-regisseur, die de maanuitzend gen voor tv deed en die veel tastbf herinneringen heeft. Een rondgang tijdens de inrichtfer van de bijzondere museumsl ei (want zo mag men het noemen) 1< n dat er veel te verwachten is van i culturele element temidden van commercie. Nog een stukje cultus ook de Leidse schouwburg is op i' citeerd dat Je het nu, na al die Ja ren, toch voor elkaar krijgt. Ik heb toen meteen geantwoord: wacht maar met die felicitaties, want zo ver is het nog niet, ik moet eerst nog zien of het politiek haalbaar is. Ik was dus al sceptisch gestemd. De manier waarop er nu gereageerd wordt, heeft me desondanks diep te leurgesteld. Na al die jaren pro beren door redelijk en rustig over leg iets te realiseren, dreigt nu al les in de emotionele sfeer te wor den afgedaan. Een aantal gemeen teraadsleden laat er kennelijk zijn oordeel door bepalen. Uit de krant verneem ik dat ze tegen zijn. Ik betreur het dat ze nooit, maar dan ook nooit, persoonlijk bij ons zijn geweest om poolshoogte te nemen. Een gevoel van moedeloosheid over valt me". De heer Van Aelst, diie behalve voorzitter van Roomburg ook voor zitter is van Leitensa (een stichting die de belangen behartigt van de drie grote Leidse tennisclubs: Unicum Leidsche Hout, Roomburg), voorts vice-voorzitter van het tennisdis- trlct Leiden en bondsraadslid van de KNLTB, voegt er nog dit aan toe: „Die nieuwe banen hebben wij niet gevraagd ter meerdere glorie van Roomburg. Waar wij in de eerste plaats voor opkomen zijn de belan gen van de tennisport in Leiden. Al zo'n jaar of tien is het banenbe- stand in deze stad 15 tot 17. Maar bond heeft juist in deze periode een geweldige vlucht genomen. Je ziet het aan de enorme wachtlijsten bij alle Leidse clubs. Dat we sterk voor uitbreiding op Roomburg zjn, komt eenvoudig omdat daar nog de moge lijkheden zijn. De Leidsche Hout kan geen kant meer heen, de uitbreiding van Unicum is o.a. gezien de ligging niet zinvol. Bovendien: een tennis park kan tegenwoordig alleen een sluitende exploitatie hebben als men over 10 tot 12 banen beschikt. Het heeft dus geen nut verder te gaan versnipperen in Leiden". „Wanneer wij de gevraagde uit breiding zouden krijgen, zullen wij gaarne met alle Leidse zuster verenigingen overleggen of bijv. een nog verder gaande samenwerking, geconcentreerd op één park, tot de mogelijkheden behoort, waardoor el ders voor particuliere verhuur en schooltennis ruimte wordt gescha pen". Voorzitter Van Aelst wil ook nog wel een stukje filosofie kwijt, waar het gaat om het elitaire dat de ten nissport door sommigen nog wordt aangewreven. "Toen ik me bestuur lijk met tennis ben gaan bezighou den, heb ik me steeds ten doel ge steld dat de elitaire karaktertrekken die er op dat moment nog enigszins in tennis zaten, moeten verdwijnen. Daarvoor is maar één afdoende manier: meer banen, zodat meer mensen van deze sport kunnen ge nieten. Dat is voortdurend mijn streven geweest en bepaald niet van mij alleen in de Leidse tennisge- meenschap". Niet gesloten "We krijgen wel eens het verwijt te horen dat we een gesloten ge meenschap vormen. Dat is niet Juist maar het ellendige is dat we niet eens de kans krijgen aan te tonen dat we werkelijk iets anders willen dan men ons opplakt. Bij Roomburg zijn er mensen gelukkig geen meerderheid die zeggen: Van waarvoor maak je je druk/t gaat toch goed als het dubbele aantal banen hebt, verzakelijkt de boel alleen maar, wat komt er dan nog terecht van de gezelligheid en het sociale verkeer. Inderdaad, ik zou kunnen zeggen: na mij de zond vloed. Maar dat is niet mijn manier van werken". "Dat Idee dat alleen de gegoede klasse tennist, is totaal achter haald. Als je alleen maar naar het ledenbestand van Roomburg kijkt, dan zie Je dat meteen. Landelijk ge zien zijn de cijfers sprekend: de KNLTB heeft 150.000 leden en zeker nog zo'n aantal slaat bulten club verband een balletje. Dan is 't toch onzin over elite te praten. En neem dan eens de contributie. Je kunt lid worden bij ons voor 120 gulden (senior) of 85 gulden (Ju nior) per seizoen. Daarvoor kun je van 1 april tot half oktober dagelijks op de baan terecht. Ik ben er van overtuigd dat een dergelijke con tributie gunstig afsteekt bij tal van andere sporten. Maar nog altijd stuit Je op gevoeligheden als tennis ter sprake komt. Ook bij de overheid. In het gemeentelijk subsidiebeleid wor den voor tennis andere bruikt dan voor voetbal en zaal- of veldsporten. Je kunt moeilijk ontko men aan de indruk dat men daar vindt dat we ons zelf maar moeten bedruipen. Het gelijke monniken-ge lijke kappen geldt zeker niet steeds voor tennis". Wanneer die banen op Roomburg niet worden aangelegd, wat is er dan nog voor alternatief om de nood wat te verzachten? Van Aelst: "Ik heb de hoop nog niet opgegeven, ik wacht de discus sie in de raad af. Maar als het plan er niet doorkomt dan zou in elk ge val het aanbrengen van verlichting op de Leidse banen enig soulaas ge ven Er zou dan bijv. het gehele sei zoen tot half elf kunnen worden doorgespeeld, hetgeen vooral het re- creatietennis ten goede zou komen. Bovendien zouden er door de ver lenging van de speeltijd zeker eni ge tientallen nieuwe leden kunnen worden aangenomen. Het lost het banenprobleem in Leiden natuur lijk niet op, maar beter iets dan niets". Duval in Hofwijck OEGSTGEEST Tot de oudere (74) nog regelmatig optredende Ne derlandse artiesten behoort Paul Du- val. Met zijn begeleider Karei Das van Grol was hij in het bejaar dencentrum „Hofwijck" met het, zo als hij zelf opmerkte, aan zijn „hart gebakken" Nederlandse levens lied. Hij heeft een keus gemaakt uit werk van de vier grootmeesters: Koos Speenhoff, Jean Louis Pisuis- se, Dirk Witte en Louis Davids. Door Foto Ruud Paauw Jan Holvast

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2