raude met boekjes ijkspostspaarbank Vrouw zonder man telt in ons land niet mee "Verdachte onder invloed van kalmeringsmiddelen" HOMOFIELEN BEROOFD eidenaar werd betrapt in Den Haag Loodconcentratie bij stoplicht niet hoger toedeling praat met schlesinger ;eluk met 'aarden )AG 22 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND (Van onze rechtbankverslaggever) HAAG Een grootscheepse fraude met rijkspostspaar- oekjes heeft begin van dit jaar een onverkwikkelijk g gekregen. Nadat een Pakistaanse Surinamer hiervoor was veroordeeld, blijkt een groepje Hage- ïet fraudebedrijf met zijn medewerkers te hebben voort- De hoofdschuldige is nog steeds op vrije voeten en een ipel plus een postdatumstempel zijn eveneens nog ;er uit Leiden was op li «t postkantoor aan de Laan ®*lndië op heterdaad betrapt 5 Ol gisteren ter zitting van se rechtbank waar drie jon- >r hun aandeel in de frau- De vierde poging liep spaak. Maar omdat de grondwerker het geld tel kens al had afgedragen aan de itstonden. Een 24-jarige voortvluchtige Nico B., zit de rijks postspaarbank toch voor 12.000 gul den in 't schip. Voor de rechtbank legde de grond- op een vervalst rijkspost- werker een volledige bekentenis af, die niettemin veel vraagtekens liet blijven bestaan. De valse rubberen inlegstempel zou voor 3.000 gulden in Suriname zijn gemaakt. Hoe Ni co B. er aan kwam is niet bekend. De gestolen postdatumstempel was door de grondwerker en een tweede medeplichtige opgegraven in de tuin van de Surinamer die in de ge vangenis zijn straf uitzit. •kje vierduizend gulden !e te innen. (klaarde door de organisa tie fraude, de voortvluchti- B., te zijn aangeworven om werk op te knappen, omdat oige was die beschikte over identiteitsbewijs. De dag te- sd hij op aanwijzing van Ni- diens trawanten in tien Haagse postkantoren v™ zoekuur in de gevangenis aan x vijftien gulden. Deze figuur zou tijdens het be- zijn broer hebben verteld waar het turns tempel verstopt was. Het was en een gestolen post- mpel waren in alle tien- de de ingelegde bedragen ver- elk boekje een tegoedsal- *s van 4100 gulden. De morgen moest de grondwer- oogst binnenhalen, onder ad oog van de organisator medeplichtigen, verschillende postkantoren om telkens vierduizend n een boekje op te nemen. De internationale malistenassociatie (AIPS) is verkiezingen te organiseren lanwijzing van de sportman, rouw en het sportteam van I ,|L Dit heeft de heer Frank roorzitter van de AIPS, tij- Universiade in Moskou be- U aaakt. Het is de bedoeling lalisten van over de gehele ia een geheime stemming rieten zullen kiezen. De uit- volgend Jaar in een televi- luit Malaga (Spanje) be den gemaakt. nog een erfenis van de vorige rijks postspaarbankfraude. De erfgena men maakten daar dankbaar gebruik van. In plaats van een eerder beraam de overval op een der daders van de vorige fraude die nog 85.000 gul den als appeltje voor d edorst had be waard konden zij nu een eigen grote zwendelzaak organiseren. Officier van justitie mr. Van der Schans eiste acht maanden met af trek tegen de grondwerker. De be- tonarbeider, die alleen maar als chauffeur was opgetreden, hoorde een gevangenisstraf tegen zich eisen "Van zes maanden met aftrek, waar van twee maanden voorwaardelijk. De 20-jarige Pakistaanse Surina- De chauffeur van een vracht- mer die op aanwijzing van zijn ge- icagencombinatie liet gisteren zit- vangen broer een leidende functie tend op de stoeprand zijn tranen in het complot zou hebben gespeeld, de vrije loop nadat hij even te- kwam er af met een eis van twaalf voren op de Hoofdweg in Rotter- weken. Deze jongeman ontkende iets dam een veertienjarige scholiere, met de fraude te maken te hebben die door het rode stoplicht reed, gehad. Zijn advocaat mr. M. Thoo- had aangereden. Het meisje over- len zag in de lage eis een aanwijzing leed later in een ziekenhuis aan dat de officier zelf niet zeker is van de opgelopen verwondingen. Op verdachtes schuld. Vonnis: 4 sep- de voorgrond de verkreukelde tember. fiets van het meisje. Advocaat verwijt justitie: DEN HAAG De Haagse ad vocaat mr. D. Huisman heeft gis teren voor de Haagse rechtbank zijn verontrusting uitgesproken over het feit dat een verdachte uit het Scheveningse huis van be waring naai* de zitting was ge stuurd nadat hij eerst een grote dosis kalmerende middelen te slik ken had gekregen. "Iemand die door te veel seda- tiva gedesorienteerd os, kan niet worden beschouwd als volwaar dige partij om aan het onderzoek ter terechtzitting mee te werken", aldus de advocaat, die sprak van "een gevaarlijke toestand". "Achter het ijzeren gordijn komt het voor dat mensen ter te rechtzitting op alles ja en amen zeggen omdat zij eerst een spuitje hebben gekregen. Nu blijkt dat in het vrije westen verdachten ook doses middelen krijgen. Dat kan niet zo. We kunnen geen verkla ring accepteren van iemand die onder invloed verkeert van ver dovende middelen aldus mr. Huisman. Officier van justitie mr. Van der Schans wees elke vergelijking met toestanden achter het ijzeren gordijn van de hand. Waarop mr Hulsman haastig antwoordde dat het niet in zijn bedoeling had ge legen een vergelijking te maken. De officier wenste zich echter ook te weer te stellen tegen wat hij noemde "zelfs maar de ge ringste aanduiding van een ver gelijking". De verdachte zelf, een 25-jari- ge striptekenaar die terechtstond voor vervalsing van vijf gestolen kascheques verklaarde aan recht bankpresident mr. Stolk dat hij die ochtend, voor zijn vertrek uit het huis van bewaring, honderd tien milligram kalmeringsmiddel te slikken had gekregen, onder meer in de vorm van valiumpil- len. Mr. Stolk: "die hebt u dan toch met eigen goedvinden ingeno men?". Verdachte: "Ja, ik ben blij dat ik het heb ingenomen en dat ik me rustig kan gedragen". Nadrukkelijk gevraagd door de president of hij vond dat hij in staat was zich behoorlijk te ver dedigen, antwoordde de verdach te: "Ja. maar ik ben misselijk van de eis van de officier van Jus titie." De striptekenaar wordt door een gerechtspsychiater geken schetst als "een ernstig gepsycho- patiseerde druggebruiker, die dwang verpleging nodig heeft. De jongeman was volledig ver slaafd aan amfetaminen. Ter be strijding van ontwenningsver schijnselen krijgt hij in het huis van bewaring dagelijks kalmeren de middelen toegediend. DEN HAAG Een onderzoek in de andere onderzoekplaatsen Den zeven gemeenten in Zuid-Holland naar het loodgehalte in de buiten lucht tengevolge van het verkeer heeft geen enkele aanwijzing opgele verd dat het loodgehalte bij stoplich- Het onderzoek, uitgevoerd onder auspiciën van de Coördinatiecommis sie meting luchtverontreiniging Zuid-Holland', toonde duidelijk aan dat de hoeveelheid neergeslagen lood- deeltjes op en langs de wegen toe neemt met het verkeer. Als indicatoren werden bij het on- NAVO-taakverdeling WASHINGTON Minister Vre- deling (defensie) heeft vandaag in Washington met zijn Amerikaanse ambtgenoot Schlessinger gepraat over de mogelijkheden voor een mi litaire taakverdeling tussen de Eu ropese NAVO-landen. Het tweedaagse bezoek geschiedt op uitnodiging van het Pentagon. Schlessinger sprak al eerder met de* buitenlucht "overschreden B"Jtse' Noorse, Duitse en Belgische Haag, Voorburg, Rijswijk, Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen. 'Een verklaring hiervoor zou gevonden kunnen worden in de wat moderne re aanpak van de verkeersproblema- De commissie vermeldt in haar jaarverslag over 1971-1972 dat voor al in het Westland en een deel van Den Haag de door de gezondheids raad voorgestelde normen voor het toelaatbare gehalte zwaveldioxyde wordt. In het verslag wordt er ook derzoek bloembakken met petunia's nog melding gemaakt dat op een gebruikt. Met het toenemen van het verkeer worden groei en bloei van de planten negatief beinvloed, zo bleek, 't Onderzoek leverde 'n aanwijzing op diait de hoeveelheid neergeslagen lood per auto in Delft wat lager is dan in deel van speciale proef veldjes met collega's over militaire problemen. In het gesprek tussen Schlesin- ger en Vrede ling is ook de kwestie fresia's, tabaksplanten, spinazie en van stationering van Amerikaan- luzerne, gelegen in het Westland, op Voorne-Putten en IJsselmonde schade werd geconstateerd, veroor zaakt door zwaveldioxyde. se troepen in Europa ter sprake ge komen. Vredeling wordt vergezel a door luitenant-generaal Van Rijn, de voorzitter van het comité ver enigde chefs van staven die onlangs per 1 oktober ontslag heeft gevraagd omdat hij het oneens is met het de fensiebeleid van de laatste Jaren. AMSTERDAM De Amsterdam se politie heeft een begin gemaakt met het opruimen van een jeugdben de, die de afgelopen elf maanden in de hoofdstad meer dan 100 homofie len op straat heeft 'beroofd. Inspec teur J. C. van Riessen van de kin derpolitie zei te vermoeden dat het aantal berovingen wel kan oplopen tot ongeveer 150. De homofielen wer den aangevallen op diverse plaatsen in de stad: in het Vondelpark ,in de oostelijke onderdoorgang bij het Centraal Station, bij de Schelling- slachtoffers door de zioh "Flying De- is voortgekomen uit de kringen van toe 5 leden zijn aangehouden maar Voetbal Het kort geding Vo- die zeker 20 tot 25 man moet tellen. lewijckers-FC Amsterdam gaat niet vils" noemende jongeren in leeftijden van 14 tot 24 Jaar neergeslagen en van hun geld, ringen en horloges be roofd. Vaak bleven de slachtoffers bewusteloos op straat achter. „We hebben echter niet genoeg aangiften gekregen en daarom hopen we dat een aantal beroofden zich alsnog bij de kinderpolitie (tel. 020-753442) zal melden", aldus inspecteur Van Ries sen. De „Flying Devils" waarvan tot nu de bewoners van de vroegere eilan den in Amsterdam, die nu als gevolg van de sanering over de stad ver spreid zijn. De bende, die ook tien tallen diefstallen van bromfietsen en een aantal inbraken op zijn naam heeft staan, kwam geregeld bijeen in een kraakpand op de Wittenbur- gergracht, het hoofdkwartier. De po litie verwacht zeer binnenkort nog meer leden van de bende te kunnen arresteren. door. Beide partijen zijn in onder ling overleg tot overeenstemming gekomen: Van Slooten gaat naar De Volewijckers, Mensink blijft bij FC Amsterdam. Voetbal Gisteravond zijn voor de eerste divisie van de West- duitse voetbalcompetitie, de Bundes- liga, twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: FC Kaiserslau- tern - Eintracht Frankfurt 1-4, MSV Duisburg - FC Köln 5-1. Mevrouw J.E. C.Haak-Baars van Weduwen- en Weduwnaars Bond: !DAM Door een ongeluk, toee rijpaarden betrokken 'de oostelijke buis van de *1 - van Amsterdam naar ten - gistermiddag ongeveer Wer versperd geweest. Het jfteurde toen het vierwieli- "gwagentje achter een per- begon te scharen. Een van Paarden van de RCA-mane- ®sterdam sprong van het en liep de tunnelbuis in. tere paard iep een slaga- 'erwonding aan een der be ten het wagentje omsloeg, Werd, nadat het kundig door tegent van politie die vroe- tet paarden te maken had 135 verbonden, naar de ma- «ebracht. Daar bleek, dat "ding erg meeviel. Het an ti was al vrij snel na de weer opgevangen. ROTTERDAM Vrouwen zonder man tellen in ons land niet mee, dat is volgens mevrouw J. E. C. Haak-Baars, se cretaresse van de Nederlandse Weduwen en Weduwnaars Bond, de droevige evaring van duizenden vrouwen, die plotseling hun echtgenoot hebben verloren. Doordat wedu wen, net als andere alleenstaande vrouwen, door de maat schappij worden geïsoleerd ontbreekt het hen dikwijls aan de noodzakelijke informatie. Volgens mevrouw Haak weten veel weduwen niet eens dat zij zelf hun AAW-uitkeringen moeten aanvragen. Met als gevolg dat zij soms maan denlang het geld, waarop zij recht hebben, niet krijgen. Bij de Uitgeversmaatschappij Else vier verschijnt deze week een voor- lichtingsboek oor weduwen onder de titel „Je staat er alleen voor". Het werd samengesteld door Ina van der Beugel en is een poging om weduwen op een populaire manier wegwijs te maken in de vele proble men. die zij plotseling alleen moe ten oplossen. „Een lofwaardig ini tiatief" vindt mevrouw Haak van de Weduwen en Weduwnaars Bond. Zij vreest echter dat er maar weinig weduwen zullen zijn, die het boek zullen kopen. Eenvoudig omdat zij uit eigen ervaring weet, dat wedu wen, de eerste maanden na de dood van hun man, niet geconfronteerd willen worden met de droevige si tuatie waarin zij zich bevinden. Alleen de angst voor een medelij dende blik van een verkoopster, kan weduwen er van weerhouden het boek te kopen. En dat bewijst vol gens mevrouw Haak hoe overgevoe lig vrouwen, die hun man verloren hebben, zijn. ties zelf een eerste stap zouden doen om weduwen uit hun isole ment te halen. In Denemarken ontvangen alle we duwen direkt na het overlijden van hun man, een documentatiemap je, waarin zij alle mogelijke informatie kunnen vinden, die voor de oplos sing van bepaalde problemen nuttig voor hen kan zijn. Dat initiatief verdient navolging vindt mevrouw Haak. Ook in ons land zouden weduwen bijzonder ge baat zijn met een gratis foldertje waarin praktische informatie wordt gegeven over het aanvragen van AWW, Bijstand, en studiebeurzen voor kinderen en de oplossing van belastingproblemen. Het boek van Ina van der Beugel „Je staat er alleen voor" met o.a. tips voor snel te maken maaltijden zodat weduwen hun gasten niet al te lang alleen hoeven te laten is al een stap op de goede weg. Maar de ervaring leert, aldus mevrouw Haak, dat weduwen die in nood zijn, be hoefte hebben aan een overzichtelijk foldertje met bondige informatie en adressen en telefoonnummers van mensen die zij direkt kunnen raad plegen en dat hen gratis wordt toe gestuurd. De kontatotadressen zijn er, want de Nederlandse Weduwen- en Weduw- naarsbond heeft een heel netwerk van adviesbureaus opgericht. Bu reaus die door leden van de Bond kosteloos orden bemand. Volgens mevrouw Haak is het al belangrijk dat weduwen ergens terecht kunnen waar iemand aanwezig is, die bereid is, om naar hun problemen te luis- teren, want in hun omgeving vin den zij meestal weinig begrip. Buren, familie en kennissen laten zich na de dood van een man al gauw niet meer bij zijn achterge bleven echtgenote zien. Huizen die, toen de man nog leefde, voor de hele buurt de "zoete inval" waren worden ineens geweerd. „Buitenstaanders „zijn volgens me vrouw Haak" bang voor pijnlijke gesprekken. De mensen weten een voudig niet wat zij moeten zeggen en daarom blijven ze maar weg, want de dood is nog steeds taboe. Dat ontdek Je pas als Je zelf alleen komt te staan, want toe, mijn man nog leefde heb ik ook nooit over de eenzaamheid van weduwen nage dacht. s Je hebt het als vrouw alleen ook moeilijker met de opvoeding van de kinderen. Want met wie moet Je overleggen als er over de verdere opleiding van Je zoon een belangrij ke beslissing moet worden genomen. Neem, de ouderavonden je bent als vrouw altijd maar alleen tussen on derwijzers of leraren, die het alle maal veel beter weten. Bovendien raak je dikwijls langzaam maar ze ker Je kinderen kwijt omdat die uit zich zelf geezlligheid bij de gezin nen van hun schoolvriendjes en vriendinnetjes gaan zoeken. Zelf heb ik dat nooit erg gevonden, bekent mevrouw Haak, maar wat mij wel eens verdrietig maakte, is dat de ouders van de vriendjes van mijn zoon nooit eens mee op va kantie namen. Maar misschien had ik dat omgekeerd in hun geval, als mijn man nog leefde, ook niet ge daan. Want als buitenstaander heb je er eenvoudig geen idee van hoe verschrikkelijk eenzaam een weduwe en daar door ook haar gezin is. Neem mevrouw Van den Bosch, de weduwe van de Schiedamse winke lier die bij een roofoverval werd doodgeschoten. Zij was twee, drie dagen voorpaginanieuws voor alle Nederlandse kranten, een week later kreeg zij van de plaatselijke GGD al een rekening van f 180,- voor het weghalen van het lijk van haar man uit het trappenhuis en nu is bijna iedereen haar vergeten. Al krijgt ze nog wel regelmatig bezoek van de Schiedamse politie. Kennissen van vroeger hebben geen zin in zielige verhalen en daardoor raak Je steeds meer geïsoleerd, zegt mevrouw Haak. Zou nauwe samenwerking van we duwen, weduwnaars en gescheiden vrouwen dan geen oplossing kunnen zijn? Wij hebben wel gezelligheidsbijeen komsten met weduwnaars, maar onze Bond is geen verkapt huwe lijksbureau zegt mevrouw Haak be slist. „Wij vinden het belang-rijker als wij bij de overheid at meer begrip voor onze moeilijke situatie kunnen kweken. Want het is eigenlijk verschrukke- lijk onrechtvaardig dat alleenstaan de ouders een gezinshulp en de kos ten van een kinderdagverblijf nog steeds niet van de belasting af kun nen trekken. Daar oude regering toch odig iets aan moeten doen. maar er zijn steeds andere zaken die voorrang krijgen. Ik heb wel eens het idee dat je ook bij de overheid als weduwe niet meetelt. En wat de gescheiden vrouwensbe- treft daar kunnen wij geen gezellig avondje mee organiseren want zij schelden meestal op hun mannen, terwijl wij onze overleden echzgeno- ten in dankbaarheid herdenken".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7