Voordwijk >cht niet zoveel onder..." ,RCL doet voor ,We kunnen aan de top meedraaien" Weinig veranderingen bij zaterdag-vierdeklassers US EN TON EDERVEEN: PROMOTIE NAAR EERSTE ZIJN jjjT SPORT EXTRA am de Mooy (Rijnsburgse Boys) ziet het wel zitten in derde klasse IDERDORP „Het moet mogelijk zijn dat we naar de eerste klasse promoveren. Ik Noordwijk een paar maal gezien, maar daar doen wij echt niet voor onder. Tenmin- niet veel. Quick Boys hebben we toch ook al een keer met 32 verslagen. In Kat ie nog wel". Met die opmerkingen accentueert Bas Ederveen de sterke groei van RCL in het nieuwe seizoen zijn debuut maakt in de tweede klasse van het zaterdagvoet- latif m geleden leek dat- Ie RCL roemloos weg te zakken in ierde klas. Maar hoe paradoxaal oog moge klinken, juist die de- is voor de Leiderdorpse ver- de eerste stap naar furore sest. Dat is althans de mening Bas Ederveen, die met zijn 26 en negen jaar eerste elftalerva- de routinier is in een ploeg rvan de gemiddelde leeftijd 23 „Het is altijd een hele ver- ring geweest dat we uit de der- ilasse degradeerden. Een jaar of hadden we tegen degradatie ge iten. Ieder jaar was het, Jon- wat zal het nu weer worden? Ik ook wel eens over gedacht te gaan. Vrienden van me en dat ik het hogerop moest zoe- Maar daarvoor was ik te honk- Achteraf gezien zeg ik natuur- dat de beslissing om bij RCL lijven juist was". Tussen de te- ïtellingen van het seizoen 1969/ nu liggen dan ook een groot aantal veranderin gen: de doorbraak van een tweede Ederveen, Bas' jongere broer Ton, de komst van Hennie Rodenburg, de en tree van vijf UVS-spelers, en de in gebruikname van het sportvelden- complex „De Bloemerd", waarover Ton(nie) Ederveen zegt: „Je hebt Door Jan Preenen hier alles. Centrale verwarming in de kleedkamers, een oefenveld met verlichting en betere velden. Op het hoofdveld speelt ieder weekend maar één elftal. Of het eerste of het tweede elftal. Aan de Hoogmadese- weg moesten we op 't hoofdveld trai nen. Het gebeurde meer dan eens dat je kwam en dat het veld te slecht was door de regen. Dan kon Je weer naar huis. Het veld moest immers gespaard worden voor de zaterdag". En al mag de training op de dins dagavond nu zijn ingekort tot één uur (in plaas van anderhalf uurt zoals op donderdag, trainer Dwee- laart, nu al voor 't vijfde seizoen in Leiderdorp aktief, kan wel veel doel matiger te werk gaan. Bas: „Die nieuwe accommodatie inspireert. We hebben zelf voorgesteld om de selec- tiegroep van 25 spelers in twee groe pen te splitsen, waardoor je nog be ter kan werken. Wie van de a-selec tie niet precies om zeven uur aanwe zig is moet met de b-selectie mee- trainen. We hebben gelukkig 'n trai ner, die er flink aantrekt. Technisch zit het bij ons wel goed. Het gaat vooral nog om de con ditie. Tijdens de training loop je dan wel eens te mopperen als je moeilijk zit maar 's zaterdags ben Je er •k/Bas (rechts) en Ton Eder veen: "Technisch zit het hij ons wel goed". (Foto Jan Holvast) dankbaar voor. We hebben vaak wed strijden op conditie gewonnen". Die intensievere aanpak is ook te dan ken aan de toegenomen concurren tie. „In het verleden kon ik weken slecht draaien en toch steeds weer worden opgesteld. Je wist dat Je een vaste plaats had. Met die nieuwe jon gens er bij moet Je er veel meer voor doen. Het is misschien jammer voor de eigen jeugd dat die vijf spelers er plotseling bijkwamen, al heeft zo'n grote vereniging als RCL weinig echt talent. Voor de jongens die gepas seerd zijn was het natuurlijk ook niet zo prettig, maar er is nooit wrijving geweest. Eerst zag ik er wel tegenop toen die spelers er bij kwa men. Maar het is allemaal erg mee gevallen. Ze voelen zich niet verhe ven boven de rest. In het veld en op de training is de gezelligheid minder geworden, maar dat komt omdat de prestaties voorop staan". De overschakeling van recreatie- op prestatievoetbal sorteerde al snel ef fect. Met Leo Holl, Sjoerd Teske, Au gust Broerse, Bram Brand en Koos Haneveld klom RCL naar onbekende hoogte. Een top. die door de suppor ters al een jaar eerder was bereikt. Bas: „We waren al kampioen voor we aan de competitie begonnen. Vo rig jaar waren we immers twee de geworden en met die vijf spelers van UVS erbij kon het toch niet an ders of we zouden naar de tweede klas gaan. Het kon alleen maar te genvallen". De weg naar de tweede klasse vertoonde vooral voor Ton E- derveen, de nodige kuilen: .Toen ik voor het eerst meespeelde in de vier de klas wilde ik me bewijzen. Ik pas seerde gemakkelijk tegenstanders en paste me goed aan. In de neder laagwedstrijden voor de vorige com petitie rnaake ik nog vijf goals. Je weet dan dat er op je gerekend wordt. In de competitie zelf scoorde ik niet meer dan drie keer. Ik ging lopen twijfelen en had lang zo veel zelfvertrouwen niet meer". Broer Bas: „Zo was het soms met het hele elftal. Van Musketiers wonnen we thuis met 9-2. Uit werd het met veel pijn en moeite 0-1. En dan was het nog een frommeldoelpunt van August Broerse ook. Notabene een verdedi ger. Ik wijt dat aan de druk van het favoriet zijn. Daar zullen we in het komende seizoen in ieder geval geen last van hebben". LEIDEN Schokkende ver anderingen deden zich in de se lecties van de zaterdag-vierde klassers niet voor. Alom heerst er een gematigd optimisme zoals dat voor de aanvang van een nieuwe competitie gebruikelijk is. Oegstgeest Oegstgeest zag o.a. Schaddé van Doorn van Quick Boys en v. Leeuwen van het Wassenaarse Blauw Zwart overkomen. Voor zitter E. de Wekker, die met vol doening op het vorige seizoen te rugkijkt („We zijn hoger geëin digd dan we de laatste jaren ge wend waren") heeft het volste vertrouwen in de capaciteiten van trainer Jac van Klaveren die nu ook de A-Jeugd onder zijn hoede heeft genomen. Voorzitter De Wekker: "We hebben heel wat jeugdig talent rondlopen. Dat heeft tijd nodig om te rijpen maar over drie jaar moet ër een grote mogelijkheid zijn om te pro moveren. Daar werken we met ..zin allen naar toe". ARC De Leidse trainer Jan Bekke ring moet proberen ARC weer naar oude glorie te stuwen. De enthousiaste Leidenaar ziet het wel zitten, zeker wat de Jeugd aangaat. Hij zegt: "De mentali teit is goed. Ik streef naar een karakter-elftal en heb daarbij Door Bert Paauw van het bestuur volledig de vrije hand gekregen". De selectie telt wel 19 spelers die volgens Bekkering nauwelijks iets voor elkaar onderdoen. Onder die spe lers bevindt zich ook de van TAVV overgekomen Dik van Veen en het uit eigen kweek naar voren gekomen talent Cees van leeu- Katwijk Katwijk grijpt al jaren net naast het kampioenschap in de vierde klasse. Vorig jaar kwamen de Katwijkers precies één doel punt tekort. "Ik begrijp het niet", verzucht secretaris Gillebaart, "qua tech niek hadden we allang in een ho gere klasse moeten spelen. Die derde klasse wordt zo langzamer hand een obsessie. Maar we gaan het opnieuw proberen". Trainer Verkuylen zag zijn selectie-groep verrijkt met Leo Haasnoot van Quick Boys terwijl voorts jeugd spelers als Johan van Egmond, Freek Rienks en Fred Wouters een goede kans maken het ko mende seizoen in het eerste team uit te komen. SMS De selectiegroep van het Nieuw Vennepse SMS onderging een Katwijk-trainer Verkuylen flinke anderlating. Maar liefst tien spelers vertrokken door di verse oorzaken. Onder hen be vonden zich Hans Demkes die naar DUO ging. Kees Honkoop die Sportclub Westeinde in Rijsen- hout verkoos en Henny Kamp horst die het bij SIZO is gaan proberen. Toch is secretaris Van Rijn niet pessimistisch gestemd: „De open plaatsen kunnen we met goede jeugdspelers opvullen ter wijl een oud-prof van RBC, Frans van Galen, een voorname rol kan gaan spelen. Ik beschouw SMS het komende seizoen zeker als een redelijke middenmoter". Lisser Boys Bij Lisser Boys hielden ,de aanwinsten" en de „verliezen" el kaar ongeveer in evenwicht. Van Stompwijkse Boys kwam doel man Groeneweg over terwijl ook Scholte van Kagia en Lingbeek van HRC hun heil in Lisse kwa men zoeken. Aanvoerder en laat ste man John van Dijk vertrok echter naar Kagia. Van Luyk en Guldemond raakten de Boys ook kwijt omdat zij met voetballen stopten. Het knappe optreden te gen de Belgische kampioen FC Brugge heeft de Lissenaren veel vertrouwen voor de nieuwe com petitie gegeven al stelt secretaris Möhlman wel nuchter vast: „We moeten ons niet op die wedstrijd blindstaren. Lisser Boys heeft toen boven z'n kracht gespeeld". TAVV Trainer v. d. Meer moet het in het vervolg bij TAW zonder v. Veen en Koopman stellen. Van Veen vertrok naar ARC en Koop man stapte op naar Aarlander- veen. Toch zit v. d. Meer er be paald niet mee. Hij zegt: „Ik mis ze niet zo. Hun vertrek is echt wel op te vangen. We hebben veel hebben veel jeugdig talent al blijft het bij die knapen natuur lijk altijd de vraag of het er wel uit komt". Een mogelijke uitbrei ding met vijf spelers hangt in de lucht maar v. d. Meer wil hier niet veel over zeggen. „Dat wor den waarschijnlijk mijn geheime wapens", zegt hij geheimzinnig. svow SVOW heeft een erg moeilijk seizoen achter de rug. De club uit Oude Wetering heeft er hard aan moeten trekken om de degra datie te ontlopen. „We zullen het ook dit jaar wel weer zwaar krij gen maar we hopen ons toch weer te handhaven want we spe len nu al zoveel Jaar in de vierde klasse," zegt SVOW-woordvoerder Horsman jr. Twee spelers ruilden SVOW voor een andere vereni ging. Kamer meldde zich aan bij het Rijsenhoutse Spel. Westeinde en v. d. Lip ging naar Aalsmeer. Opzienbarende aanwinsten sten den daar niet tegenover. Hors man: „We zullen het van eigen kweek moeten hebben". zaal niet best. De eerste wedstrijden op het veld was ik dan ook goed ka pot". Opmerkingen Sam de Mooy heeft bemerkt dat hij door het zaalvoetbal mentaal is gegroeid: „Als er vroeger opmerkin gen langs de lijn werden gemaakt was ik er gelijk helemaal uit. In het zaalvoetbal ben ik harder geworden. Ik trek men er niet veel meer van aan al houd ik er toch niet van als iemand een praatje met me wil ma ken terwijl ik in doel sta. Als kee per moet Je ook de hele wedstrijd meespelen, helemaal in het spel op gaan. Zo'n soms wel goed bedoeld praatje haalt Je alleen maar uit je concentratie". En de talentvolle Rijnsburger weet van zichzelf dat hij op het punt van concentratie niet veel afleiding kan velen. De Mooy: „Het organise ren van de achterhoede is nog wel een zwak punt van me. Met hert zaalvoet bal had ik daar niet zo veel mee te maken. Maar nu moet ik me met de spelers gaan bemoeien, aanwijzingen geven en dag ga ik nog wel eens in de fout. Dat moet ik echt bijwerken. Want ik verlies de bal dan soms uU het oog en ga blunders maken. En als een keeper blunders maakt kost dat meestal direct doelpunten. Wat dat betreft is keepen toch altijd nog maar een ondankbare taak". IIJNSBURG Voor Rijnsburgse Boys verliep het vorige zoen allerminst rooskleurig. Het eerste team kon zich niet idhaven in de tweede klasse terwijl ook de tweede keus een ip terug moest maken. In de slotfase van de competitie poogde ;n in het geelzwarte kamp via enkele jeugdspelers nog wat luw vuur in de tamelijk uitgebluste hoofdmacht te blazen, lar het was tevergeefs. m de Mooy behoorde tot de spe- op wie in die benauwde periode beroep werd gedaan. De 20-Jari- oelman vertelt: „Toen ik in het te team kwam was er nog een ie kans om aan degradatie te nappen. Ik zag mezelf al als de er in de nood maar dat idee ver- sti gauw. Er was helemaal geen vertrouwen in de ploeg. Als we 1-0 voorkwamen werd er gelijk krampachtig gespeeld om die s'<v<mg te verdedigen terwijl als ewoon door waren gegaan er mis- sn wel een 2-0 of 3-0 overwinning de bus was gekomen. Niemand Dfde er eigenlijk in en toen zag st ook niet meer zitten". 6c alleen de degradatie van het ie team, ook die van de reserves kte Sam de Mooy mee. Vreemd teg bewaart hij aan de beslis- swedstrijd tegen de reserves van Door Bert Paauw Ter Leede de beste herinneringen. De Mooy: „We moesten persé van Ter Leede winnen. Ik keepte een ge weldige wedstrijd. Voor m'n gevoel he ik op het veld nog nooit zo'n goede wedstrijd gespeeld. Maar Jammer ge noeg bleef het 0-0. Achteraf kwam het voor mij eigenlijk wel goed uit want ik was die dag in ondertrouw en ik had tegen m'n vrouw gezegd „Als we het halen dan ben ik pas erg laat thuis vanavond". Wel gunstig De Mooy beschouwt het afgelopen gaat voordelig. Echt, ik zie 't wel zit ten in die derde klasse. Ook al om dat er in de oefenwedstrijden ein delijk eens wat doelpunten worden gemaakt". Het optimisme van Sam de Mooy wordt nog versterkt door de uitbrei ding die de Rijnsburgse selectie-groep, o.a. met oud Ter Leede speler Nanne Sluymer, in de breedte ondervond: „Er is nu een bredere top. Iedereen moet voor zijn plaats vechten. Vorig seizoen dachten sommige Jongens er nogal eens wat. te gemakkelijk over, ik ook. Dan lieten we rustig een trai ning schieten omdat we wisten dat het toch wel goed zat. dat we toch wel opgesteld zouden worden. Maar dat kan nu niet meer". ie Sam de Mooy: "In de derde klasse kunnen we met een wat verjongde ploeg helemaal opnieuw beginnen". seizoen overigens bepaald niet als een gunstig. In de derde klasse kunnen nen misschien wel weer aan de top rampseizoen voor Rijnsburgse Boys. we met een wat verjongde ploeg he- meedraaien en dat is natuurlijk ook Hij zegt: ,H©t is misschien zelfs wel lemaal opnieuw beginnen. We kun- wat de publieke belangstelling aan Omdat één van de verplichte trai ningen op dinsdagavond valt heeft De Mooy het zaalvoetballen in de Groenoordhal aan de kant moeten schuiven. Ruim anderhalf seizoen is hij met veel plezier wekelijks in de Groenoordhal aan de slag geweest. Hij zegt erover: „Ik moest op een gegeven moment kiezen en heb dus voor het veldvoetbal gekozen. In het zaalvoetbal leer je overigens wel enorm snel te reageren en daar heb ik nu alleen maar voordeel van. De overgang van de zaal naar het veld vond ik niet zo bijster groot. Ik merkte het in het begin voorname lijk aan mijn conditie. Die was door dat ene wedstrijdje per week in de

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19