akmanschap van oger Whittaker lijkt ook live GEORGES MOUSTAKI Quincy Jones is muzikaal schaap met vijf poten Partridge Family: pop in n keurig jasje Close-harmony-zang het sterke punt van groep Cross Country Grappelli's muzikale jubileum Bonte demonstratie van McGuinns kunnen Crossword puzzle" The Partrid ge family Bell 2308 066. „Crossword puzzle" zou volgens je hoes een plaat van de Partrid ge family welbekend van de pndagmiddag moeten zijn. Het g echter bekend, dat er in die ger muzikale familie maar twee aensen rondlopen die min of 3eer zuiver en in de maat kun nen zingen: Shirley Jones, alias soeder Partridge, en de overbe kende David Cassidy. Zij, zo mel de de kleinere lettertjes op de hoes van „Crossword puzzle", dan ook zijn de enige leden van het gezin Partridge die op de plaat mee doen. Verder wordt de muziek verzorgd door een klein legertje roemruchte studiomuzikanten, onder wie Joe Osborn en Larry Knechtel. De hoes bevat nog een onjuist heid. „Starring Shirley Jones". Daaruit zou je kunnen af leiden, dat moeder Partridge het zware werk doet op „Crossword puzzle", terwijl zij in feite niet veel meer doet dan meezingen in het koortje dat David Cassidy be geleidt. „Crossword puzzle" is niet meer en niet minder dan een plaat rond Cassidy. Een middel matige plaat, omdat Cassidy een middelmatige muzikant is, een jongen die popzanger gemaakt is, in plaats van als zodanig geboren te zijn. Hij zingt op de onderhavi ge LP het uit de tv-serie bekende genre liedjes: pop in een keurig jasje. Niet echt slecht, maar ze ker ook niet goed. Voor de lief hebbers van echte pop is deze plaat wat voor de lekkerbek de „hap uit de muur" is: je weet dat ze er in de fabriek tiendui zenden tegelijk van kunnen pro duceren. BVD. Whittaker Head on the road Philips 6369 212. schrik slaat mij altijd om wanneer ik op een nieu- zie staan dat hij „live is. In vele gevallen be at voor de artiest of ar- at ze door de mand val- llnnen de beschermde om- de platenstudio waar undmixers" alle oneffenheid wegpoetsen gaat het st, maar daarbuiten vele zangers en zangeres- de mand. es bleek bij Roger Whit- die een concert in Lans- op de zwarte schijf zette, Ook in een zaal met i alleen de microfoon Roger Whittaker overeind, ik? Hij bewijst niet al- goede zanger maar bo- ;en uitstekende entertai- man Roger Whittaker. Het enige schoonheidsfoutje is de bassist uit het orkest, dat Roger begeleidt. Hij heeft niet zo gek veel kaas gegeten van wat de taak van „be geleider" is. Maar dat is dan ook werkelijk het enige, wat ik op de plaat heb aan te merken. B.v.L. Herinnert u zich nog het num mer "The Lion Sleeps Tonight"? Het was een single die regelrecht naar de top van de hitparade werd gezongen door de Ameri kaanse groep "The Tokens". De leden van deze groep van wie we na die hit weinig meer gehoord hebben, vormen nu de harde kem van de nieuwe groep 'Cross Country. Dezer dagen verscheen hun eerste elpee in ons land. Jay Siegel, Mitch Mitchell en Philip Margo hebben in de perio de tussen Tokens en Cross Country de kost verdiend met platen produceren voor anderen zoals The Chiffans met hun hit "He's so fine", The Happenings en recent nog de groep Dawn. Tevens maakten ze voor de re clame-televisie in de VS vele spots. Ze zijn er tenslotte toch weer toe over gegaan een eigen groep op te richten en Mitchell Margo sloeg aan het componeren. Het resultaat: een elpee, gen van de elf hand van Mitchell Margo zijn. De grootste verdienste van Cross Country is de voortreffelijke clo se-harmony-zang die hier en daar toch nog wat het Tokens- sfeertje ademt. Verder doen ze af en toe den ken aan The Beach Boys uit de Pet Sounds-periode en onze va derlandse The Buffo cms toen ze in Enschede hun eerste succes sen boekten. Sterkste nummer van de plaat is zonder meer de ballad "Tastes so good to me". Trouwens de langzame nummers op de plaat zijn veel sterker dan het hard-rockwerk dat de groep kennelijk niet zo goed ligt. Met Wilson Picketts "In the midnight hour" bewijzen de jongens dat ze ook in staat zijn composities van anderen een eigen inhoud te ge- B.vli. De Franse chansonnier kiest zijn onderwerpen graag maat schappij-bewust, dat is ook op de ze elpee weer duidelijk te mer ken. Zoals in l'Apolitique, waarin wordt verteld wie zich eigenlijk allemaal niet met politiek mogen bemoeien: het leger, de geestelijk heid, de universiteit, etc. Of zoals in het in het Engels gezongen enthousiaste wijze bin vlotte aan-een-breien verschillende nummers, rapjes zijn sprankelend en ln de zaal uiitstekenld over. iger, die voor het eerst fu- lakte tijdens het songfesti- Knokke, brengt op de el- aantal bekende succes- als de eigen composities I believe in if anymore en Porld in the morning. Het Mammy blue krijgt de live-opname nog een dimensie en wint daardoor sr aan kracht, brengt Roger een medley aldamefikaanse liedjes, al- overbekende calypso's !an smart, woman smarter, Farewell en Harry Be grote succesnummer The Boat Song. De langspe- fdt gecompleteerd met een eigen composities van Ro- ilttaker, melodieuze liedjes ïel vakmanschap vertolkt man met de donkerbruine Durham town" is een hele en ook de titelsong Got to down the road mag er Wen goed: een hele sterke sympathieke Engels- „Mudanzas" „Mudanzas" Stray Trans atlantic TRA 268. De formatie Stray, die inmid dels al een aardig tijdje mee schijnt te draaien in de Britse popwereld, heeft tot nu toe nog niet veel publiciteit gekregen. Waarom eigenlijk niet, vraag Je af na het draaien van de laatste LP van de groep, "Mudanzas". Op deze plaat maakt Stray pop van een heel behoorlijke kwali teit, zeker niet minder dan wat andere, wel bekende "heavy rock"-groepen vaak afleveren. Muziek ook met een eigen ge zicht, iets waaraan het bij veel andere jongens uit de "heavy- rock"-hoek nog wel eens aan mankeert. Wellicht is het tot nu toe uit blijven van algemene erkenning te wijten aan het feit dat Stray in het verleden niet tot het op "Mudanzas" geëtaleerde niveau reikte, en is de titel van de LP ("Mudanzas is Spaans voor ver anderingen) een aanduiding dat men het muzikale roer krachtig heeft omgegooid. Als dat zo is, kun Je maar één ding zeggen: moge Stray op deze weg voort gaan. BVD. Why, waarin Moustaki zich af vraagt waarom de Palestijnen niet thuis blijven in plaats van vlieg tuigen te kapen. Waarom blijven Jullie niet wachten op de bom men en de dood? vraagt hij zich af. Overduidelijk blijkt ook weer, dat Moustaki een chansonnier ls die voortborduurt op de „gevestig de regels". Hij heeft niet de be doeling mooie muziek te maken al is dat er wel degelijk maar het gaat hem in de eerste plaats om de tekst. Die wordt dan ook bijna gesproken gebracht, vooral in Déclaration, waarin hij ver klaart hoe de wereld zou moeten zijn. Een bijzonderheid is nog, dat de Fransman niet alleen de tekst en de muziek voor zijn rekening Quincy Jones You've got it bad girl A en M records 86 772 IT. Quincy is zo ongeveer het schaap met de vijf poten van de muziek wereld. Hij componerde zelf mu ziek, arrangeerde, leidde grote orkesten en speelde als dat nodig was ook zelf mee. Op zijn con duitestaat staan bijvoorbeeld sinds 1964 niet minder dan 26 films waarvoor hij de muziek ver zorgde. Daarvan waren er weer een half dozijn van Sidney Poi- 'feier, onder andere They call me mr. Tibbs. Quincy weet ook raad met de trompet. Hij speelde bij voorbeeld in bands van grote be kenden zoals Lionel Hampton en Dizzy Gillespie. Als dirgent geeft Quincy de voorkeur aan een kerngroep van twaalf man, dia voor plaatopnamen of speciale ge legenheden steeds worden aan gevuld met „losse krachten' 'die Quincy dan bijvoorbeeld recru- teert uit de zogenaamde „uni- versity-bands". Voor zijn nieuwe elpee die dezer dagen verscheen kreeg hij bijvoorbeeld de steun van zangeres Valeri Simpson, flui tist Hubert Laws, alt-saxofonist, Phil Woods, saxofonist Ernie Watts, trompettist Cat Anderson en niet te vergeten van de uit België afkomstige „Toots" Tie- lemans. Zonder al te veel Europees chau vinisme aan de dag te leggen kunnen we zeggen dat deze vir tuoos op de harmonica voor een belangrijk deel het „gezicht" van deze elpee bepaalt. Zijn weergelo- ze solo's komen vooral tot hun recht in Eyes of love, het thema uit de film „The Getaway" en Chump Change". Sterkste gedeel te van de nieuwe Quincy-elpee vind ik het „eerbetoon" aan Are tha Franklin met een combinatie van „Daydreaming" en „First time ever I saw your face". B.vX». PB. Er is een klein kansje dat Quincy Janes volgende maand nog even in Nederland aanwipt. Hij komt naar Europa voor een gala-tv-show in Berlijn en wil nog twee weekjes op het oude conti nent blijven. Oscar Peterson, Stephane Grap- pelli, Niels O. H. Pedersen en Kenny Clarke, America 30 AM 6129. Grappelli viert dit jaar zijn vijftig-jarig jubileum als artiest en in Frankrijk vond men, dat zulks op passende wijze moest worden gevierd. Producer Arnauld de Froberville meende het op de beste manier te kunnen doen met opnamen van de grote Franse violist samen met meester-pianist Oscar Peterson. Daarbij kwamen dan nog de al even doorgewinter de drummer Kenny Clarke en de zeer veel gevraagde Deense bas sist Nield Pedersen. Natuurlijk leverde deze plaat (er komt er trouwens nog één) geen verrassingen op. Ten eerste was de keus van het repertoire er niet naar met nummers als Looking at you van Porter en Walking my baby back home-, maar ook de musici zijn al zo lang bezig in een bepaalde rich ting, dat je het eigenlijk wel weet. Het samenspel van de heren is echter natuurlijk wel een uniek ervaring. Alleen daarom is het ho ren van deze plaat al een genoe gen, maar de muziek op zichzelf is ook bijzonder goed. Vandaar, dat ik iedereen kan aanraden deze plaat toe te voegen aan de dis cotheek. P.T. Ie muziekpagina en mee an Dommelen van Leeuwen at) Taf fijn (Eindred.) „Roger McGuinn" Roger Mc- Guinn CBS S65274. De eerste solo-LP van iemand die wordt beschouwd als „het gro te muzikale brein" achter een pop groep van formaat is een hache lijke zaak. Er loopt zo langza merhand een aardig rijtje men sen rond dat dankzij een solo- avontuur door de mand is gevaK len als helemaal niet zo briljant als iedereen altijd gedacht had. Ex-Beatle Paul McCartney is één van de duidelijkste voorbeelden. Als oprecht Byrds-maniak houd je dan ook Je hart vast als Roger McQuinn, de man die de Byrds door de Jaren heen heeft aan gevoerd, zijn eerste soloschijf uit brengt. Het valt gelukkig allemaal erg mee. Ook alleen blijkt McGuinn een in elk geval meer dan mid delmatig popmuzikant. Wel een nogal wisselvallige ech ter, die soms tot grote hoogten stijgt, maar die soms ook ver be neden zijn niveau blijft. Het laat ste gebeurt vooral in „Lost my drivin' wheel", in „Stone" en in „The water is wide", nummers die weliswaar niet echt slecht zijn, maar zeker ook niet briljant. Tegenover deze halve missers stelt McGuinn echter werkjes als „I'm so restless" (met steun van Bob Dylan, die de mondharmoni ca hanteert), „Bag full of mo ney", „Hanoi Hannah" en vooral „Time cube", die indrukwekkend mooi zijn, en die niet onderdoen voor het beste werk dat de Byrds ooit maakten. Behalve wisselvallig toont Mc Guinn zich op zijn solo-LP ook vrij veelzijdig. Uiteraard worden de meeste nummers gekenmerkt door het country-rockgeluid dat de Byrds groot gemaakt heeft, maar daarnaast blijkt McGuinn ook een goede vertolker van En gelse volksmuziek (in „Heave away"), van een soort folk-achti- ge blues (in „Hanoi Hannah") en blijkt hij met medewerking van Bruce Johnston zelfs een soort Beach Boysgeluid te kunnen ma ken (In „Draggin' Al met al een nogal bonte de monstratie van McGuinns kun nen op een plaat waarop het goe de werk zo duidelijk in de meer derheid is, dat Je de mindere nummers maar op de koop toe neemt. BVD. Rob Agerbeek speelt Beatles op z'n boogies Rob Agerbeek. „Beatles' boo gies". CBS S 65611. Agerbeek kreeg landelijke be kendheid door het winnen van de jazzcompetitie van de AVRO in 1965. Daarna veranderde zijn stijl en boog hij om van het spe len van boogies naar de moderne jazz, zoals die in die tijd werd gebracht door mensen als Hora ce Silver. .Dat het boogie-bloed kruipt waar het niet gaan kan bewijst deze plaat, die werd ge produceerd door Chris Hinze. Twaalf nummers die door de Beatles wereldvermaard werden zoals Can't buy me love, Lady Madonna, A hard day's night en I want to hold your hand wor den hier gespeeld op de manier, zoals ook de boogie-pianisten van het eerste uur dat deden. Ook die hadden vaak de gewoonte de „toppers" van hun tijd te pak ken en tot boogie-woogie om te bouwen. Vijfendertlgjarige Ager beek had misschien een goede onderwijzer kunnen worden als hij indertijd de kweekschool had afgemaakt, zeker is het mede door deze plaat merkbaar wel, dat hij een zeer vaardig pianist is. P.T. Bobby Hacketts "gladde trompet Bobby Hackett with strings, „That midnight touch", Project 3 PR5006 SD, prijs f 21.-. Hackett is een meester op de „gladde" trompet, zoals ik het al tijd maar noem. Hij is geen uit schieter wat betreft originaliteit, zijn instrument altijd zoetvloeiend de huiskamer in te blazen. Hij stoelt dat op een zeer vaardige techniek en een uitstekende re pertoirekeus. Op deze plaat zette producer Enoch Light de trompettist voor een schare violen, terwijl hij Lew Davies de arrangementen liet ver zorgen. Het resultaat is een fijn stuk muziek voor de zomeravond. De strijkinstrumenten hebben nergens de pretentie Hackett te overstemmen en op die wijze ko men er melodieën, die heerlijk ontspannend werken. Om er naar te luisteren hoef Je Je niet al te erg in te spannen, zodat het vooral bij warm weer weldadig aandoet voor de oren. P.T.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13