Sectiebestuur speelde met Ajax onder één hoedje... Fedor den Hertog heeft weer veel medelijden met zichzelf Zelfstandigheid profs lijkt nog ver weg APPIE HAPPIE LEI DATO'S JEUGDVISWEDSTRIJD FINA stoot Rhodesie en Zuid-Afrika idt Aan vooravond wereldkampioenschap op de weg Coach? an Praag: Ik ging er van uit dat jullie Cruijff zouden tegenhouden ADVERTENTIE ZEIST Hoe de politiek van Ajax inzake de kwestie Cruijff is geweest, kwam gisteravond dens 'de vergadering van het betaalde voetbal in Zeist verrassend duidelijk uit de doeken. Dit is het gevolg van een emotionele discussie tussen Jacques Hogewoning en Jaap van Praag. VOOR JONGENS EN MEISJES VAN 8 TOT 14 JAAR. Zeer fraaie prijzen. ZATERDAG 8 SEPT. tussen 9 en 12 uur Viswater een van de Leidse Singels. Inschrijven v.a. zaterdag 1 september a f 1,50 per persoon. Hr. Brandt, Pretoriusstraat 8, Leiden. Gé Hofenk, Haarlemmerstraat 66 en 221, Leiden. Van Zijp, Haarlemmerstraat 279, Leiden Van Zijp, Brahmslaan 1618, Leiden Max. aant. deelnemers 400. Na onderzoek rassendiscriminatie ap van Praag opende daarbij de nval op Jacq-ues Hogewoning door te roepen: „Ik heb me ge kaamd over u. Over de manier arop u de kwestie met CruyfT eft behandeld .Of liever niet be- ndeld. U wist dat Ajax niet ge- met het ventrek van uijff. Maar doordat u op uw ver- dering van donderdag 16 augustus uitspraak heeft willen doen eeft u ons, Ajax, i i hemd la- houden", in dae zaak over u geschaamd. Want u hebt ons de Zwarte Piet toe willen spelen". Van Praag weer: „Ajax stond erop dat Cruijff zou blijven". Hogewoning: „Juist, dat wisten we. Jij had me eerst gezegd: we vragen zoveel voor hem dat hij niet weg kan. Toen Barcelona bleef aandrin gen, heb dk verklaard: laat me we ten, wanneer je hem niet meer kunt sectiebestuur betaald voetbal onder één hoedje. Een hoedje waaronder Johan Cruijff moest worden gevan gen. De vlieger ging tenslotte dus niet op. Maar het blijft een merk waardige zaak dat het sectiebestuur zich aanvankelijk voor het karretje van Van Praag heeft laten span nen. Ook al ging het om het goede Zeist Drs. Cor van Rijn riep het op een gegeven moment veront waardigd uit: „Laten we er geen vis- wijvenzaak van maken". De veront waardiging van de voorzitter van Sparta viel te begrijpen. Want de vergadering betaald voet bal ontaardde gisteravond enkele malen in een Janboel, doordat de afgevaardigden van de clubs onder ling of met sectie-voorzitter Jacques Hogewoning privé-ruzies voor de microfoon uitvochten. Bovendien volgde men de agenda totaal niet fout van de voorzitter terwijl er uitputtend gediscus sieerd werd over kwesties die totaal niet aan de orde waren. Overigens lijkt de veel omstreden zelfstandigheid nog steeds een eind weg. Goed, het sectiebestuur gaat er dus weer wat aan doen. Praten met het bondsbestuur, praten met de amateurs. Maar Jo van Marle, gis teravond gastspreker bij het betaal de voetbal, liet toch al doorscheme ren dat de „Hogewoning-combo" voor een méér moeilijke zaak staat. Want wat zei de man die namens de amateurs sprak? „Alles komt tenslotte neer op de bondsvergade ring De bondsvergadering beslist uiteindelijk". Dat is natuurlijk vandaag-de-dag nog zo. Maar aangezien de helft van de leden van de bondsvergade ring uit amateurs bestaat en er voor een reglementswijziging toch nog altijd een twee-derde meerder heid nodig is, valt er niet aan te nemen dat er in de toekomst ineens veel zal veranderen. Niettemin blijft het sectiebestuur betaald voetbal hardnekkige pogin gen doen. Dat is begrijpelijk en te recht. Maar men zal toch waar schijnlijk niet verder komen dat de amateurs goed vinden. Van Marle: „We willen het betaald voetbal tachtig procent baas in ei gen huis maken. Maar niet voor do volle honderd procent. Dat kan niet. Want er blijven altijd zaken die het hele voetbal raken. En in die kwesties willen w\j natuuriijk ook wat te zeggen hebben". Wellicht komt de équipe van Jac ques Hogewoning al een stuk verder als de zetels in het bondsbestuur wat „eerlijker" worden verdeeld. Onder bondsvoorzitter Wim Meule- man, de neutrale voorzitter, werken thans zes amamteurs en vier leden van het betaalde voetbal. Jacques Hogewoning vindt dat het democra tisch. Op zijn minst wil hij de si tuatie vijf—vijf zien te bereiken. Daar is evenwel in de bondsverga dering een twee-derde meerderheid voor nodig. Alzo... Eén ding is echter zeker: er zal de komende tijd nog heel wat worden vergaderd in de KNVB, waarin alle partijen zoals zij zeggen toch zo vreselijk goed van wil zijn. Rob Vente BELGRADO Voor de eerste maal sinds de oprichting in 1908 heeft de internationale zwemfedera- tie twee lidstaten uitgestoten. Met acht tegen zes stemmen besloot het FINA-bestuur gisteren na een ziting van meer dan vier uur Zuid-Afrika en Rhodesië uit te stoten wegens het bedrijven van rassendiscriminatie. Tekort aan sponsorgeld ZEIST Het sectiebestuur be taald voetbal heeft nog altijd niet voldoende sponsorgelden bijeen om aan de beloofde extra uitkering van 25.000 gulden voor in totaal zestien spelers van het Nederlands elftal bij plaatsing voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap te kunnen voldoen. Mr. B. van Vloten, die heeft besloten zijn functie in oktober be schikbaar te stellen, voorzag een blij vend tekort. „Dat moet dan uit de eigen middelen worden gedekt. Ik zie als enige oplossing een gedeelte uit de pot van de extratoto-uitkering van 2,8 miljoen gulden". Hiertegen tekende FBO-voorzitter Choufoer protest aan. Hij stelde voor daar een gedeelte van de inkomsten van de wedstrijden, die in West Duitsland bij kwalificatie voor het wereldkam pioenschap worden gespeeld, voor te gebruiken. Deze uitspraak zal ongetwijfeld 'n vingerwijziging zijn voor het Inter nationaal Olympisch Comité, dat na de moeilijkheden met Rhodesië vlak vóór de spelen van Mtinchen, de zaak op de lange baan heeft geschoven, en nog steeds geen commissie van onderzoek naar beide landen heeft gestuurd. De FINA deed dit wel. Zij stuurde in maart een driemans-com missie, bestaande uit voorzitter Ha rold Henning (VS), vice-voorzitter Ezzelel Din (Eg) en oud-voorzitter Jaime Ostos (Mex) naar Salisbury en Johannesburg om feiten te verza melen. Op basis van hun rapport kwam het FINA-bestuur tot de conclusie dat in Zuid-Afrikae de zwemsport is ge baseerd op verschillen in ras en dat in Rhodesie momenteel geen spra ke is van integratie. Gezien de voor stellen van Rusland en Oost-Duits- land op 't laatst FINA-congres vo rig jaar in München, kwam het be stuur er niet onderuit zowel Zuid- Afrika als Rhodesie te schorsen. De argumentering ten opzichte van bei de landen was enigszins verschillend: Zuid-Afrika werd uitgesloten totdat het kan bewijzen dat er geïntegreerd wordt gezwommen. Voor zowel Zuid-Afrika als Rhodesië komt de uitsluiting niet onverwacht. Beide landen hebben reeds een Jaar geleden laten weten geen vertegen woordigende ploegen te zullen af vaardigen naar de wereldkampioen schappen in Belgrado. cques Hogewoning kwam onmid- Uajk met een felle tegenzet: lijnhëer Van Praag, ik hem me Sectiebestuur niet langer demissionair ZEIST Het bestuur van de sec- betaald voetbal heeft besloten zijn missionaire status op te geven en normaal te gaan fungeren. Dit Sluit namen de leden van het be- op basis van het feit dat zovele ubs vertrouwen in hen hadden. Een overgrote meerderheid van de ofvoetbalclubs heeft gisteravond melijk op de buitengewone alge vergadering dn Zeist zijn ver- m uitgesproken in het demis- inaire bestuur. Dit bestuur trad BTtien dagen geleden af in verband Bt de zaak-Cruyff. Van de 34 aan- zige clubs, stemden er 32 ten gun- het bestuur. Eén club, Ajax, dde blijkbaar geen vertrouwen in beptuur en 6temde tegen. FC nsteiiöam leverde een blanco stem- ef je in. JEFA wil het transfersysteem voorlopig nog liet veranderen Van Praag: „Inderdaad. En dat is toen gebeurd. En ik ben er daarna volledig vanuit gegaan, dat jullie hem zouden tegenhouden. Omdat jullie de reglementen zouden nale ven. Daarom is er aan Barcelona ook medegedeeld: het contract gaat niet door als hij van de KNVB geen toestemming krijgt. En nog maals, ik ging er van uit dat hij die niet zou krijgen. Maar jullie hebben ons in de kou laten staan." Conclusie: Ajax speelde met het ADVERTENTIE COMPETITIEWEDSTRIJD RCL-Spijkenisse A.S. ZATERDAG. Aanvang 2.30 i Sportpark DE BLOEMERD. UDO-Renova OEGSTGEEST In verband met de onbespeelbaarheid van de terrei nen van Renova is de vriendschap pelijke wedstrijd tegen UDO omge zet in een thuiswedstrijd voor UDO. Het treffen op het sportpark "De Voscuyl" begint zondagmiddag om 2.30 uur. BARCELONA Fedor den Hertog moet iets te klagen heb ben. Dat is algemeen bekend. Telkens maakt hij zich over iets zorgen. Spreekt hij vol medelijden over zichzelf. Ook aan de vooravond van de belangrijkste krachtmeting voor de ama teurs, het wereldkampioenschap op de weg. Hoewel Jaap van Praag gis- bepaald zijn avond niet had, icht hij toch nieuws. In feite n wereldprimeur. De voorzit- i Ajax vertelde de vergade- ng dat van de UEFA een brief is tgegaan, waarin de nationale bon wórden verzocht voorlopig géén randeringen in het transfersy- te brengen, his", riep Van Praag tegen sec- •voorzitter Jacques Hogewoning, us kunnen we in Nederland vóór november geen nieuw, ander uisfersysteem invoeren. Want we tonen een verzoek van de UEFA et naast ons neerleggen. En ik nd ook dat de clubs en de spelers snel mogelijk m kennis moeten rden gesteld van de inhoud van brief". let bestuur betaald voetbal zat met brief nogal m zijn maag. Voor tter Hogewoning: „Wat er precies staat, kan ik niet vertellen, want schrijven is geheim. Het is een Vrouwelijke kwestie. En wè moe ons bestuur nog bepraten it we gaan doen", oiïdsvoorzitter Wim Meuleman na vergadering: „Ik heb zaterdag tegen de sectie betaald voetbal «egd: pak een vliegtuig en ga er Bern eensmet de UEFA over BARCELONA De KNWU zoekt een oplossing, om voor de weg tot een full-tiime-coa/eh te komen. Waar mee nog niet is gezegd, dat na der tien jaar Joop Middelimk, die op part time-basis werkt, gaat verdwij- De Amsterdammer heeft wel eens gezegd, diat hij Fedór den Hertog graag als zijn opvolger zou willen hebben, omdat Fedor zoveel buiten landse ervaring heeft. Den Hertog 6taat niet afwijzend tegenover dit voorstel. „Ik solliciteer er niet naar", be denkt hij. „Maar als ze mij het zou den vragen, wil ik het in overweging nemen". Aan de voet van de Montjuich, waar morgen de regenboogtrui op het spel staat, klaagt Fedor Iwan opnieuw. Nu over een ontsteking aan zijn linkervoet, die nog niet helemaal is genezen. „Als het zo erg blijft, vertrek ik niet", deelt hij mi stroostig mee. Maar dokter Schat tenberg zegt, dat ik daar niet aan moet denken. Volgens hem komt het allemaal in orde". Niemand gelooft, dat de belangrijk- Door Hans Coolegem ste kanshebber van de Nederlandse ploeg, morgenmiddag het startschot niet zal horen. Een belangrijk mo ment voor Den Hertog, die ook al laat hij het niet merken, toch een goed kampioenschap wil rijden. Im mers, de aangekondigde nieuwe KNWU-regels zijn ook op de 27-Ja- rige Den Hertog van toepassing. Zodat een medaille of eventueel de titel, de veel besproken coureur een vrijbrief geeft om te blijven dwalen. Hij over de maatregelen: „Ze moe ten doen, wat ze niet laten kunnen. Ik probeer prestaties te leveren, maar de prestaties moeten mij niet grijpen. Ik vind wel, dat er nu een nog grotere puinhoop van. wórdt ge maakt. Als men iets wil verbeteren, laat men dan de oorzaak aansnij den. En niet zeggen ouderen belem meren de doorstroming, dat is kwats." Ik dwaal „Ik dwaal, maar heb geen doel. De anderen zijn daar Jaloers op, want er bestaat een hoop afgunst in de wereld. Ton Vissers heeft me wel eens gezegd: „Jij verdient Jaarlijks 50.000 gulden. Hoe kom je erbij, want het is een ton. Weer die af gunst en daarbij komt: een mens wil niet door een ander overheerst worden." Rondreizen is de grootste hobby van Den Hertog, die inmiddels al met coach MIddelink heeft gespro ken over de Ronde van Mexico, die op 4 november begint en waar Den Hertog, indien hij wordt uitverko ren, het werelduurrecord van Rodri guez gaat aanvallen. „Ik heb daar helemaal geen idee in", pleegt hij nu te zeggen. „Daar moet je de juiste instelling voor hebben en die heb ik momenteel niet." Wel voor het wereldkampioenschap, waarin Den Hertog goed voor de dag kan komen. Immers, het circuit (14.6 kilometer) met twee beklim mingen is helemaal in het voordeel van de Nederlandse "kopman". Al zullen veel van de ongeveer 180 vertrekkers het wiel van Zoef, zoals Den Hertog bij zijn collega's wordt aangesproken, kiezen. Bezetene Wat evenwel geen nadeel hoeft te zijn als Fedor tenminste de „Merckx-tactiek" wil toepassen en niet zoals hij zich graag presen teert, als een bezetene aan de kop van de groep gaat sleuren. Zijn ploeggenoten, Wim de Waal (Je hebt de vorm van de dag nodig"), Gerrie Knetemann, die uitstekend rijdt, de nog Jonge André Gevers, Frits Schür, die zijn laatste voorbe reidingen met de professionals heeft gedaan en vooral Matje Dohmen, die wanneer hij wordt geïnspireerd aanvallend koerst en geen enkele klim schuwt, kunnen Fedor den Hertog helpen. De vraag is slechts of Joop Midde- link vooral in de beginfase met Fe- :or mee wil denken. Want slechts op één manier kan op Montjuich een triomf worden behaald. In de eerste plaats met een gezamenlijke inspanning. Hetgeen betekent, dat Bij een volgende .selectie" zullen ondanks de hoge temperatuur (plm. waarschijnlijk de Oostblok landen 30 graden), door een straf tempo er ruimschoots aanwezig zijn. Dat slachtoffers zullen vallen. werd eens temeer in de ploegentij- Oostblok Fedor den Hertog drit bewezen. De Polen Stanislaw Szozda en Ryszard Szurkowski, de man die zich driemaal per dag moet scheren, reden als raketten. Ook Valery Ltkatsjef, de IJzersterke Rus. is 'n geduchte concurrent. Den Hertog: „HIJ heeft in de ploegentij drit niet gereden. Om zich helemaal op de wegwedstrijd te prepareren." En zo zullen er nog meer zijn, die Gronelliers speciaal hebben overge slagen om in Barcelona tot een topprestatie te komen. Desondanks kan Den Hertog zich de 162 kilo meter meten. Als tenminste niet de strijdwijze van Eddy Merckx uit het oog wordt verloren. Het Belgische fenomeen slaat in talrijke wedstrij den toe als Juist ledereen na een mlinke inspanning tracht uit te rus ten. Na een beklimming bijvoor beeld. die eerst in een goed tempo wordt genomen en als er dan in een afdeling kan worden uitgerust, demarreert de grootste renner aller tijden. Slechts met deze tactiek kan Den Hertog ver komen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21