Allende weigert ontslag van gehele Chileense regering Egypte twijfelt aan 'huwelijk' met Libië Bankrover gijzelt in Stockholm vier mensen Kissinger wil meer openheid en overleg WIJNSCHANDAAL IN FRANKRIJK Minister van defensie afgetreden Londenze treinchaos door bommen-alarm INTELSAT-IV Stiptheidsacties; bij KLM-beladel Bekoelde betrekkingen aan de vooravond van het referendum V erkiezingsf onds voor Nixon een absoluut record Frankrijk vertraagt ministerconferentie over Rijnvervuiling Ook opvolger van Agnew beschuldigd PAGINA 4 BUITENLAND VRIJDAG 24 AUGUSTUS i9; BORDEAUX In Frankrijk is een onderzoek gaande naar een geval van wijnfraude in het gebied van Bordeaux. Het zou gaan om 1.9 miljoen flessen gevuld met een mengsel van witte wijn van lage kwaliteit met goedkope sterk gekleurde rode wijn, dat onder de officieel goedgekeurde aanduiding "appellation controlée" als rode Bordeaux op de markt zou worden gebracht. Indien het echte Bor deaux was zou de voorraad een waarde vertegenwoordigen van ongeveer zes miljoen gulden. In afwachting van gerechtelijke stappen is de omstreden voor raad in beslag genomen. De namen van de wijnhandelaars die bi) deze zaak betrokken zijn, zijn niet gepubliceerd. Volgens het be kende satirische weekblad "Le canard enchaine" zou oud-premier Jacques Chaban-Delmas die al sinds vele jaren burgemeester is van Bordeaux, pogingen hebben gedaan om voor een bevriend handelaar die aan de fraude zou hebben meegedaan, de zaak in de doofpot te stoppen. Sinds 1935 is het bottelen van Franse wijnen bü de wet geregeld. De hoogste klasse-indeling is de aanduiding "appellation controlée". Dit wil zeggen dat bekend is van welke wijngaard de wijn afkomstig 1 is, dat hij op kwaliteit is geproefd en dat er niet mee geknoeid is. De wijnoogst in de streek van Bordeaux omvat gemiddeld omstreeks 400 miljoen flessen. Het schandaal vermeerdert de zorgen nog van de wijnproducenten in de streek van Bordeaux. Men is daar al bezet met de dreigende overneming van de oude wijnfirma Luze door een Britse groep. De zaak is nog niet beklonken. Het ministerie van Landbouw in Parijs heeft zich uitgesproken voor een "Franse oplossing", maar dat heeft de ongerustheid in Bordeaux niet kunnen wegnemen. Niet lang geleden zijn ook de wijngaarden van Languedoc-Roussillon 1 met buitenlands kapitaal overgenomen. LONDEN, (AFP/REUTER) Lon den is gisteravond opgesohrikit door een reeks van valse bommeldingen. Slechts één melding bleek Juist te zijn. Aan het begin van de avond kwam bij een Londens persbureau een anoniem telefoontje binnen dat er een bom was geplaatst ln de hal van het station van de ondergrondse in Baker Street. Bij onderzoek vond een spoorweg- man de bom in een plastic tas. Vol gens de politie die de helse machine bijtijds onschadelijk wist te maken, zaten er in de tas voldoende explosie ven om een enorme chaos aan te richten en vele mensen te doden en te verwonden. De bom was afgesteld op 18.00 uur. een tijdstip waarop ln het station veel forensen en vakan tiegangers aanwezig zouden zijn. De valse meldingen sloegen op bommen die geplaatst zouden zijn in andere stations van de spoorwegen en de ondergrondse, onder meer in Piccadilly Circus. Waterloo, Paddin- ton en Euston. Het onderzoek van de politie dat niets opleverde, veroor zaakte wel langdurige vertragingen lei de treinenloop. Eerst na verschei dene uren kwam er een einde aan de chaos in het reizigersverkeer. Scotland Yard heeft gisteravond beekndgemaakt dat bij de ambtwo ning van premier Heath in Downing Street een bombrief is ontvangen. De brief was gericht aan een van de secretarissen van de premier, die zelf niet in Londen verblijft. De bom kon onschadelijk worden gemaakt. De Noordierse politie heeft gister in een woonhuis in het zuidelijke stadsdeel van Belfast een fabriek voor de vervaardiging van helse KAAP KENNEDY (RTR) Op Kaap Kennedy is gisteren een satel liet gelanceerd die deel gaat uitma ken van het wereldomspannend net va.n verbindingssatellieten. De „intelsat-IV" is in een ellipti sche parkeerbaan om de aarde geko men. Morgen zal met behulp van ra ketten de satelliet in een stationaire baan om de aarde worden gebracht. De kunstmaan kan 9000 telefoontjes of 12 kleurentelevisieprogramma's tegelijk verwerken. Drie executies In Bagdad zijn drie Iraakse burgers terecht gesteld wegens spionage voor Iran (Perzië) zo heeft de Iraakse regering gisteren bekend gemaakt. De drie werden sa men met vijf medeplichtigen schul dig bevonden aan het vormen van een spionageorganisatie die politieke en militaire informatie doorgaf aan de Inaanse inlichtingendienst. Gasontploffing In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Wup- pertal in Noordrijn-Westfalen drie personen om het leven gekomen en acht gewand door de ontploffing van een fles butaangas in een werkplaats. De ruiten van huizen binnen een straal van 300 meter werden door de hevige explosie verbrijzeld. machines ontdekt. Zij was het h binnengegaan nadat er zich een zi re explosie had voorgedaan waar een 29-jarige man en een 19-jar meisje ernstig gewond werden. In de zwaar beschadigde woni j trof de politie explosieven aan i zowel gekocht als zelf vervaard; waren en verder een hoeveelh j armbandhorloges die gebruikt i den ails uurwerkmechinismeti. De politie heeft contact opp men met Scotland Yard in Lom I omdat verondersteld werd dat li zelfde typebommen ook bij de r te aanslagen in Londen zyn bruifct. SCHIPHOL Een stiptheid» van de circa 400 beladers van KLM op Schiphol-centrum gisterenochtend nauwelijks of vertraging in het vertrek der tuigen opgeleverd. De beladers vormen een kl< groep van het totale beladingspei neel van de KLM, dat circa i werknemers telt. Bij enkele gro ringen van deze afdeling en met k die welke op Schiphol werkzaam is ongerustheid ontstaan over tempo van invoering van een nfe werk-classificatiesysteem, aldus vestigd de KLM-directie. Er wordt al sinds 1971 gedokt1 aan een nieuwe opstelling van d classificatie, waarin de zwaarte en inhoud van elke functie wordt ti gelegd. Daarmee is de hoogte het loon uiteraard ten nauwste a trokken. In een communiqué deelt de KI j directie mee dat met de vakorp saties op de korst mogelijke tern -t naar een bevredigende oplossing worden gezocht. De drie vervoersh den. waarmee de KLM duidelijke l spraken heeft gemaakt over een i j ziging van het loonsysteem gebase j op een nieuwe werkclassiflc steunen de stiptheidsactie niet. Volgens een door de bonden j spreid manifest, is het betrok! KLM-personeel op korte termijn genodigd voor een vergadering. „Het opstellen van een nieuwe sificatiesvsteem is een zeer ingtf kelde bezigheid", aldus de heer J. Post. woordvoerder van de drieI voersbonden. „die mede als gevolg de inspraakprocedure zeeer veel I vergt. „De KLM heeft voor het 1 i wei speciaal een classificatie-dei I dige van de algemene werkgevers» i eniging aangetrokken. Van het be af aan hebben wij geweten dait fl wel twee Jaar mee bezig zouden De eis luidt sleohts, dat de n classificatie per 1 Januari de gereed moet zijn en dan twee jaar terugwerkende kradb worden ingevoerd. Het einde de ingewikkelde procedure is in zicht". CAIRO (Reuter) Nog slechts enkele dagen voordat een referen dum moet worden gehouden over de voorgestelde unie tussen Egypte en Libië bestaat er in Cairo nog wijd verspreide twijfel dat een "volledig huwelijk" tussen beide landen zal worden gesloten. De meeste commen tatoren geloven dat de op 1 septem ber in bedde landen te houden volks stemming alleen zal resulteren in een formele bekendmaking van een samengaan die gevolgd zal worden door verdere ontmoetingen tussen Egypte en Libische functionarissen. Sommige vragen zich zelfs af of er wel een referendum zal plaatsvinden. Vrijwel de enige in Cairo die zich uitspraak voor een volledig samen gaan met Libië, was Mohammed Heykal, hoofdredacteur van het ge zaghebbende blad "Al Achram", een goede vriend van de Libische leider, Gbaddafi. Ofschoon de meeste an dere Egyptische commentatoren zich voor een voorzichtig benadering uitspraken, hebben Heykal en zijn staf de voordelen van een samen gaan luid geprezen. Op papier heeft een unie, waarbij Egypte, dat broodnodig financiële steun behoeft, zou kunnen profite ren van de enorme Libische olie-op brengsten, betekenis. Maar er blijven problemen en er zijn spanningen op menselijk gebied tussen Egyptena- ren en Libiërs. Uit Libië teruggekeerde Egyptena- ren zeggen dat de vele Egyptische arbeidskrachten in Libië (ca. 100.000) met weiniiig respect worden behan deld door hun Libische gastheren die zeggen dat zij daar alleen maar voor het geld zijn. Reizigers uit Libië spreken van een gevoel van angst onder de daar werkende Egyptische artsen, lera ren en anderen bij het naderen van de datum van 1 september. Zij me nen dat de Libiërs vijandiger zullen worden als er geen definitief besluit over de unie wordt genomen. Overigens kunnen de Egyptena- rei: in Libië veelal drie keer zoveel verdienen als in hun eigen land Voorts kunnen zij daar en grote reeks uit het buitenland geïmpor teerde goederen kopen die niet in Egypte verkrijgbaar zijn en vaak kunnen zij een aanzienlijk deel van hun salaris sparen. Libië met zijn betrekkelijk dunne bevolking van ca. 2.5 miljoen men sen trekt duidelijk voordeel uit het gebruik van de overtollige arbeids krachten van Egypte, dat 35 miljoen inwoners telt. President Ghadda- fi heeft voorts belangstelling voor de politieke voordelen van een unie. De 31-Jarige Libische leider presenteer de zich als de erfgenaam van de voormalige Egyptische president Ga- mal Abdel Nasser in de rol van de architect van de Arabische eenheid. Als mede-leider van een nieuwe Egyptische-Libische staat hij zou vermoedelijk de functie van vice- president bekleden weet Ghadafi dat het politieke podium dat Cairo verschaft, hem veel prestige zal ge ven. De Egyptenaren proefden echter al wat van het leven dat zij onder Ghaddafi zouden krijgen toen de Libische leider vorige maand een bezoek van 18 dagen aan Cairo bracht. Ghaddafi deelde de verbluf te Egyptische feministen mee dat vrouwen biologisch ongeschikt voor bepaalde taken waren en dat de Juiste plaats voor hen in huis was. De feministen in Cairo, die tot e modernsten in de Arabische wereld behoren, reageerden hierop met af grijzen. Ook moest de Libische leider het afleggen tegen de Egyptische Juris ten toen hij verklaarde dat alle wet ten gebaseerd zouden moeten zijn op de heilige Koran. En publicisten e.o. leverden vernietigende kritiek toen zijn te horen kregen dat zij zich voor hun denkbeelden moesten rich ten op de leer van de Islam en dat zij alle buitnelandse invloeden, waar onder de werken van William Sha kespeare, moesten verwerpen. Toen Ghaddafi de Egyptenaren niet voor zich had kunnen winnen, ontketende hij een unieke mar! ca. 20.000 Libiërs naar Cairo ter door de Egyptenaren werden gen gehouden. Toen kolonel dafi ontkende verantwoordelij li zijn voor deze mars, scheen Egyptische president, Anwar te laten doorschemeren dat hl] niet geloofde. Sedertdien zijn de betrekking sen Cairo en Tripoli wat koeler worden en voor de jongste van overleg in Libië zond presi' Sadat zijn vicepremier, Mohaffi Kader Hatem. Een voorgenomen zoek aan Cairo van de Libische! mier. Abdel Salem Jalloed, voor' dere besprekingen is niet do<* gaan. Generaal Prats is ook afgetreden als opperbevelhebber van het leger. Twee weken geleden trad hij tot de regering toe, samen met de opperbe velhebbers van de marine en de luchtmacht en de chef van de poli tie. Van militaire zijde is meegedeeld dat hoge legerofficieren Prats onder druk hebben gezet. Zelf heeft de ge neraal tegen verslaggevers gezegd dat hij als minister is afgetreden, omdat er in het leger ongerustheid was ont staan over zijn betrekkingen met de regering-Allende. Dit was hem duide- WASHINGTON Bijdragen van honderd dollar en meer aan de fond sen van presidents- en vice-presi- dentskandidaten in de laatste negen maanden van 1972 hebben in totaal 79 miljoen dollar (ongeveer 190 mil joen gulden) bedragen, het grootste bedrag dat ooit in een Amerikaanse verkiezingscampagne werd ingeza meld. zo maakte de ai gem ene reken kamer in Washington bekend. Hoewel er geen vergelijkmateriaal is, is het voor politieke commenta toren buiten kijf dat het toaal van 1972 een record is. lijk gebleken toen vrouwen van offi cieren onlangs voor zijn woning ge demonstreerd hadden en hem ver zocht hadden zijn ministersfunctie neer te leggen. Cesar Ruiz, de opperbevelhebber van de luchtmacht, trad al eerder af als minister van vervoer en openba re werken nadat hij er niet in ge slaagd was tot een akkoord te ko men met de stakende vervoerders. Hij werd opgevolgd door luchtmacht- generaal Humberto Magliochetti. Al- lende had op 9 augustus militairen in zijn kabinet gehaald om met hun steun een einde te kunnen maken aan de chaos in zijn land die voor een groot deel veroorzaakt is door de staking van de vervoerders. De marxistischevakbond C.U.T. in Chili heeft 800.000 leden opdracht ge geven fabrieken te veranderen in for ten van verzet tegen een „voorgeno men omverwerping" van het bewind van president Allende. De bond omschreef lands toe stand als „uitermate ernstig" en zei dat Allendes tegenstanders „een golf van activiteiten ter voorbereiding van de omverwerping van het regime" in de zin hebben. Het Chileense ministerie van bui tenlandse zaken sprak berichten te gen van de regering welgezinde af gevaardigden, volgens welke aan de Chileense grens Boliviaanse troepen werden samengetrokken. „Als van deze berichten iets waar was zou het ministerie van buiten landse zaken de eerste zijn om de nodige maatregelen te treffen," zei Luis Orlandini, staatssecretaris van het departement. BONN (ANP) De kans is groot, dat als gevolg van Franse bezwaren de ministersconferentie over de ver vuiling van de Rijn niet in novem ber, maar eerst begin volgend jaar zal worden gehouden, aldus heeft de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. M. van der Stoel, donderdag op een persconferentie in BALTIMORE (AP) De man die destijds de huidige Amerikaanse vice- president Spiro Agnew was opge volgd als „chief executive" van Bal timore County, de Demokraat Dale Anderson, is gisteren door een grand Jury aangeklaagd wegens omkoping en afpersing. De Jury stelt een onderzoek in naar politieke corruptie in de staat Ma ryland. Andersom is politiek de „sterke man In Baltimore County. Hij is de enige wieais naam is genoemd tot nu toe door de jury sinds deze acht maanden geleden met haar onderzoek was begonnen. Dezelfde jury onderzoekt ook de aanklacht tegen Agnew, namelijk dat deze toen hij „chief executive" was van 1962 tot 1967 en later als gouver neur van Maryland steekpenningen had aangenomen. Bonn meegedeeld. De minister, die, evenals premier Den Uyl, het probleem van de Rijn vervuiling met bondskanselier Brandt en minister Walter Scheel tijdens een eendaags bezoek aan Bonn heeft besproken, had goede hoop dat het tegen 1980 mogelijk zal zijn de che mische en thermische vervuiling - d.w.z. verhitting door het koelwater van nucleaire centrales - terug te dringen. Nederland heeft er bij de Bondsre publiek op aangedrongen, dat stu dies over de vervuiling van de Rijn zo veel mogelijk worden bespoedigd. Ook de Duitsers zijn ongerust, en willen deze kwestie zo spoedig moge- Op de ministersconferentie over de Rijn die vorig Jaar in Den Haag is gehouden is. aldus mr van der Stoel, de wil aan de dag getreden zo spoedig mogelijk spijkers met kop pen te slaan. Het is echter zeer de vraag of, gezien de Franse bezwaren de conferentie die in november zou moeten worden belegd inderdaad kan doorgaan. Nederland acht dit uitstel verontrustend, zo verklaarde minister van der Stoel. Levenslang Een Westberlljnse rechtbank heeft gisteren twee voor malige SS-beulen, thans beiden 61 Jaar oud, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraffen. De twee waren schuldig bevonden aan een groot aantal moorden in een concentratie kamp in het bezette Polen. Voor het eerst hebben ook Poolse burgers ge tuigd in het proces nadat zij van hun regering toestemming hadden gekregen voor de reis naar West- BerRjn. Een gewapende 21-jarige bankrover heeft gisteren in Stockholm een veilige aftocht per vliegtuig uit Zweden geëist nadat hij drie miljoen kronen (ongeveer anderhalf miljoen gulden) had ontvan gen voor vier gijzelaars die door hem in het bankgebouw werden vastgehouden. Als 2de voor waarde eiste hij dat Clark Olofsson, een berucht Zweedse bankrover die een levenslange gevange nisstraf uitzat, hem mocht vergezellen. De Zweedse regering zwichtte voor zijn eis en stuurde Olofsson naar het bankgebouw. De politie verklaarde dat de met een machinepistool geioapende overvaller wilde dat Olofsson hem naar een vliegveld zou rijden. Men neemt aan dat de rover een ontvluchte gevangene is, die in het verleden samen met Olofsson een aantal overvallen heeft uitgevoerd. Bij het begin van de belegering werd een politieman door een kogel in de hand getrof fen. Een sterke politiemacht trok zich samen rond het plein in de Stockholmse binnenstad waar het kantoor van de "Kreditbanken" is gevestigd. Het plein is hermetisch afgesloten voor nieuws gierigen. Gisteravond laat werd bericht dat intensieve onderhandelingen plaats vonden tussen de regering, de politie en dc bankrover. De regering wenst niet dat Olofsson zal ontsnappen. Op de foto politiemannen onder dekking van geparkeerde auto's bij het bankgebouw waarin de over valler zich met zijn gijzelaars heeft verschanst. SAN CLEMENTE (AP) Henry Kissinger, die benoemd is tot minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren beloofd dat hij de Ameri kaanse buitenlandse politiek zal voe ren op de basis van overleg met bei de politieke partijen en dat het Con gres en het land meer inlichtingen zal verstrekken over deze politiek. Tijdens een persconferentie heeft Kissinger gezegd dat hij van plan is „een nieuwe wijze van volledig sa menwerking met het Congres „tot stand te brengen en dat hij gaarne geiegeld voor de commissies van het Congres zal verschijnen om ver klaringen af te leggen en op vragen te antwoorden. Hij beloofde dat hij alle zaken met de commissie zou bespreken die de minister van Buitenlandse Zaken traditie getrouw aan het Congres voorlegt en dat hij zich niet op de privileges van de uitvoerende macht zou beroepen tenzij wanneer het „persoonlijke gesprekken tussen de president en mijzelf" betrof, of „ad vies dat ik de president persoonlijk heb gegeven". Kissinger zei dat het doel van de regering van president Nixon was een blijvende vrede in de wereld tot stand te brengen en voegde daar aan toe dat nu de oorlog in Vietnam voor bij is het mogelijk zal zijn om min der geheimhouding te betrachten bij internationale onderhandelingen. Behalve dat hij het Congres meer bij de buitenlandse politiek zou be trekken beloofde Kissinger dat ook hei ministerie van Buitenlandse Za- ker meer volledig zou worden inge zet bij het uitvoeren van deze poli tiek. Nadat de Senaat zijn benoeming zal hebben bekrachtigd, zo zei Kis singer, zal hij de leiders van verschei dene groepen die grote invloed heb ben op het tot stand komen van de openbare mening uitnodigen om hem van advies te dienen. „Ik zal mijn best doen om de bui tenlandse politiek zo openlijk moge lijk te voeren, met het doel een blij vende vrede tot stand te brengen", zo beloofde Kissinger. Op de vraag over de vrees die door een aantal Arabieren was uitgespro ken dat zijn Joodse afkomst invloed zou kunnen hebben op zijn wijze van handelen, vooral wat betreft de kwestie van het Midden Oosten, zei Kissinger: „Ik zal de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten voe ren op een wijze die geen verband houdt met de kwestie van religie of afkomst". Kissinger zei verder dat hij een reis naar Peking zal ondernemen maar dat deze moet wachten tot na de be krachtiging door de Senaat van zijn dubbele functie als minister van bui tenlandse zaken en van assistent van de president. Paarden-paniek op autoweg DüSSELFORF Ongeveer zestig rijpaarden die in de omgeving van het Westduitee Bielefeld uit een brandende stal moesten worden ge dreven, hebben gisteren op de auto snelweg KannovenKeulen en op een nabijgelegen minder belangrijke weg paniel gezaaid. Er deden zich verscheidene kettingkotsingen voor doordat bestuurders bij het zien van de dieren krachtig op de rem trap ten. Toch werden twee paarden aangere den. Zij moesten worden afgemaakt. Met helikopters werden politieman nen en paardenkenners aangevoerd om de verschrikte dieren op te vangen. SANTIAGO (Reuter/AFP) President Allende van Chili heeft gisteren het ontslag van zijn minister van Defensie, ge neraal Carlos Prats, aanvaard, maar het verzoek om ontslag van de overige veertien leden van zijn kabinet niet willen in willigen. De Chileense regering had besloten en bloc af te treden om Allende de volledige vrijheid van handelen te geven, nodig voor het treffen van de maatregelen die hij noodzakelijk acht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4