er gunningen stelsel voor stiging en uitbreiding' Post voor koningin hartveroverend is Ondernemers aan het denken zetten' J Ly 3-12 septet Vertraging bij afleveren van schoolboeken Universiteitsraad eiste garanties over promesse inister Lubbers wil voor de Randstad Amsterdam zijn nu tot tienduizend oine-gebruikers" 616e RDAG 23 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 ej den HAAG "Ik wil onder - jners aan het denken zetten", ibbers van Economische Zaken stermiddag voor de handhaving n de omstreden heffing op in dringen in de Randstad in mwen en installaties in de i lucht, zoals rallinaderijen. ie minister legt daarmee een ties van de Sociaal-Economi- ie Raad naast zich neer. De wil eigenlijk helemaal geen [fingen De raad vindt, dat de lister met een vergunningen- si een voldoende wapen in handen heeft om de bedrijvigheid in het westen van Nederland te reguleren. Lubbers meent evenwel dat hij de heffing als "psychologisch wa pen" nodig heeft. Hij zegt: "Er is een zekere aarzeling van de eco nomische expansie. Dat is voor mij dan ook de reden om de hef fing terug te draaien van veertig tot 25 procent van de bouwkosten, heb ik nodig om de ondernemers aan het denken te zetten. Zij moeten een prikkel hebben om zich af te vragen of zij nu wer- De minister van Economische Zaken wijst erop, dat zonder eni ge financiële drempel het volle gewicht van de investeringsrege ling op het vergunningenstelsel komt te liggen. De vergunningen verlenende overheid zou dan wel eens overbelast kunnen raken. Het geheel schrappen van de hef fing uit de selectieve investerings regeling bestempelt Lubbers als "politieke doordrammerij". Met de accent verschuiving van de heffingen naar de vergunnin gen blijft de basisgedachte van de oorspronkelijk door minister Langman en het kabinet-Bies heuvel ontworpen regeling in tact vindt Lubbers: ontlasting van het westen. Via het voor het gehele Randstaf geldende vergun ningenstelsel denkt Lubbers ech ter voorzichtiger en vooral genu anceerder te werk te kunnen gaan dan zijn voorganger Lang man, omdat een meer individue le beoordeling mogelijk is. De minister denkt bijvoorbeeld aan het weren van bedrijven die buitenlandse arbeiders zouden aantrekken en het toelaten van bedrijven die werk bieden aan degene die nu werkloos zijn. Op langere termijn acht hij het mo gelijk om tot een kwalitaiteve verbetering van de werkgelegen heid te komen. Als de grote steden geleidelijk worden verlost van hun congestie zou de regeling ertoe kunnen lei den, dat zich daar weer hoog waardige bedrijven vestigen. "Wij zijn er ook op uit de stad als stad in stand te houden", aldus minister Lubbers. IAAG Minister Lubbers van Economische Zaken wil ikkeling van de bedrijvigheid in de Randstad stevig aid gaan houden door alle investeringen in gebouwen laties aan een vergunning te binden. •.t zijn collega Gruijters ïuisvesting en Ruimtelijke ai staatssecretaris Van der Financiën heeft minister iartoe een ingrijpende wij de selectieve investerings- orgesteld, die door zijn Langman was ontwor- eling van Langman lag het een nogal forse investe- i. Alleen voor het Rijn- zou ook 'n vergunnings- :n. Lubbers heeft het stelsel uitgebreid tot het d (Zuid-Holland, Utrecht ste helft van Noord-Hol- stelt evenwel een lager rief voor. linister Lubbers is het it de Tweede Kamer de tgeling nog voor Prinsjes- leid. Hij hoopt, dat de se- iteringsregeling 1 decem- it Jaar wet is geworden, sis wordt de opbrengst ,'ingen geraamd op 150 a F n gulden. Dat is 75 a 100 dnder dan de regeling van zou hebben opgebracht, 'ingentarie'f voor gebouwen d van 40 tot 25 procent or installaties in de open 5 tot 3 procent. De eerste Iden van de bouwkosten ren en de eerste twee mil- bij installaties in de zijn vrijgesteld van de vergunningenstelsel zijn bouwprojecten die zijn dan één miljoen gul- stallaties die minder dan gulden kosten, ering van het vergunnin- wordt zoveel mogelijk in geven van de lagere over- !e beginnen aan het open- zm Rijnmond. nader aan te wijzen en" in de Randstad zal ge ien bepaalde tijd een ge- ieffingentarief gelden van at. Ook voor bepaalde ca- van bedrijven zal het ta- gehalveerd. Zoals: kan toren en veilinggebouwen; gebouwen voor opslag en overslag, die gebruikt worden door bedrijven met een haven-, vervoers- en groothandels functie (ook distributie-centra van grootwinkelbedrijven), overdekkin gen van scheepshellingen en -dok ken: gebouwen van dagbladbedrij ven; showrooms, toonzalen, beursge bouwen. Ook zal in sommige gevallen vrij stelling van de heffing worden ver leend, zoals: dienstgebouwen lagere overheid en agrarische gebouwen; dienstgebouwen van de centrale over heid met een duidelijk regionale functie; gebouwen ten behoeve van Voor hotels gold in de oorspronke lijke regeling een gehalveerd tarief, maar minister Lubbers vindt het te ingewikkeld om restaurants en café's wel vrij te stellen en hotels maar ten dele. Nieuw in de regeling is tevens de uitzonderingspositie voor reconstruc tie- en saneringswijken in de grote steden. Voor een nader te bepalen periode zal ook hier geen heffing gelden voor her- of nieuwbouw. o„Liefe koningin, kompt er welis verzieten bij u. hoe veel port-wag}.- ters heeft u. ik groet u hartelek léon van baaien. Het is duidelijk Léon zal nooit een barre schrijver worden. Duimendik ligt het er op dat het voor hem allemaal niet hoeft, hoe korter hoe beter. Maar Léon is een uitzondering. Het leeu wendeel van de lagere schoolkinde- dsman voor rechtbank RDAM Tijdens zijn plei- de rechtbank in Amster- mr.H. A. Kater gistermid- ard dat er volgens zijn in- het ogenblik 5000 tot finegebruikers in Amster- Tij trad op als raadsman verdachten, die wegens van heroine werden ver voor dit kwaad twee jaar gewaarschuwd", zo be- waarop de officier, mr. Renesse, er nog een schepje fed. „Ik wil de raadsman irrentie aan doen", zo zei ik heb in deze zelfde zaal ar geleden een waarschu- een 26-jarige Rotterdammer tijdens den gegeven, hij eiste tegen de ty piste en haar medeverdachte, de 22- jarige schilder G. K. drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voor- ningin, arrest en met de bepaling dat van de rest een maand voorwaardelijk wordt opgelegd. De uitspraak volgt op 31 augustus om 10.00 uur. KOSTBAAR AMUSEMENT AMSTERDAM Gisteravond heroine laten horen en oen hartelijk om uitge- een bezoek aan een publieke vrouw op de Oudezij ds Achterburgwal een bedrag van 900 gulden ontfutseld. Volgens zijn later bij de politie afge legde verklaringen had hij tijdens het korte verblijf in het pand zijn broek hebben van een zekere over een stoel gehangen. Na zijn ver ben, die haar vervolgens trek merkte hij dat uit zijn broek zak 9 bakbiijetten van 100 gulden waren verdwenen en dat daarvoor in de plaats een bundeltje wc-papier was gestopt. Toen de recherche later de betrok ken dame aan de tand wilde voelen, bleek zij al te zijn verdwenen. Zij verdachten, de 25-jarige ■ose typiste Edith N. zei ongeveer dertig gram, itie zou hebben verraden, 'an merkte later op, dat franken een tipgever is «herche van het Bureau toat, althans een tipgever kr van Justitie meende in Roir dat beide verdachten, was afgelost door enkele collega's, die tover bekend de laatste van niets zeiden te weten. De reeher ren harddrugs meer heb- che hoopt de vrouw alsnog te kunnen kt. een kans dient te wor- opsporen. ren die een brief aan de jubilerende vorstin mochten schrijven hebben van de gelegenheid in de meeste gevallen meer gebruik gemaakt dan eerste klasser Léon. tHet vraagstuk wat een koningin nou eigenlijk allemaal eet ligt bij de meeste schrijvertjes voor op de tong. Een zekere Ronnie vraagt zich verontrust af of er wel een verjaar dagstaart zal zijn en of de vorstin in een lekker bed „saalpt". Dat Nederlands een verdraaid moei lijk onderdeel van het lesprogram ma is komt uit de hanepoterige en hartveroverende fanmail duidelijk naar voren. Een kind begint haai epistel zelfs de op majesteitschennis lijkende aanhef: „Hoogachtelij ke Koningin Juliana". Dezelfde schrijver. Hans Hester, schrijft niet te begrijpen waarover een koningin zich nou precies zor gen om hoeft te maken. Al voegt hij er onmiddellijk achter dat „ik me daar niet mee moet bemoeien". Gok voor de jonge republikein ia een pagina at je vrijgehouden. Frank Evers meldt: „Voor Koningin Juiia- na, hartelijk Geviliciteert met uw verjaardag u bent nu al 25 Jaar ko- In hoop dat u nog veel jaar koningin blijft Maar ik weet het nog niet zo zeker". „Als ik een aanbod mocht doen dan ging ik een dag niks doen maar als je het niet goed vind dan doe Jo het maar niet je moet een dag vrij- nemen als ik Je mag aanraden en 't allerbeste der mee Met hartelijke groenten van Douwe". Dennis Bottse stelt een aantal nete lige vragen aan Koningin Juliana s'Graven hage, Nassau plein 41. Waar is Koning?, vraagt Dennis zich ongerust af. Je man, ik heb hem nog nooit gezien slaapt hij veel? of leest hij veel brieven van de mensen? Ha Ha, ik weet het al. waneer hij op reis is en hij komt terug dan is hij heel erg moe en dan heeft hij veel gesnoep dan kan hij niet staan want dab is ie vee' te dik dan gaat ie liggen en dan later valt ie ih slaap maar o, wee ik ben vergeten dat mijn vader en moeder geen centjes heeft voor een kado voor u maar ik heb iets voor u maar dat is vast drie zoenen maar het briefje ia nou uit daaaagggg van Dennis". Een van de weinige kinderen die niet voor het koningschap in aan merking wenst te komen is Romi Hij schrijft de koningin, die bij het lezen van de stapels post ongetwij feld urenlang dubbel heeft gelegen: „Ik zou geen koningin willen zijn, want je moet altijd met hoge per sonen praten en nooit met burgers. En Je moet gekooze woorden praten. Eén keertje is genoeg maar altijd niet. En je mag niet hard lachen of het staat in de krant met dik ge drukte letters KONINGIN JULIA NA HEEFT HARD GELACHEN. En er is altijd iemand die op Je pas. Ik wil wat wij zijn". De minister vcui Defensie, ir. H. Vredeling, heeft giste ren in Washington een on derhoud gehad met zijn Ame rikaanse ambtgenoot James Schlesinger. Volgens een de partementale woordvoerder is gesproken over de NAVO, onder meer over de aanwe zigheid van de Amerikaanse troepen in Europa. Minister Vredeling, die dins dagavond laat in Washington was aangekomen, werd bij zijn aankomst bij het Penta gon met militair eerbetoon en een eresaluut van negentien kanonschoten verwelkomd. Met minister Schlesinger in specteerde hij een erewacht (zie foto). Na zijn onderhoud met de Amerikaanse minister zou ir. Vredeling onderminister van Buitenlandse Zaken Kenneth B. Rush ontmoeten. 22 augustus 1977 Staatsloterij Derde trekking f 25 zijn f 50 zijn f 50 zijn f 50 zijn f 50 zijn f 100 zijn f 200 zijn f 400 zijn f 1.000 zijn f2.000 zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindig ende op eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: Een prijs van f5.000 is gevallen op het nummer f5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het nummer: De prijs van: f 10.000 is gevallen op het nummer f 25.000 is gevallen op heit nummer f 50.000 is gevallen op het nummer f 100.000 is gevallen op het nummer 046705 010971 040226 026420 064064 026797 040864 037188 043798 051180 gemerkt nummer is een van de lagen Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. volgende lolenverK° Ljgf AMSTERDAM In de levering van bij de boekhandel bestelde schoolboeken voor het middelbaar onderwijs inclusief het middelbaar en voortgezet beroepsonderwijs is 'n ernstige vertraging ontstaan. Vol gens de Nederlandse Boekverkopers bond is dit een gevolg van de over plaatsing van het Centraal Boek huis begint dit jaar van Amsterdam naar Culemborg. Er moest toen gro tendeels nieuw personeel worden aangenomen. De aanloopperiode met de nieuwe apparatuur vergt aanmerkelijk lan gere tijd dan was voorzien. Het re sultaat is dat de tijd tussen de be- stleling van de boekhandel bij het Centraal Boekhuis en de aflevemig meer dan verdubbeld is, van ruim 'n, week tot circa drie weken. Bovendien is het aantal fouten in de verzen dingen van het Centraal Boekhuis aanmerkelijk groter dan voorheen het geval was. De betiteling van de boeken voor de verschillende school typen leidt gemakkelijk tot verwar ring. De organisaties van de boekhandel en de uitgeverij die samenwerken in het Centraal Boekhuis hebben in een circulaire voor de klanten de oor zaak van de vertraging in de afleve ring toegelicht. Zij vragen daarbij tevens begrip voor de moeilijkheden in de overgangsperiode. De circulair is toegezonden aan de directies van de scholen voor voortgezet onderwijs De levering van boeken voor het voortgezet anderwijs moet voor het overgrote deel geschieden in de va kantieperiode en voor het overige na genoeg geheel tussen medio augustus en medio september. De omzet in de ze acht tot tien weken kan volgens de boekverkopersbond gesteld worden op f 70 miljoen, daarvan loopt 20 pro cent via het centraal boekhuis. Donge stinkt arbeiders ziek RAAMSDONKVEER Zeven van de 31 werknemers van de vloerpla- benfabriek Pekso in Raamsdonkveer zijn ziek. Wegens misselijkheid en hoofdpijn hebben zij het werk moe ben neerleggen. Oorzaak is de stank uit het riviertje de Donge. verhevigd door een aanhoudende oostenwind Gaat u zavons onder de does? In het boekje "ik vin u zo lief" dat vanaf 1 september in de boekhandel te koop is voor f 2,50 zijn tientallen briefjes van lagere schoolkinderen op genomen. De fanmail voor de koningin bevat hele ritsen vra gen. Want al is de koningin niet meer de onbereikbare da me van honderd jaar geleden, de kinderen vinden dat er nog erg veel vragen onbeantivoord blijven. Want wie kan nou pre cies vertellen wélke zwemdiplo ma's Juliana heeft? En wie weet of zij van postelein houdt? Een paar vragen uit 't boekje: Kunt u goed koken? Gaat u zavons onder de does? Als u dood gaat komt er dan nieuw geld? Vindt u het leuk uw hoofd te zien op al die postzegels? Vind u het rottig dat al die fotograven om u heen dansen? Waarom heet u vakantiehuis zo gek? Weet u dat in Spanje twee si- naasapels vijf cent kosten? Draagt u in het paleis ivel eens de gouden kroon? Kent u mijn eigenlijk wél? Hoeveel gulden heeft u? Wordt er ook bij u ingebroken wandt u bent toch heel rijk? Hoe oud bend u eigenlijk? Regeert u veel? En om met Martin te eindigen: Ik ga er mee stoppen want men arm doet zeer. Als het kan schrijf dan terug. Utrecht vreest in '74 grote toeloop studenten Utrecht (ANP) De Utrechtse uni versiteitsraad heeft gisteren beslo ten een telegram aan de bewindslie den van Onderwijs te sturen, waar in er op wordt aangedrongen garan ties te geven over de zogenaamde promesse-regeling. Deze regeling stelt studenten die niet met een stu dietoelage van het rijk studeren in staat f500,- collegegeld van de staat te lenen in plaats van dit bedrag contant bij het inschrijvingsbureau op tafel te leggen. De universiteits raad wil de garantie hebben dat er ten aanzien van kinderbijslag en kinderaftrek geen verschillen zullen zijn, bijvoorbeeld van belastingtech nische aard, tussen beide vormen van betaling. De toevloed van studenten naar de rijksuniversiteit in Utrecht wordt vol gend jaar zo groot, dat vermoede lijk voor een groot aantal studierich tingen een numerus fixus zal moeten worden aangevraagd. Dit heeft de rector magnificus van de Rijksuniversiteit in Utrecht, prof dr Sj. Groenman, meegedeeld. Mo menteel geldt voor alle universitei ten en hogescholen in het land een numerus fixus in vijf studierichtin gen: medicijnen, farmacie, dierge neeskunde, tandheelkunde en biolo gie. Voor een groter aantal studie richtingen wordt het aantal aanko mende studenten door landelijke te verwarring en rechtsonzekerheid ontstaan bij ouders en studenten. In Utrecht heeft dat geleid tot een groter aantal plaatsingen in de stu dierichtingen psychologie, pedago giek en andragogiek, dan Utrecht zelf meende te kunnen opvangen. Utrecht zal deze studenten niet wei geren. zo heeft het college van be stuur medegedeeld, maar wel is de betreffende studenten een briefje ge stuurd waarin werd meegedeeld dat de kwaliteit van het onderwijs vrij wel zeker achteruit zal gaan. Het besluit van de „centrale" commissie aanmelding en plaatsing eerstejaars-studenten om voor het cursusjaar 1973 - 1974 voor gymna- sium-b-kandidaten andere kriteria aan te leggen dan voor het cursus jaar 1972-73 is - naar de mening van de kamerleden Ter Woorst (KVP), Vermaat (ARP) en Tilanus (CHU) - in strijd met de toezegging van de minister dat zij, die een 7H of ho ger als gemiddeld eindexamencijfer behaalden direkt toegang verkrij gen. De kamerleden dringen er op aan de door de centrale commissie begane „onbillijkheden" op de kortst mogelijke termijn te herstellen. Naar hun mening is door de handel wijze van de centrale commissie gro- Kamerlid: hogere toegangsprijs bij 4jax verbieden DEN HAAG Het Eerste Kamer lid Marttnin (D'66) wil dat minister Lubbers van Economische Zaken de prijsverhoging van vijftig cent per plaats in het AJax-stadion ongedaan maakt. AJax draagt de extra vijftig cent af aan het gemeentelijk ver voerbedrijf ta Amsterdam voor het vervoer van voetballiefhebbers. Martini meent dat op deze manier ten onrechte een extra last wordt gelegd op mensen die te voet of op de fiets naar het stadion komen. Al leen de mensen die werkelijk van bus of tram gebruik maken en auto mobilisten die in het algemeen een beroep doen op dure voorzieningen zouden voor de prijsverhoging in aanmerking komen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7