{oycotacties in eie land tegen et collegegeld Nieuws van Mercedes Nederlands pleidooi voor ritvergunningen Sleutelen aan streekplan voor het plassengebied Stroom klachten over vakanties Nog meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. Statencommissie wil bezwaarden op enkele punten tegemoetkomen Ministersbezoek aan Bonn chting ti de beid cht af Militairen raken uit verveling aan drank IJDAG 24 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG, LEIDEN Bin nen de provinciale commissie voor de Ruimtelijke Ordening zijn gisteren, tijdens de behandeling van de bezwaarschriften tegen het Streekplan Plassengebieden, stemmen opgegaan om de strak ke planologische touwtjes wat te laten vieren. Verscheidene sta- Door Bram van Leeuwen tenleden kwamen met adviezen om gemeente- en polderbesturen, land- en tuinbouwers en de in dustrie iets tegemoet te komen. Met name het KVP-statenlid P. G. J. Bakker stelde voor wat te sleutelen aan de strenge regle menteringen van bevolkingsgroei en werkgelegenheid. Zo verzette het stantenlid Bakker zich tegen het standpunt van de provinciale planologische commissie, dat de bevolking bin nen het plassengebied met maxi maal één procent per jaar mag groeien, en dat elke uitbreiding van bevolking en woningbouw door de dorpen nog gemotiveerd moet worden. De heer Bakker gaf daarin gesteund door een meerderheid binnen de commissie voorkeur aan de formulering dat de groei gemiddeld 1% zou kunnen be dragen en wilde hij tevens de mo gelijkheid tot onderlinge ver schuivingen openhouden. Een minderheid, onder wie deheerdrs J. Borgman (PvdA) en mevr. W. Hartemink-Trouw (D'66) plaat ste zich achter het PPC-advies. Gedeputeerde ir. N. Buijsert meende dat de één procent groei waarschijnlijk niet eens gehaald zal worden. Hy wees de twijfel van het statenlid J. H. L. Visser (CPN), of de belangen van de plaatselijke bevolking wel veilig gesteld waren van de hand. "We willen niet afremmen", aldus de gedeputeerde, "de cijfers in het streekplan zijn slechts toekomst verwachtingen". Ook met betrekking tot de toe komstige werkgelegenheid wer den diverse verruimingen voorge steld. ARP-statenlid H. A. Brok king was het nog niet eens met de voorgestelde overplaatsing van de conservenindustrie van Ter Aar naar Alphen aan den Rijn" Is het niet mogelijk door het stel len van stringente eisen aan het bedrijf de vervuiling tot een mi nimum te beperken?, zo vroeg hij zich af In het algemeen stond hij sceptisch tegenover de werk- gelegenheidsprognose in het streekplan. Hij kreeg op dat punt steun van CPN-statenlid Visser, die vond dat de landbouw in het plan te sterk wordt afgeremd. Een kleine meerderheid plaatste zich ook achter het standpunt van het KVP-statenlid Bakker om de tuinbouw rondom Roelof- arendsveen enige uitbreiding toe te staan. "De wensen die door de bloemenveiling EMM in Roelof- arendsveen tijdens de hoorzitting naar voren zijn gebracht (een uitbreiding met 80 hectare in de komende tien jaar) zijn gerecht vaardigd en dienen te worden ge honoreerd". Gedeputeerde Buijsert was het daarmee niet eens. "De behoefte aan uitbreiding van tuinbouw- grond was de afgelopen Jaren niet zo bijster groot. Bovendien vraag ik me af of we ons voor de toe komst helemaal mogen richten op het voortbestaan van de bloe menveiling in Roelofarendsveen. We hebben in het Westland op het punt van de veilingen de af gelopen Jaren een duidelijke schaalvergroting gezien. Met alle waardering voor de veiling in Roelofarendsveen, voel ik er niet zo veel voor om tuinders met hun rug naar Aalsmeer neer te zetten. De hele tuinbouwontwikkeling zal interprovinciaal bekeken moeten worden", aldus gedeputeerde Buijsert. Wat de interprovinciale struc tuurschets betreft zei de gedepu teerde, dat de samenstelling daar van nog vrij veel tijd zal vergen Daarom achtte hij een verder uitstel van het Streekplan Plas sengebied ongewenst". De laatste witte vlek in de provincie moet zo snel mogelijk verdwijnen. We moeten verder met ons beleid". De in het streekplan voorge stelde uitbreiding van recreatie gebied met 1700 hectare (waaron der 800 hectare water) was voor verscheidene leden van de com missie een omstreden zaak. Sta tenlid Bakker vroeg zich af of men zich wel eens gerealiseerd had wat de financiële consequen ties zijn van een dergelijke uit breiding. Een pleidooi voor een "kralensnoer van meertjes en plassen" in plaats van enkele gro te meren hield statenlid Borg- Hoe het recreatiegebied er precies uit zal zien moet volgens gedeputeerde Buijsert bepaald worden door een verdere uitwer king van het "groen-ster-project" de Kagerzoom is aan gewezen. Wel achtte hij in de op zet een beperking van het aantal woonarken (nu 3500 red.) nood zakelijk. "We zullen niet met de botte bijl hakken, maar het zijn er nu beslist te veel". Verder hield statenlid Borg man een vurig pleidooi voor het opnemen van een fietspadenplan in het streekplan en kondigde hij aan alleen een voorstander van ruilverkaveling in het gebied te zijn wanneer het gaat om een in tegraal landinrichtingsbeleid. Bo vendien bepleitte hij met andere commissieleden een betere be scherming van de natuurgebie den binnen het plassengebied. Hij toonde zich voorstander van het opnemen van overgangszones rondom de waardevolle natuur gebieden. Statenlid Van Stenis tenslotte zei de voorkeur te geven aan een weidevogelreservaat ten zuiden van de Kaag boven het door de planologische commissie voorgestelde reservaat in de buurt van Oud Ade. H" utssecretaris P. J. J. Mer- bciale Zaken) was gisteren de weinige winnaars van irlijkse vis festijn tussen ntariërs en pers. Hij wist hulp vcm zijn vrouw een een forel te verschal en visvijver op het Euro- nabij Valkenswaardwaar irlijkse ontmoeting plaats had. Eerder deze week waren in de vijver 1400 forellen 450 karpers uitgezet, die zich overigens slecht lieten vangen. De prijzen werden uitgereikt door mr. C. Berkhou wer, de voorzitter van het Euro pees parlement, die op de foto juist bezig is een. baars te ont- haken. UTRECHT ANP) De laat ste week van augustus en de gehele maand september zullen in tal van sen nieuwe boycotacties gevoerd wor den tegen de collegegeldwetgeving. Gisteren is het inschrijf bureau van de universiteit van Amsterdam bezet en gistermiddag is in Utrecht een demonstratieve actie gevoerd tijdens een vergadering van de presidenten van colleges van besturen. Bij de door het Landelijk Over- leggrondraden (LOG) in Utrecht gevoerde actie is geprotesteerd tegen het feit dat landelijke afspraken worden gemaakt over de inning van de collegegelden, progressieregelingen en inschrijvingsprocedures. Volgens het LOG kunnen deze afspraken geen ander doel hebben dan de ge rechtvaardigde boycotacties te door kruisen. In de nog te voeren acties zal het LOG zijn uitgangspunten voor een goed studiefinancieringsstelsel op rui me schaal der discussie stellen. Vol gens het LOG gaan de acties nu niet meer alleen om de collegegelden, maar om de principiële en praktische aspecten van de gehele studiefinan ciering. De eisen van de actievoeren de studenten zijn: volledige intrek king van de duizend gulden-wet, geen collegegeldheffing tot aan de kamer behandeling van het collegegeld, in trekking van de inschrijfgeldverho ging, gratis onderwijs voor iedereen, geen naheffing van de f 1000,- en geen aantasting van het recht op BONN Tijdens zijn eerste bezoek aan de Westduitse hoofdstad hebben gisteren minister-president Den Uyl en minister van buitenlandse zaken Van der Stoel bij hun collega's Brandt en Scheel met kracht gepleit voor het Nederlandse vrachtwagen- vervoer op de Westduitse wegen. Tijdens deze korte kennismakings visite, die veel onderwerpen omvat te. kon het ook op dit punt niet ver der komen dan een algemene ge- ge wezen op het belang van de inlei ding tot het NAVO-verdrag, waarin van democratische beginselen en fundamentele vrijheden sprake is. Zijn opmerking betekende een duide lijke verwijzing van de toestanden in Griekenland, Turkije en Portugal, waarover het Westduitse kabinet zich minder duidelijk pleegt uit te drukken dan de regering-Den Uyl. In dat verband kwam ook de steun aan de vrijheidsbewegingen in de Portugese koloniën aan de orde. Den Uyl zei behoedzaam, dat er ten aanzien van een gemeenschappelijk sociaal-democratische actie "tot op zekere hoogte overeenstemming in de opvattingen" bestaat. Een uitnodiging voor een tegenbe zoek aan Nederland op niet al te lange termijn hebben, zo zei Den Uyl, kanselier Brandt en minister van buitenlandse zaken Scheel aan vaard. manage piasseugebied 1 heeft op korte termijn behoef te aan een streekplan, dat een strenge reglementering voor schrijft van bevolkingsgroei, woningbouw, werkgelegenheid, wegenaanleg en groei van de recreatiemogelijkheden. Alleen met een dergelijk strak kader kan een halt worden toegeroe pen aan de oprukkende Rand stad. En alleen een daaraan ge koppeld stringent beleid kan er voor zorgen, dat het "groene hart" van Zuid-Holland niet nog verder wordt aangetast dan nu al het geval is. Voor de betrokken gemeentebe sturen zal zo'n streekplan onge twijfeld hard aankomen. Het zou kunnen betekenen, dat en kele nakomelingen van gezin nen. die vele generaties de dor pen en kernen hebben bewoond moeten uitwijken naar elders. Het zal ook kunnen betekenen, dat sommigen buiten het plas sengebied naar werk moeten zoeken. En dat is met een zo sterke dorpsgebondenheid als in dit gebied geen gemakkelijk te verkopen zaak. rToch is er op dit ogenblik geen echt alternatief, want de ke?r- zijde van de medaille is nog on heilspellender. Geen of een slap beleid in de naaste toekomst-zal betekenen, dat het gebied die aantrekkelijkheden verliest, waardoor de bevolking juist zo gehecht is aan dit gebied. Want in dat geval zal het landschap langzaam maar zeker "ontman teld" worden, zal de rust ver dwijnen en wordt het gebied onder de voet gelopen door be drijven. voor wie vestiging in het hart van de Randstad een zeer aantrekkelijke propositie is. 'Temeer omdat het streekplan niet zo'n heel lang leven bo schoren zal zijn voor 1977 staat al weer een h°rziening ot> het programma zullen do statenleden alles zeer goed moeten overwegen alvoroni5 toe te geven aan wensen, d'o vaak slechts locale en particuliere belangen dsen?n. Bedacht m^t worden dat het nog altbd makkeliiker is om een lp«f- baar gebied in oen later «sta dium een eroei-imouls to «re ven. wanneer de zaak o-nver hoopt fout zou lonen, dan te nroboron een to storke stf*" van bevolking woningbouw nrprlron»- l°<renboid or) rA«root1e tor-^rr to voor d«» nqtnnr«roV>io^on mqt daar WO-r^t opverf tor/^ (c vonr eons en aRHd vo^inren mag voorzicht*ook b°°t do moodor van bet worden. Bram van Leeuwen Prinselijk paar hoort klachten over Schiphol HAARLEMMERMEER (ANP) De geluidsoverlast die het luchtverkeer van en naar Schiphol in de Haarlem mermeer. vooral in Zwanenburg en omgeving, veroorzaakt is gisteren aan de orde gesteld tijdens het be zoek van Prinses Beatrix en Prins Claus aan dit gedeelte van Noord- Holland. Huisarts C. A. van Ojlk uit Zwanenburg vertelde aan de lunch in Nieuw-Vennep om. over tal van psychische storingen veroorzaakt door te weinig nachtrust. Prins Claus stelde de vraag of het mogelijk is de problemen in s treek- verband op te lossen door elders wo ningen te bouwen. Burgemeester Stam van de Haar lemmermeer zei dat dit geen eenvou dige zaak is. omdat bijvoorbeeld Nieuw-Vennep zo'n twintig kilome ter van Zwanenburg ligt. ■AAG Het bestuur van de de Arbeid heeft gister- «sloten het gesprek met een uit het kabinet af te wach- tot het gaat spreken over 1974 te voeren sociaal-eco- beleid. De bestuursvergade- de stichting die werd bij- door een aantal adviseurs, lechts drie kwartier, stuur besloot in de vacatu- tean door het neerleggen Voorzitterschap van het V.N. *"s. S. CBakkenist en door fc van drs. H. ter Heide, 'ter van het N.V.V.. te be- fespectievelijk dr. J. Bartels W. Kok. stuur stelde voorts weer een in die. evenals het vorige Iff voorzitterschap zal staan J. G. Bawnok. Deze werk os het door mindsterpresi- Uyl aangekondigde,^ op "djn te houden, gesprek tus- georganlseerd bedirijfs- fcvoerd, haar werkzaamhe den indien partijen daartoe ®zien. "teaamheden beogen dan van mogeli jkheden voor 5) van eventuele centrale af tassen de partijen in het ta® de Stichting van de Ar de periode na 1973. De kwestie is acuut geworden, al dus mr. Van der Stoel omdat binnen kort de bestaande contingenten voor de Nederlandse bedrijven zijn uitge put. "Wij hebben gewezen op het belang van het Nederlandse wegvervoer en onderstreept, dat in een zich integre rend Europa beperkende bepalingen niet passend zijn". Op 4 september zal een Nederlandse delegatie onder leiding van minister van verkeer Westerterp onderhandelingen voor de ritvergunningen in 1973-'74 begin nen. Over de verwachtingen zei mi- AD V ERTENTIE DEN HAAG Nu de vakanties voor de meesten achter de rug zijn, stromen de klachten over de diens ten van de reisbureaus binnen bij de geschillencommissie reizen van de A. N.V.R. en de Consumentenbond. De secretaris van de commissie heeft dit bij navraag meegedeeld. Er zijn de ze maand al ongeveer 100 klachten ontvangen en dat is opmerkelijk veel. Het zijn er meer dan er ver leden jaar werd ontvangen, maar dat is ook toe te schrijven aan het feit, dat het bestaan van de geschillen commissie nu meer bekendheid heeft gekregen, aldus de secretaris der commissie. De commissie bestaat nu een Jaar en in een overzicht van haar werk zaamheden in dit Jaar (waarin dus de klachten over de zomerreizen 1973 niet zijn inbegrepen) vertelt de com missie, dat zij 277 bindende advie zen heeft uitgebracht, die hebben ge leid tot bijna een halve ton schade vergoeding. Een terugblik op dit eers te jaar leert, dat de klagende con sument in 77 procent van de geval len in het gelijk werd gesteld. Nagenoeg alle klachten betroffen 'n zogenaamde "pakket-reis". Opval lend is dat driekwart van deze klach ten afkomstig was van mensen die een vliegvakantie hadden geboekt en slechts 15 procent van georganiseer de bus- of treinreizigers. Dit in te genstelling tot het feit, dat er bijna net zoveel mensen met een geor ganiseerde bus- of treinreis als met nister Van der Stoel dat hij "hoop voller gestemd" was. Op korte termijn, zo zei Van der Stoel, zullen delegaties besprekingen beginnen over een ander probleem: de tussenlandingen van de KLM in West-Duitsland, waarvan men in de 'zijn O^Jk.'Ro^: een vliegtuig naar het buitenland op vakantie gaan. Spanje nam 133 bindende advie zen voor zijn rekening, wat de com missie een groot aantal vindt, al is dit land dan ook de meest populaire vliegbestemming. Andere West-Duitsland, Joegoslavië Griekenland. vaartbedrijf worden onttrokken. NAVO Volgens een publikatie in de Con- Tot de andere vraagstukken die bij sumenten reisgids ga at het hier de algemeen-verkennen de pesprek- om een topje van een ijsberg. Het is ken aan de orde kwamen, behoren echter moeilijk na te gaan wat daar- de voortgang de Europese een onder aan onvrede schuilgaat, onvre- wording, de verhouding Europa-Ver- de waar men. niet meer naar de ge- 6nigde staten, de socialistische inter- schillencommissie kan stappen om- nationale en de NAV0. Premier Den dat er geen harde bewijzen zijn aanUyl had -s middags in een tafelrede te voeren. DEN HAAG Verveling is een belangrijke oorzaak voor het veront rustende drankmisbruik in militaire dienst. Dat is een van de conclusies uit een rapport dat een werkgroep van defensie heeft ingesteld. Het rapport beveelt een aantal maatregelen aan, waarvan verhoging van de drankrpijzen een flesje pils kost nu slechts circa zestig cent en beperking van de verkooptijd in de kantines wel de opvallendste is. Ook is het volgens de opstellers van het rapport noodzakelijk dat de gewoontevorming wordt tegengegaan door „bevordering van het eigen ver antwoordelijkheidsgevoel en een ge richte voorlichting". Kolonel W. A. Roeder, voorzitter van de werkgroep, heeft zijn rapport raai Van Rijn, voorzitter van het co- moté verenigde chefs van staven. Voor 1 oktober gaat het rapport naar defensieminister Vredeling. Elke Mercedes heeft nu nóg meer veiligheid te bieden. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang rijden in slecht weer. De zijspiegel heeft een vuil- werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. Nieuwe modellen: Mercedes 240 D en 230/4. De nieuwe 240 D, met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z'n extra vermogen komt hoofdzakelijk de acceleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met viercilinder benzinemotor. Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatie. Bel ons even voor een afspraak. Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-69303 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710- 52643/4.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7