Priesteropleiding niet aan heilig toeval" overlaten Breekt Affretair de Rhodesie-blokkade ïanatieke strijd hi Marokkanen de hoofdstad GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING IN VUILBANK en gisteren RAPID \prggramma isschop Gijsen in Brandpunt: Parlementariërs in Pakistan gestrand VIER DODEN BIJ ONGELUK IN DEURNE Administrateur verduisterde zeker een ton jflTOAG 27 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 5 [LVERSUM (ANP) „Ik heb uit de brief van de acht di enten begrepen, dat zij de RK. Kerk niet meer kunnen vor pteren als de gemeenschap, waarin zij denken te kunnen een", aldus de bisschop van Roermond, dr. J. M. Gijsen, •ken ravond in een vraaggesprek met KRO-Brandpunt. •rb« fc ai (isschop en verscheidene ande- ?ri)| it het bisdom Roermond wer- Fs or Brandpunt gepolst over het dat in het diocees is ont- als gevolg van de brief, die 8 oofjjres van de Heenlense hoge- voor theologie en pastoraat i facullteitsraad van deze ho- il en aan de dekens van het Roermond hebben geschre- deze brief zeggen de studen- strijat het voor hen onmogelijk is ;en onder bisschop Gijsen. bisschop, aldus mgr. Gijsen alleen maar binnen de RK staan. "De dekens heb ik dus gd om hun standpunt in de- Aj- «palen, omdat ik vind, dat zij is dekens voor de mensen, ie ze staan, duidelijk moeten nen. De mensen hebben er op om te weten of de dekens ad vanuit en binnen die RK enken en spreken of niet. bisschop gaf voorts als zijn in de afgelopen jaren kerk van Nederland vaker de s gesteld: Waar staan eigen- priesters? „Ik geloof dat de gekomen, dat wij dat uitge- weten". vraag, waarom de andere indse bisschoppen wel de g van de dialoog volgen en r Gijssen niet, antwoordde •rmondse bisschop: "Ik denk t een stuk beleidsvisie is. Ik voorstellen, dat zij daarover -Jere gedachte hebben dan ik". T chop merkte hierover o.m. op, andere bisschoppen misschien ertrouwen hebben in de lij- i zijn uitgezet. Bisschop Gij- als priester misschien meer dat wanneer men blijft dia- wanneer je alsmaar blijft nou Ja, als het nog maar 'n op rooms-katholiek denken m moet je er al blij mee zijn, dan uiteindelijk fataal gaat Dat heb ik nu duidelijk roken, de anderen nog niet, e bisschop. Isvrsie Ja-conferentie blijkt, en ook ?en andere beleidsopvatting 1 de andere bisschoppen. Dit X name ten aanzien van de r 1 opleiding. Bisschop Gijsen k op dit punt niet alleen in de jodenconferentie te staan. Hij n 1 de dat veel meer gestreefd do orden naar een duidelijke )g tot het celibataire priester- Dit mag niet aan een "heilig worden overgelaten. Toch ilsschop Gijsen met de ande nd shoppen van Nederland te vi blijven samenwerken, zo ol met ons zevenen binnen het i het wereldepiscopaat oil ing van de Paus staan". Dreigende scheuring Inzake de dreigende scheuring in liet bisdom Roermond verklaarde bisschop Gijsen in tegenstelling tot kardinaal Alfrink, dat ook in deze tijd een scheuring mogelijk is. Hij zag haar wel als een uiterste gevaar, niet al iets wat onherroepelijk moet komen. Hij verklaarde te menen, daar nu nadrukkelijk voor te moe ten waarsohuwen, omdat er 'n aantal mensen is, dat zo'n beetje in de ont wikkeling van het katholieke denken gekomen is op de gedachte van: nou ja, je kunt het eigenlijk zelf allemaal wel uitmaken. "En dat is de weg naar' de scheuring toe en dat wil ik voorkomen. Maar wanneer dat niet iukt, dan geloof ik dat het beter is die scheuring aan te wijzen", hij acht echter samenwerking nog mo gelijk op basis van de gemeenschap pelijke katholieke leer zoals die tot uitdrukking is gekomen in het Vati caans concilie en de richtlijnen na derhand uit Rome bv. over de mo raal, de liturgie e.d. Blijven in de kerk vraagt altijd een stuk overgave, een stuk gehoorzaamheid, aldus de bisschop. Eerlijk blijven ERDAM (ANP) De strijd i groepjes van Marokkaanse Iders vrijdagavond het Rem- jlein in Amsterdam zijn be- 0p is gedurende het weekeinde tvigde mate voortgezet. De oepen bestrijden elkaar het A nsrecht van een stuk grond li Noord-Afrika. gewerd zaterdagmiddag om- uur de 36-jarige Marok- die illegaal als bordenwas- ihad gekregen in de keuken 1 Suisse in Amsterdam, bij opaten van zijn werk door vier uit het vijandelijke gewacht en onder bedreiging uier het bedolven lisje gered I POORT Een lid va<n de r "se reddingsbrigade, de heer toijn, is er gistermiddag in de 13-jarige Heidi Nottke >n enkrichen, dat een dagje in kj laats verbleef, het leven te Het kind had een kuil ge- tol anderhalve meter diepte, &er moment instortte. Het 'erd bedolven. Na ongeveer Mten werd het bewusteloze «Tijd en paste de heer Van ad-op-mand-beademing toe. van een mes meegenomen in een ge reedstaande auto. In de auto werd hij bewusteloos geslagen en werd hem al het geld dat hij bij zich droeg afgenomen. Hij verklaarde later tegenover de politie dat het f 700 was geweest. Toen de man bijkwam, zo luidde zijn verklaring, lag hij half in een sloot in een hem volkomen onbeken de omgeving. Versuft sleepte hij zich naar de weg, begon deze af te lopen en kreeg na enige tijd een lift naar Amsterdam. Daar stapte hij uit en begaf zich naar het Leidseplein, waar hij een afspraak had met een van de andere Marokkanen uit zijn ei gen kamp, de 29-jarige Mohammed Ahdduch, die evenals hij illegaal bij Hotel Suisse werkte. Ook werd con tact gezocht met een derde Marok kaan. Het tweetal begaf zich naar Nieuw-Vennep, waar blijkbaar de vierde kornuit aanwezig was. Wat daar is besproken, is niet bekend. De beide mannen keerden binnen een uur pers bus en tram terug naar hun pension, gevestigd aan de Nieu we Prinsegracht. De Marokkaanse vijanden stonden hen daar op te wachten. Ahdduch werd met vuisten en een mes bewerkt en bleef in ernstige toestand be wusteloos op straat liggen, terwijl z'n vriend wist te ontkomen. Voorbijgan gers troffen Ahdduch bewusteloos en bloedend op het plaveisel aan en waarschuwden de politie. De GGD bracht hem naar het Weesperplein- ziekenhuis, waar hij werd opgeno men. Eerder had de Brandpunt-redactie een vraaggesprek met twee stafleden van de Heerlense hogeschool, name lijk met de stafmedewerker H. Kor sten, eerder werkzaam in de perso neelsdienst van het bisdom Roer mond en daaruit ontslagen door de Disschop, en met een andere staf medewerker, W. Nohlmans. De eerste verklaarde, sprekend namens zichzelf: "Ik meen te moeten zeg gen langzamerhand op een punt te zijn gekomen, dat ik voel nee te moe ten gaan zeggen, wil ik een klein beetje eerlijk blijven. Ik heb de idee, dat door het huidige kerkelijke sy steem, waarvan deze bisschop een vertegenwoordiger is, de zaak zo op de spits gedreven wordt, dat ik hier tegen nee moet gaan zeggen, wat ook de consequenties mogen zijn. Ten aanzien van de bisschop zei hij: "Ik ben bang dat hij het zover drijft, dat een aantal mensen het officiële ambt zal verlaten. W. Nohl mans verklaarde eveneens namens zichzelf: Als de bisschop doorgaat met de zaak zo op de spits te drij ven, dan zal er wel een scheuring zijn". H. Korsten meende, dat dan een aantal priesters en gelovigen zijn heil elders zal gaan zoeken. Deken van de Baar verklaarde in de Brandpunt-uitzending, dat een eventuele scheuring door de werke lijkheid in de kerk van Limburg niet wordt gedekt. "De mensen snappen de portee van het conflict niet". Deken van de Baar gelooft nog in de dialoog en hij meent, dat een verschil van visie geen reden tot breuk is. Hij hoopt, dat dit voor de bisschop ook zo is. SCHIPHOL (ANP) Al geduren de enkele maanden landt op Schip hol op gezette tijden een DC-8 van de Afrikaanse luchtvaartmaatschap pij Affretair (zie foto boven) waar van wordt vermoed dat heit de blok kade van Rhodesië breekt. Het komt steeds leeg uit Athene aan, laadt ver volgens 30 ton vracht en vertrekt daarna weer. Als bestemming wordt opgegeven Libreville in Gabon. Bij een controle, die vorige week werd uitgevoerd bleek dat als cap tain op het toestel was meegekomen de zwa argebouwde Rhodesische vlie gende cowboy" John Malloch, die in de laatste wereldoorlog samen met Ian Smith oorlogsvlieger was in het Rhodesische squadron van de Royal Air Force. Volgens ingewijden op Schiphol is hij tevens directeur van Affretair. Met andere bemanningsleden logeert Beschermers van meisjes neergestoken AMSTERDAM (ANP) Nadat zaterdagmiddag op de Ceintuurbaan in Amsterdam de 18-jarige Jan Lach- terop was neergestoken, alleen omdat hij voor zijn meisje opkwam, zijn in de vroege morgenuren van zondag in de Leidsesbraat in de hoofdstad twee jongens door onbekend gebleven da ders met messen bewerkt. Het waren de 17-jarige etaleur R. van Straten en diens 18-jarige vriend, de produk- tieleider A. J. van Stek. Het tweetal zag tegen drie uur 's morgens in de Leidsestraat bij de Prinsengracht dat een aantal jongens een paar meisjes lastig vielen. Toen zij poogden de meisjes in bescherming te nemen, trokken de jongens stiletto's en brachten Van Straten een steek in de buik en Van Stek een snijwond in de schouder toe. mj geregeld in het Schiphol Hilton Hotel. Tot voor enkele Jaren leidde hij in Rhodesië een chartermaat schappij. Gebleken is dat de DC-8 vliegt on der Gabonnese vlag en twee maal per week grote ladingen rundvlees naar Athene vliegt, waarvoor een Griekse importeur in dollars betaalt. Volgens ingewijde zegslieden op Schiphol staat vast, dat dit steeds vlees is, dat regelrecht uit Rhodesië komt. Het Britse zondagsblad Sunday Ti mes heeft dit weekeinde gemeld dat deze vleesexport van vitale betekenis is voor Rhodesië, omdat 't land voor cU betaling van zijn import buiten landse deviezen nodig heeft. Overi gens is uit de papieren nog nooit ge bleken dat de goederen bestemd zou den zijn voor Rhodesië. Het vliegtuig was gisteren nog op Schiphol om een nieuwe lading op te halen. DEN HAAG Bijna twee dagen vertraging heeft de parlementaire delegatie opgelopen op de terugreis uit China. Tweede-Kamervoorzitter dr. A. Vondeling en zijn twaalf mede leden van het parlement zijn in het weekeinde in Pakistan gestrand, ver moedelijk wegens een technisch mankement aan het vliegtuig van Pakistan International Airlines. Als gevolg van de hevige overstro mingen zijn de verbindingen met Pakistan hier en daar uitgevallen. In Den Haag heeft men uit een telexboodschap aan buitenlandse za ken echter afgeleid, dat de delega tie dinsdagochtend omstreeks 9 uur op Schiphol zal aankomen met een KLM-toestel. Het is ook mogelijk, dat door plaatsgebrek maar een deel van de delegatie met het KLM-toestel mee- kan. In dat geval komen de ach terblijvers pas woensdag terug in Ne derland. Het was de bedoeling van de Chi na-gangers om zondagavond in Ne derland terug te zijn. De vertraging zal overigens geen gevolgen hebben voor het werk van de Tweede Kamer, die deze week het ROTTERDAM In de kraakin stallatie voor de verwerking van normaal industrieel afval van de aivalverwerkingsfabriek „Rijn mond" in het Botlekgebied heeft zaterdagmiddag rond vier uur een explosie plaats gehad, die gevolgd werd door een felle brand. Als gevolg van de ontploffing werd één persoon zwaar en een ander licht gewond. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Lichaam Rijnmond is de brand in 'de kraakinstallatie ont staan bij het vernietigen van hou ten balken, afkomstig van de lading van een vuil-schip dat was gevuld met afvalprodukten van Shell. Rijn mond-deskundigen geloven dat een hoeveelheid afval met het hout in de installatie terecht is gekomen. Het gevolg daarvan is geweest dat er een ontploffing ontstond. Men onderzoekt nu of het door de Shell ter vernietiging aangeboden afval inderdaad ongevaarlijk was en zon der risico In de oven voor de verwer king van normaal industrieel afval kon worden vernietigd. Volgens Rijnmond heeft de brand geen vitale delen van de vuilver brandingsinstallatie vernietigd. Hoewel de opslagplaatsen voor huis vuil zware schade hebben opgelopen ziet het er niet naar uit dat de op slag en verwerking van dit vuil uit het Rijnmondgebied zullen worden vertraagd. Drie maanden geleden werd de afvalverwerkingsinstallatie Rijn mond ook getroffen door een brand. Als gevolg daarvan werd de instal latie voor de verwerking van che misch afval goeddeels vernield. De chemische oven is nog steeds buiten gebruik. De brand in de vuilfabriek wordt bestreden door de bedrijfsbrandweer en de brandweer van Rozenburg. eindigd. Tweede-voorzitter Weijters is erop attent gemaakt, dat hij dins dagmiddag mogelijk als vervanger van voorzitter Vondeling moet optre den. DEURNE Een verkeersongeval in Deurne heeft gisteravond aan vier mensen het leven gekost. Tijdens een inhaalmanoeuvre kwam een mo torrijder op het linker weggedeelte terecht. Daar reed hij tegen een te gemoetkomende personenauto. De motorrijder, zijn duo-passagier en twee i nzittenden van de auto wer den op slag gedood. Bij een serie kettingbotsingen op Rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevelaken) ter hoogte van de gemeenten Baarn en Eemnes, zijn gisteravond bijna dertig auto's betrokken geraakt. Hoewel de materiele schade zeer aanzienlijk was, raakten slechts vier mensen dusdanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis gebracht moes ten worden. Gezien de enorme chaos die op de drukke rijksweg op verschillende plaatsen binnen een half uur was ontstaan, werd de assistentie van politie en ambulances van omliggen de gemeenten ingeroepen. Het ver keer over de rijksweg heeft ruim anderhalf uur oponthoud gehad. KERKRADE - In Kerkrade is de 41- Jarige administrateur M.S. uit Kerk rade aangehouden verdacht van ver duistering van zeker f 100.000,- ten nadele van een tehuis voor werkende jongeren in Itteren bij Maastricht, een van de drie Jongenspensionaten van de Vereniging Scholen van de Heilige Franciscus in Kerkrade. Het is nog niet bekend of hij ook heeft geknoeid met de boeken van de ande re tehuizen. Eveneens aangehouden is de 54- jarige Franciscaner broeder T.S., directeur van het tehuis in Itteren, die van de verduistering op de hoogte moet zijn geweest. NEDERLAND 1 wielrennen in San Sebastian 18.15 Wereldkampioenschappen (NOS) 18.45 Kiri de clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 KRO-Cineac: Lippy de Leeuw 19.10 Charlie gaat kuren, film met Charlie Chaplin 19.30 De lieverdjes Eve in Saint Tropez 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Een man van gezag Een Amerikaanse tv-filmserie met Anthony Quinn: afl. 7: Jennifer (KRO) 21.10 Het volkse hart van Londen, documentaire film (KRO) Deze documentaire is gewijd aan de Londense wfjk Ber- mondsey, waar vervallen huizen een laatste herinnering vormen aan een slecht maar gezellig verleden. 22.00 Marty Feldman Comedy Machine: amusementspro gramma (KRO) 22.25 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 20.00 20.21 20.22 20.50 22.00 22.50 22.55 Kiri de clown (NOS) Journaal (NOS) De avonturen van Toomai en de olifant, tv-serie voor de jeugd (AVRO) Het wonder der natuur: Afrika's nieuwsgierige onder zoekers. natuurfilm (AVRO) Journaal (NOS) Marathon Kwis (8) (AVRO) Het Fenomeen Peyton Place Peyton Place (AVRO) Peyton Place (AVRO) Televizier Magazine (AVRO) Journaal (NOS) Wereldkampioenschappen Wielrennen in San Sebas tian (NOS i terugblik op 6 Jaar Het zondagavondprogxanuna van de NOS werd beheerst door twee interessante, maar toch saaie, persoonlijkheden die veel beleefd hebben in hun leven: Aeneas en Lieftlnck. Ae neas zal ongetwijfeld redelijk getrouw naar Virgilius' helden dicht worden uitgebeeld, maar wat we zien is de derde trap was er Aeneas, een man van vlees en bloed, daarna kwam Virgilius, die er op de gesti leerde manier van die dagen een heldendicht over schreef, en vervolgens kwam Franco Rossi, die niet teruggreep naar de echte Aeneas van vlees en bloed (met dank voor het hulpbetoon van Virgilius), maar die de heldendicht-Ae- neas In beeld bracht. Dat le verde een nogal saai en plecht statig beeld op, dat geen enkel verband ook houden met het turbulente leven van de echte Aeneas, tenzij je ervan uitgaat dat de enige echte Aeneas de Aeneas was die Virgilius schiep. Piet Lieftlnck (Nederland kent slechts drie grote pieten: Piet Lieftinck, Piet Keizer en Zwar te Piet) is eveneens een saaie man. zoals hij daar in „Mar kant" achter zijn bureau zat ook al trad hij enkele keren buiten zichzelf door in 1952 op de vliegtuigtrap een Turkse fez op te zetten en 20 jaar later even een zwemdemonstratie voor de camera te geven die Mao Tse toeng hem niet ver beterd zou hebben. Een saaie man. maar toch eentje met karakteristieke eigenaardighe den die hem innemend mak ;n. Integer tot het oneindige, dat zie je zo. Origineel op zijn ei gen vakgebied. Tijdens de oor log, opgejaagd door Duitsland na viereneenhalf jaar concen tratiekamp, in een zwaar Ver kade-koekblik het manuscript meezeulend van het kapitale vondst om een geldzuivering door te voeren door iedereen, arm en rijk, een week lang te laten leven van een tientje Dan ook dat merkwaardige, maar vage verhaal van die man die hem na die geldzuive ring als biechtvader zag, vond dat de aanslag van 90 procent op zijn vermogen onredelijk hoog was, maar alleen aan hem, Lieftinck, wilde toever trouwen hoe hij aan zijn kapi taal kwam. Waarop Lieftinck hem de 90 procent belasting kwijtschold en er 100 procent van maakte, omdat de man zijn geld op een zijns inziens schandelijke manier verdiend weken terug en zei dat hij voor eeuwig een wrok zou blij ven koesteren over deze on rechtvaardige behandeling. Goed, zei Lieftinck, u wijst een Nederlander van grote reputa tie aan, vertelt ook hem uw verhaal, ik vertel hem mijn standpunt, en zijn beslissing zal bindend zijn voor ons bei den. De man accepteerde het, de middelaar vond 100 procent eveneens een redelijke aanslag dan weer Lieftincks saaiheid die hem belette om na 28 jaar zelfs maar aan te willen dui den op welke manier die man zijn geld dan wel verdiend had. In een extra Brandpunt kregen we zondagavond ook het aller laatste conflict in het bisdom Roermond via de hoofdperso nen toegespeeld. Mgr. Gijsen had in een interview met Ad Langebent het laatste woord en lk moet zeggen dat ik hem weer met bewondering heb ga degeslagen. Als ongelovige hond sta ik geheel partijloos ter zij de. ik zie duidelijk de redelijk heid van de dekens, de studen ten cs, maar ik zie ook een bisschop die niet kapot te krij gen is, geen vraag uit de weg gaat, zich door niets laat over vraag met het beste antwoord weet te pareren, en daarbij nog het gelijk uitstraalt van de koopman die niet laat mar chanderen met zijn handel. MAANDAG 27 AUG. HILVERSUM I AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojour naal. 18.21 (S) Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Harmonie en Fanfare ln Ne derland en Europa. 19.30 (S) Hobbys- Badenerle: klass. muziek. d'?rs wil ls wet. 9.40 Schoolradio. 9.50 Idem 10.00 Aubade Promenade-orkest Ferrier. 23.5524.00 Nws. 12.22 WIJ van het land. 12.26 Me- Kathleen dedellngen land- en t uinbouw, 12.30 nieuws. 12.40—12.50 Echo. het nws. 18.47 (S) Bandstand. 19.00 (S) Filter: jongerenprogr. 19.30 (S) Llterama: kron. over boeken, schrlj- |H toneel. 20.00 Nws. 20.i het Covent Garden en Ork. m.m.v. solisten. 22.25 iS) Voordracht. 22.45 Theolog. Etherleer gang. 23.20 (S) Klass. kan en liederen. 23.5524.00 Nws, HILVERSUM III NOS: 18.00 Nws. 18.01 Joost mag niet eten. AVRO: 19.00 Nws. 19.02 (S) Ne- derland-non-stop. 20.00 Nws. 20.02 Radiojournaal. 20.05 Take the 8-traln. 21.00 Nws. 21.02 Negen-uur-show. 22.00 Nws. 22.02 (S) Superclean Dreammachlne. 22.55 Med. 23.00 Nws. 0.551.00 Nws. HILVERSUM I DINSDAG 28 A UGUSTUS VOOR 18 UUR AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Dag met een gaatje met om 8.00 Nieuws en om 8.11 Ra diojournaal. 8.50 Morgenwijding 9.00 Populalr-klass. muziek. (9.35-9.40 Wa terstanden) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (11.00 Nieuws., 11.03-11.05 Radiojournaal). 11.30 Rondom twaalf met De groen teman en om 11.55 Beursberichten. Overheidsvoorlichting: 12.30 Voor de landbouw. 12,40 Knipperlicht. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal 13.21 500 Jaar Ned. Muziek. E.0.:14.00 Het Overheidsvoorlichting: Nieuws Ned. Antillen. 17.10 Voor de kl 17.30 Nlruws 17.32 Echo. Hilversum III VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag 8.00 Nieuws 8.02 Eddy Becker. 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. Nieuws) 11.00 Nieuws. 11.03 pvallend vrolijk gevar. visite. (12.00 Nieuws) 13.00 Nieuws. 13.C Een opvallend vrolijk <12.00 Nieuws) 13.00 Eddy Becker. (14.00 Nieuws) 15.0 Nieuws. 15.03 Drie-draal 16.00 Nieuw: 16.03 Mix. (17.00 Nieuws). NOS: 18.0 DUITSE TV DUITSLAND 1. 19.59 Progr. overz. WDR: 8.55 School televisie. 9.30 Sesamstrasse (57). 10.30, 11.00 en 11.45 Schooltelevisie. 18.00 Reg. nws. 18.10 Progr. overz. en aanslEddies Vater. 18.40 Act. 19.15 V.d. kleuters. 19.25 Inf. progr.) 20.00 Journ. en weerkaart. 20.15 Act. 21.00 Showprogr. 21.45 Fllmrep. 22.30 Journ. comm. en weerkaart. 22.50 Gianni Schlcchl. 23.45 Journaal DUITSLAND II. 18.00 Act. en muz. 18.35 Tekenfilm klndren. 19.10 Der Bastlan. 19.45 Journaal, i rep. weerber, 20.15 weerber. 22.40 W K. Wiel- 3an Sebastian. 23.25 Jour- AVRO: 17.00 progr. voor b< 7.55 Mededelingen. Prisma v.h. Westen. 19.45 Reg. nw

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5