FEESTDAG IN BINNENSTAD Raadscommissie wil geen gravel voor gras UIT GEDUND CM VOOR EERSTE JAARS STADSFEEST BEJAARDEN VIERDEN LUSTRUM Gooimeerlaan voorlopig tweebaans Open dag in 't Vijf Ho venhuis LEZERS SCHRIJVEN Gras en gravel (4 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 LEIDEN Stadhuisplein Zilveren en bloemen Met z n allen Alleen verkeer Theater op in de burgerzaal eten op straat over ivater LEIDEN Twee feesten in Leiden kondigen zich aan. Ter wijl in een Leiderdorpse fabriekshal wordt gebouwd aan de optocht op 3 oktober, wordt de laatste hand gelegd aan een feestprogramma op 5 september ter gelegenheid van het zil veren regeringsjubileum. Een programma, dat zich helemaal afspeelt in de binnenstad en dat bijna geheel door Leidenaars wordt verzorgd. Een programma ook, dat er goed uitziet en dat waardig is bevonden om Leiden met tweehonderd andere plaatsen te stoppen in de hoed, waaruit voor de tv op de avond van 4 september één naam wordt getrokken. In die plaats zal koningin Juliana de vijfde september doorbrengen, van elf tot vier. Een kans van 1 op 200. Mocht Leiden uit de hoek komen, dan kan de Jubilerende vorstin even aanzitten aan de hoofdtafel van het inhuldigingsdiner in 1948. Door me dewerking van het koninklijk huis De Leidse binnenstad is op koningin nedagen een verlaten vlakte ge worden doordat het feest wordt ge vierd in de buitenwijken. Op 3 ok tober gebeurt er wel iets in het centrum, maar de binnenstad neemt toch lang die plaats niet meer in het feestgebeuren in, die ze vroeger had. Dat is een ontwikkeling, die niet on logisch is, maar die men wel kan betreuren. Verheugend is het, dat het comité, dat het feest ter gele genheid van het zilveren re gerings jubileum organiseert alles Juist in de binnenstad heeft gecon centreerd. Daardoor kan het een echt stadsfeest worden. De binnenstad biedt mogelijkheden te over. Dat blijkt uit dit program ma, dat er zonder meer veelbelo vend uitziet. Het idee om de Burcht te betrekken is te waarde ren. Dit unieke stuk binnenstad is te lang vergeten. Nu komt het te recht letterlijk en figuurlijk in de schijnwerpers. HANS MELKERT LEIDEN In de voor muziekuit voeringen weinig gebruikte Luther se Kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht gaf Collegium Musicum gis teravond zijn jaarlijkse propaganda- concert. Traditiegetrouw was CM erg uitgedund, want inmiddels zijn er studenten vertrokken, of nog niet terug van vakantie, en maak het ad- spirant-leden dan maar eens duide lijk, dat CM echt wel de moeite waard is! Aangemoedigd door El Cid waren vele eerstejaars komen luisteren naar een programma, dat de vaste klanten grotendeels bekend in de oren klonk. Geopend werd met het altvioolconcert van Telemann, met Dima Polak als solist. Wederom trof ons de rust en zekerheid die zin spel uitstraalde, de volle ronde toon en de fraaie streek. Het orkest speelde technisch op een behoorlijk peil, maar dirigent André Kaart had soms grote moeite een te grote ge lui dsproduktie te voorkomen. Het koor was goed op dreef met de koralen uit 'In Those Days' van Hans Kox, waarvan inmiddels een radio-opname is gemaakt en uitge zonden. Veel plezier beleefden uit voerenden en publiek aan een keuze uit de Liebesliederwalzer van Brahms. Als intermezzo traden op Margriet Wortel boer (fluit), Wim Billeveld (viool), Dima Polak (altvi- 6ol) en Jan Remeijnse (cello), die een fluitkwartet van Mozart speelden. De korte repefcitietijd in aanmerking genomen was het resultaat niet on aardig; duidelijk werd wel, dat het voor zo'n klein groepje bijzonder moeilijk is, de juiste klankverhou dingen te biezen. RON HARMS. ADVERTENTIE Verlovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 komt de orginele tafelschikking naar Leiden, met de acht Louis-Seize-stoe- len, de f 300 per stuk kostende bor den en het waardevolle bestek. Er komt doorlopend bewaking, waar schijnlijk van Pro Patria, en het in totaal f 46.000 waard zijnde "eetge rei" moet 's avonds in de kluis. De expositie wordt aangevuld met het Leidse stadszilver, dat wordt gebruikt bij galadiners in de Lakenhal. Er komen veel bloemen van de Rijnsburgse veiling Flora, die door de studieclub voor bloem- sierkunst worden opgemaakt, o.a. in plastieken van G. Zaalberg. De ook met aquaria versierde tentoonstel ling in de burgerzaal van het stad huis is op 5 september open en kost dan twee kwartjes. Ook 6, 7, 8 en 9 september kan men de expositie be zoeken, dan voor een gulden. Kinde ren onder geleide hebben gratis toe gang. In tegenstelling met de feestelijkhe den op koninginnedag en ook met het 3 oktoberfeest van de laatste jaren speelt dit feest zich helemaal af in de Leidse binnenstad. Alle wijkcomité's hebben afgezien van eigen plannen om het comité gelegenheid te geven een stadsfeest te organiseren. Dat gebeurt in het gebied in en tussen dat overdag voor alle verkeer wordt afgesloten. Ook de busdiensten wor den omgelegd. De parkeerterreinen aan de rand van de binnenstad blijven open. Van dat op de Beestenmarkt kan men met "openbaar vervoer te water" verder de binnenstad in. De boot van Sling- land vaart af en aan en brengt pas sagiers voor een kwartje naar het stadhuis. Een vooroorlogse prijs en die komt men meer tegen op deze dag. Tus sen de middag is er bijv. een open luchtmaaltijd op de Hooglandse Kerkgracht, waar de koksschool van de Kon. Landmacht soep, broodjes en koffie verkoopt, per beker, stuk en kop voor twee kwartjes. Op het Stadhuisplein komt een overdekt podium met een terras rondom, waarop de gehele dag iets te doen is. Ook in het water bij het waaghoofd speelt zich het één en an der af. Het Japans vuurwerk eindigt bijv. met het ontspringen van een fontein bij de Hoogstraat, die het comité als aandenken aan de stad aanbiedt. De fontein wordt verlicht, evenals het water van de Rijn en de Burchtheuvel. De burcht is op 5 sep tember een luisterkuil, waar de ge hele dag een muziekgebeuren in dub bel stereo plaatsvindt. Muziek ook op de Kaasmarkt, waar in de middaguren K. en G. volledig, het Jeugdorkest van De Burcht en de majorettes en harmonie van Werk- mans Wilskracht een show geven, die klinkt als een klok. Er komt een tribune voor bejaarden en minder- validen, die dit spectaculaire gebeu ren willen bijwonen. In de binnenstad zal het bruisen. Etages krijgen bijzondere aandacht en de markt wordt opgesteld in de vroegere gedaanten (dus ook op de Botermarkt) en krijgt een feeste lijke tint door een wedstrijdelement, 's Middags betwisten vijftien stand werkers elkaar de eer in de Bree- straat. Burgemeester Vis, tv-omroep- ster A. Oppenheim en marktdienst- directeur Van Overmeire vormen de Jury. Overal in het centrum komen bier- en worsttenten. In het bijzon der voor gastarbeiders, maar eigenlijk voor iedereen is er een dansgebeuren m.m.v. de volksdansgroep Ackalay, een zigeunerorkest, een Marokkaans orkest e.d. Oranjeboom De Rexbioscoop bant het bloot één dag uit en is cineac met films uit de afgelopen 15 Jaar. Het muziekgezel schap Sempre Avanti, dat een avond programma in de Stadsgehoorzaal verzorgt, gaat verder terug in de historie. Het brengt onder de titel „Een oranjeboom voor melodieën" een bonte mengeling uit de Jaren 1909—1973. De bewoners van de bejaardente huizen krijgen iets feestelikjs en daarbij van het comité een foto van LEIDEN De Algemene Bond van Bejaarden hield een zeer ge slaagde receptie in het Sint Antho- nius Clubhuis. Aanwezig waren be halve veel afgevaardigden uit het rayon Zuid-Holland vertegenwoor- c.igers van de gemeente Leiden en van het hoofdbestuur in Rotterdam. Het vijfde lustrum word zeer waardig gevierd. Er werden tal van bloemstukken aangeboden, en veel geld onder couvert. de jubilerende koningin. Foto's kan iedereen maken in het kader van een fotowedstrijd, waarvan de re sultaten een maand later te zien zullen zijn in de tentoonstellingszaal van het archief. Van uur tot uur Het programma voor 5 september luidt: 8.309.30 bespeling stadhuiscaril- 9.0018.00 feestelijke warenmarkt op de Nieuwe Rijn en Botermarkt. 9.30 poppenkastvoorstelling in de Breestraat. 10.00—22.00 bloemententoonstel ling in de burgerzaal van het Stad huis. 10.1510.45 podium Stadhuisplein: kinderkoor Leidse Sleuteltjes. 11.00 poppenkastvoorstelling in Breestraat. 11.0012.00 demonstratie Leidse brandweer vanaf het Waaghoofd. 12.0012.45 Japans dagvuurwerk vanuit de Rijn bij het Waaghoofd. 11.3012.30 podium Stadhuisplein Bakerstreet jazzband. 12.0015.00 openluchtmaaltijd op de Hooglandse Kerkgracht. 13.00—14.00 Stadhuisplein: The Lord Folks-singers. 13.00—18.00 cineac-programma in het Rex-theater Haarlemmerstraat. 13.30 poppenkastvoorstelling in Breestraat. 14.0018.00 disco-drive inn in de grote zaal van De Burcht. 14.30 poppenkastvoorstelling in Breestraat. 14.3015.45 Stadhuisplein: De Randstadspelers en het Lowland trio. 14.0017.00 folkloristisch dansfes- tival op het Waaghoofd. 14.30—17.00 concours van stand werkers Breestraat, tussen Gangetje en Stadhuis. 15.0017.00 activiteiten waterver kenners in Rijn bij Hoogstraat. 15.3017.30 show van muziekkorp sen op de Kaasmax-kt. 16.0017.30 Stadhuisplein: Frits Landesbergens "big band". Voorts de gehele dag Openbaar vervoer te water met de Leidse rondvaartboten tussen Beestenmarkt en Stadhuisplein. LEIDEN De raadscommissie voor volkshuisvestiging en openbare werken wil geen toestemming verle nen voor het beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding Een aardige blik op de bouwdoos, die op de Schut- tersveldweg staat. Langs eerst gebouwde torens kruipt de rest van het gebouw lang zaam omhoog. Geen speel goed, maar een bouwwerk, waaruit een kantoorgebouw te voorschijn zal komen. (Foto Jan Holvast) met zes banen van het tennispark „Roomburg" ten koste van een re creatieterrein. Vrijwel unaniem was men tegen de uitbreiding. Alleen de leden Cornelis- sen (KVP) en Leeuwenburgh (prot. chr.) wilden eerst nog nader overleg met hun fractie hebben. Wethouder Ham liet het gisteren tot eemstemmi'ng komen. Oosterman iD '66) stemde tegen en zei dat wat hem betreft de reeds bestaande ten nisbanen eveneens kunnen verdwij nen. Volgens hem is er een gevaar lijke situatie ontstaan. Commissie lid Verboom (PvdA) merkte op dat de vrijkomende grond van de Grofsme derij een gunstig punt zou kunnen zijn. Taffijn (VVD) wilde weten hoe het zat met de normen voor de groenvoorziening, in vergelijking met die van de sportaccommodatie. „Dan hebben we een dikker tekort". Commissieleden Amtmeyer (PSP) en Cornelissen hebben afgesproken de eerste wedstrijd, aan de Ir. Dries- senstraat, te zullen spelen. Ampt- meyer tekende daarbij aan, da't wan neer het een boksring zou worden, dat dan ook de eerste match door beiden zou worden gespeeld. Over de aanleg var de Gooimeerlaan tussen de Willem de Zwijgerlaan, alsmede de aanleg van de fietsverbinding via een deel van de spoorbaan Leiden- Leiden Heren singel tussen de Gooimeerlaan en de Maraixstraat werd het volgende be sloten: er komt een tweebaansweg, maar de hoeveelheid aarde die zal worden aangevoerd zal die voor een vierbaanweg zijn voor aansluiting op de aan te leggen Provinciale Weg 6. De aanleg zal geschieden behoudens goedkeuring van de commissie. ADVERTENTIE De echte ovenvaste kaasfonduepan! In bruin of groen. Origineel aardewerk. Om van een etentje een apart fonduefeest tc maken! Deze week niet f7,95 maar f5,50 Da's meegenomen! f2,45 Feest op 5 september, maar ook op 3 oktober. In een Leiderdorpse fabriekshal wordt al druk gewerkt aan de optocht. (Foto Jan Holvast) Tal van kinderattracties (kin derspelen en straattekenen in de Breestraat tussen Stadhuis en socië teit Minerva, kinderdraaimolen, be hendigheidswedstrijden voor oudere jeugd etc. Uniek luistergebeuren in dubbel stereo voor jong en oud op de Burcht heuvel (luisterkuil). 20.00 uur Stadsgehoorzaal: Sem- 20.3024.00 uur Grote zaal van De Burcht: bingo-dansant met 2 orkes ten. LEIDEN Iedereen, die wq rondom het Vijf Ho venhuis aan Hoflaan wordt uitgenodigd oma) gen eens een kijkje te komen m iin dat huis. De mensen kunnen dan kennis a ken met alle activiteiten voor bejj den, kinderen, ouders, moeders voor de oudere jeugd. Maar ookq kinderen, door ouders, door me en door de oudei-e jeugd. Omdat het Vijf Hovenhuis liefst zeven van de zeven dagen week open is, kunnen er zoveel a viteiten gepleegd worden. Op de open dag morgen, kan: in allerlei stands die activiteiten kijken. Voorts zal er een film den vertoond (titel: „Een stul werk") van Peter Pennaerts over werik van 't huis. En verder zulle dia's worden vertoond liefhebbers bingo spelen. Het Vijf Hovenhuis is open tien tot tien. Het plantsoen aan de Van Vo hovenkade wordt druk bezocht gelui, die balspelen doen kind die vliegers op laten. Ik wandi vaak en 't is mij opgevallen ds nog al eens tennisbanen ongebru! liggen. De noodzaak van uitbreidi van tennisaccommodatie hier is niet duidelijk. De arme gemeente Leiden B dat ze zoveel geld en service moei ven aan de randgemeenten o.a, betreft elect riciteitsvoorziening openbaar vervoer. Kunnen die: randgemeenten nu eens wat I doen en hun tennisvelden ter schikking stellen van de Leidetö De bewering dat Leiden onder landelijk gemiddelde van tenni nen zou zitten, is een lachertje, zitten toch met een oneveui groot aantal minimum-loners e hebben vermoed ik hoefte aan tennisvelden. MEVROUW R. ENGBE Scholtenstrai Samenwerki) i Weer een "giller" ontdekt to den: De stichting Studentenhui! ting wordt gesubsidieerd door ministerie van Onderwjis(l) i stichting Huisvesting Wert Jongeren ontvangt geen cent. Dit kwam ter sprake tijdens diskussie in het Academiegei aan het Rapenburg. El Cid ook actief: Studenten en jongeren praatten daar ovex situatie. Er kwam een weden sluimerend wantrouwen over, langs elkaar leven van st werkende Jongeren. Het stamt misschien nog uit tijd dat Miinervaleden "hete eed op straat gooiden voor werklozen. Het "nare beeld dat Lei den aar van de studenten 1* (dr. Kamphuis) is waarschijnlifi oorzaak van het feit dat werf jongeren verschillende interesses ideeën hebben, maar als Je verdiept in elkaar problemen e ontdekt dat verschillende prólAj wederzijds zijn, dan is er toch! dat solidariteit tegen kan hoi»! Wat doet een architect zonder man en een vakman zonder tect! Ze kunnen elkaar veel leren Zonder pardon of excuses w« tijd dat werkende jongeren er denten eens echt ronde tafel zitten en alle historische wrijtfj overboord gooien. Samenwerfcflj enkele incidentele akties i noeg en te vrijblijvend, samenwerking is op den duur el tiever en wekt meer vertrouwen, Een begin komt er: Werkende geren en studenten zullen eltó september ontmoeten er punten gaan zoeken (en vla) voor samenwerking ten gunste beide partijen! PAUL DELPÖ Buizerdhi* V AdressenLeidse Studenten E Noor-deinde 5, NVV Jongeren Duinstraat 13, Buizerdhorst 2" Beweging van Werkende J<®? Havenplein 3.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2