snelle start kan Theo niet' 3onsteen niet edden sterke tegen Knudsen INTERESSANTE VALPARTIJEN APPIE HAPPIE iïï: Verdienstelijke tweede plaats bij wereldkampioenschap achtervolging ,Zo gek is Rijnsburgse Boys houdt Clementie Lugdunum op 2-2 Scheila Yong: formidabel moreel [JDAG 24 AUGUSTUS 1973 AN SEBASTIAN Opnieuw verbaasde Herman Ponsteen (20) iedereen. De pezige beul uit verdal zorgde voor een nieuw succes in het Nederlandse kamp, door op de individuele ach- volging achter Knut Knudsen een zilveren medaille te behalen. Het tweede eremetaal, want de openingsdag van 't wereldkampioenschap greep hij in een adembenemende race het brons de kilometer. „Ik ben tevreden met dit resultaat", sprak hij, nadat de Noorse Olympische ïpioen hem met bijna vijf seconden (4.54.40 tegen 4.49.53) had geslagen. „Uiteindelijk had ik wacht bij de laatste acht te komen en gehoopt op de vierde plaats. Dat ik zelfs de eindstrijd halen overtreft alles". hij weer terugdacht aan grote gevecht met Knudsen dat Ponsteen de slechtste tijd toernooi betekende. De 23-jarige voorsprong en stond die tegen de verder te komen. Langkruis moet die ook Olympisch kampioen oud-wereldkampioen niet meer af. reed opnieuw onder de 4.50.- Met 4.53,99 tegen 4.56,54 stapte Het blonde krachtmens, dat Kratzer op de erepodium. Een pres- jaar nog niet aan een luora- contract bij de professionals overtrof. heeft nu wel plannen om te gaan. Waarschijnlijk wordt (ij 1 enwel niet leuk vinden, omdat het sprinttoernooi. De Rotterdam- inudsen, die na München door •omstandigheden een grote te- heeft gehad, met allerlei heeft geholpen. Poeisteens opzet om door snelle start de tegenstander te iraliseren mislukte. hij binnen twee ronden bijna seconden voorsprong, maar dsen, die veel rustiger op de bleef regelmatig rijden, teen moest terug. Kon de snel- die boven de vijftig kilometer niet volhouden en verloor veel lukt taktiek Is nu niet gelukt. Ik heb er altijd succes ment niet oplet, ben je geklopt", gehad op dit kleine baantje. werd veroverd door Ruppert Krat- reldkampioen Daniel Morleon De Westduitser Zwitser Xavier Kurmann direkt tegen de Australiër John Nicholson hebben ook de herkansing nodig De Noor Knudsen, wereldkampioen der achtervolgers, steekt triomfantelijk de handen omhoog. Links Herman Ponsteen (tweede), rechts de Duitser Kratzer (derde). Tegenvaller tatie, waarmee de Duitser zichzelf Voordien waren Gerrie Fens en Ton Raaymakers al snel van de bijna overdekte piste verdwenen. Zij ver loren him ritten en werden in de herkansing definitief uitgeschakeld. Een klein beetje sneu voor super- nerveuze Ton Raaymakers, die in de rit nergens was, maar in de her een fotofinish door Ro- VOOl* kansine- VJWJ- Dat Urn Verschueren, heeft gisteravond zijn kofiers gepakt en is vanmorgen uit Sar» Sebastian vertrokken. Ver schueren. die ook de dupe is gewor den van de gangmakers-affaire aeeft middels een doktersattest de jury overtuigd, dat hij niet kan deelnemen. Trouwens, ik moet over twee da gen aan een ontsteking aan mijn zitvlak worden geopereerd", zei Ver schueren, die nu een schorsing van de Belgische bond heeft voorkomen. Want via coach Theo Bale mans wenste men Verschueren aan de goede Belgische gangmaker Meu- leman te koppelen, wat echter mis lukte. „Meuleman vraagt veel te veei geld en zo gek is Theo niet", lachte Verschueren, die door de op schudding in de stayerswereld toch door de vele revanches veel geld kan verdienen. BEKEKEN RACE VAN DE JONG San Sebastian Amateurstayer •Tan de Jong. die op de openingsdag zich door aiekte niet in de finale kon rijden, heeft zich via de her kansing toch geplaatst voor de eindstrijd. Achter Bruno Walrave, die Joop Stakenburg verving, omdat deze na zijn val nog steeds last heeft van zijn ribben, won Jan de Jong na een bekeken race de her- Dat Bruno Walrave als gangmaker mocht fungeren, was te danken aan i~) 1 XVT Duitsers- die het verzoek van □oskampen VVer\ stTTcoa™ "artin w'erstnl m- I J wJligden. Wierstra: „Walrave is bij hun in dienst. Maar voor de finals dat hij in zijn rit protesteerde, om dat de Bulgaar Dimo Atigelov hem .,Ik gaf nog een ruk aan stuur, maar het hielp niets", hij Weliswaar hinderde de Deen Niels Fredborg ietwat teleurgesteld. „Maar ik geef overigens de match a trois Was Langkruis in de herkansing kansloos tegen de pittige Italiaanse kampioen Marino Massimo. Lang kruis vatte zijn de moed niet op. Ik wil goed blij- rijden. En als het kan ternationale ervaring krijgen. Want dat mis ik vooral. Als ik bijvoor- goed op, ondanks het feit, dat zijn wens om bij de laatste acht te ko men niet in vervulling was gegaan. „Zo ben je wat, en zo ben je niets", sprak hij opgelucht. „Massimo hield me hoog. Als je dan even een mo- echtex beeld Moreion 1 zie, is het alsof zijn werk gaat. Een routi- reed Knudsen voortreffe- rzouden meer internationale oetingen op dit nummer moe- worden gehouden. De enkele eC rijden die er in Tsjechoslowa- Goed gereden „Toch heeft Rinus een goed toer nooi gereden", oordeelde baancoach Frans Mahn. „De meervoudige we- hij meklus". Voor de kwartfinale bij de sprin ters, die vandaag wordt verreden, plaatsen zich rechtstreeks de Ita liaan Rossi, de Denen Pederson en Fredborg, de Tsjechen Vackar en Tkac en de Rus Iablunowski. Via de herkansing kwamen titelverdedi ger Daniël Moreion uit Frankrijk RIJNSBURG Evenals vorige week tegen Roodenburg kwam Rijns burgse Boys ook gisteravond te gen Lugdunum goed voor de dag. De Rijnsburgers hielden hun sterker ge achte Leidse tegenstander op 22, daarmee opneduw een hoopvol oefen- resultaat boekend. Ook in het kamp van Lugdunum heerste gisteren te vredenheid want al was de afronding van de aanvallen dan niet verzorgd, de spelopbouw groenwitten alle reden tot optimisme. Lugdunum nam in de eerste helft via Wim de Roo de leiding maar nog voor het rustsignaal hielp Na-nne Sluymer, die weer op de juiste plaats stond, de geelzwarten op gelijke hoog te. In de tweede helft nam Rijns burgse Boys zelfs de leiding toen Ni co v. d. Eykel, na goed aangeven van Sluymer, raak schoot. Lugdunum kansen om. Jan Pijnakker slaagde er tenslotte toch in de Rijnsburgse goa lie Sam de Mooy te passeren: 22. Opmerkelijk was nog een vrije trap van Wim de Roo die de bal op de paal deponeerde waarna Hans van der Starp er in slaagde de terug springende bal opnieuw tegen de paal te werken. Skiën Francois Bonlieu, de de Franse skier die tijdens de Olympi sche Winterspelen van 1964 in Inns bruck een gouden medaille won, blijkt te zijn overleden aan de gevol gen van een vechtpartij met een Ita liaanse matroos. Bo-nlieu werd op 18 augustus met ernstig hersenletsel aangetroffen op het strand van Cannes. De politie heeft in Cannes de 22- jarige Italiaanse matroos Antonio Oreto gearresteerd, die met Bonlieu zou hebben gevochten. DEN HAAG Jan Boskamp en Henk Wery, de beide Feyenoordspe- lers, die zondag in de uitwedstrijd tegen AZ '67 gele kaarten voor hun neus kregen van scheidsrechter Hoppenbrouwer wegens overtredin gen tegen Vredenburg, zijn er ge nadig afgekomen. De Tuchtcommis- sie strafte Boskamp met een voor waardelijke schorsing voor een bin dende wedstrijd en een boete van 200 gulden. Henk Wery behoeft al leen een boete te betalen (150 gul den). Deze relatief lichte straffen zijn het gevolg van het feit dat bei de spelers in de laatste twee jaar praktisch niet "over de schreef" wa ren gegaan. Gerdo Hazelhekke (Wageningen), die drie aantekeningen had op zijn strafkaart, werd voor twee wedstrij den uitgesloten wegens vaarlijk spel ningenSVV (14 augustus) hoeft ik het niet te vragen. Dat doen ze nooit, want dan zou Walra ve tegen titelverdediger Gnas moe ten rijden, die normaal altijd ach ter zijn motor hangt". Dat Walrave een bijzonder goede gangmaker is, liet hij in de veertig kilometer met De Jong zien. Als vijfde vertrokken, hield hij lang deze positie vast. De twee Span jaarden, Bordoy en Sagrera, die met de Fransman Routens moesten duelleren, waren volledig stuk, toen Walrave met De Jong de aanval in de slotfase inzetten. Met een ronde voorsprong eindigde De Jong als eerste. Jaime Bordoy plaatste zich eveneens voor de eindstrijd, die vanavond wordt gehouden. BRUGGE Het Nederlandse mi- de "wedstrijd Wage- ktaire voetbalelftal heeft gisteravond in Brugge met 45 verloren van de "Club" Brugge. ep zijn, zijin niet voldoende. Dan Je wat van Je tegenstanders weet dan ook hoe ze rij- volgens het nieuwe baantalent niet aan het eind lijn kunnen. „Ik ben nog lang jjaan de top. In verhouding met jaar ben ik uiteraard vooruit mijn spierkracht kan reel groter worden", ontwikkeling die het komende •dt geremd door studie, tagejaar, dat Herman een als student bouwkunde gaat afwerken, biedt hem ralgelegenheid om te trainen. „Ik Jrj doorbreken op de weg", fi- prde hij. „In de klassiekers wil Ik hoef de wereldtop niet maar toch wil in natio- meespreken". frond op de vier kilometer Si. S? Het si Eer zevende i De plaatst voor rest Hills H up siB< SAN SEBASTIAN D'r wordt nog heel wat geleden in zo'n wereldkampioenschap. Ik kom daarop, omdat de dag van gis teren voor een flink gedeelte in het teken stond van valpartijen, die soms zelfs wel het strijdverloop definitief bepaalden. Zoals in het geval van de Italiaanse sprinter Marino Massimo, die pal over de streep hard neerklapte, nadat de Australiër John Nicholson hem met een half wiel was voorafgegaan, op weg naar een plaats bij de laatste acht. Massimo bleef als een zwaar ge- wonde liggen, krabbelde vervolgens toch nog overeind, omdat het beter is op de benen te staan dan zich over te geven aan veel te ijverige Spaanse ziekenverzorgers, en horde vervolgens, dat Nicholson door de jury was gedeklasseerd. Zodat hij toch nog kwartfinalist werd. Door Fred Racké YORK Tom Okker is als fe geplaatst voor de kampi- Forest Hills, die augustus tot 9 september a.s. gehouden. Bij dit open kam de Verenigde Staten, wr de laatste maal op gi-as zal 'inden, heeft het plaatsings geen keuze kunnen doen wat de eerste plaats. Tenslotte stan Smith en Ilie Nas- fzanienlijk op de hoogste plaats die van Smith ver- de halve finales van de Da- van maandag j.l. is titel- gg I r op Forest Hills, maar van sdtftote vijf partyen tegen Smith hij er vier verloren. Bij de 'werd titelhoudster Billie Jean ttrste gezet. Plaatsing ojn enkelspel: 1/2. Smith «VS) (Roem), 3. Ashe (VS), 4. 'Austr), 5. Rosewall (Austr.), hI fes (Tsj-Sl), 7. Okker (Ned), Regionale jeugd Zaterdag wordt Een merkwaardige zaak, bedacht ik. Want Nicholson had dan wel erg brutaal gesprint en misschien niet helemaal volgens de regels, maar de jury was kennelijk zo geimponeerd door de klap, dat zij Massimo als vergoeding maar met een bevorderde. Nu is daar op zich zelf niets tegen, maar er moet dan wel één lijn worden getrokken. Pittig Dan kom ik vanzelf op de volgende ging onderuit. Niet zo erg er kon worden overgereden. En toen won Sheila toch. Waarna ze zich kon opmaken voor de beslissende rit, die haar naast de schaatswereldtitel ook een fietskampioenschap moest bre- gen Tegen de Tsjechische die en- passant een andere Russin had uit geschakeld, zodat het er in de Rus sische sprinthoek uitermate somber bijstond. Zéker omdat bij de mannen de krachtpatser Phakadze ook al was gesneuveld. Enfin, Sheila treurde er in ieder geval niet om, sprak met Nederlandse verloofde Peter Schot- ting nog eens de te volgen taktiek (dat staat altijd aardig om zoiets in een Nederlandse krant te melden, maar het zal wel zo zijn geweest, dat doorknede Jackie Simes haar het een en ander influisterde) en zette zich aan het vertrek. Om een aantal tientallen seconden later in volle snelheid tegen de grond te slaan, op het laatste rechte eind. bezig om bij het uitkomen van de bocht de toch wel verrassend snelle Tsjechische aan te vallen. cholson zouden doen? Nee, dat deed de jury niet. Die liet overrijden. Fijn voor Sheila natuurlijk vel leuk En aardig voor toen kregen we jesgevecht nog En toen kon m« haar concurrente, het toernooi, want dat verbeten meis tens te zien. aanvang gemaakt met de competitie inteiessante valpartij. Die r de geselecteerde jeugd. Program- 1: Excelsior R. Roodenburg: ADO Quick Boys: UVS DFC; De Musschen Westlandia; CVV GDS. 2: EBOH Wilhelmus; Katwijk VVP; LFC VUC; Lugdunum SVW; ONA 's-Gravendeel; Lenig en Snel SC Lisse. Alle wedstrijden vangen aan om 2.30 uur aan. Sheila Young. Die ongelooflijk pitti ge Amerikanse gleed in de series al een keer onderuit en imiteerde dat in de halve finale, toen ze erg ijve rig aan de slag was om een einde te maken aan de Russische hege- Overrijden Nu was Sheila inmiddels als een fiks sportmeisje aangekondigd. Haar schaatsprestaties genoemd, dus was zij ook de favo riete van het publiek. Dat de Tsje- de damessprint. Net wilde chische begon uit te fluiten, omdat Galinaa Ermolaeva, die 33 jaar die iets omhoog zou hebben ge stuurd, waardoor Sheila kwam te jury vond dat ook. zestien tournooien betwistte arin zes wereldtitels pakte, nét vallen. En z zoals ik dat met graagte deed. ook constateren welk een formidabel moreel dat meisje Young heeft. Ze traint en wint «onder andere het Amerikaanse kampioenschap) in Northbrook (Il linois). Daar ligt dan wel een wie lerbaan, maar daar is ook alles mee gezegd: Nauwelijks hellende bochten hobbelend oppervlak. Maar Sheila kent geen angst, zomin als zij dat heeft voor het vallen in de razend snel te neme bochten op de ijspiste. Sheila, die driemaal was neerge gaan, koerste weer nét zo gemakke lijk over het cement van San Se bastian. Alsof zij nooit anders deed. Zij trok per traditie voor de laatste rit een andere trui aan (die van vriendin Novarra), knipoogde naar Shotting, lachte naar enkele fotogra fen en won. Omdat datzelfde in de tweede rit ook nog maar eens te doen en daarmee de eerste vrouw te worden, die iets verricht had Jaap Eedcn in de grijze oudheid ook omstandig deed: wereldkampioen op de schaat sen en op de fiets. Erg goed, die Sheila. En erg leuk voor Pa Young die in de Ford-fabrieken van De troit een niet zo heel erge dikke bo terham verdient en 't geld steekt in de schaats- en fietsactiviteiten van zoon Robert en dochter Sheila. Niet voor niets, zo blijkt. 'yfJÈF.. Sheila Young totes. heren dubbelspel moest in 8 iDnistoernooi van Toronto het 8 tote geplaatste koppel Okker/ <K 1 een verrassende nederlaag Tren- Het Nederland/Ameri- dubbel verloor met 4—6, 64 *an de Spanjaarden Manuel s en Antonio Munoz. j kwartfinales van het tennis sen <A in Newport heeft Betty raa fcteren met 6—1, 3—6, 6—4 b fen van Pam Teeguarden lüpi" itbal PSV heeft gister- ,eibf4 in een vriendschappelijke «of® ijd de Belgische eerste divisie- ,ouc! --''se SK verslagen met 1—0. bed) *JPunt werd in de 66e minuut to door Retié v.d. Kerkhof. Er to Lier 4000 toeschowe»" Atletieksucces OSLO Anneke de Lange heeft gisteravond tijdens internationale at letiekwedstrijden in het Bislett-sta- dion van Oslo de 1500 meter gewon nen in 4 minuten 18.3 seconden. De beste seizoentijd van de Nederlandse kampioene op de 1500 meter staat op 4.15.6. De tweede plaats in Oslo was voor Joke van Gerven in 4.20.4. An neke de Lange won de z.g-n Ken- more-cup. Hockey De damesploeg van Bloemendaal «het vroegere BDHC, uitkomend in de eerste klasse) heeft gisteravond gelijk gespeeld tegen de nationale ploeg van de Verenigde Staten, die deelneemt aan het inter nationale toernooi ki Amstelveen. De uiftslag was 3—3.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15