Medezeggenschap en integratie in 't onderwijs Oud Katholieke parochi< kreeg een nieuwe pastooi „Een stap achteruit" Scheidende directeur Siljée van pedagogische academie over: Nieuwe curatoren gymnasiur Beter en veilig* CW> LEZERS SCHRIJVEN elektronika '73 #VORMASBV 28 29 30 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1973 OEGSTGEEST Jacobus Johannes Siljée slaat zijn benen over elkaar en kijkt met een beminnelijke blik door zijn vrij strenge bril. Zijn pensionering als directeur van de chris telijke pedagogische academie in Oegstgeest valt hem niet van het gelaat af te lezen. Geen teken van vreugde, ook niet van droefenis. Hij zegt: „Je gaat een tijd tegemoet waarin je vrij bent. Je hoeft niet meer 's morgens om kwart over acht op school te zijn. Je kunt gaan wandelen wanneer je wilt en weet ik wat allemaal. Dat zal ik geweldig appreciëren na al die jaren dat ik altijd volgens vaste tijden heb gewerkt. Maar wat ik geweldig zal missen en dat vind ik een heel groot gemis dat is de omgang met alle collega's hier en al die leerlingen". Siljée, ondanks zijn directoraat van de pedagogische academie zo lang als hy kon ook leraar Nederlands, heeft de laatste jaren het contact met de leerlingen enigszins moeten prijsge ven. Op doktersadvies zette hy z'n leraarschap aan de kant en verloor daarmee een brokje directe communi catie, wat hy met een vaste stelregel trachtte te compenseren. "Ik héb het wel gewaardeerd wanneer er mensen by my kwamen om even te praten. Hetzy als ze moeiiykheden hadden met hun studie, hetzy als ze proble men hadden op het persoaniyke vlak. Je kunt er niiet altyd wat aan doen. Maar het is wel eens goed als ze een keertje kunnen praten. Ik heb na mely k altyd als stelregel gehuldigd: de drempel van een directeurskamer mag niet hoog zyn. Iedereen moet er binnen kunnen komen". Akten Na de lagere school en de mulo doorliep hy de toenmalige Leidse Kweekschool waar hy in 1927 de lage re akte, de l.o.-akte Duits en twee jaar later de hoofdakte behaalde. In de daarop volgende jaren verwierf hy d eakten Frans l.o., wiskunde Lo., Frans m.o.-a en Nederlands m.o.-a en b. Gedurende enkele maanden was hy kwekeling met akte, een jaar tydelyk Dnderwyzer aan de Lusthoflaan in Leiden en anderhalf Jaar onderwyzer in vaste dienst te Waddinxveen. Na tien Jaar lang aan de opleidingsschool (Hooglandse Kerkgracht) verbonden te zyn geweest, werd hy in 1941 leraar aan de chr. mulo in Goes. Sinds 1947, eerst als leraar en vanaf 1962 als di recteur, was hij werkzaam aan de Leidse Christeiyke Kweekschool. Een lange carrière in het onderwys, waar- In met de inwerkingtreding van de mammoetwet veel is veranderd. Sil jée beaamt dat volmondig en weidt enigszins uit over de (4 en 5) havo afdeling die in de pedagogische aca demie is ondergebracht. Een belang rijk kenmerk van de ingry pende ver anderingen die de mammoetwet te weeg bracht noemt hy het feit dat er Ln tegenstelling tot vroeger zoveel verschillende scholen de onderwy- sersopleiding volgen. Siljée heeft aan de uitvoering van ie mammoetwet trouwens zelf mee gewerkt toen hy deel uitmaakte van ;en werkgroep die adviezen samen telde voor koninkiyke besluiten en voor maatregelen van de minister. Hy segt in die werkgroep altyd te heb- oen gewaarschuwd voor stemmen die seiden dat de havo-afdeling uit de pedagogische academies moest wor sen verwyderd. "In wezen is het na-- tuuriyk een vreemd element, want aavo is algemeen voortgezet onder wys en een opleiding voor onderwy- sers is nou eenmaal een beroeps- school". "Het liefst zou ik zien dat de oplei- iingen voor kleuterleidster en voor Dnderwyzer geïntegreerd werden. En als je dat dan zou hebben, dan zou |e de havo misschien beter kunnen afstoten. Want dan heb Je er geen ruimte meer voor." Dat impliceert dus dat u er ergens Loch wel voor bent om die havo-afde ling uit de pedagogische academie te verwyderen? "Zolang de zaak nog zo is dat de pnderwyzersopleiding zowel als de op leiding voor kleuterleidster apart itaat, geloof ik dat Je die havo moet tiouden." Eerlijk gezegd zie ik de relatie niet co. "Ik wel. En die ligt hierin: nu kun |e een leraar geschiedenis of een le raar biologie een volledige baan aan beden. Als die man alleen maar in ie onderwyzersopleiding werkt, dan leeft hy een te smalle basis om te leven." .Siljée zegt het van harte te zullen joeJuichen wanneer de kleuterschool m de basisschool worden geïnte greerd (volgend Jaar begint minister Van Kemenade met een experiment in die richting). "Ik geloof namelijk dat Je die kinderen in die leeftyd Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast (van 4 tot 13 jaar) in één school moet hebben. Dan zyn we ook tegelykertyd van de narigheid af dat het niet aan sluit." Overleg Er is, zoals u weet, een werkgroep onderwijzersopleiding, die onlangs een rapport heeft uitgebracht. In dit rapport staat onder meer dat de in richting van het onderwijs aan de pedagogische academies in onderling overleg tussen docenten, directeur en studenten zou moeten worden samen- steld. Wat vindt u daarvan? "Een uitstekend idee. In die werk groep heb ik namelyk zelf gezeten. In dat rapport worden enkele grote Ujnen getrokken, maar er wordt een enorme vryheid gelaten in de vulling zodat onze school echt een academie zou kunnen worden. Want dat is nou wel een mooi woord, maar het is nu nog erg schools omdat Je door allerlei koninkiyke besluiten gebonden bent aan leerplan, exameneisen enz. Wan neer nou de richtlijnen van de rege ring zich gaan beperken tot wat dat rapport wil, dan krijg Je drie grote groepen van vakken (pedagogisch- didactisch, vak-didaotisch en cultu- reel-maatschappeiyk ww) en in elke groep kan dan de academie de vul ling geven. En dan zou ik het byzon- der op prys stellen wanneer je dat in onderling overleg zou kunnen doen." "Dat gebeurt trouwens nu al min of meer. voor zover dat binnen de nu bestaande wettelyke bepalingen mo. gelyk is. En dan in deze zin dat wan neer je in het derde Jaar onderwer pen gaat kiezen voor by voorbeeld li teratuur, dan kiezen de studenten mee." Het ljjkt me dat u er niet onderuit kunt te erkennen dat er dan een ze kere vryblyvende vorm van overleg is over de inrichting van het onder wijs. "Dat is het op het ogenblik, ja." Bent u er voorstander van om zo'n overleg te institutionaliseren in een by wet vastgelegd bestuursorgaan, zoals je dat op de universiteiten vindt in de vorm van een universiteitsraad, met een evenredige vertegenwoordi ging van de geledingen? "Ik zou daar persoonlyk voor zyn. Hier op school heb ik in elk geval twee Jaren achtereen geprobeerd een studentenraad te krygen. En die is beide keren de mist ingegaan. Een voudig door gebrek aan belangstelling van de zyde van de studenten." "In 1969 zyn we hier (in het nieu we gebouw ww.) gekomen en toen heb ik zelf gezegd: waarom is hier geen studentenraad? Toen de zomer vakantie aanbrak was deze raad net ter ziele. En ik dacht hierdoor: er wa ren enkele Jongens die gingen praten over politiseren, wat toen erg in was. Waarop een aantal andere Jongens zei: als we nou een studentenraad hebben, laten we dan praten over dingen die speciaal voor onze school van belang zyn. En zodoende ont stond er tweespalt en de belangstel ling verminderde daardoor." U zegt: dat politiseren was toen erg in. U kunt het ook zien als een zuivere vertegenwoordiging van groe pen die verschillende ideeën hebben hebben over het onderwys. En die groepen zou je dan vertegenwoordigd kunnen zien in een bestuursorgaan, zoals de universiteitsraad. Ziet u daar wel wat in? "Daar zou ik best wel wat in zien. Het gevaar is natuurïyk alleen dat de studenten drie jaar blijven en dan zyn ze weg. Maar de docenten en het administratieve en technische perso neel biyven en die zullen altyd wel een grote Invloed houden denk ik." Die studenten hebben bepaalde ideeën over het onderwys, die samen kunnen hangen met een politieke keuze. Ze verlaten na drie jaar de pedagogische academie, maar er ko men weer nieuwe studenten. En ik kan me voorstellen dat er onder die nieuwe studenten mensen zijn die de zelfde ideeën hebben. "Ik zou de politiek er eigenlyk even buiten willen houden, in die zin dat de behoefte aan medezeggenschap dwars door de politieke party en heenloopt. We hebben hier destyds verkiezingen gehad. En nou weet ik niet wie wat gestemd heeft. Maar ik heb een sterk vermoeden dat er on der de voorstanders van zowel de WD als van de PvdA mensen zyn die graag willen meepraten en meeden ken. Maar dat er onder die mensen ook een heel stel is dat zegt: we heb ben het best naar onze zin en wat willen we nou meer?" Maar u zou er wel voor zyn om die groepen vertegenwoordigd te zien in een bestuursorgaan, dat by de wet is geregeld? "Ik weet niet of je dat by de wet moet regelen. Ik geloof dat de wet de mogelijkheid moet openen en die is er ook voor de ryksscholen om, als men behoefte heeft aan een academieraad, er dan ook een te ma ken. Maar ik geloof niet dat je het zou moeten voorschryven. Dan krijg je weer dat het moet. En dan heeft geen mens er meer lol in. Daar ben ik bang voor." U dacht niet dat de behoefte aan medezeggenschap, in die zin dat men sen duidelijk gaan meespreken in het beleid ook met het bestuur en met "Ik weet niet of die behoefte zo sterk aanwezig is. En ik vraag me ook af of die behoefte zelfs niet min der is dan een paar jaar geleden. Je ziet het aan de universiteiten ook, hoe klein die groepen zyn geworden die meepraten en meedenken." - Vroeger praatten ze helemaal niet mee. "Dat geef ik toe, maar ik praat nu over een jaar of vier, vyf geleden. Maar ja, ik heb daar natuurlyk geen statistieken van. Dus we moeten nou niet in de ruimte gaan zitten praten. Ik kan alleen wél zeggen dat ik het altyd erg prettig vond wanneer de leerlingen met bepaalde voorstellen by my kwamen." Godsdienstonderwijs De pedagogische academie is een streekschool. Er zyn ook buitenkerke. lykc mensen die van de school ge bruik maken. Deze mensen zyn ver plicht om het godsdienstonderwijs bij te wonen. "Ja. Wy hebben met het bestuur al eens een keer over deze zaak gespro ken. En toen kwam deze conclusie uit de bus: als Je een protestantse school wilt zyn, dan mag je dat ook wel laten zien. En wie voor deze school kiest, zal dan ook moeten toe geven dat hy ook echt kiest voor een protestantse school, in die zin dat hy moe-eet van wat de keuken schaft, zoals één van myn leraren onlangs zei. Dat wil dus zeggen dat je ook met bybelkennis en kerkgeschiedenis moet meedoen. Alleen, het examen dat in het laatste jaar wordt afgeno men is facultatief." "Wy vinden dat he belangstelling voor bybelkennis en kerkgeschiedenis vooral de laatste jaren is toegenomen. Ik zei u net dat dat examen faculta tief is. Nu, negentig procent doét het." Dat zegt op zichzelf niet zo veel, omdat u er niet by vermeldt hoeveel procent buitenkerkelyk is. "Dat weet ik dus zelf ook niet pre cies. Ik weet wel dat er heel wat mensen hier in de buurt graag naar deze school willen komen. En moei iykheden, dat moet ik toch echt wel onderstrepen, heeft het praktisch nooit opgeleverd." Wat vindt u trouwens van de toe nemende deconfessionalisering in de keuze van politieke partijen. Ziet u daar niet een schakel in naar het on derwijs? Woensdag 29 augustus houdt directeur Siljée zijn afscheidsreceptie in het gebouw van de peda gogische academie. Aanstaande zaterdag is er een bijeenkomst voor oud-leerlingen. "Ja. dat zou kunnen. Het merk waardige feit doet ach voor en dan beroep ik me op profesor Thur- lings uit Nymegen die dat een keer op een conferentie zei dat wanneer je nou alle mensen die in een poli tieke party vechten voor deconfes sionalisering en de universiteiten wil len deconfessionalisering, zou vragen: wil je voor je kind een rooms-katho- lieke lagere school? Dan zeggen ze: ja. En dan zeg ik: maar dat is niet consequent. En dan zeggen zij: ja, maar die kinderen zyn nog zo klein." "Wy willen persé confessioneel ge richt onderwys, of ik kan beter zeg gengen: bybels onderwys. En als je zegt: algemene deconfessionalisering van het onderwijs, dan geloof ik dat dit by de lagere scholen nog niet zo'n rol speelt. En by een school met een oderwijsopleiding moet je aan de vraag voldoen, in ons geval dus de protestaints-christelyke scholen." "Persoonlyk, en dat mag u best we ten, ben ik een overtuigd voorstander van confessioneel onderwys in alle geledingen. En ik ben ook een voor stander van een confessionele party. Wat nog niet wil zeggen, dat je daar mee uiterst rechts denkt. Daar wil ik u wei voor waarschuwen." LEIDEN Ln het college van ratoren van het stedelyk gymnas zyn per 1 oktober as. aan de b( om af te treden mevrouw drs. J, O osterlhof f - Sanders en professor P. H. van Laer. Mevrouw Ooster} stelt zich voor herbenoeming schikbaar. Voorts heeft mevrouw A. E. Wiersma-Tichelaar verzc om met ingang van 1 oktober vc tydig van haar lidmaatschap te den ontheven. In overeenstemming met de a bevelingen van het college van ci toren bieden B. en W. de raad volgende voordracht aan: Vacature mevrouw Oosterhoff-8 ders: 1. mevrouw drs. J. K. Ooe hoff-Sanders; 2. mevrouw C. J. selton-Bleeker; vacature profa Van Laer: 1. J. H. Pleiter, arts; J Lahr, arts: vacature mevrouw Wi ma-Tichelaar; 1. professor mr. 1 M. Feldbrugge; 2. mr. J. A. Nota Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroep te Hoorn-Midsland schelling)A. Carstens, kandidaa Bunnik. Bedankt voor Krimpen aan de sel: K. Schipper te Dordrecht: Meerkerk: J. den Dikken te B< huizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Scharendyke P. lus, kandidaat aldaar, die dit bei heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (vrygemaak Beroepen te Schildwokle: Th. E ker te Kapelle aan de IJssel. Aangenomen naar Spakenl (voor de missionaire dienst op li Jaya): J. Zandbergen té Kampei GEREF. GEMEENTEN LEIDEN De dienst gemeei werken heeft een plan opgesteld de woonomgeving in de Os- en Pa denlaan en de Mecklenburgersti te verbeteren en om de veiligheid de lagere school te vergroten. De stellens van het plan gaan hlert mét de bewoners van gedachten selen morgenavond om 8 uur am school aan de Lusthoflaan. LEIDEN In een zondagochtend gehouden kerkdienst in het witte kerkje van de Oud-Katholieke Pa rochie, werd pastoor J. v. Kinneging, door de aarts bisschop van Utrecht, mgr. M. Kok geïnstalleerd. De aartsbisschop ging de voorge schiedenis na en herinnerde er aan, dat het ruim een half jaar geleden was, dat afscheid werd genomen van pastoor M. Goudkamp, wegens vertrek naar Australië. De nieuwe pastoor was reeds werkzaam in de parochie, maar door het nog niet voltooid zyn van zyn studie, moest zijn installatie worden uitgesteld. Dit is géén afstel geworden, aldus mgr. Kok, u kent elkaar reeds. Het was daarom toch mogelijk om hem met de kerkelijke zorg te belasten en nu is deze zondag de dag van zijn eigenlijk taak geworden. Ieder heeft, evenals de voorganger zijn taak te vervullen en de hem ge schonken gaven te besteden. Zowel herder, als gemeenteleden, moeten luisteren en naar het woord van Paulus in Corinthe 15:1-101. Het is altijd de boodschap, van de Heer, de voorganger brengt niet zijn boodschap en wijsheid, hij verkon digt, wat hij zelf ontvangen heeft, de blijde boodschap van de Heer. Dat gold ook, voor de gemeente van Co rinthe uit de dagen van de apostel Paulus. De taak van de gemeente is, dat zij de boodschap niet alleen mag ontvangen, maar daar óók in moet staan. Pastoor Kinneging, sprak hiervan uit Marcus 7:34 "Effatha" d.i. wordt geopend. Deze zondag heet: "Zondag Effatha: Wanneer je iedere dag Je krant leest, betreffende het wereld- gebeuren, kom je daarin óók moor den en bomaanslagen tegen. Zondag Effatha" geldt óók voor de Kerk. De nieuwe pastoor hoopte, dat er een opening naar God en de mensen mag zijn. Niet in de dienst, maar als geroepen Christenen, hebben wy een opening naar God toe te maken. Met woord en daad, van en door Je zus Christus. De dienst werd onder andere bij gewoond door burgemeester Vis en. wethouder Elsgeest. Verder waren er pastores en predikanten, namens de Raad van Kerken. In de gemeen tekamer, bestond er gelegenheid, pas toor en mevrouw Kinneging te be groeten Namens het kerkbestuur, sprak de heer L. J. Wagenaar hier een woord ïhtl art; De nieuwe pastoor (rechti in gesprek met de aari bisschop van Utrecht na d installatie in het witt kerkje van de Oud Katho lieke parochie. (Foto Jan Holvast van welkom tot pastoor Kinnej en zijn vrouw. Pastoor Kinneging is verle week zondag óók geïnstalleerd pastoor van de parochie Gouda Oudewater. ADVERTENTIE biedt u de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van Mael-computersystemen, Sharp reken- en faktureersystemen, Forster tekstverwerkende systemen. Onze organisatie-adviseurs informeren u gaarne van 10 tot 22 uur in de Rotterdam-zaal van Holiday Inn te Leiden. organisatiemachines de bilt dinsdag augustus woensdag augustus donderdag augustus Men heeft in alle kranten in een advertentie kunnen lezen dat de Ne derlandse spoorwegen voor de 65 plus sers een nieuwe regeling hebben ge troffen. Voor de komende maand september worden geen twee dagen gratis reizen gegeven, maar één dag. De tweede dag is verschoven naar oktober. Of deze regeling ook geldt voor vol gend jaar januari en mei wordt niet vermeld. Deze nieuwe regeling is voor de 65-plussers bepaald niet gelukkig te noemen. Het is immers zo-, de mees te bejaarden gaan ln de maanden september en mei graag met vakantie. Dan is het nog niet zo druk in de hotels of vakantieverblijven. Ze gin gen dan met hun twee dagen gratis reizen zonder treinkosten er heen en b.v. een week later weer terug. Dit was toen prachtig Nu moeten zij b.v. de terugreis be talen, al is het dan voor de helft van een enkele reis. Voor bejaarden met een niet te ruim inkomen is dat een teleurstel ling. De NS. hebben hier blijkbaar niet aan gedacht en deze verandering is volgens mij geen verbetering maar een stap achteruit. J. V. ZONNEVELD, Apollolaan 284, Leiden. Enige dagen schreef één Uwer abonnees over de NS en 65 plus een kritisch artikeltje en dit zeer terecht. Dit kwam er op neer dat de nieu we regeling dat de N.S. nu voorstaat n.l. één vrije reis in september en één vrije reis in oktober. Dit is voor de 65-plussers zeer on aangenaam, want dan moeten zij op één dag heen en terug wat erg ver moeiend is. Beter is het om de oude regeling te handhaven, n.l. 2 vrije reizen in september, en ook 2 vrije reizen in mei. Dan kunnen de oude re mensen een paar dagen langer „Uit" gaan. Hopelyk zyn veel 65- plussers dit met me eens. D. PRINS, Bizatpad 59, Leiden. TORENHOGE GOUDPRIJZEN zyn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blyft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliers adres, met de voordeligste pryzen. En de beste vak-service, doof onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Wafer Haarlemmerstraat 181.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2