^eiden-Schiphol traks per trein >innen kwartier Eerste plan stamt al uit jaar 1864 Verlangens van ie Spoorwegen Us in 1980 nieuwe NS-lijn er is: g LUCHTHAVEN PIJLER VAN DE NIEUWE SPOORLIJN iDAG 28 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND IPHOL/LEIDEN In het jaar 1980 zullen treinreizigers, dank zij de dan voitooi- Schiphollijn" in veertien minuten van Leiden naar de Luchthaven Schiphol wor- gebracht. Elk kwartier vertrekken vanaf het dan inmiddels flink uitgebreide Leidse raai Station hypermoderne treinen, die een topsnelheid kunnen bereiken van hon- lestig kilometer per uur. De totale kosten van de lijn, waarvoor nu al 45 miljoen in is uitgegeven, worden op het ogenblik geraamd op 590 miljoen gulden. eerste ontwerp voor de Schip- jrlijn, die de grote steden Am- n, Leiden en Den Haag ver per d al tien Jaar geleden aan sring voorgelegd. Het kabinet uvel gaf toestemming voor de ran ondergrondse voorzienin- de luchthaven en een van de iaden van het kabinet-Den Uyl "groene licht" geven voor de ie dn 1981 volgens de raming 19 miljoen reizigers per jaar roeren. van Leeuwen eerste gedeelte van de nieuwe ad-lijn, namelijk het gedeelte de luchthaven en Amsterdam ind 1977 of begin 1978 gereed p Schiphol wordt al geruime o de voorbereidingen gewerkt, en van de ruim vijfenhalve er lange ondergrondse tunnel gereed en aan andere gedeel- dit hard gewerkt, de lijn in Amsterdam precies staat op dit ogenblik nog st. Globaal is de buurt van 't ogschans aangewezen, maar ze van de juiste plaats houdt met de wens van NS om de egen tegen het eind van deze onder het centrum van de Het aanleggen van een spoor lijn naar een luchthaven vice versa, zoals de Schiphollijn, is in Europa nog maar een weinig voorkomende. Niet meer dan ze ven luchthavens hebben tot dus ver een railverbinding. Dat zijn de Berlijnse vliegvelden Tempelhof en Schonefeld (DDR), Brussel, Frankfurt /Main, 't Londense Gat- wick, het Domededovo-vliegveld in Moskou en Schioechat in We nen. Frankfurt is verreweg de be langrijkste met 9 miljoen passa giers. Dat in de toekomst veel meer Europese luchthavens aan gesloten zullen ivorden op een spoorlijn blijkt uit het feit dat er voor 21 luchthavens spoorwegver bindingen in aanleg c.q. in onder zoek zijn. hoofdstad door te trekken in noor delijke richting zodat er een zoge naamd „assenkruis" van spoorlijnen ontstaat. Het eerste gedeelte van de lijn zal in elk geval ondergronds lopen en pas ten hoogte van de RAI waar in de verdere toekomst mogelijk een halte komt weer boven de grond verschijnen, Daarna buigt de lijn in westelijke richting af en zal op 't niveau van de ringspoorbaan wor den gebracht. IHIPHOL/LEIDEN De Ne- mdse Spoorwegen hebben met 'kfcing tot de aan te leggen phollijn een aantal grote sen. De grootste is ongetwij- om ook aan de Amsterdamse een aansluiting te maken op landelijke spoorwegnet. In de r ige plannen, die zijn goedge- d door de regering, is die aan- ing er niet. lijn eindigt nu bij de Wete- :hans. Een oplossing op kor- termijn hebben NS al aan de gedaan in het rapport tor naar '75". Daarin wordt eit voor een verbinding „om rest" via de Ringbaan naar iterdam Centraal Station, in Amsterdamse zijde is on- de suggestie gekomen om de phollijn vanaf het station ervalaan via de ringbaan aan luiten op de oostlijn. Voltooi- van de ringbaan- om Amster- in oostelijke richting zou na- )k betekenen, dat er een aan- ing mogelijk wordt op de rweglijnen naar Amersfoort Itrecht. iter in deze eeuw zien NS mo theden voor een doortrekking van de Schiphollijn tot aan het Centraal Station via een onder gronds tracé. Een andere wens van de Spoor wegen, die op korte termijn ver vuld moet worden is het vrijma ken van de grond voor de aanleg van de lijn. Voor het gedeelte tus sen Schiphol en de gemeentegrens van Amsterdam is de zaak al rond en met de betrokken grondeige naars in het gebied tussen Schip hol en Leiden wordt op het ogen blik overleg gepleegd. Bovendien zal en is er met de gemeentebesturen contact gezocht over een aanpassing van de ge meentelijke bestemmingsplannen, omdat het spoorwegtracé daarin zal moeten worden opgenomen. Slagen NS er in de grond binnen redelijke termijn in eigendom te verkrijgen, dan kan de Schiphol le in in acht Jaar worden voltooid. Een uit 1830 daterend kooirecht geldend voor het gebied dat de nieuwe Schiphollijn doorkruist achtte NS-directeur De Bruin geen ernstig beletsel. „Door het zelfde gebied loopt immers ook al de Rijksweg 4 en we hebben de lijn vlak langs die rijksweg gepro jecteerd Vervolgens zal de lijn de midden berm van Rijksweg 10 volgen en de noordelijke rijbaan van Rijksweg 4 tAmsterdam-Den Haag) kruisen. Het viaduct daarvoor is reeds gereed. Opnieuw volgt de spoorbaan dan een middenberm van een rijksweg, dit maal rijksweg 4. Even voorbij het klaverblad (kruising rijksweg 6— rijksweg 4) duikt de trein onder de oostelijke rijbaan van Rijksweg 4 door en komt ondergronds op de luchthaven aan. Ondergronds Recht tegenover de nu bestaande aankomst- en vertrekhal zal een on dergronds station worden gebouwd met drie sporen en twee perrons. Roltrappen en hellingbanen brengen de reizigers met him bagage naar de luchthaven. Ten zuiden van Schiphol kruist de lijn opnieuw ondergronds rijksweg 4. Hoewel het precieze tracé van Schiphol naar Leiden nog niet is vastgelegd staat wel vast, dat de spoorlijn op niveau zal worden ge bouwd, hetzij via een aarden baan hetzij via een betonnen viaduct. De spoorlijn loopt langs Hoofddorp, kruist bij Abbenes rijksweg 44 (Bur gerveen-Wassenaar-Den Haag), en loopt tussen Rijksweg 44 en de Ka- gerplassen door, op 1200 meter af stand van het centrum van Sassen- heim. Ter hoogte van Warmond, waar een jachthaven wordt „geno men" met een te bouwen viaduct, sluit de Schiphollijn aan op de reeds bestaande "oude lijn" Amsterdam- Rotterdam. Viersporig Tot aan het station Leiden wordt het spoorwegtraject viersporig. Voor de Schiphollijn zal in het Leidse sta tion een heel perron worden gere serveerd. Aan de ene kant komt de trein uit de richting Amsterdam/ Schiphol aan, en aan de andere kant arriveren de treinen uit de richting Den Haag Centraal. Die verbinding LeidenDen Haag loopt grotendeels over de bestaande spoorlijn. Pas bij Mariahoeve krijgt de spoorlijn weer een eigen baan. Sa men met het Hofpleinlijntje uit Rot terdam zal de nieuwe lijn leiden naar het nieuwe Station Den Haag Centraal. Het ligt in de bedoeling om naast de sneltreinen, die alleen stoppen in Den Haag Cent-raal-Leiden-Schiphol en Amsterdam in de verdere toe komst een aantal tussenstations te bouwen waar een stoptreintje de verbindingen zal onderhouden. Zo wordt bij de aanleg van de Schiphol lijn reeds rekening gehouden met de bouw van stations in Hoofddorp en Nieuw Vennep en Sassenheim. Omdat het huidige NS-materieel niet in staat is om zeer hoge snel heden (160 km per uur) te halen, wordt op het ogenblik gewerkt aan de ontwerper voor nieuwe treinen. Voor de stoptreinen zal intercity-materiaal, de zogenaamde "sprinters" worden ingezet. De totale lengte van de Schipholspoorweg wordt vijfenvijftig kilometer. SCHIPHOL/LEIDEN De plan nen om een spoorweg dwars door de Haarlemmermeer aan te leggen zijn mei van vandaag of gisteren. Al in 1864 twaalf Jaar na de droogleg ging - publiceerde de toenmalige burgemeester van Haarlemmer meer, mr. Jacob Paulus Amers- loordt, een plan voor een spoorweg van Purmerend, onder Amsterdam door en via de Haarlemmermeer naar Warmond, waar hij moest aan sluiten op de toen al bestaande "Hol- landsche IJzeren Spoorweg" van Amsterdam via Haarlem, Leiden en Den Haag naar Rotterdam. Na dat ambitieuze plan duurde het tot de eerste jaren van de Twee de Wereldoorlog voordat de recht streekse verbinding Amsterdam-Den Haag opnieuw ter sprake kam. Na overleg tussen Amsterdamse, Haag se en Rotterdamse spoorwegfunctio- narissen stelden N.S. in 1943 een commissie samen, die de mogelijk heden moest onderzoeken. Het onderzochte tracé liep van het Amsterdamse Haarlemmermeer station via Amstelveen, mét een gro te boog om Schiphol heen naar War mond. Vandaar moest de lijn deels onder Den Haag door terecht ko men in het zuidwestelijk deel van de residentie, maar direct na de oorlog gingen er stemmen op om Schiphol in het tracé op te nemen, omdat de luchthaven een steeds belangrijker functie werd toebedacht. Als NS in 1948 hun plannen aan de minister hebben kenbaar gemaakt bieekt een periode van tien jaar aan vaarin de "Schiphollijn" op een laag pitje wordt gezet. Die periode ein digt in 1960 wanneer NS opdracht ge ven het plan opnieuw grondig te be studeren. Er wordt een commissie geformeerd waarin de gemeenten Amsterdam, Leiden, Den Haag, de luchthaven Schiphol en NS zijn ver tegenwoordigd. De resultaten van de commissie verden ter kennis gebracht van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, die onmiddellijk een werkgroep formeerde om hem van advies te dienen. Ging het comité uit van één tracé, de werkgroep onder zocht tien alternatieve routes. Maar ook de werkgroep kwam ten slotte toch tot de conclusie in febru ari 1969 dat het tracé van de comis- sie het beste was. Het plan ver dwijnt dan weer in de ijskast en wordt er door minister Drees Jr van Verkeer en Waterstaat uitgehaald even voordat hij besluit uit het kabi net te -treden. Het komt op de agen da maar wordt niet behandeld, ter wijl ook zijn opvolger Udink geen kans meer ziet en definitieve be slissing te nemen. Dat deed het kabinet-Den Uyl in de regeringsverklaring van 28 mei jl. SCHIPHOL/LEIDEN De nieu we spoorwegverbinding tussen Am sterdam en Den Haag via Schiphol en Leiden wordt niet voor niets de "Schiphollijn" genoemd. Hoewel NS-directeur De Bruin zegt, dat het aanvankelijke uitgangspunt de nieuwe Randstadverbinding door de Haarlemmermeerpolder is ge weest kan niet worden ontkend dat de luchthaven straks een zeer be langrijke pijler zal zijn in de econo misch opzet van de nieuwe spoor lijn. Adjunct-directeur van de Lucht haven Schiphol, de heer Riemens, zei gisteren tijdens ons bezoek aan het in aanbouw zijnde ondergrond se deel van de lijn, dat de Schiphol lijn zeer waarschinlijk het vervoer van de luchtreizigers, die nu van de autobus gebruik maken zal overne men. Bovendien verwacht men dat reizigers die nu nog met de eigen auto naar de luchthaven komen straks ook veelvuldiger gebruik zul len maken van de spoorlijn. Blijkens de recente gegevens komt ongeveer veertig procent van de luchtreizigers per autobus naar Schiphol, ruim 15 ró met de eigen auto en wordt circa 35 rc gebracht en weer opgehaald. Vooral dat laatste betekent volgens adjunct-directeur Riemens dat er een grote aanslag wordt gepleegd op de wegencapaciteit rondom de luchthaven. De auto komt "vol" naar de luchthaven, rijdt "leeg" terug, als de passagier vertrekt; en komt "leeg" en vertrekt "vol", wanneer de reizi ger weer terugkeert. Dergelijk on economisch vervoer kan door de nieuwe spoorlijn goed worden opge vangen. Overigens geen geringe taak wanneer men weet, dat het aantal luchtreizigers elke vijf jaar verdub belt. Het Nederlands Economisch Insti tuut heeft dan ook becijferd, dat tussen Schiphol en Leiden in 1981 rond 3% miljoen passagiers zullen reizen. Een aantal dat in 1990 zal zijn gestegen tot circa 6V- miljoen en in het Jaar 2000 tot bijna 10 miljoen per jaar Nog drukker zal het vol gens het NEI worden met reizigers die "sporen" tussen Amsterdam en Leiden. In 1981, 1990 en 2000 zullen het er respectievelijk 9^, 11 >4 en bij na 13 miljoen zijn. Dat Schiphol voor een belangrijk reizigerspotentieel zorg draagt blijkt uit de te verwachten sterke stijging op het tracé AmsterdamSchiphol. De 6 miljoen reizigers in 1981 zullen er in 1990 al ruim 11 miljoen zijn en rond 2000 zelfs bijna 17 miljoen. De 19 miljoen die er in totaaal voor 1981 worden verwacht, betekent niet min der dan ruim 10 procent van het to tale reizigersvervoer van NS. Natuurlijk zijn het niet allemaal "nieuwe klanten" voor NS. Geraamd wordt dat daaronder vier miljoen reizigers zijn die voorheen gebruik maken van de "oude lijn" via Haar lem. BIJ DE FOTO'S boven: een deel van de nieuwe Schiphollijn loopt via de midden bermen van de Rijkswegen 10 en 4. Op de foto van Aero Photo Schiphol geeft de witte strook de plaats aan links onder: de ontmngsthal van het ondergrondse NS-station te genover de vertrek- en ontvangst hal op de Luchthaven van Schip hol rechts onder: het NS-station op (de Luchthaven is uitgerust met drie sporen en twee perrons.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7