ctuele onderwerpen i Centraal Comité GROEN HART MET WITTE STERREN Overbrug die afstand! Open brief aan Albert Heyn ('ïvldntau van Kerken 25 jaar Dekens in beroering t ketting aan boom: iek protest tegen Iweg bij Rosmalen \G 24 AUGUSTUS 1973 «J4UJJIII1I4U.» IfE Kwesties zoals gebruik i te komen tot andere ippijverhoudingen, bevol- liek, ontwikkelingshulp, het /an „de kwaliteit van het de slechte financiële po- de Wereldraad van Kerken: le belangrijkste thema's van raai Comité van deze raad in het teken van rig bestaan van de wereld- ieneve zijn vergadering met dienst begon. De 120 leden comité van de raad, die, indering van de R.K. Kerk d is, ca. 265 christelijke geloofsgemeenschappen llen tot 29 augustus op het rtier bijeen zijn onder lei- epingswerk Ned. Herv. Kerk te Werkendam toezeg- Nieman te Alblasserdam, (toezegging) A. Karstens, te Bunnik. voor Hardinxveld J. C. de (jssen, voor Zetten-Andelst Amersfoort. Kerken omen de benoeming tot het pastoraat te Velsen iwenhuis te Kampen, tref. Kerk vrijgem. 1 te Spakenburg-Zuid zendingsarbeid op Irian J. Zandbergen, kandidaat eref. Gemeenten i te Leerdam J. C. van ay te Arnhem. Ned. Herv. Kerk in te Oudelande-Elle- A. Carstens, kandidaat te te Ede C. Vos te Amers- 1 1 tomen naar Lunteren J. C. '66 h te Delft die bedankte voor J voor Gouderak en voor aarstelling L. J. de Leeuw f Utrecht. Geref. Gem. te Gouda A. Elshout te (Michigan) USA en J. Rijssen. ding van de secretaris-generaal, dr. Philip Potter. Het Centraal Comité, dat het beleid uitstippelt, zou aanvankelijk in. Hel sinki vergaderen, maar wegens fi nanciële moeilijkheden gebeurt dit nu in Genève. In 1972 kwam het in Utrecht bij een. Toen werd dr. Potter gekozen tot opvolger van Eugene Carson Blake. Op de vergadering in Geneve zal ook de volgende plenaire zitting van de wereldraad in 1975 in Djakar ta worden voorbereid. Ambitieus De wereldraad zal zijn 25-jarig ju bileum op 26 augustus vieren met een hele reeks resultaten achter zich en ambitieuze plannen voor de -toekomst. Sedert de oprichting in Amsterdam op 23 augustus 1948 heeft de in Ge neve gevestigde raad miljoenen vluchtelingen geholpen, zich in de voorhoede geplaatst bij pogingen de economische en sociale ontwikkeling in de armere landen te bevorderen, gestreden tegen rassendiscriminatie en de eenheid bevorderd tussen de le den. De benadering van de raad in ge voelige kwesties van rassenverdeeld- heid in Afrika heeft hem ook betrok ken in scherpe controversen. Een storm van protest barstte drie jaar geleden in Zuid-Afrika en elders los over het besluit giften te verstrekken aan Afrikaanse guerillabewegingen. Ook het programma om hulp te ver lenen in onderdrukte stedelijke ge bieden stuitte op verzet. Maar de raad heeft duidelijk gemaakt dat hij geen beschuldiging zal toestaan dat hij „zeer links" is om hem ervan te weerhouden voort te gaan met der gelijke projecten en het verlenen van financiële steun aan „bevrijdingsbe wegingen" en organisaties die ras- senminderheden in Afrika, Azië, Aus tralië, Nieuw Zeeland, Noord- en Zuid-Amerika en West-Europa ver tegenwoordigen. Eén van de belangrijkste onder werpen op de agenda van 't Centraal Comité is een studie inzake het al of niet gebruik van geweld om ver anderingen op sociaal gebied tot stand te brengen. Toen de raad in 1969 giften ver strekte, gebeurde dit voor humani taire projecten, zoals gezondheids zorg en onderwijs in de die guerrillabewegingen beheersten. Dr. J. D. Vorster, moderator van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika en broer van de pre mier, John Vorster, beschuldigde het comité in mei vorig jaar ervan de machtigste linkse organisatie in de wereld en een frontbeweging voor het communisme te zijn. De Nederduits Gereformeerde Kerk trok zich in 1960 uit de raad terug. Maar negen andere Zuidafrikaanse leden-kerken zeiden dat zij op de herdenkingsbijeenkomst op 26 augus tus aanwezig zullen zijn en een le vendige discussie wordt verwacht over de toekomst van het program ma ter bestrijding van racisme. Eenheid Dr. Philip Potter, een methodist uit Dominica, die in november vorig jaar secretaris-generaal werd, zei kort geleden in een vraaggesprek dat één van de belangrijkste taken die er uit te voeren zijn, betreft een gro tere eenheid onder de leden-kearken tot stand te brengen. "Wij hebben nog niet een belangrijke doorbraak op dit gebied bereikt. Veel van de meest bemoedigende tekens betrof fen de Derde Wereld maar veel moet nog gedaan worden om de kerkelijke eenheid in het westen aan te moedi gen". Theologen op het hoofdkwartier van de raad zeggen dat er nog een sterke terughoudendheid is van de kant van de kerken in Afrika, La- tiJns-Amerika en Azië die de helft van de leden vormen om te spreken over samengaan met de "blanke" kerken van Europa en Noord-Amerika die zo lang in hun ogen geïdentificeerd werden met kolonialisme en onderdrukking. In zijn rede op 26 augustus zal dr. Potter naar verwacht wordt zware nadruk leggen op de noodzaak dit conflict eerlijk en volledig te bespre ken teneinde te komen tot de door braak waar hij naar uitziet. De oorsprong van de raad lag voornamelijk in West-Europa en Noord-Amerika, maar het belang rijke centrum is enigszins verplaatst naar het zuiden waarbij kerken uit de Derde Wereld in toenemende ma te een rol bij het leiderschap van het wereldorgaan spelen. Dr. Potter zei in het vraaggesprek dat de christenen eeuwenlang een onderscheid hadden gemaakt in per soonlijke liefdadigheid en openbare hebzucht. "Als er één boodschap is die uit het werk van het comité van de wereldraad is voortgekomen in zake ontwikkeling en racisme is het dat wij weten hoe diep wij allen be trokken zijn in de economische en politieke structuren die racisme en onderontwikkeling handhaven. "Als wij werkelijk zeggen onze me demensen lief te hebben, kunnen we dan werkelijk voortgaan structuren te steunen die ontmenselijken en onderdrukken"?, aldus dr. Potter. De raad wist zijn eigen antwoord op deze vraag. In januari maakte hij bekend dat hij voor ongeveer an derhalf miljoen dollar aan aandelen in maatschappijen die banden had den in door blanken bestuurde Afri kaanse gebieden, had verkocht. Te gelijkertijd gaf hij een lijst van 650 maatschappijen, die rechtstreeks be trokken waren bij handel met inves teringen in deze gebieden. De lijst omvatte firma's in de VS, Groot-Brittannië, Nederland en Zwitserland. Een tweede lijst van bedrijven in West-Duitsland, Frank rijk, Zweden, Noorwegen, Denemar ken, België en Italië zal naar ver wacht wordt volgende week wor den gepubliceerd. Een ander belangrijk punt op de agenda van het Centraal Comité is een studie hoe instellingen hun geld kunnen investeren op manieren die armere landen zullen helpen zich economisch te ontwikkelen in over eenstemming met sociale rechtvaar digheid. Het programma tot bestruding van rascime, volgens hetwelk circa 200.000 dollar per jaar aan bevrij dingsbewegingen en organisatie die rassenminderheden vertegenwoordi gen, wordt gegeven, heeft de meeste aandacht getrokken. Maar een groot deel van de hulpactiviteit en de gel den die van leden kerken zijn verkre gen, zijn besteed aan steun aan mensen die leden van conflicten in Vietnam, Bangladesj en Zuid-Soe- dam. Ofschoon de RK Kerk nauw sa menwerkt met de raad, zeggen func tionarissen in Geneve dat het niet waarschijnlijk schijnt te zijn dab zij, te oordelen naar recente verklarin gen van het Vaticaan, zich spoedig bij de wereldraad zal aansluiten. ROERMOND Een grote meer derheid van de vierentwintig dekens in het diocees Roermond is van me ning dat bisschop Gijsen (zie foto) de brief van acht studenten van de Hogeschool voor Theologie en Pas toraat met scherpe bezwaren te gen zijn beleid onjuist heeft ge ïnterpreteerd. Zij vrezen 'n ernstige botsing met de bisschop wanneer zij gedwongen zouden worden een rechtstreeks antwoord te geven op de vraag van bisschop Gijsen of zij het standpunt van de studenten delen. De meeste dekens zouden niet van plan zijn het dilemma te aanvaar den waarvoor de bisschop hen stelt. Dit zou kunnen leiden tot het ont slag van bijna alle dekens. Vandaag komt het curatorium van de Heerlense Hogeschool voor Theo logie bijeen om de situatie te bespre ken, welke in het diocees ontstaan is na ontvangst van de brief van bisschop Gijsen aan het curatorium, de faculteitsraad van de HTP en aan de 24 dekens van het diocees. In de ze brief vraagt mgr. Gijsen een dui delijke uitspraak van de drie instan ties over het schrijven, dat 8 stagiai res van de HTP hebben gericht aan de faculteitsraad van hun hogeschool en waarin zij scherpe bezwaren aan voeren tegen het bisschoppelijk be leid in het bisdom Roermond. In het weekeinde van 25 en 26 augustus a.s. houdt de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Altie, haar Jaarlijkse, landelijke akbie. In één slag hoopt de MIVA dan 50% van de binnengekomen aan vragen om vervoermiddelen te kunnen realiseren. Concreet be tekent dat: 324 missionarissen en landeigen krachten helpen aan vervoer, waarom zo dringend ge vraagd wordt. Dan ook kan het werk in de kerken van de ontwik kelingslanden voortgezet wor den. Want vervoer is de motor van het vele werk; vervoer brengt de missionarissen naar de zieken; vervoer is onmisbaar voor kader vorming van catechisten en lei ders; vervoer brengt priesters diep het binnenland in om daar met hun christenen de eucharistie te vieren; vervoer maakt de start van kleine goedlopende projekten mogelijk; vervoer geeft commu nicatie, doorbreekt het isolement, overbrugt afstanden. Van deze 324 mensen komen er ook uit deze streek. Missionaris broeder F. Zwanen burg uit Bodegraven is werkzaam in Ketapang, in Indonesë. Hij schrijft: Toen we in 1953 hier met een ambachtschool startten, wa ren we genoodzaakt naar een ge schikt vervoermiddel uiit te zien voor de aan- en afvoer van ma terialen. De keuze viel toen niet op een vrachtwagen, maar op een tractor met aanhangwagen Gezien de onverharde wegen is deze keuze goed geweest en heb ben we Jaren ons werk daarmee kunnen doen. De traotor is uitge groeid tot het bevoorradingsver- voermiddel voor vele missiesta ties, speelt een onmisbare rol in de opbouw van het gebied, is bij alle projekten aanwezig, is ook de begrafeniswagen van de paro chie, en tot slot ook de trouwwa- gen. Maar na 20 jaar ononderbro ken trouwe dienst is de tractor aan vervanging toe. Wij hopen, dat de MTVA ons bij de aanschaf van een nieuwe tractor zal willen helpen.' Missionaris P. Kramer uit Ha- zerswoude is werkzaam in Sidika- lang/Dairi in Indonesië. Bij zijn aanvrage noteert hij nog het vol gende: „Het te bestrijken gebied is goed 3.000 km2. Er wonen 180.000 mensen waarvan er 20.000 katho liek. zijn. Het is een zwaar geac cidenteerd terrein met Slechte wegen. Vijf Jaar geleden heb lk van de MIVA een Jeep gekregen die er nu 70.000 km op heeft zit ten, en tot nu toe trouwe dien sten heeft verleend. De jeep is in gezet bij het pastoraal werk en in latere Jaren In toenemende mate op sociaal agrarisch economisch terrein. Ook voor het medisch werk heeft de Jeep veel gedaan. Maar intensivering van het werk op alle gebied, vereist ook uit breiding van ons vervoer. Een nieuwe Jeep zou voor ons team van zes missionarissen in deze streek een uitkomst zijn. We ho pen, dat de MIVA ons daaraan zal kunnen helpen.' De MIVA heeft alle vertrouwen in haar actie: "Immers het mot to 'Overbrug die afstand' is niet een vage, nietszeggende oproep, maar een concreet appèl om iets te doen voor déze mensen, déze missionarissen, déze Afrikaanse priester, déze Aziatische zuster. Geef daarom vervoer aan missio narissen en eigenlandse krachten. Zo overbrugt u werkelijk afstan den! Geeft een royale gift op gi ro: 27 22 49 tjnv. MIVA - Keizers gracht 525 - Amsterdam." - „Nou ja", zei gister- Rosmalen een Brabants t een bromfiets, „als de hebben ze een tang bij dan knippen ze jullie zo tegen een man, die zich Rosmalen-B laricum terbiedwaardige boom had wat ongemakkelijk tegen hing, maar er vastbera- „Broertje", zei hij, „ik symbolisch. Als Je het irhebt met de toekomst rovincie dan ga Je óók 10 halen. Bomen genoeg aan vast te binden. Nóg ite". verkeersvertraging gister- de provinciale weg Ros- ricum. Zo'n twintig Jonge adden zich om vier uur langs die weg geketend eerden er op deze manier men de fraaie oude bo de weg gaat kappen, reding van de provinciale kt dat kappen noodzake- in het reconstructieplan, oktober 1971 door gedepu- van Noord-Brabant fcekeurd, is al eerder pro- 1 Ook van de vereniging In verleden week de aan- het wegwerk met het van de eerste bomen. de jonge juwelier Leo uw uit 's-Hertogenbosch bliksem een vijftig meter te slaan en met een stel milieubewusten naar Ros- rijden. ludiek protest", verklaar- isteren, geketend, aan de die bij het landgoed aan de grens van „ros- alt hielden. „Wie deze omkappen zal ons erbij «men. Wij proberen te t er opnieuw een 5tuk landschap naar de lat". schudt hem wakker, zodat hij het lef niet meer heeft die levensge vaarlijke racebaan aan te leggen". De omstanders knikten instemmend. Ondertussen ging niet ver van de boom-geketenden vandaan het werk aan de wegreconstructie door. „Maar ze weten waar de stop-knop zit", zei een student, die al schrij nende oksels had, „ik hang hier tot vanavond half zeven, maar symbo lisch zou ik van deze boom nooit meer los willen". Bank beroofd BERGEN (N.H.) ANP De politie in Bergen (NJI.) beschikt over nauwkeurige beschrijvingen en vin gerafdrukken van twee mannen - ver moedelijk Italianen, die gistermid dag de Boerenleenbank in Bergen (N.H.) van f 40.000 hebben beroofd. De twee mannen kwamen de Boe renleenbank vlak" voor sluitingstijd binnen, pakten een revolver en sprongen over de balie. Twee jonge kantoormeisjes die op dat moment aanwezig waren bonden zij vast. Ze verdwenen met f 25.000 aan buiten lands en f 15.000 aan Nederlands Een brandend schip met 980 ton superbenzine heeft gisteravond en vannacht de beivoners van de als het "rode dorp" bekend staande wijk van Breukelen enkele uren in spanning gehouden. Het schip lag gemeerd aan de Westkanaaldijk in Breukelen. Door onbekende oorzaak brak tegen helf elf brand uit in het schip. De avondhemel werd rood gekleurd. De rode gloed was tot ver in de omtrek te zien. In een mum van tijd stond het in de omgeving van de brand zwart van de belangstellenden. Brandweer, politie en alle andere hiervoor in aanmerking komende krachten gingen de vuurhaard te lijf en zorgden ervoor dat het publiek niet al te ver opdrong. Uit voor zorg werd het gas van het "rode dorp" afgesloten. De bewoners loerden hiervan door de politie op de hoogte gesteld met behulp van megafoons. Er deden zich bij de brand geen persoonlijke on gevallen voor. Tegen een uur donderdagnacht ioos men het vuur meester. De politie bleef de rest van de nacht het schip nauwlettend in het oog houden. Omdat vele stukken metaal nog gloeiend heet waren bleef de kans op oplaaien van het vuur met de mogelijkheid van een explosie na melijk bestaan. Namens het Oud-Strijders Legioen te 's-Gravenhage heeft de voorzitter van die organisatie, de heer P. J. G. A. Ego te Berkel en Rodenrijs zich als volgt tot de directie van Al- bert Heyn ln Zaandam gericht: „In de dertiger jaren werden on der druk van de Nationaal-Socialis- ten in Duitsland boycot-acties ge voerd tegen joodse neringdoenden onder terreurbegeleiding, die tenslot te eindigden in een milj oenenmoord. In 1972 werd onder leiddn vgam drs. Bosgra de eerste boycotactie in Ne derland onder „zachte dreiging" gericht tegen de koffie uit Angola. Uw N.V. ging spoedig met andere Ne derlandse bedrijven door de knieën, waarbij U zich verschanste achter „commerciële redenen" en ,-,plotseling ontdekte mindere kwaliteit". Begin 1973 werd een tweede actie ingeluid, ditmaal gericht tegen de Outspan uit Zuid-Afrika. Een com pleet draaiboek, variërend van het „posten" via het „hinderen van cliën ten" tot het „verstoren van de gang van zaken in de winkels" dat door de VARA zou worden begeleid, was vol doende om plotseling te ontdekken dat de Outspan van 'n minder kwa liteit was en het argument van „com merciële redenen" van stal te halen om geen Outspan meer te verhande len. U ging opnieuw door de knieën. De vraag is gerechtvaardigd wat U toch bezielt om nu voor de tweede maal en het ziet er niet naar uit dat het hierbiij zal blijven te capituleren voor het hysterische boy- cot-gedoe, waal-mee ultra-linkse groeperingen de Nederlander willen voorschrijven wat men wel of niet mag nuttigen. U bent naar onze mening op een heilloze weg door te blijven bukken. In de dertiger Jaren moesten de Jo den voor de nationaal-socialistische overmacht bukken; in de gelukkig nog niet tot stand gekomen Mao istische Socialistische Volksrepubliek Nederland zijn de Maoistische Socia listen voor zo'n overmacht niet in staat. Integendeel, de groep activis ten, wier geluld onevenredig wordt versterkt door de haar sympathiek gezinde publiciteitsmedia, vertegen woordigt slechts een minieme stro ming. Voor Uw weinig krachtige hou ding hebben wij niet de minste be wondering. Misschien ware het beter in Uw inkoopcommissies meer verte genwoordigers van de Maoistische So cialistische Beweging (MSB.) op te nemen, opdat U straks niet opnieuw met „commerciële redenen" en „plot seling ontdekte mindere kwaliteit" door de knieën behoeft te gaan voor de „vriendelijke verzoeken" van zg. „ma atschapplj-vernieuwers". P. J. G.A. EGO Rozenoord 28 Berkel en Rodenrijs Er ligt momenteel een streekplan plassengebied van de provinciale staten van Zuid-Holland. Het komt mij voor dat het inder daad van het allergrootste gewicht is, dat de sub-urbanisatie moet worden voorkomen en dat geprojecteerde ver keerswegen in het polderreservaat i verdubbeling van de N.S. lijn Lei den— Alphen a. d. Rijn; verdubbeling van de provinciale weg vanaf rijksweg 4 (Amsterdam- Den Haag/ R'dam) nabij Burger veen, naar Alphen a. d. Rijn; het aanleggen van rijksweg 11 van Leiden naar Bodegraven, aansluitend ten zuiden van de Kagerplassen en op rijksweg 12 (Den Haag—Utrecht), ook ten oosten daarvan in het gehele Er zijn nog enkele mogelijkheden plassengebied achterwege dienen te die het plassengebied in Zuid-Hol- blijven. land aantrekkelijker zouden kunnen De vraag laat zich stellen of er voor maken, en wel: het verkeer niet voldoende soelaas het tegengaan van de bouw van wordt geboden door: vrij liggende bungalow- en tweede- woningendorpjes als bij het Venne- meer en aan de Kromme Mijdrecht; dat de oevers van vaarwegen en plassen worden vrijgemaakt van woonboten, door deze te concentre ren in een volgens de huidige behoef te, beperkt aantal daarvoor aan te leggen havens; de Rij pwetering zodanig te ver beteren, dat daardoor het rondva ren mogelijk wordt: de bruggen in de Dwarswetering, de verbinding tussen de Does en de Zijl ten noorden van Leiderdorp, op een hoogte van minimum 4 m. bo de waterspiegel te brengen, door ook deze Wetering beter bevaar baar wordit; het scheppen van de volgende „witte sterren" (plassen): in het gebied ten oosten van de Does, ten zuid-oosten van Hoogma- de, ten zuiden van Ofwegen en ten noorden van de Lagewaard te Kou dekerk a. d. Rijn, met vaarverbindin- gen naar de Does en de Heimanswe tering; ten zuiden van Meije in de drie hoek Zwammerdam, Meije, Zegveld met vaarverbinding naar de Meije; ten noorden eventueel ook ten noord-westen van de Nieuwkoopse plassen in de richting van Zevenho ven en Korteraar met vaorverbln- ding naar het Aarkanaal; ten oosten van Zevenhoven met varverbinding naar de Kromme Mij drecht; een deel van de Krimpenerwaard, ongeveer begrensd door Stolwijk, Achterbroek. Berkenwoude en Kool wijk. Wanneer men het Groene Hart wil behouden en het aantrekkelijker kan en wil maken met „witte sterren". waardoor het recreatie-areaal niet alleen in stand blijft, maar met na me ten behoeve van de water- en oeverrecreatie sterk wordt uitge breid, dan is het vanzelfsprekend dat hiervoor medewerking en financiën nodig zijn van de rijks- en provin ciale overheid. Willen we echter de randstad be woonbaar houden dan zullen er of fers gebracht moeten worden en wel op korte termijn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9