any al op NVV, kamerleden bp reis en zwakke defensie ;eref. kerken aan pakistan hulp bieden Kerk en horeca Goedgekeurde teksten voor centraal gebed DAG 31 AUGUSTUS 1973 delijk heeft een leidinggeven- uit de vakbeweging de gehad een frontale aanval te op het NVV", aldus een oofdartikel in "Elseviers Ma- Dilo van Commenée, van de Bouwbond van 't Chris- Nationaal Vakverbond, heeft een vergadering in Utrecht :d tegen figuren als Arie Groe- die binnen het NVV de dienst ten en, door het oproepen de klassenstrijd, de klok tien jaren terugzetten. "Met -k (van het NVV)", aldus "El- f "wordt het sociaal- aisch klomaat verziekt en daar s niemand mee gebaat in Ne- het "Algemeen Dagblad" be- e aandacht aan de kritiek van Jommenée. 'Tn het bijzonder NW kan men radicale gelui- oren alsof het leven in de hui- naatschappij niet meer waard ;efd te worden. Of dit dan de 'ijze is van het gemiddelde Ne- dse vakbondslid valt zeer te jfelen. Of deze er werkelijk bij it is dat toporganisaties als NVV [CV de Stichting van de Arbeid h gegeven ogenblik in de steek Jen dat het NVV de SER (So- Economische Raad) laat zitten, penzeer te betwijfelen". |t gemiddelde vakbondslid" al- ,at het "Algemeen Dagblad" eerder gebaat bij voortzet- an overleg over de huidige (art, bij een goede representa- I toporganen en bij een werk- van zijn bonden zonder dat de pchappij, waarin hij leeft en in elkaar stort. De vervreem- van de vakbonden van wat zich (lijk in het maatschappelijk le- fspeelt, door het voor te stellen r elke dag een principieel ge- aan de gang is, neemt helaas ij geloven tot schade van ons 1.1-economisch bestel, tot schade 'an veel wat met moeite door tkbonden zelf is veroverd". be een gesprek in het weekblad nt" met Van Commenée blijkt, leze graag duidelijkheid wenst de stand van zaken in het Achter het standpunt van zijn a. Bram Buis, voorzitter van de bond NVV, zet hij vraagte- "In het conflict Ter Heide jo^ievelt toonde hij zich een fel ispeler van Groenevelt. Als ik ichter lees dat de jongeren van ouwbond NVV worden gevormd lorgelicht door mensen van de itriebond NVV, dan weet ik het i^meer. Ik zou graag eens in de n van het NVV willen kijken." tegenstelling in de gelederen iet NVV heeft invloed gehad op kwestie van federatievorming de drie vakbonden. CNV-lid er. M. Ruppert (kabinetsformateur en vice-voorzitter van de Raad van Sr ate) stelde op een bijeenkomsl in Den Haag de concrete vraag aan de orde: "Trouwen we met het NVV van Van der Heide of met dat van Groenevelt of met welk ander NW"?. Van weerszijden bestaat er reserve tegenover een federatie, al heeft het CNV (de leden) zich in meerderheid vnor federatie uitgesproken. Het CNV-bestuur was zelfs unaniem vóór. "Maar", onthult Dilo van Com- tn°neé aan "Accent", "daar zat mede de gedachte achter dat de lijn-Groe- nevelt niet te veel veld mocht win nen. Om die overwinning te voorko men, meenden we beter zo snel mo gelijk tot een federatie te kunnen besluiten om aldus de andere NVV- (hoogleraar V.U.), dat de schaarste kan worden overwonnen door de structuren te veranderen. Zij zoeken net conflict, omdat zij menen zo doende hun zin te kunnen doordrij- vre. Daarbij opereren zij volgens het principe "het doel heiligt de mid delen". Men meent door bikkelharde acties en het dreigen met varianten v?n intimidatie de normale regels van de democratische orde te kun nen doorbreken". „Wat is het doel van de huidige leiding van het NW," zo vraagt prof. Heertje zich af. „Daaromtrent doet men het beste zich geen illusies te maken. Het gaat in wezen om de macht in de onderneming en in de samenleving. Men wenst 'n einde ge maakt aan 't systeem van de onder- de ondernemingswijze produktie, aan Door C. J. Rottevee] ors de helpende hand toe te steken". "De gewone werknemer voelt het meest voor één vakbeweging", al dus Van Commenée. "De leden ver diepen zich niet in de principiële verschillen, al hoop ik met mijn uit spraken onder hen de discussie hier over weer wat op gang te hebben ge bracht. Ze worden lid van een vak bond om de belangenbehartiging, om een goede cao te krijgen of om in geval van nood op die bond te kun nen terugvallen. De werknemers gaan ervan uit dat de vakbonden hetzelfde doel nastreven, maar dat is langzamerhand niet meer zo. ?Daarom zullen wij de vorming en voorlichting moeten intensiveren om onze leden duidelijk te maken waar ae principiële verschillen liggen". Tot zover de kwestie-Van Comme née. die een uitloper is van een die per liggend conflict. Waar gaat het eigenlijk om? Prof. Heertje schreef begin augustus in "Accent" ("De ^«structieve krachten in het NVV") ö.m.: "Ter Heide is weg, hetgeen niet betekent dat een individu, maar n mentaliteit van het toneel is verdwe nen. Ter Heide vertegenwoordigde de opvatting dat de wereld stap voor stap verbeterd diende te worden. Daarom was hij ook altijd tot het compromis bereid. Hij was ook een te goede econoom om zich te laten verleiden tot de permanente con- met-situatie. Een econoom weet nu cenmaa; dat er vele wensen zijn, ve ie alternatieven, en helaas weinig mogeli;kheden. Die situatie noopt U-t overleg en tot de bereidheid een compromis aan te gaan. De beperkt heid van de middelen is nu eenmaal een natuurverschijnsel. Aan de top van het NW ontbreekt nu een econoom: de huidige be windvoerders denken a la dwaze so- t'oiogen van het type- Van Zuthem centra van werkgelegenheid waar in het kapitaal en de arbeid samen vloeien teneinde een produkt voort te brengen. Het NW beoogt heel na drukkelijk een systeem dat in grote trekken overeenkomt met varianten van de Oosteuropese economieën, bij voorbeeld die van Joego-Slavië. De macht dient uitsluitend in handen van de werknemers te komen, en daarmee bedoelen Groenevelt en de zijnen zichzelf, want zo is het nu eenmaal in Oost-Europa; het is niet de dictatuur van het proletariaat, maar van een bepaalde bovenlaag". „Bij de opening van een nieuw politiebureau dn Hoogeveen meende mr. De Graaf, directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid bij het ministerie van Binnenlandse Za ken. te moeten opmerken dat de ster ke toename van de particuliere bewa kingsdiensten op het ministerie be zorgdheid wekt. Dat noem ik lef heb ben!." aldus een ingezonden stuk van G. Visser uit Amstelveen in „Het Pa rool". „De sterke toename van aller lei diensten komt voort uit het volle dig falen van het ministerie van mr. De Graaf, waardoor in ons land de grootste onveiligheid heerst, de mis- daadterreur hoogtij viert en van openbare orde geen sprake meer is. De ene roofoverval volgt de andere op. Inbraak en diefstal komt zo veelvuldig voor, dat de politie niet eens meer aan de opsporing van de daders en het gestolene begint. Nood gedwongen ontstaan de particuliere bewakingsdiensten en begint het pu bliek zich van wapens te voorzien. In plaats dat mr. De Graaf zorg heeft gedwongen ontstaan de particuliere over de toenemende onveiligheid en terreur, maakt hij zich bezorgd over De defensiespecialist van DS'70 in de Tweede Kamer, mr. K. A. Keu- ning, is op grond van een uitgebreid onderzoek in een groot aantal kazer nes en legerplaatsen tot de conclusie gekomen, dat „vele Nederlandse mi litairen zich 's ochtends niet wassen, niet ontbijten, vaak niet deelnemen aan de avondmaaltijd en de douches niet gebruiken". Voor een deel is dit een geolg van slechte hygiënische en sanitaire voorzieningen in enige kazernes. Voorlopige maatregelen blijven soms achterwege omdat de genie over enkele jaren toch tot een algehele verbouwing zal overgaan. Overigens kan ik me niet indenken, dat een frisse vent zich zó door on gunstige omstandigheden laat beïn vloeden, dat hij zich niet wast en zijn maaltijden laat staan. Het zijn viezerikken-van-huisuit die zich bij ongezonde toestanden neer leggen. En als de militaire chefs, van laag tot hoog in onvoldoende ma tt voor controle zorgen, dan wordt het al gauw een bende. Toch meent mr. Keuning, dat er al heel wat verbeterd zou kunnen worden als de commandanten meer armslag zou den hebben om kleinere reparaties 2elf te laten uitvoeren, omdat de ge nie vaak lang op zich laat wachten. De achtergrond van deze misère is natuurlijk, dat er in de strijdkrach ten een duidelijk verval te constate^ ren valt. De krijgsmacht wordt, zo schreef T. van Strien (Den Haag) in een ingezonden stuk in "Elseviers Magazine", tot haar verdriet steeds meer geconfronteerd met de trieste waarheid van een oud rijmpje: "God and the soldier we adore, in times of war and not before. When dan ger is past and all things righted, God is forgotten and the soldier 6lighted". Wat ik in het Nederlands aldus vertaald heb: "Is cr oorlog, dan is er eer, voor de soldaten en de Heer. Maar is Mars geëclipseerd, dan wordt godsdienst niet begeerd en 'iet leger gekleineerd". Maar de VVDM laat dan toch protesten horen, zal deze of gene zeggen. Daarover schreef R. v. d. Wal (Ermelo) in het "Algemeen Dagblad" het volgende: "Als het eten bij de militairen slecht wordt bereid, dan moet de VVDM zijn le den-koks eens ter verantwoording roepen. En ik vind dat de actie be treffende de slechte huisvesting in de "Wittenberg" een propagandastunt van de VVDM is. Want reeds vorig Jaar werd het besluit genomen voor de dienstplichtigen een nieuw gebouw n«er te zetten, dat voldoet aan de hoogste eisen. Namelijk per vier man éen slaapkamer, zitkamer, was gelegenheid en douche. Bovendien ruimte per gebouw voor studie, re creatie. omkleden en ga zo maar docr. Zodra met het bouwen wordt begonnen kan de VVDM nu zeggen: GSBBBI3B339 "zie je wel wat wij allemaal voor de dienstplichtigen doen en ook nog gedaan krijgen". In Brandpunt van 18 augustus, Kwam de voorzitter van de VVDM ook weer met eisen.- Hij had het over betere werktijden en een com pensatieregeling. Alweer misleiding, want deze zaken werden reeds ja ren voor de WDM bestond door ds belangenvereniging bij de minister van Defensie naar voren gebracht Biecht0 één zaak is afkomstig van de VVDM, namelijk de vrije haar dracht". Wat die vrije haardracht betreft en de afschaffing van de groetplicht, daarover zei, volgens een artikel in Elsevier", de admiraal E. H. van Rees: "Ik zal niet gauw zonder meer aannemen dat die uiterlijke veranderingen ondermijnend zijn voor de krijgstucht. Dat ik het op z'n minst gek vind blijven staan bij een uniform, dat lange haar, dat mag ik toch wel zeg gen. Van de andere kant: ik was bij ue prijsuitreiking in Engeland van de jaarlijkse NAVO-competitie voor de beste marine-seiner. De prijs werd uitgerekt door Earl Mountbatten of Birma Een Nederlandse matroos kreeg de eerste prijs. Hij droeg haar tot zijn schouders, maar hij was wèl de beste seiner van de NAVO. Ik wil maar zeggen: op zichzelf zegt de haardracht niets, en de vrijheid die hier wordt toegelaten lijkt dus alles zins redelijk. Maar het is een klein di.ig in een hele reeks kleine dingen die allemaal toch verontrustend wor den: hoe ver kun Je met de democra tisering gaan zonder dat je als troep verslapt, zonder dat inderdaad de ge disciplineerdheid weg is. Het lijkt een gevaaiiijk proces van afglijden" Ernstig is de veroudering van het matei ic el. Reservekapitein Jan Mansholt (36), familie van Slcco. verklaarde aan „Elsevier": „Het leuk wel de terugtocht na de slag aan de Berezina. Rijdende Munga- jeeps werden uit de kolonne geplukt en leeggesloopt om daarmee ande re, defecte Munga's weer op te lap pan. Bij een dikke DAF (3-tonner voor vracht- en personeelsvervoer) denderde spontaan de tussenbak er ender uit. In brand vliegende Jeeps. Vrachtwagens waarvan het stuur zo trilde, dat de chauffeur het bij snelheden boven de 50 kilometer ïv'et meer vast kon houden. Dat is het wagenpark van het Nederlandse .rger Zo sturen we de Jongens er op uit. Het is onverantwoord. Dat is geen v.-rwijt aan de onderhoudsgroe- oen. Die jongens doen wonderen. Maar het blijft lapwerk aan mate- neel, dat afgeschreven had kunnen worden, zodat er tijdig vernieuwing piaats had kunnen vinden, zoals in net bedrijfsleven ook gebeurt. Ken nelijk kan dat in het leger niet. Ik weet één ding: wanneer ik directeur was van dit bedrijf, wat het leger ten alotte is. liet ik het failliet verkla- DILO VAN COMMENÉE „Elsevier" voegt daaraan toe: „In Den Haag wordt het verhaal beves tigd: achtduizend jeeps en dertien duizend DAF-vrachtwagens zijn drin dringend aan vervanging toe. De ge middelde leeftijd is vijftien Jaar en alleen met technische acrobatiek wordt de zaak nog op de wan kele benen gehouden'. Conclusie: het leger is een speelbal van poli tiek Den Hag. Het wordt met de ze feiten (en nog veel meer) voor ogen, de hoogste tijd, voor een dui delijke keuze: geen leger of een goed leger. Zoals de toestand nu is, zijn wij internationaal een lachter- tje, of juister: voorwerp van be zorgdheid. „Moet men er nu wèl of niet ge weest zijn om erover te kunnen oor delen?", vraagt de hoofdredactie van „Accent" zich af. „Te oordelen naar sommige commentaren hangt het er van af waar dat „er" zich bevindt. Als het om de Portugese kolonie Mo zambique gaat, hoeft men er in elk geval niet geweest te zijn. Sterker nog: het is nutteloos zich ter plaat se op de hoogte te stellen". Het blad citeert achtereenvolgens fractieleider Aantjes van de anti-revolutionairen de a.r. jongeren Arjos, het dagblad Trouw, de tv-recensent van de Volks krant, volgens wie de WD-parle- mentariër Waalkens slachtoffer van het Portugese propaganda-apparaat is en het onmogelijk is in Je eentje in twaalf dagen een gebied zo groot als West-Europa te doorzoeken. „Wanneer dit allemaal waar is, dan (Foto "Accent") moet het in gelijke mate gelden voor andere parlementariërs en andere ge bieden. Dan gelden die bezwaren ook voor de parlementaire delegatie die onder leiding van kamervoorzitter dr. A. Vondeling een reisje van een week maakt naar Mao's China. Een week, dat is zelfs nog minder dan de twaalf dagen die de heer Waalkens (WD-parlementariër) in Mozam bique doorbracht en veel minder dan de zestien die de <a.r.) heer Scha kel er zal doorbrengen. Bovendien: de volksrepubliek China is weer even groter dan Mozambique. En wat be treft het gevaar om in propaganda- valletjes te lopen: zijn de Chinese communisten in dat opzicht blanke lelies vergeleken bij de Portugese re gering? De heren Waalkens en Schakel spreken de inlandse talen van Mo zambique niet, ze waren afhankelijk van een regeringstolk zo luidde een der verdere bezwaren tegen de Mozambique-reis van beide heren. Sinds wanneer spreekt de heer Von deling Chinees? Hebben de Ne derlandse China-gangers dan soms bescheidener doelstellingen dan de heren Waalkens en Schakel? Nou, bescheiden. Een van hen, drs. E. van Thijn (PvdA): „Ik ben tot de conclusie gekomen dat er nogal wat verwrongen beelden bestaan over de ontwikkelingen in China. Onze kennismaking kan bijdragen tot het afbreken van taboes en allerlei on wijsheden over de relaties tussen oost en west". Na één week China. Is dat, om met Trouw te spreken, geen „ern stige zelfoverschatting"? LX t werëlddiakonaat van de Geref. ■en gaat de Pakistaanse kerken geleed steunen bij het hulppro- dat deze kerken in samen- ing met de regering in Pakis- opzeüten om slachtoffers te hel de overstromingsramp, die a-nd op het ogenblik teistert, it deze hulpverlening is beslo- en bezoek, dait de bisschop Lahore vain de United Church Pakistan, Innayat Masih, on- brachit aan het Algemeen Dia- J1 Bureau in Utrecht en waar- tij een dringend beroep deed iet wereldddakonaat om finan- medewerking. ikistan is de laatste weken ge- door een overstromingsramp, de ergste uit de geschiedenis van and wordt genoemd. Tot op he- zijn enige duizenden mensen ekomen, maar men schat dat ongeveer acht miljoen mensen huis en haard zijn verdreven, is ongeveer 15 procent van de istaanse bevolking. eroepingswerk NED. HERV. KERK enoemd door het breed mode- l len der provinciale kerkvergade- 1van Gelderland tot predikant r buitengewone werkzaamheden ^igd en jongerenwerk) R. Giet- te Arnhem, angenomen naar De Kaag (toe- Sing) A. Carstens, kandidaat te inik. CHR. GEREF. KERK leroepen te Deventer E. van Da te Steenwijk. De overstromingen vonden eerst plaats in het noordelijk deel van Pakistan, vooral in de Pundjaab. Daar trajden de vijf rivieren buiten him oevers door de watervloed, die van de bergen in het noorden in te grote hoeveelheid naar beneden kwam. In dit deel van Pakistan woont ongeveer 60 procent van de bevolking. In totaal is daar nu een gebied overstroomd in grootte van anderhalf maal Nederland Enige dagen later konden ook de meer zui delijk gelegen rivieren de watermas sa's niet meer verwerken, braken de dijken daar op verschillende plaatsen door en kwamen grote de len van het land onder water ia staan. Verschillende regeringen geven al hun hulp aan de Pakistaanse rege- Paus en Wereldraad ROME In een brief aan dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft Paus Paulus zich uitgespro ken voor een verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de R.K. Kerk en de Wereldraad. In de brief, geschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Wereld raad, zegt de Paus dat de RK. Kerk en de Wereldraad krachtens hun aard volkomen verschillende instelling zijn. Dit neemt niet weg, aldus paus Paulus, dat de samen werking tussen hen in de afgelo pen Jaren vruchtbaar is gebleken en verder ontwikkeld moet worden. ring. Daarnaast, zo vertelde bis schop Innayat Masih, hebben ook de kerken in samenwerking met de Pakistaanse regering een hulppro gramma opgezet om het aantal ka nalen waarlangs de getroffen bevol king kan worden bereikt te vergro ten. In de eerste plaats wordt de na druk gelegd op het verstrekken van voedsel en medicamenten om te pro beren te voorkomen, dat er besmet telijke ziekten uitbreken onder de verdreven bevolking. Daarnaast moeten er zo snel mogelijk voorzie ningen worden getroffen voor de wederopbouw van de vele getroffen dorpen, omdat de winter nadert en de ellende helemaal niiet meer te overzien is wanneer dan nog grote groepen van de getroffen bevolking geen onderdak hebben. Bisschop Innayat Masih sprak de hoop ui't dat door deze ramp de re geringen van Pakistan en India wat dichter bij elkaar zullen komen. Ook een deel van India tegen Pakistan aan is door overstromingen getrof fen en bij de hulpverlening zullen deze regeringen elkaar moeten bij staan. Hij hoopt tevens dat hierdoor ook een mogelijkheid geopend zou kunnen worden dat de honderddui zend nog in India gevangen gehou den Pakistaanse militairen naar huis mogen terugkeren, omdat ook veel gezinnen van deze militairen tot de getroffen bevolking behoren. De ze hiannen zijn nu dringend thuis nodig. De Geref. Kerken in Nederland werken via wereldddakonaat en zen ding nauw samen met de United Church of Pakistan. Deze kerk is enige Jaren geleden tot stand geko men door een fusie tussen Angli- De Nederlandse rooms-katholieke bisschoppen zullen dit najaar over leg plegen met de nationale raad voor de liturgie over het gebruuk van officieel goedgekeurde teksten voor het centraal gebed (de canon) van de eucharistie. Eerder dit jaar is een Vaticaanse instructie ver schenen waarin wordt bepaald dat geen andere formules mogen wor den gebruikt dan de in Rome goed gekeurde. Het Romeins missaal dat vroeger maar één tekst kende biedt na het concilie verschillende moge lijkheden. Daarnaast zijn in verschillenbe lan den (niet alleen in Nederland) nieuwe teksten ontstaan die hetzelf de nog eens met andere woorden zeggen, afgestemd op de plaatselijke ituaUe of op de speciale geestelijke inslag (spiritualiteit) van een ge meenschap. Dat gebeurde al dan niet met toleating dbor de plaatse lijke bisschop. Het Vaticaan heeft nu bepaald dat buiten de Romeinse teksten (in goedgekeurde vertaling) geen ca nongebeden mogen worden gebruikt ae niet door de nationale bisschop penconferentie voor goedkeuring in Rome worden aangeboden en die goedkeuring ook krijgen. Volgens de Nederlandse bisschop pen. die onlangs in het bis schopshuis aan het Rotterdamse Koningin Emmaplein hebben verga derd, vormt het canongebed een on derwerp van „groot zielzorgelijk be lang". Zij hebben hierover ook con tact opgenomen met de bisschop pen van een aantal andere landen. kanen, methodisten, lutheranen en presbyterianen (Geref.). De hulp verlening geschiedt door het be schikbaar stellen vain geld voor de verschillende programma's van deze kerk en door het beschikbaar stellen van deskundigen op het terrein van gezondheidszorg, onderwijs, land- bouwtraining en sociaal werk. Om de kerken in Pakistan zo goed mogelijk te kunnen helpen doet het algemeen Diakonaal Bureau van de Geref. Kerken een beroep op alle Bisschop Innayat Masih uit Lahore zocht en vond in Nederland steun voor de overstromingsgebieden in Pakistan. Nederlandse christenen om voor de Pakistaanse hulpprogramma's geld ter beschikking te stellen. Het gironummer is 2211 tn.v. Algemeen Diakonaal Bureau in Ut recht, onder vermelding van: over stroming Pakistan. Het geweeklaag van de georgani seerde Horeca over de concurrentie die deze bedrijfstak zou ondervinden van sociaal-culturele centra .sport- cantines en (al dan niet kerkelijke) wijkgebouwen .heeft een scherpe re actie uitgelokt van het maandblad „De Kerkvoogdij". Horeca heeft onlangs aan de Tweede Kamer ge schreven dat er "zaalruimte ter be schikking wordt gesteld voor ene ven e- menten die krachtens hun karakter in een horecabedrijf behoren te wor den gehouden". In brede kring, aldus „De Kerk voogdij", werd vroeger de verlo- vings- en trouwreceptie bij de bruid thuis gehouden. Als dit nu in de zaal achter de kerk gebeurd, is dat dan een breuk met de bonte historie van het horecawezen en is het dan de taak van de overheid deze ontwikke ling feegen te hou<j£n? Moet soms de gemeenteraad weer in de stadsher berg vergaderen? "Een nog groter gevaar" acht de brief van de horeca de sexclubs. Vol gens „De Kerkvoogdij" wordt in der gelijke gelegnnheden wel „naar het schijnt een hapje en een drankje aan geboden" maar de omzetten berus ten voornamelijk op entrees en be taling voor bepaalde diensten. Horen die diensten soms ook tot evenemen ten die "krachtens hun karakter in het horecabedrijf thuis horen?", vraagt "De Kerkvoogdij". Zo Ja, dan hebben kerkvoogdijen, Jeugdclubs en sportverenigingen na tuurlijk wel gelijk als ze "kerkleden en de overige bloem der natie weg lokken uit het horeca vertier. Dat weg lokken. éils het gebeurt zou dan dure plicht zijn", aldus „De Kerkvoogdij" sarcastisch. Met de toevoeging: dat de Horeca de eigen structuurproble men .niet op zo'n overdreven manier aan anderen verwijten moet".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13