EiDSCH DAGBLAD LON NOL: „IK ECNOK DOOR Personeel opgesloten in hevig brandende fabriek ze zeggen... Rovers „amicaal" met gijzelaars vandaag DATSUN reen snelle vrede in Cambodja T GERZON Léon LEIDSCH HÉ DAGBLAD FAILLIET Honderden doden bij aardbeving Kapingen toestellen afgekocht In Djakarta 53 doden: OENSDAS 29 AUGUSTUS 1973 OPGERICHT I MAART I860 34106 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOM PENH (AP) President Lon Nol heeft vandaag verklaard nog geen hoop ïebben op een onmiddellijke regeling ter beëindiging van de strijd in Cambodja. Hij daarde, dat zijn regering zou streven naar een militaire overwinning tot herstel van rede. flagrante kwade trouw van onze aan vallers en hun medeplichtigen hebben wij besloten de binnendringers met wapengeweld te verdrijven ten ein de onze onafhankelijkheid te verde digen en om tot vrede, ons uiteinde lijk doel, te komen," verklaarde Lon een eerste persconferentie sinds ring op 6 Juli een concreet wapenstil- iari van dit jaar zei Lon Nol, dat standsplan voor de terugtrekking van oge politieke raad en de rege- de vreemde troepen en een vrede door onderhandelingen wereldkundig ,1 hadden gemaakt. „Gezien echter de Jongen springt van drie hoog ASSEN De veertienjarige Henk S. is gisteren onder invloed van drugs uit het raam van het ouder lijk huis (drie hoog) gesprongen en zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. Hij liep bij zijn val een dubbele bekkenfractuur, een gebroken heup en een zware hersenschudding op. De Jongen heeft, volgens de politie, waarschijnlijk gehandeld in een pa nieksituatie. Reeds eerder hadden de ouders de politie te hulp geroe pen als hun zoon drugs had ge bruikt. Gisteren besloot de huisarts in overleg met de politie en de ouders de jongen ter observatie in - een inrichting te laten opnemen. Terwijl de ouders op een ambulan ce wachtten rende de Jongen onver wacht naar een openstaand raam en sprong naar buiten. dat Waals over een zesde zintuig beschikt: een neus voor modeJ ARLEMMERSTRAA1 114—120 tegenover Donkersteeg. LEIDEN iipen later >n« klaringen uit opklaringen. Tot matig of btig toenemende wind uit zuid- Minimumtemperaturen maxima morgen rond (Opgein 30 APRIL 5.48 uur; onder: 19.32 i op: 8.53 uur; onder 19.4 pgemaakt om 12.20 i Katwijk te 4.21 DAMESMODE BREESTRAAT 147, LEIDEN Nog slechts 1 DAG Verhuizings- OPRUIMING. laagwater te 0.26 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 13 sept 1973 en ontvang LJ de krant reeds vanaf heden. Stuur mfj 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Nol. Verder deed Lon Nol een aanval op prins Norodom Sihanoek, die in maart 1970, toen een grootscheepse oorlog in Cambodja uitbrak, werd afgezet als staatshoofd. Lon Nol verklaarde, dat de aan vallers zich niet kunnen verschuilen achter het sprookje Sihanoek, omdat dit staatshoofd „sinds zijn afzetting in feite min of -"er eer dekmantel is, die door on ren van het indochinese tische front en hun medeplichtigen wordt gebruikt ter camouflage van hun walglijke "volkerenmoord". Kret valt uit tegen ministerie LEIDEN "Men schijnt in Den Haag nog steeds niet in de vaten te hebben hoe groot de Leidse binnenstad is" Zo besloot wethouder Kret van stadsontwik keling en verkeer gisteravond in de commissie stadsontwikkeling een betoog, waarin hij fel stelling ministerie van volkshuisvesting en ruirntQi.iike ord^+ng de stads vernieuwing benadert. WU nocrnt Het Hof Heparf"ornenf vooral kwalijk, dat het ..roofbouw blijft, nieren on een kleinQ groen Temeenteambtenaren. omdat m»n HVtHyqA.r 7a|f niet weet hoe d° stads vernauwing aankoekt moet worden. Het va at niet aan om kleine projecten geen kans te ge ven omdat de gemeenteambtena ren niet precies kunnen aangeven hoe z° in een groot geheel pas sen. Men slaagt er zelfs al niet i de dat f te geheel op een rljtle te zetten. Van ons kan men niet verwach ten dat wii met ons beoerkt in strumentarium dan wel zicht kunnen brengen op wat we met een historische binnenstad willen. Onze ambtenaren hebben hun handen vol aan de werkzaamhe den in bijvoobreeld de Haver- en Gortbuurt, iai Noord etc. Wij moeten toch al oppassen dat de zaken ons niet boven het hoofd groeien", aldus wethouder Kret. AMSTERDAM Met het uitspre ken van het faillissement over Gebr. Gerzon's Modemagazijnen is woens dagmorgen het doek gevallen over het oude en bekende modehuis. De bewindvoerder in de voorlopige sur seance, mr. J. E. B. van Julsingha, stelde voor de rechtbank vast, dat er bij Gerzon een duidelijke faillisse mentstoestand bestaat en dat boven dien een dergelijke maatregel drin gend gewenst is. Het bedrijf heeft thans een schuld van bijna f 9.8 min. Na de afwijzing' van overheidssteun, die ook stopzetting van de bankkre dieten tot gevolg had, zijn nu de geld middelen totaal uitgeput. Voor het personeel van 415 man is ontslag aangevraagd. De salarissen zijn door de Bedrijfsvereniging veilig gesteld tot het eind van de wettelijke opzegtermijn. Gepoogd wordt nog, een of meer filialen afzonderlijk te verkopen, wat ook gunstig zou kunnen zijn voor het personeel, maar ook dit ligt moeilijk, aldus mr. Julsingha. Nog niet te zeg gen is of er nog een liquidatie-uitver koop zal plaatsvinden. STAD MEXICO (AP) Red dingsploegen zoeken ondanks een tropische regenval in delen van zuid-oost Mexico naar slachtoffers van de zwaarste aardbeving in de geschiedenis van het moderne Me- Door de aanhoudende regenval worden de problemen van de red dingsploegen in het op vele punten overstroomde gebied nog groter, me de omdat vele mensen uit hun hui zen worden verjaagd. Uit de jongste cijfers uit het ge bied dat 200 tot 350 km ten zuiden en oosten van stad Mexico is gele gen, blijkt dat tenminste 502 perso nen zijn omgekomen door de aard beving, die het gebied dinsdagmorgen teisterde. Nieuws voor de autonummer- fans: vanaf maandag zuller er door de Rijksdienst Wegverkeer alleen nog kentekens worden ver strekt, waarvan de letters in het midden staan. Met deze nieuwe serie goed voor drie miljoen auto's kan men voorlopig weer zeven a acht jaar vooruit. Het eerste nummer 00-AD-01 kreeg Toyota- importeur Louwman en Parqui Postzegel voor gezinsplanning DEN HAAG (ANP) Het eerste- kamerlid Schwartz (D'66) heeft mi nister Westerterp (Verkeer) ge vraagd te bevorderen dat in ver band met het wereldbevolkingsjaar 1974 een speciale postzegel in cir culatie wordt gebracht, waarmede de aandacht op gezinsplanning wordt gericht. In schriftelijke vragen aan de mi nister verwijst hij o.m. naar de op vatting van de werkgroep "Toe komst" dat de bevolkingsgroei in de ontwikkelingslanden maar ook in ons land drastisch moet worden be perkt. STOCKHOLM (AP, Reuter) Kristin Enmark (21), een van de vier Zweedse gijzelaars die zes da gen lang door een bankrover en zijn metgezel werden vastgehouden in een kluis, sprak vandaag over de vriendschappelijke sfeer en de grap jes die gemaakt werden tussen de gijzelaars en de rovers. Zij zei dat zij in de krant had ge lezen dat de vrouwen in de kluis zouden zijn aangerand. Maar geen van beide heeft ons iets aangedaan, zei zij. Ik was geen moment bang voor Clark (Olofsson) en voor de "rover," zoals wij hem noemden. Ik was banger voor de politie. Wij wis ten niet wat voor domme dingen die kon doen'', zo zei zij. Zij zei dat zij zich zorgen maakte over het lot van de overvaller en zijn vriend. Zij zei dat er veel grap jes werden gemaakt met de rovers en dat veel kaart werd gespeeld om de tijd te doden. De verstandhouding tussen de meisjes en de twee rovers waren tot het einde toe vriendschap pelijk, aldus mejuffrouw Enmark. Toen de politie eindelijk de kluis binnendrong gooide Olofsson zijn jas je om haar heen om haar warm te houden tijdens de rit naar het zie kenhuis. "We zien elkaar nog wel" zou het meisje toen gezegd hebben. Over de stroppen die beide mannen om de nek van de gijzelaars hingen, zodat zij zouden stikken als de po litie een slaapverwekkend gas naar binnen zou pompen, zei Kristin: Die stroppennee, dat was al leen om een voorbeeld te geven, zij hadden nimmer de bedoeling om ons op te hangen. De artsen die Kristin Enmark hebben onderzocht, hebben zich ver baasd over haar verrassend goede toestand. Dr. Leif Eriksson zei: "ik had ver wacht iemand onder haaiden te krij gen die uitgeput was en dringend be- Oefeningen DEN HAAG (ANP) Minister Viedeling (Defensie) is bereid om, Indien mogelijk, noodzakelijke leger- oefeningen in te passen in het maat schappelijk leven. Er moet dan wei een algemeen belang worden gediend of een charitatief doel worden ge steund. Voorts mag het belang van 'lerden niet worden geschaad. handeling nodig had. Maar Kristin was de rust zelf en haar pols en bloeddruk waren normaal. Ze heeft geen fysiek letsel opgelopen". Een psychiater sprak de verwach ting uit dat de gijzelaars over een paar weken weer hun geestelijk evenwicht herwonnen zouden hebben Hij had de indruk, zei hij, dat de meisjes door de charme van de bankrovers ingepalmd waren. De Zweedse politie is een beetje verwonderd over Kristin Enmark's verhaten. De twee gangsters zijn vanmorgen aan de officier van Jus titie voorgeleid. De 31-Jarige Jan- Erik Olsson en de 26-Jarige Clark Olofsson werden op de besloten zit ting officieel beschuldigd van bank roof en ontvoering. De politie heeft verklaard, dat één van de twee waarschijnlijk ook be schuldigd zal worden van verkrach ting van een van de drie vrouwelij ke bedienden. Morgen eerste voetbalpagina Er wordt nu nog druk geoefend, maar het duurt niet lang meer of de vaderlandse voetbalcompetitie van de zaterdag- en zondagama teurs barst weer in alle hevigheid los. Dit weekeinde al trekken de zaterdagploegen tegen elkaar ten strijde, de zondagclubs kunnen het nog een weekje kaim aan doen, met uitzondering van Lug- dunum en LFC, die - traditiege trouw - zondag het seizoen met een derby openen. Evenals vorige jaren zal het Leidsch/Alphens Dagblad ruim schoots aandacht besteden aan de wijze waarop de clubs uit dit ra yon zich op het komende seizoen hebben voorbereid. Peinzend wordt af en toe ook over de schouder geblikt om de troebelen van het competitiejaar 1972-73 nog eens op de korrel te nemen. Al deze bijzonderheden worden ditmaal niet ondergebracht in een voetbalkrant, maar in een serie extra-pagina's, waarvan MOR GEN de eerste en zaterdag 8 sep tember de laatste verschijnt. 20 PAGINA'S Aan het bankdrama in Stockholm is gisteren een einde gekomen. De vier bankemployees die in gijzeling werden gehouden zijn vrij, de bankrovers gearresteerd. Op de foto wordt Kerstin Enmark, een van de gegijzelden, hier op een brancard in de wachtende ambu lance gedragen.. PAGINA 4 DS '70 vraagt om een forse sprei ding van arbeidsplaatsen PAGINA 7 Oranje hockeyteam vocht zich naar een kansrijke plaats PAGINA 9 Asopos vier door zware serie PAGINA 11 Sam Platteel gaat de redactie van het Leidsch Alphens Dagblad verlaten, een terugblik geeft hij op PAGINA 15 Jerusalem Post: JERUZALEM (AP) Ben Israë lisch dagblad schrijft vandaag dat tenminste vier Europese luchtvaart maatschappijen grote sommèn 5eld aan de Palestijnse guerrillabeweging betalen om zich te vrijwaren voor kaperijen. Volgens de Jerusalem Post worden deze betalingen ter grootte van miljoenen dollars in regelmati ge termijnen voldaan. Er is geen of ficieel commentaar op het bericht Het blad noemde de luchtvaart maatschappijen niet bij name. De akkoorden werden volgens het blad bereikt door rechtstreekse onderhan delingen tussen de luchtvaartmaat schappijen en de guerrillero6. Het Is echter mogelijk, dat de regeringen van de transacties weten voor zover het luchtvaartmaatschappijen be treft, die staatseigendom zijn. Volgens de „Jerusalem Post" heb ben de vier luchtvaartmaatschappij en uitgerekend, dat deza betalingen aan de guerrilleros goedkoper zijn dan de installatie van 'n kostbaar veiligheidsapparaat in de vliegtuigen en op de luchthavens. Vermoed wordt, dat het geld wordt gestort op nummerrekeningen bij Europese banken, aldus het blad. DJAKARTA MADRID BEL GRADO Bij een brand in een vuurwerkfabriek in Djakarta, 'n vlieg tuigongeluk bij het Spaanse Guada lajara en een spoorwegongeluk bij Per' 'ic (Joego Slavië) zijn giste ren in totaal meer dan tachtig men sen om het leven gekomen. Bij de brand in de vuurwerkfa briek in Djakarta werden meer dan 200 arbeiders voor het merendeel vrouwen, door de eigenaar van de fabriek opgesloten, aldus de politie. Zij moesten een muur in elkaar ra- meien om uit het gebouw te ont snappen. Sommigen kwamen om het leven toen zij onder het puin van de instortende fabriek bedolven wer den. In totaal kwamen 53 mensen :>m het leven. Er was geen enkele telefoonverbin ding waardoor de brandweer veel te laat arriveerde. De nolitie heeft de eigenaar van de fabriek inmiddels drie kilometer van Guadalajara in Spanje neerstortte was van de Ame rikaanse luchtmacht. Het was opge stegen vanaf de Spaans-Amerikaanse luchtmachtbasis Torrejon en was met personeel op weg naar de V.S. Van de vijfentwintig passagiers bracht slechts een het er levend af. Het toestel verongelukte nadat het met bomen in aanraking was geko- Het vliegtuig dat gisteravond op daan. Eerst reed een sneltrein in het station Perkovic op een diesellocomo tief en zes minuten later kwam op het traject Perkovic-Primorskl Do- lac een sneltrein in botsing met een goederentrein. Bij het eerste onge luk werden 18 mensen gewond, bij het t- ede verloren vijf mensen 't leven en werden er dertig gewond In verband met de ongelukken zijn de stationschef van Perkovic en twee wisselwachters op verdenking van nalatigheid gearresteerd. pJJTo Olflcieej Uauuu dealer voor Leiden e.o Herengracht 79. tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1. tel 01713—2866

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1