EIDSCH DAGBLAD Energie wordt ^rote knelpunt n de toekomst" Automatische dood bedreigt gijzelaars Andersdenkenden Jakir en Krasin staan terecht vandaag lDER schiet ;r abuis )on DOOD Léon Zweedse koning in coma hese mim „sportschool luiten" inschrijving voor nieuwe cursussen van der velde Citroen \NDAG 27 AUGUSTUS 1973 OPGERICHT I MAART I860 34104 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f\roep Nederlandse geleerden in rapport: .>1 HAAG „De energievoorziening wordt het belangrijkste materiële knelpunt Ie toekomst. Bij gebrek aan beter zullen we kernenergie moeten aanvaarden. Maar en als noodoplossing en niet langer dan een of twee generaties. Er moet naar ge- efd worden het energieverbruik af te remmen". zegt een uit dertien Nederlandse geleerden bestaande werkgroep in een vandaag ge- iceerd rapport „Werk voor de toekomst" waarin een pleidooi wordt gehouden voor roortzetting van het werk van de Club van Rome. werkgroep verwacht al voor 2000 moeilijkheden in de ievoorziening, met name lokale op het punt van de olie- isvoorziening. Zelfs een snelle ring van energiebesparende regelen kan daarin onvoldoende bieden. M-1 U het energiegebruik af te rem- 18üoet dé werkgroep een reeks de hand. Zo wordt een 0de elektriciteitstarieven it: maak de electriciteit bij toe- ïde gebruik steeds duurder, in |fc van goedkoper zoals dat nu Irt en waardoor het gebruik al- naar wordt gestimuleerd. in verbrandt rh in auto STERDAM (ANP) De 23-Ja- J. T. uit Krefeld (Duitsland) eravond bij de RAI in Amster- het leven gekomen nadat hij uto in brand had gestoken ter- n zat. Eerder had de Duit- izettelijk een aanrijding ge- Toen de poütie ter plaatse stapte hij, met achterlating ijn vrouw, in zijn auto en reed de parkeerterreinen van de e Rai. De politie trof hem daar afgesloten auto aan terwijl hij \e sprenkelde. Zonder te reage- p de mensen buiten stak hij de i in brand die vrijwel direct leerde. politie vermoedt dat de man tot aad kwam door een slechte ver- ng met zijn vrouw. 1ELO De 39-Jarige G. R. uit heeft gisteravond per abuis 1-Jarige zoon met een schot uit aks zodanig verwond dat de na aankomst in het zieken- o verleden. t. was van plan nog wat te stropen en haalde zijn buks uit tapkamer. Hij verwijderde de ©houder, maar vergat in de te kijken of daar nog een pa- was achtergebleven. hij door nog onbekende oor- werd opgehouden zag hij van loopplan af. Hij wilde de buks boven brengen, maar raakte per ik de trekker aan, waarop een zijn zoon in de halsslagader Cr is volgens de politie van op- soluut geen sprake. Verder suggereert de werkgroep: brandstofbesparing door een be tere warmte-isolatie o.m. van wonin- ger; air-conditioning onderwerpen aan een vergunningenstelsel; strenge selectie op vestiging van nieuwe energieverslindende pro- uutotieprocessen. Wat het verkeer betreft verwacht de werkgroep nu veel van een be perking van het aantal auto's, dat in erhouding veel benzine gebruikt. Aanbevolen wordt een heffing op pe«onenauto's, die sterk progressief is op basis van het benzinegebruik per kilometer. Als dat niet baat kan volgens de werkgroep zelfs gedacht worden aan een vergunningenstelsel. De totale verkeersomvang moet zo k.ein mogelijk gehouden worden, zo lang nog geen technische toepassin gen de vervuiling en versplilling hebben beperkt. De overheid zal vol gens de werkgroep geboden en ver boden bekend moeten maken om het gebruik van de auto zo selectief mo gelijk te maken. Verbetering en aanleg van wegen, zc staat in het rapport moeten niet bepaald worden door de drukte tij dens de spitsuren, maar uitsluitend door gemiddelde verkeersdrukte en veiligheid. Aanleg van nieuwe wegen moet tot het uiterste worden verme den en er moeten in de steden opti male voorwaarden worden geschapen voor het fietsverkeer. De werkgroep vindt bovendien dat in ons land moet worden nagelaten natuurgebieden open te leggen voor massa-recreatie. In het rapport van de werkgroep vcordt verder een pleidooi gehouden voor een zo krachtig mogelijke af remming van de bevolkingsgroei. Niet alleen iin de ontwikkelingslanden maar ook in de geïndustrialiseer de landen, zoals Nederland. Enkele leden van de werkgroep vinden zelfs cat. de wereldbevolking zal moeten dalen. Zij denken voor Nederland aan bevolking van tien miljoen inwoners cf minder. De werkgroep bestaat uit dr. ir. W. J. Beek, prof. dr. C. J. F. Böttcher prof. dr. ir. P. M. E. M. van der Grinten, drs. P. L. Justman Jacob, dr. J. Knoester, mr. drs. H. Langman. dr H. J. G. Meyer, prof. dr. J. Pen, piof. dr. A. Quispel, prof. dr. R. Tim man, prof. dr. J. Tinbergen, mr. G. A Wagner, dr. J. Zijlstra en drs. J. D. M. Kruisinga. Prins Willem Alexander, het oudste zoontje van het kroon prinselijk paar, is vandaag in Baarn voor de eerste maal naar de "grote" school gegaan. Hij werd weggebracht door zijn moeder en broertje Willem Friso. Schoolhoofd schiet schoolduiven dood DAMESMODE IEESTRAAT 147, LEIDEN >9 slechts 3 DAGEN Verhuizings- OPRUIMING. T bewolking Ut westelijke richtingen. Mlni- "ci ie naiw(|R ie 31 wagwater te 11.21 STOCKHOLM De bankrover, die met een vriend en vier jonge gijzelaars zit opgesloten in de kluis van de Stockholmse "Kre- ditbanken" heeft de politie en de regering vanochtend, de vijfde dag van het drama, gedwongen tot een "wapenstilstand". Hij heeft zijn gijzelaars zodanig vast gebonden dat zij zich als het ware zelf ophangen of wurgen wanneer zij in slaap vallen door een slaap verwekkend gas. dat de politie in de kluis wilde pompen. De politie drong zaterdag in hetbankge bouw binnen toen de rover en zijn gezelschap zich in de hermetisch gesloten kluis hadden terugge trokken. Gisteravond begon de politie gaten te boren in de kluis voor leidingen slaapgas. Sinds vanochtend is de stroomvoorzie ning in de kluis uitgevallen waar door de drie mannen en drie vrouwen er in het donker zitten. Vanmiddag zouden de onderhan delingen worden hervat. Nadat het eerste gat door het pla- cond van de kluis was geboord, wei gerde de bankrover zijn wapens cl;-ar door af te geven. Daarop ging de politie twee kleinere gaten boren die nodig zouden zijn voor de gas-opera- tde waren stopgezet omdat de bankrover had verklaard, dat de gijzelaars bij bet gaan werken van het gas zich zelf automatisch zouden wurgen, cmdat hij ze met touwen om de hals aan de muur had vastgebonden. Een bestand werd aanvaard. Zelfs ging de politie er toe over, broodjes er. drinkwater door het reeds ver vaardigde gat neer te laten, wat sinds vrijdag niet meer was gebeurd. Met afluisterapparatuur heeft men ouiten de kluis veel gesprekken tus sen de rover en de gijzelaaars kun nen volgen. De politie kreeg de in druk, dat de gijzelaars uitgeput, hon gerig en zeer dorstig waren. Men heeft een van de meisjes lange tijd horen huilen. Via een huistelefoon in de kluis heeft een van de politiemannen met de gijzelaars gesproken. Zij ver klaarden vannacht absoluut wanho pig te zijn en smeekten de politie mannen hun leven niet in gevaar te orengen. Zij zijn er van overtuigd, dal de rover hen zal vrijlaten op het platteland wanneer hem vrije af tocht in gezelschap van minstens twee gijzelaars wordt geboden. Dat is echter de enige eis van de rover, die niet door de politie en door de regering is ingewilligd. Het slaapgas, dat de politie in de kluis had willen pompen, werkt bin- ner drie minuten. Maar het kost ze ker twee uur, voordat men de kluis zover heeft opengebroken, dat men de gijzelaars te hulp kan komen. Dat ij een te lange tijd wanneer zij in derdaad automatisch worden ge wurgd bij het in slaap vallen, dan moet hulp binnen een paar minuten werden geboden. De commissaris van de Stock holmse politie heeft verklaard, dat men te maken heeft met een blijk baar onvermoeibaar onmens, die voor niets terugdeinst. Deze indruk werd bevestigd door de collega van dc rover, die door de politie bij hem was toegelaten na uit een gevangenis tc zijn gehaald waar hij een levens lange straf uitzat. Commissaris Kurt Lindroth zei voorts "Je kon de meis- 'ts horen pleiten voor hun levens, hun wanhoop was oprecht. Wij zou den niet graag willen, dat deze jonge mensen zouden worden opgehan gen. Daarom hebben wij toegestemd in een bestand." Inmiddels heeft de enige mannelij ke gijzelaar zijn leven aangeboden wanneer de drie gegijzelde meisjes wouden worden vrijgelaten. De rover is daarop niet ingegaan. Sinds vanochtend hebben de drie vrouwen en drie mannen in de kluis geen licht meer. Er deed zich een kleine ontploffing voor toen de poli tie de lading verwijderde die de bankrover in een van de gaten van het plafond van de kluis had ge plaatst. Er werd niemand gewond, maar wel werd de elektrische bedra- cing van de bank beschadigd zodat bet licht overal uitviel. Een deel van de politiemacht rond bet gebouw is vanochtend terugge trokken, en ook verscheidene minis ters, die zich bij de bank bevonden, ziln vertrokken. De regering be raadt zich voortdurend over de toe stand maar weigert tot dusver in te gaan op de eis van de bankrover, dat gijzelaars hem bij een vrije af tocht zouden vergezellen. ARNHEM In de Arnhemse wijk met de toepasselijke naam 't Duifje is een rel losgebroken rond het hoofd van de burge meester Matserschool, de heer H. G. A. Strijbos, die zonder daar leerlingen of leraren in te kennen een negental duiven, die huisden in het schooldieren- tuintje met een windbuks neer schoot. Zaterdag vonden twee meisjes. Ingrid Bartels en Karlista Roor- dink, die de dieren in het week einde wilden voeren, de deerlijk verminkte duiven in het patio van de school. Na te zijn aan geschoten zijn de duiven ken nelijk met een zwaar voorwerp afgemaakt. Bij een dierenarts iverd uit het lichaam van een duif, die nog tekenen van leven vertoonde operatief een kogeltje verioij- derd. De leerlingen van de school zijn woedend en waren van plan om vandaag te gaan staken voor een nieuwe hoofd onderwijzer. „Gammele gevallen", zo om schrijft Strijbos zelf de duiven „Het gaf een enorme vervui ling". Hij vindt de wijze waarop de dieren zijn afgemaakt vrij normaal: „Weet je hoe duiven melkers het doen. Die pakken een duif en doen dan de kop tussen de klep van de vuilnis emmer". Ook de andere onder wijzers van de school wisten niets van de voorgenomen slachtpartij van hun collega. Overigens waren er al voor deze rel strubbelingen met 't hoofd. De voltallige oudercommissie is al eens afgetreden. De onder wijskundige medeioerker van de gemeente, de heer Tieman heeft gisteren een uitvoerig gesprek met de heer Strijbos gehad over het gebeurde. MOSKOU De historicus Piotr Jakir, zoon van de onder Stalin ge fusilleerde oud-generaal, en een tweede politieke "andersdenkende" Viktor Krasin, zijn vandaag voor de rechtbank van de stad Moskou ver schenen om zich te verantwoorden wegens samenwerking m et de "Volksunie van de arbeid". Volgens het Russische persbureau Tass stelt deze Unie zich ten doel. het huidige stelsel in de Sow jet-Unie omver te werpen. Tass deelt nog mee, dat de twee mannen die thans terecht staan clandestien contact hebben tot stand gebracht met genoemde anti- Sow jetorganisatie van ballingen door middel van personen, die naar de Sowjet-Unie gingen onder het mom van buitenlandse toeristen. Jakir en Krasin zouden volgens de aanklacht ook contacten hebben met de door prof. Karei van 't Re- ve opgerichte drukkerij "Herzen Fonds" in Amsterdam, dat anti- Russische geschriften uitgeeft en verspreidt. Hoewel aanvankelijk niet bekend was gemaakt waar het proces zou olaats vinden, zei Tass later dat de zaak zou dienen voor de rechtbank in de Kalantsjewskajastraat in Moskou. Verslaggevers die naar dit gebouw gingen, kregen daar echter van parketwachters te horen dat het proces niet in deze rechtbank zou plaats vinden. Waar dan wel is niet bekend gemaakt. HELSINGBORG (AP) Koning Gustav Adolf van Zweden ligt in het stedelijke hospitaal te Helsingborg in een diepe coma. De toestand van de 90-jaar oude koning gaat duidelijk snel achteruit. Zijn nieren werken niet meer en zijn hart werkt steeds onregelmatiger. Honder-5— "^'eden staan bij het ziekenhuis en bij de zomerresidentie van de koning te Sofiero bij Helsing borg te wachten op het op korte ter mijn onvermijdelijk lijkende bericht van het overlijden van de vorst. Bankrovers gepakt Bergen (ANP) De donderdag ge pleegde bankroof op de Boerenleen bank in het Noordhollandse dorpje Bergen is opgelost. De Amsterdamse recherche heeft in samenwerking met de Bergense politie in de hoofdstad twee buiten landers (o.a. een Tunesische stu dent) gearresteerd verdacht van de ze bankroof. De mannen hebben een volledige bekentenis 18 PAGINA'S i De Bisschop van Roermond, mgr. Gijsen, is gisteravond voor de tele visie verschenen. In een Brand punt-uitzending, welke was ge wijd aan de dreigende scheuring in het zuidelijke bisdom. De bis schop zette zijn standpunt uiteen (trouw aan de R.K. Kerk bete kent een zekere overgave en ge hoorzaamheid), zyn opponenten gaven hun visie (wij moeten nee zeggen tegen een organisatie, waarvan deze bisschop de verte genwoordiger is). Het was duide lijk, de standpunten liggen nog ver uiteen PAGINA 5 De grote moot van de krant is natuurlijk voor de sport. Ondanks het feit, dat er geen competitie voetbal werd gepleegd. Alleen werd er „gebekerd". In deze contreien betekende dat een gelijkspel van amateurkampioen Noordwijk te gen Helmond Sport, maar de mannen uit de badplaats namen de strafschoppen beduidend min der. Weg illusies. In San Sebastian werd heel hard gefietst om wereldtitels. Helaas, voor ons landje geen goud, maar we kunnen best een beetje trots zijn op het zilver van René Pij nen en de struise Keetie van Oos tenHaage. De nationale trots werd nog meer gestreeld in Moskou, waar de Ne derlandse dames-vier vooraan ein digde op de Europese roeikampi- oenschappen. Bij de dubbel-twee ging het Nederlandse damesduo als tweede over de eindstreep. Gedoodverfd als favoriet gingen de Nederlandse hockeyers in Am stelveen uiterst mager van start: eerst een gelijk spel, toen een nederlaag. Gelukkig heeft de zege op de Belgen de hockey-bur ger weer wat moed gegeven. Een plaatsje in de halve finales zit er nog in. Als we maar blijven win nen. En dat alles temidden van nog veel meer sportieve geneug ten. PAGINA'S 9-15 Tefeloon 23728 JUDO Iv.a. 4 jaar), JIU JITSU, KARATE DAMES- GYMNASTIEK EN HERENCONDITIETRAINING (zonder toestellen). Inlichtingen en aanmelden dagelijks: Pieterskerkkracht 9. (achter Ttrianon Theater). Alle lessen worden gegeven door oud-Europees en oud-Nederlands Judokampioen A. J. v. Polanen (4e dan). WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoud8eweg 23 tel. 1441 tel. 33741

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1